Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 54
 1. #21
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Duhet pas parasysh qė vetėm ngjashmėria e emrit, nuk do tė thotė afėrsi gjenealogjike. Mund tė kenė qenė dy persona tė ndryshėm me emrin Ēup, dhe prej tyre rrjedhin dy fise Ēupi, por mund tė ketė qenė edhe vetėm njė person.
  Atehere qe te sqarohem pakes; pikerisht nuk ka shume siguri sepse ndarja gjeografike eshte pak e madhe prandaj thash qe "Te tjeret hasen pak pak ose ne shume raste diferenca eshte e madhe." dhe mora shembullin e fisit Ēupi.
  Qe te jem i sinqerte, mamaja ime rrjedh nga ky fis dhe une kam patur fatin te flas me babagjyshin e mamit tim i cili jetoi 100 vite, Ai konfirmonte qe ata si fis jane nje me fisin Ēupi prej Mati.

  Falenderoj postuesin me lart qe postoi nje citim ku permendet dhe fisi Skura, keta te fundit nuk jane te pakte ne Kercove.

  Heraldika si shkencė qė merret me studimin dhe prejardhjen e simboleve e elementeve tė ndryshme, origjina e tė cilave ėshtė e shumėllojshme, nė Shqipėri i gjen fillimet e saj qė nė fillimin e shekullit XIII, pėr tė vazhduar deri nė ditėt e sotme, si pjesė pėrbėrėse e heraldikės evropiane me tė gjitha zhvillimet, ndryshimet dhe arritjet e saj. Stemat mė tė hershme i gjejmė nė fillimet e Principatės sė Arbrit, e mė pas nė njė vazhdimėsi tė pandėrprerė pothuajse nė tė gjitha dinastitė dhe familjet patronomike shqiptare si: Albani, Arianiti, Balsha, Beēikemi, Bogdani, Dukagjini, Dushmani, Engjėllorėt, Gazuli, Golemi, Gropa, Jonima, Kastrioti, Komneni, Maneshi, Matranga, Muzaka, Shpata, Skura, Spani, Topia, Zaharia etj.

 2. #22
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Fisi Skura (ose Skuraj) ne mesjete kane jetuar ne Tiranen e sotshme (ose Shqiperine e Mesme).

  Ne Maqedoni edhe para okupimit osman eshte permend prezenca e shqiptarve po kurr fiset e tyre...per qato ne maqedoni historia e kohes mesjete eshte shume e pa shkruar per popujt vendas pakten ne Shqiperi e Malin e zi jane permend fiset.

 3. #23
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga GL_Branch Lexo Postimin
  Fisi Skura (ose Skuraj) ne mesjete kane jetuar ne Tiranen e sotshme (ose Shqiperine e Mesme).

  Ne Maqedoni edhe para okupimit osman eshte permend prezenca e shqiptarve po kurr fiset e tyre...per qato ne maqedoni historia e kohes mesjete eshte shume e pa shkruar per popujt vendas pakten ne Shqiperi e Malin e zi jane permend fiset.
  Sakte,
  Por kjo sdo te thote qe tribute ne maqedoni skan pasur rregullim fisnor,
  Prania e Riteve pagane, doket dhe zakonet, njohja e kanuneve etj. jane precedent per te kuptuar qe kemi qene prezent.
  Jam dakort qe per te bere lidhjen mes fiseve ilire qe jetonin ne Maqedonine e asokohe, respektivisht; Pelagoneve, Peoneve, Penesteve, Lynkesteve kerkohen studime te detajuara dhe te mbeshtetura ne burime te mirefillta.

 4. #24
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  P.sh ketu ne shekullin e XIII-te permenden shqiptaret si shumice ne Oher (qe sot jane vetem 5% shqiptar) nga perandori bizantin John Cantacuzen:

  While the emperor was spending about eight days in Achrida (Ohrid), the Albanian nomads living in the region of Deabolis (Devoll) appeared before him, as well as those from Koloneia (Kolonja) and those from the vicinity of Ohrid
  http://www.albanianhistory.net/en/texts15/AH1328.html

  Kurse ne Thesali (Greqine Veriore) Perendori Bizant pakten i permend 3 fise shqiptare ku jane numruar rreth 12.000 banor (per ate kohe ka qene shume):
  While the emperor was staying in Thessaly (2), the unruly Albanians living in the Thessalian mountains appeared before him who, according to their tribal leaders, are called Malakasians, Buians and Mesarites and whose numbers reach 12,000.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 07-08-2008 mė 12:05

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Periodi
  Anėtarėsuar
  03-02-2006
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Fisi i Matranxh i pari i fisit Thaci qe sot cilsohemi eshte i shtrire ne fshatin malor Strime komuna e Likoves , ka disa qe jan te vendosur nga ky fshat ne Haraqine dhe nje mahalle e madhe ne f.Vaksince, e cila thirret pikerisht mehalla e Matranxheve. ....

  Nje pjes e matranxehve jan edhe ne Tetove, te tjere ska ne Maqedoni.


  Une jam origjinal matranxh.

  pershendetje.

 6. #26
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Periodi u shpjegua ma larte se Matranxh eshte fis ne veti nuk rrjedh prej Thacit plus Matranga eshte shume fis me i vjeter se fisi Thaci.

 7. #27
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Jo, Periodi tha qė Matranxhėt janė Thaē. Ose le tė flet edhe njė herė, ndoshta na e kjartėson.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Periodi
  Anėtarėsuar
  03-02-2006
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pershendetje te nderuar.

  Sinqerisht nuk kam shum njohuri , mbi kete dukuri dhe paraprakisht kerkoj ndjese qe nuk mund te jap shpjegime te mirfillta. Sipas gojdhenave te familjarve te mi ( kuptohet ata te vjetrit) kan thene se Matraxhant kan qen ne numer te vogel dhe jan afru me fisin Thac , duke mendu se jan me te afert.
  Kam degjuar nga me te vjetrit se dy vellezer nga SHqiperia jan ardhe ne Iliride, njeri qenka ndal ne malsine e Sharrit , kurse tjetri paska vazhduar ne malsin e Karadakut.

  Dhe per shkak se jan nda shum ndermjet veti, .. sigurisht jan ndi pakice ne vendet qe kan jetuar nga fiset tjera , dhe kjo ndoshta ka ndiku qe jan bashku ose i kan then vetes Thac.
  Kur e dim se ne kohet e atehershit , ligj kan qen Kanuni dhe normalisht fiset e forta me burra shum, kan pasur autoritet me te madh.

  Do te interesohem per informata me te shumta rreth Matranxheve.

 9. #29
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga ArberXYZ Lexo Postimin
  Ky fis ndodhet akoma ne Lume me mbiemer MATRANXHA.

  Kjo ėshtė e vėrtetė, atyje ekziston njė fis i tillė, edhe dega nė Maqedoni prej kėtij fisi duhet ta ketė rrėnjėn, sepse mesa di njihet njė shkėputje e kėtij fisi pėr nė lindje, qė sot i bie Maqedonia.

  ***Nuk e di nėse ekziston fis me mbiemėr Lala nė Maqedoni, por nėse ekziston atėherė prejardhjen ky fis e ka nga Kukėsi. Ėshtė larguar nga ajo krahinė diku para 150 viteve si pasojė e gjakmarrjes, komplet si fis. Dhe sipas fjalėve ėshtė ngul edhe nė Tetovė-Gostivar, por s'jam i sigurtė. Historinė e kėtij fisi ma ka rrėfy njė prej gjyshave. Bile edhe sot disa vendemėrtimi (toponime) janė tė tipit: "Ara e Lalajve", "Kepi i Lalajve", mgjth e aty ka kohė qė ky fis ėshtė shpėrngul.

  Nuk e di a ka Lala sot nė Maqedoni, por nėse ka origjinėn e kanė nga Kukėsi.
  Life's too short to remove USB safely.

 10. #30
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Jo, Periodi tha qė Matranxhėt janė Thaē. Ose le tė flet edhe njė herė, ndoshta na e kjartėson.
  Jo jo, skanė lidhje mes tyre. Nėse e gjej librin mund tua tregoj.
  Life's too short to remove USB safely.

 11. #31
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sinqerisht nuk kam shum njohuri , mbi kete dukuri dhe paraprakisht kerkoj ndjese qe nuk mund te jap shpjegime te mirfillta. Sipas gojdhenave te familjarve te mi ( kuptohet ata te vjetrit) kan thene se Matraxhant kan qen ne numer te vogel dhe jan afru me fisin Thac , duke mendu se jan me te afert.
  Kjo ėshtė njė institucion i njohur i Kanunit. Quhet "Mbėshtetje", kurse fisi qė kėrkon strehimin quhet "i mbėshtetur" ose "tė mbėshtetur".
  Ka qenė dukuri e pėrhapur nė kohėn e fiseve. Dmth s'paskan lidhje Matrangėt me Thaēin.

  Siē shihet Maqedonia i paska fiset e Lekės dhe fiset e Maqedonisė (vendės).

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2011
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Jack Watson Lexo Postimin
  Kjo ėshtė e vėrtetė, atyje ekziston njė fis i tillė, edhe dega nė Maqedoni prej kėtij fisi duhet ta ketė rrėnjėn, sepse mesa di njihet njė shkėputje e kėtij fisi pėr nė lindje, qė sot i bie Maqedonia.

  ***Nuk e di nėse ekziston fis me mbiemėr Lala nė Maqedoni, por nėse ekziston atėherė prejardhjen ky fis e ka nga Kukėsi. Ėshtė larguar nga ajo krahinė diku para 150 viteve si pasojė e gjakmarrjes, komplet si fis. Dhe sipas fjalėve ėshtė ngul edhe nė Tetovė-Gostivar, por s'jam i sigurtė. Historinė e kėtij fisi ma ka rrėfy njė prej gjyshave. Bile edhe sot disa vendemėrtimi (toponime) janė tė tipit: "Ara e Lalajve", "Kepi i Lalajve", mgjth e aty ka kohė qė ky fis ėshtė shpėrngul.

  Nuk e di a ka Lala sot nė Maqedoni, por nėse ka origjinėn e kanė nga Kukėsi.
  Tung!

  Ne fshatin tim te lindjes, fsh Nerashte ne komunen e Tetoves, ekzistojne vendemertime si "proi i Lales". Ne, familja ime, jemi me prejardhje nga Dibra- thone pleqt tane. Kemi nje te folme shume karakteristike, shtepise i themi "shpoj", shiut "shoaj", ty themi "toaj" etj. Kam degjuar se ne rrethinen e Kukesit, ka disa fshatra qe flasin te njeten gjuhe lokale. Nese din dicka me teper, lirisht me shkruaj. I pari i mehalles, Lala, mund te jete nga fisi Lala qe ju permendni me lart. T'fala nga Suedia!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Per fisin Kuman qe edhe Kumanova eka mar. Historia e Kumanovės

  Etimologjia e toponimit Kumanovė ka pėr bazė njė emėr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa tė dhėnave, ky emėr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, qė nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve tė Azisė tė kenė ardhur dhe njė kohė tė kenė qėndruar nė territorin e sotėm tė Kumanovės. Tė dhėnat e para pėr vendbanimin Kumanovė pėrmenden nė vitin 1519 nga shėnimet e udhėpėrshkruesve qė gjenden nė arkivat e Turqisė, edhe atė me 52 familje me rreth 300 banorė.Nė shėnimet dhe dokumentet historike, Kumanova pėrmendet nė shek. XVII nga udhėpėrshkruesi (kronisti) i famshėm turk Evlia Ēelebija. Sipas tij Kumanova nė vitin 1660 shtrihej nė territorin e Sanxhakut tė Shkupit qė ka patur mė se 600 shtėpi, nė mesin e tė cilėve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.

  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Bośe, i cili e vizitoi Kumanovėn nė gjysmėn e parė tė shek. XIX, gjegjėsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banorė, kurse nė tė dhėnat e konsullit austriak J. G. Han tė vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtėpi. Prej fiseve mė tė vjetra turke nė Kumanovė supozohet tė ketė qenė fisi Oxhak , i cili ka pasur mė tepėr shtėpi dhe anėtarė se fiset tjera, por mė vonė mbeti me njė shtėpi dhe ajo u shpėrngul nė Turqi.

  Janė paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelerėt, Tatarėt, qė kanė patur njė lagjeje tė veēantė nė kėtė qytet, por gjatė luftėrave austro - turke kanė migruar nė Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin tė pranishėm Gono, Malokėt(berishe) dhe si ėmėr familjar pėrmendeshin Spahilerė, kurse sot janė tė pranishėm fiset: Berishė, Gash, Krasniq, Thaē, Sopė, Shalė etj., ku pėrkatėsia fisnore ėshtė harruar dhe nuk pėrmendet fare te tė gjitha shtresat e popullsisė sė kėsaj treve. Nė tė kaluarėn e largėt historike Kumanova ishte njė zonė qė i takonte krahinės sė Dardanisė dhe e banuar nga fisi ilir-Dardanėt, tezė qė e vėrteton edhe Vasileviqi.

  Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim se edhe Ēerkezėt, tė cilėt vendlindjen e tyre e kanė patur nė rajonin e Kaukazit, kishin qenė vendosur pranė stacionit hekurudhor tė Kumanovės, ku sot gjendet fshati me tė njėjtin emėr Ēerkez.

  Deri nė vitin 1877-78 nė kėtė qytet, ka patur mė tėpėr mysliman, d.m.th. shqiptarė qė kishin pranuar fenė myslimane, kurse nė mbarim tė shek. XIX me ardhjen e kolonistėve serbė, rritet numri i popullsisė sllave.emrin.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2009
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Oju dashamir, o ju miq te nderuar, ska shqiptar qe nuk i takon ndonje fisi, ne Maqedoni dhe tokat tjera shqiptare, Une i takoj fisit shal, e di rrjedhen e fisit, mburrem se jam Shaljan, Ne rrethinen time te Kumanoves, ka shum lloj fise dhe i kushtohet shum rendesi fisit, Perkatesit e te njejtit fiis shprehin afersi te madhe ndaj njeri tjetrit, Me te vjetrit i porositin trashigust e vet (djemt vajzat, niperit, mbesat) mos ta harroni fisin,, Pra miq te rrespektuar dihet edhe ne Maqedoni se kush cilit fis i takon, U pershendes te gjitheve,,

 15. #35
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Scion flm pėr infot. Sa i pėrket mbiemrave nuk kanė tė bėjnė me temėn pėr faktin se edhe ti tash menjėherė mund t'a nryshosh mbiemrin po tė duash. Pra na duhen info pėr fiset e lashta.

  A ka fise tė mėdha nė Maqedoni?

  A ka fis qė shtrihet edhe nė njė fshat dhe nė njė tjetėr?

  Fis qė shtrihet nė disa krahina?

  Familje nga krahina tė ndryshme qė rrjedhin nga njė stėrgjysh?

  Cilat janė fiset vendase?

  Pyetjet vlejnė prė tė gjithė ata qė dinė.

  Ali Baba , e verteta eshte se ne Maqedoni nuk ka fise te medha shqipetare si qe kerkoni ju . Pjesa me e madhe e shqipetareve te maqedonise, jane te ardhur nga Shqiperia e mesme dhe ajo veri lindore . Para shume shekujve vendas ne maqedoni kane qene do dembela Stambolli,me siguri te ardhur ne kohen e Perandorise Osmane .
  Ajo qe eshte me e keqja te shqipetaret e Maqedonise , askushi nga parardhesit tane nuk mbane mende me shume se gjashte breza . Pse ka ndoshur kjo nuk e dije askushi .

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sa mė shumė fise aq mė tepėr pasqyrohet shtrirja e gjakut Iliro-shqiptarė.Secili duhet tė krenohet cilitdo fis qė i pėrketė.Rrėnja ėshtė NJĖ.
  Fiset tanė nuk mbanė fortė mendė,pėrshkak tė mos arsimimit adekuat tė atėhershėm.Pasoja i vuajmė sot e edhe nė tė ardhmen do t'i vuajmė.Armiqtė pėr rreth neve, ēdo gjė tonėn,me fakte tė rrenjshme mundohen t'i sqarojnė si t'vetat-pra vjedhin,e vjedhje nė histori nga njerėzit e ligė gjithmonė ka patur e do tė ketė.Nėse ne rrimė duarkryq dhe shtihemi tė painteresuar qė tė mbrojmė gjenezėn tonė,aq mė tragjike do tė jetė historia pėr ne dhe brezat tanė tė ardhshėm.

 17. #37
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Jo, Periodi tha qė Matranxhėt janė Thaē. Ose le tė flet edhe njė herė, ndoshta na e kjartėson.
  Matrancet,jane qebabxhi dhe bozaxhi.


  Kurse dembelat e Stambollit qe kane mbetur ne Tetove , jane basmaxhi ,nalbanxhi,kundraxhi,samarxhi etj.etj.

  Ajo qe eshte me e keqja fiset shqipetare nuk jane perqendruare te jetojne ne qytete ,pore rreth qyteteve ne katunde ,dhe si te tille mbeten jashte institucioneve ,dhe mbeten si fise jo te njohura , pa karriere .


  Per shembull : Nje numer shume i madhe i shqipetareve ne Pollog ,ecin dhe veprojne sikur nuk jane me origjine ilire ,pore mbeturina te osmanlijve .

  Ndoshta dikush munde te me kritikoje ,pore me rendesi eshte te flitet e verteta . Fizionomia e shqipetareve ne Pollog eshte gjake i perziere .

  1) Ne Pollog ,Katundi prej katundit shqipetare ka shume dallime
  2) Kjo popullate eshte shume lokaliste dhe e mbyllyr.
  3) Ne kohen e komunizmit ,kjo popullate ,nga friga ose nga lakmia eshte regjistruare si jugosllave.
  4) Ne fizionomi kjo popullate ndryshon shume nga paraardhesit ilire .
  5) Iliret kane qene me trupe te gjate ,kurse kjo popullate eshte rrace e imet
  6) Identitetin e tyre kombetare kjo popullate e mbulon koken me lloj lloj kapucash,kapuca Samolie (terllika prej tentenje ) kapuca amrenistani ,kapuca uzbekistani etj.etj.
  7) Historia e kesaj rrethine ,nuk eshte e shkruare askundi ne historine shqipetare ,edhe pse 85% e popullates ne kete rrethine eshte shqipetare . Asbje familje fise ,qofte i madhe apo i vogel nuk mbane mende permby 5/6 breza ,histrorine e vertete te tyre.
  8) Traditat dhe zakonet shqipetare ,po thuaj ne kete rrethine te Pollogut jane humbur krejte ,sepse kjo popullate per ahegje dhe darsma perdore tradite turke ,duke e shkateruare ekonomine familiare ,vetem e vetem duke u marre me do tradita te shtrejta qe ju imponojne dembellat e Stambollit qe jetojne ne Tetove ,si artare ,basmaxhi, kundraxhi dhe fustana bykme qe kushtojne 1, mije euro nje pare.
  9) Ne Gostivare , pjesa me e madhe e popullates edhe pse jane me prejardhje shqipetare , flasin turqishte ne shtepi dhe rruge ,se mendojne se eshte me moderne te jeshe turke anadolli se sa shqipetare . fare e lige rrace e lige .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga TetovaMas : 21-02-2012 mė 22:23

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga TetovaMas Lexo Postimin
  Matrancet,jane qebabxhi dhe bozaxhi.


  Kurse dembelat e Stambollit qe kane mbetur ne Tetove , jane basmaxhi ,nalbanxhi,kundraxhi,samarxhi etj.etj.

  Ajo qe eshte me e keqja fiset shqipetare nuk jane perqendruare te jetojne ne qytete ,pore rreth qyteteve ne katunde ,dhe si te tille mbeten jashte institucioneve ,dhe mbeten si fise jo te njohura , pa karriere .


  Per shembull : Nje numer shume i madhe i shqipetareve ne Pollog ,ecin dhe veprojne sikur nuk jane me origjine ilire ,pore mbeturina te osmanlijve .

  Ndoshta dikush munde te me kritikoje ,pore me rendesi eshte te flitet e verteta . Fizionomia e shqipetareve ne Pollog eshte gjake i perziere .

  1) Ne Pollog ,Katundi prej katundit shqipetare ka shume dallime
  2) Kjo popullate eshte shume lokaliste dhe e mbyllyr.
  3) Ne kohen e komunizmit ,kjo popullate ,nga friga ose nga lakmia eshte regjistruare si jugosllave.
  4) Ne fizionomi kjo popullate ndryshon shume nga paraardhesit ilire .
  5) Iliret kane qene me trupe te gjate ,kurse kjo popullate eshte rrace e imet
  6) Identitetin e tyre kombetare kjo popullate e mbulon koken me lloj lloj kapucash,kapuca Samolie (terllika prej tentenje ) kapuca amrenistani ,kapuca uzbekistani etj.etj.
  7) Historia e kesaj rrethine ,nuk eshte e shkruare askundi ne historine shqipetare ,edhe pse 85% e popullates ne kete rrethine eshte shqipetare . Asbje familje fise ,qofte i madhe apo i vogel nuk mbane mende permby 5/6 breza ,histrorine e vertete te tyre.
  8) Traditat dhe zakonet shqipetare ,po thuaj ne kete rrethine te Pollogut jane humbur krejte ,sepse kjo popullate per ahegje dhe darsma perdore tradite turke ,duke e shkateruare ekonomine familiare ,vetem e vetem duke u marre me do tradita te shtrejta qe ju imponojne dembellat e Stambollit qe jetojne ne Tetove ,si artare ,basmaxhi, kundraxhi dhe fustana bykme qe kushtojne 1, mije euro nje pare.
  9) Ne Gostivare , pjesa me e madhe e popullates edhe pse jane me prejardhje shqipetare , flasin turqishte ne shtepi dhe rruge ,se mendojne se eshte me moderne te jeshe turke anadolli se sa shqipetare . fare e lige rrace e lige .
  Per te sterminuar jane.

 19. #39
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Pershendetje,

  Konfirmoj qe fiset e vjetra ne trevat e banuara me shqiptare ne Maqedoni, ekzistojne por fatkeqesisht nuk ka ose ka fare pak studime mbi to.

  Po rendis disa mbiemra qe hasen ne zonen e Kercoves :

  Bagėrdani (Bagėrdojt - nė dialekt shumes)
  Deralla (Derallet - nė shumes)
  Ēeliku (Ēeliket - nė shumes)
  Kalenxhiu
  Gurbe (Gurbet - ne shumes - theksi bie tek U)
  Skuret
  Ēupi (Ēupallaret - nė shumes me prapashtese turke)
  Bllaca
  Pinjolli (Pinjollet - ne shumes)
  Likruēi (Likruēet - ne shumes)

  Nuk me kujtohen po jane shume, nqs dukush prej kercove qe di me teper le ti shkruaj ne kete teme.

  Sa per temen, ju pershendes dhe eshte shume e qelluar; desha te shtoja qe mbiemrat ne maqedoni jane sinjifikative dhe jo shume domethenes dhe si te tilla kane qene subjekt ndryshimi, P.sh. fisi im "Pinjolli" perdor edhe mbiemrin Selimi edhe Pinjolli, dera e gjyshit tim perdor "Pinjolli", por ne pergithsi te gjith njihemi si "Pinjollet" nga tere komuniteti i Kercoves, e njejta gje aplikohet edhe per fiset te lartpermendura.

  Jam munduar te gjej gjenealogjine e disa prej emrave fisnore neper web por eshte e pamundur per mungese materiali, do sugjeroja qe dikush qe ka akses ne katastaret dhe arkiven e Stambollit dhe qe mund te di me teper ti shtroje ketu.

  Me respekt,

  Gazmend Pinjolli
  Me sa kam degjuar ne nje interviste keta dy vellezrit Dervishi - Sevdaja , Kercova eshte ura e gegnishtes e toskerishtes , edhe kenget gati se i kane polifone por me dy zera ?

 20. #40
  ILLYRIAN Maska e Tonite
  Anėtarėsuar
  09-02-2012
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese ka mundesi qe te me jepni dicka te lexoj per fiset nga Shqiperia Veriore, me saktesisht per fiset e fshatit Caje, ose edhe per historine e ketij fshati?

  Une i perkas nje fisi te ardhur nga ky fshat, gjysma jemi ne Tetove dhe gjysma tjeter eshte ne nje fshat te Tetoves, Zherovjan.
  Ketu njihemi si Maxhar. Te vjetrit tane nuk na kane treguar dicka me teper per emertimin, vetem e dijme historine, dmth jemi shperngulur per shkak te gjakmarrjes.

  Pra dua te di dicka me teper, ne qofte se ndonjeri ka njohuri le te shkruaje?

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 05:06
 4. Intervistė: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •