Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime

  Dashnor Selimi Cikel me poezi hajk

  Cikel me poezi hajk, nga Dashnor Selimi

  Komunikimi i shpirtrave

  Flaka e zbehte e nje kandili,
  mundesia e vetme komunikuese,
  per shpirtrat qe dalin nga hija.


  Udhetimi i plages

  Ne avionin e pasmesnates,
  plaga e djegur e zemres sime,
  udheton drejt lindjes.


  Xhelozi

  Nje gershetez uji. Arratisej kembezbathur pulebardha.
  Moti i keq i kercenonte me jehone dallge.
  Rreth shkembinjte mbanin vesh.


  Porta qe do mbyllja

  Po ta dija si do trokiste pleqeria,
  do te siguroja porten me kanata
  dhe do te mblidhja hardhine ne nje mesdite.


  Muri i dhimbjes

  Nje mur i larte, ngritur ne shpirt.
  E godas dhe nuk shembet.
  Ka dhimbjen e jetes brenda.


  Loti i mbetur pezull

  Deti i mallkuar i kurbetit,
  perplasej ne qiellin e lutjeve.
  Nje pike loti rrinte pezull.


  Engjejt e harruar

  Engjejt e shtrire si luledele,
  mbi gjethet e fishkura te harrimit.
  Dritherojne si xixellonjat, qe heshtin pas mesnate.


  Kepucet e emigrantit

  Nen koren e pagjumesise,
  kepucet e arnuara te emigrantit,
  veshur kembeve te mendimit.


  Rikthim

  Ciflosej horizonti ne qerpiket e mi,
  Shikoja imazhin e nje balone te dikurshme.
  U ktheva ne dhimbjen qe me jepte mosha.

  vazhdon...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Cikel me poezi hajk, nga Dashnor Selimi

  Komunikimi i shpirtrave

  Flaka e zbehte e nje kandili,
  mundesia e vetme komunikuese,
  per shpirtrat qe dalin nga hija.


  Udhetimi i plages

  Ne avionin e pasmesnates,
  plaga e djegur e zemres sime,
  udheton drejt lindjes.


  Xhelozi

  Nje gershetez uji. Arratisej kembezbathur pulebardha.
  Moti i keq i kercenonte me jehone dallge.
  Rreth shkembinjte mbanin vesh.


  Porta qe do mbyllja

  Po ta dija si do trokiste pleqeria,
  do te siguroja porten me kanata
  dhe do te mblidhja hardhine ne nje mesdite.


  Muri i dhimbjes

  Nje mur i larte, ngritur ne shpirt.
  E godas dhe nuk shembet.
  Ka dhimbjen e jetes brenda.


  Loti i mbetur pezull

  Deti i mallkuar i kurbetit,
  perplasej ne qiellin e lutjeve.
  Nje pike loti rrinte pezull.


  Engjejt e harruar

  Engjejt e shtrire si luledele,
  mbi gjethet e fishkura te harrimit.
  Dritherojne si xixellonjat, qe heshtin pas mesnate.


  Kepucet e emigrantit

  Nen koren e pagjumesise,
  kepucet e arnuara te emigrantit,
  veshur kembeve te mendimit.


  Rikthim

  Ciflosej horizonti ne qerpiket e mi,
  Shikoja imazhin e nje balone te dikurshme.
  U ktheva ne dhimbjen qe me jepte mosha.

  vazhdon...
  Mondi i nderuar, falemnderit qė postove ciklin poetik tė poetit Dashnor Selimi, mė befasoi kėnshėm me kėto poezi - ėshtė mjeshtri e madhe poetike tė thuhet Kaq fuqishėm me disa vargje - me njė strofė tė vetmen.

  Unė kam bėrė vetėm tri poezi tė kėtij stilI dhe e di mundimin e poetit kur shtrėngohet tė thotė diēka vetėrm me tri apo katėr vargje.

  Pėrshėndesė poetin dhe ty mik Mondi!

  Agim METBALA

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Po z.Agim, shume i vecante dhe i mundimshem eshte hajk-u. Poeti Selimi ka botuar nje liber me poezi hajk, duke arritur dhe ne fitues konkursi kohet e fundit. Do ta gjej librin e tij, pasi ketu jeton dhe me vone do hedh te tjera poezi.
  Do t'i percjell autorit vlerezimin tuaj, qe me siguri ka per ta gezuar e frymezuar me shume.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Dashnor Selimi Cikel me poezi hajk

  Burim i humbur

  Burimi humbi lendinave te pyllit.
  Dritat e nates ujitin eshtrat e fisit tim,
  testamenteve te buzevarreve,


  Ikja ne mesdimer

  Ika i heshtur ate dite janari.
  Kembekryq ishte ulur dimri i dhimbjes.
  Vesa e mengjesit kulloi mbi syte e nenes.


  Varrezat nenujore

  Me plagen e Otrantos pikturoj,
  teatrot e varrezave ujore
  dhe qirinjte rituale te meshave.


  Mall

  Syte e tu kthyer ne statuje.
  Heshtje. Malli i larget i viteve...
  Mermeri i bardhe shkermoqet nga loti.


  Aksidenti i fjaleve

  Krishti zbriti nga kryqi mijevjecar
  dhe rendi me hapa sorkadhi.
  Fjalet perreth u aksidentuan.


  Ne naten me hene

  Mbylla perden per te qene i qete ne dhome,
  por nata paskesh qene me hene,
  me mbajti zgjuar deri vone.


  Valixhja e humbur

  Qielli ishte arnuar rishtazi,
  mbi prehrin e raskapitur te shekullit.
  Hemoragjia e largimit-nje valixhe e humbur.


  Endja e fjales se pagjetur

  Fjala e pagjetur,
  endej permallshem ne gjuhen time,
  si nje klithme lene prej te pareve.


  Zerat e perjetshem

  Fotografite, varur mureve te care.
  Nga fytyra e pasqyres se plasaritur,
  zerat e prinderve vijne me ngasherim.


  Vetmia

  Erresire e akullt...
  Ne nje dhome te braktisur,
  me pelerine te murget me mbuloi vetmia.


  Pengjet e ikjes

  Kur ika, lashe brenge ne zemren e nenes,
  lashe lote ne tryezen e varfer,
  lashe pergjysme poezine time.


  Percjellja

  Nena te percillte me vaje e psalmodi.
  Qiparisat e zinj te prisnin si Qiriri i Epitafit.
  Tej nga dhimbja perkulej dielli.


  Dimer ne shtepine time te vjeter

  Hollesi te vogla. Prushi ndrin ne sy.
  Ketu erdhem. Nje drite kandili ngerdheshet.
  Kenga ndez zjarret e mi.


  Nen carcafet e holle te mjegulles

  Dremiti trendafili ne buzeqeshje pasqyrash.
  Mjegulla mbulonte me carcafe te holle,
  herbariumet e endrrave intime.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  43 falenderime nė 31 postime
  Kur thua nje gje ne vargje,poezia behet e bukur por kur e thua ne kete stil eshte akoma me e bukur sepse eshte mjaft e veshtire dhe te rralle jane ata qe shkruajne ne kete stil.Jane mjaft interesante sa te them te drejten i rilexova edhe pse vete nuk shkruaj ne kete stil.
  Te pershendes Mondi dhe nepermjet jush autorin dhe e uroj.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Eshte interesant hajku !
  E vleresoj si stil letrar , pasi kerkon pjekuri mendimi dhe thellim gjate leximit per konteksin e tij, per ngritjen e nje sere simboleve te reja ne letersine shqipe.

  Por , pwseri me mbetet nje gjendje ne karaharor qe me ben te them; Mos ndoshta hajku keqperdoret dhe doli si mode letrare per tu larguar nga poezia e lexueshme dhe per tu pparaqitur para poezise perhere si poet i fresket dhe i modes.

  Ketu nuk dua te them asgje me ndikim negativ per poetin Selimi, pasi me te vertete me shijuan dhe me ngacmuan poetikisht.....tingellonin shqip dhe kulluar poezi.Ketu dua te ngre , miqesisht, ate mode te semure dhe ate mani qe kane poetet per te provuar cdo zhaner.
  Deri pak kohe me pare, nje poet nga Elbasani tundi kambanat se shpiku hajkun ne shqip, dhe tash tere elbasani, nxenes shkolle , student dhe letrashkrues ne pension mbushin faqe te tera me simbole qe s`dihet ku e kane origjinendhe na pecjellin mesazhe popullore me "mos lendo nenen , se te vret zana" apo , " atdheu im vendi i shqiponjave pa kafaz" e sa e sa banalitete tekstore qe me hallakatin mua qe jam i dashuruar me letersine dhe kam durim celiku sa te lexoj te palexueshmen , dhe turrullosin lexuesin me fjale te lira qe per cudi rrine vargje.Nuk i mjaftoi Elbasani , por zbriti dhe ne Fier dhe na bente moral me hajkun sikur ta kishte djale te jetimores dhe duhet ta rrisnim ketu prane gjanices se ngjyrosur me nafte.

  Ndoshta u zgjata dhe tregova pak mllef, por mendoj se duhet kritike dhe analiza te mirefillta, te denja qe t`ia bejne te pranueshme dhe te kuptueshme lexuesit dhe shijuesit te poezise .

  Ju kerkoj ndjese dhe nuk kam deshire te keqkuptohem me keto qe thashe . Ngrita thjesht mendim rkitike per ti ulur poetet me kembe ne toke per te qene te vemendshem ndaj vargut me te mire dhe ndja letersise qe eshte e bukur pa koment.

  Ju pershendes ju Mondi dhe poetin D.Selimi per hajkun e bukur.
  Urime dhe krijimtari te mbare .
  Miqesisht Genti.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Z.Genti! Respektoj mendimin kritik aty ku vertet duhet ky mendim. Nese ne kete teme te hapur me hajkun e poetit Selimi ka vend per kritike, eshte e mirepritur dhe e dobishme, ndryshe devijohet prej saj nepermjet shembujve te palidhshem me te. Sepse, eshte njelloj sikurse ne nje teme me poezi jo hajk, te ndodhe pas vleresimit pozitiv e njejta gje me shembuj poetucesh, qe kujtojne se bejne poezi te vertete. Pra, shembuj mediokrish, shkaravitesish, ka gjithandej ne llojet e krijimtarise, por kjo s'do te thote qe qendrimi ndaj tyre(e quaj qendrim e jo kritike), te zere vend ne nje krijimtari cilesore.
  Te perqendrohemi ne cka paraqitet ketu, te japim mendime, qofte dhe te kunderta per kete krijimtari nepermjet kritikes sa me objektive, duke i sherbyer keshtu rritjes cilesore se saj.
  Miqesisht Mondi

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dashnor Selimi Cikel me poezi hajk
  Endja e fjales se pagjetur

  Fjala e pagjetur,
  endej permallshem ne gjuhen time,
  si nje klithme lene prej te pareve.


  Zerat e perjetshem

  Fotografite, varur mureve te care.
  Nga fytyra e pasqyres se plasaritur,
  zerat e prinderve vijne me ngasherim.

  Aksidenti i fjaleve

  Krishti zbriti nga kryqi mijevjecar
  dhe rendi me hapa sorkadhi.
  Fjalet perreth u aksidentuan.


  Ne naten me hene

  Mbylla perden per te qene i qete ne dhome,
  por nata paskesh qene me hene,
  me mbajti zgjuar deri vone.


  Burim i humbur

  Burimi humbi lendinave te pyllit.
  Dritat e nates ujitin eshtrat e fisit tim,
  testamenteve te buzevarreve,


  Muri i dhimbjes

  Nje mur i larte, ngritur ne shpirt.
  E godas dhe nuk shembet.
  Ka dhimbjen e jetes brenda.

  Kepucet e emigrantit

  Nen koren e pagjumesise,
  kepucet e arnuara te emigrantit,
  veshur kembeve te mendimit.  Pershendetje poetit D.Selimi per hajkun e bukur e te plote. Sipas shijes sime , une zgjodha keto hajku qe me dhane emocion dhe me ngacmuan per vecantine e tyre, figuren e gjetur dhe formen origjinale. Merndoj se nje cilesi e tille poetike vlen te trumbetohet e te shkruhet me teper ne shtypin e perditshem , per ti qene me afer dhe orientim lexuesit .Deshuroj gjithashtu ti percillni urimet mia poetit D.Selimi. Ka nje seri figurash te goditura dhe gjetje poetike te cilat jane te qarta , te kuptueshme dhe mbi te gjitha imazhe te prekshme dhe plot vitalitet. Do te vleresoja gjithashtu punen me mbiemrin , gjetjen e gjendjes emocionale dhe percaktimin e tij drejt dhe kuptueshem.  2) Sa per fjalen time hedhur 2 dite me pare, ju falenderoj qe s`me keni keqkuptuar dhe dua t`ju kerkoj ndjese nepermjet nje argumenti . Ajo ka qene nje dite e lodhshme dhe une kisha udhetuar me makine, i vetmuar, me teper se 8 ore.Nevoja per komunikim dhe monologet e gjate thuajse gjithe diten, me krijuan nje trysni mendimesh te cilat kisha nevoj t`i shprehja diku. Ja, per cudi miqte me te mire dhe diskutimet me te mira une kam filluar ti gjej ketu, kjo ka qene arsyeja qe diskutimi im ishte pa vend dhe i mbushur me pak nota ironike dhe mllef. Sidoqofte , kjo nuk me justifikon , por eshte e verteta dhe qendrimi im ndaj hajkut, dhe ne vecanti ndaj hajkut te botuar nga poeti Selimi eshte pozitiv dhe vleresues.


  Me respekt Gentjan Banaj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GeoF : 25-08-2008 mė 17:27

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime nė 49 postime
  Poezi hajk, nga libri i Dashnor Selimit, "Engjejt e heshtur".

  Ekuinoksi i dhimbjes

  Ekuacion i veshtire
  ky ekuinoksi i dhimbjes.
  Enigma me mban peng-gjumin e arsyes.


  Zhveshja e hijeve

  Jashte lastaret e hardhise sythedale...
  Majes se gjelber te lisit,
  hijet vijne e zhvishen.


  Ndeshkim

  Era e ashper ndeshkoi folete
  mbi deget e thara banesa te improvizuara.
  Nga ato bien copezime te kristalta lotzogjsh.


  Mund te ndodhe...

  Mund te ndodhe...
  Pena te heshte thelle si heshtja,
  pas epilogut te poezise se fundit.


  Huaja

  Mjellmat e shpirtit tim...
  Ju kam nje hua te madh.
  Te mar qiellin e kalter ne krah.


  Projektimi

  Ne artin e ecjes projektuam
  udhen e larget...
  Hena abazhur i mbremjes pergjonte.


  Gjetheflutura

  Gjethe e rene pertoke
  Veshtroj ta rikthej ne nje degez.
  Ah! Qenka hulumtimi i stines.


  Mbi akullin e vetmise

  Ate nate ne s'flinim bashke.
  Krevati i bardhe, i akullt...
  T'i beje patinazh mbi vetmine.


  Plagosja e muzikes

  Pianoja e lodhur heshti,
  nga nje bresheri automatiku.
  Nata filloi te ndricohej nga syte e nje maceje.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •