Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589

    Besimi tek zoti i çifuteve, edhe tek zoti i arabëve.

    Dhe dëgjova numrin e atyre që u vulosën: njëqind e dyzet e katër mijë të vulosur nga të gjitha fiset e bijve të Izraelit.
    Kjo eshte zbulesa (8) e cila flet per apokalipsin. Pra e cileson ne fund "bijve te izraelit" dmth te çifuteve. Katoliket besojne ne zotin e çifuteve, edhe myslimanet ne zoti e arabeve!
    Kur kto vende jan ne lufte me njera tjetren "lufta shenjte" duan te tregojne se zoti i kujt eshte me i forte, ai zot nga ana tjeter e kufirit, apo ky tjetri brenda. Kete besim ua dhane çifutet edhe arabet te cilet dolen neper bote duke u hapur si vaji ne lakra, duke perhapur fene e tyre anembane globit.

    Bibla ne cdo faqe te saj, flet per popullin e izraelit, pa e permendur fare pjesen tjeter te botes!! Thua se ne te tjeret nuk egzistojme!? Kur ky zot qenka zoti njerzimit, atehere pse flet vetem per izraelitet? Pse nuk flet pak edhe per ne te tjeret ne bibel?

    Cfar trillimi kan ber çifutet ë? E kan ber te gjith boten te besoje ne nje zot, qe gjasme qenka zoti i tyre, duke ber boten te kene frike nga zoti i çifuteve!

    Nese une e kam gabim, atehere pse bibla flet vetem per bijt e izraelit (çifutet) ?? Ne te tjeret bijt e kujt jemi, te cilit zot?

    Te kujt?
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  2. #2
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Mos lexo shume nga keto lloj gjerash se ta bejne trurin çorap.
    Nuk ta them me te keq, ne fund te fundit feja eshte politike...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anëtarësuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    Citim Postuar më parë nga zulullandi Lexo Postimin
    Mos lexo shume nga keto lloj gjerash se ta bejne trurin çorap.
    Nuk ta them me te keq, ne fund te fundit feja eshte politike...
    Pajtohem me kete mendim, edhe une mendoj qe feja gjithmone ka qene, eshte dhe do te jete politike.
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  4. #4
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ok, e lashe.. nuk do lexoj me!
    lol
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  5. #5
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Bibla ne cdo faqe te saj, flet per popullin e izraelit, pa e permendur fare pjesen tjeter te botes!! Thua se ne te tjeret nuk egzistojme!? Kur ky zot qenka zoti njerzimit, atehere pse flet vetem per izraelitet? Pse nuk flet pak edhe per ne te tjeret ne bibel?
    Por dihet qe Bibla ,ka zbritur vetem per nje Popull d.m.th per popullin Izraelit apo "per Delet e Humbura te Izraelit",dhe per kete fakt popujt e tjere nuk mund ta gjejne veten e tyre tek Bibla...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  6. #6
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Por dihet qe Bibla ,ka zbritur vetem per nje Popull d.m.th per popullin Izraelit apo "per Delet e Humbura te Izraelit",dhe per kete fakt popujt e tjere nuk mund ta gjejne veten e tyre tek Bibla...
    kurse kurani ka dalur per devete e humbura te arabise dhe sigurisht qe askush tjeter smund ta gjeje veten aty.me mire lexojme veprat e enver hoxhes ose mein kampfin e hitlerit se e gjejne europianet veten aty.mos je gje teolog ti?

  7. #7
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    kurse kurani ka dalur per devete e humbura te arabise dhe sigurisht qe askush tjeter smund ta gjeje veten aty.me mire lexojme veprat e enver hoxhes ose mein kampfin e hitlerit se e gjejne europianet veten aty.mos je gje teolog ti?
    Ne Kuran shume pak permendet termi arab,qe dote thotë se nuk eshte zbritur vetem per kete Popull,por ne kuran kur behet fjal per ndonje popull,ne menyre permbledhese i emron me termin Musliman

    Jo nuk jam Teolog ,por thjesht jam nje Besimtar Musliman,qe kam deshire te njof Fen Time..

    Ndersa me Profesion jam Jurist Laik
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  8. #8
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Ne Kuran shume pak permendet termi arab,qe dote thotë se nuk eshte zbritur vetem per kete Popull,por ne kuran kur behet fjal per ndonje popull,ne menyre permbledhese i emron me termin Musliman

    Jo nuk jam Teolog ,por thjesht jam nje Besimtar Musliman,qe kam deshire te njof Fen Time..

    Ndersa me Profesion jam Jurist Laik
    Atehere pse gjithe pejgamberet jane arab? ashtu edhe Hebrenjet tek Bibla...

  9. #9
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch Lexo Postimin
    Atehere pse gjithe pejgamberet jane arab? ashtu edhe Hebrenjet tek Bibla...
    Jo te gjithe jane arab e israelit . Çdo popull ka pas te derguar .
    Pershendetje
    KOSOVA E MADHE

  10. #10
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    Jo te gjithe jane arab e israelit . Çdo popull ka pas te derguar .
    Pershendetje
    p.sh pakten kendej prej Evropes?

  11. #11
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch Lexo Postimin
    p.sh pakten kendej prej Evropes?
    Kane qene shum dhe jo te gjithe jane te permendur . Kurse ata qe permenden jane me te njohurit .
    Pershendetje
    KOSOVA E MADHE

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Bibla ne cdo faqe te saj, flet per popullin e izraelit, pa e permendur fare pjesen tjeter te botes!! Thua se ne te tjeret nuk egzistojme!? Kur ky zot qenka zoti njerzimit, atehere pse flet vetem per izraelitet? Pse nuk flet pak edhe per ne te tjeret ne bibel?

    Cfar trillimi kan ber çifutet ë? E kan ber te gjith boten te besoje ne nje zot, qe gjasme qenka zoti i tyre, duke ber boten te kene frike nga zoti i çifuteve!

    Nese une e kam gabim, atehere pse bibla flet vetem per bijt e izraelit (çifutet) ?? Ne te tjeret bijt e kujt jemi, te cilit zot?
    shum verejtje me vend .....me vend me vend...

    shi tani librat qe ban bum per fen krishtere te shkruara nga po keta popuj "te zgjedhur te zotit"codi i davinqit dhe tjetri pasioni i krishtit...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  13. #13
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nese une e kam gabim, atehere pse bibla flet vetem per bijt e izraelit (çifutet) ?? Ne te tjeret bijt e kujt jemi, te cilit zot?
    Tashmë e gjete një temë ku nuk do kundërshtojmë njëri tjetrin

    Duhet të kuptojmë konceptin e biblës. Bibla ndahet në dy pjesë: Dhjata e Vjetër, dhe Dhjata e Re.

    Dhjata e Vjetër u përhap nga Moisiu vetëm për izralitët, ndërsa Dhjata e Re u përhap nga Krishti për gjithë njerëzimin.

    Tash, Dhjata e Vjetër (pasiqë është për izraelitët), në bazë të shkrimeve që ka, del se i urdhëron izraelitët që të pushtojnë tjerët, të jenë të dhunshëm, të plaçkisin, të grabisin femra, të pushtojnë toka, të zhdukin popuj, të skllavërojnë etj.

    Por për t'i realizuar gjithë këto, duhet që popujt tjerë të jenë të durueshëm, dhe të pranojnë çdo të keqe nga hebrenjtë. Prandaj për të arritur këtë u desh që të shpallej Dhjata e re, e cila i urdhëron krishterët që nëse dikush i godet në njërën faqe të kthejnë edhe tjetrën, me një fjalë kërkon nënshtrim.

    Rezultati është Çifut-skllavopronar dhe Krishter-skllav.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Rezultati është Çifut-skllavopronar dhe Krishter-skllav.

    ah pash nji dokumentar ne Gaza tregonin kolonet izraelit duke punu ne token palestineze me njerz palestinez....ato salla e perime qe pash aty i vin ketu nuk i ha mu ! me qfar kushtesh punonin ata palestinez te shkret , si jetohet e punohet ne token te te okupuar ? phuuuu zoti i vraft ..ARTE-tv me e mira..
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  15. #15
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Atehere pse gjithe pejgamberet jane arab? ashtu edhe Hebrenjet tek Bibla...
    Sepse feja e tyre dhe profetët e tyre i përkasin botës së tyre semite.

    Ilirët dhe më pas shqiptarët nuk kishin nevojë për profetë, sepse populli ynë e ka pasur religjionin e vet që nga kohët më të lashta, dhe e ka ruajtur e zhvilluar me fanatizëm deri në ditët tona.

  16. #16
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Mosmirënjohja është mëkati më i madh ('flet allahu' tek libri i tij).

    Te ky libër, ka plot 'profetë' të llojit beni israili. Nuk bëni mirë tu ktheni krahët kur ju hartuan gjithë atë libër (përsëritës) dhe jua dhanë gati. Edhe arabët tuaj ('profetët e tjerë' me demek) vëllezër gjaku janë me ata.

    - Besimi tek zoti i çifutëve dhe i arabëve -
    Prektora

  17. #17
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Mosmirënjohja është mëkati më i madh ('flet allahu' tek libri i tij).

    Te ky libër, ka plot 'profetë' të llojit beni israili. Nuk bëni mirë tu ktheni krahët kur ju hartuan gjithë atë libër (përsëritës) dhe jua dhanë gati. Edhe arabët tuaj ('profetët e tjerë' me demek) vëllezër gjaku janë me ata.

    - Besimi tek zoti i çifutëve dhe i arabëve -dhe i gjithe njerezimit
    Eshte vetem nje Zot i gjithe njerezimit mos beni ndarje nepermjet popujve dhe te beni ketu poleteizem .
    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga eldonel : 10-08-2008 më 15:38
    KOSOVA E MADHE

Tema të Ngjashme

  1. Lufta e III boterore (2)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 29-11-2015, 04:16
  2. Kisha është Një
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  3. Vazhdojne luftimet ne rripin e Gazes
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 140
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:44
  4. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  5. Marrdhëniet Izraelo-Palestineze hyjnë në një erë të re.
    Nga Albo në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 181
    Postimi i Fundit: 29-10-2003, 12:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •