Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-08-2008
    Postime
    3
    Pershendetje Flabi!
    Pas shume rekomandimeve dhe dnihmes qe ju keni kerkuar nga anteret dhe kushdo tjeter dhe ju ende nuk ndjeheni mire?! provot te mbartesh syze dhe merre dhe lexo kete librin qe ke te vendosur ne avetarin tuaj... te ben mire,kam pas te njejtin raste si Ti. Gjithqka eshte siq ti ja jep trurit tuaj,ti i ke ven vetes qe te eshte bere semundje kronike,dr.nuk te kan then qe ti ke semundje kronike?...
    Si rekomandim i fundit lexo Librin e A llahut
    Shendet

  2. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Zoteri, me vjen keq per problemin tuaj dhe jam i bindur se nuk vuani nga migrena. Une po te pyes (ndoshta mund te jete perseritje e atyre qe ke thene me siper por e kerkon problemi te veprohet ne kete menyre):
    1. A eshte e verte se ju ne nje sekuence kohore prej shume javeve ose pak muajve vuani nga nje depresion, nervozizem, ankth, pagjumesi, lodhje nervore, tension nervor dhe mbi te gjitha shtypje jorrahese me dhembje te mbytur koke + intensiteti i dhembjes tuaj eshte i ndryshueshem gjate shume javeve dhe muajsh (pra nje krize me dhimbje me te madhe se tjetra dhe nje tjeter me dhimbje me te vogel se tjetra).

    Thuaj: 1- po ose jo

    2. A keni lotim dhe skuqje te syve gjate krizes?

    Thuaj: 2- po ose jo

    3. Kriza juaj fillon gjate nates apo gjate dites dhe a konsumoni alkool. Nese konsumoni alkool a sherben si fillese nje substance e tille per krizen tuaj?

    Pergjigju: 3- naten ose diten - konsumoj ose nuk konsumoj - po ose jo

    Pas pergjigjeve mund te bisedojme ne menyre te detajuar ne Mesazhe Private ose ne tel.
    Per problemin tuaj dyshoj ne tre diagnoza te mundshme.

    Shpresoj qe te jem i gabuar dhe sherimi juaj te mos jete i vonuar.
    Tre diagnozat tuaja te mundshme nuk kane asnje risk per jeten por thjeshte mund te humbin disa muaj nga rrjedha normale e jetes suaj.

    Kalofsh nje jete sa me te bukur dhe sa me me pak probleme shendetsore!
    Ndryshuar për herë të fundit nga G.D : 16-09-2008 më 16:12

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e flaibi
    Anëtarësuar
    02-08-2005
    Postime
    42
    AL+Berti
    Ju faleminderit per pergjigjen
    Ju kam derguar nje email shpresoj ta keni lexuar

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga flaibi Lexo Postimin
    desha tiu pyes per nje problem i cili me shqeteson prej vitesh,
    Jam 26 dhe aktualisht jetoj ne shqiperi.
    Para 5 vjetesh jetoj ne emigracion ku beja nje pune teper te ngarkuar me lodhje mendore dhe fizike.Dhe nje dite duke qene ne pune me filluan ca dhimbje te forta koka te cilat nuk me linin as te punoja as te mendoja.Dite me vone filluan siptoma te tjera si marrje mendsh anoreksi, humbje ekuibri etj.Dhimbja e kokes fillonte tek pjesa e prapme e kokes dhe perqendrohej tek kapaket e syve.Nuk punoja dot ne kompjuter sa dhe ekranin e kompjuterit nuk e shikoja dot se me dukej sikur do me shperthente syri
    Kam bere aq shume analiza sa nuk mendoj se ka mbetur nje analize pa bere duke filluar nga skanerat dhe rezonancat magnetike e deri tek analizat e syve vesheve te gjakut etj dhe te gjitha me kane dale shume ne rregull
    U ktheve ne shqiperi dhe ketu u vizitova tek nje neurolog dhe ai me tha qe jane crregullime sistemi dhe me tha ilace si stugeron,eglonyl,librium te cilat i pive dhe pata vertete permiresim.
    Problemi qendron se mua keto probleme me perseriten gati cdo vit dhe me duket sikur me jane bere kronike.Me ka rene imuniteti i trupit dhe qofte e dhe nje grip te thjesht po kalova mua me rikthehen keto prpobleme si mpirja e qafes rendimi i shikimit,veshtiresi ne perqendrim,shtrydhje te stomaut etj.Kohet e fundit me kane kaluar dhe ne psikologjike me duket sikur do cmendem sikur me ka ikur ndjesia dhe dashuria,dhe here here kam mendime obsesive sikur do vras veten.
    Me falni qe u zgjata po nese mundet dikush te me japi nje rekomandim apo nje ndihme do ia di per faleminderit se kam mare me te vertete shume ilace dhe nuk dua te marr me.Keto shqetesime nuk po me lene te bej jeten time si cdo njeri sepse ma ka ikur dhe vullneti dhe kurajoja qe dikur kisha per jeten
    faleminderti
    pothuajse te njejta simptoma kam pasur edhe une ;


    stresi miku im stresi ; 10 min stres eshte e barabarte me 8 dite pune te lodhshme

    srtresi imagazinuar deperton ne organizem duke goditur organet me te pambrojtura dhe duke prishur sistemin imunitar si rjedhoje do kemi nonje kusur jo me zemren , sistemin e frymemarjes , stomakun , ,melcine e te tjera .

    kam shume gjera per te thene rreth kesaj por sot nuk mundem ;

    disa keshilla prej meje ;

    behu doktor i vetvetes , por perfito edhe ndihmen e mjekeve dhe mjekimeve te tyre , gjithsesi stresi dhe pasojat e tij nuk kurohen lehte .


    mos fol shume , dhe puno por puno i qete dhe shmang pergjehesi te medha ne pune .

    mendo ,ndiej , dhe perfytyro vec gjera pozitive


    pusho me shpesh dhe mos i haro shetitjet .




    si emigrante kemi kaluar nje jete te lodhshme dhe plot stres .

    do doja te te tregoja dicka ;


    per 1 muaj gjate beharit isha ne shqiperi dhe koha me e bukur qe kisha atje ishte kur qendrova per nje jave nen shpatet e malit shpirag , duke ndihmuar nje njeriun tim i cili kish shkuar ne mal me bagetite e tij neper kullotat e malit shpirag ;

    qetesia , natyra , shlodhja dhe gjithcka atje ishte ajo cfare deshiroja ;

    pa stres , pa pergjejesi , pa lodhje , pa grindje , pa tv e internet , ne ajer te paster , ne nje qetesi absolute dhe shlodhje te mendjes dhe trupit .


    atje isha i pandikuar nga bota ne te cilen jetojme kaq shpejt dhe cdo gje ishte e ngadalshme dhe pa ngut ;


    per mua ajo kohe ishte si nje nga pushimet ma te mira dhe sheruese anti stres .

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2010
    Postime
    365
    Flaibi, keni marre shume keshilla qellimmira dhe besoj te flefshme. Mirpo une kam vetem nje keshille per ju. Mbeshtetu ne meshiren e Zotit ! Nuk dij cilit besim i takon, por cilindo nga tri besimet qe kemi ne shqipetaret, ne nje Zot bashkohen. Ktu nuk perjashtohet as medicina, edhe ajo asht prej Zotit dhe mendjes se ndritshme te njerzve. Duhet te keni besim. Jezusi kure sheronte te smuret u thonte : Shko ne pagje, besimi yt te shpetoi, ose shko lle le te bahet simbas besimit tand. Pagje e bekim.

  6. #26
    QeTeSia Të QeTeSon. Maska e pLuS_mInuS
    Anëtarësuar
    23-02-2012
    Vendndodhja
    ATJe Ku SKe Qene NDoNJeHeRe Ti.
    Postime
    171
    Mos u lodh fare me doktorr dhe ilaçe KOTI.Je vete mjeku i kesaj " semundje " . Gjithe kto i ke nga stresi dhe vuajtjet qe ke kaluar dhe grumbullimi i gjithe ketyre ka kte perfundim,ilaçet te bejne mire per momentin,por do jesh i varur nga ato pastaj,ne Shqiperi as mos merr mundimin te hysh ne ndonje dore doktorri sepse do pesosh me keq.

    Uroj ta kalosh sa me shpejte.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Varfëria dhe mizerja.
    Nga DI_ANA në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 125
    Postimi i Fundit: 18-01-2017, 05:25
  2. Ndihmë në lidhje me një raport nga neurologu
    Nga McLaren në forumin Pyetni psikologun
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 24-10-2006, 07:36
  3. Çlirimi i Frymës
    Nga Matrix në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 59
    Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •