Close
Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 249
 1. #41
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  "Maqedonia Veriore", emri m i diskutuar

  Vazhdojn negociatat Athin-Shkup pr zgjidhjen e krizs politike

  Emri m i prafrt, q po diskutohet n bisedimet treshe mes Athins-Shkupit dhe OKB-s, sht "Maqedonia Veriore". Kt e la t kuptohet, vet i drguari i Ban Ki Mun-it, Metju Nimi. Gjat dits s djeshme, ndrmjetsuesi i OKB-s, Nimi, vizitoi Shkupin, ku u takua me krert zyrtar t Maqedonis. Emisari i OKB-s theksoi se "biseduam pr disa mundsi pr zgjidhjen e shtjes pr emrin n procesin ekzistues. Edhe Presidenti, por edhe Kryeministri treguan nj qndrim t vetm, lidhur me shtjen", deklaroi mediatori Nimi, pas takimit n Qeveri me

  Kryeministrin Nikolla Gruevski. N pyetjen e gazetarve, nse emri "Maqedonia Veriore" n disa variante sht propozimi pr t cilin bisedohet, Nimi nuk dha prgjigje konkrete. "Nuk sht fshehtsi se po krkojm formulim q do t‘i knaq t dy palt. Ky emr sht prmendur n shtyp kto dit. Nuk do t prgnjeshtroj e as konfirmoj. Shum emra jan prmendur n vitet e kaluara dhe pr kt arsye nuk do t flas pr emr konkret", deklaroi Nimi. Thot se nuk ka afat t caktuar pr zgjidhjen e shtjes, por kjo periudh sht shum e rndsishme dhe pr kt shkak nuk duhet t lshohet mundsia pr prparim. Nimi, pas takimeve me Presidentin Branko Crvenkovski dhe me Kryeministrin Nikolla Gruevski, edhe nj her konfirmoi se bisedimet jan prqendruar n kontestin pr emrin, edhe pse ekzistojn edhe shtje tjera. Ndrmjetsuesi i OKB-s prej Shkupit udhton pr n Selanik n takim me negociatorin grek pr emrin, Adamantios Vasilasik.

  Polemikat

  Athina dhe Shkupi jan prplasur srish pr shtjen e emrit. Ditn e djeshme, shefja e diplomacis greke, Dora Bakojanis dhe Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, kan replikuar n distanc, duke shuar shpresat pr nj zgjidhje t shpejt t krizs. Gruevski, duke akuzuar Athinn, theksoi se, "nse Greqia pengon integrimet euroatlantike, ather qeveria do t prqendrohet n zhvillimin e fuqishm dhe serioz t shtetit.

  Kryeministri deklaroi se t gjitha indikacionet tregojn se Greqia nuk dshiron t zgjidhet problemi pr emrin, si tha "t paktn jo deri nga gjysma e vitit t ardhshm, deri n zgjedhjet pr Parlamentin Evropian". "Greqia do t bj ‘mos q ky proces n shtator t mos prfundoj me sukses dhe fajtori t jet Republika e Maqedonis. N qarqet diplomatike sht shum e rndsishme se kush sht fajtori, edhe pse kjo nuk sht vendimtare", tha Gruevski. Ndrkaq, ministrja e Jashtme e Greqis, Dora Bakojanis, ka deklaruar se ndrmjetsi Metju Nimi ka mandat pr t negociuar vetm shtjen e emrit kushtetues t Maqedonis, shkruan e prditshmja greke "Naftemboriki". Arsyeja e ksaj deklarat t shefes s diplomacis greke, sht letra e Sekretarit t Prgjithshm t Kombeve t Bashkuara, Ban Ki Mun, drguar Kryeministrit t Maqedonis, Nikolla Gruevski. Gruevski nga fundi i muajit t kaluar i drgoi letr Ban Ki Munit, me t ciln krkon, prve emrit, n rend dite t kthehen edhe shtje tjera t lidhura me emrin. Ban Ki Mun n prgjigjen e tij, theksoi se s pari, duhet zgjidhur kontesti pr emrin dhe pastaj, sipas tij, do ta hapej rruga pr zgjidhjen e shtjeve t tjera q kan t bjn me emrin.


  Shqip
  Sui generis

 2. #42
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Selanik: Nimic takoi Vasilakisin

  Greqia dhe Maqedonia kan qasje serioze dhe dshirojn pr ta zgjidhur shtjen e emrit, tha ndmjetsi i OKB-s, Mejtu Nimic pas takimit me negociatorin grek Adamantis Vasilakis.

  Si njoftoi radioja greke “Skaj”, Nimici ka krkuar m shum koh pr zgjidhjen e konstestit pr emrin mes Shkupit dhe Athins.

  I pyetur nga gazetart se a ka propozuar n Shkup dhe Selanik ndonj emr konkret pr zgjidhje e kontestit, diplomati amerikan sht prgjigjur se punt akoma nuk jan konkretizuar dhe kur t jet momenti m i prshtatshm do t dal m propozim konkret.

  Nga ana tjetr, negociatori grek, Adamantis Vasilakis deklaroi se ai personalisht sht optimist dhe nse t dyja ant tregojn konstruktivitet n negociata, mund t arrihet zgjidhja e problemit.

  Sipas tij negociatat mes dy vendeve jan duke prparuar me nj tempo t ngadalshm.


  (INA)
  Sui generis

 3. #43
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Nimic: Nevojitet m shum koh q t zgjidhet emri

  Ndrmjetsuesi Metju Nimic vlersoi se duhet m shum koh pr zgjidhjen e dallimeve mes Maqedonis dhe Greqis rreth emrit, pas takimit q sot e mbajti me negociatorin grek n Selanik.

  Nevojitet akoma koh q t formulohet propozimi konkret pr zgjidhjen e shtjes s emrit. Megjithat Maqedonia dhe Greqia kan qllime serioze q kjo shtje t zgjidhet. Ky sht vlersimi i ndrmjetsit t OKB Metju Nimic pas takimit me negociatorin grek Adamantios Vasilakis. Pas takimeve t ndara dje n Shkup si dhe bisedimet e sotme n Selanik, Nimic ka deklaruar se t dyja palt kan treguar pozicione t qarta, se far mund t pranohet dhe se far jo, edhe pse punt ende nuk jan konkretizuar q t arrihet deri n propozimin konkret. Ndrmjetsi bri thirrje q t gjitha shtjet e tjera q jan ngritur, t lihen anash dhe fokusi t vihet vetm tek zgjidhja e emrit.

  “Shum shtje u hapn t cilat un do t'i quaja si shtje periferike ndaj asaj qendrores pr emrin. Disa prej tyre jan m shum e disa m pak relevante ndaj shtjes s emrit. Propozoj q t'i lem anash ato, dhe t zgjidhim shtjen e emrit”, ka thn Nimic.

  Negociatori grek Adamantios Vasilakis vlersoi se negociatat, tani pr tani po ecin ngadal, por vlerson se me vullnet t mir dhe durim shtja mund t zgjidhet.

  “Un nga natyra jam optimist. Nse ka durim do t vihet deri te zgjidhja. Duhet t kemi durim dhe t punojm ngadal”, ka shtuar Vasilakis..

  Vizita e Nimicit n Shkup dhe Athin, prkon me presionin n rritje t administrats amerikane q shtja t mbyllet n mandatin e presidentit Xhorxh Bush ndrsa marrveshja t formalizohet gjat Asambles s Prgjithshme t OKB n shtator. I pyetur se a planifikon negociata n nivel m t lart, Nimic nuk u prgjigj por tha se ky sht vit shum i rndsishm pr shtjen e emrit.

  “Nuk mund t parashikoj nse do t ket dhe kur mund t ndodh nj gj e till. N shtator sht Asambleja e prgjithshme e OKB. Duhet ta shfrytzojm kohn”, ka deklaruar Nimic.

  Pr shtjen e emrit si shkruanin mediat greke, kan biseduar edhe kryeministri grek Kostas Karamanlis dhe shefja e diplomacis Dora Bakojani. 'Nuk ka afat kohor'- ka thn Bakojani. Edhe pse ka refuzuar t komentoj deklaratat e kryeministrit maqedonas se 'Greqia me qllim po zgjat procesin pr shkak t zgjedhjeve pr parlamentin evropian' ajo tha se pala maqedonase nevojiten qllime m thelbsore dhe m t sinqerta, dhe se gjuha e retoriks duhet t kaprcehet.


  Alsat
  Sui generis

 4. #44
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Analistt t ndar rreth zgjidhjes s shpejt t shtjes s emrit

  Intensifikimi i bisedimeve rreth shtjes s emrit n kt periudh ka ln hapsir pr debate t shumta, mund t presim ose jo zgjidhje t kontestit shumvjear midis Shkupit dhe Athins.

  Profesori i s drejts ndrkombtare dhe ish - ministr i Jashtm Lubomir Frkoski thot se procesi i zgjidhjes s kontestit t emrit ka hyr n fazn prfundimtare dhe shum shpejt mund t pritet zgjidhja e saj. Ndrsa Rizvan Sulejmani nga Instituti pr studime politike shprehet pesimist se mund t kemi zgjidhje t shpejt t shtjes s emrit pr shkak se sipas tij autoritetet vendase kan frik t ballafaqohen me opinionin pas kompromisit eventual me Greqin.

  “N shtator ose tetor ne do t duhet kt ta zgjidhim me Po ose Jo. N raste t JO-s , ne nse nuk e zgjidhim shtjen e emrit ne do t hym n nj izolim afatgjat dhe Maqedonia do t hyj n nj skenar t ri politik, plotsisht t paqart dhe t rrezikshm. Mendoj se pavarsisht nga populizmi i garniturs qeveritare, ata nuk jan mjaft t fort dhe bixhozxhinj t bjn nj gj t till me shtetin”,vlerson Frkoski.

  “Sipas t gjitha gjasave ky proces sipas meje nuk do t mbaroj shpejt dhe pr at ekzistojn dy arsye. Qeveria ka vlersime t gabuara se Greqia nuk sht e interesuar ta zgjidhet problemin dhe mbi kt qndrim ndrton strategjin . Dhe shtja tjetr q mund ta parashtroj si dilem, a thua qeveria dhe n prgjithsi kreu shtetror frikohen ta zgjidhin problemin sepse n at moment kur do t dihet nj zgjidhje, ajo zgjidhje me siguri nuk do t jet zgjidhje t cils do t'i aplaudohet sepse do t jet zgjidhje e kompromisit dhe do t duhet shum mund, shum angazhim t'i shpjegohet opinionit se cila sht ajo zgjidhje”, konsideron Sulejmani.

  Profesori Frkoski vlerson se pakoja e fundit pr zgjidhjen e kontestit t emrit pavarsisht se cila do t jet formulacioni apo emri konkret q do t ndryshoj fusnotn IRJM nuk guxon t refuzohet .

  “Mendoj se pakoja q do t na ofrohet n shtator- tetor sht pako e mir dhe nuk duhet t refuzohet, nuk guxon t lshohet. Ai sht emri Maqedonia Veriore ose e Eprme me garanci plotsuese t ciln amerikant me siguri do ta vn jo n marrveshjen direkte me grekt por n rezolutn e KB e cila duhet ta zvendsoj rezolutn 817 me t ciln jemi pranuar ku do t garantohet liria e prdorimit t termit Maqedoni pr ne, pra gjuha maqedonase, shtetsia, nacionaliteti. Ajo me nj fjal nnkupton garanci t identitetit ndrsa nga ana tjetr emri paraprakisht do t zgjidhej me emrin veriore ose e eprme”, theksoi Frkoski.

  Edhe Frkoski edhe Sulejmeni thon se zgjidhjet q prfoln n opinion ditve t fundit si Maqedonia Veriore ose e Siprme jan t pranueshme pr Maqedonin pasi q kto formulacione nuk prekin identitetin maqedonas dhe se me kt vetm precizohet pozita gjeografike e shtetit.


  Alsat
  Sui generis

 5. #45
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  39
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  "Maqedonia Veriore", emri m i diskutuar???


  Po ne qe jetojme ne Pjesen Perendimore te Maqedonise Veriore?! Po ata qe jane ne Pjesen Jugore te Maqedonise Veriore.

  Imagjinoni kete:

  Ne nje fshat ne Maqedonine Veriore Jugore ka shperthyer nje zjarr. Ore ndajeni mendjen, o Veriore o Jugore.

  V.k. - shtet koti...
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  49
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Te nderuar forumist,

  Sa i perket ceshtjes se emrit te Maqedonis praktikisht une jam kunder cdo mareveshje qe do te dilte nga dyja palet arsyeja eshte e thjesht... une per vete nuk e pranoje kombin e ashtuqujatur maqedonas sepse te gjithe e dim se kombi i ashtuquajtur maqedonas si eshte formue.

  Nje gje se kam te kjart se si disa individe duan qe te jene pjese e negociateve duke e legjitimuar dhe duke i dhene mundesin nga hiqi mu be dicka qe kurre ska qen,dhe me kete deshirohet qe barbari i ardhur nga karpatet te behet komb pa eksistue.

  Te dashur vellezer, e shikoni se si greku nuk leshon pe, mendoje se ne kemi me shum drejta se greku mos me pranue emrin maqedonas,pse ne jemi tkurr dhe akoma po e tkurrim veten tone ???duhet te kemi guxim dhe ti themi shkaut se ti sje maqedonas,maqedonasit e vjeter ishin vellezerit tane.

  Cfaredo mareveshje qe do te kete neve shqiptareve na demton ,une mendoje se eshte koha adekuate qe me (TAKOZVANI MAKEDONCI) me u nda njeher e pergjithmon ata le te shkojne me bullgar apo me serbe e ne dihet me shqypni dhe kosove bashk.

  me respekt

  Stentori-BXL
  Experience is the best teacher...

 7. #47
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Une do thoja se shqiptaret e maqedonise kane ne kete ceshtje nje rendesi qe me sjell ndermend nje shprehje qe perdor Julius:

  Ne pleqte e Kelcyres jemi kunder bashkimit te dy Gjermanive !
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #48
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bakojani: Nuk ka afate t caktuara n negociatat pr emrin

  Kreu shtetror grek nuk u takua me ndrmjetsuesin e OKB-s, Metju Nimic. Gjat kohs kur ai po takohej me negociatorin grek, Vasilakis n Selanik, shefja e diplomacis greke, Dora Bakojani dhe kryeminstri, Karamanlis realizuan nj takim n Athin.

  Ministrja Bakojani e prsriti pozicionin e Athins zyrtare se, zgjidhja duhet t jet e pranueshme pr t dyja palt, emr me prcaktim gjeografik i cili do t shrbente pr t gjitha prdorimet.

  Nuk ka afate t caktuara n negociatat greko-maqedonase pr shtjen e emrit, tha Bakojani.


  (INA)
  Sui generis

 9. #49
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  39
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Lidhur me emrin e Maqedonise, ekzistojne dhe ca tema tjera. Shihni dhe kete
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 10. #50
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski: Formula e dyfisht, kompromisi i vetm pr emrin

  Kreu i Qeveris, Nikolla Gruevski deklaroi se, formula e dyfisht sht kompromisi i vetm q Maqedonia mund ta bj pr zgjidhjen e kontestit pr emrin.

  Gruevski deklaroi se ky pozicion i sht paraqitur edhe ndrmjetsit t OKB-s, Metju Nimic n takimin e fundit.

  “Nuk arritm pajtueshmri me Nimicin, dhe un i kumtova se prap sht m mir edhe njher t mendohet dhe t gjehet mnyra pr ta bindur ann tjetr, t shkojm srish drejt asaj q prmban kompromis”, tha Gruevski.

  Sipas tij, idet e fundit t Nimicit kan shkuar n linj me qendrimin grek, pr nj emr i cili do t shrbente pr t gjitha prdorimet, q pr ne sht i prapanueshm.

  "Nimic n nj far mnyre propozon dika q do i ngjante prdorimit t nj emri t ri, pr prdorim t plot ndrkombtar. Por kjo pr ne ishte e papranueshme dhe ktu u ndalm”, tha Gruevski.

  Ministrja Bakojani t premten e prsriti pozicionin e Athins zyrtare se, zgjidhja duhet t jet e pranueshme pr t dyja palt, emr me prcaktim gjeografik i cili do t shrbente pr t gjitha prdorimet.

  E ashtuquajtuar formul e dyfisht sht propozimi zyrtar i Shkupit. Maqedonia pranon iden e prdorimit t nj emri t posam n marrdhniet e ndrsjellta me Greqin por do emrin e saj kushtetues, Republika e Maqedonis, q t prdoret n komunikimet me vendet e tjera.


  (INA)
  Sui generis

 11. #51
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski refuzon propozimin e ndrmjetsit Nimic

  Kryeministri Nikola Gruevski tha se ka krkuar nga ndrmjetsi Metju Nimic t gjej mnyr pr t bindur Grqin t pranoj formuln e dyfisht pr emrin.
  Maqedonia i kthehet pozits s vjetr rreth shtjes s emrit gjegjsisht formuls s dyfisht. Kt e ka br t ditur kryeministri Gruevski i cili ka deklaruar se pozita zyrtare e qeveris nga e cila nuk do t heq dor n bisedimet me Greqin sht formula e dyfisht, nj emr pr botn dhe nj tjetr pr Greqin.

  "N kt pjes patjetr e kam t them se n nj pjes t madhe prputhen qndrimet, pr iden e mbrmshme t Nimicit, pjes n t ciln nuk arritm pajtueshmri me Nimicin, un i tregova se prap se prap sht m s miri q edhe njher t mendoj dhe t gjej mnyrn pr ta bindur paln tjetr, t orientohemi prsri drejt asaj q n vete prmban kompromis, e ajo sht formula e dyfisht", deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski.

  Gruevski ka konfirmuar se n takimin e fundit ndrmjetsi Metju Nimic ka propozuar si zgjidhje nj emr pr prdorim t prgjithshm q ka qen i papranueshm pr paln maqedonase.

  "Ai n nj far mnyre propozon dika q do i ngjante prdorimit t nj emri t ri, pr prdorim t plot ndrkombtar. Por kjo pr ne ishte e papranueshme dhe ktu u ndalm. Disa nga idet e tij ishin interesante dhe nj pjes t tyre analizuam, por nj nga gjrat me t cilat ne nuk mund t pajtohemi dhe nuk ka logjik t shkohet mtej ishte pikrisht kjo. N vezhdojm t kmbejm ide dhe kuptohet disa prej tyre mund t jen t pranueshme pr ne disa jo", theksoi Gruevski.

  Ministrja e jashtme greke Dora Bakojani dje pas vizits s ndrmjetsit Nimic n Selanik dhe konsultimeve q kishte me kryeministrin Karamanlis deklaroi se qndrimi zyrtar i Athins sht se zgjidhja e kontestit t emrit duhet t jet e pranueshme pr t dyja palt, ndrsa emir i ri t prmbaj n vete parashtresn gjeografike e cila do t prdorej n komunikim t prgjithshm, e jo vetm n komunkimin dypalsh. Pas takimeve n Shkup dhe Selanik ndrmjetsi Nimic deklaroi se t dyja palt kan treguar pozicione t qarta, se far mund t pranohet dhe se far jo, edhe pse punt ende nuk jan konkretizuar q t arrihet deri tek zgjidhja konkrete pr emrin.


  Alsat
  Sui generis

 12. #52
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Banka "Ziraat" me filiale n Tetov e Gostivar

  Zvends kryeministri turk Nazim Ekren tha se hapja e banks n kto hapsira do t ndikoj n prshpejtimin e investimeve turke
  N Gostivar dhe Tetov banka turke 'Ziraat' hapi filjalet e saj. Pr Turqin, zgjerimi i sektorit bankar, shton mundsit pr rritjen e investimeve turke n Maqedoni. Kshtu vlerson zv/kryeministri i Turqis Nazim Ekren i pranishm n hapjen e filialave.

  "Vlersoj se hapja e banks n kto hapsira do t ndikoj n prshpejtimin e investimeve q vijn nga Turqia n Maqedoni, t cilat pr momentin arrijn vlern 170 milion dollar", tha zvends kryeministri turkNazim Ekren.

  Drejtori i prgjithshm i Banks, Xhan Akin agllar tha se kjo bank do t jet e hapur pr qytetart q t zhvillojn biznesin duke ditur se si Gostivari sikurse edhe Tetova njihen si qytete me perspektiv ekonomike.

  "Pr shkak t lidhjeve q kemi me vednet fqinje dhe pr shkak t rritjes ekonomike ne kemi ardhur ktu dhe kemi nj slogan q gjithkund q shkojn bizenment turq ne i shoqrojm n prpjekjet e tyre q ti prmirsojn shkmbimet tregtare me ato vende", theksoi drejtori I prgjithshm I banks Xhan Akin agllar.

  Maqedonia dhe Turqia, koh m par kan nnshkruar edhe marrveshjen pr tregti t lir si dhe marrveshjen pr parandalimin e tatimit t dyfisht me qllim t prmirsimit t marrdhnieve ekonomike midis dy shteteve.


  Alsat
  Sui generis

 13. #53
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  LSDM krkon lshime n negociatat pr emrin

  Partia m e madhe opozitare n Maqedoni LSDM krkon nga pala maqedonase lshime n negociatat pr emrin kushtetues t vendit.

  Nnkryetari i LSDM-s, Zoran Zaev thot se Maqedonia patjetr duhet t bj lshime n pjes e prdorimit ndrkombtar t emrit. Sipas tij, kjo duhet t ndodh shkaku i situats s rnd ekonomike n vend, si dhe rrezikun nga izolimi i Maqedonis nga ana e Greqis dhe mbshtetsve t saj.

  “Nuk sht patriot ai q n kt koh e hap shtjen e pakics maqedonase dhe Kishs Ortodokse, por ai q ju siguron jet t begatshme qytetarve. Kur t bhemi antar t BE-s dhe NATO-s, mund t’i hapin t gjitha shtjen t cilat na kan munduar n t kaluarn”, tha Zaev pr Radion Evropa e Lir.

  Ai tha se kryeminstrit, Nikolla Gruevski i intereson vetm rejtingu i tij dhe jo edhe perspektivat e Maqedonis.


  (INA)
  Sui generis

 14. #54
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bilalli: Gruevski nuk dshiron zgjidhjen e shtjes s emrit

  Pas vizits n Shkup dhe Selanik ndrmjetsi Nimic pritet t’i vazhdoj bisedimet intensive me autoritet e dy vendeve n fillim t shtatorit.

  Kthimi n pozitat e vjetra t kryeministrit Gruevski n bisedimet pr emrin dhe paraqitja e formuls s dyfisht si mnyra e vetme pr t zgjidhur kontestin, sipas profesorit Mersel Bilali edhe njher konfirmon se kreu i Qeveris nuk dshiron zgjidhjen e shpejt t ktij problemi. Sipas tij kryeministri Gruevski sht duke kontribuar n bllokimin e procesit t bisedimeve. Ndoshta kt e bn me qllim t mir por n histori shum shtete jan shkatrruar me qllimin m t mir t udhheqsve t tyre, thot Bilalli, duke shfaqur shqetsimet e tij se Gruevski si duket sht duke i braktisur politikat e tij pro-perndimore.

  “Disa analiza tejet relevante ojn n drejtim t mendimit se ndoshta sht qllim edhe ndrrimi i opsionit pro-perndimor me at pro-lindor, i cili mund t jet projekt afatgjt dhe nuk duhet hedhur kt opsion n uj”, analizon Bilalli.

  Pr dallim nga Billali ish-ministri i Jashtm Sllobodan ashule thot se procesi nuk sht duke u bllokuar nga autoritet e Shkupit por nga Athina zyrtare e cila sipas tij nuk dshiron prparimin e Maqedonis dhe vendeve tjera t Ballkanit drejt BE-s.

  “Un nuk e shoh bllokimin tek ne, ne kemi qndrim t qart q nga viti 1995, problemet jan n Greqi. Qeveria dhe shteti grek nuk kan kapacitet demokratik dhe as vullnet dhe forc politike pr t pranuar fardo zgjidhje e cila do t nnkuptonte prmirsim t prgjithshm t situats n Ballkan, konsolidim dhe stabilizim t tij dhe integrim n BE, pra problemi sht te grekt jo tek ne”, konsideron ashule.

  Edhe Bilalli edhe ashule pajtohen se Maqedonia nuk mund t mbijetoj jasht NATO-s dhe BE-s. Sipas tyre do propozim pr zgjidhjen e shtjes s emrit si jan propozimet Maqedonia e Veriut, e Eprme ose Republika e Maqedonis -Shkupi jan shum m t mira se sa t ngelet n prdorim referenca Ish-Republika Jugosllave e Maqedonis.

  “Realisht sht jasht logjiks s shndosh t mendohet se Maqedonia do t kishte mundur, si u tha koh m par edhe jasht proceseve euro-atlantike, ajo nuk u ka ndodhur edhe shteteve m t zhvilluara dhe m t fuqishme dhe m homogjene, nuk ka shanse t’i ndodh Republiks s Maqedonis”, vlerson Bilalli.

  “Emri kushtetues nuk ndryshohet, kjo duhet t’u bhet e qart qytetarve t Maqedonis dhe duhet njher e prgjithmon t ndrpritet ky manipulim. Formula e dyfisht sht kjo: emri kushtetues ngelet i prjetshm, ndrsa n OKB pranohet t kemi nj emr shum m dinjitoz se FYROM-i”, thot ashule.

  Pas vizits n Shkup dhe Selanik ndrmjetsi Nimic pritet t’i vazhdoj bisedimet intensive me autoritet e dy vendeve n fillim t shtatorit, ndrsa parashikimet flasin se zgjidhje e problemit mund t pritet deri n fund t shtatorit, pr shkak t insistimit t Uashingtonit q kjo shtje t mbyllet para zgjedhjeve presidenciale n Shtetet e Bashkuara.


  Alsat
  Sui generis

 15. #55
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Miloshoski: Greqia nuk sht e gatshme pr kompromis

  Shefi i diplomacis maqedonas, Antonio Miloshoski tha se Greqia nuk sht e prgatitur pr kompromis n zgjidhjen e kontestit pr emrin.

  Deklarata e tij erdhi si reagim ndaj deklarats dhe vlersimit t shefes s diplomacis greke, Dora Bakojani se kryeminstri, Nikolla Gruevski me propozimin pr formuln e dyfisht bn gabim serioz, dhe mban prgjegjsi pr pengesat q mund t paraqiten n procesin e negociatave dhe m gjr pr kursin e integrimeve euroatlantike t vendit.

  "Deklarat e ministres Bakojani vetm vrteton vlersimet e mhershme se Greqia, punon n skenarin me t cilin duke prdorur shtjen e emrit, dshiron t mbuloj disa skandale t mdha korruptive”, tha Miloshoski pr televezionin “Kanal 5”.

  Edhe Miloshoski vlerson se formula e dyfisht sht m e prshtatshmja pr zgjidhjen e shtjes s emrit.

  E ashtuquajtuar formul e dyfisht sht propozimi zyrtar i Shkupit. Maqedonia pranon iden e prdorimit t nj emri t posam n marrdhniet e ndrsjellta me Greqin por do emrin e saj kushtetues, Republika e Maqedonis, q t prdoret n komunikimet me vendet e tjera.


  (INA)
  Sui generis

 16. #56
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Greqia nuk lejon ‘maqedonizimin’ e diplomacis s saj

  Me kso sjellje nuk sht e mundur zgjidhja pr emrin, dhe prgjegjsin pr bllokimin e perspektivs evropiane t Shkupit do ta mbaj Nikolla Gruevski, deklaroi shefja e diplomacis greke, Dora Bakojani n nj intervist pr televizioni “Mega”, me rastin e deklaratave t fundit t kryeministrit maqedonas.

  Bakojani tha se Athina e dshiron zgjidhjen e emrit por nuk do t lejoj "maqedonizimin" e diplomacis greke.

  “ Ne dshirojm zgjidhje. Politika greke sht e qart dhe pa hamendje. Greqia nuk do t lejoj q politika e jashtme e saj t “maqedonizohet” sepse kemi edhe shtje tjera t rndsishme me t cilat duhet t merremi”, ka theksuar Bakojani.

  Ajo edhe sht shprehur se Shkupi nuk do t ket perspektiv evropiane prderisa nuk zgjidhet kontesti pr emrin.  (INA)
  Sui generis

 17. #57
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bocevski: Greqia nuk dshiron zgjidhje pr emrin

  Greqia sht pala e cila nuk dshiron ta zgjidh kontestin pr emrin, deklaroi sot zv/kryeministri pr shjte evropiane, Ivica Bocevski.

  „E gjith bota e ka qart se cila sht pala e cila nuk dshiron zgjidhjen e kontestit, ajo sht republika, kryeqyteti i s cils sht Athina”, tha Boceski pr agjencine e lajmeve Makfaks, i pyetur pr t'i komentuar informatat e shtypit grek se ndrmjetsuesi Metju Nimic mendon pr "ngrirjen" e negociatave pr emrin.

  Ai tha se Maqedonia edhe m tej mbetet aktive dhe pjesmarrse konstruktive n procesin e negoviatave pr emrion.

  Gazeta konservatore "Katimerini" sot shkruan se ndrmjetsuesi Nimic sht duke shqyrtuar mundsin q t'i "ngrij" negociatat, nse Maqedonia vazhdon me qndrimin jokooperues deri n seancn e Asambles s Prgjithshme t KB--ve nga fundi i shtatorit.


  (INA)
  Sui generis

 18. #58
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Rajs me plan pr zgjidhjen e shtjes s emrit

  Sekretarja shtetrore amerikane Kondoliza Rajs, m 23 shtator, do t paraqes nj plan pr zgjidhjen e shtjes s emrit, theksojn burime diplomatike.

  Sipas burimeve t njjta, Rajs do ta paraqes planin n prani t ministrave t punve t jashtme t Greqis dhe Maqedonis.

  Plani, m 24 shtator, do t paraqitet edhe para Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara.

  Maqedonia dhe Greqia m shum se nj dekad zhvillojn negociata pr zgjidhjen e dallimeve rreth emrit, pr shkak t cilit Maqedonia n samitin e NATO-s n Bukuresht nuk mori ftes pr hyrje n Aleancn.  /Makfaks/
  Sui generis

 19. #59
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Crvenkovski - Tentime t fundit pr zgjidhje pr emrin

  Bhen tentimet e fundit n nj periudh m t gjat pr zgjidhjen e kontestit maqedonaso-grek pr emrin, ndrsa nse prfundojn pa sukses vijon periudha e status-kuos, konsideron kryetari Branko Crvenkovski.
  "Ky me siguri do t jet nj ndr tentimet e fundit, nse jo edhe i fundit n nj periudh m t gjat kohore, nse merret parasysh se s shpejti do t mbahen zgjedhjet n SHBA, n pranver do t ket zgjedhje n Maqedoni, ndrsa n qershor t vitit t ardhshm zgjedhje pr Evroparlamentin n Greqi. Nse tani nuk arrihet sukses vijon periudha e status-kuos me t gjith konsekuencat q do t rezultojn nga kjo", shprehet kryetari Crvenkovski n intervistn pr televizionin Alfa.
  Crvenkovski shprehet se ndoshta "gjat javs s ardhshme, n baz t vrejtjeve t tekstit q e prezantoi mediatori Metju Nimic n rundin e fundit t bisedimeve do t prgatitet nj tekst m konkret pr t cilin do t shohim nse sht i pranueshm ose jo".

  Kryetari i Maqedonis bn t ditur se administrata amerikane, mandati i s cils skadon n nntor sht "e vendosur si asnjher m par q ky kontekst t zgjidhet dhe me nj fjal t na fus n NATO… Kjo sht periudh dhe moment q kurr nuk do t na prsritet".

  Crvenkovski n intervistn shprehet se "kryeministri dhe Qeveria tentojn ta minimizojn rndsin e integrimit ton evroatlantik. Qasja e tyre sht se do t ishte mir q kjo t ndodh, por nse kjo nuk ndodh, paskemi pasur koncept pr zhvillim t gjithmbarshm t Maqedonis. Por, kjo nuk sht e sakt. Koncepti i till nuk ekziston. As q sht prezantuar, as q mund t prezantohet. N varijantn e till koncepti i vetm sht koncepti pr mbijetim".  /Makfaks/
  Sui generis

 20. #60
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  SHBA mbshtesin procesin e negociatave pr emrin

  Ambasada amerikane n Shkup nprmjet nj njoftimi sot bn t ditur se SHBA-t vazhdojn t mbshtetjen e plot pr zgjidhjen e shpejt t shtjes s emrit t Maqedonis.

  “Qeveria e Shteteve t Bashkuara vazhdon mbshtetjen e plot t procesit t ndrmjetsimit t Kombeve t Bashkuara, t kryesuar nga Ambasadori Nimic, dhe dshiron zgjidhje t shpejt t shtjes t emrit”, thuhet n njoftimin e ambasads amerikane.
  Si nnvizohet, zgjidhja e ktij kontesit sht n interest t dy shteteve dhe t rajonit n prgjithsi.

  “fardo raporte se Shtetet e Bashkuara ndjekin drejtim tjetr, nuk jan t bazuara n fakte”, thuhet n komunikat.

  Reagimi i autoriteteve amerikane pasoi pas publikimeve t lajmeve t fundit nga disa media se SHBA-t mund t trhiqen nga mbshtetja e procesit t negociatave pr zgjidhjen e kontestit t emrit t Maqedonis, nse deri n tetor nuk do t arrihet zgjidhje midis Shkupit dhe Athins.  (INA)
  Sui generis

Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga BOKE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •