Close
Faqja 42 prej 44 FillimFillim ... 324041424344 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 821 deri 840 prej 865
 1. #821
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O AT, N DUART E TUA E BRAKTIS SHPIRTIN TIM.

  Ati im, un e braktis veten time n duart e tua:

  m bj at q do t t plqej ty.

  fardo q do t bsh, un t falnderoj.

  Jam gati pr gjithka, pranoj gjithka,

  pr sa koh q ti dshiron sipas vullnetit tnd

  gjithka le t behet pr mua dhe n mua,

  dhe n t gjitha krijesat e tua.

  Nuk dua asgj tjetr, o Zot:

  shpirtin tim e vendos n duart e tua.

  Un po ta jap ty, o Zoti im, me gjith dashurin e zemrs sime,

  sepse un t dua dhe sht e nevojshme pr dashurin time ndaj teje

  q un t jap veten time, t vihem prsri n duart e tua,

  me besim t pafund, vetm sepse ti je Ati im.

 2. #822
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  GJITHKA KA NEVOJ PR TY!


  O At, toka ka nevoj pr ty;

  njeriu, do njeri ka nevoj pr ty;

  ne po t lutemi, o At,

  ajri i rnd dhe i ndotur ka nevoj pr ty;

  kthehu t ecsh rrugve t bots,

  kthehu t jetosh me fmijt e tu,

  kthehu t sundosh kombet,

  kthehu pr t sjell Paqen

  dhe bashk me t drejtsin,

  kthehu pr t ndezur zjarrin e dashuris

  q, t liruar nga dhimbja,

  ne t mund t bhemi krijesa t reja.

 3. #823
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, T DUA!


  O Zot, ja ku jam n pranin tnde!

  Dua t kujtoj veten se je i gjall, se je ktu, me mua.

  Nse do t t tregoja vetm nj gj, do t ishte: "T dua".

  Dhe gjithka q mund t them sht vetm nj pasoj e ktyre tre fjalve. T dua, Zot, t dua.

 4. #824
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  LUTJA E BESIMIT TOTAL N ZOTIN  Zoti im, jo ​​vetm q kam besim te ti,

  por kam besim vetm te ti.

  Prandaj m jep frymn e braktisjes

  pr t pranuar gjrat q nuk mund t'i ndryshoj.

  Gjithashtu m jep frymn e forcs

  pr t ndryshuar gjrat q mund t ndryshoj.

  M n fund, m jep frymn e menuris

  pr t dalluar se far varet n t vrtet nga un,

  dhe pastaj m l t bj vullnetin tnd

  t vetm dhe t shenjt.

  Amen

 5. #825
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  MERRE, O ZOT, JETN TIME.


  Merre, Zot, veten time, dhe merre tr lirin time,

  intelektin tim, vullnetin tim.

  Ti m ke dhn at q kam n pronsi:

  Un po ta kthej ty. Gjithka sht pr ty:

  rregullo gjithka, ashtu si t plqen.

  Vetm m jep dashurin dhe hirin tnd.

  Un nuk t pyes asgj tjetr.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 25-01-2021 m 10:45

 6. #826
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O HYJI AT


  Shroj jetn ton,

  q ta mbrojm botn dhe mos ta plakisim at,

  q t mbjellim bukuri dhe jo ndotje dhe shkatrrim.

  Preki zemrat e atyre q krkojn t pasurohen

  n dm t t varfrve dhe t toks.

  Na mso t zbulojm vlern e gjithkaje,

  t mendojm me habi,

  pr t njohur q ne jemi thellsisht t bashkuar

  me t gjitha krijesat n ecjn ton npr dritn tnde t pafund.

  Faleminderit q je me ne do dit.

  Na ndihmo, t lutem, n luftn ton pr drejtsi, dashuri dhe paqe.

  (Papa Franesku, Enciklika Laudato Si
  .

 7. #827
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  VETEM TI, O AT!

  Vetm ti ekziston, o Zot.

  Askush nuk ekziston pa ty ose jasht teje.

  T lutem ty, Zot i plotfuqishm,

  t cilin engjjt dhe kryeengjjt e dgkojn;

  ne t krkojm ty, Zot dhe At;

  na dhuro nj mendje t kulluar,

  nj pafajsi pa t meta,

  nj devotshmri t sinqert,

  nj ndrgjegje t shenjt, t pastr,

  t matur, t dlir, t vendosur

  n besim kundr kurtheve t shekullit.

 8. #828
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, KRIJUES!  O Zot, krijues i t gjitha gjrave:

  ti e vesh ditn me shklqimin e drits

  dhe natn me qetsin e gjumit,

  kshtu q pushimi i bn gjymtyrt t shkathta pr t punuar,

  heq lodhjen dhe largon shqetsimet.

  Ne t falnderojm pr kt dit;

  ne ngrem nj lutje q ti t na vish n ndihm.

  Le t t kndojm nga thellsia e zemrs me nj z t fuqishm,

  sepse ne t duam me dashuri t fort

  dhe e adhurojm madhshtin tnde.

  Dhe kur errsira e nats do t ket zvendsuar dritn e dits,

  bj q besimi yn nuk ta njoh errsirn,

  por prkundrazi ta ndrioj natn.

  Mos i lini shpirtrat tan t flen pa krkuar faljen tnde;

  besimi le ta mbroj pushimin ton nga t gjitha rreziqet e nats.

  Na liro nga papastrtit, na mbush me mendimin tnd;

  mos lejo q i ligu t na prish qetsin.

 9. #829
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  DENJOHU, O AT!  [B]DENJOHU, o At i mir e i shenjt,

  t m dhurosh nj inteligjenc q t kupton,

  nj ndjenj q t t shijoj, nj shpirt q t doj,

  nj zell q t krkon,

  nj menuri q t t gjej, nj zemr q t t doj,

  nj mendim q t m drejtoj kah Ti,

  nj veprim q t t jap lavdi, nj vesh q t dgjon,

  syt q t t shohin, nj gjuh q t t rrfej,

  nj fjal q t plqen, nj durim q t t ndjek,

  nj kmbngulje q t t pres,

  nj fund t prsosur n pranin tnde e shenjt,

  me ringjalljen si shprblim n jetn e prjetshme.

 10. #830
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  T FALNDEROJM, O AT!


  Ne t falnderojm, Zot i shenjt, At i plotfuqishm, Zot i prjetshm,

  q, pasi mbaroi nata, ti na ke dhn t arrim n ort e para t mngjesit.

  T lutemi: lejo q kjo dit t kaloj pa mkat,

  n mnyr q t jemi n gjendje ta falnderojm mirsin tnde n mbrmje.

  Ne t'ia kemi borxh ty, Zot, nse pushuam;

  dhe ti ke lejuar t qndrojm besnik gjat nats.

  Na jep dritn e lumtur pas errsirs s nats;

  sepse t prmbytur me vesn qiellore gjat gjith dits

  ne t mund t gzojm dhuratat e tua.

 11. #831
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  ZOTI I PAJTIMIT DHE I PAQES  Zot i paqes dhe i dashuris, ne po t lutemi:

  Zoti i Shenjt, Ati i plotfuqishm, Perndia i prjetshm,

  na liro nga do tundim, na ndihmo n do vshtirsi,

  na ngushllon n do shtrngim. Na jep durim n fatkeqsi,

  na dhuro t t adhurojm ty n pastrtin e zemrs,

  t t kndojm ty me nj ndrgjegje t drejt,

  t t shrbejm ty me nj virtyt t lart.

  Ne t bekojm, dashuri e Shenjt.

  Ne t falnderojm dhe t lavdrojm dita dits.

  T lutemi, o At. T lutemi: pranoji m mirsi lavdrimet dhe lutjet tona.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 01-02-2021 m 16:04

 12. #832
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  HYJI I DASHURIS DHE I PAQES.


  O Zot, dashuria dhe paqja t pafundme,

  oqean i pashtershm i hirit,

  burim i t gjitha bekimeve,

  shprndars i do ngushllimi,

  q drgon paqen tek ata q e mirpresin at:

  na hap, n kt dit, oqeanin e dashuris sate

  dhe, n lumenj t mbushur me uj t hirit tnd,

  na riprterit n jet

  Na bj fmijt e qetsis dhe trashgimtart e paqes,

  ndize zjarrin e dashuris sate n ne,

  mbjelle frikn e emrit tnd n ne,

  forco dobsin ton me forcn tnde,

  na lidh ngusht me ty dhe me njri-tjetrin

  me lidhjen e fort t nj uniteti t pazgjidhshm.

  Amen

 13. #833
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  HYJI DHE ZOT.


  O Hyji, Zot i t gjitha gjrave,
  q ke fuqi mbi do jet dhe do shpirt,
  vetm ti mund t m shrosh:
  dgjo lutjen e nj njeriu t varfr.
  Me pranin e Shpirtit tnd t Shenjt,
  gjarpri q rri n zemrn time
  le t vdes dhe zhduket.
  Jepja prulsi zemrs sime
  dhe mendime t prshtatshme
  nj mkatari q ka vendosur t konvertohet.
  Mos e braktis prgjithmon nj shpirt
  q tani t sht nnshtruar plotsisht,
  q ka rrfyer besimin e tij te ti,
  q t ka zgjedhur dhe nderuar
  me preferenc ndaj gjith bots.
  M shpto, Zot, megjith zakonet e kqija
  q e jan n kundrshtim me kt dshir;
  sepse pr ty, Zot, gjithka sht e mundur
  nga gjithka q sht e pamundur pr njerzit.

 14. #834
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  T LUTEM, O AT!  T lutem, At,

  T lutem, m drgo vuajtjet q Ti, At, m ke prgatitur.

  M liro nga vullneti im i smur

  q t mund t mirpres dshirat e tua t heshtura;

  m bj t jem i ngjashm si Ti:

  vetm ather do t jem m i pasur dhe do t gjej pushim.

  Nuk ka asgj q Ti nuk mund t m drgosh,

  n mnyr q t prkulem,

  n mnyr q i lir, vetm Ti t jetosh dhe t veprosh n qenien time.

  Ti, At, nuk do t m lejosh asnj kryq

  pa m dhn m par forcn e nevojshme pr ta mbartur:

  Ti duron gjithka s bashku me mua.

  T lutem: m ruaj nga vuajtjet;

  megjithat, un dua vetm vullnetin tnd atror

  dhe edhe nse t lutem t m ruash nga fatkeqsia,

  vetm Ti, At, je ylli i vetm pr mua.

  Deri tani isha vet n krye,

  dhe duke br kt, shpesh t kam harruar.

  Her pas here, n nevoj, jam drejtuar drejt Teje,

  por pr ta drejtuar anijen n portin q un dshiroja sipas planeve t mia.

  Baba, m n fund m lr t konvertohem!

  Me Ty dua t'i shpall ungjillin t gjith bots: Ti e ke timonin n duar.

  Tani e l veten t drejtohem verbrisht,

  vetm Vullneti yt i Shenjt preferoj:

  me Ty edhe gjat nats dhe errsirs,

  Dashuria jote gjithnj m vzhgon mua! Amen
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 04-02-2021 m 04:29

 15. #835
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  Ti JE I SHENJT!  Ti je i shenjt, Zot, vetm ti, o Zot, bn gjra t mrekullueshme.

  Ti je i fort, je i madh, je m i larti, je mbreti i plotfuqishm,

  ti, Ati i shenjt, mbreti i qiellit dhe i toks, je dashuri e prjetshme

  sepse ti i do pa dallim t gjitha kryesat e tua.

  O Zot, je i miri, i gjith i mir, m i larti mir, Zoti i gjall dhe i vrtet.

  Ti je dashuri dhe bamirsi, ti je menuri, ti je prulsi, ti je durim, ti je bukuri,

  ti je butsi, ti je siguri, ti je i qet. Ti je gzim, ti je shpresa jon,

  ti je drejtsi, ti je gjaknxehtsi, ti je pasuria jon e mjaftueshme.

  Ti je roja dhe mbrojtsi yn. ti je fortes, je freskim.

  ti je besimi yn, ti je bamirsia jon. T je e gjith mblsia jon,

  ti je jeta jon e prjetshme, Zoti i madh dhe i admirueshm,

  Zoti i plotfuqishm, Shptimtari i mshirshm.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 05-02-2021 m 10:21

 16. #836
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT I PLOTFUQISHM DHE I PRJETSHM!


  Zot i Plotfuqishm dhe i prjetshm,

  shikoji me favor lutjet tona dhe na dhuro neve,

  shrbtorve t tu, t bashkur n t njjtn dashuri

  pr t nderuar emrin tnd,

  nj besim t drejt, nj shpres t palkundur,

  nj prulsi t vrtet, nj prkushtim t shenjt,

  nj dashuri t prsosur.

  Me meritat dhe ndrmjetsimin e shenjtve,

  bj q n zemrat tona t banoj nj shpirt i fort dhe i qet,

  nj durim i palekundshm, nj fe e pastr dhe e patmet,

  nj bindje e shndetshme, nj paqe e prhershme,

  nj shpirt i pastr, nj jet e shenjt,

  q duke vrapuar me forc,

  ne t meritojm t hyjm n mbretrin tnde t lumtur.

  Amen.

 17. #837
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT HYJI!


  O Zot Hyji, gjykats i fort dhe i durueshm,

  ti q njeh dobsin e njerzve,

  ti je forca ime, n t cilin kam besim.

  Ndrgjegjja ime nuk m mjafton:

  Ti e di at q un nuk e di dhe gjithashtu pr kt m fal me mirsi.

  M mir pr mua mshira jote e bollshme sesa drejtsia ime e pretenduar!

 18. #838
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  O ZOT, Q M KE THJRRUR...


  Ti, q m ke thirrur pr t shpallur fjaln tnde,
  m ndihmo, o Zot, t jetoj n bashkim me Ty,
  q t jem nj vegl i paqes tnde.
  Preke zemrn time dhe bje jetn time transparente,
  sepse fjalt e mia, kur ato prcjellin fjalt e tua,
  t mos tingllojn t rrem n buzt e mia.
  M jep gzimin t punoj n bashksi me t tjert,
  dhe m prmbyt me trishtim do her,
  q, duke u izoluar nga t tjert, pretendoj t ec dhe t prparoj vetm.

  M shpto nga pretendimi i njohjes s gjithkaje,
  nga arroganca e atyre q nuk i pranojn dyshimet,
  nga fortsia e atyre q nuk i durojn vonesat,
  nga ashprsia e atyre q nuk falin dobsit,
  nga hipokrizia e atyre q shptojn parime dhe vrasin njerz.
  M mbaj, nga Tabori i soditjes,
  n fushn e angazhimit t prditshm.

 19. #839
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  T FALNDEROJM


  Ne t falnderojm, Ati yn, pr jetn dhe njohurit

  q na ke dhn fal dhurats s besimit.

  Lavdi ty prjet!

  Ndrsa kjo buk e thyer, e shprndar s pari n male,

  u mblodh pr t br nj buk t vetm,

  kshtu, t lutem, mblidhe Kishn tnde

  nga skajet e toks n mbretrin tnde.

  Sepse pr Ty sht lavdia dhe fuqia prjet!

 20. #840
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Lutjet q devotshmria e Krishtrve ia ka kushtuar njinis t Hyjit.

  M JEP BESIMIN!  "Zoti im, m jep besimin,

  besimin e vrtet, besimin praktik,

  besimin q e sjell

  Ungjilli n jet ...

  Zoti im, m jep besimin

  e atyre q ndrtojn mbi shkmb

  dhe jo besimin e vdekur

  e atyre q ndrtojn n rr ...

  (Charles de Foucauld).

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 05:44
 2. Viti kushtuar Darvinit
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 17:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 08:08
 4. Lutja kushtuar Zotit
  Nga altin55 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 20-06-2004, 15:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •