Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 98
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime

  Disa receta per ushqim

  Sallatė me kungulleshkė

  Pėr 1 kg. kungulleshkė duhen: vaj pėr skuqje (1/2 filxhan ēaji), 2 lugė gjelle miell, kripė, piper, 2 lugė gjelle vaj ulliri, 2 kokrra hudhėr, pak rriska qepe tė kuqe, 2 lugė gjelle uthull; sallatė e gjelbėr.

  Kungulleshkave tė njoma u hiqet cipa duke i kruar me thikė, shpėlahen dhe priten nė feta. Pastaj shtohet kripė e piper, lyhen me miell nga tė dyja anėt dhe skuqen. Kungulleshkat e skuqura vendosen nė pjatė dhe u hidhen hudhrat e shtypura me vaj ulliri e uthull, rriskat e qepėve dhe sallata e gjelbėr. Kjo sallatė mund tė shoqėrohet dhe me kos.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Pulė me mollė

  Koha e pėrgatitjes: 20 minuta
  Koha e gatimit: 15 minuta


  Pėr 4 persona

  * 4 gjokse pule nga 250 gr secili, 40 gr gjalpė, njė lugė vaj ulliri, 3 mollė tė kuqe, 3 mollė jeshile, 2 thelbi hudhėr, njė lugė tė vogėl erėza tė pėrziera, kripė, piper, 300 ml verė molle po tė jetė e mundur, ndryshe verė tė bardhė, 4 lugė panė (kajmak qumėshti i pėrpunuar).

  Skuqni me flakė tė ulėt nė njė tigan jo tė thellė gjokset e pulės me vajin dhe gjysmėn e gjalpit pėr 5-6 minuta, derisa tė kenė marrė ngjyrė nga tė dy anėt. Hiqni nga tigani dhe thajini me letėr kuzhine.

  Lani 2 mollė tė kuqe dhe 2 jeshile, eliminoni zemrėn e mollėve dhe pritni nė feta. I vini tė skuqen pėr pak kohė, derisa tė ngjyrosen, nė tė njėjtin tigan tė gjokseve tė pulės, ku keni shtuar dhe hudhrėn e shtypur. Tani vini pėrsėri nė kėtė tigan gjokset e pulės, shtoni erėzat dhe verėn. Uleni flakėn pasi tė ketė vluar dhe lėreni kėshtu pėr 40 minuta.

  Ndėrkohė lani 2 mollėt, qė kanė ngelur dhe pritni nė feta tė holla, skuqini pak minuta nė njė tigan tjetėr sė bashku me gjalpin dhe kur t'i hiqni thajini me letėr kuzhine.

  Sistemoni gjokset e pulės nė pjatė. Holloni ēfarė ka ngelur nė tigan me panėnė dhe mbajeni mbi zjarr 2-3 minuta. Hidhni kėtė lloj salce mbi gjokset e pulės, zbukuroni pjatėn me mollėt dhe servojeni.  Ju befte mire!  Rapsoul
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Krem orizi me qumėsht dhe karamele me rozmarinė

  Pėr 6 persona

  150 gram oriz; 1 litėr qumėsht; 3 lugė gjellė krem i trashė; 75 gram sheqer; 1 limon, vanile; 1 lugė gjelle pluhur, sheqer pluhur, pak kripė

  Pėr karamelen: 12 lugė ēaj, sheqer, 10 gram gjalpė, gjethe rozmarine tė copėtuara

  Vendoseni orizin pėr 5 minuta nė njė tenxhere me ujė tė vluar. Pastaj kullojeni nė kullesė, shpėrlajeni me ujė tė ftohtė dhe kullojeni pėrsėri.

  - Jepni njė valė qumėshtit me sheqerin dhe vanilėn si dhe me njė rrip lėkurė limoni dhe pak kripė. Hidhni mbi tė orizin. Kur tė rimarrė valė, mbylleni enėn dhe lėreni tė ziejė nė zjarr tė ngadalshėm rreth 25 minuta, derisa qumėshti tė jetė thithur plotėsisht. Lėreni tė ftohet. Bashkojeni tani me kremin e trashė. Me ndihmėn e njė garuzhdeje krijoni disa sfera orizi me qumėsht dhe vendosini nė frigorifer.

  - Hapni njė letėr kuzhine dhe lyeni me gjalpė.

  - Pėrgatitni karamelen: ngrohni sheqerin me tre lugėt e gjellės me ujė dhe rozmarinė derisa tė marrė ngjyrė kafeje tė praruar.
  Lėreni tė ftohet pėr 3 minuta.

  - Me ndihmėn e njė piruni, hiqeni karamelen dhe vendoseni nė trajtė folesh mbi letrėn e kuzhinės. Lėreni tė ftohet nė njė vend tė thatė.

  - 30 minuta para servirimit, hiqni sferat e orizit me qumėsht nga frigoriferi dhe ndajini nė pjata.

  - Nė momentin e fundit vendosni foletė e karamelet mbi sferat e orizit.

  - Rrini lehtas kremin e lėngshėm, shtoni kanellėn qė tė shkumojė.

  - Hidheni pastaj menjėherė mbi pjata.

  - Servojini tė freskėta

  Kėshillė: Pėrgatitni orizin me qumėsht dhe karamelen qė mė parė dhe rriheni kremin me momentin e servimit.


  Ju befte mire!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Peshk i fėrguar nė mikrovalė

  Gatimi i peshkut nė mikrovalė i jep atij njė shije sikur tė ishte rreshkur apo pjekur. Pra, pėrfitoni pak a shumė - peshk skare. Pėrgatitja ėshtė shumė e lehtė dhe ju merr pak kohė.

  Pėr 2 persona nevojiten:

  * 2 koca/levrek ose ēfarėdo peshku i madh
  * 3-4 thelpinj hudhrash
  * njė grusht gjethe majdanozi
  * shafran
  * coriander
  * piper i zi
  * kripė, vaj ulliri

  Pastrojeni peshkun mirė. Pritini gjethet e majdanozit. Rrethojeni peshkun me majdanozin, erėzat dhe kripėn, Lėreni, ashtu pėr disa minuta derisa erėzat tė pėrzihen me peshkun. Pastaj vendoseni nė njė pjatė ku do te shtoni dhe pakėz vaj ulliri sė bashku me hudhrat. Vėreni nė mikrovalė dhe kontrollojeni tė piqet nga tė dy anėt. Mund ta lini qė tė rreshket sa tė doni.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Sabajon irlandez

  Pėr 4 persona:

  · 5 tė verdha veze
  · 30 ml kafe e fortė
  · 100 gram sheqer
  · 2 lugė gjellė wisky
  · 1 mollė
  · 1 degė mente

  Nė njė tas tė madh rrihni tė verdhat e vezėve bashkė me sheqerin dhe vanilėn derisa pėrzierja tė zbardhet dhe tė dyfishojė volumin.

  Vendosini tasin nė njė tenxhere me ujė qė zien lehtas.

  - U bashkoni gradualisht kafenė dhe wisky-n duke u pėrzier me lugė vazhdimisht dhe duke i fėrkuar paretet dhe fundin e enės, pėr tė evituar formimin e kokrrizave. Lėreni tė ziejė duke vazhduar tė trazoni derisa pėrgatesa tė bėhet e trashė dhe shkumore. Kini kujdes qė uji tė ziejė lehtas.

  Pasi tė keni hequr nga zjarri, vazhdoni ta trazoni derisa pėrgatesa tė vaket.
  Ndajeni nėpėr tasa. Lėrini tė ftohet krejtėsisht dhe vendosini pėr 2 orė nė frigorifer. Nė momentin e fundit zbukurojini me rriska molle dhe gjethe mente.

  - Servojini tė freskėta.

  Kėshilla qė tė pėrfitohet njė kafe shumė e pėrqendruar
  Nga kafja juaj e zakonshme, duhet tė shtoni 2 lugė kafeje, kafe tė tretshme tė ēastit (tip Nescafe). Duhet pak durim pėr tė realizuar kėtė recetė nė zjarr shumė tė ngadalshėm.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Qofte tė vogla me mish viēi dhe pule

  Pėr 6 vetė:

  * 600 gr. mish viēi i grirė dhe 400 gr. mish i grirė pule
  * 2 lugė majdanoz
  * 1 vezė
  * 1 lugė uthull
  * 1 qepė e grirė
  * pak bukė
  * 1 karotė e prerė nė katrorė
  * pak domate tė grira
  * 1 filxhan tė vogėl me verė tė bardhė
  * kripė


  1. Pėrzieni mishin e viēit dhe tė pulės dhe pėrgatisni brumin si pėr qoftet e zakonshme.

  2. Pėrgatisni salcėn: Nė tigan pasi tė skuqni qoftet shtoni qepė, karotė, domate, verė, kripė, piper dhe pak selino dhe e lini tė ziejė pėr 15 min.
  Pėrgatisni purenė me 1 paketė tė ēastit dhe qumėsht, shtoni pjesėn e mbetur tė majdanozit dhe e pėrzieni.

  3. I hidhni qoftet nė tigan sė bashku me salcėn dhe i pėrzieni. Hidhni pėrzierjen nė njė tepsi, mbi tė shtoni purenė dhe e pėrhapni si shtresė. Hidhni mbi tė djathė, kaēkavall tė grirė dhe i lini tė piqen pėr 15-20 min. nė 200 gradė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Krep me portokall

  Kreperitė bėjnė ēudira ... Zbulojini ato nė versionin e tyre tė rafinuar, tė lehtė dhe erėmirė.

  Pėr 4 persona

  Pėrgatitja: 40 minuta
  Pritja: 2 orė
  Pjekja: 50 minuta

  * 125 gr miell
  * 2 portokalle
  * 30 ml qumėsht
  * 2 vezė
  * 1 lugė kafeje konjak
  * 40 gr gjalpė
  * kripė, sheqer

  Pėr gjalpin e portokallit

  * 1 portokall, 1/2 limon, 40 g gjalpė, 40 gr sheqer i akullt, 5 ml konjak

  Pėr ta shoqėruar

  * 1/2 litėr sherbet me limon, 1 fije mente

  Kėshilla:

  * Brumi mund tė jetė edhe mė i mirė nėse ju e pėrgatisni qė mė parė.
  * Nė se ju mbetet brumė, krijoni krep tė tjerė. Stivosini ato duke i ndarė nga katrorė letrash tė sulfurizuara. Ju mund t'i ruani nė frigorifer: nuk do t'u mbetet veē t'i vini nė furrė disa minuta pėr t'i ngrohur. Do t'ju shėrbejnė nė mėngjes ose nė zemėr, me gjalpė tė kripur ose shurup panje, me marmalatė portokallesh ose reēel luleshtrydhesh.

  Etapa e parė

  Nė njė tas hidhni miellin e papėrpunuar me fare pak kripė dhe sheqer. Thyeni vezėt nė mes dhe pėrziejini duke mbledhur miellin drejt qendrės me ndihmėn e njė punimi tė fortė. Shtoni aty progresivisht qumėsht, pastaj konjak. Filtroni brumin. Mbulojeni brumin pasi e keni zgjatur dhe e lini tė pushojė pėr 2 orė nė frigorifer.
  Shkrini 20 gr gjalpė nė njė tigan me krepė dhe hidheni atė mbi brumė.
  Pėrgatisini krepėt: hidhni pak brumė nė tigan. Pėrkuleni nė mėnyrė qė brumi tė shtrohet mbi fundin e tiganit. Nxeheni dhe lėreni tė piqet pėr 1 minutė mbi njė zjarr mesatar. Shqitini anėt, kthejeni krepin me njė spatul dhe piqeni anėn tjetėr pėr 1 minutė.

  Etapa e dytė


  Pėrgatisni nė tė njėjtėn mėnyrė njė dyzinė me krepė, pa harruar tė gjalposni rregullisht tiganin. Stivosini pak nga pak mbi njė pjatė. Lani njė portokall dhe thajeni. Me ndihmėn e njė thike hiqni copa lėkure tė gjata. Ndajeni portokallin, filtroni lėngun dhe ruajeni. Qėroni dy portokalle tė freskėt, ndajeni nė thela.
  Pėrgatsni gjalpin e e portokallit: ngrohni 40 gr gjalpė dhe sheqer nė tigan. Shtoni copat e lėkurės, lėngun e portokallit tė filtruar, njė lugė kafe lėng limoni dhe njė lugė kafe konjak. I zieni thelat e portokallit pėr 1 minutė. I hiqni ato ashtu si dhe lėkurėt dhe i ruani.

  Etapa e tretė

  Ngroheni furrėn mbi termostatin 6 (180gradė celsius).
  I skuqni krepėt njė nga njė, nga tė dy anėt, nė gjalpin me portokall tė nxehtė.
  I ndani nė katėr dhe i rezervoni ato nė njė pjatė qė e duron nxehtėsinė. Nė fund tė veprimit vėreni pjatėn e nxehtė nė furrėn e fikur.
  Hidhni mbetjen e konjakut nė tigan. E ngrohni, e piqni, lėreni tė fiket.
  I ndani krepėt mbi pjata individuale, pastaj vini shpejt thelat e portokallit tė vakta dhe lėkurėt. I lagni me gjalp portokalli. Vini nė ēdo pjatė dy masa sherbet limoni, zbukurojini me fije mente dhe shėrbejini menjėherė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Mish pate me perime


  Pėr 4 persona:

  * 1 patė 1.5 kg gati pėr t'u gatuar;
  * 1 zemėr lakre;
  * 12 karrota tė vogla;
  * 4 rrepa tė vogėl;
  * 4 presh tė njomė;
  * kripė kokėrrmadhe, piper.

  Pėr erėzat: 1 degė selino, 10 kėrcej majdanozi, 1 gjethe dafine, 1 degėz trumzė, 1 degėz rozmarinė.

  - Priteni zemrėn e lakrės nė ēerekshe. Shpėlajini dhe kullojini. Qėroni karotat dhe rrepat. Lani me kujdes preshtė dhe lidhini nė tufė.
  - Pėrgatitni tufėn e erėzave: lidhni bashkė degėn e larė tė selinos, kėrcejtė e majdanozit, gjethen e dafinės dhe degėt e trumzės e tė rozmarinės.
  - Vendosini tė gjitha perimet dhe tufėzėn e bimėve aromatike nė njė tenxhere tė madhe. Hidhni 2 litra ujė. Shtoni 1 lugė gjellė kripė. Jepini njė valė, hiqeni shkumėn derisa lėngu i zierjes tė jetė i kthjellėt. Hidhni piper, pakėsoni temperaturėn e dhomės (shporetit) dhe lėreni tė ziejė nė zjarr tė dobėt pėr 15 minuta. Hiqni perimet.
  - Futni nė lėng mishin e patės dhe lėreni tė ziejė pėr 40 minuta.
  - Rifutni perimet duke i bashkuar me mishin dhe i lini nė zjarr 5 minuta. Servojeni nė supierė tė ngrohur paraprakisht ose nė pjata supe tė ngrohta.
  - Mbajini fasulėt pėr gjithė natėn nė ujė tė ftohtė, tė nesėrmen kullojini, vendosini nė njė tenxhere me gjethen e dafinės dhe trumzėn. Mbulojini me ujė dhe le tė ziejė nė zjarr tė ngadalshėm pėrreth 1 orė derisa tė zbuten.
  - Pėrvėloni domatet, qėrojini dhe pritni nė copa. Shtojini fasulet, si dhe tabletėn e supės dhe thelpinjtė e hudhrės.
  Jepuni valė tė gjithave.
  - Shtoni grurin, pritni qė tė marrė valė pėrsėri pastaj lėrini tė ziejnė ngadalė dhe pėr 10 minuta. Shtoni vajin dhe gjalpin. Mbushni njė tenxhere me ujė deri nė 2 cm nga buzėt e saj. Shtoni 1 lugė gjelle uthull. Jepini njė valė, pastaj le tė ziejė ngadalė.
  - Thyeni vezėt njė nga njė duke i hedhur nė ujė dhe duke mbledhur tė bardhėn rreth tė verdhės. Le tė ziejnė pėr 3 minuta. Hiqini nga uji me anėn e njė luge me vrimė dhe jepini formė tė rregullt tė bardhės me ndihmėn e njė thike.
  Vendosini nė 4 pjata tė thella.
  - Ndajini perimet bashkė me lėngun e tyre nėpėr pjata.
  Hidhuni piper.
  - Servojeni menjėherė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime

  Mish qengji me makarona


  * Mish qengji, 1 kofshė
  * Vaj pėr skuqje, 2 lugė gjelle dhe njė lugė pėr salcėn
  * Qepė tė thata, 4 copė
  * Karota, 3 copė
  * Selino, 2 degėza
  * Domate, 2 copė
  * Sallam, 150 gram
  * Gjalpė, 2 lugė gjelle
  * Kėrpudha, 150 gramė
  * Verė e kuqe , 500 mililitra
  * Salcė domatesh, 400 gramė
  * Kripė, majdanoz, sipas dėshirės
  * Makarona
  * koncentrat supe pėr 600 mililitra.

  Pėrgatitja:

  Skuqeni mishin nga tė gjitha anėt derisa tė marrė njė ngjyrė tė kėndshme ari. Qepėn, erėzat, domatet e sallamin grijini hollė dhe skuqini pėr 15 minuta, duke i trazuar vazhdimisht. Pastaj hidhni verėn, salcėn e domateve dhe gjithė perimet e kėrpudhat. Zieni pėr 10 minuta nė lėngun e perimeve. Hidhni atje 150 gramė makarona. Ziejini.

  Mishin e skuqur mbulojeni me kapak dhe futeni nė furrė nė 170 gradė. Lėreni derisa tė pėrgatitet pėrfundimisht. Nė fund, priteni nė copa dhe servireni me makaronat dhe perimet e ziera sė bashku, duke e zbukuruar me majdanoz.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #10
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Kaneloni

  Nevojiten:

  * 500 gr miell
  * 3 vezė
  * 500 gr mish i grirė
  * 3 filxhan qumėsht
  * 100 gr kaēkavall
  * 250 gr gjizė pa kripė
  * 100 gr gjalpė, salcė domatesh
  * 2 lugė miell
  * 1 kokėrr limon
  * kripė, piper.

  1 - Zihen brumi me njė vezė dhe njė filxhan qumėsht. Ndahet nė pjesė dhe hapen petė me trashėsi 3-4 mm.
  2 - Priten petėt nė copa me madhėsi 15x7 cm dhe hidhen tė ziejnė nė ujin qė valon. Kur dalin nė sipėrfaqe, nxirren me kujdes nga uji dhe lihen mėnjanė.
  3 - Pėrgatitet mbushja: skuqet mishi nė 50 gr gjalpė, shtohet salca e domates e tretur nėn ujė, kripa e piperi. Pasi tė avullojė uji, hiqet nga zjarri dhe ftohet. Pėrzihet mishi me gjizėn dhe gjysmėn e kaēkavallit.
  4 - Mbushja e pėrgatitur hidhet me lugė tė vogėl nė tė gjitha petat e ziera, tė cilat palosen 2 herė dhe vendosen nė tavė.
  5 - Pėrgatitet beshameli: 2 filxhanė me qumėsht pėrzihen me 50 gr gjalpė dhe 2 lugė miell. Kjo masė vendoset nė zjarr dhe pėrzihet derisa tė marrė valė.
  6 - Hiqet nga zjarri, ftohet pak dhe shtohet veza, lėngu i limonit dhe kripa. Pėrzihet mirė dhe hidhet sipėr kaneloneve. Nė fund hidhet pjesa tjetėr e kaēkavallit. Piqen derisa tė zėnė njė cipė tė artė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime

  Mish pule me vezė e limon


  Pėr 6 veta

  * 1,5 kg mish pule
  * 3 qepė mesatare tė prera trashė
  * 12 kėrpudha tė prera nė feta
  * 1,2 kg kunguj tė freskėt tė prera nė copa
  * lėngė tė gjysmė limoni
  * 1 l lėng mishi
  * kripė dhe piper

  * Pėr vezėt dhe limonin: 2 vezė, lėng tė gjysmė limoni, 1,5 lugė tė korn-flaur.
  * Vendosni tenxheren me pulėn nė zjarr mesatar. Shtoni qepėt dhe kėrpudhat, shtoni dhe kungujt e freskėt. Hidhni kripėn dhe piperin.
  * Hidhni lėngun e limonit, 2 filxhanė ujė dhe kubikun e lėngut tė mishit dhe e zini gjellėn nė zjarr pėr 30-40 minuta.
  * Rrihni vezėt. Shkrini nė lėngun e limonit korn-flaur dhe kėtė pėrzierje e hidhni tek vezėt me limon duke mos pushuari sė rrahuri.
  * Hidhni tek vezėt me limon disa lugė nga lėngu i ngrohtė i pulės dhe kur pėrzierja tė ngrohet mjaft, e hidhni brenda nė tenxhere me pulėn. E lini pulėn nė zjarr pėr disa minuta dhe e servoni.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Buding molle

  Pėr 6-8 vetė:

  * 6 lugė margarinė
  * 12 feta buke tost, tuli bukės tė jetė i bluar
  * 1/2 kg mollė
  * 23 filxhan ujė
  * 12 filxhan sheqer
  * 1 filxhan marmelatė

  1 - Fėrgoni nė njė tigan tė thellė me margarinė fetat e bukės nė njė zjarr mesatar deri sa ato tė zverdhen. I vendosni ato mėnjanė.

  2 - I qėroni mollėt dhe i prisni nė katrorė tė vegjėl. I zieni mė ujė dhe sheqer dhe afro 25 minuta nė njė tenxhere deri sa ato tė zbuten krejt.

  3 - Shtoni nė formė sufleje me shtresa 1 filxhan me tul buke tė fėrguar, 2 filxhanė me salcė molle dhe 12 filxhani marmelatė frutash. Pėrsėrisni tė njėjtėn gjė deri sa tė mbarojnė lėndėt e pėrgatitura duke pėrfunduar me shtresėn e sipėrme me tulin e bukės dhe mandej e piqni budingun pėr afro 25 minuta nė furrė tė ngrohur nė 180 gradė. Nėse dėshironi, e lyeni nė formė garniture budingun me njė shtresė tė hollė marmelate, krem qumėsht dhe e servoni disi tė vakėt.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #13
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Ėmbėlsirė 'tiramisu' me fruta

  Pėrgatitja:

  * 1 kek i gatshėm me kakao i ndarė nė dy pjesė, ose mund ta pėrgatisni vetė me 3 gota qumėsht, 3,5 lugė miell, 3-4 lugė sheqer.
  * luleshtrydhe
  * kivi
  * 2 gota nga (200 gr) me nescafe me qumėsht tė ftohtė

  Sė pari pėrgatisni kek-un, duke e pėrzier me qumėshtin, miellin dhe sheqerin nė mėnyrė tė tillė qė tė mos krijohen toptha tė miellit. Mė pas lėreni tė ftohet. Vendoseni gjysmėn e poshtme tė kekut nė njė pjatė tė madhe dhe spėrkateni atė mirė me njė gotė me nescafe me qumėsht tė ftohtė.

  Mė pas shtroni sipėr saj gjysmėn e fillit tė ftohtė dhe mė tutje shtoni kivi tė prerė hollė nė formė rrethi. Pas kėsaj vini katin e dytė tė kekut dhe spėrkateni dhe atė me njė gotė tjetėr me nescafe dhe qumėsht tė ftohtė dhe shtroni fillin e mbetur. Mė pas zbukurojeni atė me luleshtrydhe dhe kivi.

  Ndryshe, kivi nė mes jep njė aromė shumė interesante dhe tė mirė, tė krijon pėrshtypjen se ėshtė pėrdorur liker nė tė. Nėse do ta bėni pa fruta ju kėshillojmė qė fillit t’i shtoni vanilje pėr shtim arome dhe variacion si dhe nė shtresėn e dytė tė mos vini fill, por ta mbyllni me kafe, kakao tė spėrkatur pasi tė keni hedhur gotėn me nescafe dhe qumėsht tė ftohtė. Po ashtu, mund tė pėrdorni arra, lajthi, rrush tė terur.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 25. #14
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Pulė e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellė


  Pėrgatitja: 10 min. Pjekja: 1 orė

  Pėrbėrėsit pėr 4-6 persona:

  • 1 pulė
  • 150 gr. mish qengji i grirė
  • 1 qepė e grirė
  • kanellė pluhur
  • 50 gr. oriz
  • 50 gr. fistekė
  • 20 dcl lėng pule
  • vaj luledielli, kripe e piper.

  Pėrgatitja:


  Pastroni orizin dhe ziejeni nė lėngun e pulės. Ngrohni furrėn nė 210 grade celsius. Nė njė tigan, nxehni njė lugė vaj dhe skuqeni lehtė qepen e grirė. Shtoni mishin e qengjit tė grirė dhe lėreni tė skuqet pėr disa minuta. Pastaj hidheni nė njė enė. Nė tigan piqni fistekėt. Mė pas bashkojini nė enėn me qepėn dhe mishin e grirė. Shtoni kanellė, kripė, piper dhe pėrziejeni mirė. Hidhini pak piper pulės nga brenda pastaj mbusheni. Lidheni pulėn me fill. Vendoseni pulėn nė njė tavė, hidhini piper dhe lėreni tė piqet pėr 50 min. Spėrkateni rregullisht me lėngun e zier qė mishi tė rrije i butė. Servireni sa ta hiqni nga furra.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #15
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Peta tė ėmbla

  Materialet pėr 30-35 copė:
  Pėr mbushjen


  • 2 vezė
  • 2 tė kuqe vezėsh
  • ¼ lugė ėmbėlsire
  • sodė buke
  • kripė, njė majė luge lėkurė nga gjysmė portokalli
  • 1 ¾ lugė gjelle miell
  • Vaj ulliri

  Pėr shurupin

  • 2 lugė gjelle mjaltė
  • ½ filxhan sheqer
  • 1 filxhan ujė (ose 2 filxhanė mjaltė dhe 1 ujė)

  Pėr zbukurimin

  • kanellė
  • arra tė grira

  Pėrgatitja:

  Rrihni nė mikser vezėn dhe tė kuqėt e vezėve sė bashku me sodėn dhe kripen, pėr rreth 20 minuta. Shtoni lėngun e portokallit dhe vazhdoni rrahjen, duke shtuar pak nga pak miellin, derisa tė bėhet brumė. E ndani nė dy topa; e mbėshtillni me njė celofan dhe e vendosni nė frigorifer pėr 2-3 orė.

  Nė tryezėn ku do tė punoni hidhni pak miell. Gjithashtu lyeni edhe duart me miell. Hapni brumin nė petė shumė tė holla (nėse brumi ngjit shtoni miell, me qėllim qė tė bėhen ėmbėlsirat mė tė shkrifta). I prisni petėt nė rripa me trashėsi 6 cm dhe gjatėsi 15 cm. secilėn. I shtrini tė gjithė rripat prej brumi njėri mbi tjetrin nė tryezė dhe i mbuloni me pecetė qė tė mos thahen.

  Nė njė tigan tė thellė ose tenxhere hidhni vaj me bollėk dhe e digjni atė. Merrni me pirun njė rrip brumi. E mbėshtillni rreth pirunit dhe menjėherė mė pas e zhysni nė vaj. Kėtu e lini derisa tė skuqet dhe tė fryhet. E pėrsėritni kėtė ritual me tė gjitha rripat. I vendosni nė njė letėr thithėse kuzhine qė tė kullojnė.
  Nė vazhdim pėrgatitni shurupin duke zier ujin me sheqerin, derisa tė shkrihet dhe mė pas shtoni mjaltin. I pėrzieni materialet derisa tė mpiksen. I spėrkatni ėmbėlsirat me shurupin dhe i zbukuroni me kanellė dhe arra tė grira.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 29. #16
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Kek me karota

  * 380 gr miell
  * 100 gr gjalpė/margarinė
  * 100 gr bajame
  * arra tė grira
  * 300 gr karota tė grira
  * 3 kokrra vezė
  * 3 lugė gjelle sheqer sodė buke

  Nė njė tas tė thellė pėrzihet mielli, soda, sheqeri, vezėt dhe gjalpi i cili duhet tė jetė i butė (nė temperaturė dhome). Rrihen derisa tė bėhet masa homogjene dhe pastaj duke vazhduar pėrzierjen i hidhni bajamet e grira dhe karotat e grira. Pastaj hidhet nė tavė (tė lyer me pak gjalpė dhe pak miell qė tė mos ketė ngjitje) dhe futet nė furrė nė 175-180 gradė pėr 40 minuta.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 30. #17
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Kroket me bizele

  Pėr njė person duhen:

  * 150 gr mish i grirė
  * ¼ e kokrrės sė vezės,
  * pėr mishin – 1 kokėrr qepė
  * 2 lugė gjelle me ujė
  * kripė, piper, majdanoz
  * njė domate
  * pak miell pėr pudrosje

  Pėr mbushje duhen:

  * 2 lugė gjelle me bizele tė ziera
  * gjysma e kokrrės sė vezės
  * gjysmė luge gjelle me djathė tė thėrrmuar
  * kripė, kopėr


  Mishit tė grirė i hidhet kripė, piper, majdanoz, vezė, pak ujė dhe punohet. Merren bizelet e ziera, u hidhet kripė, kopėr, vezė tė ziera e tė prera nė kubikė, pak djathė i bardhė i thėrrmuar. Mishi i grirė hapet nė njė letėr formati tė pudrosur me miell, vihen bizelet dhe mblidhet nė formė rolete, shtypet pak qė tė marrė formė, lyhet, me miell dhe skuqet. Shėrbehet me patate tė skuqura ose me garnitura tė tjera me perime.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #18
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Pije me kafe

  Pėrbėrėsit pėr 4 persona:

  * 3 dcl ujė
  * 2 lugė kafe
  * pak kakao
  * 50 dcl sheqer
  * sheqer vanilje
  * krem qumėshti
  * 4 copa tė vogla ēokollate

  Pėrgatitja:

  Hidhni kafen nė njė tenxhere me 1/2 gotė ujė, pastaj shtoni kakaon, sheqerin, vaniljen dhe amalgamojini nė zjarr tė avashėm derisa tė shkrijė sheqeri. Lėreni tė ziejė pėr dy minuta pastaj hiqeni tė ftohėt. Hidheni nė njė enė metalike tė cekėt e tė gjerė dhe vendoseni nė ngrirje pėr 20- 30 min. Pastaj trazojeni me pirun pėrbėrjen qe po fillon tė ngrijė. Pėrsėriteni pėr 8-10 herė duke e lėnė pėrbėrjen nė ngrirje pėr rreth 14 orė, derisa tė ketė ngrirė mirė. Copėtojeni pėrbėrjen e ngrirė me njė thikė pastaj hidheni nė gota tė gjata qė duhet tė ftohen mė parė nė frigorifer.
  Kompletoheni me krem qumėshtin qe i keni dhėnė formė dhe 1 copė ēokollatė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #19
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Sallatė e lehtė pikante me mish viēi

  Pėrgatitja pėr 2 veta:

  * 100 gr mish viēi i prerė nė shirita tė hollė
  * 50 gr karota tė grira nė shirita tė hollė
  * 50 gr kastravec tė grirė nė shirita tė hollė
  * 50 gr filiza soje tė pastruar
  * 5-6 thelpinj hudhre
  * 1 spec i kuq
  * 10 gr lėng soje
  * 10 gr salcė peshku
  * 10 gr salcė speci djegės
  * pak nenexhik (bimė mente)
  * 10 gr majdanoz

  Karotat, kastravecėt e prerė nė shirita tė hollė bashkojini nė njė tas dhe hidhini sipėr nenexhikun. Ndėrkohė filloni tė skuqni mishin e viēit ku mund tė shtoni dhe majdanozin.

  Ndėrkohė qiteni specin e kuq, hudhrat, piperin dhe salcat e lėngjet e ndryshme pikante tė lartpėrmendura dhe pėrziejini pėr tė krijuar njė miksturė homogjene.

  Sė fundmi, bashkoni mishin me sojėn dhe majdanozin tek karotat dhe kastravecėt dhe spėrkatini me miksturėn qė sapo pėrgatitet.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #20
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Byrek me spinaq (recetė greke)

  * 1 kg spinaq
  * 1/2 gotė ēaji majdanoz i grirė
  * 1/2 gotė ēaji kopėr e grirė
  * 1 1/2 lugė ēaji kripė
  * 50-60 ml vaj ulliri
  * 3 gota ēaji qepė tė grira
  * 1/4 lugė ēaji piper i zi
  * 190- 200 g margarinė
  * 250 g djathė feta i thėrrmuar
  * 12 ose 14 fije petė tė parapėrgatitura


  1 - Lani mirė spinaqin. Hiqni bishtat e tij dhe lėreni tė kullojė. Grijini gjethet me thikė.

  2 - Pėrzieni spinaqin, majdanozin, koprėn, qepėt e njoma dhe kripėn nė njė tas. Lėrini tė qėndrojnė pėr 15 minuta dhe mė pas shtrydheni gjithė masėn qė tė kullojė lėngu qė ka.

  3 - Nxehni vajin e ullirit nė njė tigan dhe kaurdisni qepėt derisa tė zbuten e tė bėhen transparente. Shtoni masėn e spinaqit dhe vazhdoni kaurdisjen edhe pak minuta nė fund hidhni djathin feta dhe piperin e zi.

  4 - Vendosni 6 ose 7 fije petė nė njė tavė, tė cilėn e keni lyer mė parė me margarinė. Shtoni masėn me spinaq nė formėn e njė shtrese dhe mbi tė vendosni petat e tjera. Lyejeni petėn e sipėrme me margarinė tė shkrirė dhe priteni nė copa pėrpara se ta vendosni nė furrė pėr pjekje nė 170°C pėr 30-40 minuta derisa tė marrė ngjyrė ari nė sipėrfaqe.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Sui generis

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RaPSouL pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Fjalet eukaristike te Jezusit
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 01:34
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •