Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2002
  Vendndodhja
  Kurrkundi
  Mosha
  34
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Muji dhe Halili

  Ai,Muji , nderkohe qe perafrohej shpejtueshem me kullen,ngrinte kindet e mustaqeve nen hunde ,si per t`i deshmuar pritesit se nuk kishte asgje te ndryshme nga me pare.Merret vesh lehte se Muji kishte rene ndesh me meskembete e veta dhe priste te tejconte ndijimet e pavena re tek AI -Tjetri.
  Eshte e njeherendodheshme dicka e tille .Dicka qe s`lejon te provohet pa u siguruar se nuk do ta zhbesh dot me kurre.I prirur per arsyetime afatshkurtera ,burri i pamoshe dridhej sensualisht ne poshte-rroba-ndergjegjiet e veta.Te heshtesh s`do te thote te hiqesh sikur si merr vesh ,as sikur si merr vesh vertete.As te bertasesh ,seshte shmangie.Vepro!
  Muji s`mund te t`i ndiente thinjat e rruazave te qarkullueshme ,kur ato behen gjysem te qarkullueshme domethene qe si bartin me te bartshmit ne vendet ku shkojne .S`mund te presesh me asgje nga ato.
  Muji eshte ne aq vite sa thuhet ,dhe i dekompozuar aq here sa bejne fshehjet e tij.
  Muji eshte burre!
  Muji ka qene veze!
  Ndoshta dikur,pak para se ne te merrnim fryme ka qene pak azot dhe hidrogjen.
  A e falni ,ju,Mujin?
  Ne male ben ftohte.Kristalshem.Kjo s`ta ndihmon dot fshehjen.As ajer-thati i lartesise.
  Ne dere te kulles-gjysem(kullat duan gjuhe te perbashketa),eshte shfaqur ,si pjese e domosdoshme AI-HALILI.Akoma qesh i shkreti ,me dy gjysem -gojet prej rinie.Po ti cosh krahet prapa fundshpines ,e te vish rrotull vendit jo-tend,kjo i jep te gjitha gjasat e pritjes .
  Hidhi gojet-poshte-Halil!
  S`ka asgjesend qe t`ma zgjoje qeshjen tash.
  Mberriti!
  ...
  Muji rreket t`jete ashtu si duhet .Ia merr duart nder buze ,ne shenje t`peruljes.Dhe Halili qesh dhe qesh dhe i bie nder gjunje.
  Dhe i flet dhe i thote.
  Ai hesht .D.m.th nuk i jeq pergjigje .Pasi tjetri pushon dhe ulet i qete ne nje nga vend-e-uljet e zgaver dhomes,Muji nis t`ia parashtroje hamendjet e veta.I flet zelarte dhe kumbues me patrembje dhe mos-vetvete-bsim.ia perserit prape ate qe i tha me pare.Eshte e ngaterruar... ne vetvete e ngaterruar!;s`kuptohet ;s`merret vesh .I bindur per gjakesine ,Halili ia ndjek shperthimet prej burri histerik.Dhe ngrihet pastaj nga atje ku ishte ,dhe i shkon perqark ,rrotull ,dhe nuk e njeh dot;dhe nuk e prek dot.
  Muji ulerin dhe kembe-merret .Kjo s`do te thote gje.Shperthesat s`mund t`i shfaqin shkaqet.
  Nje ze i larte,te bind...?
  Te dy afro-largohen ,pa marre vesh se ne c`largesi te mira do bihen rehat.
  Dhe Muji bertet,dhe klithmon pa te drejte .
  I pazbrazur dhe i pahapshem ne gjithe teresine .Ai rreket ta qafoje,ne medyshje.
  I hekurt ,ferishtesisht.
  Ne fundin e tyre ,Muji e vrau Halilin.
  The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2002
  Vendndodhja
  Kurrkundi
  Mosha
  34
  Postime
  132
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

 3. #3
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shume abstrakt duket, megjithse s'mund te jete.
  Boshlleqet ne shprehje vihen re vec ne 2 raste kryesore.
  1- Kur shprehet dicka e pakristalizuar por pretendohet se eshte ndjere (po a mjafton valle jo?).
  2- Kur shprehet dicka e kondensuar, per te cilen autori, me imazhin e mbrujtur te vetes, nuk ka arsye te marre mundimin te ulet e te spjegoje.

  Do te kisha deshire te na krijoheshin kushtet per te ndare ku perket.

  Nga eshte marre kjo pjese?
  Kush e ka shkruar?
  Mua me ngacmoi!
  • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


  • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
   po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

 4. #4
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  Sa mire qe e keni hapur kete teme.
  Ketu ku jam une, ka shume refugjate nga Klladusha e Madhe(Velika Kladusa) qe eshte ne Bosnjen Perendimore, ekipi i futbollit i tyre quhet "Krajishnik" (Kreshnik) dhe ata e kane Mujin dhe Halilin si te tyrin.
  A di njeri me shume mbi kete teme?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  403
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Muji dhe Halili

  Shume rapsode shqiptar kane emigru ne vedet tjera ne Ballkan pastaj edhe ne Turqi , mbase nji kohe i kan perthkyer kenget kreshnike ne gjuhet tjera p.sh. sllave (boshnjake) ,nji studius qe spo me kujtohet,vet ka shkruar ai, ata qe kendojshin jon kon me plisa te bardhe (bosne).
  Novi Pazari(Sangjaku) dikur te gjithe ishin shqiptar tani jon asimiluar te gjithe, Nje rapsodi i njohur nga Kosova qe ka emigruar ne Novi Pazar (Tregu i Ri) S.Uglanini der ne moshen 38 vjeq i ka kendu shqip me von boshnjakqe.

  LINKU .
  http://www.forumishqiptar.com/thread...%C3%ABve/page5
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 03-01-2017 mė 03:46

Tema tė Ngjashme

 1. Halili: E duam Maqedoninė si Belgjika
  Nga Faik nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 00:14
 2. SK Tirana
  Nga Pasiqe nė forumin Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 3. Nevzat Halili kandidat pėr president
  Nga Faik nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 17:46
 4. Tifozėt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron nė forumin Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 21:05
 5. O dashuri , Ti ske pleqni!
  Nga Brari nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 19:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •