Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime

  Si i thon iriqit italisht, testi absurd pr kryeinfermiert

  Por kur konkursi degjeneron n intervista "pa buk", e pa pikn e lidhjes me profesionin ather gjrat ndryshojn. Kshtu ka ndodhur n qendrn spitalore universitare, "Nn Tereza". Reforma aq shum e prfolur pr kryeinfermieret e pavijoneve ka habitur jo vetm personelin q sht intervistuar nga drejtuesit e zyrs s kryeinfermiereve t prgjithshm t spitalit, por edhe kdo q dgjon mnyrn sesi jan br intervistat. Kshtu pasi 88 kryeinfermieret e QSU kan dorzuar jetshkrimet prkatse pran zyrs s kryeinfermieris s prgjithshme n drejtori, secila prej tyre sht marr n pyetje nga kompetentet e ksaj zyre. E pas disa pyetjesh naive lidhur me profesionin, radha u ka ardhur njohurive pr gjuht e huaja. N kt pik kryeinfermierja e prgjithshme ka dashur t'i testoj sa m mir vartset. Teksa disa prej tyre kan pranuar se din gjuh t huaja e prkatsisht italishten, pyetja e radhs q u sht br ka qen pikrisht kjo "Si i thon iriqit n gjuhn italiane?" apo "Si i thon kafshon n gjuhn italiane". Kt e pranuan me gojn e tyre pjesa m e madhe e kryeinfermiereve, disa prej tyre t ofenduara t tjerat, duke shprthyer n t qeshura. N fakt pak mend do t kuptosh se as iriqi e as kafshimi nuk kan asnj lloj lidhje me terminologjin q prdoret n personelin e mesm. T tilla pyetje nuk bhen prej kohsh as n ambasadn m dorshtrnguar pr viza n vendin ton, ku qllimi i vetm sht t t prcjellin pa pasur mundsin t marrsh nj t till.
  Reforma
  Por n prezantimin e nisjes s reforms n personelin e mesm rreth nj muaj m par drejtuesit e QSU foln vrtet pr kritere e pr konkurs. N kuadr t ksaj reforme kryeinfermieret e pavijoneve jan t parat q do t'i nnshtrohen testimit pr t ruajtur vendin e puns, ndrsa n nj faz t dyt reforma do t prek dhe 1 200 infermieret e ktij spitali. Sipas drejtuesve t spitalit, reforma synon prmirsimin e cilsis s shrbimit infermieror, prishjen e lidhjeve klienteliste dhe funksionimin e shrbimeve. Ata kan deklaruar gjithashtu se n spital nuk do t ket m infermiere me shkoll t mesme. Kjo n nj koh kur n kt spital rreth 60% e infermierve nuk e kan arsimin e lart, por kan mbi supe vite t tra pune, eksperienc, trajnime jasht vendit, me t cilt jan prpjekur t mbushin kt boshllk. Pr pjesn m t madhe t tyre, t'i heqsh nga puna pas 20 vjetsh nuk sht e drejt.

  Kriteret

  Shkolla e lart e Infermiris mesatare mbi 9 15 pik
  Arsimi i mesm profesional nota mbi 9 9 pik
  Kursi i kuadrove t mesme mjeksore 2 vjet nota mbi 9 7 pik
  Aftsit dhe cilsit (profesionale, drejtuese, komunikuese) 10 pik
  Trajnime profesionale pas diplomimit 1 pik
  Botime 3 pik
  Libra 5 pik
  Njohurit kompjuterike 1 pik  Panorama
  Sui generis

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Ka lidhje ka, ja te vjen ty ne infermieri nje italian qe e ka kafshuar iriqi dhe fillon e bertet-Mi ha morso il ricio! Nese infermieret nuk e kuptojne, ca behet me te?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Ka lidhje,
  nga titulli kujtova se mos pyetej ajo pyetje per provimin e infermierise, por perderisa thuhet qarte "testimi per gjuhet e huaja", sigurisht qe nese ti pretendon te dish shume mire italisht duhet te dish te pakten si i thone "kafshoj",pse jo dhe si i thone iriqit. Ne te kundert thuaj qe "nuk e di italishten" dhe mos u skandalizo nga pyetjet.

 4. #4
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  shume e thjeshte plako shtoji nje iiiiiiiiiiiiiii dhe te del iric.
  ne nje bisede me nje italiane i them supoziamo..............ajo me thote thuhet suponiamo.
  i them: rendesi ka qe e more vesh ca desha me thene.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  shume e thjeshte plako shtoji nje iiiiiiiiiiiiiii dhe te del iric.
  ne nje bisede me nje italiane i them supoziamo..............ajo me thote thuhet suponiamo.
  i them: rendesi ka qe e more vesh ca desha me thene.
  lol

  ashtu me ndodh dhe mua

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Si i thon iriqit italisht, testi absurd pr kryeinfermiert

  po pra riccio, i thone e sakte

 7. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Si i thon iriqit italisht, testi absurd pr kryeinfermiert

  Mu kujtua nje **** qe dyshonte qe une flisja disa gjuhe te huaja,dhe tek italishtja me pyeti si i thone "puter ariu'.
  Kur ja thashe po me shikonte me dyshim e me habi. Cudi me shqipot

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Si i thon iriqit italisht, testi absurd pr kryeinfermiert

  As infermieret dhe as Doktorret nuk e kane per DETYRIM mesimi e te gjitha gjuheve te huaja, por vetem ajo qe eshte subjekt mesimor!
  A dine infermieret Italiane si i thone "Mi ha morso il serpento/lupo/cane etj ne Shqip?!


  Italishtja nuk eshte gjuha nderkombetare, Anglishtja eshte e tille.

  Detyrimi parimor i nje infermieri-je eshte profesionalizmi dhe dituria ne fushe.  Pastaj, a ka Shqiptare qe s'flasin apo s'kuptojne Italisht?@

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,660
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Si i thon iriqit italisht, testi absurd pr kryeinfermiert

  Testet e gjuhes duhet Te ndertohen gjithmone mbi bazen e disa
  Udhezimeve nga Ministria e Shendetsise
  Dhe Jo ti lihet. Liri e plote dhe spontanitet
  nje krye infermiereje bozo
  Bozo do Te thote karagjoze,kllaun.
  sinonime(fjale me kuptim Te njejte)
  Me fjalen bozo Jane fjalet
  Fofao
  Vovo
  Dhe Rano Mekdano.
  testi I gjuhes duhet Te ishte fokusuar
  NE keto aspekte
  1.njohja e gramatikes
  2.aftesite dhe kualiteti NE Te folur
  3.aftesite per Te shkruar korrekt fjale shprehje
  Dhe paragrafe
  4.aftesi per Te bere raport diagnostik
  Dhe analize Te situates shendetsore Te nje pacienti
  Komplet me shkrim dhe Te folur NE gjuhe Te huaj
  5.test per njohjen e terminologjise mjekesore
  Te specialitetit qe ka intern
  Mieri NE gjuhe Te huaj.
  njohja e terminilogjise professionals NE gjuhe
  Te huaj presupozon Te dihen NE italisht
  App anglisht. Te pakten 10 mije terms shkencore
  Fjale qe perdoren NE profesionin e infermierit.
  keto gjera kerkojne drejtim dhe udhezime
  Nga ministria qe Te zhvilohen korrekt
  Dhe me profesionalizem dhe Jo Te behen kuturu
  Spontane..
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 17-05-2018 m 22:20
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Tema t Ngjashme

 1. Teatri absurd
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 24-04-2003, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •