Close
Faqja 45 prej 45 FillimFillim ... 35434445
Duke shfaqur rezultatin 881 deri 893 prej 893
 1. #881
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, HYJI IM, JAM I BINDUR SE TI KUJDES PER MUA...

  O Zot, Hyji im, un jam i bindur q ti kujdes

  pr t gjith ata q shpresojn tek Ti

  dhe se asgj nuk mund t’u mungoj atyre q presin gjithka nga Ti.

  Pr kt kam vendosur q pr t ardhmen do t jetoj pa merak

  Dhe do t derdh mbi ty gjith shqetsimin tim.

  Njerzit mund t m heqin t gjitha pronat dhe nderin tim;

  smundjet mund t m privojn nga forca;

  me mkat mund t humbas edhe hirin tnd,

  por kurr, kurr nuk do ta humb besimin te Ti. [...]

  N prvojn time, m duhet t pranoj

  se jam i dobt dhe i paqndrueshm;

  megjithat asgj, prderisa e mbaj kt besim tek ti,

  nuk mund t m shqetsoj. [...]

  Un jam i sigurt se Ti gjithmon do t m duash

  dhe se edhe un, nga ana tjetr, do t t dua pr gjithmon.

  Dhe pr ta uar kt besim timen n shkalln m t lart, o Krijuesi im,

  shpresoj n ty gjat ksaj jete dhe n prjetsin. Amen.

  (Shn Klaud de la Colombire).

 2. #882
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  EJA, HYJI IM, N MUA!


  Eja, o Shpirt i Shenjt, n mua,

  n zemrn time dhe n mendjen time.

  M jep nj dashuri t zjart, q edhe sot,

  i nxitur nga Fjala jote, t t krkoj ty

  n gjithka m ndodh

  dhe n njerzit q takoj.

  M jep menurin tnde,

  n mnyr q t jetoj dhe gjykoj,

  n dritn e Fjals tnde,

  at q prjetova sot.

  (Shn Thoma Akuini)

 3. #883
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  PREJ TEJE, O ZOT, VJEN DO E MIR.  O Hyj i gjithpushtetshm,

  prej teje vjen do e mir:

  ndikoje n zemrat tona dashurin ndaj emrit tnd,

  q n ne t zhvillohet e mira

  dhe, nn ndikimin tnd, t arrijm prsosmrin.

 4. #884
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O HYJI AT...


  O HYJI At, q na dhurove Shlbuesin dhe Shpirtin Shenjt,

  shikoji me mirsi bijt e adoptimit,

  q t gjith ata q besojn n Krishtin

  ta marrin lirin e vrtet dhe trashgimin e amshuar.

 5. #885
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT HYJI, ATI YN.


  O ZOT HYJI, ATI YN,

  ndihmoji burrat dhe grat

  t cilt do t donin t luteshin,

  por nuk din si ta bjn kt.

  Pranoje dshirn e tyre pr t'u lutur,

  si me t vrtet sht: nje lutje.

  Dgjo heshtjen e tyre

  dhe takoji ata atje n shkrettirn e tyre.

  (Nn Tereza e Kalkuts).

 6. #886
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT HYJI, Q N FILLIM...


  O Zot Hyji, q n fillim ke thn: "Le t behet drita",

  - Le t gzohen syt tan pr t gjitha gjrat e bukura dhe le ti shohin atoo ashtu si i sheh ti.


  Fjal e Prjetshme e Atit, q erdhe n bot si drit e vrtet,

  - Bj q do njeri t t pranoj dhe ta shoh fytyrn tnde.


  Jezus, Zot, q i ke dhn shikimin njeriut t lindur t verbr,

  - Bj q vllezrit dhe motrat q mendojn se shohin,

  por q jan t verbr, t t takojn n rrugn e tyre.


  Vlla Jezus, q erdhe n bot

  q kushdo q beson n ty t mos mbetet n errsir,

  - Bj q drita e lajmit tnd t mir, t prhap pa ndrprer npr tok.

  (Vllazria e Betanis).

 7. #887
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  FAIK KONICA: LUTJA E SHKRIMTARIT[1]

  "Ati yn q je n qiell,
  jepna fuqin ta mbajm gojn mbyllur kur s'kemi gj pr t thn.
  Falna durimin t thellojm nj pun prpara se t shkruaj mbi t!
  Frymzona me nj ndjen t mpreht t drejtsis
  q t flasim jo vetm me paansi,
  por edhe t sillemi ashtu!
  Shptona nga grackat e gramatiks,
  nga shtrembrimet e gjuhs
  dhe nga lajthitjet e shtypit. Ashtu qoft!"

 8. #888
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  ZOT, MOS U LARGO!  Zot, nse zemra ime do t jet mbyllur nj dit,

  hape at, hyj brenda n t, mos u largo.

  Nse telat e zemrs sime nuk do ta kndojn emrin tnd nj dit,

  t lutem, prit, mos u largo.

  Nse nj dit nuk ohem pas thirrjes tnde,

  me zgjo, m prkujto vuajtjet e tua dhe mos u largo.

  Nse nj tjetr n fronin tnd do t vendosja nj dit,

  ti, Zoti im i prjetshm, mos u largo.

  (Rabindranath Tagore)

 9. #889
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  M JEP, O zOT, NJ TRETJE T MIR.


  M jep, o Zot, nj tretje t mir dhe gjithashtu dika pr t tretur.

  M jep shndetin e trupit me humorin e mir t nevojshm pr ta ruajtur at.

  M jep, o Zot, nj shpirt t shenjt q t ruaj at q sht e mir dhe e pastr,

  q t mos kem frik nga mkati, por t gjej n pranin tnde

  mnyrn pr t'i rregulluar gjrat prsri.

  M jep nj shpirt q nuk e njeh mrzin,

  murmuritjen, pshertimn dhe rnkimin

  e mos m lr t shqetsohem shum

  pr at gj shum t dukshme t quajtur "Un".

  M jep, o Zot, ndjenjn e talljes.

  M jep hirin t kuptoj nj shaka,

  q t mund t prjetoj gzime n jet

  dhe gjithashtu mund t ndaj at gzim me t tjert. Amen.

  (Shn Thomas Moro)

 10. #890
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  LUTJA E T SMURIT...  Zot, Perndia im, m mirprit n mshirn tnde

  n kt moment kur jam i smur.

  Me dshirn pr t arritur shrimin,

  forcat e mia nuk jan t mjaftueshme;

  Un kam nevoj q ti t m japesh energjin e nevojshme,

  n mnyr q t mund ta kaprcej smundjen.

  O Shpirt Shenjt, forco besimin tim,

  ma rrit shpresn, m mbaj optimist

  dhe t sigurt n shrim.


  Jepu menuri mjekve

  dhe t gjith profesionistve t shndetsis.

  Nga duart tuaja vjen mrekullia e shptimit;

  pr kt, derdh bekimin tnd mbi mua,

  ruaj jetn time, m jep dhuratn e shndetit

  dhe un do t jap ty hir tani dhe prgjithmon. Amen!
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 29-10-2021 m 04:06

 11. #891
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, NDRIOJE ERRSIRN TIME.


  Zoti im, e kuptoj q Ti mund t ndriosh errsirn time,

  dhe se vetm Ti mund t bsh at.

  Un dua q t bhet drita n errsirn time.

  Nuk e di nse Ti do t duash at,

  por fakti q ti mund t bsh at

  dhe un e dua at,

  mjafton pr t justifikuar lutjen time.

  (Kardinali John Henry Newman)

 12. #892
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, NA MBUSH ME MSHIRN TNDE.


  O Zot, na mbush me at mshir

  me t ciln shikoje turmat,

  i ke kuptuar dhe i ke dashur.

  Fjalt e tua nuk ishin kurr nj qortim pr ato turma

  q ishin si delet pa bari, t shprndara;

  ishin fjal dashurie, shptimi,

  dhe i shqiptove pr t mbledhur ata njerz.

  M lr t lidhem me ty,

  t mendoj dhe t ndjej si ti dhe me ty

  mbi realitetin e sotm,

  mbi botn, mbi jetn time t humbur.

  q do ta kaloj n nj unitet t ngusht me ty,

  pr t kaprcyer zhgnjimin, rezistencn, paknaqsin

  dhe pr t arritur at paqe mesianike q m premton.

  (Carlo Maria Martini)

 13. #893
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  KEMI NVOJ PR TY!

  Ne kemi nevoj t ndihemi t dashuruar

  dhe pr t'u falur, edhe nse

  ne nuk dim si t krkojm falje.

  Ne duhet t dgjojm nga ti

  q je afr nesh si nj baba,

  edhe nse nuk sillemi si fmij.

  Ne duam t jemi n planin tnd,

  edhe nse nuk e kuptojm.

  Ne kemi nevoj pr ty, o Zot,

  sepse vetm ti mund t'i fshin mkatet

  q na pengojn t jemi transparenc.

  Zoti yn, ne kemi nevoj pr ty.


  (Ernesto Olivero)

Faqja 45 prej 45 FillimFillim ... 35434445

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •