Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 189 prej 189
 1. #181
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime nė 135 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Ideja apo materja?!

  Kur ndėrtohet njė shtėpi ēfarė bėhet mė parė: ideja e projektimit apo ndėrtimi?
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 2. #182
  i/e regjistruar Maska e jolene
  Anėtarėsuar
  11-01-2014
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Ideja apo materja?!

  Kur ndėrtohet njė shtėpi ēfarė bėhet mė parė: ideja e projektimit apo ndėrtimi?
  Materia-let e ndertimit jane me pare se te vije ideja e projektimit.

 3. #183
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Brigadier na u mbaruan tullat per katin e pare!
  Filloni katin e dyte.....ide e bukur!

 4. #184
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Ideja nuk egziston por eshte fryme apo shpirt pjeserisht...

  Dielli eshte drita e Zotit
  Uji jeta e shenjteve
  Ajri eshte puna e angjejve

  kurse mishi, mishi
  eshte sherbeti, dmth karma evolutive, i jetes i hamesve, kokave, te medhenj!

 5. #185
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Ideja eshte me e vjeter sesa Materia por edhe ajo eshte Materiale! Ajo qe fshihet pas idese, shpesh eshte nje mendim i marre per te rrezuar Zotin,ate qe pret pas gjithckaje!

 6. #186
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  cfare ben mishte pa oriz?

 7. #187
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Ideja apo materja?!

  Kur ndėrtohet njė shtėpi ēfarė bėhet mė parė: ideja e projektimit apo ndėrtimi?
  nuk eshte as njera dhe as tjetra

  pra as materja dhe as ideja

  por eshte dashuria e pa kushtezuar ose devocioni absolut

  devocioni ose e thene ndryshe dashuria pa interes eshte i realitet e pafund dhe aty shkrihen dhe humbasin dhe treten te dy realitetet e mesiperme ideja dhe materja te cilat relative dhe te kufizuara dhe te permbledhura brenda pafundesise devocionale ,mendja e kufizuar e individit nuk mund ta conceptoje dhe ta arrije ta shprehi me fjale sepse edhe fjalet jane te kufizuara ne vetvete per te shprehur pafundesine

  vetem ne kete domension paqeje absolute individi ndjehet i plote dhe i qete ne vetvete dhe dhe nuk deshiron me asgje tjeter, ketu te gjitha deshirat zhduken dhe ngelet realiteti i pafund i cili eshte edhe desiderateum final per individin dhe per shoqerine

  ketu ne kete realizim final individual dhe social jo vetem qe gjejme zgjidhje per problemet aktuale por edhe per ato probleme te cilat mund ti paraqiten shoqerise ne te ardhmen


  dashuria eshte pika e fillimit dhe po ajo dashuria eshte edhe pika e mbarimit

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  hektor.m (23-06-2017)

 9. #188
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Ideja apo materja? Kam lexuar dhe lexoi tani. Psiko-shpirt! Unė jam pėr materjėn. Kur thėmė kėtė krahasoi njeriun mė makinėn! Makina pėr tė funksionuar qe pari i duhet karburanti apo burim i energjisė. Burimi i energjisė pėr shpirtin ėshtė ajri, uji dhe ushqimi. Ajri: Pa ajr nuk jotohet. Kur vdes njeriu populli thot: “ka harruar mė marrė frymė!” Ajri nuk kapet nga dora e njerit, pėrveē me aparaturė tė ndryshme pėr nevoja industriale. Ajri ėshtė i pa ngjyrė por mė sy tė thjeshtė nuk shifet. Atėherė, kur burimi i energjisė sė shpirtit ėshtė: ajri, uji dhe ushqimi, sipas meje ėshtė e pamundur qe shpirti mo tė jetė materje apo energji qe e futė njeriun nė levizėje. Sipas meje ideja ėshtė produkt i cili buron nga njė mekanizem i posaqem tė sistemi nervorė. Kėshtu qe pėr mua nuk ka lidhėje ideja mė materjė. Por materja i paraprinė idesė pėr ti plotėsuae nevojat e veta tė dėshiruara. Pėrseri po kėtė materje po e lidhi mė makinėn apo aparatin! Qdo makinė apo aparat ėshtė i ndėrtuar pėr ti potėsuar nevojat pėrkatėse tė njeriut. Materja ėshtė mbėshtetėse e idesė pėr tė ia plotėsuar njeriut dėshirat pėrkatėse. Shembull, ēdo FE e ka statusin e vet dhe dėshirėn pėr ta plotėsua egon e vet.
  Tani pėr tani materja prodhon vepra tė cilat nuk vdesin kurr!
  Ndėrsa ideja ėshtė vepėr eksperimentuese, veprat e saja janė variabile apo mos tė themė labile pėr qenien njerėzore.

 10. #189
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Anėtarėsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  Nė Pejė
  Mosha
  75
  Postime
  1,007
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Ideja apo Materia ?

  Nė kėtė botė, sė pari ka lindur njeriu. Andaj pas kėrkesave tė tija pėr ti plotėsuar nevojat, ka lindur iteja.

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Tema tė Ngjashme

 1. Njeriu eshte e vetmja krijese...
  Nga augusta b nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 20-06-2011, 19:50
 2. Filozofėt, jeta dhe veprat e tyre!
  Nga Davius nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 18-03-2011, 09:00
 3. Prezantim i eseve te Emersonit (Self-Reliance)
  Nga wittstar nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 11:20
 4. A besoni nė fundin e botės?
  Nga fisniku-student nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 28-02-2007, 14:24
 5. Tė dhėnat fosile hedhin poshtė evolucionin
  Nga monarku nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •