Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 75
  1. #21
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Fatkeqsisht as Athina nuk ka qene qytet grek kurre, madje po te mihesh lagjet e vjetra do zbulosh banore autokton shqiptar edhe sot e kesaj dite atje.



    "sorry", por nuk ekziston dicka si "arqitektura greke", - per te qene i sakte duhet perdorur temrin "antike". Sepse "grek" dhe "antik" nuk kane asnje lidhje, madje as logjike mes vete.

    Nuk ka grek ne antike, -ndersa helen dhe grek jane te ngjashem si asfalti me kalldremin.

    Tuje, emri "Epidamn" nuk ka asnje lidhje me greqishte. E aq me pak Dyrrahu....eeeeeee tjera.
    Rrofsh Baptist!

    Te kaluaren e Athines e njof shume mire sepse e kam studiuar gjere a gjate pos ne shkolle ashtu edhe neper libra; aq me teper kur them qe termi Qyteterim Grek eshte konvencionalizem i vone, gjithsesi nje lapsus nga ana ime sepse nuk spjegova pushtimin e Athines dhe perzenien e Popullates AUTOKTONE ne ishullin Lemnos.

    Se si ndahen Periudhat e "Qyteterimit Helen" (Konvencionale) i kam shpjeguar me lart.

    Nuk ka "Periudhe Greke".

    Sa per tendencat ne Art dhe Arkitekture, une jam i vetedijshem qe "Helenizmi" (Konvencion Artistik - Historik) pati ndikim ne viset e hershme shqiptare, dhe nuk shoh asnjegje negative ketu. I gjith mishmashi fillon me perdorimin e termave propagandistike greke si "Arkitektura Greke" per qellime idiote.

    Ndertimi i fortifikimeve nuk ka qene province e grekeve, dhe e di qe ne shqiptaret trashegojme nje shumice te madhe ndertimesh te tilla, ajo qe me habit mua eshte veshja e epiteteve greke cdo gjeje qe eshte ilire;

    Brooklyn?
    Mos do te thuash qe Iliret nuk dinin te ndertonin fortifikime?
    Nuk dinin te ndertonin Shtepi Karakteristike Ilire?
    Nuk dinin te ndertonin Fare?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Scion : 10-08-2008 më 10:21

  2. #22
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    o brook,keta jevgjit e sotshem greke nuk jane njesoj me helenet antike,nuk do shume tru per ta kuptuar.


    shifi njiher ca ftyrash jane,kta duken nordafrikane,keshtu jane te gjithe raca e tyre,rac e zeze.



    ta thashe dhe me pare,mos ngatarro k.... me dollarin..................yllenet e lashte jane gje tjeter,nuk kane lidhje fare me keta gerqit e sotshem.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 10-08-2008 më 12:30

  3. #23
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    L'Illiria,grande nazione antica

    Tra le altre cose, è importante sottolineare che si trattava di una civiltà evoluta. Gli Illiri furono i primi popoli dell'Europa ad entrare nell'Età del Ferro, che ebbe inizio nel 1.100 a.C. Essi si dotarono, quindi, di armi migliori che permettevano di vincere con facilità sulle popolazioni vicine.

    Ed in effetti fu facile per loro conquistare l'Italia del nord prima dei Celti e stanziarsi nel Veneto e sulle coste Adriatiche.

    Nel caso nostro, la strada più breve che condusse gli Illiri nella nostra regione fu attraversare il breve tratto di mare che separa la Puglia dall'Albania.

    Franco Meraglia


    ps.brook, shqiptaret i mesuan europes si perdoret hekuri,dhe jo vetem kete,cdo gje i mesuan,arkitekture,mitologji kulture etj

  4. #24
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    http://www.oldandsold.com/articles22...cture-14.shtml

    Si puna e ketij materiali ke me mijera ne internet.
    Dhe dicka, se e di qe nje pjese e "Elites patriotike" e FSH si pranon qe greket jane pasardhes te Heleneve. Greket jane pasardhes te Heleneve jo me pak se c'jane shqiptaret pasardhes te Ilireve, vec me nje ndryshim. Nese te paret pranohen boterisht si dhenes te kultures, shkences, politikes dhe artik antik (e dokumentuar kjo), te dytet njihen per asgje. Dhe te jeni te sigurte se ne kete rruge qe po ecet edhe shqiptaret e sotem do kujtohen pak a shume si Iliret (nese do egzistoje bota dhe 1000 vjet te tjera). Pra si nje popull qe egzistuan ne Ballkan, por qe s'bene asgje per tu kujtuar.

    Po dhe ju "tradhetaret elit" beni mire te mesoni pak e te mos flisni pallavra papagajsh nga importi grek, se papagalli grek greqisht do te flase pavaresisht se nuk ia di as kuptimin asaj qe flet.

    Eshte fakt se "eshte perplot interneti" edhe librat jane mbushur plot si kjo puna e ketij linku te propagandes dhe botekuptimeve sharlataneske.

    Mirepo, te quhen jevgjit grek, eshte realitet i thjeshte i nje aksidenti historik.
    -Pastaj a nuk eshte vet emri Greqi emer latin?
    Sigurisht qe eshte!

    Por kete, ju nuk mund ta dini, dhe as sharlatanet qe mesojne pasqyre te historise se shekulit XVIII nuk e dini, as ndieni nevoje per ta ditur. Per mendimin tim -gje normale. Injoranca eshte gje qe te maj, e majmja shkakton trashje te trurit poashtu.

    Aq me keq se ky mashtrim e falsifikim historik nuk mbaron aty. Aksidenti me i madh i historise eshte qe sot Greqi quhet nje territor qe nuk i takon fare termit te perdorur. Aq me keq, nje hibrid popujsh pa identitet, nga jasht filloi te quhej grek per arsye se jetonte ne regjionin i cili poaq gabimisht filloi te quhej greqi.

    Greqia perpos qe eshte term i thate gjeografik nuk gjindet me ne vend. Eshte po ajo politike qe u perdor per te falsifikuar e shlyer perjetesisht historine e Ilirikut duke e quajtur ate me nje emer absolutisht te pavertete e te huaj, Ballkan. Ju heci jevgeve, perse te mos u ece dhe sllaveve?!

    Por fatmirsisht historia eshte ne njefare dore edhe "rrote" dhe sic mund te rrotullohet se prapthi, ajo spontanisht mund te filloj e te rrotullohet se mbari -sic ka filluar.

    Sa per te te futur nje diode te mprehte ari ne koke qe ta inicoje pakez qarkullimin e joneve elektrike neper trurin qe ua ka bllokuar yndyra e mjamjes nga injoranca qe po u sherben si izolator per t'ju mbrojtur nga diturite, po ju them se:

    Emri origjinal, autonimi autokton i Greqise, eshte EMATHIA - kurse ky emer sic po e sheh edhe vet - eshte ULTRA-SHQIP!
    Ne fakt egzonimi Greqi ne radhe te pare nuk do duhej te ekzistonte fare, por u perhap pas pushtimit romak nga shtresat tregtare qe qarkullonin regjionin mesdhetar dhe e perdornin kete term vend e pa vend.

    Te tjerat vijne ne vend vetiu me vone.
    b.b. Troy III p.a.e.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #25
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Emri origjinal, autonimi autokton i Greqise, eshte EMATHIA - kurse ky emer sic po e sheh edhe vet - eshte ULTRA-SHQIP!
    Pershendetje Baptist,
    Mund te me japesh burimin e ketij informacioni?
    Shume autore kete term e perdorin per te emruar viset e Matit deri ne Diber, shpesh gjithashtu permendet si term pershkrues i Maqedonise ... gjithsesi,

    Me respekt,

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin

    Po dhe ju "tradhetaret elit" beni mire te mesoni pak e te mos flisni pallavra papagajsh nga importi grek, se papagalli grek greqisht do te flase pavaresisht se nuk ia di as kuptimin asaj qe flet.

    Eshte fakt se "eshte perplot interneti" edhe librat jane mbushur plot si kjo puna e ketij linku te propagandes dhe botekuptimeve sharlataneske.

    Mirepo, te quhen jevgjit grek, eshte realitet i thjeshte i nje aksidenti historik.
    -Pastaj a nuk eshte vet emri Greqi emer latin?
    Sigurisht qe eshte!

    Por kete, ju nuk mund ta dini, dhe as sharlatanet qe mesojne pasqyre te historise se shekulit XVIII nuk e dini, as ndieni nevoje per ta ditur. Per mendimin tim -gje normale. Injoranca eshte gje qe te maj, e majmja shkakton trashje te trurit poashtu.

    Aq me keq se ky mashtrim e falsifikim historik nuk mbaron aty. Aksidenti me i madh i historise eshte qe sot Greqi quhet nje territor qe nuk i takon fare termit te perdorur. Aq me keq, nje hibrid popujsh pa identitet, nga jasht filloi te quhej grek per arsye se jetonte ne regjionin i cili poaq gabimisht filloi te quhej greqi.

    Greqia perpos qe eshte term i thate gjeografik nuk gjindet me ne vend. Eshte po ajo politike qe u perdor per te falsifikuar e shlyer perjetesisht historine e Ilirikut duke e quajtur ate me nje emer absolutisht te pavertete e te huaj, Ballkan. Ju heci jevgeve, perse te mos u ece dhe sllaveve?!

    Por fatmirsisht historia eshte ne njefare dore edhe "rrote" dhe sic mund te rrotullohet se prapthi, ajo spontanisht mund te filloj e te rrotullohet se mbari -sic ka filluar.

    Sa per te te futur nje diode te mprehte ari ne koke qe ta inicoje pakez qarkullimin e joneve elektrike neper trurin qe ua ka bllokuar yndyra e mjamjes nga injoranca qe po u sherben si izolator per t'ju mbrojtur nga diturite, po ju them se:

    Emri origjinal, autonimi autokton i Greqise, eshte EMATHIA - kurse ky emer sic po e sheh edhe vet - eshte ULTRA-SHQIP!
    Ne fakt egzonimi Greqi ne radhe te pare nuk do duhej te ekzistonte fare, por u perhap pas pushtimit romak nga shtresat tregtare qe qarkullonin regjionin mesdhetar dhe e perdornin kete term vend e pa vend.

    Te tjerat vijne ne vend vetiu me vone.
    b.b. Troy III p.a.e.
    Degjo o UFO. Mos kujto se jane te gjithe si lloji skandaloz i joti. Ju a kam thene dhe me pare, mos me shisni mend mua me budalliqet qe shkruani per historine duke i keqperdorur faktet historike dhe perdorur si kundra-argumente. Pranoni dicka dhe mbyllni gojen njehere e mire. Pranoni qe Iliret dhe Helenet ishin dy popuj te ndryshem, sikurse sot Shqiptaret me Greket. Dhe kete se them une, por 99% e historianeve te pavarur boterore. Ka dhe 1% si puna jote (hajd se po te bej qejfin duke te futur ne kategori historian ) qe i thote kembes dore e mundohet te nxjerri dhjam nga pleshti. Do me gjet historine e popullit tend?! Gjeje, bravo te qofte. Por pa i hyre ne hak te tjereve sikurse nuk do qe te tjeret ti hyjne ne hak historise tende

    Dhe tani ja dhe dy foto sa per te ilustruar kete punen e racave te ndyshme (?!!!) midis grekeve dhe shqiptareve. Per hir te argumentit 2 foto te rastesishme per rinine mesatare greke dhe ate shqiptare. Shikoni sa i madh ndryshimi (?!!!)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  7. #27
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    o brook sinqerisht,shpresoj mos jesh jevg minoritar grek,jo se une jam rracist,nuk kam gje me jevgjit,por thjesht preferoj rracen time..................por me bastardet, me shke.rdhatat,jane ata qe kane gjak shqiptar dhe e kane tradhetuar ate,duke ju sherbyer evgjiteve,qofshin ata arabe apo greke.


    ps.ah se harrova ne europe nuk e rrun njeri t.rapin per greket,me perbuzje i shohin,rrac e zez mo.



    nese shef naj bjond ne greqi,do jete se s'ben arvanitas,garantito kjo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 10-08-2008 më 17:28

  8. #28
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Ja ke kput kot tani Brooklyn,

    Krahasohet me fotografi? Di gje ti plako per "Lens Distortion" ? Di gje per "permasat reference" ? Po ai "buri" andej prapa nga dera sa i jep si gjatesi?
    Psh. Parapeti i shkalles eshte 85 cm deri ne 95 cm?

    Gjithsesi meqe kam sy per proporcione do te thuash qe greket e sotem jane me te gjate se Shqiptaret, apo me te bardhe se shqiptaret?

    Me fal,
    Te pandeha me te matur por ketu ne fund i bere "Kaken" ...

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga zenith Lexo Postimin
    o brook sinqerisht,shpresoj mos jesh jevg minoritar grek,jo se une jam rracist,nuk kam gje me jevgjit,por thjesht preferoj rracen time..................por me bastardet, me shke.rdhatat,jane ata qe kane gjak shqiptar dhe e kane tradhetuar ate,duke ju sherbyer evgjiteve,qofshin ata arabe apo greke.


    ps.ah se harrova ne europe nuk e rrun njeri t.rapin per greket,me perbuzje i shohin.
    Nuk jam jevg apo minoritar edhe pse sdo e kisha turp te isha pasi me i zi e me i piset eshte ai qe e ka zemren te zeze e plot urrejtje dhe jo ai qe ka rrace tjeter. Megjithate une refuzoj te behem pjese e atyre shqiptareve qe me teper se njerez sillen si arinj malesh. S'guxon rrobi te veje nje artikull ne forum se menjerehere do nisin kritikat "atdhetare" te leshit. Ca keni, keni ngele pa pune dhe s'dini ku te kaloni kohen?! Ik o vlla "shkepni" ndonjeren apo beni dicka te hajrit per jeten tuaj se s'ka njeri nevoje per mend. Dolen te gjithe shkencetare ketu

    E njejta pergjigje dhe per rrobin tjeter qe me citon me lart. Boll tani se shume kohe ju dedikova te gjitheve.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  10. #30
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Robo,
    Te kritikosh eshte kulture ... ajde shnet

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Windmelody
    Anëtarësuar
    09-08-2008
    Postime
    33
    Koment mbi frazen "greket jane pasarshes te heleneve"
    Doja te beja thjesht nje saktesim fjala "helene" perdoret per te treguar nje kulture ,jo etni
    prandaj greket mund te shihen si trashegimtare te kesaj kulture dhe jo si pasardhes etnike si c'jane shqiptaret pasardhes te ilireve.

  12. #32
    Une kam deshire te saktesoj dicka ne lidhje me Epidamnos dhe Dyrrahun.
    Pavaresisht deshires se pashembullt te histo-arkeologeve shqiptare, per ti paraqitur keto dy qytete si te njejta dhe te themeluar nga kolone ""greke"" , deshmite historike ne ligjerate te drejte prej zerave me autoritare te antikitetit vijne ne kah te kundert me kete rryme.
    Eshte pikerisht Apian historiani i antikitetit, me i pakundershtuar nga moria bashkekohore e 'shkencetareve' politike, qe vjen me deshmine e tij ne librin II te Luftrave Civile paragrafi 39, kur thote se Epidamnosi eshte themeluar nga nje βαρβάρων=jo grek, qe i dha qytetit emrin e tij.



    Perkthimi ne vija te pergjithsme:

    Konsujt arriten shendoshe e mire ne Epidamnos te cilin shume persona per arsye qe do jepen me poshte e konsiderojne gabimisht te njejte me Dyrrahun. Nje mbret barbar(jo-grek) i rajonit i quajtur Epidamno ndertoi nje qytet ne bregdet, dhe i dha emrin e tij. Dyrrahu djali i motres se tij dhe i Poseidonit shtoi nje port te cilin e quajti Dyrrah. Kur vellezerit e tij i shpallen lufte Herkuli i cili po kthehej nga Erithea formoi nje aleance me te per ti falur nje pjese te territorit........................................ .................................................. ...(pa rendesi)..................................Ne betejen qe u zhvillua Herkuli vrau gabimisht Jonin djalin e Dyrrahut , trupin e te cilit e hodhen ne detin qe me vone morri emrin e tij(DETI JON) . Ne nje periudhe te mevonshme BRYGET qe po ktheheshin nga PHRYGJIA, morren ne zoterim qytetin, ata me vone u zevendesuan nga TAULANTET nje fis ILIR te cilet me vone u zevendesuan nga LIBURNET nje fis tjeter ILIR, te cilet kishin zakon te benin ekspedita pirate kunder fqinjeve me anijet e tyre te shpejta. Per kete arsye Romaket quajne LIBURNE anijet e shpejta sepse ata ishin te paret prej Ilirve qe hyne ne konflikt me ta. Njerezit qe u ndoqen prej Liburneve kerkuan ndihmen e Korkyrasve te cilet zoteruan detin dhe ndoqen Liburnet jashte nga Dyrrahu. Korkyrasit perzien njerezit e tyre me Liburnasit prandaj (gabimisht) Dyrrahu u quajt port grek. Por Korkyrasit e ndryshuan emrin e Dyrrahut ne Epidamnos nga qyteti persiper tij(Dyrrahut) prandaj dhe Thuqiditi e quan te tille. Por ne fund emri origjinal triumfoi dhe perfundimisht qyteti mbeti i quajtur DYRRAH.

    Pra sic shihet qyteti(epidamnos+dyrrah) jo vetem eshte themeluar prej vendasve eshte banuar gjenerata te tera nga shume fise ILIRE si Bryget(Phrygasit), Taulantet, Liburnet por dhe kur eshte kolonizuar perkohesisht prej """"grekeve""" ata u shkrine ne masen e madhe te popujve Ilirike. Ketu nuk po marrim ne konsiderate origjinen Ilirike te Korintho-Korkyro-Heleneve.
    Une dua te shtoj dhe mendimin tim personal qe Iliret kane folur te njejten gjuhe me Helenet dhe kjo ka qene pak a shume e ngjashme me ate qe gabimisht quhet Helenishte antike.
    Ky eshte ndoshta postimi im i fundit ne kete forum. Ju uroj te gjitheve nje jete te mire dhe nje fryme liberale.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  13. #33
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Pershendetje Dias10,

    Legjenden e ke pershkruar me mire s'behet.
    Une vetem sa e ceka me lart, dua te cilesoj se edhe N. Ceka ne librin e tij Iliret, thote te njejten gje dhe i referohet sigurisht citimit qe ke permendur. Mire bere qe e solle te plote ...

    Me sa kam kuptuar une:

    Epidamn = Qyteti
    Dyrrah = Porti

    Sakte?

  14. #34
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Pershendetje Baptist,
    Mund te me japesh burimin e ketij informacioni?
    Shume autore kete term e perdorin per te emruar viset e Matit deri ne Diber, shpesh gjithashtu permendet si term pershkrues i Maqedonise ... gjithsesi,

    Me respekt,
    Problemi eshte shume i thjeshte,
    Emathia nga shqipja ne perkthim latinisht i bie Graecia. Nuk ka referenca. Sepse nuk ekziston nje nevoje e tille.

    Aleksandri formoi perandorine e cila zgjeroi termin Emathi apo Matheithoni (qe eshte vetem nje nder variantet leksikore te gjuhes shqiper per te mereuar te njejten) ne tere territorin jugor te gadishullit, ndersa pushtimi romak beri qe ky territor ne njihej me po ate emer, vetemse ne perkthimin latin qe i bie te quhet Graecia.

    Qe kaq e thjeshte eshte historia e ketij gjeonimi. Qe fatkeqsisht larot e shekullint XVIII nuk kishin nevoje te lodheshin qe ta mesonin, sepse shkrimt ekzituese te trasheguara nga perandoria romake mjaftonin per te sherbyer si pike kondensuese e gjithe kultures dhe tradites antike nen termin Graeci ndersa populli inekzistent i shkembimeve bizantine nga azia te quhet poaq grek se edhe emathiente origjinal.

    Kaq eshte misteri i gjeonimit Graecia dhe etnonimit inekzistent greci.

    b.b. Troy III. p.a.e.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #35
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Degjo o UFO. Mos kujto se jane te gjithe si lloji skandaloz i joti. Ju a kam thene dhe me pare, mos me shisni mend mua me budalliqet qe shkruani per historine duke i keqperdorur faktet historike dhe perdorur si kundra-argumente. Pranoni dicka dhe mbyllni gojen njehere e mire. Pranoni qe Iliret dhe Helenet ishin dy popuj te ndryshem, sikurse sot Shqiptaret me Greket. Dhe kete se them une, por 99% e historianeve te pavarur boterore. Ka dhe 1% si puna jote (hajd se po te bej qejfin duke te futur ne kategori historian ) qe i thote kembes dore e mundohet te nxjerri dhjam nga pleshti. Do me gjet historine e popullit tend?! Gjeje, bravo te qofte. Por pa i hyre ne hak te tjereve sikurse nuk do qe te tjeret ti hyjne ne hak historise tende

    Dhe tani ja dhe dy foto sa per te ilustruar kete punen e racave te ndyshme (?!!!) midis grekeve dhe shqiptareve. Per hir te argumentit 2 foto te rastesishme per rinine mesatare greke dhe ate shqiptare. Shikoni sa i madh ndryshimi (?!!!)

    Brook, me keqardhje te madhe po tae them. Helenet dhe ilirent nuk kane qene kurre me te larget sec jane tosket me geget sot, ndersa tosket me geget jane 1 dhe i vetmi komb qe pasuron dyfish kulturen dhe traditen tone kombtare. Cka do ti tjeter?

    Nderkohe qe greqishjta mund te sqarohet vetem permes shqipes!
    Sepse s'eshte asgje me teper se nje shqipe shume e vjeter e ngecur e pazhvilluar ne letrat antike, kurse gjuha e sotme "greke" ka shume probleme per t'u kuptuar per shkak te mesimit te saj te detyrueshem nga popullata qe nuk e fliste ne shtepi nga ana e kishes, kuptohet pas shekullit 6 tes.

    Sepse kuptohet, me pare kishen unike e udheheqte Dardania deri ne momentin e rrenimit nga forcat e pa rezistueshme natyrore, (behet fjale ketu per terrmetin katarstofal te Dardanise ne fillim te shekullit VI), gje te cilen jevigit grek e shfrytezuan per tua hapur deren hordhive sllave qe te shkretonin edhe nje here gjithe cfare kishte mbetur me kebe ne Dardani.

    Nderkohe qe Koncili i Trete kishte mbajtur mbledhjen ne lidhje me kete tragjedi te jashtzakonshme me temen "nese perendite tona origjinake jane shkaktar i kesaj mynxyre?"

    Kuptohet ne kronikat e kohes, ka shpetuar vetem tema por jo edhe vendimi. Sepse nje dore e erret ka fshier cdo lloj permbajtje ne vazhdim. Megjithate s'do mend se keshilli kishte vendosur ti kthehej rritit te vjeter dhe perendive origjinale, dhe numri me i madh i patrikeve dardane e kishin braktisur ate fe. Ky vakuum dhe ky rrenim i qendres u shfrytezua nga jevgjit grek per te sllavizuar gjithe ilirikun. Dhe ashtu u be.

    Tani sa i perket hakut, nuk ekziston hak ne te verteten historike perpos atij qe eshte bere dem shqiptareve. Dhe kete "grekerit" e dijne me mire se une dhe ti.

    b.b. Troy III p.a.e.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #36
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    "Cecrops founded the first towne that ever was, and called it after his own name Cecropia: which at this day is the castle or citadell in Athens. " Gaius Plinus Secundus

    "Cekropet themeluan qytetin e pare ne BOTE, dhee quajten pas emrit te tyre Cekropia: i cili ne kete dite eshte keshtjella ose keshtjellaqytetit te Athines"

    Ka mbetur vetem qe ti dhe shkencetaret historiane te nivelit tend te vertetojne qe Cekropet ishin Greke.

    Vura nje foto ne kete teme me pare. Ka ka edhe tre te tjera ne te njejtin site qe deshmojne se cilet jane quajtur "greke" ne terminologjine nderkombetare. Nuk eshte vetem fustanella qe te ben pershtypje. Eshte per te qare dhe per te qeshur qe ritet islame te te falurit dhe mbishkrimet e xhamise interpretohen Romane, ndersa ata qe falen jane greke te ririt romako-islamik.
    ++++++++++++
    dias10, do jete humbje per forumin vendimi qe ke marre. Uroj te mos jete final.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #37
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une kam deshire te saktesoj dicka ne lidhje me Epidamnos dhe Dyrrahun.
    Pavaresisht deshires se pashembullt te histo-arkeologeve shqiptare, per ti paraqitur keto dy qytete si te njejta dhe te themeluar nga kolone ""greke"" , deshmite historike ne ligjerate te drejte prej zerave me autoritare te antikitetit vijne ne kah te kundert me kete rryme.
    Eshte pikerisht Apian historiani i antikitetit, me i pakundershtuar nga moria bashkekohore e 'shkencetareve' politike, qe vjen me deshmine e tij ne librin II te Luftrave Civile paragrafi 39, kur thote se Epidamnosi eshte themeluar nga nje βαρβάρων=jo grek, qe i dha qytetit emrin e tij.



    Perkthimi ne vija te pergjithsme:

    Konsujt arriten shendoshe e mire ne Epidamnos te cilin shume persona per arsye qe do jepen me poshte e konsiderojne gabimisht te njejte me Dyrrahun. Nje mbret barbar(jo-grek) i rajonit i quajtur Epidamno ndertoi nje qytet ne bregdet, dhe i dha emrin e tij. Dyrrahu djali i motres se tij dhe i Poseidonit shtoi nje port te cilin e quajti Dyrrah. Kur vellezerit e tij i shpallen lufte Herkuli i cili po kthehej nga Erithea formoi nje aleance me te per ti falur nje pjese te territorit........................................ .................................................. ...(pa rendesi)..................................Ne betejen qe u zhvillua Herkuli vrau gabimisht Jonin djalin e Dyrrahut , trupin e te cilit e hodhen ne detin qe me vone morri emrin e tij(DETI JON) . Ne nje periudhe te mevonshme BRYGET qe po ktheheshin nga PHRYGJIA, morren ne zoterim qytetin, ata me vone u zevendesuan nga TAULANTET nje fis ILIR te cilet me vone u zevendesuan nga LIBURNET nje fis tjeter ILIR, te cilet kishin zakon te benin ekspedita pirate kunder fqinjeve me anijet e tyre te shpejta. Per kete arsye Romaket quajne LIBURNE anijet e shpejta sepse ata ishin te paret prej Ilirve qe hyne ne konflikt me ta. Njerezit qe u ndoqen prej Liburneve kerkuan ndihmen e Korkyrasve te cilet zoteruan detin dhe ndoqen Liburnet jashte nga Dyrrahu. Korkyrasit perzien njerezit e tyre me Liburnasit prandaj (gabimisht) Dyrrahu u quajt port grek. Por Korkyrasit e ndryshuan emrin e Dyrrahut ne Epidamnos nga qyteti persiper tij(Dyrrahut) prandaj dhe Thuqiditi e quan te tille. Por ne fund emri origjinal triumfoi dhe perfundimisht qyteti mbeti i quajtur DYRRAH.

    Pra sic shihet qyteti(epidamnos+dyrrah) jo vetem eshte themeluar prej vendasve eshte banuar gjenerata te tera nga shume fise ILIRE si Bryget(Phrygasit), Taulantet, Liburnet por dhe kur eshte kolonizuar perkohesisht prej """"grekeve""" ata u shkrine ne masen e madhe te popujve Ilirike. Ketu nuk po marrim ne konsiderate origjinen Ilirike te Korintho-Korkyro-Heleneve.
    Une dua te shtoj dhe mendimin tim personal qe Iliret kane folur te njejten gjuhe me Helenet dhe kjo ka qene pak a shume e ngjashme me ate qe gabimisht quhet Helenishte antike.
    Ky eshte ndoshta postimi im i fundit ne kete forum. Ju uroj te gjitheve nje jete te mire dhe nje fryme liberale.
    Pse - ku do vete? (Se dhe une e kam plan, qe moti te largohem nga kjo cerdhe sllave, por nuk po arrij te vendosi per ku)
    Eshte i bukur pershkrimi i Apianit por ne fillet e tij ai substituon gjera qe nuk i di.

    Emertimi Epidamn eshte race gjinore e gjuhes se vjeter shqipe qe ka te bej me ogurin e keq dhe tentativen e shlyerjes se tij. Sepse dihet se porti i epidamnit tradicionalisht ishte Port Havarish, ku anijet pesonin shume keq pak para se te ankoroheshin.

    Ketu gjejme survivalin e nje shprehjeje shume te vjeter shqipe DAMN qe njihet edhe si Damlla, apo me triviale si Damka. Qe eshte Mallkim! E eshte gjinore PI eshte "siper" apo me saktesisht Kulm, ndersa Dam, sic e spjeguam me heret, Mallkim. Prandaj ky nuk mund te jete emer njeriu, apo antroponim, nderkohe qe emri i "Deti Jon" eshte disa shekuj me i hershem.

    Ndersa Qyteti eshte gjithesesi themelata Dysrrah. Por qe une edhe sot e kesaj dite mbetem mes medyshjes nese ky emer ka kuptimin Dy Rrahishte apo Dy Tehet dmth Rrenzat. Por qe shtrirja e qytetit duhet te kete qene ndare ne dy pjese eshte e padiskutueshme.

    E mbi te gjitha qe edhe kjo eshte serish e tera SH·Q·I·P !

    b.b. Troy III p.a.e.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 10-08-2008 më 22:15 Arsyeja: neshkrimi
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #38
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Brook, me keqardhje te madhe po tae them. Helenet dhe ilirent nuk kane qene kurre me te larget sec jane tosket me geget sot, ndersa tosket me geget jane 1 dhe i vetmi komb qe pasuron dyfish kulturen dhe traditen tone kombtare. Cka do ti tjeter?

    Nderkohe qe greqishjta mund te sqarohet vetem permes shqipes!
    Sepse s'eshte asgje me teper se nje shqipe shume e vjeter e ngecur e pazhvilluar ne letrat antike, kurse gjuha e sotme "greke" ka shume probleme per t'u kuptuar per shkak te mesimit te saj te detyrueshem nga popullata qe nuk e fliste ne shtepi nga ana e kishes, kuptohet pas shekullit 6 tes.

    Sepse kuptohet, me pare kishen unike e udheheqte Dardania deri ne momentin e rrenimit nga forcat e pa rezistueshme natyrore, (behet fjale ketu per terrmetin katarstofal te Dardanise ne fillim te shekullit VI), gje te cilen jevigit grek e shfrytezuan per tua hapur deren hordhive sllave qe te shkretonin edhe nje here gjithe cfare kishte mbetur me kebe ne Dardani.

    Nderkohe qe Koncili i Trete kishte mbajtur mbledhjen ne lidhje me kete tragjedi te jashtzakonshme me temen "nese perendite tona origjinake jane shkaktar i kesaj mynxyre?"

    Kuptohet ne kronikat e kohes, ka shpetuar vetem tema por jo edhe vendimi. Sepse nje dore e erret ka fshier cdo lloj permbajtje ne vazhdim. Megjithate s'do mend se keshilli kishte vendosur ti kthehej rritit te vjeter dhe perendive origjinale, dhe numri me i madh i patrikeve dardane e kishin braktisur ate fe. Ky vakuum dhe ky rrenim i qendres u shfrytezua nga jevgjit grek per te sllavizuar gjithe ilirikun. Dhe ashtu u be.

    Tani sa i perket hakut, nuk ekziston hak ne te verteten historike perpos atij qe eshte bere dem shqiptareve. Dhe kete "grekerit" e dijne me mire se une dhe ti.

    b.b. Troy III p.a.e.

    Le te themi qe helenet dhe iliret qenkan i njejti popull bidialektik. Atehere si e shpjegon ti qe asnje (dhe kur them asnje, ne menyre absolute asnje) ilir nuk u shqua si historian, gjeograf, mjek, shkrimtar, artist e shkencetar sikurse vellezerit e tyre helen?! Perkundrazi, ndryshe nga helenet qe ishin te penes, politikes dhe te artit, iliret mbaheshin si luftetar te zote duke nxjerre sa e sa perandore e ushtarake te larte ne perandorine Romake. Shiko te njejtin paralelizem me arvanitasit (njerezit e dyfekut) me greket politikane te kohes. Ose nje tjeter paralelizem kohor. Arberoret me ne krye Skenderbeun (kryeluftetari i Evropes ne ate kohe) me greket "e nenshtruar". Pra edhe sikur per nje moment te injorosh sa e sa fakte te lena nga historianet e vjeter, a nuk e sheh se te dy keto grupe ndajne disa vecori te rendesishme te karakterit per te qene i njejti komb?! Shqiptaret ende nuk kane fakte konkrete qe te bejne lidhjen direkte me Iliret (jane dreqi ta haje gati 1000 vjet boshllek qe kur jane permendur Iliret per here te fundit dhe Albanians) nga shpresohet se e kane origjinen, ndersa ketu po synohet te thuhet qe helenet na qenkan paraardhes te shqiptareve gjithashtu!!.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Longarus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    553
    [B]Pranoni qe Iliret dhe Helenet ishin dy popuj te ndryshem, sikurse sot Shqiptaret me Greket.


    Brook mos ja fut pordhe .
    Edhe pordha dhe fena dallojne po kan te njejtin burim prej nga dalin .
    Po shkruan nganjehere sikur ti te ishe ajo bira prej nga dalin ato qe i ceka me lart.
    lol

  20. #40
    Citim Postuar më parë nga Longarus Lexo Postimin
    [B]Pranoni qe Iliret dhe Helenet ishin dy popuj te ndryshem, sikurse sot Shqiptaret me Greket.


    Brook mos ja fut pordhe .
    Edhe pordha dhe fena dallojne po kan te njejtin burim prej nga dalin .
    Po shkruan nganjehere sikur ti te ishe ajo bira prej nga dalin ato qe i ceka me lart.
    lol
    Pirdh pirdh se lirohesh, ha "mjalt" se forcohesh.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Durresi
    Nga dodoni në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 05-04-2023, 23:02
  2. Atlantis në Shqipëri
    Nga SyntheticZero në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 636
    Postimi i Fundit: 01-09-2015, 14:36
  3. Lista e 813 personave në kërkim nga Interpoli
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
  4. 200 të shumëkërkuarit shqiptarë në të gjithë Botën
    Nga Albo në forumin Në kërkim të personave të humbur
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
  5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •