Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 55 prej 55
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Tonite Lexo Postimin
  Nese ka mundesi qe te me jepni dicka te lexoj per fiset nga Shqiperia Veriore, me saktesisht per fiset e fshatit Caje, ose edhe per historine e ketij fshati?

  Une i perkas nje fisi te ardhur nga ky fshat, gjysma jemi ne Tetove dhe gjysma tjeter eshte ne nje fshat te Tetoves, Zherovjan.
  Ketu njihemi si Maxhar. Te vjetrit tane nuk na kane treguar dicka me teper per emertimin, vetem e dijme historine, dmth jemi shperngulur per shkak te gjakmarrjes.

  Pra dua te di dicka me teper, ne qofte se ndonjeri ka njohuri le te shkruaje?
  Maxhar?

  Maxhar jane Hungarezet.

 2. #42
  ILLYRIAN Maska e Tonite
  Antarsuar
  09-02-2012
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga safinator Lexo Postimin
  Maxhar?

  Maxhar jane Hungarezet.

  Hah e di prandaj kerkoj informacione, sepse ndoshta ka deformim te emrit, ndoshta nuk e di...por jemi te ardhur nga Caja e Shqiperise sic thashe nga gjakmarrja!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  429
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  nderime,
  ne fillim ali baba permendi keto fise, duke e anashkaluar Kastratin, por mire, ...

  Kur permend Dardanine, e njohtoj se Dardania si teritor eshte shtrire deri ne veles te shkupit ku eshte kufizuar me Peonet deri ne Manastir e atje ne manastit i takon Linkestet qe shtrihen deri ne Oher, e pastaj ...

  Andaj lutem qe kontaktoni historianet dhe pleqnaret, Shkupi gjate kohe ka qene kryeqyteti i vilajertit te kosoves qe shtrihej ne teritorin e dardanise.

  Me vone i keni perzi bajraqet me fiset, e me poshte llagapet me bajraqet,
  Kemi 3 Kanune dhe ate:
  Kanuni i Skenderbeut
  Kanuni i Dibres dhe
  Kanuni i Lek Dugagjinit

  fiset e veriut i ka perfshire kanuni i Lekes, por mos haroni se Mirdita ka fis, bajrak e kapedan, ...
  dibra poashtu si teritor i gjere e jo si qytet, ...
  Kastriotet ...
  Pra, kufijt qe ndau kongresi i berlinit, konferanca e ambasadoreve dhe me vone coptimi i brendshem nga kuvendi i jajces nen gersheret e Titos qe e formoj edhe nje republike plus qe sote eshte republika e maqedonise, kjo eshte vone dhe nuk na takon t'ia fusim kot.

  Kurse para ketyre fiseve kabne qene:
  Pellazget, moloset, maqedhonet, ...
  me siper mos i haroni fiset Ilire si Dallmatet, desaretet, ...

  shetitni pak ne periudha kohore, sepse nuk kemi neve faj qe jemi ne keto teritore qe me diellin, qe e kishim zot te gjithesise.

  zenadillen duhet kerkuar tek babilonia e lashte, kush ishte fisi er-rijan?
  me vone ne gjermanine e sodit kush e pagezoi lumin rajna dhe me vone nga lindi emri Arian ose Arianitet ???

  une nuk e dij, por eshte mire qe gjithe sebashku ta mesojme, ...
  Hoti Morina Kabashi Gashi Dukagjini Kelmendi Krasniqi Thai Gruda Berisha Shkreli Bytyi
  urtsia

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2012
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  familja ime dikur para qindra viteve kane ardhur nga rajoni i rekes ne pollog por si familje nuk permenden se te ne nuk ka fise te medha qe dallohen me emra thaci e berisha ata jan krejt kosovar dhe plus dihet qe kjo zone si zakonisht eshte cilesur si me inferiore ne arsim e prandaj ka me pak te dhena por per te patur fise vendase ne maqedoni ka por jo berisha e thaci si psh un jam 100% nga maqedonia nga familja e babait kurse nga nena kan prejardhje nga cameria

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Longar
  Antarsuar
  13-05-2012
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje te gjitheve!

  Me q ky sht forumi m i madh shqiptar n Maqedoni, besoj se po i njjti sht ndihma m e madhe pr mua rreth gjetjes s fisit tim!

  Kshtu... un jam nga rrehtina e Karshiaks s Shkupit, gjegjsisht nga fshati i vjetr Dreshnaj(c), q sot sht lagje e fshatit Bataj(nc). Sipas gjyshit tim, ky fshat kishte dy mhall me vetm tre shtpi q m pas u rrit me m shum... Mjerisht, dy nga ato shtpi ju dihet fisi: Binokt dhe Cakrrt ndrsa ajo e treta ngelet e panjohur, dmth e preardhjes sime!
  Pr kt shtpi t pa identifikuar ka nj histori mizore... Kosa Meta, shprngulet n Karshiak para shum vitesh pr shkak t gjakmarjes nga Shqiprija e mesme, me fmijt e tij... Thuhet q ky t ket shfarrosur nj fshat t trr atje pr shkak t familjes s gruas s tij q nuk donin t ia kthenin prap... (nuk kam shum t dhna rreth ksaj ngjarje) Nqs dikush nga ju din dicka m tepr, ndoshta edhe vet fshatin nga erdhi, le t shkruaj...
  Nuk mburem me kt 'ka br, por mburem me gjakun dhe preardhjen time!

  Sa i prket #Tonite, gjyshja ime e kishte nnn nga ky fis q thua ti, m tregoi para ca ditsh, por familja e saj jan shprndar gjithandej por gjithnj katolik t pastr!!

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Abdilbari
  Antarsuar
  03-01-2006
  Vendndodhja
  Velika Gorica, Kroaci
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga Tonite Lexo Postimin
  Nese ka mundesi qe te me jepni dicka te lexoj per fiset nga Shqiperia Veriore, me saktesisht per fiset e fshatit Caje, ose edhe per historine e ketij fshati?

  Une i perkas nje fisi te ardhur nga ky fshat, gjysma jemi ne Tetove dhe gjysma tjeter eshte ne nje fshat te Tetoves, Zherovjan.
  Ketu njihemi si Maxhar. Te vjetrit tane nuk na kane treguar dicka me teper per emertimin, vetem e dijme historine, dmth jemi shperngulur per shkak te gjakmarrjes.

  Pra dua te di dicka me teper, ne qofte se ndonjeri ka njohuri le te shkruaje?
  nga fjala MAXHER e keni shqipetuar si maxhar,ju nuke jeni hungarez

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime
  Vendbanimet e Llapushs t komuns s Malishevs jan gjithsejt 44
  fshati- Maxharra
  ka shume edhe ne kosove me mbiemrin maxhar

  Vendbanimet e Llapushs jan :
  Vendbanimet e Llapushs t komuns s Malishevs jan gjithsejt 44 : Gollubovci, Pllaqica, Mleqani, Balinca, Llazica, Vermica, Shkarashniku, Drenovci, Kijeva, Bubaveci, Burimi(Stapanica), Lumnishta (Lubizhda), Damaneku, Bubli, Panorci, Llapqeva, Garaqeva, Qypeva e Damanekut, Turjaka, Gurbardhi (Carravrana), Burimi (Joviqi), Mirusha, Malisheva, Carralluka, Terpeza, Lladrovci, Berisha, Fshati i ri, Seniku, Bardhi (Lladroviqi), Ngucati, Temeqina, Bellanica, Banja, Gajraku, Kervaseria, Goriqi, Pagarusha, Janqisti, Shkoza (Millanoviqi), Maxharra, Astrazubi (Ostrozubi), Dragobili dhe Maralia.
  Vendbanimet e Llapushes q i takojn komuns s Klins jan gjithsjt 26 fshatra : Sferrka e gashit, Perqeva, Gllareva, Rigjeva, Zabergja, Qabiqi, Doberdoli, Shtarica, Ceraviku, Ujmiri, Gjurgjeviku i madh, Qypeva e poshtme, Qypeva e Siprme, Volljaka, Gremniku, Dollci, Dresniku, Pograxha, Resniku, Jashanica poshtme, Jashanica e Eprme, Grabovci, Binxha, Siqeva, Jellovci dhe Kerrnica.
  vendbanimet
  http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&...q_OO9V9SNJkizA

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-02-2011
  Vendndodhja
  Gostivar
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kt tem e kam gjet von , por desha ti informoj publikun e forumit se n Maqedonin e sodit ka fise me shumic dhe se duhet t studjohen n thellsi por jo vetm fiset , pse nuk veprojn historiant e ksaj ana un nuk e kuptoj por mund t qlloj #jan instaluar nga sllavi dhe tash skan t drejt t flasin por vet ti marin rrogat dhe t heshtin q nga univerzitetet deri te arsimtart e historis , por desha t tregoj q afr Gostivarit ka toponime shum interesante dhe shum t vjetra , fshati Forin (fol doni ren ose trego ndonj muhabet , vend banim shum i vjetr dhe shum i rudhun e i shtypur gjat gjith historis ku me fanatizm jan ruajtur traditat shqiptare) n Forin jetojn prafrsisht 7000 banor dhe ka fise shum t vjetr ata jan : manjonet, selet (ku jan edhe varezat e vjetra t fshatit dhe quhen varezat e seleve q duhet t studjohen), daket donget, meret, ka sht interesant pr kt an mbi fshat n rz t malit t that me fanatizm fshati i ruan dru shum t vjetr dushku sipas kuptimit tim ata jan m t vjetr se sa duken un them 2000 vjet , ka nj vend q sot i thuajm "dardha e halilit" dhe gjendet n kodr mbi fshat n vend jo t leht pr ngjitje edhe kjo disi ma kujton enlilin e sumerve si knga e mujs dhe halilit n kngn epike
  N afrsi gjendet edhe nj pus shum i thell n mes t kodrs n vend shum t pa prshtatshm , edhe ky ende i pa studjuar
  mos e haroni emrin e POLLOGUT e sidomos emrin e vet ZOTIT SHARIT krye lart q mi kujton sharrin e sumerve por jo si matje kohe po si matje gjatsie. mendohi pak o studjues e historian .

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2012
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shikoni shqiptaret e maqedonise si teresi nuk kane mbiemra te njejte dhe nuk flasin dialekt te njejte siic eshte me kosovaret ne ketu ne maqedoni fatkeqesisht jemi ndare ne kesi kufijsh dhe na ka rene qe nje pjese e kosovareve sic jane kumanova e shkupi sepse keto vise flasin kosvarce pastaj gostivari kercova dibra flasin si dibra e vogel peshkopia etj kurse struga flasin si korca qe dmth se shqiptaret e maqedonise flasin dialekte te ndryshme por vetem politikisht jemi te ndare e te ngelur ne nje shtet prandaj ska ketu fise te medha dhe goja te theksoja qe vetem ne tetovaret kemi te folur me karakteristike se tjerat qytete flasin njejte si kosovaret e shqiptaret e shqiperise

 10. #50
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga sokolmemeti Lexo Postimin
  shikoni shqiptaret e maqedonise si teresi nuk kane mbiemra te njejte dhe nuk flasin dialekt te njejte siic eshte me kosovaret ne ketu ne maqedoni fatkeqesisht jemi ndare ne kesi kufijsh dhe na ka rene qe nje pjese e kosovareve sic jane kumanova e shkupi sepse keto vise flasin kosvarce pastaj gostivari kercova dibra flasin si dibra e vogel peshkopia etj kurse struga flasin si korca qe dmth se shqiptaret e maqedonise flasin dialekte te ndryshme por vetem politikisht jemi te ndare e te ngelur ne nje shtet prandaj ska ketu fise te medha dhe goja te theksoja qe vetem ne tetovaret kemi te folur me karakteristike se tjerat qytete flasin njejte si kosovaret e shqiptaret e shqiperise
  Shqipetaret ne Maqedoni ,per fate te keqe nuk mbane mende per mby 5 breza per paraardhesit e tyre. Po qe se bisedon me ndonje te moshuare ,ai munde te tregoje per 5 apo eventualishte 6 breza , kurse pergjigja e fundit eshte mos hyne me thelle. Ne shume fshatra dhe xhami ku jane te vendosur vorrezat ende ka mbyshkrime turke edhe pse te vorrosurit ishin shqipetare .

 11. #51
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Guri i vendit Lexo Postimin
  Kt tem e kam gjet von , por desha ti informoj publikun e forumit se n Maqedonin e sodit ka fise me shumic dhe se duhet t studjohen n thellsi por jo vetm fiset , pse nuk veprojn historiant e ksaj ana un nuk e kuptoj por mund t qlloj #jan instaluar nga sllavi dhe tash skan t drejt t flasin por vet ti marin rrogat dhe t heshtin q nga univerzitetet deri te arsimtart e historis , por desha t tregoj q afr Gostivarit ka toponime shum interesante dhe shum t vjetra , fshati Forin (fol doni ren ose trego ndonj muhabet , vend banim shum i vjetr dhe shum i rudhun e i shtypur gjat gjith historis ku me fanatizm jan ruajtur traditat shqiptare) n Forin jetojn prafrsisht 7000 banor dhe ka fise shum t vjetr ata jan : manjonet, selet (ku jan edhe varezat e vjetra t fshatit dhe quhen varezat e seleve q duhet t studjohen), daket donget, meret, ka sht interesant pr kt an mbi fshat n rz t malit t that me fanatizm fshati i ruan dru shum t vjetr dushku sipas kuptimit tim ata jan m t vjetr se sa duken un them 2000 vjet , ka nj vend q sot i thuajm "dardha e halilit" dhe gjendet n kodr mbi fshat n vend jo t leht pr ngjitje edhe kjo disi ma kujton enlilin e sumerve si knga e mujs dhe halilit n kngn epike
  N afrsi gjendet edhe nj pus shum i thell n mes t kodrs n vend shum t pa prshtatshm , edhe ky ende i pa studjuar
  mos e haroni emrin e POLLOGUT e sidomos emrin e vet ZOTIT SHARIT krye lart q mi kujton sharrin e sumerve por jo si matje kohe po si matje gjatsie. mendohi pak o studjues e historian .
  Instituti albanologjik dhe historianet shqipetare ,nuk kane qene te afte ti rregullojne keto pune .per kete arsye te disa shqipetare ne Maqedoni kohen e fundit identiteti i tyre eshte i dyshimte ,

  Me te dyshimte ne identitet jane se pari vete politikanet dhe intelegjenca shqipefolese ne Maqedoni. Nje politikane shqipetare ne Maqedoni ,po ta dine identitetin dhe prejardhjen e tije te sigurte ,ai ose ajo asnjehere nuk e tradheton popullin shqipetare ,pore ketu ka do ngateresa biologjike.identitet jo te pastert biologjik .

  Merre si shembull Ali Aliun akademik analfabet qe me siguri ai vete nuk e dine se c'fare identiteti biologjik ka . Keta njeres nuk jane te afte te mbrojne veteveten lere me qe ti tregojne popullit shqipetare se kushe jemi dhe nga e kemi prejardhjen .

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Longar
  Antarsuar
  13-05-2012
  Vendndodhja
  Shkup
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Rrethi i Drvendit te Shkupit me fshatrat dhe fiset:

  Zhelin, me fiset: Skonde, Besh, Grace, ajan, Matran.
  Merov: Potur (vendas), Kalij, Marshej, Boan, Lik, Qosje, Xhafa.
  Bojona: Dufe, Bukurovoj, Buna.
  Matka: Muzakaj
  Semenisht: Cani (vendas), Arnor, Niki
  Raovi: Bodin ( t ardhur nga Prizreni, nga nj fshat me emrin Rahov)
  Paniar: Pula - t part e Pulajve ishin Pavt (Pant) t Peonve Illyr nga Pellagonija e Manastirit, n shek.X (976) nga koha Biyantine kur luftonte shqiptari Komet Pula.
  Rae: Duraku, Krosi...etj
  Kondov: Nicaj dhe Shal
  Sillare: Pomak (Rodopt Bullgar t ardhur nga kolonit shqiptare me emrin Pomak)
  Radush: Toli (fis t till Toli, n shek XV ka pasur n Split), Re... etj.
  Shishov: Xak (t ardhur nga Gurgurnica e Tetovs)

  Banort e ktyre fshatrave, q shumica e tyre jetojn n Shkup, e din prejardhjen e tyre fisnore, ndrsa pr ata q nuk e dinin, ktu i keni fiset e fshtrave te Drvendit t Shkupit, ju ngel t hulumtoni se cilit i takoni ju!

 13. #53
  prjashtuar pr [.] qefi Maska e carbondcd
  Antarsuar
  30-11-2007
  Vendndodhja
  n'Mal
  Postime
  161
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Shqipetaret ne Maqedoni ,per fate te keqe nuk mbane mende per mby 5 breza per paraardhesit e tyre. Po qe se bisedon me ndonje te moshuare ,ai munde te tregoje per 5 apo eventualishte 6 breza , kurse pergjigja e fundit eshte mos hyne me thelle. Ne shume fshatra dhe xhami ku jane te vendosur vorrezat ende ka mbyshkrime turke edhe pse te vorrosurit ishin shqipetare .
  Une jam i fisit Shala nga Likova dhe Gjyshi im dinte 10 emra te paraardhsve. Ka ndokush informacione per ket fis?

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-12-2016
  Postime
  3
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A njihen fiset n Maqedoni?

  Citim Postuar m par nga Jack Watson Lexo Postimin
  Kjo sht e vrtet, atyje ekziston nj fis i till, edhe dega n Maqedoni prej ktij fisi duhet ta ket rrnjn, sepse mesa di njihet nj shkputje e ktij fisi pr n lindje, q sot i bie Maqedonia.

  ***Nuk e di nse ekziston fis me mbiemr Lala n Maqedoni, por nse ekziston ather prejardhjen ky fis e ka nga Kuksi. sht larguar nga ajo krahin diku para 150 viteve si pasoj e gjakmarrjes, komplet si fis. Dhe sipas fjalve sht ngul edhe n Tetov-Gostivar, por s'jam i sigurt. Historin e ktij fisi ma ka rrfy nj prej gjyshave. Bile edhe sot disa vendemrtimi (toponime) jan t tipit: "Ara e Lalajve", "Kepi i Lalajve", mgjth e aty ka koh q ky fis sht shprngul.

  Nuk e di a ka Lala sot n Maqedoni, por nse ka origjinn e kan nga Kuksi.
  a din pak mashum per mbiemrin Lala ose fisin se prinderit e mi jan le edhe jetojn en Gjakove..e jom tu informu per origjinen.E kom disa linka per shtegtimin e Laleve prej Myzeqes...nuk di shum.Me fal nese nuk po foli saktesisht se nuk di shum mir shqip.

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-06-2008
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  27
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: A njihen fiset n Maqedoni?

  Duhet te kete 10 germa.
  - Imagination is more important than knowledge.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Dshmort e Shqipris pr Kosovn dhe trojet etnike n Maqedoni
  Nga Kallmeti n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 05:06
 4. Intervist: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •