Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 110 prej 110
 1. #101
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  Urime edhe nga ana ime muajin e Ramazanit. Pak vonė por s'besoj se prishė punė.


  Nuk e di ju por pėr vete po e kaloje mė mirė se nga ē'mendoja!

 2. #102

  Urime muaji i shejte i ramazanit

  I nderuari Gimche!Kisha pase deshire qe mos te prezentoheni ne emer te vertete por qe te verteten ta trgoni se qfare shkalle te intelektualit qendroni ,me shkolle fillore,te mesme apo fakultet e nese keni ndonje doktorature edhe me mire.Sipas shkrimeve tuaje per popullin shqiptare vetem ata te besimit mysliman paskan shkrue dhe bere historine e ketij kombi.Po te gjithe ata more i mjere i kane sherbye babe sulltanit mretit te Stambolles i cili e pat shkrire ket kom per 500 vjet dhe si te tille mbeten keta te paktet qe jane e keta patriot dhe atdhetare qe ti i permend e sollen historine ku jemi dhe Hashim Thaqi e quan sonte kryeministrin turk vella i cili me bekimin e babes mbret gjysma e kombit gjindet i asimiluar ne turqi duke ja lene duart e lira serbise per ti deportuar ata te mjeret.Po edhe para 500 vjetesh iken nga vellezrit turq shume arbnor ne Itali e Dalmaci etj.Prandaj patriotet shqiptare te krishtere e te themi katolik luftuan si me turk ashtu edhe me shkja.Nje pjese e ketyre turqeve ishin vellezerit tane qe tani po quhen mysliman si me boshnjak etj.Kush ta ruajti gjuhen dhe shkrimin,kush ta solli alfabetin,kush ta ruajti identitetin,jo more zoteri,historin e shkruan forca se 500 shkodrane me nenshkrime i derguan peticion Lidhjes se Prizrenit qa te kerkoi pavarsine nga Turqia e jo autonomi,Kete peticion e kane nenshkruar ata te cilet ishin te krishtere dhe per ket gje ne historine e popullit shqiptar shkruan vetem nje rresht.

 3. #103
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Citim Postuar mė parė nga Adelina Berisha Lexo Postimin
  I nderuari Gimche!Kisha pase deshire qe mos te prezentoheni ne emer te vertete por qe te verteten ta trgoni se qfare shkalle te intelektualit qendroni ,me shkolle fillore,te mesme apo fakultet e nese keni ndonje doktorature edhe me mire.Sipas shkrimeve tuaje per popullin shqiptare vetem ata te besimit mysliman paskan shkrue dhe bere historine e ketij kombi.Po te gjithe ata more i mjere i kane sherbye babe sulltanit mretit te Stambolles i cili e pat shkrire ket kom per 500 vjet dhe si te tille mbeten keta te paktet qe jane e keta patriot dhe atdhetare qe ti i permend e sollen historine ku jemi dhe Hashim Thaqi e quan sonte kryeministrin turk vella i cili me bekimin e babes mbret gjysma e kombit gjindet i asimiluar ne turqi duke ja lene duart e lira serbise per ti deportuar ata te mjeret.Po edhe para 500 vjetesh iken nga vellezrit turq shume arbnor ne Itali e Dalmaci etj.Prandaj patriotet shqiptare te krishtere e te themi katolik luftuan si me turk ashtu edhe me shkja.Nje pjese e ketyre turqeve ishin vellezerit tane qe tani po quhen mysliman si me boshnjak etj.Kush ta ruajti gjuhen dhe shkrimin,kush ta solli alfabetin,kush ta ruajti identitetin,jo more zoteri,historin e shkruan forca se 500 shkodrane me nenshkrime i derguan peticion Lidhjes se Prizrenit qa te kerkoi pavarsine nga Turqia e jo autonomi,Kete peticion e kane nenshkruar ata te cilet ishin te krishtere dhe per ket gje ne historine e popullit shqiptar shkruan vetem nje rresht.

  Nje pytje per ty: Pse u asimiluan shqiptaret krishter ne Ēameri?!!!

  Kurse shqiptaret musliman ne Kosove nuk u asimiluan.

  Tė mos ishte feja Islame, populli shqiptar do tė ishte shumė mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar-F.Konica

 4. #104

  Urime muaj i shejte i ramazanit

  Pergjigja ime eshte se, a pak po te duket asimilimi ne keto dite te shakullit 21 kur Mamusha u ba turk.Kush ta rujti gjuhen shqipe dokumentinin e saj para botes qe 1462 qe ke si dokument te shkrimit shqipe qe para keij dokumenti osmanlinjet rrenuan te gjitha kishat katolike ne te cilat ruhej histotija e jone kombetare,a pak po te duket se vllau turk i Hashim Thaqit vizitoi tyrbene sulltan muratit i cili te dogji dhe poqi more i mjere me fshatra te tera kah shkoi edhe arrijti ne gazimestan per te luftuar me te krishtert,A mos e din se kush i shnderroi kishen e Deqanit dhe Patriarkanen e Pejes prej shqiptare ne ato serbe qe sot mburren me to e tere shkinija more i nderuar,A pak ke humbur me idenditet kur nuk e ke asnje dokument qe ruajten ata vllazen tone myslimane.Si po e quan ruajtje flamuri e gjergjit te cilin me mish dhe shpirte e perveluan muslimane tshqiptar dhe tani thone eshte i yni.I kujt sot shqiptaret mysliman taman kane rene ne simbolin e tyre me 6 ylla dhe ne te krishtert e kemi flamurin e gjergjit mos u mashtro ta marrish ne dore ma se te qon baba mret edhe ty per turqi e ta humb farene nishanin sikur ata te mjeret qe po i shef ne tv 21 per gjynah.Shikoi te krishtert shqiptare qe po bajne ne Amerike,Gjermani e gjetiu po e avansojne dhe rrisin edhe ma teper kombin Arbnor se perndryshe ruejtja e e mrit tend si shqiptar ka fillue ne shekullin e mesem kur myslimanet tu e preqfuan idenditetin e lane Arnorine apo albanine e bane shqiptari.Konica i nderuar e ka marre bazene kultures ne shkollen e Jezuiteve ne Shkoder nese e din se kush ishin Jezuitet.Kadareje ka thene keshtu>Populli arbnor katolik jane nje ure e vjeter e pa shembur qe lidhe Albanine me Evropen e jo shqiptaret e turqqizuar >i nderua shikoi filmat dhe dramat e Albanise se si e paraqesin Arberine nen sundimin e babes mret dhe ruajtjes e gjuhe dhe adeteve Arbnore se per mua asht intituti Albanologjik dhe albanolog jane ata qe mirren me studimin e Albanologjise e jo Shqiptarologjise.Historine i nderuar e shkruan forca per ne e jo realiteti.Lype qa ka kerkue Lidhja e Prizrenit per keto troje.Kurr pavaresi po autonomi e sot ti me del se kane kerkue pavaresi.Rrnofte Albanija deri sa te vjen Turkija

 5. #105
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  30
  Postime
  3,642
  Citim Postuar mė parė nga Adelina Berisha Lexo Postimin
  I nderuari Gimche!Kisha pase deshire qe mos te prezentoheni ne emer te vertete por qe te verteten ta trgoni se qfare shkalle te intelektualit qendroni ,me shkolle fillore,te mesme apo fakultet e nese keni ndonje doktorature edhe me mire.Sipas shkrimeve tuaje per popullin shqiptare vetem ata te besimit mysliman paskan shkrue dhe bere historine e ketij kombi.Po te gjithe ata more i mjere i kane sherbye babe sulltanit mretit te Stambolles i cili e pat shkrire ket kom per 500 vjet dhe si te tille mbeten keta te paktet qe jane e keta patriot dhe atdhetare qe ti i permend e sollen historine ku jemi dhe Hashim Thaqi e quan sonte kryeministrin turk vella i cili me bekimin e babes mbret gjysma e kombit gjindet i asimiluar ne turqi duke ja lene duart e lira serbise per ti deportuar ata te mjeret.Po edhe para 500 vjetesh iken nga vellezrit turq shume arbnor ne Itali e Dalmaci etj.Prandaj patriotet shqiptare te krishtere e te themi katolik luftuan si me turk ashtu edhe me shkja.Nje pjese e ketyre turqeve ishin vellezerit tane qe tani po quhen mysliman si me boshnjak etj.Kush ta ruajti gjuhen dhe shkrimin,kush ta solli alfabetin,kush ta ruajti identitetin,jo more zoteri,historin e shkruan forca se 500 shkodrane me nenshkrime i derguan peticion Lidhjes se Prizrenit qa te kerkoi pavarsine nga Turqia e jo autonomi,Kete peticion e kane nenshkruar ata te cilet ishin te krishtere dhe per ket gje ne historine e popullit shqiptar shkruan vetem nje rresht.
  E nderuar, fillimisht faleminderit qė po mė trajton si tė mjerė.
  E dyta, meqė jemi tek rubrika "Komuniteti Musliman" e qė ty me sa shihet tė lėndon ekzistenca e kėtij komuniteti tek shqiptarėt dua tė them njė fjal tė nxjerrė nga Kur'ani i shenjtė ku shpresoj se do tė pėrfitosh ti dhe gjithė tė tjerėt, e jo t'i kundervihemi pėr polemizuar ēėshtje imagjinare. Fjala e parė e zbritur ku edhe filloj zbritja e Kur'anit ėshtė "Lexo" kjo fjal erdhi nė mėnyrė urdhėrore, ngase pa lexim nuk e njeh historinė, pa lexim nuk je i aftė tė informohesh mbi gjėrat kryesore nėpėr lėmitė e ndryshme.
  Kėtė po e perdori si argument ilustrues rreth asaj se duhet tė lexojmė mė tepėr pėr histori e jo tė japim vlerėsime.
  Gjuhėn, traditat, kulturėn e ruajti feja Islame, jo rasisht Faik Konica thoshte: "Sikur mos tė ishte feja Islame shqiptarėt do tė ishin shumė nė numėr, por s'do tė ishin shqiptarė" a thua vallė ē'donte tė thoshte me kėtė fjali?! apo thjeshtė nga kjo fjali e tij nėnkuptojmė qė feja Islame ka luajtur rol kyē nė ruajtjen e identitetit shqiptarė?!
  Askund nė asnjė citat apo paragraf nuk thashė se vetėm muslimanėt kanė qenė atdhetar, atdhetar kemi pasur nga tė gjitha fetė, mirėpo bajrakun (prijėsin) e kanė pasur gjithėmonė muslimanėt, mjafton Lidhja e Pejės apo siē njihet ndryshe Besa-Besė dhe aty shohim se si Haxhi Zeka njė hoxhė dhe mėsues mejtepesh mori njė iniciativė ku i ftoi edhe bashkėkombasit e tij jo-musliman nė luftė kundėr pushtuesit osman, mirėpo ai ishte prijėsi. Andaj tendenca pėr t'a paraqitur Islamin si diēka jo e mirė pėr popullin tonė, mendoj se ėshtė tendencė anti-kombėtare, uroj qė ju zonjė e nderuar tė terhiqeni nga ato paragjykime qė keni pėr fenė Islame (po bazohem nga ajo qė kam lexuar prej teje nė kėtė temė). Feja ėshtė bindje dhe pėr bindje nuk nevojitet qė ajo tė jetė "Made in Albania" bindjet gjithėmonė merren nga dikush jashtė, kėshtu qė sa do qė mundoheni t'a paraqitni Islamin tė huaj, kurse katolicizmin "autokton" prapė ajo nuk qendron dhe vetėm sa e shtoni mllefin dhe urrejtjen e anėtarėve kundėr jush, sepse nuk luftohen bindjet e njerėzve, ju kisha lutur respoktoni ato, nė mėnyrė qė edhe ju tė jeni e respektuar dhe e priviligjuar tek anėtarėt e tjerė.

  Ju faleminderit!

 6. #106

  Urime muaji i Ramazanit

  Falimindrit per prezentimin e ketyre fakteve historike te cilat i ka mbulue harresa sa me pase vlere siq po i jep zor do ti paraqiste historia po krejte puna e tyre ka qene ndrysha e ne ja bejme si rromantiket qe shkruajne per deshire te veten e jo per realitet.

 7. #107
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  30
  Postime
  3,642
  Citim Postuar mė parė nga Adelina Berisha Lexo Postimin
  Falimindrit per prezentimin e ketyre fakteve historike te cilat i ka mbulue harresa sa me pase vlere siq po i jep zor do ti paraqiste historia po krejte puna e tyre ka qene ndrysha e ne ja bejme si rromantiket qe shkruajne per deshire te veten e jo per realitet.
  Historia i ka deshmuar dhe nga ajo histori fėmijėt sot mėsojnė nėpėr shkolla:

  Islami la gjurmė nė jetėn zakonore tė shqiptarėve, pėrmes ndėrhyrjes sė disa normave tė sheriatit. Por sheriati nuk u bė asnjėherė kod sundues zakonor i shqiptarėve. Pranimi i islamit nga shqiptaret shpjegohet edhe me rolin qė do tė luante kjo fe pėr diferencimin e shqiptareve prej sllavėve (zona e Kosovės) dhe grekėve (zona Ēamėrisė) tė cilėt sidomos pas shekullit XVIII kishin filluar njė politike asimiluese ndaj shqiptarėve.

  Marrė nga artikulli Feja nė trevat shqiptare i cili artikull ėshtė nė librat e historisė sė shkollave tė mesme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gimche : 26-01-2011 mė 16:20

 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-03-2010
  Postime
  4
  urime ramazani gjith shqiptarve musliman kudo qe gjinden

 9. #109
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,754
  Citim Postuar mė parė nga lena22 Lexo Postimin
  urime ramazani gjith shqiptarve musliman kudo qe gjinden
  Pse mi ne ramazan po hyjm a??? S'i po me duket t'u ka ngatrrua kalendari
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-04-2009
  Postime
  363

  Pėr: Urime Muaji i Shenjte i Ramazanit.

  Me rastin e fillimit tė muajit tė Ramazanit, ju pėrcjell urimet mė tė sinqerta qė ky Ramazan tė jete muaj i mėshires sė ndėrsjellte mes njeri-tjetrit, muaj i faljes dhe mirekuptimit te ndėrsjellte, muaj i ngritjes morale, shpirtėrore e fizike. Ju uroj nje Ramazan te begate per familjet tuaja, agjerim te lehte dhe te pranuar.
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema tė Ngjashme

 1. Kisha ėshtė Njė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
 3. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 4. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 13:36
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •