Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 187
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Nese shuma totale eshte zero, atehere a nuk mendon se praktikisht ti nuk leviz kurre prej zeros, pasi ne mungese te impulsit('Zotit') atehere levizja reale eshte 0 dmth i bie qe fillimi zhvillimi e mbarimi jane e njejta gje ?
  Ai eshte Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, ashtu si tek nje rreth 0° fillimi dhe 360° mbarimi jane ne fakt e njejta pike, e njejta gje. Dhe harku i rrethit eshte vazhdimi. limiti i rrethit per R qe shkon drejt 0 eshte Pika, pika ku shkrihen fillimi, vazhdimi dhe mbarimi ne nje te vetme.

  Qe fillimi dhe mbarimi jane e njejta gje e gjen kudo ne ēdo lloj doktrine filozofike te vjeter. Ose thene ndryshe nuk ka fillim e as mbarim, e thene ndryshe qe ēdo gje eshte nje iluzion ashtu si thone budistet.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga ABSOLUTE Lexo Postimin
  o bini pak ma shkurt ketyre ideve, se shume po i zgjatni kur po i materializoni bre
  ma shkurt, ma shkurt x...
  Na fol ti Mysterium Magnum se mbase merremi vesh me mire ne te dy, perderisa ke thene qe lexon Crowley-n.

 3. #23
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
  Bukur! mė pėlqeu kjo X.
  Pėr tė shtuar, unė mendoj se nė kokė e kemi idenė e absolutes, pėrmes tė cilės mund tė interpretohet zoti. Dmth gjithė kėto vite njerėzim janė bėrė tentativa pėr tė interpretuar absoluten, e cila ka ngelur ide e pamaterializuar asnjėherė.
  Kėshtu njerėzimi i ėshtė nėnshtruar vullnetit interpretues tė absolutes nga njerėz tė tjerė. Tė quajtur profetė, tė dėrguar, njerėz tė zotit, biri i zotit, zoti vetė etj etj.

  Problemi im ėshtė tani te mjeti i gjetur pėr interpretimin e absolutes. Ky mjet i dėmshėm ėshtė pikėrisht zoti i sotėm qė del tė jetė pengesė nė interpretimin e mėtejshėm tė absolutes.
  Prandaj ideja = jo fe.
  Nga zhvillimi jot ne fakt del : O robo nuk ka zot, kupton ti apo jo? - e jo qe Idea=jo fe.

  A nuk mendon ti se perderisa absolutja nuk ekziston ne boten e materies por veten ne ate te ideve,sic e pranove vete, atehere nuk ka asnje mundesi qe interpretimi i absolutes te zgjidhet jashte botes se Ideve, ne te cilen asnjehere nuk eshte asgjesuar 'Zoti' si mbartes i vetem e i pakundershtueshem i absolutes ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Ideja e zotit duhet sepse sherben si nje pike referimi dhe idealizim i gjithēkaje, thjesht duhet rishikuar modeli i zotit. Madje as nuk do riformuluar por do kuptuar ai model te cilin na e kane percjellur qe ne lashtesi.
  Problemi eshte se per fat te keq sapo permendet fjala Zot njerzve u shkon mendja tek ai i feve monoteiste.

 5. #25
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Ai eshte Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, ashtu si tek nje rreth 0° fillimi dhe 360° mbarimi jane ne fakt e njejta pike, e njejta gje. Dhe harku i rrethit eshte vazhdimi. limiti i rrethit per R qe shkon drejt 0 eshte Pika, pika ku shkrihen fillimi, vazhdimi dhe mbarimi ne nje te vetme.

  Qe fillimi dhe mbarimi jane e njejta gje e gjen kudo ne ēdo lloj doktrine filozofike te vjeter. Ose thene ndryshe nuk ka fillim e as mbarim, e thene ndryshe qe ēdo gje eshte nje iluzion ashtu si thone budistet.
  Me duket se po perzien leshin me lirin ketu.
  'Ai eshte Alfa dhe Omega' i perket doktrines kristiane e cila as per se largu nuk thote qe cdo gje eshte iluzion si budistet,prandaj mos i ver ne nje thes,se vertet kristianizmi con dashje pa dashje drejt nihilizmit po budizmi propogandon nihilizmin.

  Ne kete pike ku the se cdo gje eshte iluzion, a nuk mendon se cfare the perpara mbi materien e shpirtin eshte ne te vertet thjesht nje iluzion,pasi ne te vertete nuk ekziston as materia e as shpirti,as krijuesi e as krijesa ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 6. #26
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Vendndodhja
  beyond the road... I lie in wait...
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Diku kam lexuar se nqs gjithe atomeve qe formojne masen e diellit do t'u hiqej boshlleku, atehere masa e diellit do te ishte aq e perqendruar sa do te mundeshe ta hidhje ne nje luge caji, mgjths do te kishte te njejten peshe sa dielli.

  kam pershtypjen se atomet (materia sic e njohim), sado qe duken si te ngurte, (psh hekuri, ose guri) jane te ndertuar prej dicka si 9.999999999999999999999 hapesire, e 0.00000000000000000000001 mase. Eshte ideja ajo qe nderton materien e universin sic e njohim.

 7. #27
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  A nuk mendon ti se perderisa absolutja nuk ekziston ne boten e materies por veten ne ate te ideve,sic e pranove vete, atehere nuk ka asnje mundesi qe interpretimi i absolutes te zgjidhet jashte botes se Ideve, ne te cilen asnjehere nuk eshte asgjesuar 'Zoti' si mbartes i vetem e i pakundershtueshem i absolutes ?
  Po. Po cili zot? Sepse zoti qė mė ofron feja mua, del tė mos jetė absolut. Del tė jetė inatēor, hakmarrės, kompleksik etj.
  LEXO: Zoti i sotėm ėshtė "mjet" pėr mua, ok?
  Mjeti qė ti mė ofron mua pėr shpjegimin e absolutes, ėshtė defiēent. Therefore, duhet hedhur poshtė. Duhet gjetur tjetėr "mjet". Madje kjo ka mundėsi tė jetė si paradoksi i Zenonit, t'i afrohesh pambarimisht pėr tė mos e arritur kurrė. - Pikėrisht sepse nuk "materializohet".

  Po duhet tė kuptosh mėnyrėn sesi interpretoj unė "materializimin" me materializim kuptoj aplikimin e:
  drejtėsisė absolute
  tė vėrtetės absolute
  ndershmėrisė, dashurisė etj.

  Kėto VLERA janė mbuluar dhe kamufluar pikėrisht prej zotit psikopat qė ėshtė nė lojė sot. Dhe ka mizotėruar vlera e BESIMIT, tė cilės, ia kemi shaluar aq keq sa po e bėjmė vlerė absolute ndonjėherė...kur hidhemi nė erė psh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Julius : 19-08-2008 mė 22:32
  Ezekiel 25-17.

 8. #28
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Pasi u rroken religjionet ne goje e qe shume esht veshtire te abstrehohen, kur esht fjala e ides dhe materies, dihet shume thjesht qe:
  Kristianizmi esht religjion Materialist
  Budizmi Idealist
  dhe Islamizmi Dualist, qe praktikisht esht i deshtuar...

  ndrsa Hyj a po e sheh ti sa pyetjen e ke ba? Esht dasht nje pyetje ta besh, jo 10.

 9. #29
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
  Po. Po cili zot? Sepse zoti qė mė ofron feja mua, del tė mos jetė absolut. Del tė jetė inatēor, hakmarrės, kompleksik etj.
  LEXO: Zoti i sotėm ėshtė "mjet" pėr mua, ok?
  Mjeti qė ti mė ofron mua pėr shpjegimin e absolutes, ėshtė defiēent. Therefore, duhet hedhur poshtė. Duhet gjetur tjetėr "mjet". Madje kjo ka mundėsi tė jetė si paradoksi i Zenonit, t'i afrohesh pambarimisht pėr tė mos e arritur kurrė.
  Pse e shfrytezon trurin aq sa ajo qe tjerr lesh. Kur flitet per 'Zot qe zoteron absoluten' nenkuptohet nje qenie Siperore,krijuese e gjithckaje, pastaj Feja nuk eshte krishterimi apo islami, keto japin interpretime njerezore mbi 'Zotin' e biles e humanizojne per nevoja praktike,prandaj ai del hakmarres, inacor etj... 'Zoti qe zoteron absoluten' i perket stadit Ideor te Zotit, kur ky nuk ka bere zbritjen ne mendjen e profetit mahmut apo profetit kangur.

  p.s Me hengre me ate zotin e hebrejve, po shih mo vlla se eshte e gjere tema.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 10. #30
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ("Deus sive natura")


  intelekti nuk do te arrije kurre tek ideja apo zoti(quajeni si te doni)sepse ne e perdorim te perzier me intuiten,do te ishte shume me efikas te perdorej intuita vetem.atehere cduhet bere?te pastrojme intelektin dmth
  1-duhet te heqim njohurite qe kemi per nje gje te caktuar ose kemi degjuar per kete gje.e gjitha ajo qe dime nepermjet shqisave nuk na duhet me.
  2-duhet te heqim nga intelekti cdo gje qe njohim rastesisht ose empirikisht(ne menyre praktike)
  3-duhet te heqim dhe njohurite shkencore,sepse keto njohuri na cojne gjithmone tek multipliciteti,kurse ne duam te arrijme tek uniciteti.

  vetem ne fund te ketij procesi purifikimi ne do te kemi njohurine intuitive qe spjegon te thjeshten,qe spjegon unicitetin e idese ne menyre evidente dhe te padeshtueshme.
  kush mund ta beje kete??????????????askush

 11. #31
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga artful dodger Lexo Postimin
  Eshte ideja ajo qe nderton materien e universin sic e njohim.
  Domethene ti mendon se ideja eshte e pavarur prej materies e ne raportin ide-materie, ideja eshte padroni dhe materia skllavi ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 12. #32
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga zenith Lexo Postimin
  ("Deus sive natura")


  intelekti nuk do te arrije kurre tek ideja apo zoti(quajeni si te doni)sepse ne e perdorim te perzier me intuiten,do te ishte shume me efikas te perdorej intuita vetem.atehere cduhet bere?te pastrojme intelektin dmth
  1-duhet te heqim njohurite qe kemi per nje gje te caktuar ose kemi degjuar per kete gje.e gjitha ajo qe dime nepermjet shqisave nuk na duhet me.
  2-duhet te heqim nga intelekti cdo gje qe njohim rastesisht ose empirikisht(ne menyre praktike)
  3-duhet te heqim dhe njohurite shkencore,sepse keto njohuri na cojne gjithmone tek multipliciteti,kurse ne duam te arrijme tek uniciteti.

  vetem ne fund te ketij procesi purifikimi ne do te kemi njohurine intuitive qe spjegon te thjeshten,qe spjegon unicitetin e idese ne menyre evidente dhe te padeshtueshme.
  kush mund ta beje kete??????????????askush
  Dmth ti thua pak a shume ate qe thoshte krishti,se Femija e ka me te thjeshte te hyje ne mbreterine e Perendise, prandaj behuni te gjithe si Femijet ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #33
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Zenith! Intuita dhe intelekti jane te ndara, besoj
  Intuita vepron si nje dimenzion i vecant, (sigurisht qe persoset me pervojen por rrin i ndar nga intelekti) ne nderlidhje-raport, me te gjithe faktoret jasht dhe brenda njeriut...dhe si filozofi-qasje empirizmi-intuitiv, mua personalisht me impresionon shume, sepse te jep pergjegjjet, ne format dhe mynyrat me te sakta............

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
  Mjeti qė ti mė ofron mua pėr shpjegimin e absolutes, ėshtė defiēent. Therefore, duhet hedhur poshtė. Duhet gjetur tjetėr "mjet". Madje kjo ka mundėsi tė jetė si paradoksi i Zenonit, t'i afrohesh pambarimisht pėr tė mos e arritur kurrė....
  e ke thene fiks fare se si e konceptoj une zotin. Pikerisht eshte nje ideal ekstrem si pike referimi, i paarritshem nga askush por qe afrohet pambarimisht.
  Si asimptotat e nje funksioni, vleren e se ciles i afrohet pambarimisht por nuk e prek kurre.

 15. #35
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga zenith Lexo Postimin
  ("Deus sive natura")


  intelekti nuk do te arrije kurre tek ideja apo zoti(quajeni si te doni)sepse ne e perdorim te perzier me intuiten,do te ishte shume me efikas te perdorej intuita vetem.atehere cduhet bere?te pastrojme intelektin dmth
  1-duhet te heqim njohurite qe kemi per nje gje te caktuar ose kemi degjuar per kete gje.e gjitha ajo qe dime nepermjet shqisave nuk na duhet me.
  2-duhet te heqim nga intelekti cdo gje qe njohim rastesisht ose empirikisht(ne menyre praktike)
  3-duhet te heqim dhe njohurite shkencore,sepse keto njohuri na cojne gjithmone tek multipliciteti,kurse ne duam te arrijme tek uniciteti.

  vetem ne fund te ketij procesi purifikimi ne do te kemi njohurine intuitive qe spjegon te thjeshten,qe spjegon unicitetin e idese ne menyre evidente dhe te padeshtueshme.
  kush mund ta beje kete??????????????askush
  ahaahha! Kjo shpjegon pse paraardhėsit tanė tė hershėm jetonin nė parajsė. Nuk ishin tė dijshėm prandaj jetonin afėr zotit. :P
  Edhe ajo pjesa interesante prej Biblės ku thotė se "e kuptuan qė ishin lakuriq'.
  Me njė fjalė, duhen pyetur kafshėt tė na shpjegojnė zotin.
  Ezekiel 25-17.

 16. #36
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Dmth ti thua pak a shume ate qe thoshte krishti,se Femija e ka me te thjeshte te hyje ne mbreterine e Perendise, prandaj behuni te gjithe si Femijet ?
  jo gabohesh femijet mbeshteten akoma me shume tek shqisat se te rriturit........e kupton mire ti cfare them une???te heqesh intelektin dhe shqisat komplet.....te arrish tek ideja thjeshtesisht me anen e intuites...........pse te heqesh intelektin????po sepse ka mijera vjet qe intelekti nuk arrin te konceptoje zotin apo kte idene absolute.

 17. #37
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
  ahaahha! Kjo shpjegon pse paraardhėsit tanė tė hershėm jetonin nė parajsė. Nuk ishin tė dijshėm prandaj jetonin afėr zotit. :P
  Edhe ajo pjesa interesante prej Biblės ku thotė se "e kuptuan qė ishin lakuriq'.
  Me njė fjalė, duhen pyetur kafshėt tė na shpjegojnė zotin.
  julius futi mire dhe nje te lexume tjeter postimit tim,ta kuptosh me mire......................me ate qe shkrova nuk kam aspak ndermend allahet dhe jehovahet por "Zotin" e baruch spinozes


  ps.une thashe te heqesh intelektin,shqisat dhe njohurite totalisht(gje e cila eshte ne fakt e pamundur) ne kuptimin filozofik,kurse ju flisni per femije te vegjel dhe kafshe,dhe njerez primitive
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 19-08-2008 mė 23:02

 18. #38
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Anėtarėsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Pse e shfrytezon trurin aq sa ajo qe tjerr lesh. Kur flitet per 'Zot qe zoteron absoluten' nenkuptohet nje qenie Siperore,krijuese e gjithckaje, pastaj Feja nuk eshte krishterimi apo islami, keto japin interpretime njerezore mbi 'Zotin' e biles e humanizojne per nevoja praktike,prandaj ai del hakmarres, inacor etj... 'Zoti qe zoteron absoluten' i perket stadit Ideor te Zotit, kur ky nuk ka bere zbritjen ne mendjen e profetit mahmut apo profetit kangur.

  p.s Me hengre me ate zotin e hebrejve, po shih mo vlla se eshte e gjere tema.
  Po tė thashė o kokėgjyle, mė jep pikė referimi. Ti nuk mi dhe. Mė detyrove tė ndėrtoj problemin vetė e madje po vetė t'i jap zgjidhje.

  A je dakort mėr burrė parimisht se ne pėr tė ndėrtuar njė jetė mė tė mirė, pėr tė gjet ekuilibrin etj etj, do tė duhet tė drejtohemi tek absolutja? Kuptimi i njė veprimi si "i drejtė" apo "i gabuar", besoj se ka evoluar, apo jo?

  Qė ti tė afrohesh tek absolutja, do duhet tė kesh parime agnostiku - dmth Nuk e di sesi. Nuk e di qysh.


  Zenith, e kuptova mer, ishte shaka ajo. Unė kam shkrujt dhe "ahahahaha'' aty, nuk di ēa duhet bo tjetėr.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Julius : 19-08-2008 mė 22:59
  Ezekiel 25-17.

 19. #39
  elixirs
  Anėtarėsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  filluan masturbimet ketu.

  Nese e takoni Zotin dikund Vriteni!
  Por jo, se keni ate mundesi, sepse ai esht brenda nesh.- kerkojeni aty.
  --------Jo ne udhkryqe, rruge, bare, qiell, toke, hane..., etj etj

 20. #40
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  e ke thene fiks fare se si e konceptoj une zotin. Pikerisht eshte nje ideal ekstrem si pike referimi, i paarritshem nga askush por qe afrohet pambarimisht.
  Si asimptotat e nje funksioni, vleren e se ciles i afrohet pambarimisht por nuk e prek kurre.
  Xfiles nuk eshte ceshtja dhe aq tek roli praktik si pike referimi apo jo , qe duhet te kete Zoti, sesa tek Ideja e Zotit,dmth Zoti ne kete teme nuk duhet pare si dicka qe i huazohet botes se ideve per ta pershtatur per nevojat tona nepermjet perfytyrimeve apo interpretimeve ,sepse nuk eshte teme teologjike.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Njeriu eshte e vetmja krijese...
  Nga augusta b nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 20-06-2011, 19:50
 2. Filozofėt, jeta dhe veprat e tyre!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 18-03-2011, 09:00
 3. Prezantim i eseve te Emersonit (Self-Reliance)
  Nga wittstar nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 11:20
 4. A besoni nė fundin e botės?
  Nga fisniku-student nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24
 5. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •