Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2008
  Postime
  55

  Civilizimi dhe femra-kultura amsia

  Civilizimi dhe femra-kultura amsia
  Civilizimi veqanarisht poshtersoi amsin.Pa mgurruar fare,ai vokacionit t nns ia kundervoi shitsen,manikenen,edukatoren ( e femijeve te huaj),sekretaren,pastruesen a puntoren n gardeorob.Civilizimi amsin e shpalli robri dhe femrs I premtoi ta liroi.M mburrje japen te dhena se sa gra u liruan nga familjet dhe femijet per tu br nnpunese.
  Prkunder ksaj sot e tr kultura qe nga lashtsia e deri me sot sht n shenjen e apologjis s nns.Ajo nga nna bri symbol,mister shejntri.Vargjet me te bukrua tonet me tronditse dhe pikturat dhe skulpturat me te dalluara ajo ia kushtoi nns.Gjersa n botn e civilizimit vazhdon agonia e nns,Picasso krijon pikturen e vet madhshtore Amsia-dhe me kt him t mrekullueshem pr nnen shpall se per kulturen Nna sht ende gjall.
  Po thuajse inverzi I kultures Civilizimi-civilizimi nga femra bri object adhurimi a perdorimi,mirpo femrs ia mori personalitetin qe mund te jet I vetmi bartes I vlerave dhe I nderimit>ndeshemi shpesh me kt situat por me sheshazi e shohim kur zgjedhen mis te ndryshme dhe ne profesionet specifike te grave si manikene a fotomodele.Ktu me gruaja ssht personalitet,t mos themi njeri.M se shumti ajo ne kt rast sht diq me tepr se shtaz e bukur

 2. #2
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Shqip tani po deshe se s'mora gje vesh.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 3. #3
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  E vertete Komandos... Civilizimi i sotem e ka bere memesine nje barre per femren, duke e cnatyralizuar krejtesisht femren moderne. Adhurimi per nenen ka qene historikisht nje nga pikat kyce te njerezimit, ndersa tani cmitizimit te nenes po i korrespondon adhurimi per femren e mashkulluar,pra nuk ka me nje model femeror qe bazohet tek memesia por ka nje model femeror qe bazohet tek mashkullimi e pikerisht ky proces antinatyre per shkak te distancave te medha femer-mashkull eshte pare si me i mundshem si nepermjet zhdukjes se memesise si model per femren ashtu edhe nepermjet zhdukjes njekohesisht te burrerise prej mashkullit.

  Pra modeli i ciftit tashme eshte nje model qe nuk duhet te pasqyroje me besnikeri modelin natyror te marredhenieve ne cift, por nje model utopik i cili ka sjelle krizen e tmerrshme familjare e detyrimisht ate demografike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 24-08-2008 m 17:51
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #4
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Atehere u deshka te merremi me meshkuj qe ndihen te c'mashkullizuar nga femra e pavarur? Injoranca duhet debuar me bastun, ne kete proces natyrisht duhen implikuar ne kete bastunezim dhe tipa si ti qe konsiderojne femren si qenie inferiore.

  E nisjani nje kenge tjeter, tere kohes si femra te liga fshati duke u ankuar"jane bere keshtu femrat, jane bere ashtu". Lereni te jetojne jeten e tyre si te duan, pa bere gam-gam-gam.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 24-08-2008 m 17:51
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 5. #5
  Citim Postuar m par nga komandosi Lexo Postimin
  Civilizimi dhe femra-kultura amsia
  Civilizimi veqanarisht poshtersoi amsin.Pa mgurruar fare,ai vokacionit t nns ia kundervoi shitsen,manikenen,edukatoren ( e femijeve te huaj),sekretaren,pastruesen a puntoren n gardeorob.Civilizimi amsin e shpalli robri dhe femrs I premtoi ta liroi.M mburrje japen te dhena se sa gra u liruan nga familjet dhe femijet per tu br nnpunese.
  Prkunder ksaj sot e tr kultura qe nga lashtsia e deri me sot sht n shenjen e apologjis s nns.Ajo nga nna bri symbol,mister shejntri.Vargjet me te bukrua tonet me tronditse dhe pikturat dhe skulpturat me te dalluara ajo ia kushtoi nns.Gjersa n botn e civilizimit vazhdon agonia e nns,Picasso krijon pikturen e vet madhshtore Amsia-dhe me kt him t mrekullueshem pr nnen shpall se per kulturen Nna sht ende gjall.
  Po thuajse inverzi I kultures Civilizimi-civilizimi nga femra bri object adhurimi a perdorimi,mirpo femrs ia mori personalitetin qe mund te jet I vetmi bartes I vlerave dhe I nderimit>ndeshemi shpesh me kt situat por me sheshazi e shohim kur zgjedhen mis te ndryshme dhe ne profesionet specifike te grave si manikene a fotomodele.Ktu me gruaja ssht personalitet,t mos themi njeri.M se shumti ajo ne kt rast sht diq me tepr se shtaz e bukur

  Shkurt per ju nje femer e civilizume nuk qenka nene e denje???
  Kush i ka nxjerr keto konkluzione se po na habisni, ne shekullin XXI qe femra te jete vetem nene me habit???

 6. #6
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga ooooo Lexo Postimin
  Shkurt per ju nje femer e civilizume nuk qenka nene e denje???
  Kush i ka nxjerr keto konkluzione se po na habisni, ne shekullin XXI qe femra te jete vetem nene me habit???
  Jo per ate apo per ndonje tjeter, por faktet e tregojne se femra e sotme e sheh memesine si barre e padyshim kriza familjare e renia e numrit te femijeve jane deshmues te qarte, keshtu qe shume po mos u habit e as me shekujt mos loz,se nuk perben argument numri i shekujve qe kane kaluar pas krishtit.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 7. #7
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  O ooooo yyyyyyyyy sa koh pa fol.
  Po jo civilizimi si koncept, ve KJO form civilizimi.
  Edhe emancipimi i femrs, nuk do t thot kundrvnie direkt me amsin. Se dhe xhaxhi emanciponte femra gjith ditn e pastaj i ote n zbor. :P

  Por e vrteta sht q ky lloj civilizimi e ka alienuar femrn nga roli i vet natyral.
  Tani shkurt q t mos ajn drrasa ca e ca: thjesht shikoni nr e fmijve t lindur n perndim. Gjeni shkakun pse nuk lindin dhe silleni si argument.
  Ezekiel 25-17.

 8. #8
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Erdhe ti feminist patriarkal
  Xhaxhi zborin e kishte model emanipimi sepse nga zbori kane lindur aq dashuri e kopila sa do e kishte zili edhe perendimi .

  Ca kishe vene tek blogu ti mer,thenie te Marksit mbi civilizimin dhe femrat. E di cfare prodhoi kjo thenie e Marksit ne Shqiperi: llojin Lenka Cuko !!!! Nderkaq po e ndjek edhe Sala me teorine, femrave tu japim me shume poste vendimarrese sepse keshtu asgjesojme korrupsionin, sikur fjala femer te ishte sinonim i ndershmerise. Nejse...

  Tani me shpjegon dot ti, se pse eshte alienuar femra nga roli i saj , per shkak te .... ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 24-08-2008 m 17:50
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 9. #9
  Hyj,

  A mendon se nje femer mund te jete nje bashkeshorte shume e mire, nje nene e shkelqyer dhe qe e adhuron faktin qe eshte nene, dhe ne te njejten kohe te jete e sukseshme ne karieren e saj?

 10. #10
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga ~LiLy~ Lexo Postimin
  Hyj,

  A mendon se nje femer mund te jete nje bashkeshorte shume e mire, nje nene e shkelqyer dhe qe e adhuron faktin qe eshte nene, dhe ne te njejten kohe te jete e sukseshme ne karieren e saj?
  Jes e mendoj se jam idealist i pandreqshem
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 11. #11
  Hyj, Bluje, shpalosje te tilla te civilizimit dhe barazise femer-mashkull i beni ne mp. Jane doza te forta per nje teme te tille qe s'ka imunitetin e duhur.

  Flm paraprakisht.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  vallhi femra sot pothuajse po ja kalon dhe mashkullit!

  PS: bota ndrryshoi shum shpejt per seksin femer.
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 13. #13
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Luaneshe me vjen keq qe ti nuk kupton thelbin e ceshtjes i cili ka te beje me paaftesine e njerit krah per te debatuar brenda rregullave duke krijuar nje ambjent te tendosur me provokacione qe burojne prej halucinacionit e sigurisht qe nuk jam une,pasi jam i hapur per diskutim.

  Meqe ra fjala ti si e shpjegon krizen familjare e po ashtu cmitizimi i nenes e modeli i ri femeror te qendron sipas trupit apo ke ankesa ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 14. #14
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Erdhe ti feminist patriarkal
  Xhaxhi zborin e kishte model emanipimi sepse nga zbori kane lindur aq dashuri e kopila sa do e kishte zili edhe perendimi .

  Ca kishe vene tek blogu ti mer,thenie te Marksit mbi civilizimin dhe femrat. E di cfare prodhoi kjo thenie e Marksit ne Shqiperi: llojin Lenka Cuko !!!! Nderkaq po e ndjek edhe Sala me teorine, femrave tu japim me shume poste vendimarrese sepse keshtu asgjesojme korrupsionin, sikur fjala femer te ishte sinonim i ndershmerise. Nejse...

  Tani me shpjegon dot ti, se pse eshte alienuar femra nga roli i saj , per shkak te .... ?
  sht tjetr pun ajo o macho/k fushe dhe tjetr kjo. M vjen mir q u hap si tem. Vet sdo e bja, pr t mos u qujt reklam. Po shiko se koncepti qndron pr mendimin tim. E par kryesisht n terma ekonomik. Dmth si t jet roli i femrs, aq e prparuar sht shoqria..
  Pik s pari a mundemi ta marrim kt si etalon? Dhe ktu do desha nj ik ndihm femrore. Dmth a munden femrat vet t cilsojn rolin e tyre si nj prej treguesve kryesor t shoqris? A duan ta bjn nj gj t till.
  Kjo sjell parashtesa dhe prapashtesa m tej. T cilat i kam ilustruar me shembujt. Se un prej natyrs jam prtac. M plqen t'i prmbledh gjrat si fillim dhe pastaj t shpaloset teoria.
  Dhe konkretisht, n nj studim marksist nj profesor thoshte: e drejta pr t qn i lir sht superuar prej t drejts pr t konsumuar. Kt teori e ka prjetsuar Ornela n at skenn me sutjena.
  " M prdhuno, por mos m prish fustanin". Ti e ke marr prgjigjen e pyetjes q bn mer dele. a m pyt kot?
  Materializmi ka alienuar rolin e femrs e cila si etalon i prdorur prej meje del t jet vlera m e brisht shoqrore.


  Pr punn e Lenka ukos, xhaxhi i kishte emancipuar. Po edhe un mund t marr flori dhe ta bj patkonj pr kuaj. Problemi nuk qndron te emancipimi vet, por te ai i llojit alla xhaxhor.
  Ezekiel 25-17.

 15. #15
  Hyj, zenkat menjane midis anetareve, se s'kam nge dhe as kohe, per temen do thosha kete:

  Shoqeria/ekonomia e konsumimit ne mase ka bere te sajen, pa dallim seksesh.

  Nga ana tjeter, nuk e mbaj veten per feministe "te kulluar." Jam nostalgjike ama, e shoqerise matriarkale, jo larg perjetuar ne Laberi. Nje ekuiliber i perkryer i femres, nenes, dhe "punetores". Nuk kam kohe te hyj ne detaje, here tjeter.

 16. #16
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga Julius Lexo Postimin
  Materializmi ka alienuar rolin e femrs e cila si etalon i prdorur prej meje del t jet vlera m e brisht shoqrore.
  Daku ktu te du un tyve. Tani sa vlere ka ne kete prizem ajo shprehja e Marksit qe flet per perparimin e shoqerise?
  Duket qe perparim nenkuptohet perparim ekonomik,por kjo duhet bere e qarte sepse shumica me fjalen perparim nenkuptojne Civilizim.

  Femra ka perfituar nderkaq spiritualizimin e sensualitetit qe quhet dashuri. Mirepo ne kete proces materializmi a nuk eshte bere e qarte ne disa kategori femrash se spiritualizimi i sensualitetit i neshtrohet logjikes materialiste e biles kjo kategori ,qe per hir te se vertetes ka ekzistuar gjithmone, sa vjen e shtohet.

  Atehere lind natyrshem pyetja: Perparimi ekonomik qe sjell ne statusin e femres, pervec lirise e barazise edhe shkelqimin e perkohshem te spiritualitetit sensual ne kendveshtrimin afatgjate a nuk po sjell materializmin e plote te saj e vetvetiu vete humbjen e asaj cka u fitua, perfshire dashurine e paster ?
  Cfare fitoi femra perfundimisht,pasi pagoi per gjerat e mesiperme memesine e familjen ?
  A nuk te duket se eshte femra me e demtuara ne llogarine finale ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 17. #17
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Hyj, zenkat menjane midis anetareve, se s'kam nge dhe as kohe, per temen do thosha kete:

  Shoqeria/ekonomia e konsumimit ne mase ka bere te sajen, pa dallim seksesh.

  Nga ana tjeter, nuk e mbaj veten per feministe "te kulluar." Jam nostalgjike ama, e shoqerise matriarkale, jo larg perjetuar ne Laberi. Nje ekuiliber i perkryer i femres, nenes, dhe "punetores". Nuk kam kohe te hyj ne detaje, here tjeter.
  Po mire si ta kuptoj une qe ke ankesa ndaj modelit femeror qe ofron perendimi ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 18. #18
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  A nuk te duket se eshte femra me e demtuara ne llogarine finale ?
  edhe njher mer dak si me ta thon ndryshe. ROLI I FEMRS N SHOQRI SHT ETALONI I ASAJ SHOQNIE.
  Mos ki komplekse ndaj Marksit mer. lirohu, zhvishu nga mentaliteti i vjetr politika e vjetr etc add any cliche u want...

  Perparimi ekonomik qe sjell ne statusin e femres, pervec lirise e barazise edhe shkelqimin e perkohshem te spiritualitetit sensual ne kendveshtrimin afatgjate a nuk po sjell materializmin e plote te saj e vetvetiu vete humbjen e asaj cka u fitua, perfshire dashurine e paster ?
  M mir se ky nuk e them dot:
  Ezekiel 25-17.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  36
  Postime
  4,063
  o julius, po dhe per femra dashka trru nga jasht shqipris!!!!!!
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 20. #20
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga Julius Lexo Postimin
  edhe njher mer dak si me ta thon ndryshe. ROLI I FEMRS N SHOQRI SHT ETALONI I ASAJ SHOQNIE.
  Mos ki komplekse ndaj Marksit mer. lirohu, zhvishu nga mentaliteti i vjetr politika e vjetr etc add any cliche u want...  M mir se ky nuk e them dot:
  http://www.youtube.com/watch?v=XD5L2CxRMG4
  Ore tulipil (forma e perkedhelur e tulipan ose turipi.. ) pa ma shpjego mua ate shprehjen e Marksit ti sipas menyres tende se timen e ngjyrose me ngjyren qe deshe dhe e hodhe ne treg si mall kinez.

  Marksi eshte demon mer dak, se mberthen proletariatin duke e hyjnizuar e nderkaq ja mbush koken me brockulla te cilat nje i magjepsur i pranon, ose ndryshe nje i hipnotizuar.

  Ti me jep mendimin tend mbi ato pyetjet lere marksin.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Feja dhe qytetrimi
  Nga Iliri88 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 17-06-2012, 13:19
 2. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 3. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 4. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Rinia dhe kultura gjuhsore
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-01-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •