Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 396
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e I krishteni
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga mikesha Lexo Postimin
  a e dini pse nena treze e mori emrin nena tereze.
  ne veqanti me interson tereze;PSE.
  Ne shume Kongregata (Urdhera) Murgeshash edhe sot e kesaj dite, praktikohet qe kur Murgeshat bejne Kushtet e Para dmth menjehere pas Noviciatit marrin nje emer te ri. Kjo simbolizon te braktisesh njeriun "e vjeter" dhe te shnderrohesh ne njeriun e ri. Duke imituar ne teresi Jezu Krishtin (edhe shen Pali thoshte pas Konvertimit: "ne mua jeton Jezu Krishti!").

  Pse Gonxhe Bojaxhiu mori emrin Tereza? E mori emrin Tereza, sepse u frymezua ne shenjtereshat: Tereza e Aviles dhe Tereza e Krishtit Femije.
  Kur themeloi urdherin "Misionaret e Bamiresise" (ose sic e quan populli "Murgeshat e Nene Terezes), atehere murgeshat e Kongregates dhe mbare bota e quajti: NENE TEREZA. Me fjalet, jeten... deshmoi se ne te jeton Jezu Krishti ("ne baze te veprave do t'iu njohin se jeni nxenesit e mi" - iu drejtohet Jezu Krishti apostujve) dhe e misheroi Jezusin ne jeten e perditshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga I krishteni : 14-10-2008 m 06:38

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh.


  Nuk duhet t lejojm q askush t ndahet prej nesh pa e pas ndie vehten si m i lumtur, m i mir. Ndr t smur ne do t jemi si rreze e mirsis s Zotit.Buzqeshja e jon duhet t jet gjithmon e gatshme pr do fmij q e pranojm, i ndihmojm, pr do t smur apo t lr ansh, pr ata q iu bjm mjekime apo iu bjm shoqri.Tepr pak, asgj sdo tishte tiu japim atyre vetm mjekime: ne do tiu japim atyre zemrm ton.

  NNA TEREZE
  (Burim. Gjergji: Nna jon Tereze,faq. 75)

  Torrkerry

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  “Ka shum zyre q kujdesen pr t smur. Ne atyre do t’iu japim shum m tepr, vetveten, e npr kt shrbim dashurin e Zotit” dhe “T varfrit na kan ndihmuar ta zbulojm, ta duam dhe t’i shrbejm Zotit. Kt do ta kuptojm dhe do ta zbulojm plotsisht vetm n qiell”.

  (Burim. Gjergji: Nna jon Tereze,faq. 75)

  Torrkerry

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-09-2008
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Disa thone qe duhet te jemi krenare per njerezit qe e nderuan popullin tone.
  Ketu kuptohet edhe fare beri ajo, pse eshte e denje per nder, e pse duhet te jemi krenare per te
  Ndryshuar pr her t fundit nga ademmerovci : 17-10-2008 m 05:48

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  “Njerzit tan edhepse jan tejet t varfr, ata vdesin t lumtur, jan t lir...Ndr kta njerz mbretron gzimi. T lutemi sot t gjith s bashku q Zoti ta bie paqen n bot nprmjet t t varfrve dhe atyre q vuajn” (n Oslo).

  “Nj mbremje motrat i solln n shtpi katr t smur. Njra ndr to isht shum e smur. Trupi i saj ishte plot me varr dhe plot me krimba. Un e pastrova at dhe e vendosa n shtrat. Ajo e kapi dorn time, ndrsa fytyra e saj shndriste nga gzimi, ishte engjullore, me nj buzqeshje t kndshme n fytyr. Nj fjal, vetm nj fjal e tha: “Falminderit”, dhe vdiq.
  Kjo grua e smur, tejet e varfr, m dha m tepr se sa un i dhash asaj. Ajo ma dha dashurin falnderuese.
  N at moment un e kam pyetur vetveten: ka do t’i thosha un po t’isha n vend t saj? Prgjigja qe mjaft e thjesht: “Do t’i thosha ‘kam uri, po vdes’” apo dika t ngjashme, pr t’i trhequr ndjenjat e mshirs ndaj meje, por ajo m ka dhn shum m tepr”.
  Nga libri i Lush Gjergjit

  NNA TEREZE

  Torrkerry

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!


  Pr t’iu afruar gjithnj e m tepr t varfrve Nna Tereze dshiron t jetoj ndr t varfr, por jo vetm kt, por edhe si t varfrit. Pse e zgjodhi veshn e sarit, q sht vesha e popullats m t varfr t Indis? A ka edhe kjo zgjedhje ndonj domethnie m t thell?

  “Sari iu mundson motrave t ndihen t varfra ndr t varfr, t identifikohen me t smur, me fmij, me t moshuar...N kt mnyr edhe me veshje ne e ndajm jetn me ta”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.76)

  Torrkerry

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  “Motrat Misionaret e Dashuris jan si ‘carriers of Chrisht’s love in the slums’ q dmth ‘motrat Misionaret e Dashuris jan bartse e dashuris s Krishtit n Slumse...
  Ne nuk jemi puntore sociale...Ne njerzve tan dshirojm t’iu japim gzimin, dashurin e Zotit, i cili i do ata nprmjet nesh. Edhe ne e duam dhe i shrbjm Zotit nprmjet tyre”

  NNA TEREZE

  Torrkerry

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!  ‘Fuqia e jon (e Motrave Misionare t Dashuris) sht n Zotin, n kushtet tona, posafat n at t varfris. Nj gj vetm iu lutem: mos i bni motrat e mia t pasura, por mundsonju q t jetojn n varfri”.


  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.77)

  Torrkerry

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!


  “Mua ma kan dhn Dhuratn Nobel pr paqe. Un nuk kam kurrfar nevoje pr kt mirnjohje, as pr t holla, por kt ma kan dhn mua, sepse kan menduar t’i ndihmojn me kt t varfrit, t cilve ne u shrbjm, sepse t gjith jan vllazrit dhe motrat tona...
  At qka jeni duke br pr mua, nuk e bni vetm pr mua, por pr t varfrit e mi, pr Krishtin i cili vuan n ta...
  Mos grumbulloni pr vete shum pasuri mbi tok, ku tenja e ndryshku i brejn e ku vjedhsit birojn muret e i vjedhin, por bashkoni pr vete visare n qiell, ku nuk i brejn as tenja as ndryshku, ku vjedhsit nuk i birojn muret e s’mund t’i vjedhin. Sepse ku sht visari yt, aty ka pr t qen edhe zemra jote”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.77-78)

  Torrkerry

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!
  AJO NUK SHT VETM NJ NDER PR KISHN TON DHE PR KOMBIN TON: PR NE AJO SHT NJ IMPENJIM T FORT, NJ THIRRJE PR T NDRYSHUAR MENTALITETIN DHE PUNN BARITORE.  “Pr motrat tona asgj posae, asgj nuk do t ndryshoj n shoqrin – bashksin ton (edhe pas dhuratn e Shprblimit Nobel pr paqe). Kjo dhurat, si dhe t gjitha tjerat, tg cilat e ka fituar Kongregata jon, jan vetm pr t varfrit ton”
  Nna Tereze sht shpresa e re pr t varfrit e mbar bots, bamirsia m e madhe e tyre, zri i tyre dhe do gj tjetr...Nna Tereze sht ngusht e lidhur me t vrfrit, me jetn dhe me problemet e tyre. Stili i puns, i jets, i shrbimit sht gjra kryesore, motivi, arsyeja, psehi i ksaj pune – jete.

  “Puna jon nuk sht pun shoqrore...N pyetje sht respekti, dashuria, devocioni, sepse kt e bjm pr Zotin dhe shi pr kt arsye do gj q bjm, mundohemi t jet sa m bukur, sa m mir. Ne jemi gjithnj n lidhje me Jezu Krishtin, n veprn e tij, sikurse jemi t lidhur me T n meshn e shenjt dhe n Eukaristi. N Kungim Jezu Krishti e ka trajtn e buks, ndrsa, n botn e mjerimit, ku njerzit jan plot varr, vuajtje, ne e njohim Krishtin, e prekim, e lajm, i shrbjm n kta NJERZ...T varfrit jan pr ne dhantia e Zotit; ata jan dashuria jon...Ka shum lloje varfrie, edhe m e vshtir sht varfria shpirtrore, q e takojm n Europ, n Amerik...”

  NNA TEREZE

  tORRKERRY

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!
  AJO NUK SHT VETM NJ NDER PR KISHN TON DHE PR KOMBIN TON: PR NE AJO SHTE NJ IMPENJIM T FORT, NJ THIRRJE PR T NDRYSHUAR MENTALITETIN DHE PUNN BARITORE.

  “Kongregata pr ungjillizimin e popujve ka vendosur t’i drgoj si ndim t rregullt, per do tre muaj 25.000 doll. USA, pr nevoj t motrave dhe pr mbajtjen e noviciatit n Indi (ather ishin m se 100 vajza n noviciat). Un e refuzova kt ndihm t rregullt me kto fjal:
  ‘Nuk dshiroj ta kam nj burim as t sigurimit material pr motrat e mia. Nuk dshiroj t kemi t holla n bank, as ndonj fitim t siguart pr jetn ton. Ne lypset t jetojm n shpres se do t’na ndihmoj, do t na mbaj Provania hyjnore. Rreziku m i madh pr ne sht q t pasurohemi...’”
  Mbas disa kohe, e njejta Kongregat ia drgoi nj ndihm n t holla, por ksaj her jo m pr motra apo pr noviciatt, por pr t varfrit dhe t grbulurit. Nna Tereze e pranoi m gzim dhe falnderim. Ja, ky sht stili i jets dhe i fes s Nns Tereze.


  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.79)


  Torrkerry

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!
  AJO NUK SHT VETM NJ NDER PR KISHN TON DHE PR KOMBIN TON: PR NE AJO SHTE NJ IMPENJIM T FORT, NJ THIRRJE PR T NDRYSHUAR MENTALITETIN DHE PUNN BARITORE.


  Motrat e Nns Tereze si dhe tr vepra e madhe e saj, shtpit pr t smur, pr t grbulur, pr ata q jan buz vdekjes, pr fmij, pr t moshuar, etj., varet vetm prej Provanis hyjnore.
  Mbi kt Nna Tereze tha:

  “Ne nuk kemi kurrfar ndihme fikse, t prcaktuar nga qeveria. Nuk kemi kurrfar fitimi n veanti, por e kemi nj siguri t madhe: n Zotin, i cili kujdeset pr lule, pr bari, pr shpend, pr tr botn, Ai do t kt kujdes edhe pr ne dhe pr njerzit tan”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.79)


  Torrkerry

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!
  AJO NUK SHT VETM NJ NDER PR KISHN TON DHE PR KOMBIN TON: PR NE AJO SHTE NJ IMPENJIM T FORT, NJ THIRRJE PR T NDRYSHUAR MENTALITETIN DHE PUNN BARITORE.  “Ne kemi nevoj pr varfri q t jemi t lira, n mnyr materiale dhe shpirtrore.
  Kemi nevoj pr kt liri, t jemi sa m t ngjashme, sikurse edhe ata q na rrethojn dhe q mos t jemi t robruar nga pasuria. Askush nuk mund t na zoris q t jemi t pasura. Ne lypset vet ta zgjedhim q t jemi t varfra; Krishti e ka zgjedhur q t jet i varfr, e pr kt nse jemi t Krishtit me t vrtet, ather edhe ne duhet t jemi t varfra...
  Ne e kemi edhe kushtin e katrt, at t varfris, q t’iu shrbjm t varfrve ndr m t varfrit, Krishtit i cili sht i pranishm n kta njerz . Sipas ktij kushti ne varemi plotsisht prej Provanis hyjnore”.

  NNA TEREZE

  Torrkerry

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zoti ia ka dhn kt person t shenjt kishs ton q sht n Shqipri.
  Duke e njohur m mir, mund t kuptoim far Zoti dshiron prej nesh!
  AJO NUK SHT VETM NJ NDER PR KISHN TON DHE PR KOMBIN TON: PR NE AJO SHTE NJ IMPENJIM T FORT, NJ THIRRJE PR T NDRYSHUAR MENTALITETIN DHE PUNN BARITORE.
  “T varfrit jan shum t pasur n shpirt dhe kan nevoj t madhe pr t’i pranuar, pr dashuri e pastaj edhe pr t’u ndihmuar...
  Pr t’i kuptuar sa m mir dhe pr t’iu ndihmuar t varfrve ne lypset t jetojm si ata, n varfri. Vetm nj gj na dallon n mes veti: ata jan t varfr dhe t mjer padashtas, sepse jan t detyruar t jen t till, ndrsa ne e kemi zgjedhur vullnetarisht dhe lirisht varfrin”.
  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.80)

  Torrkerry.
  Ndryshuar pr her t fundit nga torrkerry : 22-10-2008 m 09:52

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nse dshirojm ta dim far sht krishterimi, le t krkojm ta kuptojm, me hirin e Zotit, avenimentin e Krishtit n Nnn Tereze, avenimentin q e bri at shenjtresh q ne e admirojm sot.

  “Ne i prkasim Zotit dhe njerzve, n veanti atyre q vuajn. Ne nuk kemi drejt t prdorim asgj ka iu prket atyre. Nuk ham asgj n shtpit e t pasurve, kshtu q t mund t themi edhe t varfrve: nuk ham asgj kur jemi jasht shtpis ton...”

  “do njeriu pr mua sht si Jezu Krishti. E mbasi sht etm nj Krisht, njeriu me t cilin gjendem, t cilit i ndihmoj, vetm ai ekziston pr mua n at moment”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.81)

  Torrkerry.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  FLITET SHPESH PR KRISHTERIMIN, PR SHENJTRIN...Nuk jan nj teori, nuk jan nj moral, nuk jan nj kultur, nuk jan nj filozofi, nuk jan nj teologji...Jan avenimenti nprmjet t cilit Krishti mishrohet n ne e ne pranojm q ai t na “hyjnizoj”. Nna Tereze na mson kt.

  “Nna jon Tereze sot sht dshmitaria m autentike, m e spikatur e forcs dhe e liris nga pasuria, e varfris ungjillore, e cikla shndriti si meteor n ditt tona.
  Ajo sht porosia e mishrruar e Krishtit t mishruar pr ne.
  Ajo m s miri na tregon ka domethn nj jet me Zotin, pr Zotin, n dobi dhe n shrbim t njeriut, me fryte dhe vepra t medha, t cilat sot tr bota i ka njohur dhe i ka pranuar me dashuri. Ajo dshmon se si mund t fillohet plotsisht jeta pr t tjert dhe sa e madhe, sa e fort, sa e frytshme, sa e dobishme, sht dashuria vetmohuese, e cila nuk krkon asgj pr veti, por pa rezerv, iu jipet t tjerve”.

  (Nna jon Tereze, faq.81)

  Torrkerry

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  “DUANI T AFRMIN TND PORSI VETVETEN”

  Vitin 1955...Filloi aksioni e mbledhjes s fmijve: npr rrug t errta t qytetit, npr lagje t varfra, ndr familje, shpesh edhe npr mbeturina, t gjuajtur, si dhe procesi i bindjes nnave q t’ i lindin fmijt, pastaJ t’iu japin motrave, t cilat do t’ i risin dhe do t kujdesohen pr ta.
  Pr kt,me krenari dhe knaqsi t madhe Nna Tereze tha:
  “Gjer m tani, ne kur nuk e kemi dbuar asnj njeri, asnj fmij. Gjithmon e kemi t gatshm edhe nj vend, edhe nj shtrat edhe pr nj fmij”.

  Kta fmij, t cilt me siguri do t’i rrmbente vdekja, mjerimi,, Nna Tereze i shpton dhe i aftson pr jetn.

  (Nna jon Tereze, faq.86)

  Torrkerry

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  NNA TEREZE LUFTON EDHE KUNDR GRBULS.

  “Motrat e mia, vllezrit, dhe un kujdesemi dhe i mjekojm 46.000 t grbulur. E kemi shitur edhe veturn q ma fali Papa Pal VI gjat Kongresit Eukaristik. Me kto t holla e kemi ndrmar ‘Qytetin e paqes’ pr t grbulurit. Vetm n kt vend ne i mjekojm 7000 t grbulur dhe n kt arrijm pr do vit t’i shrojm plotsisht m se 200 t grbulur, kuptohet falas...
  Grbula sht nj smurje q e shmton njeriun, por pr t grbulurit nuk sht aq vshtir ky shmtim, i cili sht i vshtir t pranohet, aq sa frika q do t jet i dbuar nga familja, shoqeria, t gjith do t ikin, do t largohen.
  Kur dikush ta zbuloj se i ka ra grbula, duhet ta lshoj familjen e vet, aq m tepr, as ajo m nuk e do n mesin e vet.
  Un mendoj se kjo shtje sht shum m vshtir t pranohet se sa edhe vet smurja.
  Ne kemi raste ngjitse (infektive) dhe raste negative.
  I falnderojm Zotit q nuk kemi shum raste ngjitse, sepse kta jan tejet t rrezikshme. Edhe ato q nuk jan ngjitse, jan si persona normal,, nuk e njesin smurjen, por jan t shmtuar: dikush i ka humbur duart, dikush tjetr syt, kmbt, kshtu q popullata ka frik jo vetm t afrohet apo t bisedoj me ta, por edhe vetm t’i shikoj prej s largu.
  Pr qendra pr rehabilitim t t grbulurve jan t gjitha: shkollat, spitalet, vendi i puns, veshmbajthja, dyqanet, kisha, pr t thn e kan nj jet normale...

  Motrat tona jan shum t sjellshme, t dashura ndaj ktyre t smurve, t mrekullueshme, nuk friksohen prej tyre, sepse T GRBULURIT JAN VET JEZU KRISHTI....

  T smurt i pranojn motrat plotsisht, n trsi, edhe pse shumica e tyre nuk jan t krishter, por indu ose musliman.
  NE NDR TA JEMI DASHURIA E ZOTIT T GJALL”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.91)

  Torrkerry.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  FLITET SHPESH PR KRISHTERIMIN, PR SHENJTRIN...Nuk jan nj teori, nuk jan nj moral, nuk jan nj kultur, nuk jan nj filozofi, nuk jan nj teologji...Jan avenimenti nprmjet t cilit Krishti mishrohet n ne e ne pranojm q ai t na “hyjnizoj”. Nna Tereze na mson kt.

  “Ja, po ju jap nj shembull t gjall, nga jeta: nj njeri tejet i pasur dhe n pozit mjaft t lart shoqrore, kur zbuloi se e ka grbuln, u detyruar t dal nga shtpia dhe ta lshoj detyrn e lart shoqrore.
  Edhe gruaja i tha: Ti e di mir se nse nuk do t largohesh prej shtpis, bijat tona nuk do t mund t martohen, pra, dil prej stpis!
  Ai erdhi n nj shtpi pr t varfr, n slums-a dhe nuk dshironte asgj, as t mjekohet, por vetm t vdes.
  Motrat e gjetn nj dit, ja lan varrt, ja prgatitn shtratin.
  Ai e prjetoi n veti nj jet krejt t re dhe tha: Tani un besoj se Zoti m do!
  Dashuria e Krishtit u tregua nprmjet t motrave...
  Tani ai sht dora e dhjatht pr ne, pr do veprim, pr do pun apo mjekim, shkollim.
  Njeriu u ndrrua, prjetoi nj ndryshim t madh vetm kur e prjetoi s sht i dashur”.

  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.92)

  Torrkerry.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  PR T GRBULURIT, SIPAS SHEMBULLIT T KRISHTIT

  “Shum e vshtir sht t’i bindsh kta njerz se Zoti s’e ka dnuar njeriun q t vuaj, posae kur sht n pyetje grbula.
  Kemi pasur edhe raste t tilla, dramatike kur i kan mbytur ata q jan shruar nga grbula, ndonj her edhe vet familja e tyre.
  Pr kt jemi detyruar q t krijojm qndra –qyteza t posame pr ta, kshtu q aty t mund t jetojn, punojn, t formojn familje.
  Sot bhet nj mjekim efikas, me siguri e shron njeriun nga grbula, kuptohet nse lajmrohet me koh. Ky mjekim kushton mjaft dhe mjekimi zgjat afro 6 muaj.
  Duke iu falnderuar bamirsve tan, puna gjithnj shkon prpara dhe kta njerz gjithnj fitojn vullnetin pr jet....
  Ne kemi me mijra e milion t grbulur...Nj her pr Krshendella shkova t’i vizitoj dhe iu thash se t gjith at q kan, sht dhanti i Zotit, se Zoti i do ata n mnyr t veant, se Zoti sht afr tyre, se smundja e tyre uk sht mkat.
  Nj plak, plotsisht i shterrur nga grbula, u mundua t’m afrohet dhe m tha:
  “T lutem, prsrite edhe nj her se kurr se kam dgjuar kt. Gjithnj kam dgjuar se nuk na do askush. Sa bukur sht t di se m do Zoti!”.


  NNA TEREZE
  (Nna jon Tereze, faq.93-94)

  Torrkerry.

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Buletini javor nga Forumi Shqiptar
  Nga Albo n forumin Buletini javor
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 02:15
 2. Buletini javor nga Forumi Shqiptar
  Nga Fiori n forumin Buletini javor
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2003, 01:16
 3. Buletini javor nga Forumi Shqiptar
  Nga Fiori n forumin Buletini javor
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-08-2003, 01:21
 4. Buletini javor nga Forumi Shqiptar
  Nga Albo n forumin Buletini javor
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2003, 10:43
 5. Buletini javor nga Forumi Shqiptar
  Nga Albo n forumin Buletini javor
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-06-2003, 08:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •