Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 188 prej 188
  1. #181
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Zeu_s,
    e di qe s'je i kenaqur (se ke prit dicka tjeter), por mua keshtu me del!

    Pershendetje.
    Jo une veq kam lujtur para nje kohe ashtu me mendime per fjalen 'lśan' (lojė) dhe emrin 'Luan' (kafsha). Keto dy fjale duhet te kene nje lidhje mes vete, sepse me duket qe shqipja eshte gjuha e vetme qe thot 'Luan' (kafsha), por as une s'po e gjej lidhjen, shnosh.

    Pershendetje gjithashtu.



    Ps.: Per postimin e ma hershem .... njerit nuk duhet me i ardhe inati dhe nuk asht marre me thane "nuk e di" se kurkush nuk asht i gjithdijshem .... ma njerzi asht me thane nuk e di se mos ia kthye pergjegjien shoqit .... nqs e llogarite si shoq, dihet.

  2. #182
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
    Jo une veq kam lujtur para nje kohe ashtu me mendime per fjalen 'lśan' (lojė) dhe emrin 'Luan' (kafsha). Keto dy fjale duhet te kene nje lidhje mes vete, sepse me duket qe shqipja eshte gjuha e vetme qe thot 'Luan' (kafsha), por as une s'po e gjej lidhjen, shnosh.

    Pershendetje gjithashtu.



    Ps.: Per postimin e ma hershem .... njerit nuk duhet me i ardhe inati dhe nuk asht marre me thane "nuk e di" se kurkush nuk asht i gjithdijshem .... ma njerzi asht me thane nuk e di se mos ia kthye pergjegjien shoqit .... nqs e llogarite si shoq, dihet.
    Edhe une ahstu them po shoqi najhere mundet me qellu edhe perjashta, e me naj obligim tjeter e mos e me pa hiq masazhin deri qi t'bahet vone.

    Une si e pash, mora mundimin edhe bana pergjegjen taman si per shoq.

    Perfundimi jem duel qi luan asht nji fjale e perbashket ne gjuhet perendimore, por jo edhe ne ato lidnore. Marre ketu si shembull hungarishten e cila asht nji gjuhe turkike e cila siforme e shekputur ma heret prej trungut te gjuheve te famijes se vet e ruan ni forme pak ma origjinale se gjuha e sotme turke. - Asllan.


    Pra, perfundimi im (final) asht se emri luan asht origjinalisht nji onomatope e cila ne forme emri hyri ne gjuhet tjera tu iu nenshtru morfologjive vetanake te dialekteve apo me saktesisht gjuheve te se njejtes origjine, aty kam harru me e ceke se nyja e perparme e gjuhes shqipe ka nji apostrof para se me u shnderru ne Lua(n) pra e ka nji apaostorf prires te nyjes se perparme si 'Lua qe modifikohej sipas kerkeses nga il-ua, ne el-ua, apo al-ua. Zanore qe eshte leshuar me kohe si e panevojshme kur emrat (e mbiemrat) me nuk kerkonin nyjen e perparme me domosdo.

    Loja dhe logu, per nje khe t egjate kane qene sinonime ose madje edhe homonime deri ne kohen e diferencimit ne baze te prapashtesave.

    Dikush tha se "G" nuk luan rrol semantik, une mendoj se, perkundrazi, "g" ka semantike te fuqishme njesoj sikur "j" ne loje dhe "f" me terminanten "te" ne fjalen lufte.

    Sepse f i jep semantiken e zhdukjes dhe eliminimit, ndersa "j" i jep karkaterin zbutes dhe te pademshem (sportiv), nderkohe qe 'g' te njetes nyje i jep kuptimin e rrethint apo qendres rreth te cilesh ndodhe cdo gje. kandit rrethor tokesor te rrafshires rrethore te nje rrafshnalte se sinjalozon 'ol' apo forma inverze 'lo' e saj me nje epiqender (g) te paracaktuar apo ekzistuese.

    Ende nuk kam arritur te njoh kuptimin e 'ol' ne interakcion me '(i)mp' ne 'olimp' me saktesi... por nese e bej, sigurisht qe do e them.


    Pershendetje serish
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #183
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga rrezon Lexo Postimin
    baptist, ēka thua ti, jep gjegje ēka shkrova sipėr, ose rri urtė!
    Ti laro, lexo pak ma me kujdes. E mos perserit ato qe kam shkruar.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #184
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-06-2008
    Postime
    121
    Po te lexoni librin SHIPERIA ODISEA E PABESUESHME E NJE POPULLI PARAHELEN Historia dhe gjuha)te studiusit frances me origjine shqiptare Mathieu Aref atehere do kuptoni perfundimisht preardhjen e fjales KANUN dhe te c'do fjale tjeter.Per mendimin tim fjala KANUN eshte njeqind per qind shqip

  5. #185
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin

    forum - nje takim publik(real ose virtual) ose mbledhje per nje diskutim te hapur



    Por nuk ka dyshim qe fjala FORUM= FOLUM ose e folme.
    Ne e dime shume mire kycjen/shkycjen e ndersjellte te l-sė ne r-ė.
    Pra ne mesin e sinonimeve latine loquor, dico, for, narro per foljen flas ajo qe shqipja ka ""huazuar"" eshte pikerisht for=(me) fol.
    Sic thua dhe ti me te drejte fjala logos nuk eshte egzaktesisht for por eshte nje te folur me logjike dmth ku fjala merr forme te rafinuar.

    Ceshte e verteta ne kemi nje fjale: llogari, qe eshte shume afer kuptimit te logos dhe perdoret dhe per te foluren: jap llogari----
    ashtu dhe per kalkulimin(perdorjen e trurit=logjikes): bej llogari
    Pra sido qe te kthehet shqipja eshte aty presente.
    Il Foro Romano (Forum Romanum, Forum Magnum ose thjesht Forum)
    ky eshte forumi i pare.

    rrjedh nga foris(lat)=al di fuori(it)

    pse mendoni qe gjithmone romaket duhet te huazonin fjale me patjeter nga shqipja????
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  6. #186
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Kanun,mund te jete dhe thjeshte,KA dhe NUN.
    Ai qe e pagezoi o qe i vuri emrin.

  7. #187
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2009
    Postime
    34
    "KANUN", "KAN-UN" Ata qe kane UNIN e vet, ai qe "ka UNIN", te keshe Unin tend, Une kame Unin tim. Dmrh eshte fjale shqipe dhe ka kuptimin se "ata kane UN" Pra secili fis ilir ka pasur emrin, perkatesine, identitetin qe ne e perdorim edhe sot : "Secili ka Unin e vet, une kame Unin tim, ata "KAN UNIN" e tyre, dmth rregullin mbi te cilin mbeshteten ose jene mbeshtetur iliret e ma vone arberit. Uni i dikujt nuk guxon te preket sepse ai eshte i shenjete. Uni eshte burreria me te cilen iliro-arberit jene prezentuar, dhe po ua preke burrerine do te gjejshe belane. Ai qe ka UNIN e tij ka Burrerine e tij, ekziston, eshte i gjalle dhe Unin e tij, eksistencen e tij , prezenceen e tij eshte ne gjendje ta mbroje me cdo kusht per ate edhe mos e prek. Kanuni eshte fjale shqipe qe del nga "Uni" i njeriut. Uni eshte dinjiteti i bnje personi qe eshte i gjalle dhe po te jeshe i vdekur nuk ke as UN. Robi nuk ka UN sepse nuk eshte i lire ta prezentoje UNIN e tij.
    Dhe per fund "Fjala Kanun eshte permbeledhje ligjesh te bazuara ne UNIN (burrerine) e njeriut, burrit, dhde nese i shkel ato ligje e ke shkelur edhe UNIN e njeriut, burit , shqiptarit dhe ke gjetur belane. Edhe sot nese e neperkemb UNIN e shqiptarit (dinjitetin, burrerine ) poashu e gjen belane.
    Me fjale te tjera Kanuni eshte rregulli, ligji, zakoni, qe ka rregulluar sjelljen e personit qe ka pasur UNIN e tij (Burrerine) ndaj personit qe poashtu ka poseduar UNIN e tij. Burri ndaj burrit, princi ndaj princit, kryefamiljari ndaj kryefamiliarit, dhe ky ligj nuk i ka mbrojtur ata qe nuk kane pasur UN te vetin, dinjitet, dhe burreri, dmth nuk i ka mbrojtur burrecat, bastardet. bythaxhinjet, badihavxhinjet, tokmaket , dardolecet, spiunet, etj. Ligji i burrave qe te ka kushtezuar te veprosh burrerisht, dhe nese ke vepruar anasjelltas, ky ligj ka vepruar kunder teje. Eshte perdorur ne kohen ILIRE, pastaj ne kohen e Lekes se Madh, dhe nga ketu vjen emri Kanuni i Lekes (dhe jo i Leke Dukagjinit) pastai eshte perdorur edhe nga Pirro e Skenderbeu. Ne disa treva shqiptare perdoret edhe sot. Car Dushani ka arritur ne kit Kanun te fus disa elemente antishqiptare, aty ku eshte fjala per hakmarrjen e cila u ka shkaktuar dam te madh shiptareve dhe ne Shqiperine e Veriut vazhdon edhe sot.
    Nuk mund te citoj fusnota dhe fakte, sepse kam ne plan ti botoi keto te dhena dhe mos dikush do ti kopjoje.
    Te fala, Ilmi Veliu, historian

  8. #188
    Atdhetar Maska e Dasius
    Anėtarėsuar
    21-07-2010
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    288
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Ne nje teme tjeter ketu ne forum eshte bere nje koment mbi kanunin dhe njeri nga antaret ka perkufizuar termin si te rrjedhur nga greqishtja:



    Dua te di sa e sakte eshte kjo pasi me kujtohet shume kohe perpara ne njeren prej temave ketu tek arkeologjia eshte bere nje diskutim mbi etimologjine e fjales kanun si dhe mundesine e prejardhjes se saj por nuk e gjej dot si teme.
    Kanun - ligj nga Turkmenishtja. Turkmenėt e kanė prej Arabishtes.

    Kėrkojeni fjalėn kanun nė wiktionary. Tė mos ngatėrrohet me fjalėn latine canone qė e ka prejardhjen nga greqishtja e lashtė dhe qė do tė thotė ndėr tė tjera edhe ligj fetar. E njėjta fjalė ėshtė por ne e kemi prej Turqishtes.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dasius : 05-09-2010 mė 11:02
    Atdheu mbi tė gjitha
    Tradhtarėt nė tė s'ėmės

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe dhe mediat
    Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 11-03-2018, 13:32
  2. Ēfarė ėshtė demokracia?
    Nga ILovePejaa nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 93
    Postimi i Fundit: 25-01-2015, 06:36
  3. Etimologji sipas Nezir Myrtes
    Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
  4. Pierre-Pandeli Simsia
    Nga artisti. nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 02-06-2010, 01:44
  5. Liturgjia e Fjalės sė Zotit
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 07:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •