Close
Faqja 43 prej 44 FillimFillim ... 3341424344 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 841 deri 860 prej 865
 1. #841
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O AT QIELLOR

  At qiellor! Na mso t lutemi si sht e prshtatshme,
  n mnyr q zemrat tona t mund t hapen ndaj teje n lutje
  q nuk e fsheh ndonj dshir me frik q t mos kemi plqimin tnd,
  por madje edhe pa pasur ndonj frik
  q ti mund t na refuzosh at q sipas nesh na duhet m shum.
  N kt konflikt mendimesh,
  shpirti i shqetsuar dhe zemra e ndrojtur le t gjejn paqe.
  Le ta gjejn at edhe duke gzuar gjithnj e duke t t falnderuar,
  sepse prej teje kemi pasur me bollek vetm dhurata t mira. Amen

 2. #842
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  MOS LEJO T DSHTOJ BESIMI YN TEK TI.


  Ati yn q je n qiell

  e q vazhdon t ecsh me ne,

  me historin dhe problemet tona,

  bj q gjithmon t ndiejm pranin tnde

  q Ti na ke zbuluar n Krishtin.

  Kurr mos e lejo t dshtoj

  besimi yn tek Ti

  sidomos kur trishtimi

  na shtyp dhe na frikson.


 3. #843
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, KUR...  O Zot, Zoti yn, kur frika na merr,

  mos na lejo t dshprohemi!

  Kur t zhgnjehemi, mos na hidhro!

  Kur t kemi rn, mos na lr n tok!

  Kur nuk kuptojm m asgj dhe jemi n fund t forcs son,

  mos na lr t vdesim!

  Jo, na bj t ndiejm pranin tnde dhe dashurin tnde

  q ke premtuar pr zemrat e prulura dhe t thyera,

  e q kan frik nga fjala jote.

  sht drejt t gjith njerzve q Biri yt i dashur ka ardhur,

  drejt t braktisurve: meqense jemi t gjith jemi t baktisur,

  ai lindi n nj stall dhe vdiq n kryq.

  Zot, na zgjo t gjithve dhe na mbaj zgjuar

  pr ta njohur dhe pr ta deshmuar at.

 4. #844
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, ATI YN.

  Zoti, Ati yn,

  nga i cili rrjedh do t mir,

  ne t falnderojm pr ndihmn

  q na jep n kryerjen e puns ton.

  Ne lutemi pr miqt dhe shokt tan.

  Ne lutemi pr burrat dhe grat q punojn,

  n fabrikat, n fermat agrilole, n zyrat, n rrugt, n shtpit.

  Udhzoji t rinjt n zgjedhjen e profesionit t tyre.

  Bj q askush t jet i papun,

  ose t jet prjashtuar nga puna.

  Na ndihmo t kryejm punn ton

  me prgjegjsi, n gzim e n shrbim t vllezrve.

  Amen

 5. #845
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  QNDRO ME NE  O Zot, Ati yn,

  dita po shkon n t sosur.

  Ndoshta ne mendojm

  se sot nuk ka ndodhur asgj me t vrtet

  e rndsishme n zemrat tona.

  Na kujto, Zot, q do dit fillon mbretria jote

  dhe ti na drejton me kujdes,

  por pa u lodhur,

  drejt dashuris sate.

  Dhe ne e dim kt

  e t falmderojm duke thn:

  "Rri me ne, Zot,

  n kt dit q po mbaron,

  n kt nat q fillon,

  n ditn e re q do t vij

  dhe pr gjith prjetsin".

 6. #846
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.


  TI JE ATI YN.  Zoti im, ti je nj At i pasur me mshir

  dhe gjithmon besnik n dashurin tnde.

  E di q kam mkatuar dhe pendohem me gjith zemr

  q u largova nga ti.

  M jep faljen tnde

  dhe, n Krishtin e vdekur dhe e ringjallur,

  m bj nj pjesmarrs n fitoren

  mbi mkatin dhe t keqen.

  Ktheje zemrn time tek Ti

  dhe mbaje besnike ndaj miqsis tnde,

  me forcn e Shpirtit tnd. Amen.

 7. #847
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  MBAJE JETN TIME, O AT.


  Un t bekoj, At, n fund t ksaj dite.
  Pranoji lavdrimet dhe falnderimet e mia
  pr t gjitha dhuratat e tua.
  Fali t gjitha mkatet e mia:
  sepse un nuk e kam dgjuar gjithmon
  zrin e Shpirtit tnd,
  e shpesh nuk t kam njohur Ty
  n vllezrit q takova.
  M ruaj gjat pushimit:
  largo nga un t gjitha t kqijat
  dhe m jep t zgjohem
  me gzim pr ditn e re.
  Mblidhi fmijt tuaj, t shprndar kudo
  dhe mbaji n dashurin tnde.

 8. #848
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Un e adhuroj Vullnetin tnd, o At!


  Un e adhuroj vullnetin tnd, o At!

  M ndihmo t dua gjithmon Vullnetin tnd.

  At i Shenjt! T dua, t adhuroj, t falnderoj.

  Un e pranoj dhe e dua Vullnetin tnd,

  sepse ti je Dashuri e pafund.

  Un e adhuroj Vullnetin tnd, Ati im!

 9. #849
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  SHPIRT I DURIMIT, I FORCS, I MENURIS


  Zoti im, kam besim n ty, kam besim vetm n ty.
  M jep, pra, Shpirtin e nnshtrimit dhe durimit, q t pranoj gjrat q nuk mund t'i ndryshoj.
  M jep edhe mua Shpirtin e forcs, pr t ndryshuar gjrat q mund t ndryshoj.
  M n fund, m jep Shpirtin e menuris,
  pr t dalluar se far varet n t vrtet nga un
  dhe pastaj m lr t bj vullnetin tnd t vetm dhe t shenjt! Amen.

 10. #850
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  BESIMI

  BABAI m i mbl, kto fjal do t ishin t mjaftueshme pr ne:
  bj t kuptojm se far na ka zbuluar Biri yt, Biri i dashur Jezus:
  se Ti je edhe Ati dhe babai yn i t gjithve
  dhe Ati i t gjitha gjerave, sepse gjithka q ekziston jasht teje
  sht nj dhurat e Dashuris tnde.

  Ti je i paarritshmi, megjithat nuk mund t jesh shum brenda nesh;
  Ti je i padukshmi, megjithat nuk mund t jesh aq m t perceptueshm pr ne;

  TI je i Pakapshmi, megjithat je Ai q nuk mund t pushtohet m s miri.

  O BABA, na dhuro t jemi, n mnyrn m t mundshme,
  t ngjashm me Birin tnd Jezusin,
  n mnyr q me T t mund t ndiejm Ty,
  t jetojm pran Teje, T T duam,
  q t jemi n T, me Ty, nj gj e vetme,
  si nj ekzistenc origjinale dhe prfundimtare e Dashuris Tnde atrore.

 11. #851
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  ZOTI SHT DASHURIA!


  Zoti, Dashuria, q na krijove dhe na thrret t jetojm si vllezr,
  na jep forcn t jemi artizan t paqes do dit;
  na jep mundsin t shohim me mirsi t gjith vllezrit.
  Na ndihmo t jemi n dispozicion pr t dgjuar britmn e qytetarve tan
  t cilt na krkojn t'i transformojm armt tona n instrumente t paqes,
  frikn ton n besim dhe tensionet tona n falje.
  Bj q flaka e shpress t digjet n ne
  q t bjm zgjedhjen e dialogut dhe t pajtimit me kmbnguljen e vazhdueshme
  n mnyr q paqja t mund t fitoj m n fund.
  (Papa Francesco)

 12. #852
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O AT I DASHUR!  O Zot
  Zoti im, un nuk mund t bj asgj tjetr vese t bie n gjunj,
  me zbuluesin e madh t misterit t hirit, Jezusin,
  duke t lutur Ty, Ati im, t rritsh aftsit e mia shpirtrore,
  besimin dhe shpresn dhe dashurin prmes Shpirtit tnd t Shenjt.,
  N mnyr q t mund t kem forcn pr t soditur
  gjersin, gjatsin, lartsimin, thellsin e dashuris hyjnore t Krishtit
  dhe t kuptoj se ajo tejkalon do inteligjenc;
  dhe se un duhet ta l veten t pushtohem nga derdhja e jets Hyjnore ...

  O At, le t jetoj n mua Jezusi
  dhe prmes tij un do t kem pjes n Dashurin tnde. ...
  Un nuk jam i pastr, por gjaku i Birit tnd m pastron;
  Un jam larg teje, n errsir, n gnjeshtra, n vdekje,
  por Ai sht Rruga, e Vrteta, Jeta.
  M mso t l veten, t mohoj vetveten, t zhvishem, t vdes
  dhe kur Krishti t jet br jeta ime e vetme,
  Ti, o At i dashur do t jesh i knaqur me mua.

  (Kardinali D. Mercier)

 13. #853
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  HYJI DHE ATI I NJERZIMIT.


  Hyji dhe Ati i njerzimit,
  q i ke krijuar t gjitha qeniet njerzore me t njjtin dinjitet,
  ngjall nj shpirt vllazror n zemrat tona.
  Na bj t ndrrojm marrdhnje t reja, t bazuara n dialogun, n drejtsin dhe n paqen.
  Le t hapet zemra jon
  pr t gjith popujt dhe vendet e bots,
  pr t njohur t mirn, pr t admiruar bukurin
  q ke mbjellur n secilin prej tyre,
  pr t lidhur at miqsi q krijion unitetitin e vrtet,
  me projekte t prbashkta, me shpresa t ndara me t gjith.
  Amen, Aleluja!


  (Papa Francesco: Fratelli tutti).

 14. #854
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  TI JE ATI I AFERT!  Ti je Ati i afrt!

  Yjet, qielli; do njeri i tanishm dhe i ardhshm;

  bota, universi, gjith krijimi: un e prdor gjithka do moment,

  do dit, deri n fund t kohs, pr t thirrur e pr t njohur ty, o At,

  n t gjith dhe n gjithka.

  Dhe, pr secilin: At, un t dua!

  At, t lavdroj!

  At, t falendroj!

  At, une pr ty kendoj!

  BABAI, te dua!

  BABAI, Atsia jote e pamas sht madhshtore,

  sepse kurr nuk e l asknd vetm!

  Ti je babai i afrt! q na thirr me Shpirtin tnd t zjart,

  q digjet dhe na rrit, na ndez

  me dashurin pr Jezusin, Birin tnd t parlindur! BABAI!

  N ty jetoj! Un besoj n Ty! N ty shpresoj! N ty pushoj!

  Pr Ty dhe n Ty bie n gjunj

  dhe vij te Ti prgjithmon

  me Dashuri n Dashurin tnde! Amen.

 15. #855
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  LUTJE E DREJTUAR ZOTIT AT!

  Ne prsrisim me Jezusin dhe Marin:
  Ati im, Ati yn, Ati i mir, Ati i Shenjt,
  Ati i Mshirshm, Ati i mshirs,
  ​​Ati i t gjith njerzve, Ati i t gjith fmijve t tu,
  Ati i t mirve dhe i t kqijve, i t drejtve dhe i mkatarve,
  t shenjtrve dhe mkatarve,
  t t gjith njerzve, t t gjith fmijve,
  sepse t gjith jan fmij t Zotit,
  askush nuk prjashtohet! Amen!

 16. #856
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  LAVDRIMI I BESIMIT T GRAVE

  N DITN E FESTS S TYRE  Nj mistike e shekullit t nnt shkroi
  kt lutje:

  Zoti im,

  yjet po shklqejn,

  syt e t dashuruarve jan t mbyllur.

  do dashnorja sht vetm me t dashurin e saj,

  dhe une jam vetem ketu me Ty!


 17. #857
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, TI JE DRITA IME!


  O Zot, ti je drita ime: pa ty ec n errsir.
  Pa ty nuk mund t bj as nj hap,
  pa ty nuk e di ku po shkoj.
  Un jam nj i verbr q udhheq nj tjetr t verbr.
  Nse m hap syt, o Zot, un do t shoh dritn tnde,
  kmbt e mia do t ecin n rrugn e jets.
  O Zot, nse do t m ndriosh, un do t jem n gjendje t ndrioj.
  Ti na bni dritn e bots!
  (Kard. Carlo Maria Martini)

 18. #858
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  UN JAM VAJZA JOTE, O AT!


  Un jam vajza jote, o At!

  Faleminderit, Zoti im, sepse un jam bija jote:
  Sot ti m ke krijuar,
  sepse kam lindur nga dashuria jote,
  DASHURIA PR T CILN UN JAM E VETDISHME:
  faleminderit, Zoti im!
  Un jam vajza jote,
  dhe, babai im, dua t besoj plotsisht te Ti,
  dua t pres gjithka nga Ti,
  un e di q un marr gjithka nga Ti,
  dua t braktis veten plotsisht te Ti,
  dua t besoj vetm Ty !

  Un t dua, Hyji im, Ati i dashur, Ati m i mbl, Ati im!

 19. #859
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, M MSO T FLAS ME DASHURI!


  Zot, m mso t mos flas si nj bronz kumbues, por me dashuri.
  M mundso t kuptoj dhe m jep besimin q lviz malet, por me dashuri.
  M mso at dashuri q sht gjithmon e durueshme dhe gjithnj e mir;
  asnjher xheloze, mendjemadhe, egoiste ose prekse;
  at dashuri q krkon gzim n t vrtetn,
  gjithmon e gatshme pr t falur, pr t besuar, t shpresuar dhe t duruar.
  M n fund, kur t gjitha gjrat toksore do t zhdukn,
  dhe gjithka do t jet e qart,
  bj se mund t kem qen nj vegl i dobt po,
  por pasqyrim i vazhdueshm i dashuris tnde t prsosur.
  (Nn Tereza e Kalkuts)

 20. #860
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  ATI IM, ATI YN"

  Le t prsrisim me vllezrit tan:
  Ati im, Ati yn,
  Ati i mir, Ati i Shenjt,
  Ati i Mshirshm, Ati i mshirs,
  ​​Ati i t gjith njerzve,
  Ati i t gjith fmijve tuaj,
  Ati i t mirve
  dhe i t kqijve,
  i t drejtve dhe i mkatarve,
  t shenjtrve dhe t mkatarve,
  t t gjith njerzve,
  t t gjith fmijve,
  sepse t gjith jan fmij t Zotit,
  askush nuk prjashtohet!

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •