Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75
  1. #41
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Le te themi qe helenet dhe iliret qenkan i njejti popull bidialektik. Atehere si e shpjegon ti qe asnje (dhe kur them asnje, ne menyre absolute asnje) ilir nuk u shqua si historian, gjeograf, mjek, shkrimtar, artist e shkencetar sikurse vellezerit e tyre helen?! Perkundrazi, ndryshe nga helenet qe ishin te penes, politikes dhe te artit, iliret mbaheshin si luftetar te zote duke nxjerre sa e sa perandore e ushtarake te larte ne perandorine Romake. Shiko te njejtin paralelizem me arvanitasit (njerezit e dyfekut) me greket politikane te kohes. Ose nje tjeter paralelizem kohor. Arberoret me ne krye Skenderbeun (kryeluftetari i Evropes ne ate kohe) me greket "e nenshtruar". Pra edhe sikur per nje moment te injorosh sa e sa fakte te lena nga historianet e vjeter, a nuk e sheh se te dy keto grupe ndajne disa vecori te rendesishme te karakterit per te qene i njejti komb?! Shqiptaret ende nuk kane fakte konkrete qe te bejne lidhjen direkte me Iliret (jane dreqi ta haje gati 1000 vjet boshllek qe kur jane permendur Iliret per here te fundit dhe Albanians) nga shpresohet se e kane origjinen, ndersa ketu po synohet te thuhet qe helenet na qenkan paraardhes te shqiptareve gjithashtu!!.
    Nje gje qe duhet ta kuptosh qysh para se te hysh ne bisede me mua eshte se une nuk kam asgje kundra jevgjve, sllaveve, e aziateve te tjere, absolutisht, - une vetem deshiroj ti kem ata atje ku e kane vendin, as me larg, por as me afer. Ne sot kemi permbi 100 shtete sllave dhe askush nuk ankohet, kurse u beka nami nese behen 5 shtete shqiptare - dhe kush e kundershton kete me shume? - sllavet aziatik, greqerit aziatik, kinezet je jevgjit hindus. Se ka pak, he fara u humbte pergjithmone. Une e cmoj kulturen kineze poaq sa ate japoneze madje edhe me shume sepse kane qene nje popull vertete paqesor dhe per te tille i adhuroj edhe sot e kesaj dite, por i dua kinezet ne kine e jo ne shqiperi. ne shqiperi mund t'i dua per 3 jave, aq sa do te me donin ata mua ne kine por jo me shume. Prandaj me ke kuptuar keq.

    cit.:
    Atehere si e shpjegon ti qe asnje (dhe kur them asnje, ne menyre absolute asnje) ilir nuk u shqua si historian, gjeograf, mjek, shkrimtar, artist e shkencetar sikurse vellezerit e tyre helen?!

    Cka po thu more?!!

    Qe te mos u hyujme rend origjines se mjekeve, filozofeve, poeteve, aedeve, etj sepse kjo eshte pune e lodhshme, po te pyes
    po mire bre trimi, cka po ta merr mendja ty, perse asnje popull evropian deri ne fund te shekulilt XVIII nuk e shkrojti asnje veper me rendesi, as poetike madje ne ndonje prej gjuheve evropiane perpos ne latinisht?

    Te kam thene nje here se vepra e pare Europiane gjysme-filozofike e shkruar ne gjuhe amtare te shkrimtarit te kohes, ishte: "Mbi Te Bukuren Dhe Te Madherishmen", dhe tani cfare kerkon?? Ti quash te gjithe filozofet alikimistet jatrokimistet, astronomet matematicientet e te tjere te kombeve evropiane, latine?

    "gjuha greke" isthe gjuhe liturgjike parahistorike letrare te cilen e kane perdorur shqiptaret e vjeter e cila nuk u perdor vetem ne evrope por edhe ne azi e afrike qyshse paraardhesite tane themeluan tempujt e pare atje dhe deri me ngadhnjimin e hibridit te pellasgjishtes perendimore me vone te njohur si latinishte dhe perhapjes se saje nga ndikimi perandorak.


    Po cke qe kapesh per fije kashte?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  2. #42
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Nje gje qe duhet ta kuptosh qysh para se te hysh ne bisede me mua eshte se une nuk kam asgje kundra jevgjve, sllaveve, e aziateve te tjere, absolutisht, - une vetem deshiroj ti kem ata atje ku e kane vendin, as me larg, por as me afer. Ne sot kemi permbi 100 shtete sllave dhe askush nuk ankohet, kurse u beka nami nese behen 5 shtete shqiptare - dhe kush e kundershton kete me shume? - sllavet aziatik, greqerit aziatik, kinezet je jevgjit hindus. Se ka pak, he fara u humbte pergjithmone. Une e cmoj kulturen kineze poaq sa ate japoneze madje edhe me shume sepse kane qene nje popull vertete paqesor dhe per te tille i adhuroj edhe sot e kesaj dite, por i dua kinezet ne kine e jo ne shqiperi. ne shqiperi mund t'i dua per 3 jave, aq sa do te me donin ata mua ne kine por jo me shume. Prandaj me ke kuptuar keq.

    cit.:
    Atehere si e shpjegon ti qe asnje (dhe kur them asnje, ne menyre absolute asnje) ilir nuk u shqua si historian, gjeograf, mjek, shkrimtar, artist e shkencetar sikurse vellezerit e tyre helen?!

    Cka po thu more?!!

    Qe te mos u hyujme rend origjines se mjekeve, filozofeve, poeteve, aedeve, etj sepse kjo eshte pune e lodhshme, po te pyes
    po mire bre trimi, cka po ta merr mendja ty, perse asnje popull evropian deri ne fund te shekulilt XVIII nuk e shkrojti asnje veper me rendesi, as poetike madje ne ndonje prej gjuheve evropiane perpos ne latinisht?

    Te kam thene nje here se vepra e pare Europiane gjysme-filozofike e shkruar ne gjuhe amtare te shkrimtarit te kohes, ishte: "Mbi Te Bukuren Dhe Te Madherishmen", dhe tani cfare kerkon?? Ti quash te gjithe filozofet alikimistet jatrokimistet, astronomet matematicientet e te tjere te kombeve evropiane, latine?

    "gjuha greke" isthe gjuhe liturgjike parahistorike letrare te cilen e kane perdorur shqiptaret e vjeter e cila nuk u perdor vetem ne evrope por edhe ne azi e afrike qyshse paraardhesite tane themeluan tempujt e pare atje dhe deri me ngadhnjimin e hibridit te pellasgjishtes perendimore me vone te njohur si latinishte dhe perhapjes se saje nga ndikimi perandorak.

    Po cke qe kapesh per fije kashte?
    Prape s'iu pergjigje pyetjes qe te bera. Ose se kupton ose do te luash rolin. Leri Evropianet se me ca shkrimi shkruanin gjuhen sepse dhe shqiptaret sot nuk po shkruajne ne shkrimin e tyre (qe s'dihet nese ka pasur te tyre). Po ta perseris edhe njehere pyetjen ne menyre me te shkoqur qe edhe me budallai do e kuptonte se per cfare po pyes: "Si e shpjegon ti, si njohes i mire i Heleneve dhe Ilireve, qe keta te fundit nuk u shquan per te njejtat aftesi e virtyte qe u shquan te paret, NESE ISHIN I NJEJTI POPULL"?! Pergjigju ne menyre te drejte kesaj ti dhe je ne rregull me mua. Per jevgjit, sllavet, e aziatek e tjere mos u merakos fare se nuk ia themi keto muhabete qe po bejme ketu
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    Ty more i nderuar po me duket qe me te vertet te nevojitet FARI per me gjet libra e burime ma shume , se me keto qe na i dha deri me tani je ka lundron kot , more "blete" qe ushqehesh me polen nga lulet bardhe e kalter . "mjaltit" tend ka fillu me i dal era .....

  4. #44
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Prape s'iu pergjigje pyetjes qe te bera. Ose se kupton ose do te luash rolin. Leri Evropianet se me ca shkrimi shkruanin gjuhen sepse dhe shqiptaret sot nuk po shkruajne ne shkrimin e tyre (qe s'dihet nese ka pasur te tyre). Po ta perseris edhe njehere pyetjen ne menyre me te shkoqur qe edhe me budallai do e kuptonte se per cfare po pyes: "Si e shpjegon ti, si njohes i mire i Heleneve dhe Ilireve, qe keta te fundit nuk u shquan per te njejtat aftesi e virtyte qe u shquan te paret, NESE ISHIN I NJEJTI POPULL"?! Pergjigju ne menyre te drejte kesaj ti dhe je ne rregull me mua. Per jevgjit, sllavet, e aziatek e tjere mos u merakos fare se nuk ia themi keto muhabete qe po bejme ketu
    Nejse ti spo do me marre vesh se fort qarte ta dhash qyshe nje pergjegje me heret se ta beje kete pyetje, qe ne esence nuk eshte pyetje fare, sepse per te qene pyetje duhet te qendroj ne dicka.

    A mund te me pergjigjesh "perse eshte Hena me e madhe se Toka?" nese po edhe une ty do te te pergjigjem me dy fjale ne pyetjen qe bere.
    Por qe nuk ke si i pegjigjesh asaj pyetje sepse ajo vetem pyetje nuk eshte, por pohim i genjeshtert.

    Tae thash shume qarte faktin pse nuk kane shkruar ne gjuhen fshatareske por ne ate te letrave e kjo asesi nuk do te thote se te "mencurit e botes se atehershme" nuk ishin saktesisht shqiptar.

    Fillo me Homerin se vertete nuk kam kohe as faqe te mjaftueshme ti numeroj radhazi te medhenjte e antikes dhe te sjell fakte per origjinen e tyre JO-helene sado qe edhe helente shqiptar ishn ne mase te madhe sepse do te behe4sh i tupitur me qellim eshte tjeter por ti e di se qytetet e regjionit te hellades ishin metropola nderkombtare ku jetonin e vepronin qytetare nga vendet me te ndryshme qe mund ti kujtosh.

    Fakti se ti jeton ne Brooklyn2007 psh - nuk te ben ty amerikan me origjine dhe cfaredo lloj shpikjeje qe te besh ti atje sado qe TEKNIKISHT do te quhet shpikje amerikane, shpikesi i saj nuk eshte amerikan.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #45
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Nejse ti spo do me marre vesh se fort qarte ta dhash qyshe nje pergjegje me heret se ta beje kete pyetje, qe ne esence nuk eshte pyetje fare, sepse per te qene pyetje duhet te qendroj ne dicka.

    A mund te me pergjigjesh "perse eshte Hena me e madhe se Toka?" nese po edhe une ty do te te pergjigjem me dy fjale ne pyetjen qe bere.
    Por qe nuk ke si i pegjigjesh asaj pyetje sepse ajo vetem pyetje nuk eshte, por pohim i genjeshtert.

    Tae thash shume qarte faktin pse nuk kane shkruar ne gjuhen fshatareske por ne ate te letrave e kjo asesi nuk do te thote se te "mencurit e botes se atehershme" nuk ishin saktesisht shqiptar.

    Fillo me Homerin se vertete nuk kam kohe as faqe te mjaftueshme ti numeroj radhazi te medhenjte e antikes dhe te sjell fakte per origjinen e tyre JO-helene sado qe edhe helente shqiptar ishn ne mase te madhe sepse do te behe4sh i tupitur me qellim eshte tjeter por ti e di se qytetet e regjionit te hellades ishin metropola nderkombtare ku jetonin e vepronin qytetare nga vendet me te ndryshme qe mund ti kujtosh.

    Fakti se ti jeton ne Brooklyn2007 psh - nuk te ben ty amerikan me origjine dhe cfaredo lloj shpikjeje qe te besh ti atje sado qe TEKNIKISHT do te quhet shpikje amerikane, shpikesi i saj nuk eshte amerikan.

    Kesaj i thone nga halli ti vesh kooqe halles dhe ta quash xhaje. Vec ne kete rast nuk shkon bukur. Jo jo jo, s'behet. Sinqerisht leje fare si muhabet se nuk shkon. Ja po e lej une kete teme qe te shpetosh dhe ti. Beji te fala Homerit ose Ymerit (se domosdo keshtu duhet ti therrsinin atehere) qe s'dihet ku i ka lindur fara.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  6. #46
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Kesaj i thone nga halli ti vesh kooqe halles dhe ta quash xhaje. Vec ne kete rast nuk shkon bukur. Jo jo jo, s'behet. Sinqerisht leje fare si muhabet se nuk shkon. Ja po e lej une kete teme qe te shpetosh dhe ti. Beji te fala Homerit ose Ymerit (se domosdo keshtu duhet ti therrsinin atehere) qe s'dihet ku i ka lindur fara.
    Shih, ymerit! hahahaha...
    Edhe une ty po te them Bruklin,
    IGRAJ bre sa te duash, e si te duash, se ne shpi tande je!

    Ti mund ta konsiderosh Homerin edhe si sllav po deshe por nuk ishte, -eh c'ti besh

    Igraj edhe mos ndi hiq

    http://content.yieldmanager.edgesuit...e5a323afb2.swf
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #47
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Shkurt e shqip po deshe Brook,

    C'qytet na qenkesh Durresi Antik Grek apo Ilir, dhe kujt periudhe i takon?

    Sill fakte dhe mos bej Auu-Iuu ...

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    O bruki po di ti te na tregosh se cili ishte ky mbret i Grekut qe kolonizoj Durrsin ke fakte si e kolonizoj ju nenshtrua populli vendes pa kurrfar lufte apo si , kush mbet i vdekur ne ate lufte? Nese bazohesh ne njohurit e popullit qe kishte per shkrimet dhe ndertimet lundrimin pra edhe Japonia eshte koloni latine se edhe ata shkruajn latinisht mos te them greqisht.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    I kujt qe ky FARI se nuk e kuptova akoma ?
    hahahahha

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Longarus Lexo Postimin
    I kujt qe ky FARI se nuk e kuptova akoma ?
    hahahahha
    A e keni fjalen vetem per FARIN apo edhe per qytetin e Durrësit ?
    Grekerit si edhe fenikasët ishin tregtar ne keto detera te mesedheut si sot amerika qe nderton MCdonaldsa kahmos neper te gjitha kontinentet...
    Amund te thuhet pastaj pas mija vitesh se ne keto vende qe u gjeten Mc donallcat ishin toka amerikane ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    Shume me intereson se cila fuqi puntore e ka ndertuar FARIN , prej nga ishin puntoret ? kush e ka perdorur FARIN ?

    Mcdonalds-at kane puntore te atij shteti ku jane me sa di une . Nuk vjen amerikani me te shit ty hamburger psh . ne Tirane ose ne Shkup.

    Bukur e ke bere krahasimin

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    Sa per Durresin si qytet jam i sigurt se aty me siguri ka jetuar dikush para "grekeve"
    Nuk po shkruaj me shume mos te dal prej temes

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Une kam kujtuar qe problemi i Durresit eshte zgjedhur qysh para 30 vitesh....

    DY= DY apo 2
    RRAH=druri me emrin Rrah, a keni ndegjuar ndonjehere per te ?

    Nese e keni vrejtur aty pari ka shme Rraha...

    Qyteti tek Dy Rraha=Dyrrahs, nuk e di si do jete me shqip se shqip
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 17-08-2008 më 15:44
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Une kam kujtuar qe problemi i Durresit eshte zgjedhur qysh para 30 vitesh....

    DY= DY apo 2
    RRAH=druri me emrin Rrah, a keni ndegjuar ndonjehere per te ?

    Nese e keni vrejtur aty pari ka shme Rraha...

    Qyteti tek Dy Rraha=Dyrrahs, nuk e di si do jete me shqip se shqip
    Lere more ti DY-RRAH-un , se ai aty ka qene nuk ka luajtur vendit kush , po FARIN kush e solli aty se mos ishte import apo ishte prodhim vendor

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    Epidamn sipas Plautus Gazmorit

    Epidamn sipas Plautus Gazmorit
    -----------------------------------------
    Ndodhja e farit te kesaj periudhe ne kete vend
    perkon me pershkrimin qe i ben Epidamnit komediani
    Titus Maccius Plautus(254-184 para eres sone).

    Po citoj nga komedia "Vellezerit Menaechmus" :

    " . . . skena eshte nje rruge ne Epidamn . . .
    forumi eshte djathtas, porti majtas . . . ".

  16. #56
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    The city of Epidamnus stands on the right of the entrance of the Ionic gulf. Its vicinity is inhabited by the Taulantians, an Illyrian people. [2] The place is a colony from Corcyra, founded by Phalius, son of Eratocleides, of the family of the Heraclids, who had according to ancient usage been summoned for the purpose from Corinth, the mother country. The colonists were joined by some Corinthians, and others of the Dorian race. [3] Now, as time went on, the city of Epidamnus became great and populous; [4] but falling a prey to factions arising, it is said, from a war with her neighbors the barbarians, she became much enfeebled, and lost a considerable amount of her power. [5] The last act before the war was the expulsion of the nobles by the people. The exiled party joined the barbarians, and proceeded to plunder those in the city by sea and land; [6] and the Epidamnians finding themselves hard pressed, sent ambassadors to Corcyra beseeching their mother country not to allow them to perish, but to make up matters between them and the exiles, and to rid them of the war with the barbarians. [7] The ambassadors seated themselves in the temple of Hera as suppliants, and made the above requests to the Corcyraeans. But the Corcyraeans refused to accept their supplication, and they were dismissed without having effected anything.


    Tukididi-Histories, I,24, sq
    Qe prej themelimit te tij, kolonet Korfuzioto-Korinthas ishin ne perplasje te armatosura me Iliret e brendavendit. Ajo qe eshte pak e njohur, eshte se ne vitin 435 pK Durresi u be molla e sherrit midis Korintit dhe Korfuzit. Ky konflikt terhoqi me vone edhe Athinen dhe eventualisht u be shkak per fillimin e asaj qe njihet shume mire ne histori si Lufta e Peloponezit.
    Shkelqimin e tij me te larte Durresi e pati ne epoken e Perandorise Romane, duke qene nje nga qytetet kryesore te botes se atehershme dhe porta e Rruges Egnatia qe lidhte pjesen perendimore me ate lindore te Perandorise. Ishte qender shume e rendesishme tregtare, strategjike dhe kulturore.
    Ne kohen e Perandorise Otomane, qyteti u shkaterrua plotesisht dhe u reduktua ne nje fshat te piste (per te shmagur perdorimin e termit hale).
    Sot, ne kohen e Demokracise (lol) Iliriane () po perjeton betonizim te plote.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    Tempulli i " God PORTUNUS (Perendia e PORTEVE) "

    Pyetje: A ka patur EPIDAMN tempull te " God PORTUNUS " ?
    =============================================

    Tempulli i " God PORTUNUS (Perendia e PORTEVE) "
    -------------------------------------------------
    Ne "FORUM BOARIUM" ne Rome tempulli i shekullit te dyte para Krishtit,
    *Temple of PORTUNUS" (prane portit antik lumor Portus Tiberinus)
    eshte objekt i ketij postimi.

    Fotoja bashkengjitur paraqet :

    1. ne plan te pare tempullin e "PORTUNUS"
    2. pas tij, tempullin rrethor te "Hercules Victor".

    Prane ketyre tempujve qendron Fontana e Papa Albanit.
    Pyetja:
    A ka patur EPIDAMNi tempull te PORTUNUS (Perendia e PORTEVE) ?


    vijon . . .
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    " God PORTUNUS (Perendia e PORTEVE) "

    . . . vijon

    Temple of PORTUNUS in the Forum BOARIUM
    ==================================
    Nga dy faqet web qe vijojne munda te mesoj sa vijon:
    ---------------------------------------------------------
    http://www.italyguides.it/us/roma/ro...f_portunus.htm

    http://www.roman-empire.net/tours/ro...m-boarium.html

    -----------------------------------------------
    - The temple of Portunus (Fortuna Virilis) -
    The national registry office (anagrafe) of modern times is built
    on the site of the Portus Tiberinus.
    Next to it stands the rectangular Temple of Portunus (god of ports),


    **************************************************
    The Forum Boarium was the open space close to the Tiber which was home
    to Rome's large meat and fish market. The two small temples standing
    in this area are the best preserved temples from Rome's republican period
    (from 2nd century BC). Their survival is largely down to the fact that
    they were consecrated as Christian Churches in medieval times.

    For a long time it was assumed that the little circular temple was in fact the Temple of Vesta.
    Today however one identifies the little round temple as the
    Temple of Hercules Victor, and

    its neighbour,

    which had been thought to be the Temple of Fortuna Virilis,
    as the Temple of PORTUNUS.

    HERCULES
    was a favorite divinity for traders, so it is appropriate that it would be in a forum.


    **************************************************

    Pyetje: A ka patur EPIDAMN tempull te " God PORTUNUS " ?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  19. #59
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Kam edhe une interes te di ne se eshte ne Durres apo Rome, sepse:

    ".... e dhjeta (Sibile) ishte Tiburtine, me emrin Albunea, qe adhurohej ne Tibur si perendeshe, prane brigjeve te lumit Anio, ne burimin e se ciles thone u gjet imazhi i saj , duke mbajtur nje liber ne dore. Pergjigjet e saj orakullore Senati i transferonte ne Capitol."

    Statuje gruaje me liber ne dore eshte gjendur ne Durres. Lumi Eneas do duhej te ishte ne Rome, po a ishte ai?

  20. #60
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    http://digitalgallery.nypl.org/nypld...=20&pos=18&e=w

    Jane te vitit 1600. Ne se ka mundesi njeri t'i postoje. Cfare eshte Dedans?

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Durresi
    Nga dodoni në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 05-04-2023, 23:02
  2. Atlantis në Shqipëri
    Nga SyntheticZero në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 636
    Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
  3. Lista e 813 personave në kërkim nga Interpoli
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
  4. 200 të shumëkërkuarit shqiptarë në të gjithë Botën
    Nga Albo në forumin Në kërkim të personave të humbur
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
  5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •