Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 188
 1. #1
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945

  Ideja apo Materia ?

  Ideja apo Materia ?

  Kjo ka qene gjithmone nje pyetje qe e ka munduar njeriun. Cfare mendoni per natyren e lidhjes se Idese me Materien ?
  A shkojme domosdoshmerisht drejt fese sapo Ideja lidhet me Shpirtin ?
  A mund te ekzistoje ideja jashte materies?
  Nese pranohet se shpirti ekziston, atehere kemi shpirtin qe pajiset me materie apo materien qe pajiset me shpirtin ?
  A duhet likujduar idealizmi ne favor te materializmit per nje jete me te mire, apo duhet te gjejme nje ekuiliber? A eshte njeriu ne gjendje ta gjeje vete kete ekuiliber ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  ideja .Hegel i eshte afruar goxha megjithese konsiderohet nje filozof i tejkaluar,sigurisht hegel nuk kishte parasysh zotin/ide te religjoneve monoteiste...........zoti i filozofeve eshte krejtesisht i ndryshem

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2008
  Postime
  208
  Besoj nė materien ėshtė e spjegueshme , e kuptueshme dhe faktike.
  Ideja mvarėsisht se ēka duhet tė spjegojmė. Ka raste qė ėshtė e paspjegueshme, nuk kuptohet lehtė por se ėshtė evidente po.
  Nėse lidhet me fenė idea, ka format dhe mėnyrat e veta tė vetpėrcaktimit individual.
  Sa i takon egzistencės mendoj se janė plotėsisht tė ndara me njėra tjetrėn por imponuese(plotsojnė) ndaj njėra tjetrėn.
  Se egziston shpirti besoj por ndoshta nuk kemi aritur nė atė nivel zbulimi tė formės dhe pamjes sė tij...!!!
  Dhe sa pėr ekuilibrin nuk e di mendoj se janė nė kahje tė kundėrta idea me materien .....

 4. #4
  life is a flower Maska e maryp
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  ne univers
  Postime
  3,900
  duhet te egzistoje nje ekuiliber.
  eshte nje marrje e dhenie ne mes te dyjave... kur thyhet ky ekuiliber prishet dhe harmonia.
  per mendimin tim feja dhe shpirti jane dy gjera te ndryshme
  NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Teme interesante Hyj-Njeriu, kam shkruajtur ne lidhje me kete qe thua ne ca tema te tjera, me duket se ajo mbi ekzistencen e shpirtit apo mbijetesen e shpirtit mbas vdekjes.

  Me siguri duhet nje ekuiliber pa dyshim, mes shpirterores dhe materiales, por gjithmone duke kuptuar drejt shpirteroren.
  Qe te mos zgjatem, bazuar ne ēfare kam lexuar nga doktrina te ndryshme mistike them qe me siguri Ideja dhe Materia jane komplementare dhe Shpirti nuk eshte asgje tjeter veē pjesa informative e nje objekti ne boten materiale. Nje objekt ka esencen nga e cila perbehet, psh metali hekur, ose druri etj, kurse shpirti eshte forma, ideja qe ky objekt percjell, informacioni qe eshte pjese e rendesishme e ēdo gjeje qe shohim ne boten materiale. Madje praktikisht nese kemi nje sfere druri dhe nje statuje druri dhe i krahasojme do themi qe patjeter keto objekte jane shume te ndryshem sado jane te perbere prej te njejtit material, sepse kane forme te ndryshme dhe perfaqesojne dy ide shume te ndryshme. Pra faktikisht eshte shpirterorja ajo qe vleresojme sado qe nuk e kuptojme.
  Lere se e zgjata se nuk dua te perserit gjera qe jane thene, do sjell ndonje link me mire.

  Ideja dhe shpirti jane te lidhura shume ngushte, por kjo duhet pare pak me ne detaj sepse varet ēkupton me shpirt, apo me mire te them cilen pjese te botes shpirterore apo niveleve qe krijojne ne total shpirtin njerezor, pse jo dhe ate te objekteve "te vdekura" sado primitiv qofte.
  Megjithate me shume mundesi shpirti eshte mediumi, nje si rruge mbartes i informacionit nga pervoja materiale ne ate qe mund te quhet "zot" qe do quaja Spirtin Suprem qe eshte ne te njejten kohe burimi i ideve fillestare qe manifestohen ne boten materiale dhe marresi i informacionit shtese qe eshte pervoja e perftuar prej ketij manifestimi qe sherben per manifestimin e ideve dhe rrjedhimisht objekteve e organizmave me kompleks ne nje rreth vicioz qe ben te mundur evolucionin pa fund te gjithēkaje.
  Tani po qe e zgjata
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 19-08-2008 mė 18:22

 6. #6
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Xfiles po tek shembulli me objektin, a do te ekzistonte objekti nese sdo ishte ideja e objektit ?
  A do ekzistonte objekti nese sdo kishim materien ? Te dyja pergjigjet jane sigurisht jo.
  Atehere si mund te zbulojme se c'eshte me e rendesishme ne ekzistencen e objektit, ideja apo materia, dmth si arrin ti te vleresosh formen si me te rendesishme per ekzistencen e tij ?

  Ne rastin e Shpirtit Suprem ti ben barazimin; Ide=Shpirt, por nuk trajton sesi arrite ne kete perfundim.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Jo nuk thashe se ideja eshte me e rendesishme, jane komplementare. Materia eshte telajo ku shpirti manifestohet dhe shfaq kreativitetin e vet.

  Si e barazoj une Shpirtin me Idene, eshte me shume intuitive ne fakt, dhe bazohem ne pergjithesi mbi ato qe kam lexuar dhe gjithe ate kohe qe i kam bluar ne mendje.
  Nisem nga postulate te filozofise kabaliste, pra nga pohime te kesaj doktrine, dhe mundohem ti jap nje kuptim. Marr per baze kabbalah sepse perveē se ka origjine te lashte eshte mjaft fleksibel dhe jo ideologjike.
  Gjithesesi, ata thone se ēdo objekt ne boten materiale ka nje korrispondent ne boten shpirterore. Pra dhe materia ka shpirt, dhe guri dhe druri. Pastaj ndersa shpjegojne thone se ne boten shpirterore afersia dhe largesia nuk matet me distance por me afrimitet dhe ngjashmeri te shpirtit(diēka e tille ishte nuk po e them fjale per fjale). Analogjia me informacionin dhe idete eshte direkte, pra afrimiteti matet ne baze te ngjashmerise , sa me te ngjashme te jene dy ide aq me afer jane ato ne boten shpirterore. shembull i dy sferave ta zeme 2 km larg nga njera tjetra, por jane prap sfera, jane identike, informacioni qe ato perfaesojne eshte i ngjashem, jane afer ne boten shpirterore sado larg ne ate materiale.
  Po dhe mes njerezve, pse dy njerez ndihen te afert shpirterisht kur kane ideale te njejta, aspirata te ngjashme?
  Edhe pse ne fakt mund te jem gabim sepse ne nje ane shpirti eshte me shume nje mjet mbartes i informacionit dhe nje lidhje komunikuese mes krijuesit dhe krijeses. Keshtu qe Ideja eshte nje pjese perberese e shpirtit por jo vete shpirti.
  Kur quaj shpirtin si mjet komunikues e them sepse kjo permendet qarte ne kabbalah, ku shpirti eshte nje "vessel" pra nje vene komunikimi mes krijuesit dhe krijimit. Madje kjo ide haset dhe ne kultura te tjera. Te shohim se si shpjegohet ne kabbalah cikli i shpirtit(nuk duhet marre fjale per fjale por figurativisht). Shkurtimisht "zoti" ka nje vend ku mban te gjithe shpirtrat, nje thesar shpirtrash, dhe sa here qe nje embrion nis e krijohet ai merr njerin prej shpirtrave bazuar ne karakteristikat e prinderve, vendit, si dhe pervojes qe duhet te marre ky shpirt dhe e dergon te linde si trup ne boten materiale, aty shpirti jeton, perjeton boten materiale dhe pasi vdes i kthehet zotit i cili e zhvesh dhe e pastron nga pervoja dhe nga memoriet e asaj jete dhe e kthen perseri ne thesarin e shpirtrave.

  Si perfundim si ta interpretoj une kete shpjegim? A nuk duket tamam se shpirtrat jane si mjete komunikimi unik dhe ka nje pafundesi prej tyre, dhe sa here diēka lind zgjidhet nje shpirt i pershtatshem per ate lloj jete dhe mjedisi, dhe me pas zoti merr informacionin prej pervojes dhe mjetin e komunikimit e vendos perseri ne vendin ku e mori?

  Nuk e di a isha i qarte edhe pse ne te tilla tema nga vete natyra e tyre eshte e veshtire te shprehesh ate qe ke ne mendje. Te them te drejten as une nuk i kam plotesisht te qarta keto ide, por ne vija te trasha them se ka shume lidhje shpirti me idealin apo informacionin.

 8. #8
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Pra dhe materia ka shpirt, dhe guri dhe druri.

  Dmth sipas teje eshte shpirti qe pajiset me materie? Ne kete rastin tend a nuk duket se njeriu humbet rendesine e tij ne natyre si ekzistenca siperore qe eshte krijuar ndonjehere ne natyre ?

  Keshtu qe Ideja eshte nje pjese perberese e shpirtit por jo vete shpirti.

  Nese kjo lidhet me pohimin e pare, atehere a eshte e gabuar te themi se meqe ideja eshte pjese perberese e shpirtit dhe guri ka shpirt atehere ideja e gurit ndodhet brenda gurit e jo jashte tij , dmth behet pjese perberese e gurit pa te cilin guri ska kuptim ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Nuk dua te hyj ne debat mbi ate qe thashe sepse eshte nje mendim i imi, nje besim, nje opinion i bazuar ne ato qe kam lexuar dhe ne pikepamjen time, me shume mundesi dhe e kam gabim.

  Por per ate punen e shpirtit te gurit e drurit. Nuk ka pse njeriu e humb privilegjin sepse shpirti nuk eshte aspak nje cilesi kyēe qe e ben njeriun njeri. Shpirti ashtu si objekti apo organizmi qe perfaqeson apo tek i cili manifestohet (ose te dyja bashke) eshte me nivele.
  Shpirti i atij gurit sado i thjesht dhe primitiv te jete ,sado qe perfaqeson thjesht formen gjeometrike te tij mbetet perseri nje informacion qe krijon nje ide, shpirt primitiv, nje ide te thjeshte por perseri ide mbetet. Njeriu nga ana tjeter ka po ashtu shpirt por shume kompleks, nje ide qe perbehet nga shume ide te tjera me te thjeshta, qe perbehen nga ide te tjera akoma me elementare.
  Fundja edhe kafshet kane shpirt, por jane me primitive dhe nuk shfaqin inteligjence dhe kete larmi ndjenjash qe shfaq njeriu.
  Fundja ne jemi prej materies, dhe guri po ashtu, por ndersa guri eshte i theshte nje mase materie me nje forme te caktuar e asgje me teper ne jemi nje kompleks material shume i nderlikuar, me molekulat qe nderveprojne pandalim me njera tjetren etj etj. Por fakti qe ne jemi qenie te perbere prej molekulash si ai guri nuk na ben aspak te humbasim privilegjin. Sepse ka objekte si guri ka dhe "objekte" si jemi ne, jemi objekte ne thelb por nje eshte primitiv e tjetri maja e evolucionit te tanishem.

 10. #10
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  ahahahhaha fillove ligjėratat pa mua e??

  Kėtu mė ke mua:
  A duhet likujduar idealizmi ne favor te materializmit per nje jete me te mire, apo duhet te gjejme nje ekuiliber? A eshte njeriu ne gjendje ta gjeje vete kete ekuiliber ?
  Shumė konfuz kjo qė thua. Tė gjejmė njė ekuilibėr, po pėrcaktoje.
  Ekuilibėr vetjak, personal? Ekuilibėr shoqėror?
  Ekuilibėr etern? Apo i pėrkohshėm?


  Shiko kėtu tani:
  A shkojme domosdoshmerisht drejt fese sapo Ideja lidhet me Shpirtin ?
  Jo. Madje besoj se do duhet kuptuar sa mė shpejt kjo gjė.
  Ne na mungon pika e referimit statike. A mund vėrtet tė ekzistojnė absolutizmi? Do tė ishte njė pyetje. Sepse si ide ekziston, por jo e shprehur nė realitet.
  Ezekiel 25-17.

 11. #11
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Por fakti qe ne jemi qenie te perbere prej molekulash si ai guri nuk na ben aspak te humbasim privilegjin. Sepse ka objekte si guri ka dhe "objekte" si jemi ne, jemi objekte ne thelb por nje eshte primitiv e tjetri maja e evolucionit te tanishem.

  A nuk mendon se ne nuk jemi maja e evolucionit per hir te materies por per hir te dickaje tjeter e cila ben dallimin cilesor ? Nese shpirti ndodhet tek 'Zoti' , a nuk mendon se shpirti duhet te kete nje karakteristike te vecante, ne menyre qe te evitojme krijimin e 'Zotit' apo Shpirtit Suprem sipas modelit te krijimit te njeriut prej materies se nderlikuar, pra te evitojme nivelet e shpirtit te cilat mund te rrezikojne vete perberjen e 'Zotit',pasi ky ka shpirtin me ide shume komplekse e rrjedhimisht meqe e perbera buron nga me e thjeshta keshtu edhe Zoti nga nivele te poshtme spirituale ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
  Jo. Madje besoj se do duhet kuptuar sa mė shpejt kjo gjė.
  Ne na mungon pika e referimit statike. A mund vėrtet tė ekzistojnė absolutizmi? Do tė ishte njė pyetje. Sepse si ide ekziston, por jo e shprehur nė realitet.
  jam dakord me julius mbi ate pyetjen "A shkojme detyrimisht drejt fese po te lidhim idene me shpirteroren".
  Feja te pakten ne formen qe ka marre tani eshte pothuajse komplet materiale dhe ka shume pak shpirterore. Madje dhe premtimet per jeten mbas vdekjes behen nepermjet kenaqesive te mishit e jo te shpirtit. Asnjera fe nuk predikon se mbas vdekjes do gjesh paqe te perjetshme, perkundrazi ne nje kontekst teresisht shpirteror premtojne se si do kete seks, ushqim pa mbarim, etj etj, te gjitha kenaqesi te trupit e jo te shpirtit.

 13. #13
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  ahahahhaha fillove ligjėratat pa mua e??

  Kėtu mė ke mua:
  Citim:
  A duhet likujduar idealizmi ne favor te materializmit per nje jete me te mire, apo duhet te gjejme nje ekuiliber? A eshte njeriu ne gjendje ta gjeje vete kete ekuiliber ?
  Shumė konfuz kjo qė thua. Tė gjejmė njė ekuilibėr, po pėrcaktoje.
  Ekuilibėr vetjak, personal? Ekuilibėr shoqėror?
  Ekuilibėr etern? Apo i pėrkohshėm?


  Ku pe ligjerate mer dele. Une po boj pytje.

  Aty te kam une ty, po ti bo pyetje per te kthyer ne praktik nje debat qe ngrihet ne postimin hapes vetem per nivel abstrakt. Dashke me te percaktu ekuilibrin une ty, percaktoje vete....

  ...apo duhet te gjejme nje ekuiliber ? - nenkupton : a ja vlen te gjejme nje ekuiliber, pastaj se cfare ekuilibri aty zhvillohet debat dhe secili eshte i lire te shprehe mendimin e vet.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  .....meqe e perbera buron nga me e thjeshta keshtu edhe Zoti nga nivele te poshtme spirituale ?
  ne fakt une me kete jam shume dakord dhe e shoh pikerisht keshtu zotin, si shuma e te gjithe shpirtrave. Por sigurisht qe drejtimi eshte i dyanshem, pra ne te njejten kohe krijuesi eshte krijesa dhe krijesa eshte krijuesi. Shuma totale 0, vetem ne kete menyre zgjidhet ky paradoks.

  Po zakonisht i shoh keto gjera nepermjet pergjithesimit.
  Zoti eshte brenda gjithēkaje, dhe gjithēka eshte zoti.

  Mos pyet me per sonte se me lodhe vallai . Se dashur pa dashur do dalim tek ajo tema mbi fene qe hapi J@mes.
  Problemi eshte se kur behen te tilla diskutime kemi pika referimi te ndryshme, si e kupton ti Idene dhe Shpirtin nuk e kuptoj une dhe anasjelltas. Si e kuptoj une zotin nuk e kupton ti dhe anasjelltas, dhe ne vend sa te bejme nje debat konstruktiv perfundon qe nuk kuptohemi si duhet.

  them se do ishte mire qe perpara se ti hynim temave te tilla do ishte mire te diskutonim se ēfare eshte zoti, natyra e zotit, natyra e krijesave, natyra e informacionit, natyra e ideve. Pra te gjejme nje kuptim me kompromis mbi keto koncepte baze qe ta dime se per ēfare po flasim.
  Se per sa kohe ti me zot kupton diēka tjeter, dhe une diēka tjeter, perfundon qe ne baze te pikepamjeve tona kemi te dy te drejte, por nuk arrijme te merremi vesh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 19-08-2008 mė 20:43

 15. #15
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Ku pe ligjerate mer dele. Une po boj pytje.

  Aty te kam une ty, po ti bo pyetje per te kthyer ne praktik nje debat qe ngrihet ne postimin hapes vetem per nivel abstrakt. Dashke me te percaktu ekuilibrin une ty, percaktoje vete....
  PO mirė mre, kur tė lexova unė kishe bo ne pyetje ne ligjėrata.
  dele.
  ...apo duhet te gjejme nje ekuiliber ? - nenkupton : a ja vlen te gjejme nje ekuiliber, pastaj se cfare ekuilibri aty zhvillohet debat dhe secili eshte i lire te shprehe mendimin e vet.
  Or ti i kshillit, nuk je i qartė si fillim, formuloje mbarė mė sė pari, vendosi njė qėllim jetės apo vdekjes. Tė gjejmė njė ekuilibėr pėr tė siguruar ēfarė? Pra elaboro ca! Hudhe trenin e ideve nė shina, shtro ca km, ēpo tunele, se nuk tė vjen ēaf-ēufi deri ke fshati jot ndryshe.
  Ezekiel 25-17.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Aman o Julius mos nisni te kacafyteni ju te dy tani , jo se keni ide shume te ndryshme ju te dy po thjesht nuk merreni vesh si duhet.

 17. #17
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Shuma totale 0, vetem ne kete menyre zgjidhet ky paradoks.

  Nese shuma totale eshte zero, atehere a nuk mendon se praktikisht ti nuk leviz kurre prej zeros, pasi ne mungese te impulsit('Zotit') atehere levizja reale eshte 0 dmth i bie qe fillimi zhvillimi e mbarimi jane e njejta gje ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 18. #18
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin

  Or ti i kshillit, nuk je i qartė si fillim, formuloje mbarė mė sė pari, vendosi njė qėllim jetės apo vdekjes. Tė gjejmė njė ekuilibėr pėr tė siguruar ēfarė? Pra elaboro ca! Hudhe trenin e ideve nė shina, shtro ca km, ēpo tunele, se nuk tė vjen ēaf-ēufi deri ke fshati jot ndryshe.

  Ore filan , mos do qe te flas sesa kuintal kumbulla nxjerr nje peme e sa raki kumbulle del ?
  Nuk e sheh qe fola per nje jete me te mire, mos do tani te ftilloj se c'nenkuptoj me jete me te mire ?

  p.s Cke qe merresh me mustaqet e Celos, futu ne teme....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 19. #19
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Problemi eshte se kur behen te tilla diskutime kemi pika referimi te ndryshme, si e kupton ti Idene dhe Shpirtin nuk e kuptoj une dhe anasjelltas. Si e kuptoj une zotin nuk e kupton ti dhe anasjelltas, dhe ne vend sa te bejme nje debat konstruktiv perfundon qe nuk kuptohemi si duhet.
  Bukur! mė pėlqeu kjo X.
  Pėr tė shtuar, unė mendoj se nė kokė e kemi idenė e absolutes, pėrmes tė cilės mund tė interpretohet zoti. Dmth gjithė kėto vite njerėzim janė bėrė tentativa pėr tė interpretuar absoluten, e cila ka ngelur ide e pamaterializuar asnjėherė.
  Kėshtu njerėzimi i ėshtė nėnshtruar vullnetit interpretues tė absolutes nga njerėz tė tjerė. Tė quajtur profetė, tė dėrguar, njerėz tė zotit, biri i zotit, zoti vetė etj etj.

  Problemi im ėshtė tani te mjeti i gjetur pėr interpretimin e absolutes. Ky mjet i dėmshėm ėshtė pikėrisht zoti i sotėm qė del tė jetė pengesė nė interpretimin e mėtejshėm tė absolutes.
  Prandaj ideja = jo fe.
  Ezekiel 25-17.

 20. #20
  o bini pak ma shkurt ketyre ideve, se shume po i zgjatni kur po i materializoni bre
  ma shkurt, ma shkurt x...

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Njeriu eshte e vetmja krijese...
  Nga augusta b nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 20-06-2011, 18:50
 2. Filozofėt, jeta dhe veprat e tyre!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 18-03-2011, 08:00
 3. Prezantim i eseve te Emersonit (Self-Reliance)
  Nga wittstar nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 11:20
 4. A besoni nė fundin e botės?
  Nga fisniku-student nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24
 5. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •