Close
Faqja 41 prej 43 FillimFillim ... 313940414243 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 801 deri 820 prej 852
 1. #801

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOTI IM, TI JE I MIR

  T lavdroj, o Zoti im, sepse je i mir, †
  sht bukur t’i kndoj Ty, o Hyji im, *
  sht knaqsi t lavdroj Ty!
  O Zot, rindrto gjithka ne shkatrrojm, *
  bashkoi bijt e tu t mrguar!
  Shroi zemrat e coptuara, *
  lidhi plagt e tyre!
  Ti e njeh numrin e yjeve *
  dhe e thrret secilin me emr.
  I madh je, o Zoti yn, i gjithpushtetshm, *
  e pakufishme sht dija jote.
  Ti, o Zot, i lartson t prvuajturit, *
  kurse prdhe i shtron keqbrsit.
  Ty ta kndojm, o Zot, kngn e falnderjes, *
  Un i bie harps pr t nderuar Ty, o Hyjit im!
  Ti me re e mbulon qiellin *
  dhe ia prgatit dheut shiun.
  Bn t rritet maleve bari *
  edhe bim pr t mirn e njeriut.
  Ti u jep ushqime bagtive, *
  deri edhe zogjve t korbave kur e krkojn.
  S’i jep rndsi fuqis s kalit, *
  s’i merr parasysh krikt e trimit:
  Ty, o Zot, t plqejn ata q te druajn, *
  ata q shpresojn n mirsin tnde.

 2. #802

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Plot dhemshuri pr t gjitha veprat e tua.


  Un do t t prlvdoj, o Perndia im dhe Mbreti im,
  dhe do t bekoj emrin tnd prjet.

  Do t t bekoj do dit
  dhe do t lvdoj emrin tnd prjet

  Ti, Zoti im, je i madh dhe i denj pr lvdimin m t lart
  dhe madhshtia jote sht e panjohshme.

  Nj brez do t`i shpall lvdimet e veprave t tua tjetrit
  dhe do t`i njoftoj mrekullit e tua.

  Do t mendohem thell mbi shklqimin e lavdishm t madhshtis sate
  dhe mbi veprat e tua t mrekullueshme.

  Kto do t flasin pr fuqin e veprave t tua t tmerrshme,
  dhe un do t tregoj madhshtin tnde.

  Ata do t shpallin kujtimin e mirsis sate t madhe
  dhe do t kndojn me gzim drejtsin tnde.

  Ti, o Zoti im, je i dhemshur dhe mshirplot,
  i ngadalshm n zemrim dhe i madh n mirsi.

  Ti je i mir me t gjith
  dhe plot dhemshuri pr t gjitha veprat e tua.

  Tr veprat e tua do t t kremtojn, o Zot,
  dhe shenjtort e tu do t t bekojn.

  Ata do t flasin pr lavdin e mbretris sate
  dhe do t tregojn pr fuqin tnde,

  pr t`u br t njohura bijve t njerzve mrekullit e tua
  dhe shklqimin e madhrishm t mbretris sate.

  Mbretria jote sht nj mbretri prjet
  dhe sundimi yt vazhdon brez pas brezi.

  O Zoti im, prkrah tr ata q rrzohen
  dhe ngre prsri n kmb tr ata q jan rrzuar.

  Syt e t gjithve shikojn drejt teje duke pritur,
  dhe ti u jep atyre ushqimin n kohn e duhur.

  Ti e hap dorn tnde
  dhe plotson dshirn e do qnieje t gjall.

  Ti je i drejt n t gjitha rrugt e tua
  dhe dashamirs n t gjitha veprat e tua.

  Ti, Zoti im, je pran gjith atyre q te krkojn,
  pran gjith atyre q te krkojn n t vrtet.

  Ti e knaq dshirn e atyre q kan frik prej teje,
  dhe e dgjon britmn e tyre dhe i shpton.

  Ti, Zoti im, i mbron t gjith ata q te duan
  dhe do t shkatrron t gjith t peabest.

  Goja ime do t tregoj lvdimin tend,
  dhe do qnie do t bekoj emrin tend t shenjt prjet.

 3. #803

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Dhe prap do t vij pr t gjykuar

  t gjallt dhe t vdekurit
  .

  T lavdroj, o Zot, me gjith zemrn time, *
  i shpall t gjitha mrekullit e tua.
  Gzohem dhe galdoj n ty, *
  i kndoj Emrit tnd, o i Larti Zot!

  Armiqt e mi u kthyen prapazi, *
  ran prdhe e sharruan ndr syt e tu, –
  sepse ti u kujdesove pr t drejtn e shtjen time, *
  ti ndenje mbi fron, Gjykats i drejt!

  Ti i qortove pagant, e shove t pabesin, *
  emrin e tyre e zhduke pr jet t jets!
  Armiqt sharruan - rrnoj e prhershme, *
  grmadha ua bre qytetet, mbaroi kujtimi i tyre me ta.

  Ti, o Zot, sundon n jet t jets, *
  Ti e vendos fronin tnd t gjykoj;
  Ti vet, o Zot, me drejtsi gjykon mbar botn, *
  ua jep popujve dnimin e drejt.

  Ti, o Zot, je strehimi i t salvuarit, *
  vend i sigurt pr dit t vshtira.
  Le t shpresojn n ty ata q e njohin Emrin tnd, *
  sepse ti s’i lshon dore ata q t krkojn ty, o Zot.

  Ne ty t kndojm. o Zot i gjithsis, *
  Kumtojm ndr popuj mrekullit e tua!
  Sepse si ndshkues gjaksorsh, n mend i bie pr ta, *
  e britmn e skamnorit nuk e qet n harres.

  Ki mshir pr mua, o Zot, †
  shihe mjerimin tim ku m hodhn armiqt e mi, *
  m shpto prej ders s vdekjes
  pr t’i shpallur t gjitha lavdit e tua †

  gjithkund ndodhem *
  i gzuar pr shlbimin tnd.
  Ti, o Zot, e dfton veten, e on n vend t drejtn, *
  mkatari u ngatrrua n veprat e duarve t veta!

  Le t ken mkatart shprblimin e vet, *
  Si t gjith vrastart q i shkelin miqt e tua!
  Sepse skamnori nuk do t harrohet pr amshim, *
  shpresa e varfanjakut nuk do t mbaroj askurr.

  Zgjohu, o Zot, t mos mbizotroj njeriu, *
  para teje le t gjykohen keqbrsit!
  Mbushi me frik e tmerr, o Zot, *
  le ta din edhe ata se jan vetm njerz.

 4. #804

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  JENI SHFAJESUAR PREJ BESIMIT.


  O Zot, dgjoje lutjen time, †
  vri vesh sipas besnikris sate lutjes sime, *
  m dgjo n saje t drejtsis sate.

  Mos hyr n gjyq me shrbtorin tnd, *
  se asnj i gjall nuk mund t dal i drejt prpara teje.
  Armiku e salvon shpirtin tim, *
  prdhe e shtroi jetn time,

  m ka lidhur n errsir *
  porsi t vdekurit e kahershm,
  shpirti im po rnkon n mua, *
  t mpit e kam zemrn n kraharor.

  M kujtohen ditt e shkuara, †
  i kujtoj t gjitha veprat e tua, *
  i peshoj veprat q ti i kreve.

  I ngre drejt teje duart e mia, *
  shpirti im si toka pa uj ka etje pr ty.

  Mu prgjigj pa vones, o Zot, *
  se mbeta pa frym,
  mos e fsheh fytyrn tnde prej meje *
  t mos bhem si ata q zbresin n varr.

  Bj ta dgjoj mshirn tnde n mngjes, *
  sepse shpresn e kam vn n ty.
  Ma mso udhn s cils duhet t eci, *
  sepse tek ti e kam lartsuar shpirtin.

  M shpto prej armiqve t mi, *
  o Zot, jam ndore tnde!
  M mso ta kryej vullnetin tnd, †
  sepse ti je Hyji im. *

  Shpirti yt i mir le t m prij n vend t drejt,
  m prtrij n jet, o Zot, pash Emrin tnd. *
  Pash drejtsin tnde nxirre shpirtin tim nga shtrngimi

 5. #805

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  M shpto, o Zot, prej njeriut t keq.


  M shpto, o Zot, prej njeriut t keq,
  m mbro prej njeriut mujshar.
  Prej atyre q mendojn t kqija n zemr,
  q gjith ditn sendrgjojn luftra.

  Porsi gjarpri e mprehin gjuhn e vet:
  nn buz e kan vrerin e shlligs.
  M ruaj, o Zot, prej kthetrave t mkatarit,
  m mbro prej njeriut t derhuzdt.

  Kshtu, o Zoti im, lutem:" Ti je Hyji im,
  dgjoje, o Zot, britmn e lutjes sime.
  O Zot, o Zot, fuqia e shlbimit tim,
  ma mbro kryet ditn e prleshjes".

  Mos lejo t shkojn n vend dshirat e bakeqit,
  mos i prkrah synimet e tija.
  E di se ti, Zoti im, e mbron shtjen e t mjerit
  dhe ia jep t drejtn t vobektit.

  Po t drejtt do t lavdrojn Emrin tnd,
  shenjtrit do t jetojn n pranin tnde.

 6. #806

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Kremtohen lavdet pr mrekullit e t Njlindurit.


  sht pun e mir ta lavdrojm ty, o Zot, *
  ti kndohet Emrit tnd, o Zot i tejetlart.
  T shpallim dashurin n mngjes *
  e gjat nats besnikrin tnde,
  me harp dhjetkordash e me lir, *
  me kng prcjell me cetr.

  Se ti, o Zot, m gzove me veprat e tua, *
  knaqem pr veprat e duarve t tua.
  Sa t madhrishme jan veprat e tua, o Zot, *
  sa t thella mendimet e tua!

  Njeriu i pamend nuk i di, *
  dhe i marri nuk do t’i kuptoj.

  Po edhe n mbifshin mkatart porsi bari, *
  e n lulzofshin ata q bjn keq,
  jan t caktuar pr bjerrje t pasosur, *
  vetm ti je i Tejetlart pr amshim, o Zot!

  Sepse qe, o Zot, armiqt e tu, †
  sepse qe, o Zot, armiqt e tu do t birren, *
  do t shprndahen t gjith keqbrsit.

  Ti ma rrite fuqin porsi t buallit, *
  m shugurove me m t pastrin vaj.
  Prej s larti i shikon syri im ata q m urrejn, *
  vesht e mi pa tronditje i dgjojn kundrshtart e mi.

  I drejti lulzon si palma, *
  rritet porsi cedri i Libanit.
  Duke jetuar n Shtpin tnde, o Zot, *
  Dhe duke jetuar n shenjtri, n ty,

  Japim fruta edhe n pleqri, *
  jemi t krthndezt e plot shndet,
  pr t shpallur se ti, o Zot, je i drejt: *
  Qeta ime, n t cilin nuk ka t meta!

 7. #807

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Lutja n rrezik


  O Zot, klitha drejt teje, eja m t shpejt tek un!
  Dgjoje zrin tim kur thrras drejt teje!
  U ngritt lutja ime si tymi i kemit n pranin tnde,
  lartsimi i duarve t mia porsi flia e mbrmjes.

  Vrja rojn, o Zot, gojs sime,
  edhe rojtart n der t buzve t mia.
  Mos lejo t priret zemra ime n pun t kqija
  pr t sendrtuar pun t liga me njerz t paudh
  q t mos i shijoj knaqsit e tyre.

  Le t m rrah i drejti: kjo sht mshir,
  le t m qortoj,
  por vaji i mkatarit mos e left kokn time,
  por paa uratn prball mbrapshtis s tyre!

  Te ti, o Zot, Hyji im, jan syt e mi,
  ty t rash ndore, mos lejo t birret shpirti im.
  M ruaj prej gracks q ma kan ngrehur,
  prej pengesave t atyre q bjn t keqen.

 8. #808

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  E krkoj mshirn tnde, o Hyji im!.

  O Zot, mos m qorto n zemrimin tnd
  as mos m ndshko n hidhrimin tnd!
  Ki mshir pr mua, o Zot, se m shkatrroi smundja,
  m shro, o Zot, se u thrmuan eshtrat e mi.

  Shpirti im sht tejet i shqetsuar,
  e ti, o Zot - e deri kur...?
  Kthehu, o Zot, m shro,
  m shpto n saje t mirsis sate!

  Plasa duke gjmuar, †
  nat pr nat e laj shtratin tim,
  me lott e mi e laj shtrojn time.
  Syt e mi po shqimen nga vajtimi,
  u plaka midis armiqve t mi.

  Largoji,O Hyji,prej meje t gjith q bjn keq,
  sepse ti, o Zot, e dgjon zrin e dness sime!
  Ti, o Zot, e dgjon lutjen time,
  dhe e pranon uratn time!

 9. #809

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  SHPRESOJ N ZOTIN,

  NUK MBETEM I TURPRUAR.


  Un t jap lavdi ty, o Zoti im,
  Dhe e lartsoj Emrin tnd.

  T krkova, o Zoti im e ti m dgjove
  edhe m lirove nga do frik q pata.

  T shikoj ty e ti do t m ndriosh,
  fytyra ime nuk do t turprohet.

  Ja, ky skamnor t thirri n ndihm, o Zot,
  ti e dgjove dhe e shptove nga t gjitha vuajtjet e tija.

  Syt e tu, o Zot, shohin t drejtt,
  vesht e tua ua dgjojn ofshamat.

  Fytyra jote, o Zot, sht kundr keqbrsve
  pr ta zhdukur prej dheut kujtimin e tyre.

  Klithin t drejtt, e ti, o Zot, i dgjon,
  i liron prej t gjitha vshtirsive t tyre.

  Ti, o Zot, je afr atyre q pendohen me zmr,
  Ti i shpton shpirtprgrirt.

 10. #810

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Ne, t shlbuarit,

  e kndojm kngn e fitores.
  Toka mbar t lavdron Ty, o Zoti im,
  Ty t shrbejm, o Zot, me hare,
  Dalim para teje me brohoritje!

  E dim mir se vetm ti, Zoti yn, je Hyj:
  ti na krijove dhe ty t prkasim:
  jemi populli yt dhe delet e kullots tnde.

  Hym npr dyert e tua duke t dhn lavd,
  hym n treme t tua duke knduar himne,
  duke e lavdruar dhe e madhruar Emrin e tnd!

  Sepse i mir ti je, Zoti yn,
  e amshuar sht dashuria jote,
  nga breznia n brezni besnikria jote.

 11. #811

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  DIELLI I DREJTSIS


  Tashm, o Zot, diell drejtsie,
  tahen errsira e mendjes,
  t kthej drita e virtytshme,
  kur mbi tok prtrin ditn.

  Duke dhn koh t volitshme,
  jepi edhe pendim zemrs,
  pasi mirsia jote
  mshir t madhe tani ia dhuron.

  Nj far pendese jepna,
  t durojm pr zbutje fajesh,
  sado q jan t mdhaja,
  m e madhe sht mshira jote.

  Po afrohet dita jote,
  me an tcils ndrit do gj,
  nga hiri yt hyjnor ne
  t prtrir t gzohemi.

 12. #812

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Lutja n dit vshtirsie

  N ty, o Zot, shpresoj:
  mos lejo t turprohem pr amshim,
  m liro me drejtsin tnde.
  Prire drejt meje veshin tnd,
  nxito t m shptosh!

  Ji pr mua qet shptimi,
  kshtjell mbrojtjeje!
  Sepse forca ime e strehimi im ti je:
  pash Emrin tnd m pri e m sundo.

  M nxirr nga rrjeta q fshehtazi ma vun,
  sepse ti je fuqia ime.

  N duar t tua po e porosis shpirtin tim,
  m shprble, o Zot, Hyji besnik.
  Ti i urren shrbtort e idhujve t rrejshm,
  ndrsa un shpresn e kam n Zotin.

  Me gzim do ti brohoras mirsis sate
  se ti kqyre me dhimbje mbi mjerimin tim,
  ti i ndihmove shpirtit tim n dit t ngusht;
  nuk m dorzove n thonj t armiqve t mi,
  hapave t mi u prive rrugs s shptimit.

  Ki mshir pr mua, o Zot,
  se ndodhem n ngushtim t madh!
  Vuajtjet mi ligshtuan syt e mi,
  shpirtin edhe trupin.

  Jeta m sharroi n dhembje
  e vjett m kaluan n dnes,
  fuqia m mbaroi nga mundi
  e eshtrat mu than.

  N sy t armiqve t mi u bra tallje,
  pr fqinj i mrzitshm e pr t njohur tmerr
  Ata q m shohin prjashta, ikin prej meje.
  M harruan njerzit porsi t kisha vdekur,
  u bra porsi en e thyer.

  Dgjo pshpritjet e t shumve: tmerr n do an:
  bjn mbledhje kunder meje,
  pleqrojn si t ma marrin jetn.
  E pra, o Zot, un n ty jam i sigurt,
  un them: Ti je Hyji im,
  n duart e tua fati im!

  M shpto prej duarve t armiqve t mi
  dhe prej atyre q m salvojn.
  Kthjelle fytyrn tnde ndaj shrbtorit tnd:
  m shpto me mshirn tnde.

  Oh, sa e madhe sht mirsia jote, o Zot,
  t ciln e ruan pr ata q t druajn,
  e ke prgatitur pr ata q shpresojn n ty
  n sy t bijve t Adamit.

  Ti i fsheh n strehn e fytyrs sate
  larg nga ngatrresat e njerzve,
  i strehon n Tendn tnde
  larg nga gjuht ngatrrestare.

  Qofsh i bekuar, Zoti im, q m ke pajisur
  me mirsi t mrekullueshme n qytet t fort!

  Ndrsa n vshtirsin time mendoja:
  I prjashtuar jam prej syve t tu!,
  por ti e dgjove zrin e lutjes sime
  kur drejt teje lshova kushtrimin.

  Le t t duan ty, o Zot, t gjith shenjtrit e tu:
  Ti i ruan besimtart e tu,
  por edhe at q vepron me madhshti
  Ti, Zoti im, e shpaguan sipas meritave.
  Marrin zemr e kan guxim t gjith ata
  q shpresojn n ty, o Zot.

 13. #813

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O HYJI, FORCA IME!

  T dua, o Zot, fuqia ime!
  Ti, o Zot, je Qeta ime, Kshtjella ime,
  Streha ime, Shptimtari im!
  Hyji im, Ndihmtari im, n T shpresoj!

  Ti je mbrojtsi im, fuqia e shptimit tim, ndorja ime!
  N ndihm do t thrras ty,Zoti im, tejet i lavdishm,
  dhe do t shptoj nga armiqt e mi.

  M rrethuan valt e vdekjes,
  po m shtrngonin prangat e vdekjes:
  ather n ngushtimin tim, drejt teje, o Zot,
  i lartsova duart e mia:

  nga Tempulli yt ti e dgjove zrin tim,
  britma ime t mbrriti prpara n vesht e tua!

  Toka u trand edhe u tund,
  u lkundn themelet e maleve,
  vendit u shkundn, sepse ti, o Zot, u zemrove!

  Si me vel me errsir u mbshtolle,
  ujra t errta dhe re t dendura t mbulonin,
  para fytyrs tnde zhdukeshin ret
  me breshr e prush t gjall!
  sepse ti, o Zot, nga qielli fole:
  ti, i Tejetlarti, bre t’i dgjohej zri yt:

  Ti i shtrive dorn prej majs e m more,
  m nxore nga ujrat e shumta,
  m shptove nga armiku i fort,
  prej atyre q m urrenin,
  q ishin m t fort se un.

  M sulmuan n ditn m t keqen,
  por ty, o Zot, t pata krah,
  Ti m qite n vend t shptimit,
  m shptove sepse m kishe pr zemr.

  Ti, o Zoti im, m shpagove sipas drejtsis sime,
  m shprbleve sipas pastris s duarve t mia,
  sepse un i mbajta udht e tua,
  nuk u largova prej teje, Hyji im.

  T gjitha gjyqet e tua i kam para sysh,
  dhe urdhrimet e tua nuk i largova prej meje.
  Jam i pastr para syve t tua,
  sepse ruhem vazhdimisht prej mkatit.

  Ti, Zoti im, m shprbleve sipas drejtsis sime,
  sepse e njeh pastrin e duarve t mia.
  Ti je i mir me njeriun e mir,
  me t pafajshmin je i pafajshm,
  me t mbrapshtin, ti je i squet.

  Ti e shpton popullin e prvuajtur,
  e krenart i bn t’i ulin syt.
  O Zot, ti e ndez dritzn time, *
  ti, o Hyj, e ndrion terrin tim.

  Me ty do t’i sulmoj turmat e armiqve, *
  me ndihmn tnde, o Hyji im,
  do t’i kaprcej muret.

 14. #814
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Ribaldi Zoti ti pranofte Lutjet miku im
  por 1 pyetje kam ??
  Kush eshte Zoti yt ???
  te pakten ti besoj edhe une !!! ka fytyre??  Te lutem mos e mer si provokim kte gje te thashe
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 15. #815

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Citim Postuar m par nga Vinjol Lexo Postimin
  Ribaldi Zoti ti pranofte Lutjet miku im
  por 1 pyetje kam ??
  Kush eshte Zoti yt ???
  te pakten ti besoj edhe une !!! ka fytyre??  Te lutem mos e mer si provokim kte gje te thashe


  BESOJ N HYJIN, ATIN E GJITHPUSHTETSHM,

  KRIJUESIN E QIELLIT E T TOKS.

  Pr t folur pr Hyjin, shgt qart, q ne perdorim fjalt "njrzore"
  q nuk thon n nj mnyr t prsdosur realitetin hyjnor.
  Un mund t them vetm se Zoti sht shum i rendsishm pr mua
  e q sht m mir pr mua q ta dua at me gjith zemr, m gjith shpirt
  dhe me gjitha forcat e mia.
  Lutu pr mua, q t mund t jem sa m shum besnik ndaj Zotit tim

 16. #816

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Lutja e mngjesit n vuajtje


  Ki mshir pr mua, o Hyj, ki mshir pr mua,
  sepse shpirti im mbshtetet n Ty,
  po strehohem nn hijen e krahve t tu
  derisa t m kaloj rreziku i prits.

  Do t thrras n ndihm ty, Hyji i Tejetlart,
  o Hyji im q m bn mir.
  Do t ma drgosh ndihmn prej qiellit e do t m shptosh,
  do t’i turprosh ata q m shtypin,
  Ti, o Hyji im, do t ma drgosh mshirn e t vrtetn tnde.

  Shpirti im banon midis luanve
  q i prpijn bijt e njerzve.
  Dhmbt e tyre heshta e shigjeta,
  gjuha e tyre shpat e mpreht.

  Lartsohu, o Hyj, prmbi qiell,
  prmbi mbar tokn lavdia jote!

  Kmbve t mia u vun leqe,
  e ngushtuan shpirtin tim,
  para meje e hapn gropn:
  ata vet ran brenda!

  Zemra ime sht gati, o Hyj,
  gati sht zemra ime pr ty:
  do ti kndoj lavdet e tua!

  Zgjohu, lavdia ime,
  Zgjohu, o harp e cetr,
  dua ta zgjoj agimin!

  Do t t lavdroj ndr popuj, o Zot,
  ty do t t kndoj ndr kombe.
  Sepse u madhrua deri n qiell dashuria jote,
  e deri n re e vrteta jote!

  Lartsohu, o Hyj, prmbi qiell,
  prmbi mbar tokn lavdia jote!

 17. #817

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O Zoti im, t falnderoj q m ke ruajtur sonte

  O Zoti im, t falnderoj q m ke ruajtur sonte
  Po t premtoj se sot, me ndihmn tnde,
  nuk do t t fyej me asnj mkat.

  O Zoti im, gjithka q do t bj
  e gjithka q do t vuaj n kt dit,
  dua ta bj dhe ta vuaj pr dashurin tnde
  e si sht dshira e Zemrs s Jezu Krishtit,
  q bhet fli pr ne n Meshn e shenjt.

  O Zot i gjithpushtetshm,
  q na e dhe fatin ta presim edhe kt dit,
  na ruaj me pushtetin tnd,
  q sot t mos biem n asnj mkat,
  por t rrjedhin fjalt
  e t drejtohen mendimet
  dhe veprat tona
  pr t kryer gjithmon drejtsin tnde.
  Amen

 18. #818

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O Princi i paqes.

  O Princi i paqes, Hyji gjithmon i gjall,
  shikoje me mirsi njerzimin mbar.
  Vetm prej teje ai pret ndihm dhe shptim.

  O Hyji, nga lajmi i mir t marr prej teje
  E dim q ti preferon gjithmon t vegjl,
  T prvuajturit, dhe ata q vuajn.

  E dim q Ti i krkon me preferenc mkatart.
  Bj, po t lutemi, q t gjith ne ti gjejm,
  dhe ti kemi n ty rrugn, t vrtetn dhe jetn.

  Na jep at paqe q e ka burim n Ty,
  Q na ke drguar si shembull Jezusin,
  Qengjin e flijuar pr shlbimin ton:
  Q t liruar prej mkatit, t fitojm
  Paqen si nj dhurat q vjen prej teje.

  Largo, o Hyji i paqes, nga zemrat e njerzve
  Gjithka mund ta vr n rrezik paqen mes tyre.

  Prforcoje n mes tyre t vrtetn,
  Drejtsin dhe dashurin vllazrore.


  Jepua dritn tnde qeveritarve
  Q prpjekjet e tyre pr mirqenien e popujve,
  T ken si qellim nj paqe e prbashkt dhe t vazhdueshme.


  Ndize vullnetin e t gjithve pr ti rrzuar
  Pengesat q na ndajn
  Dhe pr t prforcuar dashurin reciproke.  Ndize vullnetin e t gjithve
  Q t gjith njerzit t mund t kuptojn t tjert,
  T ken mshir ndaj t tjert, dhe ti falin t tjert
  Q t gjith t jen nj, t bashkuar n emrin tnd.
  Bj q t fitoj n zemrat e t gjithve
  N familjet tan, n gjith botn
  Paqja, paqja jote.

 19. #819

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  UN T ADHUROJ.

  Un t adhuroj ty, Zoti im, dhe t dua me gjith zemrn time.

  T falendroj se m ke krijuar, m ke br t krishter

  dhe m ke ruajtur kt nat.

  Un t ofroj veprimet e dits:

  bj t jen t gjitha sipas vullnetit tnd t shenjt

  e pr lavdin tnde m e madhe.

  M ruaj nga mkati dhe nga do e keqe.

  Hiri yt le t jet gjithmon me mua dhe me t gjith t dashurit e mi.

  Amen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 20-01-2021 m 12:49

 20. #820

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  UN T BEKOJ, O AT.

  Un t bekoj, o At, n fillim t ksaj dite t re.
  Pranoji lavdrimet dhe falnderimet e mia pr dhuratn e jets dhe besimit.
  Me fuqin e Shpirtit tnd drejtoji projektet dhe veprimet e mia:
  bjini ato sipas vullnetit tnd.
  M liro nga dekurajimi prball vshtirsive dhe nga do e keqe.
  M bj t vmendshm ndaj nevojave t t tjerve.
  MbrojI familjen time DHE KISHN me dashurin tnde. Amen.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •