Close

Rezultati i Sondazhit: Vista apo XP?

Votues
82. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Windows Vista

    17 20.73%
  • Windows XP

    65 79.27%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anėtarėsuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249
    Nuk mund te pretendosh te instalosh visten ne nj PC i cili ka nje procesor pention 3 ose 4 ose ose nje AMD athlon ose sempron.
    256-512 MB ram eshte normal qe vista bllokohet eshte i ngadalte.
    Xhaxhi bill gates i ka publituar karakteristikat e nevojshme per te punuar siē duhet me Vista
    Ndaj ti popull mos prit mrekullira nga kompiutri jot(plere).

    Une me kete merem gjithe diten, punoj ne nje qender asistense kompiutrash, e di se ē'them.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BHGod : 04-11-2008 mė 06:28

  2. #22
    Degjo evalt.Une i kam perdor edhe vista edhe xp.Por sec te jep nje ndjesi xp qe vista nuk ta dhuron dot.Vista e kam perdor me pc monster qe ka pas 3gb ram dhe dual core 2.3ghz.Nuk e di pse kishte lag nje ne dy.Tani xp une e instaloj dhe ne nje P3 dhe punon mire.Jo shume mire po mire po ama punon.Por vista do mbi 1.5gb ram se 1gb ta mer vista jo grafika jo lesh jo presh.Po +150-200mb ram do ti mar kav se po pate avirera-avastra-avg-ra ik e hidhe pc.Ca ngelet per programet e tjera.256mb ram.Kurse me xp.Ja mer 256xp.Po ama ngelet 1gb qe perdoret vetem per prog te tjera.Ju keni experience dhe gjera te tilla.Opinioni im ky eshte.Endless ka nje firme shume te mire.:
    I Won'T Die My Belifes Just I Might Be Wrong...
    Kalofsh mire..
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anėtarėsuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249
    nese ti quan monster 3 gb ram C2D po une intel core 2 quad 2,40 . 6 gb ram vga ati radeon hd3870 512mb?

  4. #24
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Lere Visten,universitete dhe shume biznese e kane bojkotuar dhe perdorin XP.
    Si sistem le shume per te deshiruar,te kujton Windowsin Me qe ishte nje fiasko sic eshte Vista sot.
    Visten mund ta instalosh kur te dale ndonje servis pak 3 per Vista.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  5. #25
    Per ate pune kam pasur Pentium5 vet une dhe ate monster e thash kot.Ai eshte pc i thjeshte.
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anėtarėsuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Lere Visten,universitete dhe shume biznese e kane bojkotuar dhe perdorin XP.
    Si sistem le shume per te deshiruar,te kujton Windowsin Me qe ishte nje fiasko sic eshte Vista sot.
    Visten mund ta instalosh kur te dale ndonje servis pak 3 per Vista.
    Mah ēfar komentesh qe ben mor <ņun.
    ēfar thua.
    eshte normal qe neper zyra perdoret xp, por edh windows 95 edhe 98. neper zyra eshte normal.
    Vista mbi te gjitha eshte krijuar per nje utencr private dhe PIKE!!!

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anėtarėsuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249
    Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
    Per ate pune kam pasur Pentium5 vet une dhe ate monster e thash kot.Ai eshte pc i thjeshte.
    Pentium5!!! lere se tani e prishe muhabetin . ndoshta e ke edhderruar se ndryshe sdi ēte them.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Po tani siq ka ardhur puna, eshte mire qe serviset e kompjutereve te mbyllin fare veprimtarine e tyre. Njerezit qe mezi dijne te punojne ne messengjer, tentojne te instalojne windowsin, te merren me drivera.

    Po ne Kosove psh me 10 euro ta instalon kushdo cfaredo windowsi, Ose si ky rasti ne fjale qe ka Visten origjinale dhe mundohet e vendose nje xp pirate. Po ti lexonte keto bill gates do ti shkulte floket.

    Po nejse te mos e teproj se demokraci eshte kjo, 1 ndreq 3 prish, paret e veta i hargjon.

    Hajt shnet.

  9. #29
    Evalt une kisha para syve ti me thua dengla.Pune per ty beson apo jo.Une nuk jam duke i mbush mendjen njerezve se ca duhet te besojne dhe se ca jo..
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e eno84
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Postime
    190
    Citim Postuar mė parė nga evalt Lexo Postimin
    Nuk mund te pretendosh te instalosh visten ne nj PC i cili ka nje procesor pention 3 ose 4 ose ose nje AMD athlon ose sempron.
    256-512 MB ram eshte normal qe vista bllokohet eshte i ngadalte.
    Xhaxhi bill gates i ka publituar karakteristikat e nevojshme per te punuar siē duhet me Vista
    Ndaj ti popull mos prit mrekullira nga kompiutri jot(plere).

    Une me kete merem gjithe diten, punoj ne nje qender asistense kompiutrash, e di se ē'them.
    O evalt djali, si e paskemi provuar visten ne nje pentium 4???? Sa per informacion une Visten e kam provuar ne kete PC me keto parametra

    Intel Core 2 Duo
    2 GB RAM
    160 GB SATA
    Nvidia 7100 GS 256 pci/exprees

    Te jesh i sigurt qe nuk me la pershtypje te mira.
    Vista te luan mendsh vetem me paralajmerimet. Cdo veprim qe kryen ne pc te nxjerr tabele dialoguese ku te paralajmeron per veprimin qe po kryen. Ne nuk jemi amatore qe te na paralajmeroje per cdo veprim. Per me teper grafika per nje sistem operimi eshte shume, kur dihet qe pas pak kohesh ai pc mund te ngarkohet me te tjera gjera dhe fuqia e pc kerkohet te jete sa me larte. Nuk mund te shpenzosh 640 MB RAM vetem per grafiken apo per oren qe e kane vene sa nje tepsi ne krah te djathte te ekranit....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BHGod : 04-11-2008 mė 06:29

  11. #31
    eno84 ka dhe amatore.Pse se di do te thote qe dine te gjithe...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e eno84
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Postime
    190
    Po ne Xp nuk jane keto gjera o blood. Pastaj problemin e ketyre dritareve dialoguese e kane vene ne pah dhe vete inxhinieret e Microsoft-it qe ne versionin tjeter te windowsit qe do jete windows 7 do ti minimizojne ne maksimum. Pastaj cfare pret ti kur vete Microsoft nuk eshte krenar per Windows Vista??

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e evalt
    Anėtarėsuar
    12-09-2007
    Vendndodhja
    Italia
    Postime
    249
    Citim Postuar mė parė nga eno84 Lexo Postimin
    O evalt djali, si e paskemi provuar visten ne nje pentium 4???? Sa per informacion une Visten e kam provuar ne kete PC me keto parametra

    Intel Core 2 Duo
    2 GB RAM
    160 GB SATA
    Nvidia 7100 GS 256 pci/exprees

    Te jesh i sigurt qe nuk me la pershtypje te mira.
    Vista te luan mendsh vetem me paralajmerimet. Cdo veprim qe kryen ne pc te nxjerr tabele dialoguese ku te paralajmeron per veprimin qe po kryen. Ne nuk jemi amatore qe te na paralajmeroje per cdo veprim. Per me teper grafika per nje sistem operimi eshte shume, kur dihet qe pas pak kohesh ai pc mund te ngarkohet me te tjera gjera dhe fuqia e pc kerkohet te jete sa me larte. Nuk mund te shpenzosh 640 MB RAM vetem per grafiken apo per oren qe e kane vene sa nje tepsi ne krah te djathte te ekranit....
    hmm, po mire si grafika dhe si ora jane opsionale nuk je i detyruar ti aplokosh . ke gjithmon temen clasike ose ate baze pa aero.
    apo gabohem?

  14. #34
    Citim Postuar mė parė nga mendimi Lexo Postimin
    Po tani siq ka ardhur puna, eshte mire qe serviset e kompjutereve te mbyllin fare veprimtarine e tyre. Njerezit qe mezi dijne te punojne ne messengjer, tentojne te instalojne windowsin, te merren me drivera.

    Po ne Kosove psh me 10 euro ta instalon kushdo cfaredo windowsi, Ose si ky rasti ne fjale qe ka Visten origjinale dhe mundohet e vendose nje xp pirate. Po ti lexonte keto bill gates do ti shkulte floket.

    Po nejse te mos e teproj se demokraci eshte kjo, 1 ndreq 3 prish, paret e veta i hargjon.

    Hajt shnet.
    hahahahahaha i modh fare!

  15. #35
    ' Maska e Earta
    Anėtarėsuar
    11-08-2008
    Postime
    336
    Une kam ne pc windows vista, vec me sa lexova ktu, po m'u deshka ta nderroj se nuk qenka i mire
    **** ** ** ***** ** ***!

  16. #36
    Larguar Forum komunistesh Maska e YlliRiaN
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Postime
    1,220
    Win XP shume me i mire se Win Wista mendoj

  17. #37
    It's Good to Be Yourself Maska e new-man
    Anėtarėsuar
    16-10-2008
    Postime
    355
    Une per veten time e perdore Windows XP eshte shume i mire...!!!
    Por Windows Vista mendoj se eshte me i mire...!!!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    I don't like to fuss or fight, just tryin' to live life right ! Florim Qerimi

  18. #38
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Paska plasur rende kete xp vs vista fitoka xp amani mer me keto komente se po I beni njerzit si kjo goca me lart te veje te harxhoje ca lek te instaloje xp tani ne vend te vista. Ato kutite dialoguse qe thoni shume mire mund te caktivizohen. Jemi ne vitin 2009 ku njerzit po shkojne drejt monitorave holograme 3 dimensionale edhe me one touch e te konsiderosh kompjuterin normal me 1 gb ram eshte per gallate. Pastaj edhe nje kompjuter me 1 gb e mban visten vetem se vista thith nja 500mb+ ne veten e vet e te limiton. Une ne nje desktop te shpise kam vista ultimate me 1 gb ram, pentium 4 2.8 edhe 80gb hdd te cilin e perdor vetem per internet ose per te degjuar muzike pasi ka hdaudio edhe nuk ankohem. Ama po te kesh visten antivirus office nja 10 faqe interneti youtube apo muzike aero e me the te thashe normale qe fillon e ngec se aq e ka shpirtin. Tani per tani vetem nje laptop kam me xp per arsye se me duhet ne pune edhe dvr pasi programi I kapjes nuk punon me vista. Edhe serverin e shpise qe e kisha me xp e ktheva ne windows home server pasi me jepte me shume opsjone se xp. Xp do ngelet legjenda e microsoftit se ishte ne qarkullim per 6 vjet edhe shume njerez u mesuan me ate e vista u duket gogol. Ku une punoj te gjithe departamenti I MIS eshte me vista sa del nga departamenti tone e vete ne logaritaret ata kane ala windows 2000 pasi me ate jane mesuar bile njeri ka akoma 98. (Pak pa fat I shkreti se tani qe do upgradim ne server 2008 spi me leng nese). Te thuhet cfare te duhet vista eshte aritja me e madhe e microsoft ne anen teknologjike pavarsisht se nuk pati shitje per shkak te paisjeve edhe programeve por tani gati 90% e programeve jane per visten. Persa I perkt se sa persona e perdorin xp te licensuar besoje apo jo jane shume. 90% e kompjuterave ne usa jane te licensuar. Ketu perjashtohen arabet nje pjese e indianeve e kinezet pasi nuk prishin lek por 100% e bisneseve legjitime kane windows te licensuar se ne usa po te kapi microsoft ta pret koken. Aaa po te vesh ande nga evropa a azia gjen shume pirate se e kane inat microsoft e nuk duan qe tu ike paraja ne amerike. Degjova nga nje koleg qe ne nje kompani ishin pushuar te gjithe nga departamenti I IT se numri serial I volumit te kompanise ishte perdorur per te activizuar nja 50 e kusur kompjutera ne indi. Nese mos dalim nga tema keto ishin mendimet e mia per kete topic

    Ardi

    P.S. Blood ama me qafsh me pentium 5
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  19. #39
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    vista ka ca klecka por me ka pelqyer shume ,xp eshte funksional po jo dhe aq cool

  20. #40
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Paska plasur rende kete xp vs vista fitoka xp amani mer me keto komente se po I beni njerzit si kjo goca me lart te veje te harxhoje ca lek te instaloje xp tani ne vend te vista. Ato kutite dialoguse qe thoni shume mire mund te caktivizohen. Jemi ne vitin 2009 ku njerzit po shkojne drejt monitorave holograme 3 dimensionale edhe me one touch e te konsiderosh kompjuterin normal me 1 gb ram eshte per gallate. Pastaj edhe nje kompjuter me 1 gb e mban visten vetem se vista thith nja 500mb+ ne veten e vet e te limiton. Une ne nje desktop te shpise kam vista ultimate me 1 gb ram, pentium 4 2.8 edhe 80gb hdd te cilin e perdor vetem per internet ose per te degjuar muzike pasi ka hdaudio edhe nuk ankohem. Ama po te kesh visten antivirus office nja 10 faqe interneti youtube apo muzike aero e me the te thashe normale qe fillon e ngec se aq e ka shpirtin. Tani per tani vetem nje laptop kam me xp per arsye se me duhet ne pune edhe dvr pasi programi I kapjes nuk punon me vista. Edhe serverin e shpise qe e kisha me xp e ktheva ne windows home server pasi me jepte me shume opsjone se xp. Xp do ngelet legjenda e microsoftit se ishte ne qarkullim per 6 vjet edhe shume njerez u mesuan me ate e vista u duket gogol. Ku une punoj te gjithe departamenti I MIS eshte me vista sa del nga departamenti tone e vete ne logaritaret ata kane ala windows 2000 pasi me ate jane mesuar bile njeri ka akoma 98. (Pak pa fat I shkreti se tani qe do upgradim ne server 2008 spi me leng nese). Te thuhet cfare te duhet vista eshte aritja me e madhe e microsoft ne anen teknologjike pavarsisht se nuk pati shitje per shkak te paisjeve edhe programeve por tani gati 90% e programeve jane per visten. Persa I perkt se sa persona e perdorin xp te licensuar besoje apo jo jane shume. 90% e kompjuterave ne usa jane te licensuar. Ketu perjashtohen arabet nje pjese e indianeve e kinezet pasi nuk prishin lek por 100% e bisneseve legjitime kane windows te licensuar se ne usa po te kapi microsoft ta pret koken. Aaa po te vesh ande nga evropa a azia gjen shume pirate se e kane inat microsoft e nuk duan qe tu ike paraja ne amerike. Degjova nga nje koleg qe ne nje kompani ishin pushuar te gjithe nga departamenti I IT se numri serial I volumit te kompanise ishte perdorur per te activizuar nja 50 e kusur kompjutera ne indi. Nese mos dalim nga tema keto ishin mendimet e mia per kete topic

    Ardi

    P.S. Blood ama me qafsh me pentium 5
    SI te qaj?
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •