Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 249
 1. #21
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga faruk_01 Lexo Postimin
  per veten tende flet ketu...apo nese po eshte ne regull nese jo ske drejt te flasish ne emer te gjith shqiptareve.
  Pse te lenduan aq shum fjalet e mia o zotni, a mos valle i perket edhe ti atyre te lartpermendurve ?  Ps.: S'kan qene budallenje ata qe kan thene se e verteta lendon.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2006
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Emri i Maqedonis Antike

  Nuk sht fjala pr emrin,por pr krejt Maqedonin Antike.Sherret e Grekve,t Bullgarve dhe t Srbve,duke spekulua pr orekset e tyre ekspansioniste Ma-
  qedonin Antike e kan br problem.Shkenca shqiptare ka br faj t madh q
  nuk sht interesua sa sht dasht pr Maqedonin Antike.
  Sllavt e IRJ t Maqedonis dhe Greqia m dhan shkas q t hulumtoj m
  tepr,jo vetm pr emrin-toponim Maqedoni,por pr krejt Maqedonin Antike.
  Nga t dhnat dokumentare kam ardh n prfundim se krejt pr Maqedonin
  Antike u ka takua dhe u takon q ta thon fjaln shkencore Shqiptart.Mua gjith-
  mon m ka pas okupua kureshtja q t dij m shum pr emrin Maqedonia.
  Pikrisht kan qen dokumente srbe q kan knaq kureshtjen teme,ka qen
  historiani srb Zhivko D.Petkoviq i erekut t par t shek.t kaluar.Ai n veprn
  e vet Maqedonija staroga veka,Beograd,1926,fq.4 thot,citoj:"N shprehjen Ema-
  tija,pr kah vlera,theksohet pjesa Math-,e cila i prgjegjet pjess MAQ- n fjaln Maqedonija,n t ciln pjes shkronja e tret shenjon nj far zri q vshtir
  mund t shqiptohet n gjuhn greke dhe latine.Megjithat,thot ai,shprehja MAT,
  MATH ndodhet n fjalorin e gjuhs arnaute dhe don t thot VELIKI/A."
  Nj fakt i till,jo vetm q knaqi kureshtjen teme,por,njherit,m dha shtytje
  q hulumtimin ta vazhdoj me shpresa m t sigurta.
  T dhnat historiko-filologjike m msuan se edhe n fillim t mileniumit t dyt para Kr. n arealin e Ballkanit Qndror,duke fillua prej Iliris Jugore (Epirit)
  n perndim e deri n Troad n lindje dhe prej Thesalis n jug e deri n Lyn-
  kesti,Pellagoni,Peoni e Thraki n veri,duke prfshi Hallkidikun e Detin e Thrakis (Egjeun) qenka krahina e madhe e Edonve ose Edonia.Maqetia rreth
  derdhjes s lumit Crna (Erigon) n lumin Vardar (Aksios) dhe Emathia rreth
  rjedhs s poshtme t lumit Vardar e deri n Detin Egje qenkan enklava t vo-
  gla t Edonis.Nga ana tjetr,Helent t njejtit teritor i thnkan her Edonia
  her Emathia.Edonia vrtet ka qen e madhe,por Emathia e vogl.Andej nuk
  ka mund q nj teritor t math ta quajn me emrin e nj teritori t vogl.Nje-
  rzve t Antiks,sigurisht, u ka erdh m mir t thonin MATH EDONIA sesa
  Edonia e Madhe.Meq simbas regullave linguistike grupi konsonatik -TJ- = Q,si-
  edhe grupi -KJ- = Q,si ke emri-toponim MAKJETIA.MAQETIA,q u kmbyekan
  leht simbas lingustve,sepse -K-,n t vrtet,ka qen K e but,si KJ n disa
  t folme gege (kjan = qan)athere MATH EDONIA / MATJ EDONIA =MAQEDONIA.
  Kjo sht nji prmbledhje e shkurt,sa pr njoftim se emri Maqedonia esht n baz t gjuhs arbnore,shqipe.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2006
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Emri i Maqedonis Antike

  Nuk sht fjala pr emrin,por pr krejt Maqedonin Antike.Sherret e Grekve,t Bullgarve dhe t Srbve,duke spekulua pr orekset e tyre ekspansioniste Ma-
  qedonin Antike e kan br problem.Shkenca shqiptare ka br faj t madh q
  nuk sht interesua sa sht dasht pr Maqedonin Antike.
  Sllavt e IRJ t Maqedonis dhe Greqia m dhan shkas q t hulumtoj m
  tepr,jo vetm pr emrin-toponim Maqedoni,por pr krejt Maqedonin Antike.
  Nga t dhnat dokumentare kam ardh n prfundim se krejt pr Maqedonin
  Antike u ka takua dhe u takon q ta thon fjaln shkencore Shqiptart.Mua gjith-
  mon m ka pas okupua kureshtja q t dij m shum pr emrin Maqedonia.
  Pikrisht kan qen dokumente srbe q kan knaq kureshtjen teme,ka qen
  historiani srb Zhivko D.Petkoviq i erekut t par t shek.t kaluar.Ai n veprn
  e vet Maqedonija staroga veka,Beograd,1926,fq.4 thot,citoj:"N shprehjen Ema-
  tija,pr kah vlera,theksohet pjesa Math-,e cila i prgjegjet pjess MAQ- n fjaln Maqedonija,n t ciln pjes shkronja e tret shenjon nj far zri q vshtir
  mund t shqiptohet n gjuhn greke dhe latine.Megjithat,thot ai,shprehja MAT,
  MATH ndodhet n fjalorin e gjuhs arnaute dhe don t thot VELIKI/A."
  Nj fakt i till,jo vetm q knaqi kureshtjen teme,por,njherit,m dha shtytje
  q hulumtimin ta vazhdoj me shpresa m t sigurta.
  T dhnat historiko-filologjike m msuan se edhe n fillim t mileniumit t dyt para Kr. n arealin e Ballkanit Qndror,duke fillua prej Iliris Jugore (Epirit)
  n perndim e deri n Troad n lindje dhe prej Thesalis n jug e deri n Lyn-
  kesti,Pellagoni,Peoni e Thraki n veri,duke prfshi Hallkidikun e Detin e Thrakis (Egjeun) qenka krahina e madhe e Edonve ose Edonia.Maqetia rreth
  derdhjes s lumit Crna (Erigon) n lumin Vardar (Aksios) dhe Emathia rreth
  rjedhs s poshtme t lumit Vardar e deri n Detin Egje qenkan enklava t vo-
  gla t Edonis.Nga ana tjetr,Helent t njejtit teritor i thnkan her Edonia
  her Emathia.Edonia vrtet ka qen e madhe,por Emathia e vogl.Andej nuk
  ka mund q nj teritor t math ta quajn me emrin e nj teritori t vogl.Nje-
  rzve t Antiks,sigurisht, u ka erdh m mir t thonin MATH EDONIA sesa
  Edonia e Madhe.Meq simbas regullave linguistike grupi konsonatik -TJ- = Q,si-
  edhe grupi -KJ- = Q,si ke emri-toponim MAKJETIA.MAQETIA,q u kmbyekan
  leht simbas lingustve,sepse -K-,n t vrtet,ka qen K e but,si KJ n disa
  t folme gege (kjan = qan)athere MATH EDONIA / MATJ EDONIA =MAQEDONIA.
  Kjo sht nji prmbledhje e shkurt,sa pr njoftim se emri Maqedonia esht n baz t gjuhs arbnore,shqipe.
  Dr.sci.Fehim Reani

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e klaus fisher
  Antarsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  aty ku mbaron hapesira
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ceshtja e emrit ka dale ne vitet '90,por emri iu vu nga Tito. Ku ishin atehere grekerit?Kurre te mos zgjidhet,aq me mire

 5. #25
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Katimerini: SHBA presion Greqis pr shtjen e emrit

  E prditshmja greke” Katimerini” shkruan se SHBA-t srish kan filluar nj rreth t ri t trysnive mbi Greqin me qllim q Maqedonia t`i bashkangjitet NATO-s edhe prkundr kontestit t pazgjidhur pr emrin.

  Sipas burimeve diplomatike greke, trysnia nga Uashingtoni sht e pritur duke marr parasysh faktin q mandati i administrats s Xhorxh Bushit sht nga fundi.

  Gjithashtu pas zhvillimeve m t reja n Gjeorgji, SHBA-t duan t drgojn porosi t qart se me vendosmri i mbshtesin shtetet t cilat jan n sfern e tyre t ndikimit, komenton gazeta.

  Reagimi i mediave greke pasoi menjher pas deklarats s djeshme t sekretares amerikane t shtetit, Kondoliza Rajs, e cila tha se kontesti rreth emrit nuk duhet t jet penges pr antarsimin e Maqedonis n NATO.

  “Qndrimi yn sht q Maqedonia duhet t antarsohet n NATO. Shpresat jan q konstesti rreth emrit, tash do t mund t zgjidhet m shpejt”, tha Rajs.


  (INA)
  Sui generis

 6. #26
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime n 29 postime

  Indiference e vetedijes kombetare

  Ky eshte nje cast shume i rendesishem historik. Dhe fatkeqesisht ne shqiptaret vazhdojme te qendrojme indiferent perderisa te tjeret po vene themelet e shtetit te tyre ne trojet tona etnike. E gjithe kjo eshte vetem pasoje e disa individeve (te vetquajturve baballare te kombit dhe partnere strategjik) qe kane arritur ta na percajne dhe te na verbojne kundrejt ceshtjeve shume me te rendesishme. Cfar ironie!!!- Me sa pompozitet e kremtojme marreveshjen e Oherise, me te turpshme te historise tone- marreveshje qe na la pa asnjefar statusi. Nevzat Halili disa here propozon emrin e Maqedoni-Iliride ose Ilirido Maqedoni por ne menyre te patrupshme has ne vesh te shurdher, posacerisht te partive dhe subjekteve politike qe e marrin veridiktin e popullit. Me kete rast do te permend deshmine historike te historianit boteror francez Alfons De La Martin, i cili thot: Akilin, greket e gjeten atje, poashtu edhe Aleksandrin e madh, turqet e gjeten Skenderbeun. Keta te tre jane te nje gjaku, te nje gjeni, te nje fisi. Kjo nenkupton se Maqedonia e vjeter ka qene pjese e trungut Ilir dhe ku jemi na te mjeret qe fare nuk bezajme, as intelektualet e Shqiperise, as te Kosoves, as te tjere dhe lejojme qe ardhacaket sllav te Karpateve me aq dinjitet dhe vendosmeri te shpallin veten trashegimtar te Lekes se madh. Si dhe grekerit qe nuk kane asgje te perbashket me maqedonet e vjeter as nga gjaku, as nga fisi as nga gjeni. Vetem pervetesojne, pervetesojne dhe nje dite do te na pervetesojne te gjitheve.
  Kjo eshte vetem nje vetedije e ndrydhur ne erresiren e injorances. Valle neve na duhet ndonje nje mrekulli qe te na zgjoje!?
  • The rest is silence.


 7. #27
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bilalli: Kontesti me Greqin – rrezik pr tensione ndretnike

  Moszgjidhja e kontestit pr emrin me Greqin mund t shkaktoj tensione brenda Maqedonis, pasi shqiptart nuk pajtohen me mbetjen e tyre jasht proceseve integruese evropiane.

  Kshtu deklaroi pr Radion Evropa e Lir, analisti Mersel Bilalli, njohs i zhvillimeve ndrkombtare dhe kshilltar pr politik t jashtme n Qeverin e ish-kryeministrit Vllado Bukovski.

  Sipas Bilallit n dy muajt e ardhshm pritet q shum gjra t qartsohen rreth kontestit greko-maqedonas pr shtjen e emrit t Maqedonis.

  "Un mendoj se kto dy muajt e ardhshm do t bhen tentimet e fundit nga ana e SHBA-ve pr realizimin e fundit pr antarsimin e Maqedonis n NATO, megjithat kjo do t jet vetm pjes e dshirs s tyre.Un nuk jam i bindur se pushteti aktual i Maqedonis ka disponim pr zgjidhjen e problemit me Greqin dhe pr pasoj muajt e ardhshm me siguri se do t ndeshemi me situata pak m t kthjellta", tha Billalli.

  Ai theksoi se, procesi i refuzimit sht tepr i dmshm pr Maqedonin.

  "Pra, nse zgjat procesi i refuzimit, ather n Maqedoni do t imponohet nj mendim tjetfare, i cili mund t jet kundrshtues n radh t par mes dy bashksive etnike dhe kjo do t hap nj proces tepr t dmshm pr Maqedonin", tha Bilalli.


  (INA)
  Sui generis

 8. #28
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ooo njerez po askush nuk e pranon ket shtet , edhe gjate kohe do ngel pa emer
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 9. #29
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Emri, Nimic viziton Shkupin

  Ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic gjat ksaj jav do t qndroj n Shkup, me ftes t Qeveris s Maqedonis.

  N kt takim, Nimici dhe autoritetet maqedonase do t shqyrtojn mundsin se a mund t arrihet progres pr zgjidhjen e kontestit t emrit deri n muajin shtator.

  Nimici javn e kaluar deklaroi se n takimet me palt negociatore greke dhe maqedonas n Nju Jork, bisedimet jan fokusuar vetm n shtjen e zgjidhjes s kontestit t emrit.

  Tema qendrore ka qen emri, edhe pse shum shtje midis Greqis dhe Maqedonis jan t lidhura me kt shtje, deklaroi Nimic.

  Sipas tij, dy vendet jan dakorduar q shtja baz pr t ciln duhet t bisedohet sht gjetja e zgjidhjes pr emrin e Maqedonis.

  Ka shum shtje t hapura midis dy vendeve, disa jan afatgjate, disa afatshkurtra, por shum jan t lidhura me emrin. Mandati im sht problemi i emri.Ekzistojn edhe shtje t tjera por zgjidhja kryesore sht problemi i emri, ndrsa kjo do t ishte edhe nj rrug e hapur pr zgjidhjen e kontesteve t tjera, deklaroi ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic.

  SHBA-t kan shtuar presionet ndaj palve negociatore dhe shpresojn pr nj zgjidhje t shpejt pr emrin, e cila do t'i ndihmonte stabilitetit n rajon.


  (INA)
  Sui generis

 10. #30
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Crvenkovski: Maqedonia nuk mund t pres

  Presidenti Crvenkovski i ka quajtur t rrezikshme deklaratat e kryeministrit Nikolla Gruevski se Maqedonia mund pres me vite pr t’u br pjes e NATO-s pr shkak t kontestit t emrit me Greqin.

  Nuk ka alternativ tjetr politike pr Maqedonin prve NATO-s dhe BE. Duhet t punojm dhe sa m shpejt t bhemi antare e ktyre strukturave, ka deklaruar Presidenti Crvenkovski n fjalimin e tij me rastin e shnimit t 18 gushtit-dits s Armats s Maqedonis.

  “Jam i bindur thell se pr antarsimin e Maqedonis n NATO dhe BE nuk ekziston alternativ reale politike. Nuk besoj e as q sht e mundur t ofrohet platform politike alternative e cila do t prmban rekomandime t mjaftueshme t cilat do t nnkuptojn se n kuadr t tyre Maqedonia mund n vitet e ardhshme t jet shtet m i sigurt, m demokratik dhe m i pasur. Po ashtu sht gabim do thosha edhe rrezik pr ardhmrin ton nse dikush mendon se sht e mundur Maqedonia t mbetet jasht proceseve integruese euroatlantike nj koh m t gjat ndrsa brenda ta zhvilloj demokracin, t mbaj balancn ndretnike dhe t’i zbatoj reformat me kualitetin e duhur”, tha Presidenti Branko Crvenkovski.

  Zhvillimet e fundit n rajon, marrja e ftess pr NATO nga Shqipria dhe Kroacia si dhe pavarsia e Kosovs, sipas presidentit imponojn q Maqedonia t jet m aktive edhe n promovimin e vazhdueshm t bashkpunimit rajonal, ndrsa ministri i Mbrojtjes Konjanovski ka prsritur se vendi i Maqedonis sht n NATO dhe BE.

  “N Ballkan vitet e fundit kontesti strategjik politik e rajonal vazhdojn t ndryshojn me shpejtsi t madhe. Institucionet e Kosovs miratuan deklaratn pr pavarsi ndrsa Kroacia dhe Shqipria u ftuan q vitin e ardhshm t bhen antare t plotfuqishme t NATO-s. Bhet fjal pr ndryshime t mdha politike me ndikim t madh ndaj trendeve primare q e diktojn dinamikn e prgjithshme rajonale. Maqedonia do t duhet jo vetm ta ndjek zhvillimin e ndodhive por edhe n ecje ta adaptoj strategjin e saj ndaj kushteve t reja t krijuara si dhe t krkoj aleat n planin ndrkombtar t cilat do t dshirojn dhe do t mund t kontribuojn pr realizmin e interesave tona kombtare dhe shtetrore”, theksoi Crvenkovski.

  “Ballkani sht zon e ndryshime t mdha. Maqedonia doher tenton ato ndryshime t'i shndrroj n prparsi, vetm ashtu do t jemi t njohur edhe si shtet edhe si rajon i cili kontribuon pr qetsi botrore dhe siguri. Pr kt shkak Maqedonia duhet t jet antare e NATO-s dhe BE. Si ministr i mbrojtjes besoj sinqerisht n kt politik dhe n kuadr t qeveris n mnyr t paluhatshme do t punojm n realizmin e ktij qllimi”, deklaroi Konjanovski.

  Armata e Maqedonis u themelua m 18 gusht t vitit 1992, ndrsa n ceremonin qendrore morn pjes diplomat t misioneve t shumta n Maqedoni, presidenti i par i republiks Kiro Gligorov, kryetari i parlamentit Trajko Veljanovski, antar t qeveris por jo edhe kryeministri Nikolla Gruevski.


  Alsat
  Sui generis

 11. #31
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedonia Ok ideve t Nimicit

  SHKUP-N prag t vizits s ndrmjetsit Metju Nimic n Shkup, Presidenti i Maqedonis, Branko Cervenkovski realizoi nj takim koordinues lidhur me shtjen e emrit kushtetues t vendit.

  Si njoftoi kabineti i presidentit, krert e Maqedonis ndrtuan nj pozicion t pajtueshm lidhur me idet t cilat u prezantuan nga ana e ndrmjetsit Nimic, n kohn e takimit t fundit q u mbajt me 13 gusht n Nju Jork.

  N takim morn pjes, presidenti, Branko Crvenkovski, kryeministri, Nikolla Gruevski, shefi i diplomacis maqedonase, Antonio Miloshoski dhe negociatori, Nikolla Dimitrov.

  Ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic do t mbrrij t premten n Shkup pr t’u takuar me kreun shtetror maqedonas, ku dhe do t krkoj zgjidhjen e konstestit shum vjear mes Shkupit dhe Athins.  (d.b/INA/BalkanWeb)
  Sui generis

 12. #32
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Cshtja e emrit, Crvenkovski takon sot Gruevskin

  SHKUP- Presidenti i Maqedonis, Branko Crvenkovski do t zhvilloj sot nj takim koordinues me kryeministrin, Nikolla Gruevski. Sipas njoftimit nga presidenca maqedonase N takim do t bisedohet lidhur me mosmarrveshjet pr emrin midis Maqedonis dhe Greqis. Takimi zhvillohet n prag t vizits s ndrmjetsit Metju Nimic n Shkup, i cili me autoritetet maqedonase do t diskutoj pr mnyrn e gjetjes s nj zgjidhje t prbashkt pr shtjen e emrit.  (s.g/Ina/Balkanweb)
  Sui generis

 13. #33
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  shtja e emrit, Nimici nesr n Shkup

  Ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic nesr do t arrij n Shkup pr t’u takuar me kreun shtetror maqedonas. Vizitn e konfirmoi edhe kabineti i presidentit t Maqedonis prmes nj komunikate pr media.

  N kt takim, Nimici dhe autoritetet maqedonase do t shqyrtojn mundsin se a mund t arrihet progres pr zgjidhjen e kontestit t emrit deri n muajin shtator.

  Ndrkaq si njoftoi organizata botrore, Nimici t premten do ta vizitoj edhe Greqin, ku n qytetin e Selanikut do t takohet me prfaqsuesit grek.

  Pas ktij raundi t bisedimeve pritet q n fillim t muajit shtator, ndrmjetsuesi i OKB-s t paraqes propozim t ri pr ndryshimin e emrit kushtetues t Maqedonis.

  Nimici, sipas burimeve, n konsultimet e fundit me prfaqsuesit e Shkupit dhe Athins propozoi emrin "Maqedonia Veriore" n pes variante.

  Raund i ri i negociatave q do t mbahen nesr dhe pasnesr, vjen nn presionin e fuqishm t Uashingtonit, i cili pret zgjdhje t shpejt pr emrin dhe vendim pr pranimin e Maqedonis n NATO.  (INA)
  Sui generis

 14. #34
  Bl3i Maska e Bl3ri
  Antarsuar
  06-01-2006
  Mosha
  32
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga KUSi Lexo Postimin
  Ooo njerez po askush nuk e pranon ket shtet , edhe gjate kohe do ngel pa emer
  Po si te ndrohet emri duhet te ndrohen shaum sende tjera per at frajgen maqedont se de mbesin pa shtet pa kurxho, po line ku de shkojm ne masandi me ke do bashkohena
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 15. #35
  Bl3i Maska e Bl3ri
  Antarsuar
  06-01-2006
  Mosha
  32
  Postime
  1,277
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Bakojani: Nimici ka mandat vetm pr negociatat pr emrin

  Metju Nimic ka vetm nj mandat dhe ato jan negociatat pr emrin, konsideron shefja e diplomacis greke, Dora Bakojani.
  Duke reaguar ndaj letrs s sekretarit t prgjithshm t Kombeve t Bashkuara (KB) Ban Ki Mun, drguar kryeministrit t Maqedonis Nikolla Gruevski, Bakojani n deklaratn pr mediumet greke, sqaron se "prmbajtja e letrs sht e qart vetvetiu, e kjo sht se mandat i Nimicit jan vetm negociatat pr emrin".
  Gruevski nga fundi i muajit t kaluar i drgoi letr Ban Ki Munit, me t ciln krkon, prve emrit n rend dite t kthehen edhe shtje tjera t lidhura me emrin. /Makfaks/
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 16. #36
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Filloi takimi Crvenkovski- Nimic

  Filloi takimi mes ndrmjetsit, Metju Nimic dhe presidentit t Maqedonis, Branko Crvenkovski.

  Sipas paralajmrimeve n kt takim tem e bisedimeve do t jet vetm shtja e emrit kushtetues t Maqedonis.

  Nimic, pritet n kt takim t njoftohet me qndrimin e presidentit lidhur m kontestin greko-maqedonas pr shtjen e emrit.

  Pas ktij takimi, ai do t takohet edhe me kryeministrin e vendit, Nikolla Gruevskin i cili tani m sht shprehur se lidhur me emrin ka nj qndrim t harmonizuar me presidentin.

  Vizitn e radhs, emisari i OKB-s do ta realizoj nesr n Selanik, ku do t njoftohet edhe me qndrimin e autoriteteve greke lidhur me emrin.


  (INA)
  Sui generis

 17. #37
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski: Greqia synon dshtimin e negociatave

  Si do qeveri serioze edhe ne kemi zgjidhje alternative nse pr nj periudh m t gjat Greqia pengon antarsimin e Maqedonis n NATO dhe BE, deklaroi kryeministri, Nikolla Gruevski para takimit me ndrmjetsin Nimic.

  Sipas tij, nse Greqia pengon integrimet euroatlantike, ather qeveria do t prqndrohet n zhvillimin e gjithanshm t shtetit.

  Gruevski tha se Greqia do t bj 'mos q negociatat pr emrin t dshtojn dhe neve t na paraqesin si fajtor.

  “ Greqia do t bj 'mos q negociatat t mos ken sukses dhe neve t na paraqesin si fajtor. Grekt do t shikojn t gjejn arsyje q t mos zgjidhet shtja e emrit dhe ne t biem si fajtor”, tha Gruevski.


  (INA)
  Sui generis

 18. #38
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Nimic: sht moment i rndsishm pr t’u gjetur zgjidhje pr emrin

  “Diskutimet ishin konstruktive dhe serioze. Biseduam pr disa mundsi pr zgjidhjen e shtjes s emrit n procesin ekzistues”, tha ndrmjetsi Nimic, pas takimit me kreun shtetror maqedonas.

  Nimic theksoi se n takimet me presidentin dhe kryeministrin e Maqedonis ka dgjuar qndrimin e tyre t harmonizuar lidhur me shtjen e emrit.

  N pyetjen e gazetarve se a sht emri “Maqedonia Veriore” n disa variante, propozimi q sht diskutuar, Nimic nuk dha prgjigje konkrete.

  “Nuk sht fshehtsi se po krkojm formulim q do t’i knaq t dyja palt n negociata. Ky emr sht prmendur edhe n shtyp ktyre ditve. Nuk do ta demantoj as vrtetoj”, tha Nimic i cili refuzoi t flas pr nj emr konkret.

  Ai shtoi se nuk ka nj afat t caktuar pr zgjidhjen e emrit, por kjo periudh sht shum e rndsishme dhe nuk duhet t lshohet shansi pr progres.

  Emisari i OKB-s, theksoi se negociatat me kryeministrin, Nikolla Gruevski dhe presidentin, Branko Crvenkovski jan fokusuar vetm n shtjen e emrit.


  (INA)
  Sui generis

 19. #39
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedonia e Siprme e Veriore propozime t Nimicit

  Ndrmjetsi Metju Nimic konfirmoi se ka disa ide n krkim t nj zgjidhje pr emrin t pranueshme pr t dy palt.

  Pa hollsi lidhur me propozimet konkrete pr zgjidhjen e mosmarrveshjeve pr emrin, ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic pas takimeve me presidentin Branko Crvenkovski dhe kryeministrin Nikolla Gruevski tha se “bisedimet jan n nj faz t rndsishme dhe se nuk duhet humbur shansi”.

  “Nuk ka afate kohore ne bisedime, por kisha pr t thn se kjo periudh tani sht e rndsishme pr bisedimet dhe konsideroj se nuk duhet ta lm mundsin q t prpiqemi t arrijm nj far prparimi n kt periudh. Nuk mund t parashikoj se a do t kemi sukses, por mendoj se kjo sht nj periudh e rndsishme dhe se nse e lm, kush e di se far do t ndodh pas disa muajve“, deklaroi ndrmjetsi Metju Nimic.

  Si sht konfirmuar zyrtarisht Nimici n Shkup me kreun shtetror erdhi q t shqyrtoj idet pr zgjidhje t mundshme t propozuara n raundin e fundit t bisedimeve. Ndonse jozyrtarisht konfirmohet se bhet fjal pr variantet e emrave: Maqedonia e Siprme dhe Veriore, Nimic nuk deshi t komentoj.

  “Ekzistojn disa ide q hapin mundsi pr zgjidhje. Nuk sht e fsheht se po krkojm formulimin q do t’i knaq t dy palt. Ai emr sht prmendur kto dit n shtyp. Nuk do t’i prgnjeshtroj e as do t’i konfirmoj njoftimet. Shum emra u prmendn gjat viteve t kaluara dhe prandaj nuk do t flas pr emrin konkret“, shtoi Metju Nimic.

  Hollsi zyrtare pr bisedimet nuk ka as nga pala maqedonase, prve informacioneve jo zyrtare se ndrmjetsi hoqi dor nga propozimi i mparshm, emri pr t cilin do t merret vesh me Greqin t prdoret edhe n marrdhniet bilaterale n vendet q deri m tani e kan njohur emrin kushtetues. Si konfirmoi edhe Nimic n deklaratn e tij, u arrit marrveshja q bisedimet t prqndrohen vetm n shtjen e emrit e jo edhe me shtjet e identitetit dhe t tjera q u hapn n ndrkoh nga pala greke dhe ajo maqedonase. Nimic u largua nga Shkupi, me qndrimin e qart dhe unik t presidentit Crvenkovski dhe kryeministrit Gruevski lidhur me at se far sht e pranueshme. Edhe kto qndrime t premten n Selanik do t’ia transmetoj negociatorit grek Adamantios Vasilakis. Megjithat kryeministri i Maqedonis para takimit me Nimicin shprehu dyshimin se Greqia do t’a bllokoj zgjidhjen e problemit t emrit deri n zgjedhjet e vjeshts pr Parlamentin Evropian.

  “T gjitha t dhnat tregojn se Greqia nuk dshiron t zgjidhet problemi me emrin t paktn jo deri n mesin e vitit t ardhshm kur priten zgjedhjet pr Parlamentin Evropian dhe ajo do t bj mos, sipas mendimit tim, q ky proces tani n shtator t dshtoj“, theksoi kryeministri Nikolla Gruevski.

  Se si do t vazhdojn bisedimet dhe a do t ket s shpejti propozim formal pr zgjidhjen e mosmarrveshjes, kjo do t varet, si parlajmroi edhe Nimic edhe nga qndrimet q do t marr nga Athina.


  Alsat
  Sui generis

 20. #40
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Nimic n Selanik pr shtjen e emrit

  Pas vizits n Shkup, ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimic sot do t arrij n Selanik pr t’u takuar edhe me autoritetet greke.

  N kt takim, Nimici dhe prfaqusesit grek do t shqyrtojn mundsin se a mund t arrihet progres pr zgjidhjen e kontestit t emrit deri n muajin shtator.

  Metju Nimic, pas takimit t djeshm me kreun shtetror t Maqedonis theksoi se, sht me rndsi q gjat ksaj periudhe t gjehet nj zgjidhje pr emrin.

  “Nuk ka nj afat t caktuar pr zgjidhjen e emrit, por kjo periudh sht shum e rndsishme dhe nuk duhet t lshohet shansi pr progres”, tha Nimic.

  N pyetjen e gazetarve se a sht emri “Maqedonia Veriore” n disa variante, propozimi q sht diskutuar, Nimic nuk dha prgjigje konkrete.

  “Nuk sht fshehtsi se po krkojm formulim q do t’i knaq t dyja palt n negociata. Ky emr sht prmendur edhe n shtyp ktyre ditve. Nuk do ta demantoj as vrtetoj”, tha Nimic i cili refuzoi t flas pr nj emr konkret.

  Qeveria e Maqedonis prmes komunikate sqaroi se n takimin me ndrmjetsin e OKB-s, nuk kan biseduar pr ndonj emr konkret, por pr disa detaje t ideve t plasuara nga ai.

  Pala maqedonase shprehet pesimiste lidhur me mundsin e zgjidhjes s kontestit pr shtjen e emrit kushtetues t Maqedonis.

  Kryeministri i Maqedonis t enjten deklaroi se, t gjitha indikacionet tregojn se Greqia nuk dshiron t zgjidhet problemi pr emrin, si tha "t paktn jo deri nga gjysma e vitit t ardhshm, deri n zgjedhjet pr Parlamentin Europian".

  Sipas tij, nse Greqia pengon integrimet euroatlantike, ather qeveria do t prqndrohet n zhvillimin e fuqishm dhe serioz t shtetit.

  Raund i ri i negociatave q po mbahet n Shkup dhe Selanik, vjen nn presionin e fuqishm t Uashingtonit, i cili pret zgjdhje t shpejt pr emrin dhe vendim pr pranimin e Maqedonis n NATO.


  (INA)
  Sui generis

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga BOKE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •