Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1

  Obama zgjedh Biden si zvends

  Obama zgjedh Biden si zvends

  Kandidati i Partis Demokratike pr president, Barack Obama ka zgjedhur Joe Biden si kandidat pr zvendspresident n zgjedhjet e nntorit n SHBA.

  Zgjedhja e zotit Biden u konfirmua n faqen e internetit t fushats presidenciale t zotit Obama.
  Ajo u b n nj mesazh pr mbshtetsit e z. Obama n prag t konvents s Partis Demokratike q fillon punimet t hnn.
  Kandidati republikan, John McCain mund t njoftoj zgjedhjen e tij pr zvendspresident javn e ardhshme.
  Jan shtuar spekulimet se senatori McCain mund ta bj publike zgjedhjen e tij n 29 gusht, ditn e ditlindjes s tij, nj dit pas prfundimit t punimeve t konvents s demokratve.

  'Prvoj e gjer'

  Njoftimi zyrtar pr zgjedhjen e z. Biden u b pak koh pasi disa rrjete mediatike amerikane nisn t njoftonin pr t.
  "Barack-u ka zgjedhur Joe Biden t kandidoj si zvendsi i tij," thuhet n nj deklarat t shkurtr t botuar n faqen e internetit t fushats s z. Obama.
  M tej n deklarat thuhet se senatori Biden do t'i sillte fushats pr president t senatorit Obama "prvoj t gjer n fushn e politiks s jashtme" dhe nj histori t suksesshme n bashkpunimin prtej kufijve partiak.
  Zoti Biden, 65 vjear ka shrbyer pr tre dekada n senatin amerikan dhe sht shum i respektuar prsa u prket shtjeve t politiks s jashtme.
  Give them nothing! But take from them EVERYTHING!

 2. #2
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Z.Biden eshte politikan me pervoje te gjate dhe te bujshme (sidomos njohes i politikes nderkombtare,si anetar aktiv i thuajse cdo administrate ne komisionet ku gatuhet politika nderkombtare).
  Une e adhuroj si njeri dhe si politikan.
  Per ne zgjedhja e tij eshte nje lehtesim po qe se fiton Obama,pasi Biden eshte miku yne, nder miqt me te shquar qe kemi ne shqiptaret.
  Kemi pasur nderin te rrime ne nje tavoline me kete politikan te cmuar te Amerikes, eshte njeri i mire dhe mik me vlera.
  Ne tash ne te dy taborret kemi dy miq kyc te Administrates Amerikane(Biden dhe McCain), por mbi te gjitha kemi Ameriken perkrahsen tone te perjetshme .
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 23-08-2008 m 14:55
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Biden u ngut kur tha shteti musliman i kosoves . Nuk jemi shtet musliman me sa e di une,apo ndoshta e kam gabim,por me sa duket per ket gje i kemi dhen edhe shkas.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  C'eshte ky Biden dhe per cfare njihet per sa i perket ceshtjes shqiptare?
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 5. #5
  C'eshte ky Biden dhe per cfare njihet per sa i perket ceshtjes shqiptare?
  Kryetar i komisionit te marredhenieve te jashtme i Senatit dhe nje nga senatoret me influencen me te madhe ne Senat dhe ne Administrate. Mik i madh i shqiptareve dhe mbeshtetes i fuqishem i nderhyrjes se NATOs ne Kosove. Pjesetar i lobit te fuqishem hebre ne Amerike. Lajm vertet i mire per shqiptaret.  Joseph Biden, fati i minuts s fundit pr shqiptart - Nga Mero Baze

  - Natn e 24 marsit 1999 pas mesnate, ndrsa isha duke fjetur, m telefonoi presidenti Clinton: “Z. senator Biden, t thirra t t lajmroj se forcat ajrore amerikane i kam urdhruar q t nisen n sulme bombarduese ndaj pozicioneve ushtarake n Jugosllavi. Tani forcat tona jan n veprim”. Ishte nj lajm q e prisja, por dhe q m kapi n befasi. Pyetja ime e par pr presidentin Clinton ishte:

  - Z. president, si thua, francezt si do t reagojn?

  - Kush sht duke i pyetur francezt! Ne kemi filluar sulmet kundr Jugosllavis dhe francezt e t tjer do t na bashkngjiten!

  Ky ishte nj nga paragraft m entuziast nga rrfimi i Joseph Biden, m 28 prill 2002, n hotel “Sheraton” n Manhattan, n nj takim organizuar nga Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e drejtuar nga ish-kongresmeni Diogard.

  Me nj oratori mahnitse, me nj njohje deri n detaje t shtjes shqiptare, me nj prgjegjshmri prej burri shteti dhe thjeshtsi t paarritshme nga askush, Joseph Biden ka folur pr rreth nj or mbi prvojat e tij si kryetar i Komitetit pr Marrdhniet me Jasht n Senat rreth konfliktit n Kosov dhe rrugs s Kosovs drejt pavarsis. Takimi, i cili provonte themelimin 12 vjet m par t organizimit t Lobit shqiptar n SHBA, kishte bashkuar prfaqsues t politiks shqiptare dhe shoqris civile nga Kosova, Maqedonia, Shqipria dhe Mali i Zi. Isha ftuar aty bashk me t ndjerin Pjetr Arbnori, t cilin e uln n krah t senatorit Biden dhe Ramush Haradinajt, i cili ishte prfshir ndrkoh n politikn e Kosovs si kryetar i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs.

  Biden ishte i ftuari kryesor i atij takimi prej politikanve amerikan. Ishin ndrkoh dhe Tom Lantos dhe Ben Gilman, si dhe kryetari i ri i Bashkis s qytetit t Nju-Jorkut, Michael Blumberg.

  Fjalimi i Biden mposhti salln dhe padurimin shqiptar pr t heshtur. Duke ditur se far auditori kishte prpara dhe far mesazhi duhet t prcillte, Biden nisi t tregoj disa detaje mbreslnse nga misioni i tij sekret n Kosov. Tregoi se si javn e par t liris s Kosovs shkoi n nj mision jopublik n Beograd dhe pastaj n Kosov. Kishte takuar pr her t fundit udhheqsin serb, Milloshevi, me t cilin normal q nuk ishte marr vesh dhe pastaj kishte zbritur n Kosov.

  - Aty takova nj njeri me rroba ushtarake, - tha, - tepr energjik dhe nervoz, q dukej se e prjetonte si arritje t liris lirimin e Kosovs. I thash, duhet t’i heqsh kto rroba dhe duhet t rrish civil. Ky vend, i thash, ka nevoj pr demokraci dhe jo pr luft.

  - Un nuk di t bj politik. Mbledhjet m mrzisin dhe nuk i duroj dot.

  - Prpiqu ta bsh, i thash. - Ndryshe SHBA nuk do t’ju mbshtes.

  Ika nga Kosova n pritje t lajmeve t mira atje. Dhe lajmi i par i mir erdhi shpejt. Njeriu me rroba ushtarake ishte veshur civil dhe kishte themeluar nj parti. Ai sht zoti Haradinaj, ky q kam ktu n krah, - tha duke qeshur.

  Ky ishte dhe stili i tij pr t komunikuar me t ftuarit dhe salln. I drejtprdrejt, shpesh ironik me banalitetin dhe shum i informuar pr do detaj q prshkruante nga problemet shqiptare.

  Haradinaj u skuq i gjithi dhe nuk reagoi. Tundi kokn pr t inkurajuar entuziazmin e salls. Pas ksaj salla u b rob i fjalve t senatorit. Ai nisi t tregoj detaje t tjera nga debatet e tij me Shtpin e Bardh, gjeneralt dhe median pr Kosovn.

  “Kosovs, popullit t Kosovs, politikanve t saj e institucioneve t sapongritura iu duhet patjetr n radh t par t respektojn t drejtat e t gjith etniteteve, pa patur qllime t mbrapshta e emocionale ndaj minoriteteve t tjera. Kosova, - tha ai, - duke ndrtuar institucionet e veta, i ka hapur rrugn e drejt Pavarsis. Por, kur Kosova t jap prova ndaj komunitetit ndrkombtar, se e meriton at.. Kosova, - tha, - Biden, kaloi njrn prej periudhave m t vshtira nn sundim e Millosheviit, prandaj ajo kurr nuk duhet t bjer viktim e ekstremizmave t fardo lloji e t do ane qofshin ato, shqiptare apo kushdo qoft. Un mendoj se pr Kosovn sht e rndsishme mnyra se si do ta arrij Pavarsin. Nga kjo do t varen m pas dhe raportet e saj me komunitetin ndrkombtar, ndihmat dhe mbshtetja politike-ekonomike q ajo do t marr n t ardhmen. Ky sht nj mesazh i qart pr ju shqiptart. Ju duhet t njihni dhe respektoni vetm format demokratike t zgjidhjes s problemeve, dhe asnjher at t armve e konflikteve t armatosura”.

  I qart dhe urdhrues n tonin e tij ai tha: “Ndrtoni demokracin! Ndrtojeni Kosovn! Ne do t qndrojm n Kosov, deri ather kur me t vrtet Kosova do t jet demokratike dhe e parrezikuar nga fqinjt. Edhe n takimet me presidentin Bush kam krkuar dhe do t krkoj q trupat amerikane mos t reduktohen n Kosov. Pa komandn dhe prezencn amerikane, Evropa nuk sht n gjendje t mbaj paqen n Kosov”.

  M pas erdhi radha t fliste pr Shqiprin. Iu drejtua zotit Arbnori dhe iu referua vuajtjeve t tij n burgje.

  “Shqipria nuk ka ndryshuar shum dhe asaj, si shum vende n rajon, t cilat jan nga m problematiket n Evrop, i mbetet shum pr t br. Edhe ato duhet t futen n gjirin e familjes evropiane. Shqipria duhet q t zhvilloj pikspari zgjedhje t lira e t ndershme, t cilat jan n rrug dhe duhet t jap prova pr nj demokraci t vrtet. T krijoj kushtet n rrugn e asocimit t saj n Evrop. Qeveria shqiptare duhet t sjell n Shqipri demokracin, pr t dshmuar kshtu para komunitetit ndrkombtar se edhe ajo dshiron me t vrtet t’i bashkngjitet institucioneve demokratike evropiane. Vetm demokracia, vetm demokracia, demokracia e vrtet, respektimi i t drejtave t njeriut, lufta kundr korrupsionit, kriminalitetit do t jen e ardhmja e Ballkanit, Ballkanit, i cili n fjalorin amerikan ka hyr si fjala “problem”. Prandaj, dhe kur flasim pr Ballkanin, mojm edhe prezencn ton n Ballkan, rolin dhe punn q kemi br. Ajo pr mendimin tim, - tha ai, - duhet t jet afatgjat, duke e konkretizuar me at se far rreziku vjen pas saj. Megjithat, edhe disa vende evropiane nuk duhet ta lshojn Ballkanin, dhe ato duhet t marrin m shum prgjegjsi n Ballkan. Un personalisht kam insistuar, deri te presidenti, q ne nuk duhet t largohemi nga Ballkani.”

  Pas takimit Biden u takua me secilin prej t ftuarve. Organizatort kishin prgatitur nga dy rreshta pr t’u prezantuar me secilin. Diogard m prezantoi me t, duke i theksuar se “sht nj gazetar q qeveria do t ishte e lumtur t mos ishte”. Senatori qeshi dhe m ftoi t bnim nj foto. Pastaj iu drejtua kamerave q u fokusuan. Dhe prsriti shqetsimin pr deformimet e demokracis n Shqipri, nevojn pr zgjedhje t lira dhe lirin e shtypit. Kshtu bri thuajse me t gjith t ftuarit nga Shqipria, Kosova, Maqedonia dhe Mal i Zi.

  Lajmi se Joseph Biden sht emruar kandidat pr zvendspresident, sht ndoshta lajmi m i mir pr shqiptart n kto momente, kur problemi i Kosovs po ballafaqohet me nj kriz t raporteve ndrkombtare dhe friks se kandidati favorit pr president, Barack Obama, sht nj politikan shum larg njohjes s problemit shqiptar. Tani shqiptart kan qetsin e duhur nga Uashingtoni, edhe pse Hillary Clinton ka ikur nga gara. Secili kandidat fitues ka garantin e vet pr shtjen shqiptare. Joseph Biden, por dhe McCain jan trsisht t qart dhe t vendosur pr ta uar deri n fund misionin amerikan n Ballkan dhe veanrisht t jen avokatt e mdhenj t Kosovs n Uashington. Ai i jep shum motive shqiptare entuziazmit q ka ngjallur karizma e senatorit Obama te brezi i ri shqiptar pr ta mbshtetur. Hezitimi se Obama n Shtpin e Bardh do t harronte Kosovn, merr fund tani q aty do t hyj nj njohs i madh i shtjes shqiptare. Ai sht fati i minuts s fundit pr shqiptart n kt gar presidenciale n SHBA.

  Iliria News Agency
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 24-08-2008 m 14:56
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 6. #6
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Biden u ngut kur tha shteti musliman i kosoves . Nuk jemi shtet musliman me sa e di une,apo ndoshta e kam gabim,por me sa duket per ket gje i kemi dhen edhe shkas.
  Eshte i njohur Biden qe i shket goja shpesh here dhe leshon gafa. Keshtu qe s'eshte per t'u cuditur. Gjithashtu njihet per plagjiarizem dhe fushata te deshtuara presidenciale.

  Sa per artikullin ku thuhet Biden pjesetar i lobit hebre, ia kane mbytur kot, se Biden eshte katolik. Kongresi amerikan influencohet kryekeput nga lobet, por hapur ashiqare s'eshte asnje senator pjesetar lobingu. Kur mbarojne karieren si politikane, duhet te presin nje vit para se punesohen nga lobet apo grupe te tjera keshilltaresh etj.

  Obama beri gabim qe e zgjodhi Biden, (jo se po me vjen keq per te.) Ndoshta here tjeter i kthehem kesaj ceshtjeje, por nqs McCain zgjedh Romney-n, t'i bejne zgjedhjet tani, se s'ia vle te presesh kot deri ne Nentor per te peruruar McCain.

 7. #7
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Elaboro dhe pr ne evropiant Liones. Ka shance t fitoj ai xhaxhi plak? se at kam qejf un.
  Ezekiel 25-17.

 8. #8
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Antarsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Ohhh na paska zgjedhur Biden...shi shi shi.

  Ore po, ky Biden sikur votoi per ate luften ne Irak qe Obama na e kishte shume inat. Madje, Obama s'i la gje pa thene Clintonit per voten e saj te luftes.

  Tani na zgjodhi Biden qe votoi per te njejten lufte?

  Fjala qe me vjen ne mendje ne keto caste eshte: HIPOKRIT

  Te shkretet ata qe e besuan si te verber ne gjithe ato perrallezat e tij se ka ardhur koha per "ndryshim".
  As qe du me dit!

 9. #9
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  C'eshte ky Biden dhe per cfare njihet per sa i perket ceshtjes shqiptare?
  Give them nothing! But take from them EVERYTHING!

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Sa per artikullin ku thuhet Biden pjesetar i lobit hebre, ia kane mbytur kot, se Biden eshte katolik.
  Te lobosh per nje komb nuk do te thote te kesh kombesine apo shtetesine e atij populli qe perkrah lobi. Psh Eliot Engel eshte cifut dhe perfaqesues i njohur i lobit shqiptar. Joseph Biden ka nje eksperience te gjate te mbeshtetjes se ceshtjes cifute ne Senat. Per kete arsye e konsiderova pjesetar i lobit hebre.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 11. #11
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Obama beri gabim qe e zgjodhi Biden, (jo se po me vjen keq per te.) Ndoshta here tjeter i kthehem kesaj ceshtjeje, por nqs McCain zgjedh Romney-n, t'i bejne zgjedhjet tani, se s'ia vle te presesh kot deri ne Nentor per te peruruar McCain.

  Luaneshe po thua fjale te embla per veshet e mi. Di pi ca birra ne Nentor e gjithashtu do kem kenaqesine ti them ca vetave: Po ju nuk merrni vesh nga gjella me presh !

  Po ky bideni si mendon ti per c'arsye eshte zgjedhur ? (Sa inat me vjen kur bej pyetje per gjera qe si marr vesh )
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 12. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Serbt, Bajden, sht lobist shqiptar!

  Reagimet n Serbi, mbas caktimit t Xhozef Bajdenit si kandidat pr nnpresident t SHBA-s

  Kandidati demokrat pr president t SHBA-s, Barak Obama, zgjodhi ditt e fundit si kandidat pr postin e nnpresidentit t SHBA-s nga Partia Demokratike z. Xhozef Bajden (Joseph Biden), i cili sht antar i Senatit Amerikan, pra senator, prej nj kohe t gjat dhe ka nj prvoj t madhe n fushn e marrdhnieve ndrkombtare. Opinioni publik n SHBA e jasht tyre, organet e medias ndrkombtare, e vlersuan lart kt zgjedhje t Obams, pasi, sipas tyre, ajo (kjo zgjedhje) do t‘ia rris mjaft shanset e fitores n zgjedhjet presidenciale t 4 nntorit t ktij viti n SHBA, n t cilat, sikurse dihet, ai do t ndodhet prball kandidatit pr postin e presidentit nga Partia Republikane, Xhon Mekejn. Obama, me vrullin e rinin e tij energjike, dhe Bajdeni (65 vje) me pjekurin e prvojn e tij t gjat n fushn e marrdhnieve ndrkombtare, do t prbjn nj tandem (ift) t shklqyer - sht konsiderata e prgjithshme n SHBA dhe n bot.

  Por, ja q n Serbi, kandidatura e Bajdenit nuk u plqye aspak dhe arsyeja sht se ai qenka pro pavarsis s Kosovs, ka qen edhe n favor t bombardimeve t Serbis nga ana e NATO-s, madje ai konsiderohet atje (n Serbi) si lobist shqiptar. Q t krijohet nj ide m e qart sesi u prit nga opinioni publik dhe mediumet serbe kandidatura e Xhozef Bajdenit pr postin e nnpresidentit t SHBA-s, po ju sjellim pjes nga reagimet e botuara dje n gazetat e prditshme kryesore t Beogradit, "Politika" dhe "Gllas Javnosti".

  Gazeta "Politika", midis t tjerash, shkruan:

  "Xhozef Bajdeni sht nj nga mbshtetsit m kmbnguls t pavarsis s Kosovs. Marsin e kaluar, ai vuri n dukje se sovraniteti i Serbis mbi kt krahin nuk sht gj tjetr vese nj ‘suvenir‘ q i ka mbetur asaj (Serbis) nga koha e lavdis s saj imperiale" dhe prshndeti faktin q Amerika ishte ndr vendet e para n bot q njohn deklaratn e pavarsis s Prishtins. M par, ai sht shprehur n favor t asaj q Kosova t bhet shtet me argumentimin se ky sht "nj nga territoret e rralla n bot me shumic myslimane, ku amerikant jo vetm q i duan, por edhe i adhurojn" dhe se "mbshtetja nga ana e Uashingtonit e shtetsis s Kosovs do t kontribuoj q bota islamike, aktualisht me predispozicion antiamerikan, ta kuptoj se SHBA-t po e ndihmojn at (botn islamike)", t paktn vende-vende. N nj fjalim t tij, t mbajtur para afro gjysm viti, z. Bajden ka deklaruar: "do prpjekjeje t Beogradit, q t mbjell kaos n pjesn veriore t Kosovs dhe n Republikn boshnjake Srpska, duhet t‘i jepet nj prgjigje e shpejt dhe e vendosur nga ana e BE-s dhe e NATO-s". "Nj angazhim i till i Bajdenit n postin e kandidatit pr nnpresident t SHBA-s nga ana e Barak Obams duket pak si i uditshm, pasi n shtetin e Ilinoisit t vet dhe n disa shtete t tjera, si p.sh. n Ohajo, ai (Obama) shpreson t marr votat e diaspors serbe", shkruan gazeta beogradase "Politika". Gazeta "Gllas Javnosti" ("Zri i publikut"), nga ana e saj, n shkrimin me titull "Lobisti shqiptar i Obams", midis t tjerash, shkruan: "sht nj fakt, t cilit Serbia duhet t‘i kushtoj rndsi, se Bajdeni sht nj nga mbshtetsit m aktiv dhe m t zjarrt t Kosovs s pavarur dhe bashklufttar n kt drejtim ka Tom Lantoshin, q ka qen nj nga lobistt shqiptar m t vendosur n Kongresin Amerikan. Iden pr ‘domosdoshmrin e pavarsis s Kosovs‘, Bajdeni e ka parashtruar madje para Riard Hollbrukut. "Pavarsia e Kosovs sht nj pik kthese pr arritjen e nj paqeje prfundimtare n Ballkan. Kundrshtart e pavarsis s Kosovs duhet t ndalen", shkruante Bajdeni n gazetn britanike "Financial Times", n vitin 2002. Pr Bajdenin, pavarsia e Kosovs prbn nj "fitore t demokracis myslimane, nj t ardhme m t mir t Evrops Juglindore dhe nj konfirmim t prdorimit t fuqis amerikane pr vendosjen e s drejts s sundimit". Vet shqiptart n Kosov e cilsojn at (Bajdenin) nj "mbshtets besnik t pavarsis s Kosovs e lufttar pr t drejtat e shqiptarve n Ballkan" dhe mburren q ai ka punuar pr pavarsin e Kosovs gjat 20 vjetve t fundit. Bajdeni ka qen mbshtets i intervencionit kundr RS t Jugosllavis m 1999. Madje, ai e prshndeti Bill Klintonin mbas bombardimit t RSJ-s, duke theksuar se kjo ishte "mnyra e drejt pr lirimin e Kosovs", shkruan gazeta beogradase "Gllas Javnosti".  Shqip
  Sui generis

Tema t Ngjashme

 1. Kongresi i LDK zgjedh Fatmir Sejdiun si kryetar t partis
  Nga Arb n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 365
  Postimi i Fundit: 30-01-2010, 07:52
 2. Afatet pr kalimin nga nj grad m e ult n nj m t lart
  Nga Zemrushja n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2007, 00:28
 3. Kerry zgjedh Eduards si kandidat pr nn president
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 25-11-2004, 11:36
 4. PS zgjedh nj biznesmen pr garn pr bashkin e Durrsit
  Nga Orku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-07-2003, 10:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •