Te lexuarit sht proces kritik si n shkoll ashtu edhe n jetn e prditshme, pr t gjith njerzit. Ne 40 vitet e fundit shkenctar t ndryshm i kan studiuar lidhjet ne procesin e t lexuarit (ka ndodh me Trurin gjat ksaj kohe) dhe si t ligjrohet procesi i t lexuarit. Nga kjo ide ka filluar edhe studimi i 'Si msojn Studentet e Universitetit' dhe si funksionon memoria e Trurit tek studentet.

Ky studim sht br pr shkak se shum student kan rn nga provimi edhe pse kan lexuar shum m shum se ata te cilt i kan dhn provimet.

Jan disa rekomandime t cilat jan duke u ligjruar ne Universitetit Limpopo q nga 2006.

N vazhdim do ti gjeni hap pas hapi, rekomandimet se si memoria e Trurit funksionon. Kjo strategji ka funksionuar pr studentet e Limpopo dhe mund te ju ndihmoj edhe juve.

01. Gjithsesi, duhet te lexoni q nga dita e par e ligjratave/msimit


Shumica e studenteve nuk i kryejn detyrat me koh, shkojn n ligjrata dhe nuk i kthehen shnimeve t cilat i kan marr gjat dits, ose nuk e riprsrisin msimin nga libri t njjtn dit dhe kjo shndrrohet n shprehi jo frytdhnse. Studentet duhet t'i ikin ktyre situatave, ata duhet pas do ligjrate, t'i prsrisin msimet, t njjtn dit dhe duhet t'i ikin situatave kur fillojn ti lexojn shum libra n t njjtn koh, sepse ka ardh koha e provimeve. Nse i prsrisni msimet pas secils ligjrat, ju e shtoni sasin e puns pr do dite.

02. Kaloni m pak koh n Lexim dhe m shum n prsritje t asaj q keni msuar.

Truri juaj ka m shum nevoj pr koh pr reflektim (refreshment).

Ju, duhet ti jepni koh trurit pr t reflektuar, hapsir pr t qen i freskt sepse nse nuk e bni ket, dhe provoni q me forc t mbani n mend ather kjo praktike do t'ju kundrprgjigjet, dhe rezultatet nuk do t jen t knaqshme.

Brenda Trurit gjinden dy lloje t memories t emruara si memorie koh-shkurtr dhe memorie jet-gjat. Si punon kjo memorie ? T fillojm me memorien koh-shkurtr apo MKSH e cila nganjher quhet memorie e puns. Duhet te ndalemi edhe n nj pike, para se te shkojm tutje.Koncetrimi i Trurit

Cila sht metoda e koncentrimit t trurit kur punoni n gjra serioze? Pas sa kohe ndjeheni te lodhur dhe provoni te koncentroheni n at q jeni duke br ? Pas sa kohe filloni t lodheni gjat Leximit ? Sipas psikologve. Truri i njeriut mund t jet i koncentruar vetm pr 25-35 minuta dhe jo m shum. ka do t thot kjo, kjo do t thot, nse e kaloni kohen prej 30 minutash, koh sa Truri mund t jet i koncentruar, pra nse e kaloni ket kohe, ju nuk do t jeni 'fer' ndaj vetvetes, sepse truri pas asaj kohe ka nevoj pr pushim.

Shum njerz kalojn m shum se katr or duke lexuar, dhe gjithsesi pyetemi sa i duhet trurit t tyre pr ta kaluar limitin? Ekziston nj praktik e cila quhet prtej-nats, gjat se cils studentt kalojn tr natn duke msuar. Kjo praktike sht shum e dmshme sepse gjat tr dits keni qen t ngarkuar me pun tjera, dhe nuk keni pasur koh t pushoni. Studentet duhet t msojn se si ta freskojn Trurin n mnyr q truri t punoj pr juve.

03. Si punon memoria e Trurit

Truri ka dy lloje t memories, memorie koh-shkurtr dhe memorie jete-gjate. Ti diskutojm me radhe:

Memoria koh-shkurtr (MKSH)

Kjo memorie quhet edhe memorie e puns, roli i saj sht q t memorizoj gjithka q ndodhe pr nj period te shkurte kohore. M hert diskutuam edhe pr koncentrimin e trurit, dhe kur e prmendim termin period koh-shkurtr ne mendojm n kohzgjatjen e koncentrimit t trurit.

MKSH-ja memorizon gjithka q ndodh brenda limitit kohor t koncentrimit, m.j.f (me fjal tjera) gjithka brenda 30 minutave. Nse vazhdoni t lexoni apo msoni pas limitit kohore t trurit kjo do t thot se MKSH-ja fillon prej fillimin t 'memoroj' gjra t reja, dhe fillon t'i fshij ato t cilat i ka memorizuar, para se t filloj koha e limitit koncentrues prej 30 minutave.

Memoria jet–gjat (MJGJ)

sht e njohur edhe si memorie reflektive, roli i s cils sht q t ruaj informata prjetsisht, apo pr nj koh t gjat t pacaktuar. N mnyre q informatat t ruhen n ket lloj memorie, s pari duhet t ruhen n MKSH dhe pastaj t transferohen n MJGJ. Nse jan informata t rndsishme. Ekziston nj raport i mir n mes t ktyre memorieve kshtu q edhe njerzit duhet ta ndrtojn nj raport te mir n mes t ktyre memorieve, n mnyr q ato t funksionojn pr n favor t tyre.

04. Si ta bni Trurin t punoj pr Ju ?

donjri duhet t jet i sigurt cilat jan limitet e koncentrimit t trurit t tij. Nse mund t arrini ket, do t thot se ju do ta rifreskoni trurin, pasi t keni arritur limitin kohor t koncentrimit t trurit. Llogaritni kohn t ciln i'a kushtoni puns akademike, gjithashtu llogaritni kohn e rifreskimit apo pushimit gjat 24 orve. Sa or kaloni duke fjetur? Duke lexuar ose msuar? Koha pr rifreskim, n ligjrata dhe koha pr ushtrime ?

Bni gjum t rehatshm !

Studentet duhet t ken kujdes t kalojn koh t mjaftueshme n gjum, gjat ksaj kohe do t pushoj edhe truri dhe memoria. Duhet t kaloni 6-7 or n gjum, mos flini m pak se 5 ore. Gjumi ju ndihmon q t pushoj truri dhe trupi.

Koha pr lexim dhe msim

4 ore n dite, mjaftojn pr msim, mos msoni 4 or n kontinuitet, ndani kto 4 or n periudha t ndryshme ditore. p.sh. N mngjes, gjat dits, pas dite dhe n mbrmje. Prdorni 1 or pr 1 interval kohor. Prdorni 30 minuta, pastaj pushoni pak dhe pastaj vazhdoni edhe 30 minuta t tjer.

Keni kujdes n kohn q e kaloni n ligjrata !


Zakonisht, nj student kalon mesatarisht 5 or n ligjrata. A keni menduar pse ort e msimit nuk zgjasin me shume se nj or? Kjo sht kalkuluar sipas llogaris s limitit kohor t koncentrimit t trurit. Gjithashtu sht llogaritur q n mes orve t msimit t ket 15 minuta pauze.

A gjeni kohe pr t ushtruar ?

Ushtrimet jan t mira edhe pr mbajtjen e temperaturs s trupit edhe q t jeni n gjendje te shndoshe, gjithashtu ju ndihmojn ta keni trurin te freskt, shum njerz pas ushtrimeve e ndjejn veten m t freskt. Studentet duhet t kalojn 30 minuta n ushtrime sportive p.sh duke vrapuar, n sall t gjimnastiks apo n natyr t freskt ku ajri sht i pastr.

Freskia sht e mir pr ju

Gjeni koh pr t kaluar me shokt, pr t shtitur, pr t prgatitur ushqim, pr t luajtur ndonj sport. Kjo gjithashtu do t thot q ju mund t shkoni edhe ndeja t mira dhe t dobishme, ku diskutohet pr jetn, diturin, aktivitetin vullnetar, solidaritetin shoqror dhe planifikimin pr t ardhmen. Ndani kohn prej 7 orve n gjrat q duhet t'i bni, mos e prdorni kt koh n kontinuitet.

Ti bjm disa llogaritje matematikore:

24 or t dits = 07 or gjum + 06 or ligjrata + 04 or pr msim + 05 pr freskim + 01:30 or pr adhurim-meditim + 30 min. ushtrime.

Kjo sht mnyra sipas t cils Studentet duhet t msojn dhe organizojn kohn pr studime n mnyre q t jen sa m efektiv.

Pyetja per ju :

Si duhet t msojn studentt n Universitet ?!