Close
Faqja 2 prej 44 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 865
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  ZOTI I VRTET

  ’sheh, sht Zot’i vrtet,
  ’dgjon, sht zr’ tija,
  gjith ’ ka e s’ ka n jet,
  sht vet Perndija.

  Krkonja gjetk ta gjeje
  Zotn’ e madh e t vrtet,
  ajy qnkej ndaj meje,
  e pasksha un vet!

  N. FRASHRI

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  TI JE JETA IME

  Ti je jeta ime
  udha e gjer
  prej qiells.
  Te fjala jote
  u’nng birem,
  te drita jote
  u’marr fuqi.
  Ti je lumi
  e ban dshiret e mi.
  Ti je deti brenda detit.
  Shpirti pa vdekur
  Mbrnda shpirtit tim.

  E. SKUTARI

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJE PR VIRGJIRESHN E ZEMRS S TIJ.

  Ajo sht shmblltyra
  e bukuris s engjujve
  q jan n oborrin tnd,
  pra t’ lutem, o Zot, shptoje!

  PASHKO VASA

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  ZOTI I MADH E I VRTET.

  Zot i madh dhe i vrtet!
  Q kreve ’shohm n jet.
  Edhe t tjer’ q jan,
  pa funt pa krye pa an.
  Edhe kudo je ti vet
  syri yn tek do shikon,
  q nga lint e gjer perndon,
  m ’do vnt t sheh fuqin,
  urtsin’e madhrin.
  Fal-na gjith mirsit,
  ep-na dituri e drit,
  trego-na udhn’ e mir,
  mos na ler n’errsir,
  dhuro-na ghith t mirat,
  mrgo-na nga t pshtirat.
  Zot! Falna vllazrin,
  dashurin’e miqsin,
  e t mirat t punojm,
  bna t but’ e t qet,
  e t urt’e t vrtet,
  jetn t’a trtashgojm.

  NAIM FRASHRI

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  P0, O MIRSIA E PAFUNDME E ZOTIT TIM.

  Po, o mirsia e pafundme e Zotit tim, si e duroni at person q ju lejon t jeni afr tij?. Sa mik i mir tregoni q jeni pr te, o Zot! Si ia tregoni atij preferencat tuaja dhe me sa butsi e duroni gjendjen e mjerueshme t tij, duke pritur q t arrij gjendjen e juaj!
  Ju e prkujtoni do ast q ai kalon n kundrimin e juaj, duke ju adhuruar, dhe pr nj pendim t shpejt, ju i harroni mkatet q ai bri. Kt un di nga eksperienca ime; e nuk kuptoj, o Krijuesi im, pse bota nuk vrapon krejt prmbi kmbt tuaja pr t nisur me ju kt miqsi t veant. Nse do t afroheshin te ju, do t bhen t mir edhe t kqinjt, (ata do me thn, q me t vrtet nuk e arrijn gjendjen tuaj), ve se po t lejonin t rrini me ta vetm dy or n dit, edhe pse shpirti i tyre gjat ksaj kohe sht i dallgzuar nga njmij fantazi e mendime toksore. Amen.

  SHENJTJA TEREZA E AVILS

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT, TI JE M I MADH SE GJITHCKA...

  O Zot i amshueshm, ti jo vetm je ka nuk mund t mendohet asgj m t madhe, por je m i madh se gjithka q mund t mendohetNse ti nuk do t ishe i till, do t mund t mendohej dika m e madhe se ti, por kjo sht e pamundur.

  Shn Anselmi

  Torrkerry

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT I AMSHUESHM...

  Dielli lind e perwndon!
  Cfarw do t'ju ndodhw perwndimeve?
  Cfarw do t'ju ndodhw agimeve?
  Gjithka wshtw kot
  nw kwtw botw
  pwrve teje, o Zot.

  ANTONIO FOGAZZARO

  Torrkerry

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  MJERIMI NJERZOR DHE MSHIRA HYJNORE.

  Sa e bukur sht, o Zoti im,
  t shikoj nj shpirt, t rn n mkat
  pas eksperinencs t hirit tnd,
  sht prsri i ngritur nga mshira jote e madhe.
  Si e njeh mir ather, morin e vyrtyteve
  dhe t veprave t mshirshme t tua,
  s bashku me rndsin e mjerimit t tij.
  Gjith kjo e rrmben.
  Pr m tpr, kush nuk do t jet i rrmbyer,
  o Zot i Shpirtit tim, nga dashuria jote,
  duke pasur parasysh q nj tradhti e tij aq e madhe
  dhe aq e urryer dhe e neveritshme,
  sht shprblyer me nj mshir t madhe
  dhe me hire t pa imagjinueshme.

  SHENJTJA TEREZA E AVILS.

  Torrkerry

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  T SHOH, O ZOT I VRTET.

  Nga do krthenj syt n jet,
  T shoh, o Zot’ i vrtet!
  Ke fletore gjithsin,
  E kndojn’ ata q din,
  Yjt shkronjat’ e sa jan
  N hapsirt pa an.
  Pr t dal n shesht vet,
  Zot’ i madh e i vrtet!
  Bre n jet njerin,
  si ’e din’ ata q din.
  Dhe n’er t trndafilit,
  edhe n zt t bilbilit
  e shohm Perndin,
  q ka ngrehur gjthsin,
  pa gjithsia sht vet
  Zot’i madh e i vrtet,
  ajy, q ka urtsin,
  ka me vehte Perndin.


  NAIM FRASHRI


  Torrkerry

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  NDIKOJE N ZEMRAT TONA DASHURIN TNDE.

  O Hyj, ti q u ke prgatitur
  t mira t panumrta atyre q t duan,
  ndikoje n zemrat tona dashurin tnde,
  q, duke t dashur ty n gjithka
  e mbi gjithka,
  t fitojm prej teje trashgimin e premtuar
  q tejkalon do dshir
  e t marrim ty n zemrat tona.

  NGA MESHARI ROMAK.

  Torrkerry

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA ABSORBEAT.

  E rrmbeft, t lutem, o Zot,
  forca e embl dhe e zjarrt e dashuris tnde
  mendjen time nga t gjitha gjrat q jan nn qiell,
  q un t vdes pr hir t dashuris tnde,
  ashtu si ti je denjuar t vdessh
  pr hir t dashuris sime

  SHN FRANCESKU NGA ASIZI

  Torrkerry

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA PARA T KRYQZUARIT

  I tejetlarti, i lavdishmi Hyj,
  ndrioi errsirat e zemrs sime.
  E me jep fe t drejt,
  shpres t sigurt,
  dhe dashuri t prsosur,
  menuri e njohje,
  o Zot,
  q t kryej urdhrimin tnd
  t vrtet e t shenjt. Amen.

  SHN FRANCESKU NGA ASIZI.

  Torrkerry

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-10-2006
  Postime
  163
  O HYJ, ti I bashkon zemrat e besimtarve
  q nj gj e vetme t duan
  dhe at ta dshirojn,
  bj q populli yt t duaj ka ti dshiron
  e t dshiroj ka ti premton:
  kshtu q n t mira
  e n t vshtira t jets toksore,
  zemrat tona t jen ngultas t drejtuara atje,
  ku gjenden gzimet e vrteta. Amen.

  NGA MESHARI ROMAK

  crici_01
  Ndryshuar pr her t fundit nga crici_01 : 24-08-2008 m 10:19

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA E NJ ATEISTI!?

  O Zot, nse ti ekziston,
  ma zbulo vetveten.

  ALESSANDRO MANZONI

  Torrkerry.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O E VRTETA E AMSHUAR…

  O e vrteta e amshuar, dhe dashuria e vrtet dhe amshimi i dashur!
  I nxitur t trhiqesha n veten time, nn udhheqjen tnde, hyra n intimitetin e zemrs sime, dhe kt gj arrita ta bj sepse ti u br ndihma ime.
  Hyra dhe pash me syt e shpirtit tim, cilado q mund t ishte, n drit t pandryshueshme mbi vet shikimin tim t brendshm dhe mbi inteligjencn time.
  Nuk ishte nj drit toksore dhe e pashme q ndrion para shikimit t do njeriu.
  Do t thosha me pak siguri nse do t thosha se ishte vetm nj drit m e fort se ajo e zakonshmja, apo edhe nse do t thosha se ishte aq e dendur saq prshkonte do gj. Ishte nj drit tjetr, shum e ndryshme nga t gjitha dritat e bots s krijiuar. Nuk qndronte mbi inteligjencn time pothuajse nj vaj q endet mbi ujra, as porsi qielli q prhapet prmbi tok, por nj drit m e lart. Ishte drita q me ka krijiuar. Dhe nse gjendesha nn t, ishte sepse un u krijiova nga ajo. Ai q e njeh t vrtetn e njeh kt drit.
  O e vrteta e amshuar dhe dashuria e vrtet dhe amshimi i dashur!
  Ti je Hyji im, drejt teje ofshaj dit e nat. Sapo t njoha, m ngrite lart q t mund t njihja at q mund t shihet dhe at q un vetm nuk do t isha kurr i aft ta shihja.
  Ia more syt dobsis s shikimit tim, duke ndriuar fuqishm brenda meje.
  U drodha nga dashuria e nga tmerri. E gjeta veten time larg porsi n nj tok t huaj, ku m dukej se po dgjoja zrin tnd nga lart q thoshte: “Un jam ushqimi i t fortve, rritu dhe do t m kesh.
  Ti nuk do t m shndrrosh mua n ty, porsi ushqimi i trupit, por do t jesh ti q do t shndrrohesh n mua”.
  Krkoja mnyrn si t merrja forcn e nevojshme pr t t shijuar, dhe nuk e gjeja, derisa nuk e prqafova “Nhrmjetsin mes Hyjit dhe njerzve, njeriun Krishtin Jesus”,
  i cili sht mbi do gj, Hyji i bekuar n shekuj”.
  Ai m thirri dhe tha: “Un jam udha, e vrteta dhe jeta” dhe e bashkoi me qenien time at ushqim t cilin un nuk isha i aft ta merrja, sepse “Fjala u b njeri”.
  Kshtu Urtia jote, nprmjet t cils ti krijiove do gj, u b ushqim i mendjes son fmijror.
  Von t dashurova, bukuri aq e lasht dhe aq e re, von t dashurova. Dhe ja se ti ishe brenda meje, ndrsa un jasht dhe atje t krkoja. Kurse un, i shmtuar, vrvitesha mbi gjrat e bukura q ti i ke krijiuar.
  Ti ishe me mua, kurse un nuk isha me ty.
  M mbanin larg teje ato krijiesa, t cilat, po mos t ishin n ty, as q do t ekzistonin. M thirre, brtite, e theve shurdhsin time. Mi more syt, m vettime, dhe m n fund e shrove verbsin time. E hukate mbi mua aromn tnde dhe un e thitha at, ndrsa tani un prirem drejt teje. T shijova dhe tani kam uri dhe etje pr ty.
  M preke dhe tani digjem nga dshira pr t fituar paqen tnde.

  SHN AUGUSTINI

  Torrkerri

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT , PAFUNDSIA E GJITHSIS.

  O Zot, pafundsia e gjithsis,
  me t vrtet,
  n eksperiencn e nj dashurie t madhe,
  gjithka ndodh
  rreth dhe brenda meje
  sht nj aveniment,
  q e shkakton
  mrekullin e ndryshimit tim.

  ROMANO GUARDINI (me ndryshime)

  Torrkerry

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  I MADHI ZOT QOFSH LVDUOM

  Laudabo nomen Dei cum cantico
  Et magnificabo eum in laude.

  I madhi Zot qofsh lvduom
  pr gjith kaq t mir,
  qi s’e kam u merituom
  me ndonj shrbtyr.

  Qi m dhe kaq hir
  kt kafsh me mbaruom
  si e pae zan fill
  gjith her tue shkruom.

  Posi mendja m prcill
  nd’Arbn me ua drguom,
  pr kish e pr muneshtir
  pak nd mend me i trazuom.

  Ata merre mb dshir
  mkati me u penduom,
  posi pemt nd prill
  nd shpirt me lulzuom.

  E si zogzit nd pyllt,
  Zoti im me t lvduom
  ndjer vet nata mbyllt
  me nj za t’ambltuom.

  Pr gjith jet t jets.

  PJETR BUDI

  Torrkerry

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  FLAK E GJALL E SHPIRTIT SHENJT.

  Eja, Shyrt e Perndi,
  prvlom ti kt gji;
  u t’pres me dishirim;
  shjtrom shpyrtin tim.
  Eja, o Shpyrt Shjt i jim,
  eja e ndrite shyrtin tim.
  Flak e gjall e Shpyrtit Shjt,
  dhizm zmbrn me t shpejt.
  Eja, o Frym e Paraklet,
  ngushllom me t’vrtet.
  O Parrais i shpyrtit t’im,
  mblom zmbrn me gzim.
  Dritn t’nde, o Shpyrt, dhurona;
  dhis me zjarrin zmbrat t’ona.

  NIKOL BRANKATI

  Torrkerry

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJE MENGJESORE

  T falnderoj, o Zot,
  Pr pushimin q m dhe
  E pr dritn aq m’ofron.
  Kudo vete dhe do bj
  Eja hje me mua.
  Ndihm nga vshtirsit.
  Ruam nga keqsit.
  Ndezm nj buzqeshje
  T prpjek me mall
  Njerzt si un.
  N ndrat e orat e jets
  Mos m l vet.

  ZEF KAKOCA

  Torrkerry

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O Hyji i gjithpushtetsh, prej teje vjen do e mir, ndiko n zemrat tona dashurin ndaj teje q t zhvillohet n ne ka sht e mir dhe, nn ndikimin tnd , t'ia arrijm prsosmri.

  NGA MSHARI ROMAK.

  tORRKERRY

Faqja 2 prej 44 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •