Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1

  Minierat shqiptare shiten n bursat e bots

  (Nga Shekulli)

  Nj transaksion tjetr u njoftua dje me shitjen e koncesionit t Kalimashit. Kompanit, krejtsisht t panjohura. Shqipria ka lshuar mbi 100 kontrata koncesionare pr minierat, por prfitimet jan t padukshme.


  Faktet

  * E gjith Industria Minerare e Shqipris u dha me koncesion gjat viteve 2000-2003, krejtsisht falas, prkundrejt investimeve minimale.
  * T gjitha kompanit koncesion-marrse kan qen t vogla dhe t panjohura n qarqet botrore t industris minerare.
  * Koncesionet m t rndsishme jan shitur te t trett dhe qeveria shqiptare ka dhn miratimin, pa br publike detajet e transaksioneve.
  * Ministria e Financave u ankua disa jav m par se shfrytzimi i nntoks shqiptare po prodhonte pak apo aspak t ardhura pr Buxhetin e Shtetit.
  * Qeveria miratoi s fundmi nj ligj q i detyron kompanit t paguajn 10% rent pr shfrytzimin e resurseve kombtare.
  * Minierat me koncesion kan ngrn jetn e disa dhjetra minatorve gjat pes viteve t fundit. Kompanit kan shptuar pa ndshkim.


  Nj kompani kanadeze e quajtur Carlaw Capital III Corp njoftoi dje se ka bler nga nj korporat australiane pes kontrata koncesionare pr minierat e kromit dhe t bakrit n Shqipri, u njoftua dje nga media kanadeze. Sipas njoftimit, kompania JAB Resources zotron koncesione pr mineralet e kromit, platinit, arit, bakrit e nikelit n Kalimash dhe zona t tjera t Shqipris veriore. JAB zotron rreth 3 milion dollar australian pr t financuar aktivitetet e kompanis pr pjesn e mbetur t vitit 2008. Vlera e transaksionit nuk bhet e ditur. Kompania thot se po kryen krkime pr burime t reja minerali kromi pran miniers ekzistuese t Kalimashit. Kompania JAB ka zyrat qendrore n Australi dhe sht themeluar nga disa ekspert gjeolog.

  Koncesioni

  N listn e ligjeve shqiptare, JAB nuk gjendet gjkundi. Zyrtarisht, Miniera e Kalimashit i sht dhn me koncesion kompanis turke Hayri Ogelman Mademcilik n vitin 1999. Vet JAB, n faqen e vet n internet, thot se e ka bler kontratn koncesionare nga nj kompani tjetr. Shit-blerja e kontratave koncesionare duket se sht nj praktik e zakonshme n Shqipri dhe kryhet pa marr mundimin pr t informuar shqiptart. Sipas nj investigimi gazetaresk t kryer nga Rrjeti Ballkanik i Gazetaris Investigative, BIRN, kompanit po shfrytzojn n mnyrn m t keqe t mundshme nntokn shqiptare, pasi po mbledhin mineralin m t pasur, duke ulur vlern e pjess drrmuese t burimit dhe duke i hequr shansin vendit q t prpunoj pjesrisht kto minerale. Pr pasoj, vlersohet se rreth 200 milion euro vler mineral kromi e bakri jan hedhur. N munges t mineralit t pasur, kjo vler mund t bhet e parikuperueshme, sipas ekspertve, sepse nuk do t ket leverdishmri ekonomike. N total, kjo metod pune ul jetgjatsin e burimeve minerare dhe ul prfitimin ekonomik t vendit.

  Dhe ka shum raste t tilla

  Kompani, emrin e t cilave nuk e ka dgjuar askush n Shqipri, msohet se ekzistojn dhe kan koncesione nafte apo mineralesh t tjera, vetm kur lajmi publikohet pr investitort e bursave t vendeve t tjera. Disa muaj m par, nj kompani me emrin Privat Co., rezultoi pronare e zons naftmbajtse t Kuovs. Zyrtarisht, eksportet e mineraleve t paprpunuara arritn n dhjetra-milion euro gjat vitit t kaluar por ministri i Financave, z.Ridan Bode, deklaroi kt vit se qe shum i paknaqur pr faktin se gjith ky volum ekonomik po sillte n Buxhetin e Shtetit, t ardhura n nivele t paprfillshme. Kompanit q shfrytzojn nntokn shqiptare nuk kan asnj detyrim tjetr pr t plotsuar, me prjashtim t pagess s Tatimit mbi Fitimin, por tatim-fitimi i deklaruar sht i paprfillshm.

  Ndalohen investimet serioze

  Copzimi i Industris Minerare t vendit n nj pafundsi kontratash, si dhe refuzimi i autoriteteve pr t revokuar kontratat q jan shkelur n pjesn drrmuese t rasteve nga kompanit koncesion-marrse, ka penguar kompani m serioze t investojn n Shqipri. Vitin e kaluar qen kompanit kineze t interesuara pr t shfrytzuar nntokn shqiptare, por nuk mundn t hynin, pr shkak se n Shqipri nuk kishte m burime t lira. Kompania m e madhe koncesion-marrse te mineralet, ka marr angazhim t investoj 15 milion dollar, dhe as kto para nuk i kan investuar. Minierat shqiptare u shfrytzuan n mnyr t gabuar gjat dekads s fundit t komunizmit, kur nevoja e qeveris pr t fituar valut sakrifikoi logjikn e shfrytzimit afatgjat dhe t qndrueshm t burimeve.

 2. #2
  Po kur behen pazare te qelbura per ato mbi-toke, pse mos te behen dhe per ato nen-toke.

  Sic kam thene te nje teme tjeter me lajme te tilla xhevahiresh, hapu dhe TE FUTEN.

 3. #3
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Me mire qe rrine te pashfrytezuara, te pakten mineralet rrojne ... Sikur na duhet industria e rende ne. Kemi turizmin dhe fabrikat e sallamit,pra jemi ne rregull me planin qe u hartua ne 1991 e qe do zbatohet derisa te pasurohemi prej turizmit dhe sallamit. Po nuk u pasuruam dot do hartojme plane te tjera ku mund te hyje edhe industrializimi si i nevojshem.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2004
  Postime
  298

  Fjale me vend o Liones...

  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Po kur behen pazare te qelbura per ato mbi-toke, pse mos te behen dhe per ato nen-toke.

  Sic kam thene te nje teme tjeter me lajme te tilla xhevahiresh, hapu dhe TE FUTEN.
  ..kjo eshte sinteza e gjithe politikes ekonomike qe drejton ekonomine shterore Shqiptare...kur po behen pazare te qelbura per ato mbi toke,..kur ne siperfaqe po shperthen korrupsioni ne forma ekstreme si ai i gerdecit..me vjen si cudi qe dikush shqetesohet se cfar behet nen toke ku nuk shikon asnjeri se si po mashtrohet ky popull i mjere. Popull i mjere dhe popull hilacak qe presin te tjeret te sakrifikojne per te.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  te degjojm dy kumona..thot poplli..

  --

  RD

  --

  Koskelo prgzon qeverin shqiptare pr progresin n reformat ekonomike


  IFC: Shqipria, partnere e fuqishme me potenciale t shumta biznesi


  Zvends/Presidenti pr Evropn dhe rajonin i koorporats prestigjoze IFC-s (International Finance Corporation), Jyrki Koskelo, e ka cilsuar Shqiprin si nj partnere t fuqishme bashkpunimi me potenciale t shumta pr t‘u shfrytzuar. Gjat nj takimi t zhvilluar me kryeministrin Sali Berisha, n vizitn e tij t par n Tiran, Koskelo ka prgzuar maksimalisht kryeministrin pr arritjet dhe ndryshimet rrnjsore q ka psuar vendi vitet e fundit n fushn e ekonomis. Duke e prgzuar qeverin shqiptare pr progresin n reformat ekonomike, si dhe progresin e br n prmirsimin e klims s biznesit, Zvendspresidenti i IFC-s e siguroi kreun e qeveris shqiptare pr mbshtetjen e IFC, n zhvillimin e mtejshm t reformave n Shqipri si dhe pr vazhdimsin e asistencs s saj n zhvillimin e projekteve t rndsishme pr vendin. Gjat ktij takimi, nj vend t veant n diskutimet e dy personaliteteve zun dhe projektet pr portet e Shqipris. Lidhur me kt shtje kryeministri i prezantoi Koskelos interesin e lart t investuesve t huaj privat n zhvillimin e porteve aktuale dhe ndrtimin n Shqipri t porteve t reja me kapacitete t fuqishme. N kt kuadr kryeministri vlersoi se rruga Durrs-Prishtin q lidh korridorin e 10-t me shumicn e vendeve t Evrops Jugore dhe Qendrore dhe Ballkanit, ka sjell si rezultat vnien n qendr, t daljes n det nga Shqipria, nprmjet porteve. Kryeministri u shpreh se, qeveria shqiptare ka ngritur grupin e vlersimit t projekt-propozimeve t paraqitura nga kompani shum t njohura ndrkombtare dhe e vlerson asistencn e IFC n kt drejtim. Nga ana e tij, kreu i ekzekutivit shqiptar, duke uruar zv/presidentin Koskelo pr detyrn e re, shprehu falenderimet dhe mirnjohjen e tij t thell pr ndihmn e muar q IFC (International Finance Corporation) i ka dhn qeveris shqiptare n shum projekte. N kt kontekst, Berisha ka vlersuar se qeveria shqiptare e konsideron IFC nj partnere t suksesshme n zbatimin e reformave me rndsi jetike pr vendin. Gjat takimit, kryeministri Berisha i shprehu zv/presidentit Koskelo angazhimin e qeveris pr t vazhduar punn pr ndrtimin e HEC-it t Ashts t asistuar nga IFC. Ndr t tjera, kreu i qeveris e falenderoi zotin Koskelo pr asistencn q IFC po jep n prgatitjen e procesit t privatizimit t shprndarjes s KESH. Kryeministri theksoi se, angazhimi i qeveris shqiptare n kt proces ka qen dhe sht i plot, duke patur si objektiv kryesor transparencn totale dhe arritjen e qllimit, finalizimin e privatizimit n muajin shtator.


  Bogdani: Shpifja e Leskaj pr pensionet, seria e mashtrimeve t radhs n PS


  Prfaqsuesit e PS-s po prpiqen q me an t spekullimeve dhe trillimeve, t mashtrojn qytetart lidhur me rritjen e pensioneve nga qeveria. N munges t do alternative funksionart e PS t urdhruar nga Rama dalin prdit n media, duke promovuar politikn e re q bazohet mbi filozofin e shpifjes dhe mashtrimit.

  N vijimsi t ktyre deklaratave trilluese, kryetarja e grupit parlamentar si dhe njkohsisht ish-ministrja e Puns dhe pensioneve, kryetarja e Grupit parlamentar t Partis Socialiste, Valentina Leskaj, n emr t politiks s re t mohimit t vrtets, nxorri n treg serin e fundit t mashtrimeve. Me an t nj deklarate qesharake, Leskaj tha dje se, pensionet aktualisht jan 4.9% m t larta se n vitin kur ajo dorzoi Ministrin e Puns dhe shtjeve Sociale. Zdhnsi i Partis Demokratike, Gerti Bogdani, duke hedhur posht si trillime t pastrta deklarata t tilla tha se, prononcime t tilla mund t bhen vetm n kuadrin e politiks s re t mashtrimit t kryetarit t PS, Rama. Duke theksuar paaftsin e Leskajt gjat drejtimit t Ministris s Puns, prsa i prket shtjes s pensioneve, Bogdani ka thkesuar se, me an t puns s ksaj qeverie aktualisht do pensionist apo pensioniste n t gjitha qytetet e Shqipris e di q pensioni i tij apo i saj sht m i lart. "do pensionist n qytet nga 83.5 dollar q merrte n vitin 2005, sot merr 111 dollar me kursin e kmbimit t vitit 2005. do pensionist shqiptar n fshat nga 34,000 lek pension n 2005, merr 60,500 lek pension n 2008, pra, sot merr dyfishin", nnvizoi Bogdani n nj deklarat pr shtyp. N vijim, ai ka shtuar gjithashtu se, n qoft se inflacioni sht rritur me 2-4% n kto tre vite, n fund t vitit do pensionist n qytet ka marr nj shtes t barabart me 5% t pensionit mujor dhe do pensionist n fshat nj shtes t barabart me 10% t pensionit, t vlefshme pr t zeruar inflacionin. "Me deklarata t tilla znj. Leskaj mund t pasuroj vetm arkivn e mashtrimeve t kryetarit t saj, por nuk mund t mashtroj asnj pensionist shqiptar", nnvizoi m tej zdhnsi i Partis Demokratike.


  Rama, fobi ndaj teknologjis s informacionit


  Rruga Durrs-Kuks-Morin, rritja e pagave dhe pensioneve dhe mosha dixhitale jan shndrruar n fobi pr kryetarin e PS-s, Edi Rama, i cili angazhon do dit sejment e tij pr t shpifur ndaj ktyre tre projekteve t qeveris. Zdhnsi i Partis Demokratike, Gerti Bogdani, tha se duket qart se tre jan fobi t forta t Rams, rruga Durrs – Kuks – Morin, rritja e rrogave dhe pensioneve dhe pa diskutim mosha dixhitale. Ai tha se, ndrsa qeveria ka inauguruar nj numr t madh kabinetesh informatike ka do t thot rritje t prdorimit t internetit, Partia Socialiste, duke mos e kaprcyer dot kt fakt po mundohet me t gjitha mnyrat t mohoj dhe fshij punn e qeveris. "Nga selia e Partis Socialiste vjen deklarata e radhs, e cila nxjerr n pah fobit e kryetarit t saj ndaj kompjuterave dhe teknologjis s informacionit", u shpreh Bogdnai. Ai theksoi se, optimizmi i ksaj Qeverie sht padiskutim shum m pozitiv se fryma negative q rrezaton selia roz. Shqipria, tha ai, n vitin 2005 renditej e fundit n bot prsa i prket prdorimit t internetit, me rreth 4.7%, sot ajo sht mbi 15% dhe shnon vendin e par n bot prsa i prket ritmit t rritjes s prdorimit t internetit. "N Shqipri, sot po aplikohen me sukses dhe po prhapen me shpejtsi kabinetet e informatiks n shkolla, regjistrimi elektronik i bizneseve, taksat on-line, regjistri i penaliteteve online, po prhapet me sukses prokurimi elektronik dhe s fundmi gjendja civile elektronike nprmjet arritjes m t re, ertifikatave dixhitale", ka theksuar Bogdani n nj deklarat pr shtyp.


  Basha n takimin e jashtzakonshm t ministrave t Jashtm t NATO


  Ministri i Punve t Jashtme, Lulzim Basha, do t marr pjes n mbledhjen e jashtzakonshme t ministrave t Jashtm t NATO-s q do t mbahet gjat dits s sotme n Bruksel. Ky sht takimi i par i Kshillit t Atlantikut t Veriut n nivel ministrash t Jashtm, n t cilin ftohen t marrin pjes Shqipria dhe Kroacia. N qendr t ktij takimi t jashtzakonshm t ministrave t Jashtm t NATO-s do t jen situata dhe zhvillimet n Gjeorgji. Shqipria dhe Kroacia u ftuan t antarsohen n NATO n sSamitin e Bukureshtit, n 3 prill 2008. M 9 korrik 2008, vendet antare t NATO-s nnshkruan protokollet e antarsimit t Shqipris dhe Kroacis, duke i hapur rrugn antarsimit t plot t dy vendeve t Ballkanit n Aleancn e Atlantikut t Veriut.


  --

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Nje gje vura re une si ne versionin socialist dhe ne ate demokrat, flitet gjithmone per SHFRYTEZIM te burimeve ne shqiperi nga firmat e huaja. A nuk mund ti shfrytezojme vete ne minierat dhe burimet e tjera natyrore ne shqiperi?

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 4. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •