Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 249 prej 249
 1. #241
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  ‘Emri’, Ban Ki Mun: Gati t ndihmoj personalisht


  Sekretari i prgjithshm i OKB-s Ban Ki-Mun ka shprehur gatishmri q personalisht t angazhohet n zgjidhjen sa m t shpejt t shtjes s emrit. Kto komente Ban Ki Mun i bri pas takimit me presidentin Gjorge Ivanov n Ohr. Mesazhet e krerve t Maqedonis, Ban Ki Mun do t’i prcjell n Athin prmes ndrmjetsit Metju Nimic ndrsa do t angazhohet q pala grek t respektoj vendimin e Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag, krkes kjo e shtruar nga presidenti Gjorge Ivanov.
  “Do t angazhohemi maksimalisht q t bisedojm me qeverin greke. Menjher pas vizits, do ta drgoj prfaqsuesin tim personal Metju Nimic q t prcjell bisedn ton ktu. Un personalisht do t tentoj t kontaktoj me kryeministrin Samaras q t ndihmoj n prshpejtimin e procesit. sht pr keqardhje q dy vende fqinje nuk arritn n trsi ti shfrytzojn potencialet e tyre pr bashkpunim rajonal, pajtim dhe zhvillim. KB do t bjn gjithka q sht n fuqin e tyre q t lehtsojn procesin. Bhet fjal pr problem afatgjat. Jemi t vetdijshm pr vendimin e Gjykats ndrkombtare t drejtsis dhe do ti marrim parasysh t gjitha aspektet”, deklaroi Ban Ki Mun, sekretar i prgjithshm i KB.
  Presidenti Ivanov ka theksuar se kontestet bilaterale nuk duhet t keqprdoren por duhet t zgjidhen n pajtueshmri me marrveshjet ndrkombtare. Ai krkoi q pala greke t negocioj vetm n kuadr t kornizs q parasheh Marrveshja e prkohshme dhe rezoluta e KB.
  “Krkova nga sekretari i prgjithshm dhe ndrmjetsi Nimic t sigurojn respektim t rezoluts s KB dhe t kujdesen q negociatat pr emrin t zhvillohen n kornizn e prcaktuar e cila ekziston me rezolutn e OKB-s dhe marrveshjen e prkohshme. Ai sht parakusht t arrijm deri te zgjidhja e pranueshme pr kt problem q na rndon 20 vite. do dalje nga kjo korniz vetm na largon nga zgjidhja e prbashkt e pranueshme”, tha Gjorge Ivanov, president.
  Tem diskutimi kan qen edhe marrdhniet ndretnike n vend ku sekretari i prgjithshm i KB ka krkuar nga qeveria t implementoj n trsi Marrveshjen e Ohrit.
  “Qeveria ka br hapa t rndsishm n definimin e strategjive nacionale sa i prket dallimeve. Megjithat ekzistojn edhe m tej tensione mes bashksive etnike. Inkurajoj qeverin q t respektoj gjith at q sht shkruar n Marrveshjen e Ohrit t nnshkruar para 11 viteve”, tha Ban Ki Mun, sekretar i prgjithshm i KB.
  Presidenti Ivanov krkon q pala greke t tregoj vullnet pr t negociuar dhe t pranoj ftesat e Maqedonis. Sipas tij sht e paimagjinueshme q gjat 20 viteve t mos ket takim mes presidentve t Greqis dhe Maqedonis. Deri m tani presidenti Gjorge Ivanov ka drguar 4 ftesa pr takim deri tek homologu i tij grek t cilat nuk kan rezultuar me sukses.

  Alsat M
  Sui generis

 2. #242
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Emri, Greqia krkon bashkbisedues t sinqert


  Athina zyrtare ka reaguar ndaj deklaratave t kryeministrit Nikolla Gruevski pas takimit me sekretarin e prgjithshm t OKB Ban Ki Mun pr gatishmri t gjetjes s zgjidhjes s pranueshme dhe zhbllokimin e procesin integrues prmes respektimit t vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag dhe marrveshjen e prkohshme t vitit 1995. Retorikn e till, Greqia e ka cilsuar si propagand t vazhdueshme dhe t lodhshme pr prdorim vendas.
  “Kjo tregon se zoti Gruevski nuk e ka shfrytzuar takimin pr prparim drejt zgjidhjes s shtjes s emrit por prkundrazi, e ka keqprdoruar at duke tentuar ta paraqes paln greke t pa interesuar pr t zgjidhur problemin” - thuhet n kumtesn e ministris s jashtme greke.
  “Zoti Gruevski e prshndeti formimin e qeveris s re greke me sulme fyese dhe akuza t pabaza. Ne nuk do t bhemi pjes e ashprsimit artificial t marrdhnieve t cilat Gruevski tenton t’i provokoj pr qllime politike vendore. Ne theksojm qartazi; me qllim t arritjes s zgjidhjes, Greqia krkon bashkbisedues t besueshm dhe t sinqert. Shkupi do t duhet ta dshmoj kt n praktik” - thuhet m tej n kumtes. N t ritheksohet se Greqia vazhdimisht tregon gatishmrin e saj pr gjetjen e zgjidhjes s shtjes s emrit n kuadr t negociatave t parashikuara n rezolutn e kshillit t sigurimit t OKB-s dhe vendimit t gjykats ndrkombtare t drejtsis. Ashtu si edhe u paralajmrua, sot ndrmjetsi Metju Nimic ia prcolli fjalt e kreut shtetror t Maqedonis prfaqsuesit grek Ademantios Vasilaqis n Selanik. Nimic ka theksuar se pr OKB-n, shtja e ermit sht e nj rndsi rajonale nga aspekti i siguris, ndaj edhe i jepet prioritet. Vasilaqis nga ana tjetr ka theksuar se dshira e vetme e pals greke sht q t gjendet zgjidhje pr emrin dhe se deklaratat emotive nuk i ndihmojn procesit. N takimin me Nimicin, Vasilaqis shprehu edhe vrejtjet pr shtjen e ngritur nga kryeministrit Nikolla Gruevski pr pakicn maqedonase.

  Alsat M
  Sui generis

 3. #243
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Analistt: ‘Vizita e Ban Ki Mun, protokollare’


  Vizita e sekretarit t prgjithshm t OKB-s Ban Ki Mun n Maqedoni nuk do t lviz procesin drejt zgjidhjes s shtjes s emrit, nse pr t nuk angazhohen seriozisht pala greke dhe maqedonase. Kshtu i komentojn Denko Maleski dhe Biljana Vankovska pritjet nga vizita e Ban Ki Mun-it ku n fokus t takimeve q realizoi me kreun shtetror ishte problemi i emrit.
  “Do t thosha ‘Jo’... nuk mund t presim pothuajse asgj si rezultat konkret. Kto q dgjuam m shum jan fraza diplomatike q dgjuam. Rezultat konkret do t ket vetm ather kur t dyja palt do t jen vrtet serioze dhe t sinqerta n qllimin q t gjejn zgjidhje kompromisi. Deri ather do t vazhdoj kjo politik e akuzave t ndrsjella t Greqis dhe Maqedonis se pala tjetr sht ajo q nuk lshon pe”, ka deklaruar ish diplomati Denko Maleski.
  “Personalisht nuk pres q n nj periudh t afrt t shkohet n negociata intensive, pasi edhe qeveria e Samarasit si duket nuk do t jet afatgjate pasi Greqia me siguri do t duhet t mendoj pr dalje nga eurozona dhe kjo do t shkaktoj nj larje hesapesh t brendshme dhe reforma t thella. Un nuk pres befasi, vetm nse ndodh ndonj mrekulli dhe bashksia ndrkombtare e bind paln greke q si kundr-shprblim t lshoj pe ndaj emrit, prkatsisht, t respektoj vendimin e gjykats ndrkombtare dhe t lejohet q Maqedonia t marr datn pr negociata dhe antarsim n NATO me referencn IRJM”, shprehet profesoresha universitare Biljana Vankovska.
  Vizita e numrit ‘nj’ t OKB sipas analistve, tregon interesin e tij pr problemet ende t hapura n Ballkan pr t cilat angazhohet, dhe se nuk pritej q ai t sillte zgjidhje t problemit t emrit.
  “Barrn e problemeve t pazgjidhura e ndjen edhe sekretari i prgjithshm. Nj prej atyre problemeve sht edhe shtja e emrit me Greqin, megjithat ajo q nuk mund t pritet nga sekretari i prgjithshm i nj organizat botrore, e cila para s gjithash sht nj forum i madh diplomatik dhe jo qeveri botrore, sht q ai t vij me zgjidhje”, tha Maleski.
  “Opinioni maqedonas ishte i gatshm t dgjoj dika specifike pr shtjen e emrit, ndrkoh q, ajo q mori nga Ban Ki Mun, ishte porosi e dykuptimt diplomatike. Fillimisht n nj takim joformal ai prmendi disa her emrin Maqedoni me t ciln do t thosha se nxiti eufori naive, ndrsa t nesrmen, n parlament ishte n kpuct e tij t vjetra t diplomatit i cili sht luojal ndaj organizats dhe fuqive t mdha”, shton Vankovska.
  Gjat shtitjes n Ohr dhe n komunikimin me presidentin Ivanov, Ban Ki Mun prdori emrin ‘Maqedoni’, duke theksuar se edhe Koreja, vendi prej nga ai vjen, e quan vendin ‘Makedonija’. Maqedonia njihet me emrin kushtetues nga rreth 130 shtete.

  Alsat M
  Sui generis

 4. #244
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Palt t tregojn vullnet pr zgjidhjen e shtjes s emrit


  Nimic theksoi se autoritetet n Shkup kan interes dhe dshir pr zgjidhje t shtjes, ndrsa sipas asaj q e ka dgjuar kjo sht prioritet edhe i Qeveris s Athins.

  Zgjidhja e vetme pr shtjen pr emrin sht q t dyja palt t dakordohen, dhe nse shprehin vullnet q t mbyllet problemi, shpresoj se mundemi t lvizim n drejtimin e vrtet, deklaroi ndrmjetsuesi KB-s n bisedimet midis Maqedonis dhe Greqis pr emrin Methju Nimic pas takimit t sotm n Selanik me prfaqsuesin grek Ademantios Vasilakis.

  Nimic e ka informuar Vasilakisin pr bisedimet me kreut shtetror t Maqedonis q ai dhe sekretari i prgjithshm i KB-s Ban Ki-mun i kishin dje dhe pardje n Shkup dhe Ohr. Ndrmjetsuesi Nimic edhe mbrm ka pasur takim pune me Vasilakisin.

  I pyetur pr deklaratn e Ban Ki-munit se personalisht do t angazhohet pr zgjidhjen e shtjes pr emrin, Nimic tha se sekretari i prgjithshm ka dhe ka pasur rol n procesin q nga fillimi i tij.

  "Rezoluta 817 e KB-s dhe Marrveshja kohore parashikojn se pr shtjet kye duhet t bisedohet nn patronazhin e Organizats botrore. N kt rol t rndsishm ka edhe sekretari i prgjithshm me prfaqsuesit e emruar t tij pr kt shtje, t cilt rregullisht i dorzojn raport", tha Nimic.

  Pr KB-n kontesti pr emrin sht shtje e rndsishme rajonale e cila e rrezikon sigurin n rajon dhe pr kt arsye i jepet prioritet, shtoi Nimic duke theksuar se Sekretari i prgjithshm Ban Ki-mun sht shum i interesuar q t dy palt t vijn deri n zgjidhje.

  Ndrmjetsuesi theksoi se autoritetet n Shkup kan interes dhe dshir pr zgjidhje t shtjes, ndrsa sipas asaj q e ka dgjuar nga Vasilakisi kjo sht prioritet edhe i Qeveris s Athins.

  "Dshira e vetme e pals greke sht q t gjehet zgjidhje pr shtjen pr emrin e IRJM-s. Gjithsesi se deklaratata shum emotive nuk ndihmojn, por Qeveria greke po prpiqet t bj gjithka q mundet q ngadal t gjendemi n rrugicn e vrtet", deklaroi Vasilakis.

  (INA)
  Sui generis

 5. #245
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Maqedonia shume shpejt do te shpebehet ne dy pjese, ku nje pjese do ta mari Shqiperia dhe nje pjese Kosova

 6. #246
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-05-2012
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Egzistenca e ktij shteti sht nj fatkeqsi pr kombsit e tjera q e popullojn sepse jan t detyruar t prballojn t gjitha pasojat q rrjedhin nga prpjekjet e sllavofonve pr t krijuar nj idenditet t tyre kombtar; duke qn se idenditeti q krkojn t krijojn kontestohet nga disa shtete dhe kombe finj t tyre, athere edhe agresiviteti i tyre do t jet i ashpr ndaj kujtdo q do krkoj q t reagoj dhe t mos pranoj t ndjek veprimet e deritashme t ktyre sllavofonve. Edhe pasi t zgjidhet problemi i emrit, agresiviteti i sllavofonve do t rritet, n veanti ndaj shqiptarve t cilt do ti shikojn si nj rrezik ndaj hegjemonis s tyre n kt shtet.Prandaj sa m shpejt t shprhet ky shtet, kaq m mir do t jet pr kombsit q jetojn atje.

 7. #247
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski ka vendosur t hesht pr shtjen e emrit!


  Kryeministri Nikolla Gruevski vendosi t’i jep fund replikave me fqiun jugor q shkmbehen pr shtjen e emrit. Muajt n vijim mediat nuk do t mund t marrin asnj prononcim nga kryeministri Nikolla Gruevski pr kt kontestin shum vjear t emrit me Greqin. Kshtu thuhet n kumtesn pr opinion nga zyra e kryeministrit. E gjith kjo, thuhet m tej n letr, bhet me qllim t mos keqprdorimit t deklaratave t Gruveskit nga individ dhe politikan grek pr t shprqendruar vmendjen nga kontesti bilateral. Vendimin pr heshtje rreth ksaj shtje e ka pohuar edhe vet kryeministri Gruevski duke thn se kjo do t vazhdoj deri sa nuk ka lvizje konkrete n drejtim t zgjidhjes s problemit me emrin.
  “Si gjest me t cilin dshirojm t mundsojm t mos keqprdoren deklaratat e mija edhe ato qllim mira si provokim apo ngjashm, pr kt arsyje do t prmbahem nga deklaratat pr kt shtje, kuptohet deri n momentin derisa nuk arrijm dika thelbsore. Nse ka dika thelbsore kuptohet se do t duhet ta publikoj para opinionit. Megjithat derisa nuk ka dika konkrete dhe thelbsore do t prmbahem nga deklaratat, me qllim q mos keqprdoren n drejtim t gjetjes s alibi-it pr prolongim t zgjidhjes s ktij problemi”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministr.
  N letr nuk mungojn ftesat pr takim me homologun grek Samaras duke caktuar madje edhe data konkrete por edhe duke ln mundsin q t caktohet vendi dhe koha sipas dshirs nga pala greke.
  “N interes t prforcimit t dialogut mes dy vendeve dhe krijimin e impulsit dhe ambientit pozitiv, Gruevski i ofron kryeministrit grek Andonis Samaras m shum termine pr takim edhe at m 2 gusht, 15 gusht, 2 shtator, 15 shtator por edhe termine tjera dhe lokacione
  q do t prcaktohen nga pala greke. Kryeministri Gruevski pr shkak t dhnies s prioritetit t lart t ksaj shtje shpreh gatishmri t anuloj aktivitetet e caktuara m hert, udhtime apo vizita nse ato prputhen me terminin eventual t propozuar nga pala greke”.
  Sa i prket reagimit nga pala greke pr pakicn maqedonase n Greqi q ishte tem e biseds n takimin me sekretarin e prgjithshm t OKB, nga zyra e kryeministrit e theksojn se kjo shtje nuk sht qndrim i Gruevskit, por kjo sht theksuar n raportin e deputetes speciale pr t drejtat e njeriut t Kombet e Bashkuara, Gej Mekdugal.

  Alsat M
  Sui generis

 8. #248
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Crvenkovski: ‘Gruevski me politikn e tij mbron interesat e Greqis’


  Qeveria e Gruevskit e jo opozita sht ajo q mbron intersat e Greqis dhe dshmi pr kt sht pozita ndrkombtare n t ciln gjendet Maqedonis. Kshtu Lideri i partis m t madhe opozitare Branko Cervenkovski i sht prgjigjur pretendimet se opozita punon kundr interesave t shtetit. Kreu i LSDM-s tha se sht shum pak i njoftuar me vizitn e sekretarit t prgjithshm t OKB Ban Ki Mun n Maqedonia por tha se koha do t dshmoj nse ajo do t jepe rezultate n drejtim t zhbllokimit t procesit integrues
  “Un promovoj qndrimet dhe interesat e popullit t Maqedonis dhe qytetarve t saj. At q mendoj se sht m e mir pr kt popull, pr kta qytetar, pr kt shtet e bj haptazi dhe me sinqeritet. Tani pas 6 vjet qeverisje t Gruevskit shoh se far ai promovon, far politike zbaton dhe n cilin nivel t ult n planin ndrkombtar gjendet vendi yn. Nse disa shtje me dashje apo pa dashje , qllimisht ose pa qllim i mbrojn interesat greke, ajo sht qeveria n krye me Nikolla Gruevskin”, tha Branko Cervenkovski, kryetar i LSDM.
  Crvenkovski sht prononcuar edhe pr kandidaturat dhe bashkpunimin politik n zgjedhjet e ardhshme lokale. Pr dallim nga bashk partiakt e tij q u ofruan mbshtetje partive tjera pr Krovn, Cervenkovski ka ofruar mbshtetje edhe n komunat tjera, por vetm me kusht nse ku kandidati do t gzonte mbshtetjen maksimale nga qytetart e asaj komune.
  “Nse n Krov, Strug ose diku tjetr ekziston ndonj person q sht i kapshm dhe i pranueshm nga gjith qytetart dhe nse ne n baz t ksaj i japim mbshtetje, ne nuk na pengon t’i japim prkrahje edhe VMRO-DPMNE-s, por nse ekziston nj person i till”, tha Branko Cervenkovski, kryetar I LSDM.
  N pyetjen nse do t prishet koalicioni pas paralajmrimeve pr arrestimin e ish kryeministrit Lupo Georgievski, Cervenkovski tha se nse ndodh kjo ather ajo do t paraqes motiv shtes pr bashkimin e gjith atyre q angazhohen pr shtet juridik dhe demokraci. Komentet u bn n Ohr n kuadr t fushats “ Ver pune” ku LSDM ka promovuar ri-kandidimin e kryetarit aktual t Ohrit, Aleksandar Petreski. Nga VMRO-DPMNE e quajtn ofendim ri-kandidimin e Petreskit pr shkak se si theksojn ata ai simbolizon 8 vjet qeverisje korruptive, t masakrs urbane dhe t mungess s investimeve n Ohr.

  Alsat M
  Sui generis

 9. #249
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Maqedonia sht Greqi


  Partia ultranacionaliste greke “Agimi i Art” ka theksuar se Maqedonia sht greke dhe se pr t asnjher nuk do t hiqet dor.

  “Pozicioni yn sht i qart dhe prioritet mbetet mbrojtja e historis, atdheut dhe gjithkaje q sht Maqedoni. Maqedonia nuk sht emr q duhet ti jepet dikujt. Ne nuk i`a huazojm dhe nuk i`a japim askujt. Ajo sht historia jon, shpirti jon, ajo sht Greqi”, ka theksuar deputeti i ksaj lvizje neonaciste, Hristos Papas.

  Kjo lvizje neonaciste kundrshton edhe emrtimet dhe propozimet si Maqedonia e Eprme apo Maqedonia Veriore. “Emri Maqedoni nuk sht emrtim gjeografik. Bhet fjal pr territor dhe pr koh dhe paralelisht tregon se bhet fjal edhe pr identitet dhe histori kombtare”, ka theksuar deputeti i “Agimit t Art”, Hristos Papas.

  “Agimi i Art” ka krkuar nga Qeveria greke q t dal n shesh dhe publikisht ti thot popullit grek se cilt jan pozicionet rreth kontestit t emrit, pr shkak se sipas tyre bhet fjal pr nj problem serioz.

  (INA)
  Sui generis

Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Tema t Ngjashme

 1. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga BOKE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •