Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 57
 1. #1
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  A njihen fiset nė Maqedoni?

  Siē e ka lanė Leka, Gegėt e Veriut kanė 12 fise:

  Hoti Morina Kabashi Gashi Dukagjini Kelmendi Krasniqi Thaēi Gruda Berisha Shkreli Bytyēi

  Kam dėgjuar se nė Maqedoni nuk ka fise, dhe nuk kanė njohuri pėr to. Pėrjashtim bėn Menduh Thaēi por edhe ky mė duke se ka ardhur nga Dardania.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Periodi
  Anėtarėsuar
  03-02-2006
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Si ore nuk po e njihkan fiset, qka flet edhe ti hava.

  Nga kush po i merrni keto informata qe na nxorret zanin e zi. ( qe pak a shum edhe ia kemi bo vetes)

  Per shembull une jam nga fisi Thaē, ..

  vazhdoni te tjeter :

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Per shembull une jam nga fisi Thaē, ..
  Ok, plako, nuk kemi informata rreth kėsaj ēėshtje.

  Pastaj do tė duhej qė ju vetė t'i hapni kėto tema pėr tė sqaruar mė mirė si qėndron ēėshtja.

  Nga sa kam lexuar Kanuni i Lekė Dukagjinit zbatohet nė Maqedoni njėsoj sikur nė Dardani dhe Shqipėri tė Veriut, por sa i pėrket fiseve jam plotėsisht injorant, ndaj edhe e hapa temėn.

  A mundet dikush tė na sjellė tė dhėna mė tė shumta rreth kėsaj ēėshtje?

 4. #4
  shqiptari Maska e faruk_01
  Anėtarėsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  i nderuar ka fise....por mire the se mungon informimi dhe njohuria ndaj kete.
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 5. #5
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ok, a ka ndonjė punim tė ndonjė etnologu, shkencėtari etj, rreth kėsaj ēėshtje??

 6. #6
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Ok, a ka ndonjė punim tė ndonjė etnologu, shkencėtari etj, rreth kėsaj ēėshtje??
  Do te informoj une ditet ne vijim po e gjeta ate qe po kerkoj momentalisht.


  Gjithe te mirat.
  Sui generis

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime nė 22 postime
  Normal qe nifen , un jam Berish
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 8. #8
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Interesant, tash kam njė pasqyrė mė tė qartė pėr shqiptarėt dhe Maqedoninė.

 9. #9
  Hakuna Mattatta Maska e AngryAngel
  Anėtarėsuar
  19-09-2006
  Vendndodhja
  Askund
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Interesant, tash kam njė pasqyrė mė tė qartė pėr shqiptarėt dhe Maqedoninė.
  fisi Thaci dhe Berisha si jan antaret me siper jan fise nga kosova dhe keto mesigur jan te ardhur ne Maqedoni. Kete ta them qe mos te kesh jne pasqyre te rejshme se shqiptaret e maqedonise jan kosovar te cvendosur (ashtu si na llogaritin sllavet). Por nuk them se nuk ka shqiptar te ardhur nga kosova, ata jan ne numer te vogel dhe kan ardh shume vone ne keto ane.
  Ne shqiptaret vendas nuk kemi fise te medha si ne kosove...

 10. #10
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  U kon shkrim i gjate te www.tetova.de per fiset dhe familjet shqiptare ne Maqedoni...por mundesh me gjete krahun e djathte te ballines per cdo histori te fshatit ne maqedoni (i kane webat e tyre)

  p.sh ne rajonin e Zhelines (qe jane 99% shqiptar ose mbi 24.000 shqiptar) familjet me te njohura jane: Skonde, Beshė, Grace, Ēajanė, Matranē, Muhaxher ( tė ardhur nga Ana e Moravės) si dhe tė tjerė.

  E di qe gjate shekullit XV-XVI-te nje nga fiset me te medhejana ne zonen e Shkupit ka qene fisi Gjini.

 11. #11
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kjo familja apo fisi ta quajme Matranc (pasardhesit e fisit Matrange) qenka shume e perhapun jo vetem Zheline po edhe Likove (99% jane shqiptar ose 27.000 shqiptar), i pari aty qenka zhvendos Leke Matrangi ka shekulli XVII.

  http://sq.wikipedia.org/wiki/Strima
  Ketu pak histori per Matranget ne zonen e Likoves qe me origjine jane nga Luma (Shqiperine Veri-Lindore)

  Ky fis sot eshte edhe mes arbreshve ne Itali:
  http://genforum.genealogy.com/matranga/
  http://www.carsonjohnson.com/chapter27-matranga.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 07-08-2008 mė 10:03

 12. #12
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
  Ketu pak histori per Matranget ne zonen e Likoves qe me origjine jane nga Luma (Shqiperine Veri-Perendimore)
  Ky fis ndodhet akoma ne Lume me mbiemer MATRANXHA.

 13. #13
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ArberXYZ Lexo Postimin
  Ky fis ndodhet akoma ne Lume me mbiemer MATRANXHA.
  e di , shume shqiptar te Shqiperise kane mbiemra Matranga e disa Matranxha kurse keta te Maqedonise e kane Matranxhiu.

  nejse Luma eshte kufi me Maqedoni ky fis (Matranga) ka jetuar mes Shqiperise Veri-Lindore dhe Maqedonise Perendimore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 07-08-2008 mė 10:03

 14. #14
  Alessandro Del Piero Maska e Juventus
  Anėtarėsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Aty ku Shqiptaret po vuajne.
  Mosha
  34
  Postime
  1,504
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Menduh Thaci nuk ehste fis ng aIlirida, po te marim ashtu ateher une jam i ardhur nga fisi LUNA nga Shqiperia Veriore me konkretisht rreth Kuksit, rreth kufirit me Iliriden, por nuk mund te them se jam fis nga Ilirida, kshu per vise te ketij vendi nuk kam informate.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Juventus : 07-08-2008 mė 10:49
  Team: That team in Italy with 29 titles. Or was it 30?

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Mė linkun qė ke dhėnė mė sipėr ti gilanxhi, thotė qė Matrangat qenkan Thaē.

  Fshati Strimė do tė ripopullohet diku nga fundi i shekullit XVII nga njė pjesė e Fisit Thaē, respektivisht nė vitin 1790 dhe si rithemelues llogaritet Lekė Matranxhi dhe biri i tij Mehmet Qehaja (qeha-nga fjala Turke qė don tė thotė "njeri i pasur") i cili u shpėrngul nga fshati Ēajė i rrethit tė Kukėsit, njė pjesė e kėsaj familje u ndalė nė fshatin Zhelinė dhe Bollaticė tė Tetovės qė, edhe sot ndodhėt kėtu mahalla e Matraxhve. Njė pjesė ndalet nė fshatin Vaksincė tė Kumanovės qė, edhe kėtu sot ėshtė e njohur "mahalla e Matraxhve." ndėrsa fshati Strimė pėrsėri i ripopullua dhe u ripėrtėri pas shumė viteve nga ky fis dhe trung ilirė, pra Lekė Matranga u rivendos nė tokėn e stėrgjyshėrve tė vetė nė tokėn e katragjyshėve Katolik-Dardanė, pra nė Strimėn e Dardanėve.

 16. #16
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Pershendetje,

  Konfirmoj qe fiset e vjetra ne trevat e banuara me shqiptare ne Maqedoni, ekzistojne por fatkeqesisht nuk ka ose ka fare pak studime mbi to.

  Po rendis disa mbiemra qe hasen ne zonen e Kercoves :

  Bagėrdani (Bagėrdojt - nė dialekt shumes)
  Deralla (Derallet - nė shumes)
  Ēeliku (Ēeliket - nė shumes)
  Kalenxhiu
  Gurbe (Gurbet - ne shumes - theksi bie tek U)
  Skuret
  Ēupi (Ēupallaret - nė shumes me prapashtese turke)
  Bllaca
  Pinjolli (Pinjollet - ne shumes)
  Likruēi (Likruēet - ne shumes)

  Nuk me kujtohen po jane shume, nqs dukush prej kercove qe di me teper le ti shkruaj ne kete teme.

  Sa per temen, ju pershendes dhe eshte shume e qelluar; desha te shtoja qe mbiemrat ne maqedoni jane sinjifikative dhe jo shume domethenes dhe si te tilla kane qene subjekt ndryshimi, P.sh. fisi im "Pinjolli" perdor edhe mbiemrin Selimi edhe Pinjolli, dera e gjyshit tim perdor "Pinjolli", por ne pergithsi te gjith njihemi si "Pinjollet" nga tere komuniteti i Kercoves, e njejta gje aplikohet edhe per fiset te lartpermendura.

  Jam munduar te gjej gjenealogjine e disa prej emrave fisnore neper web por eshte e pamundur per mungese materiali, do sugjeroja qe dikush qe ka akses ne katastaret dhe arkiven e Stambollit dhe qe mund te di me teper ti shtroje ketu.

  Me respekt,

  Gazmend Pinjolli

 17. #17
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Scion flm pėr infot. Sa i pėrket mbiemrave nuk kanė tė bėjnė me temėn pėr faktin se edhe ti tash menjėherė mund t'a nryshosh mbiemrin po tė duash. Pra na duhen info pėr fiset e lashta.

  A ka fise tė mėdha nė Maqedoni?

  A ka fis qė shtrihet edhe nė njė fshat dhe nė njė tjetėr?

  Fis qė shtrihet nė disa krahina?

  Familje nga krahina tė ndryshme qė rrjedhin nga njė stėrgjysh?

  Cilat janė fiset vendase?

  Pyetjet vlejnė prė tė gjithė ata qė dinė.

 18. #18
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Mė linkun qė ke dhėnė mė sipėr ti gilanxhi, thotė qė Matrangat qenkan Thaē.
  ndoshta drejteshkrim kane gabu ose ka desh me thene qe ky fshat eshte themeluar nga fisi Thaci dhe Matranget (nejse nuk eshte aq link i duhur...wikipedia mo)

  perndryshe Matranget jane me te vjeter se Thaci kta kane luftuar bashke me Skenderbeun dhe eshte permend pakten shekullin e XIII-te

  Heraldika si shkencė qė merret me studimin dhe prejardhjen e simboleve e elementeve tė ndryshme, origjina e tė cilave ėshtė e shumėllojshme, nė Shqipėri i gjen fillimet e saj qė nė fillimin e shekullit XIII, pėr tė vazhduar deri nė ditėt e sotme, si pjesė pėrbėrėse e heraldikės evropiane me tė gjitha zhvillimet, ndryshimet dhe arritjet e saj. Stemat mė tė hershme i gjejmė nė fillimet e Principatės sė Arbrit, e mė pas nė njė vazhdimėsi tė pandėrprerė pothuajse nė tė gjitha dinastitė dhe familjet patronomike shqiptare si: Albani, Arianiti, Balsha, Beēikemi, Bogdani, Dukagjini, Dushmani, Engjėllorėt, Gazuli, Golemi, Gropa, Jonima, Kastrioti, Komneni, Maneshi, Matranga, Muzaka, Shpata, Skura, Spani, Topia, Zaharia etj.
  http://www.shkoder.net/fjala/2007/apapleka.htm

 19. #19
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Scion flm pėr infot. Sa i pėrket mbiemrave nuk kanė tė bėjnė me temėn pėr faktin se edhe ti tash menjėherė mund t'a nryshosh mbiemrin po tė duash. Pra na duhen info pėr fiset e lashta.

  A ka fise tė mėdha nė Maqedoni?

  A ka fis qė shtrihet edhe nė njė fshat dhe nė njė tjetėr?

  Fis qė shtrihet nė disa krahina?

  Familje nga krahina tė ndryshme qė rrjedhin nga njė stėrgjysh?

  Cilat janė fiset vendase?

  Pyetjet vlejnė prė tė gjithė ata qė dinė.
  Flm per komentin, dhe e vetma gje qe me beri te postoj emrat e fiseve eshte se qe aty duhet kerkuar baza per ne fiset rajonale qe thua ti, studimet jane zero ose te pakta fare, di vetem te te them qe shume fise nga ato qe permenda nuk jane familje te vogla por kalojne numer 1000 e siper dhe kane shperndarje ne me shume se dy fshatra. Sigurisht jo te nivelit te Krasniqeve, Kastrateve etj. qe jane krahinore.

  Por te vetmet fise qe kam me siguri qe jane fise te medha jane:

  BLLACA qe kane ne shperndarje deri ne Gostivar, Diber dhe ne vise tjera ne Shqiperi.
  ĒELIKU - neper Shqiperine e mesme

  Te tjeret hasen pak pak ose ne shume raste diferenca eshte e madhe.
  P.sh. Fisi ĒUPI haset ne Mirdite rrethin e Matit, dhe Lezhe dhe ndoshta jo rastesisht ne Kercove.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 07-08-2008 mė 11:22

 20. #20
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  P.sh. Fisi ĒUPI haset ne Mirdite rrethin e Matit, dhe Lezhe dhe ndoshta jo rastesisht ne Kercove
  Duhet pas parasysh qė vetėm ngjashmėria e emrit, nuk do tė thotė afėrsi gjenealogjike. Mund tė kenė qenė dy persona tė ndryshėm me emrin Ēup, dhe prej tyre rrjedhin dy fise Ēupi, por mund tė ketė qenė edhe vetėm njė person.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 05:06
 4. Intervistė: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •