Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464

  Artisti shqiptar mozaik me tapa shishesh

  Artisti shqiptar Samir Strati po krijon njė vepėr madhėshtore me tė vertetė shumė tė jashtėzakonshme. Keshtu citon sot agjencia prestigjioze e lajmeve italiane, La Repubblica, per krijimin e ri te Stratit, i cili ndodhet nė tentativėn e tij tė 3-tė pėr rekordin Gines. Artisti po pėrgatit njė mozaik tė madh me tapa vere, ku vetėm nė njė javė ka arritur tė vendosė mbi 50.000 tapa nė banerin rreth 100 metra katrorė. Subjektin e veprės, artisti i frymėzuar midis artit dhe skulpturės dhe stilit mesdhetar, vendos mbi tė imazhin e njė djali teksa luan nė kitarė, nė kokėn e tė cilit qėndron njė kurorė me gjethe rrushi. 42 vjeēari i cili po punon nė oborrin e njė prej hoteleve mė luksozė tė Tiranės, tregoi se, “mozaikėt janė njė traditė e rrallė kombėtare, ndėrsa kjo ėshtė njė kategori novative qė pak njerėz nė botė tentojnė tė bėjnė”. Piktori tashmė i njohur pėr dy rekordet e para Gines me mozaikėt e “Leonardo Da Vinci” (2006) dhe “Shpirt i lirė” (2007), nė kėto ditė tė nxehta shprehet se punon pėr gati 11-12 orė nė ditė, pasi vepra duhet tė pėrfundojė mė 4 shtator. “Mozaiku kėrkon njė pėrqėndrim tė madh sepse dimensionet e banerit janė gjigande dhe vėshtirėsia e kontrollit teknik ėshtė e lartė. Nė ditėt nė vazhdim intensiteti orėve tė punės do rritet progresivisht deri nė 16-17 orė nė ditė”, pohoi artisti. Tė interesuar pėr ecurinė e punės sė Saimir Stratit kanė qėnė mė tepėr vizitorėt e huaj ku gjithėsecili prej tyre ka vendosur firmat personale mbi tapat e verės, si dėshirė pėr tu bėrė pjesė e rekordit qė sė shpejti pritet tė marri pėrmasa botėrore.


  Ja edhe njė punim i tij.  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RaPSouL : 23-08-2008 mė 14:28
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464


  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464


  Sui generis

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464

  Sui generis

 5. #5
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  Pėr tė tretėn herė Saimir Strati hyn nė Gines. Mozaiku i tij "Mesdheu" realizuar me 300.000 mijė tapa verė hyn nė librin e rekordeve botėrore. Vendimin e ka dhėnė Carlos Martinez, pėrfaqėsues i jurisė sė Londrės pėr "Guinness World Record". Nė njė ceremoni tė organizuar nė hotel "Sheraton", aty ku artisti ka punuar veprėn e tij, ka marrė edhe ēertifikatėn e Gines. "Jam krenar qė hyj pėr tė tretėn herė nė Gines", ėshtė shprehur Strati. Ky ėshtė i pari mozaik nė botė qė bėhet me tapa vere. Punėn pėr tė Strati e ka nisur mė 8 gusht dhe e ka pėrfunduar dje rreth orės 11:00 tė paradites. Mozaiku ka pėrmasat e 96 metra katrorė, 13.5 x 7 metra. Ky ėshtė rekordi i tretė pas mozaikut me gozhdė "Leonardo Da Vinci" (2006) dhe "Shpirt i lirė" (2007), tė krijuar me kunja dhėmbėsh.
  Sui generis

 6. #6
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Bravo Sajmiri, te lumte

 7. #7
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  42
  Postime
  3,139
  Art i mrekullueshem. I lumte artistit. Pune e bukur.
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 8. #8
  mire saimiri po ky qe po na dhuron BMW kush eshte!!................
  libero, fluttuante, suscettibile di evocazioni.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  punimi me kot qe mund te kem pare, behet me kompjuter max 4 min. e mos te na shese
  shume mend duke ndjekur ato 4 linja. mozaiku eshte i bukur ne dimensione te vogla e jo
  ne keto permasa qe mund ta beje edhe mbesa ime.

 10. #10
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  punimi me kot qe mund te kem pare, behet me kompjuter max 4 min. e mos te na shese
  shume mend duke ndjekur ato 4 linja. mozaiku eshte i bukur ne dimensione te vogla e jo
  ne keto permasa qe mund ta beje edhe mbesa ime.
  Po pse se bo ti pra, t'hysh ti n'Gines bashk me mbesen tate?
  Life's too short to remove USB safely.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  Po pse se bo ti pra, t'hysh ti n'Gines bashk me mbesen tate?
  se se ulim veten aq shume...

 12. #12
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  se se ulim veten aq shume...
  na trego naj gjo / punim qe e ke cu veten tate nalt?
  Life's too short to remove USB safely.

 13. #13
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,685
  Bravo Saimirit . shume te bukura .
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-09-2008
  Postime
  93

  Talking

  Shume punim i bukur , vetem se shpresoj se mos ti kete pire vete gjithe ato shishe vere dhe i ka bere koleksion tapat.

 15. #15
  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  punimi me kot qe mund te kem pare, behet me kompjuter max 4 min. e mos te na shese
  shume mend duke ndjekur ato 4 linja. mozaiku eshte i bukur ne dimensione te vogla e jo
  ne keto permasa qe mund ta beje edhe mbesa ime.

  Hajde hajde.Na bej ti nje punim si ky me keto permasa dhe na e posto ketu ne forum.Te shikojme dhe ne se ca di ti te besh...Bravo punim fantastik...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  na trego naj gjo / punim qe e ke cu veten tate nalt?
  eshte shume i bukur, por e kopjojne pastaj. (ja qe s'merr vesh)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Hajde hajde.Na bej ti nje punim si ky me keto permasa dhe na e posto ketu ne forum.Te shikojme dhe ne se ca di ti te besh...Bravo punim fantastik...

  pse c'fare duhet per ate punim??? ah po ke te drejte ka blere shume tapa...

  provo vete te besh nje te vogel duke ndjekur thjesht linjat dhe do ta kuptosh
  pa ia bere au e iu. me nje printer perpiqu te printosh linjat e logos se versaces (medusa) per shembull dhe mbushe me gure.
  duhet dicka me artistike.

 18. #18
  Beje ti pra se une nuk e bej dot.Pastaj kush je ti te gjykosh ate qe ben ai.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Beje ti pra se une nuk e bej dot.Pastaj kush je ti te gjykosh ate qe ben ai.
  si anetar i forumit dhe meqe eshte paraqitur punimi besoj se kam te drejte te jap mendimin tim. po s'te pelqeu puna jote. ka gusto e gusto.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938
  ja dhe mozaiku im. pjesen djathtas e "sfokova" per te drejten e autorit d.m.th. UNE
  ky eshte projekti, ndersa mozaikun e kam ne murin e shpise.
  jane perdorur vetem 6 ngjyra ( e gjashta eshte ngjyra e zeze por jane perdorur rreth 20-30 gure)
  ne realitet dominojne 5 ngjyra.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elian70 : 09-11-2008 mė 18:26

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 4. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •