Close
Faqja 10 prej 44 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 865
 1. #181
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LAVDI TY, O AT I JETS.
  Lavdi ty, o At i jets,
  Hyj i fshehur
  q buron nga nj errsir sekrete,
  ti i prmbys arat
  t krijuara nga dielli,
  ti e shuan etjen e tufave,
  e ujit me bollk tokn.
  Rruga qiellore,
  ti zbret nga lart.
  Miku i t korrave,
  ti bn q t z kalli gruri.
  O Zot,
  q kshtu e zbulon vetveten,
  ndrioji me paqe dhe siguri
  shtpit tona.

  NJ HIMN EGJIPTIAN
  (drejtuar Nilit nga i cili varet jeta e t gjithve)

  Torrkerry.

 2. #182
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LIDHJA MES ZOTIT DHE GJITHKAJE Q SHT JET.

  Ti e bre t frytshm barkun e gruas
  Dhe e v farn n burrin,
  e ushqen birin n krahrorin e nns,
  ti e ushqen fmijn qysh n krahrorin e nns!
  Zogu i puls nga veza,
  tashm cicron edhe akoma n guask,
  dhe atje ti ia jep frymmarrjen
  q t rrij n jet;
  kur ti do t’ia japsh forcn pr ta thyer,
  ai do t dal dhe do t vrapoj i lir.
  Sa jan veprat e tua!
  dhe si jan t madhrueshme veprat e tua!
  Ti, vetm Ti je Hyj,
  askush tjetr nuk ka prball teje!
  Ti e ke krijuar tokn
  sipas dshirs tnde,
  ti vetm, tokn me njerzit dhe bagtit e tyre.
  Ti je zemra ime!
  Dhe askush nuk t njeh ty, prve birit tnd, mbretit.

  NGA NJ HIMN EGJIPTIAN.

  Torrkerry.

 3. #183
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  HIMNI I MBRMJES.

  Para fundit t dits,
  Ty duam, krijuesi i sendeve,
  me mirsin e zakont,
  t na kryesosh n roje.

  Ty ndrofshin zemrat tona,
  n gjum t rnd ty ndjefshin,
  dhe gjithmon lavdin tnde
  kndofshin n ag t drits.

  Na jep jet t shndetshme,
  ngrohtsin ton prtrije,
  mjegulln e zez t nats
  ta sqaroj drita jote.

  Na jep, At fiqinplot,
  me an t’Hyjit Jezu Krisht,
  q me ty n amshim
  mbretron me Shpirtin Shenjt.
  Amen

  NGA LITURGJIA E ORVE

  Torrkerry

 4. #184
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O Hyji, i gjithpushtetshm dhe i amshuar,
  bj q gjithmon ta kryejm
  me prkushti vullnesn tnde,
  dhe t’i shrbjm madhris sate
  me zemr t sinqert.

  NGA MESHARI ROMAK

  Torrkerry

 5. #185
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  ASKUAH SI TI, O HJI IM!

  Askush nuk sht si Ti,
  o Zot, Hyj im,
  q fronin e ke n lartsi
  e nga Lart
  e vrojton qiellin e tokn.
  Nga pluhuri m ke ngre
  mua skamnorin,
  nga llomi m latson mua, t vobektin,
  q t rrij me princa.
  Ti, o Zot, Hyj im,
  i hodhe post
  qllimet e krenarve,
  i rrzove princat prej froneve t tyre,
  dhe m lartsove mua, t prvujt.

  NGA LITURGJIA E ORVE
  (me ndryshime)

  Torrkerry

 6. #186
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  I BURGOSURI

  O Zot i madh q n qiell rri
  prse m kreve mi dhet njeri?
  Sa vuanj un nuk e vshtron?
  T shtrmbrn, o Zot, qysh e duron?

  Mbyllur i mjeri nat edhe dit
  n errsir, edhe pa dreit
  djelli as hna nuk m vshtrojn,
  prve se muret q m rretojn.

  Nga afrija m kan ndar,
  syt s qari m jan thar,
  pr nj t drejt q Ti e di,
  kur kreve botn, o Perndi,

  si kreve dhen e mbolle bar,
  m bre mua pr shqiptar,
  q i liruar un t rronj,
  jo dhe gjuhn t’a dshironj.

  Andaj, o Zot, nj i vrtet,
  t lutem, eja e bj t drejt,
  edhe nga burgu ti m liro,
  t shkrmbrn, o Zot, mos e duro.

  MIHAL GRAMENO

  Torrkerry

 7. #187
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  SHPIRTI I SHENJT, ZRI I LUTJES SON

  Shpirtti q banon n zemrat tona
  le t jet, o At, zri i lutjes son:
  na udhheqt n bised me ty
  q t’i zbulojm pasurit e dashuris sate;
  dhe shndrroj me hirin e tij jetn ton;
  le t na bj t guximshm,
  t gatshm dhe besnik,
  q t zbatojm n jet kushtimin ton t pagzimit
  n shrbim t misionit ton t veant
  n Kish e n bot. Amen.

  Torrkerry

 8. #188
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  M UDHHIQ, O ZOT, NE RRUGN E JETS

  O Zot, ti m vzhgon e m njeh,
  ti e di kur ulem e kur ngrihem.
  Hyn nga larg n mendimet e mia,
  m vzhgon kur eci e kur pushoj.
  T jan t njohura t gjitha rrugt e mia;
  e fjala ime nuk sht ende mbi gjuh
  e ti, o Zot, e njeh t trn.
  Ti m rrethon, je prpara dhe prapa mneje
  e vendos mbi mua dorn tnde.
  E manitshme pr mua sht dituria jote,
  shum e lart, e un nuk e kuptoj.
  Sa t thella pr mua jan mendimet e tua,
  sa i madh sht numri i tyre, o Zot!
  M vzhgo, o Zot, dhe njihe zemrn time,
  m provo dhe njihi mendimet e mia:
  shiko nse prshkoj nj rrug gnjeshtrash
  dhe me udhhiq n rrugn e jets.

  Torrkerry

 9. #189
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  TI JE JETA IME.

  Ti je jeta ime
  udha e gjer
  prej qielles.

  Te fjala jote
  u’ nng birem,
  te drita jote
  u’ marr fuqi.

  Ti je lumi
  ban deshiret e mi.
  Ti je deti mbrnda detit
  Shpirti pa vdekur
  mbrnda shpirtit tim.

  ENCA SKUTARI

  Torrkerry

 10. #190
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  T THIRRA, O ZOT.

  T thirra, o Zot,
  pse kisha skrm
  e ti m the:
  “Mos u tremb,
  ti je e imja
  u’ t thirra
  pir emr.
  Ni ndihem, o Zot,
  mos t biret
  emri im
  te shura detit.

  ENCA SKUTARI

  Torrkerry

 11. #191
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  NDJEM DORN

  Ndjem dorn
  o Zot,
  ki mali
  keq i lart
  m bie mb stumahj
  e m mba frymn;
  glmba e ferra
  me presen udhn
  e m shqeren lkurn.
  Vetm fuqia ime
  nng sos t ngjitem
  tek drita mallit tnd.
  Ti je rrethi im!

  ENCA SKUTARI

  Torrkerry

 12. #192
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  O ZOT HYJ, ATI YN!

  O Zot Hyj, Ati yn,
  dashuri besnike e plot dhe falas,
  pr t realizuar projektet e tua t dashuris,
  ke dashur gjithmon t shrbhesh me njerz.

  Gjat historis s shlbimit
  Abrahami dhe Moisiu,
  Maria dhe apostuit,
  t gjith t krishtert,
  e gjith Kisha,
  duke iu prgjigjur n liri t plot thirrjes sate
  jan br bashkpuntor t tu
  pr shptimin e bots.
  Na ke thirrur edhe ne
  pr t vazhduar misionin e Birit tnd.
  Faleminderit, o Zot, pr thirrjen ton.
  Na jep Shpirtin tnd,
  q t jemi gjithmon besnik thirrjes tnde
  dhe misionit q na ke kushtuar,
  e q, t liruar nga egoizmat tona,
  t mund t jemi shenja t gjall
  t pranis t Krishtit
  gjithkund ndodhemi. Amen.

  Torrkerry

 13. #193
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  “O, Zoti i gjithpushtetshm dhe i amshueshm,
  je i adhuruar n t gjitha veprat e dashuris tnde,
  shndriti bijt e shlbuar nga ti sepse kuptojn se,
  ishe i madh n fillim t krijimit t bots,
  edhe m i madh, n plotsin e kohs,
  ishte vepra e shlbimit ton,
  n flin e pashkve t Krishtit Zot”.


  Torrkerry

 14. #194
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  HIMNI I ORS NNT.

  Hyji i gjithpushtetshm, fuqi e qndrueshme,
  i patrandur n ty mbahesh,
  koht e drits s prditshme
  prcakton me shum mbarsi.

  Dhe gjiat netve lsho dritn,
  q t mos ndrpritet jeta,
  por mimi i vdekjes shenjte
  lavdia e prjetshme t jet.

  Bj, o At tr drejtsi,
  dhe, o Bir, baras me Atin,
  bashk me Shpirtin Ngushllimtar,
  t mbretroni ndr gjith shekujt. Amen.

  NGA LITURGJIA E ORVE

  Torrkerry

 15. #195
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  T BSH, O ZOT.

  Ndr duart e tua
  u’ lshova syt e mi
  t bsh, o Zot,
  dy yliz t shklqyer
  pr t errta;
  ndr duart e mia
  t bsh, o Zot,
  dy penda t glata
  pr ngjellin
  s’ mund fluturonj;
  ndr duart e tua
  fsheha zemrn e time
  t bsh, o Zot,
  nj diell i elur
  pr shpin m t ngrit
  ’ sht mbi dhe.

  ENCA SKUTARI

  Torrkerry

 16. #196
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  FUQIA E RINGJALLJES

  Pr ty, o Zot, dhndrri im,
  q je duke ardhur,
  Un i ndez llambat e mia.
  N kopshtin e Edenit,
  Baness s t shenjtrve,

  Ti bn t banojn t drejtt,
  Ditn e shprblimit.
  Atyre ua hap dhomn
  me drit t ndriuar n paskajshmri

  t gjith t gzuar, o Zot,
  pas nj pritjeje t gjat,
  besnik ndaj premtimeve t tua
  ne shkojm n takimin tnd,
  sepse, e dim, o Zot, ti je duke ardhur.

  Po, je duke ardhur Ti,
  dhndrri im dhe dhndrri i Kishs.
  bj q t jem i lumtur
  si t gjith ata q t presin Ty:
  pr hirin tnd, do t kurorzojm,
  t gjith do ta lavdrojm Emrin tnd,
  duke e pritur shlbimin tnd.
  E besojm, o Zot, ke zbritur n ferr,
  i pari ndr Shenjtrit
  pr t ringjallur t vdekurit
  nga varrezat e tyre.

  T drejtt e kan kundruar dritn tnde
  kur ishin ende n ferr;
  e vrap doln pr t takuar Ty,
  Biri i Hyjit, plot hir t dashuris.

  I kan harruar vuajtjet e tyre
  dhe trishtimim q patn
  kur Ti, Zoti i tyre, u vare n dru.

  Pr mshirn tnde
  ti na ke dhn jetn,
  pavdeksin, duke e mundur vdekjen.
  Vdekja i kishte prgatitur
  leqet e veta njerzimit ton,
  por Ti, o Zot, ti vet,
  n mshirn tnde
  erdhe pr t na liruar

  Ty t lavdrojm, o Zot,
  Zoti i engjjve,
  ardhja jote na ka sjell gzimin
  neve mkatarve t mjer.

  Dhe pr dashurin tnde t pamas,
  nata u largua prej nesh,
  u zduk, s’ka m. sepse drita jote
  lindi mbi krijesat e tua.

  Ti ke zbritur nga lartsia,
  dhe ti na ke liruar;
  Ti je ngritur prsri n qiell,
  Dhe ja, je ulur prsri
  n t djathtn e Atit

  Me nj zell t zjarrt, me vrap,
  Dalim dhe ecim pr t takuar Ty,
  kur do t kthehesh prsri,
  ne t gjith q t kemi pritur,
  besnik ndaj premtimeve t tua.

  Ti hyre n ferr
  dhe shklqimi i drits tnde
  fitoi mbi errsirn
  q mbretronte n vendin e t vdekurve.

  Fryti, i ngrn nga Adami,
  i kishte vrar t mjert.
  Por ti zbrite atje me fuqi,
  dhe i shptove ti,
  Ai fryt q vjen nga Lart.

  duke i shkatrruar varrt,
  varrin tnd, dhe varret tona,
  Ti ja ktheve jetn t vdekurve,
  at jet, figur mistike
  t gjithpushtetsis sate.

  Afrohet, sht duke ardhur,
  dita e ringjalljes.
  T lum ata q e presin at!
  T zgjuar, t gzueshm!

  E madhrishme sht dita
  e ardhjes tnde t mrekullueshme,
  kur do t zbulosh
  gjithka sht e fshehur.

  Ata q jan shtrir n pluhur,
  do ta dgjon zrin tnd,
  n ditn e Ringjalljes
  do t dalin pr t takuar.

  Adami, edhe ai i ringjallur,
  i mrekulluar nga fuqia jote,
  prej teje do t plotsohet
  me do lumturi.

  JAKOBI NGA SARUGU.

  Torrkerry

 17. #197
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJE PR POPULLIN TON.

  O Zot, Hyj i gjithpushtetshm, Hyji i Izraelit,
  drejt teje klith nj shpirt i ngushtuar, shpirt n ankth!
  Dgjo, o Zot, e ki mshir,
  sepse kemi mkatuar para teje!
  Ti zotron pr gjithmon
  e ne vazhdimisht humbasim!
  O Zot i gjithpushtetshm, Hyji i Izraelit,
  dgjoje tani lutjen e t “vdekurve” t Izrealit e bijve t tyre,
  q mkatuan ndr sy t tu,
  t cilt nuk e dgjuan zrin tnde, zrin e Hyjit t tyre,
  e na e mbuluan t kqijat!
  Mos i kujto fajsit e etrve tan,
  por tani kujto pushtetin tnd e Emrin tnd
  sepse ti je Zoti, Hyji Yn,
  e ne do t t lavdrojm ty, o Zot,
  sepse shi pr kt e mbushe zemrn ton
  me frik q ta thrrasim n ndim Emrin tnd.
  Ne dshirojm ta lavdrojm mrin tnd n mrgimin ton,
  sepse e flakm prej zemrs son
  do fajsi t etrve tan,
  q mkatuan ndr syt e tu.
  Ja, ne edhe sot gjendemi n kt mrgim,
  ku na trete t jemi turp, mallkim, shpagim
  pr t gjitha paudhsit e etrve tan,
  q u larguan prejteje, o Zot, Hyji yn.
  Amen.

  BARUKU, 3,1-8.

  Torrkerry

 18. #198
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  U’ T LUTENJ, O ZOT.
  U’ t lutenj, o Zot,
  pir lisin pa rrnj,
  pir lumin pa uj,
  pir qingjin pa jm,
  pir fjaln time pa gol.

  Ndj dorn e tnde
  pir sit pa lot,
  pir kraht pa duar,
  pir kmbt pa kpuc,
  pir zmrn time pa gjak.

  Kujto se s’ka pushim
  kallmi prej ers!

  ENCA SKUTARI

  Torrkerry

 19. #199
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  LUTJA E FALMINDERIT PR DASHURI.

  Jezus i dashur,
  Ti q botn e krijove me dashuri,
  q u linde me dashuri,
  q shrbeve me dashuri,
  q tokn e prshkove me dashuri,
  q u nderove me dashuri,
  q hoqe me dashuri,
  q vdiqe me dashuri,
  q u ngjalle nga varri me dashuri:
  T falnderoj pr dashurin tnde,
  me t ciln m do mua dhe tr botn.
  Un do t t lus pr dit, duk thn:
  T lutem, m mso t dua! Amen.

  NNA TEREZE

  Torrkerry

 20. #200
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,176
  MA PRTRIJ JETN, O ZOT!


  Fjala jote sht dritz pr kmbt e mia
  drit pr udht e mia.
  U prbetova dhe do ta mbaj fjaln:
  do ti ruaj gjyqet e drejtsis sate.

  Jam pr s teprmi i prvuajtur, o Zot,
  ma prtrit jetn sipas premtimit tnd.
  Pranoji, o Zot, dhuratat e gojs sime
  dhe mi mso gjyqet e tua.

  Jeta ime sht gjithmon n rrezik,
  por nuk e harroj Ligjin tnd.
  T mbrapshtt vun leqe kundr meje,
  por nuk iu shmanga porosive t tua.

  Dshmit e tua jan trashgimi im i prhershm,
  jan knaqsia e shpirtit tim.
  E prul zemrn time q ti kryej urdhrimet e tua
  prher e deri n fund.

  PSALMI 19.

  Torrkerry
  Ndryshuar pr her t fundit nga torrkerry : 25-10-2008 m 12:07

Faqja 10 prej 44 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •