Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kuvendi miraton ndryshimet n qeveri

  Miratohen ndryshimet n qeveri, Pollo zv/Kryeministr, Beja Ministr i Arsimit, Godo ministre e Shndetsis


  Kuvendi miratoi dje me shumic votash ndryshimet pr tre poste n kabinetin qeveritar. Deputett miratuan propozimet pr Genc Pollon, n postin e zv/kryeministrit, Anila Godon, n postin e ministres s Shndetsis dhe Fatos Bejn, n postin e ministrit t Arsimit. Genc Pollo, kandidati postin e zv/kryeministrit sht diplomuar n Shkencat Historike n Universitetin e Tirans, ndrkoh q n vitet 1986-1988 sht angazhuar si krkues shkencor n Akademin e Shkencave. Ka kryer studime pasuniversitare n Universitetin e Vjens (1988-1990) dhe sht njohs i 4 gjuhve t huaja. Ndrsa, kandidati pr postin e ministrit t Arsimit, Fatos Beja, ka kryer studimet n Universitetin e Tirans, dega Filologji, ndrkoh q mban titullin Doktor i Shkencave Filologjike. N vitet 1971-1982, ai ka punuar si prkthyes e redaktor n Agjencin Telegrafike Shqiptare, ndrsa m pas (1985-1992), ka qen bashkpuntor Shkencor n Institutin e Gjuhsis dhe Letrsis, Akademia e Shkencave. Veprimtaria politike e Bejs nis n vitet 1992-1997, si Kshilltar Diplomatik i Presidentit t Republiks. N vitin 1996, Beja zgjidhet deputet i PD-s, ndrkoh q vijon aktivitetin e tij n forumet drejtuese t PD-s. Aktualisht, Beja sht nnkryetar i Kuvendit t Shqipris dhe Kryetar i Komisionit parlamentar pr shtjet Ligjore, Administratn Publike dhe t Drejtat e Njeriut. Ndr t tjera, Anila Godo, kandidatja pr postin e ministres s Shndetsis ka lindur n vitin 1956, n Tiran. N vitin 1980 sht diplomuar pran Universitetit t Tirans, n Fakultetin e Mjeksis dhe q prej atij viti ka ushtruar profesionin e mjekes n Departamentin e Pediatris, n Qendrn Spitalore Universitare "Nn Tereza", n Tiran. Q nga viti 1990 dhe deri m sot sht pedagoge n Fakultetin e Mjeksis dhe nga viti 2003-2007 zv/dekane e Fakultetit t Mjeksis. Nga vitet 1997-2002 sht shefe e Departamentit t Pediatris. Aktualisht sht shefe e pavionit t Onko-Hematologjis Pediatrike. Q nga viti 2007 ushtron nj mandat 7-vjear si antare e KALSH. N vitin 1997 ka marr titullin "Doktor i Shkencave", ndrsa n vitin 2001, titullin akademik "Profesor i Asociuar". Ka nj aktivitet t pasur shkencor dhe ka kryer nj seri specializimesh jasht vendit. Ndrkoh q, Godo sht antare e Partis Republikane q prej vitit t par t krijimit t saj.

  RD

 2. #2
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  684
  Ore sa poste kane ndryshuar deri me tani ne qeveri keta?

  Pyetje: sipas jush eshte sukses apo tregues i deshtimit te kesaj qeverie ndryshimi kaq i shpeshte i posteve?
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 3. #3
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Ti q bn pietje t tilla...t ka vn bra ruo mui t piessh...

  e pi kafen me zp n jesto i worldit q n mngjes.

  po t mos ishte sala me kto ndrrime n qeveri, nuk do pije kafe dot sot...as do shkruaje n pc.

  Edvino Bollanot a do m shkruajn q ti hedhin posht ndrrimet qeverisse?

  Koalicioni in sht me baz t gjr...Sala e ka k t marr e k t l...


  La t mirt e mori m t mir akoma...ata q ishin mjaftueshm i hoqi..qeveriu ka punuar mir me prkushtim e prpjekje.

  Po ju brae ramat e forumit, kriminelat e komunizms dini t vini shkopinjt nn rrota gjithnj.

  Lavdi luanit t demokracis, Sal Ram Berishn, o t plasin komunistet.
  Ezekiel 25-17.

 4. #4
  atdhetar Maska e bledikorcari
  Antarsuar
  29-02-2008
  Vendndodhja
  duke bere cicin ne omonia
  Postime
  289
  ahahahahahahahahahahahaha,gagagagagagagagagagagaga , o julius je i madh byrazer.

  kete gjuhe e perdor vetem njeri ketu,po edhe ty te shkoka.
  vazhdo me kete gjuhe.
  brarush do hapesh shkolle per kete lloj gjuhe o????
  PERETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR ME NJE DESHIRE ME NJE QELLIM

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,744
  Postimet n Bllog
  3
  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  Pyetje: sipas jush eshte sukses apo tregues i deshtimit te kesaj qeverie ndryshimi kaq i shpeshte i posteve?
  Suksesi apo deshtimi i nje qeverie nuk duhet tek ndryshimi i emrave te ministrave por tek suksesi/deshtimi ne reformat dhe objektivat qe i vuri vetes kur erdhi ne pushtet. Dhe pavaresisht se ne keto 3 vjet ne pushtet qeveria qe Berisha drejton ka hasur kriza te medha institucionale, sic ishin beteja per zgjedhjen e presidentit, beteja per largimin e kryeprokurorit Sollaku, apo shperthimi i Gerdecit, ndryshimet ne qeveri kane qene minimale.

  Ajo qe Berisha po ben eshte mbajtja ne kembe e koalicionit te gjere qeverises me ane te pushtetit. Ai largon Pollon nga ministria e arsimit duke vendosur nje emer te vjeter ne PD si Fatos Beja per tu bere qejfin te gjithe militanteve te PD qe jane te pakenaqur nga ofiqet qe kane marre partite e vogla te koalicionit. Pollos i jep nje titull "zv-kryeminister" duke i hequr nga duart nje dikaster te tere si ministria e arsimit. Dhe me largimin e Mediut nga qeveria, ai riakomodon republikanet me emrin e Godos tek ministria e shendetese. Kurse demokristianeve Berisha u thote: "po ju perjashtoj nga qeveria pasi problemet tuaja nuk dua te me kthehen ne probleme te qeverise, por kur ti zgjidhni problemet me gjyqet dhe akuzat e gazetave, jam gati te pranoj perseri ne qeveri fitimtarin e duelit Ndoka-Gurakuqi".

  Suksesi politik i qeverise Berisha eshte tashme i provuar: koalicioni qeverises eshte solid dhe i paprekur, edhe pas 3 vjetesh qeverisje dhe pas kalimit te disa krizave te medha ne qeverisjen e vendit. Per sa i perket suksesit ne reforma, kete do ta diktoje vota e shqiptareve ne vitin qe vjen, por nga emerimet ne postet kyce te njerezve me te besuar te tij dhe te PD, Berisha po deshmon edhe njehere se sa i perkushtuar dhe ambicioz eshte ne agjenden e tij qeverisese.

  Albo

 6. #6
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Gazeta Shqiptare 29 Korrik 2008

  Kryetart e partive dhe prostituta e Bisht-Palls
  Kio Blushi

  Nse n Shqipri, pasi u lejua pluralizmi, do t ishte vendosur me statut q n krye t hers, se nj kryetar partie nuk mund t qndroj n post m shum se dy mandate, demokracia shqiptare nuk do t katandisej e brisht (kjo e brisht tani tingllon si: demokraci cung, ose demokraci uloke!). Po t mos ishin imentuar kryetart e partive n t prjetshm e t pazvendsueshm, t pagjykueshm e t pagabueshm, t paprgjegjshm e t pashembullt n makut-harbutri, duke mbetur prher kryetar t lavdishm, pavarsisht zgjedhjeve n parti e n shoqri, me siguri rezultatet n Shqipri do t kishin pas qen krejt ndryshe, m pozitive se negative.

  Kaosi dhe rrokopuja n shprndarjen e pasuris nuk do t ishin kaq mosmkeq, hierarkia e vlerave nuk do t qndronte kaq kokposht, autoritarizmi nuk do t kishte kt fuqi bajraktrore e poshtruese, sikundr e ka sot! As vajza e Doktorit nuk do t ishte br aq e shquar, sa t fuste n sherr gjith Kuvendin e t ngatrronte bisedat e kafeneve e stolat-domino t pensionistve tan t lumturuar nga rritja 10% e pensionit!

  sht provuar m se nj her q kryetart e partive mund t lshojn gjithka, edhe grat e fmijt, por jo partin, qoft edhe sikur kjo t katandiset me nj antar! Asnj fabrik apo biznes n Shqipri nuk jep pushtet t pakufizuar dhe pasuri t pamerituar, sa t qnit kryetar partie, qoft edhe n nj humbtir! Nse n vendet demokratike administrata civile sht e qndrueshme, ndrsa kryetart e partive t zvendsueshm, tek ne ka ndodhur e kundrta. Ka ndodhur e kundrta pikrisht q disa kryetar t jen t prjetshm, t paprekshm, t gjithpushtetshm, t pazvendsueshm! Por demokracia nuk funksionon normalisht, nse prishet ksisoj ingranazhi i zvendsimit automatik i drejtuesve t partive e qeverive nprmjet zgjedhjeve t lira e t ndershme! Pikrisht fal ktij ingranazhi t prishur zgjedhor q nuk e pranon rrotacionin dhe vetlargimin, Berisha deklaroi me nj sinqeritet t frikshm se do t jet edhe 30 vjet t tjera n pushtet! Ndaj, nse edhe tek ne do t ndrrohej me statut e normalitet udhheqsia, jo me katrahura, as me prmbysje, nuk do t kishim provuar as vitin 97, nuk do t na kishin mbir piramidat financiare, nuk do t sulmohej e digjej kryeministria me antitank e tanke e arkivol, nuk do t kishim as Grdec e as katarsis, e me siguri do t kishim hyr n BE n mos m par, n nj koh me Bullgarin e Rumanin, t cilat, pr hir t s vrtets, pr shum arsye, edhe gjeopolitike, kan qen m prapa nesh! Ja prse merita q Shqipria mbeti e fundit n Ballkan, nj dhi e zgjebosur e bisht prpjet, e kan, natyrisht e kryesisht, kryetart e partive tona lavdi e zullum-mdha!

  ***

  Kryetart e partive t mdha q kan qeverisur me president e kryeministra fuqiplot, po edhe me aleanca t mini-partive q din t mbajn iso, parti q ekzistojn vetm q kryetart e tyre t bhen domosdo ministra, jan prgjegjsit e fajtort parsor e ndoshta t vetm pr kt sezon parlamentar me deputet gjysm- analfabet, pr kt mbrapshti t pafalshme e t pashembullt t shoqris q detyrohet, prej gati 20 vjetsh, t ec si gaforre, kmbadoras, qorrazi, me t dal ku t dal, drejt aspirats son t dshtuar pr nj demokraci normale. Jan kryetart e plotfuqishm t partive, q e transformuan diktaturn e proletariatit n demokratur t autoritarizmit; q njjtsuan votn e lir me votn e vjedhur; q degn e ullirit t liri-demokracis e kthyen n gjethe Dushku, q Njshin e bn numrorin e par t vn para qytetarve t vlersuar prher si zero

  Ata pra, kryetart e partive, pavarsisht nga pesha e partis, ata dhe pakkush tjetr, (aq m pak populli, t cilin kur dshprohen e shajn me pa t drejt ky popull kt meriton, ky sht nj popull pa kultur t mjaftueshme demokratike etj), nuk ka faj pr kt theqafje morale, pr kt kriz t thikt mosbesimi, pr shprthimin e ujrave t zeza npr media, pr degradimin e institucioneve t pavarura, pr krcnimin e rrugs, pr pasigurin dramatike t familjes e shfytyrimin e shkolls, pr kllirn e korrupsionit n do qeliz t administrats, pr yrryshin e pandalshm t krimit e gjakmarrjes kanunore, si dhe pr mungesn e frikshme t Drejtsis, q tashm e ka ngujuar qytetarin n kulln demokratike t Padrejtsis! Sepse populli bn sikur voton, ndrsa kryetart partiak bjn sikur numrojn votat tona! Kujtoni ju se populli ka votuar e shprehur vullnetin e tij n Kashar, n rrethinat e Grdecit t bombarduar pak muaj m par? Sepse ne bjm sikur zgjedhim, por n fakt vendosin ata, kryetart e partive! Dhe ja pra, Kuvendi e qeverit tona mbushen prher e m shum me gjysm-intelektual, me ca ish-badigard e ca ish-hidraulik, me ca ish-mjelse e me ca ish- puntore t nprkmbura n rinin e tyre nga brigadiert e operativt, me njerz pa kultur q as fjaln zhele nuk din ta shqiptojn! Niveli i prfaqsimit ton bie gjithnj e m teposht!

  Pyetja sht e thjesht: Si e prse ndodh q Kuvendi, sa vjen e degradohet pr nga niveli kulturor e moral? Si ndodh q ministra, pas viteve 2000, papritur e pakujtuar bhen ca anonim q as pr hyzmetqar baxhosh nuk vlejn? Si shpjegohet q qeveria e par e I. Qemalit t ket pasur nivel shum m t lart kulturor, arsimor dhe integritet moral se qeveria e vitit 2008?...Sepse kryetarve t partive u leverdis q n pushtet t vijn ca gjysm intelektual q kapin qiellin me dor e q pastaj shiten e blihen nga kryetart e partive m keq se kuajt n pazarin e bagtive t Milotit! Vetm me t till admirues t nnshtruar (q qeshin kur nuk ju qeshet, po me q qesh kryetari), kryetart mund t kalrojn rehat mbi zverkun ton!

  Me t till deputet ata na pshtyjn e pastaj na japin mesazhin paqtues: Shqiptar, ju vet na zgjodht t drejtojm fatin tuaj, tani ulni kokn e pranoni t hiqeni pr hunde nga ne! T jini t lumtur q kini fatin t udhhiqeni nga kryetari yn!, - kur n t vrtet, jemi pr faqe t zez! Jan kta dinsz mediatik q na detyrojn t shkojm npr votime pr t zgjedhur t keqen m t vogl midis dy apo m shum t kqijave, n vend q t zgjedhim, si ndodh n botn demokratike, m t mirn midis disa t mirave! Ja prse gjithmon i Keqi i sotm del m i Keq se pararendsi. Ja prse erdhi Berisha n pushtet: pikrisht se shqiptart zgjodhn t keqen m t vogl, pa menduar se e keqja e vogl n pushtet sht si metastazat e kancerit, nuk shrohet dot!

  Kjo lloj zgjedhjeje vertikale ndodh jo se kshtu duam ne, jo se jemi t mangt pr nga kultura demokratike, jo se jemi aq t budallallepsur, (derisa zgjedhim vazhdimisht po atae po at!), po se jan t njjtt kryetar q patjetr e me do mim do t rizgjidhen, (le po na thon: me vota t lira!), pavarsisht se si kemi pas votuar ne! Nuk mund t zgjedhim ne edhe pse, kur brenda partive nuk ka demokraci t brendshme e zgjedhje t lira, afrmendsh nuk mund t ket demokraci funksionale as jasht tyre, n zgjedhjet parlamentare e vendore, as n shoqri! Nuk mund t ket zgjedhje t lira kur kryetart e partive, me do kusht e me do mjet, me demagogji e para t pista, me polici e komisioner t bler luftojn t mbeten srish kryetar, kryetar q prcaktojn rregullat e lojs, fushn e lojs, arbitrat dhe rezultatin! Me sa duket edhe parimi nj antar, nj vot u shqiptarizua shpejt e shpejt pr tu transformuar n parimin tradicional arnaut: nj vot e nj antar pr t njjtin kryetar!

  ***

  N Shqiprin ton, sa kryenalt aq dhe t menderosur para opinionit europian pr nga niveli mjeran i demokracis s brendshme t partive e t shoqris, pr nga (keq) zhvillim-lulzimi (i papar!) i ekonomis s gab-tregut, pr nga mosmirqenia jon kronike, kryetart e partive, e pas tyre edhe kpdistt e kongresment e br deputet e ministra nprmjet partitizmit lepepeqe dhe parlamentarizmit t tipit dru me pre, kan meritat kryesore! T gjith kta ish-hia t rndsishm tash jan hedhur n tregun mediatik pr t br sa m shum propagand dhe ferk, jo pr dobi t qytetarve, por t kryetarve t partive t mdha q kan fuqi absolute t emrojn e t emrojn, t hartojn lista e t bjn deputet apo ministr fardo lloj hii anonim q nuk ka turp t gnjej opinionin publik e t shkatrroj rivalin politik! Mjafton t shihet shembulli Ndoka, si u b kryetar i demokristianve, si u emrua pastaj ministr dhe si u flak kto dit n botn e hiit t Vaut t Dejs prej nga kish ardhur! Pra, po t mos ishte treguar aq i shkatht ky Ndoka, sa t kapte kreun e nj partie, pr ti hyr n shrbim kryeministrit aktual, pra po t mos kishte formuar me allishverish nj grup t madh parlamentar me disa deputet t bler q nuk kishin, njlloj si ai, asgj t prbashkt me demokristianizmin e po t mos ishte shprbr grupi parlamentar i PDK-s, (natyrisht jo nga zhvillimet brenda partis, po nga forca jasht saj, nga Grupi i Qendrs pa qendr), ky Ndoka nuk do t ishte ai Ndok i braktisur dhe i leqendisur q sht sot, po do t ish, ndoshta, nj Ndok zvends kryeministr, po aq hijernd sa Pollo!

  Pra, qeveria e Berishs ecn prpara nga fitorja n fitore me kmbt e Xhuvelit dhe me syt, vesht e mendjen e Ndoks, por kurrsesi me votat tona!

  Ndaj gaboj po t hakatem t pohoj se edhe shteti i s (pa)drejts, pra edhe vet demokracia jon e brisht, tash sht e prdhunuar nga reparti qeveritar njlloj si ajo prostituta e Bisht Palls, t ciln e kemi harruar, si kemi harruar shum mysybete e hatara grdecrore q ndodhin tek ne! Besoj se m shum dinjitet duhet t ket pasur prostituta e Bisht Palls se disa kryetar mini-partish, madje edhe se kryetarja e Kuvendit, apo se disa deputet t prdorur e ca palo-lider t gjithfarllojshm q kto ditt e fundit po na shfaqen si protagonist pr tu br ministra, pr tu futur n lista, pr ti hyr n zemr kryeministrit! Ajo, pra, prostituta e Bisht Palls, tashm e harruar, (po q na e kujtoi fjalori i kryeministrit n Kuvend), pasi parakaloi npr repartet ushtarake e n disa komisariate policie t Durrsit, i dha m n fund dum e vendosi t vr n vend nderin e prostituts, duke denoncuar emrat e maskarenjve seksoman me pushtet dhe uniform ushtarake! Po a mund t bjn t njjtn gj prostitutat tona t politiks, deputet e ministra, t guxojn e t denoncojn edhe kta prdhunuesit e demokracis? N t kundrt, deputett e zyrtart, konet e bindura t kryetarve, hapur e pa u tutur dalin n publik e lehin q t mbrojn shefin e repartit, pikrisht at q i ka prdhunuar! E gjora prostitut e Bisht-Palls pasksh pasur m tepr dinjitet se shumica e deputetve, ministrave dhe zyrtarve tan!

  Por ama duhet pranuar, gjurma e prostituts s Bisht-Palls pasksh mbetur e ngulur n trurin e kryeministrit, derisa ai prdori fjalor prostitute ndaj provokatorve n Kuvend! Vetm se, asokohe, e gjora nuk u muar seriozisht, aq sa po merret kryeministri yn! Se po t ishte marr sadopak seriozisht skandali i saj, rreziku i hapjes s dosjeve nga prostitutat e politiks do ti detyronte kryetart e sotm t partive ti vinin gishtin koks! Kta do t ishin detyruar, nga frika e publikimit t nesrm t zullumeve t tyre t ven sadopak rregull e disiplin n Kuvend dhe n Qeveri, npr partira, n ushtri e shoqri q t mos glojn dhe grumbullojn aq shum pushtet prostitutat e sotme politike, duke br ministra e deputet ata q prostituojn m paturpsisht n syt e opinionit publik! Pra, po t kishte mbetur gjall kujtimi dhe dyshimi q mbolli prostituta e Bisht-Palls, do t ekzistonte frika se, n mos sot, nesr, edhe nga mjediset e reparteve t politiks mund t dal nj dit ndonj prostitut e ndershme q t nxjerr n publik t palarat e kryetarve t mdhenj pr t vn n vend dinjitetin e vet, pra pr tu transformuar nga nj ish e/i prdhunuar, n nj tash sinqerisht i/e penduar.

  Por kryetart e partive tona jan aq t dehur me vetveten, sa as nga ky rrezik potencial nuk kan frik. Sepse tek ne skandalet nuk bjn asnj prshtypje! Se kryetart e partive opinionin publik e vlersojn n mos t vdekur, t currufjepsur! Dhe meritn kryesore pr kt arritje demokratike padyshim e kan ata, kryetart e partive, t cilt nuk e njohin turpin, madje, me sa po shihet, njlloj si pronart e shtpive publike, ata nuk kan m turp as nga turpi publik i Grdecit t hedhur n er, jo m i fjalve t ndyra!

  Duhet pranuar: Ky sht i vetmi sukses real i tyre!

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Suksesi politik i qeverise Berisha eshte tashme i provuar: koalicioni qeverises eshte solid dhe i paprekur, edhe pas 3 vjetesh qeverisje dhe pas kalimit te disa krizave te medha ne qeverisjen e vendit. Per sa i perket suksesit ne reforma, kete do ta diktoje vota e shqiptareve ne vitin qe vjen, por nga emerimet ne postet kyce te njerezve me te besuar te tij dhe te PD, Berisha po deshmon edhe njehere se sa i perkushtuar dhe ambicioz eshte ne agjenden e tij qeverisese.

  Albo
  Ky nuk sht sukses i Berishs, por injoranc e votuesve shqiptar. Krizat e mdha akoma nuk kan dal para partis pr nga rndsia. Nj pjes e mir e popullit akoma sht e verbuar nga PD apo PS, dhe nuk shef as interesin e vet para partive. Nano e mbajti pushtetin pr 8 vjet, pra duhet ta quajm si super t suksesshm.

  T vsh njerz t besuar ne vende kye n vend t njerzve t aft, nuk me duket as prkushtim e as ambicie.

Tema t Ngjashme

 1. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 2. Berisha bn publike ndryshimet n kabinetin e tij qeveriss
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 110
  Postimi i Fundit: 27-04-2007, 16:53
 3. Lexo: "Marrveshja Korniz" - Ohr 2001
  Nga StormAngel n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-04-2007, 06:13
 4. Analistt shqiptar mbi skenaret e 3 korrikut
  Nga Iliriani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-06-2005, 03:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •