Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028

    Post Arsyeja perse duhet te pini me shume uje ?!

    Shkencetaret gjermane kane zbuluar se si brenda nje ore pas konsumimit te ujit te paster, harxhimi metabolik i energjise rritet per 24%, ndersa kjo nuk ndodh nese pihet sasi e njejte e tretesires fiziologjike.

    Sipas nje teorie, mendohet se organizmi harxhon energji per ta bere temperaturen e ujit te pire te ngjajshme me temperaturen trupore.
    Megjithate edhe pse eksperimenteve me uje te ngrohur ne temperature 37 *C ( sa eshte edhe temperatura trupore ), jane arritur rezultate te ngjajshme ne harxhimin e energjise. Keshtu qe mendohet se flitet per ndonje proces te komplikuar fiziologjik.

    Studimet kane treguar se rritja e harxhimit energjik pas konsumimit te ujit, te meshkujt pasohet me harxhimin e yndyrnave, ndersa organizmi i femrave i shfrytezon me shume karbohidratet.

    Kam degjuar se organizmi i njeriut duhet te konsumoj 3 - 5 litra uje ne dite.

    Ēfare mendoni ju ne lidhje me kete zbulim ?
    Sa litra uje ne dite konsumoni ju personalisht ?
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  2. #2
    Hot & Horny Maska e eva87
    Anėtarėsuar
    02-08-2008
    Vendndodhja
    U.S.A
    Postime
    15
    Nese eshte e vertete mendoj se eshte goxha lajm i mire per tu mbajtur ne forme duke pire thjesht uje

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Linda5
    Anėtarėsuar
    03-10-2007
    Postime
    7,276
    Une nuk pij shum uje po kjo qenka nje gje shum e mire
    Ekeqja ime eshte se une pij shum kafe.
    Konsumoj te pakten 1-2 litra uje ne dite ose ka raste edhe1 liter uje ne dite

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-09-2005
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    25
    Pirja e ujit 3-5 litra uje ne dite ben mire per shendetin.Ndihmon ne humjen e kg te teperta (sigurisht po te mos shtosh dhe ushqimin), ne lekure e shume veti te tjera.
    Preferoni te pini uje dhe jo pije me gaz.

  5. #5
    SPORTIV GJITHE JETEN Maska e JARANI
    Anėtarėsuar
    01-03-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU JETOJNE TE GJITHE
    Postime
    82
    eshte mire te pish uje deri 4-5 litra ne vere dhew 1-2 litra ne dimer,i drejte informacioni
    PARTIZONI@MILAN FOREVER

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Blearti007
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    Spanje, Barcelon
    Postime
    38
    Ju pershendes se pari

    kam lexur ne internet ne nje web faqe nuk me kujtohet shqiptare apo gjermane apo angleze apo ndonje tjeter,,,,por ajo qe me la te kuptoj e te besoj pak,,ishte uji i tepert demton veshket,,,mbasi qe veshket zakonisht jan filter per pastrimin e ujit,,,aq me shum uj konsumojm aq me shum do pun,,,,veshkja ,,me kuptimin (filter)
    si puna e makines kur ndrro vajin do ndrru edhe filterin,,,ndersa ne per te ndrruar filterin mundsit jan shum te vogla,,,,
    Po si propozim tjeter ne lidhje me veshken apo filterin,,,,esht birra e propozuar si pastrues shum i sukseshem
    por nga aspekti tjeter eshte qe uj esht lengu krysore qe na mban mbasi qe trupi 75% perbehet nga uj...i lenget ndersa 15% esht muskuloz

    Ndersa shum mjek apo studjues proferojn qe uj te perdoret aq sa kerkohet nga trupi,,,por mvaret nga shendeti apo semudja qe posedojm...qe mos te psojm ne gjendje shendetsore?

    Per mua esht nje mister,,,i pazbuluar

    Por femarat ne aspekt tjeter perdorin shum ujin sidomos ato femra qe mbajn trupin ne nivel,,,,por sa litra ne dit konsumojn nuk kam ide,,,,,por se a kan jeten me te gjat e me te shendetshe se ne ,per ket arsyje nuk e di...as qe kam ren ne ndonje shkrim,apo emision te veqant ne lidhje me ket tem ?

    Mbetshi te pershendetur.....

Tema tė Ngjashme

  1. Premisa tė gabuara
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
  2. Popujt e zhdukur
    Nga Fatih nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
  3. Cila ėshtė arsyeja qė krenohemi qė jemi shqiptar?
    Nga ILMGAP nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 61
    Postimi i Fundit: 12-09-2009, 15:57
  4. Justin Dėshmori: Apologjia e parė
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
  5. Rexhep Qosja: Tė vėrtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •