Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Nga Festivali Kenges 2002

  gaz.shqip
  ----------

  Ndriēim Xhepa edhe si kėngėtar nė Fest-2002

  Bjondina e Rudi Vatės prezanton Festivalin e Kėngės


  -------------------------------------------------------------

  mi.ho.

  TIRANE

  Festivali i 41-tė i Kėngės nė RTSh ka zbuluar tashmė surprizėn shumė tė fshehur prej kaq kohėsh, prezantuesen nė krah tė Adrian Krastės. Siē e pamė dhe njė natė mė parė, kėtė vend e mbante bjondja me emrin Anfrensis Mari.

  Nga prezantimi i Krastės, u mėsua se zonja nė fjalė ishte bashkėshortja e futbollistit Rudi Vata. Me nėnė irlandeze, ajo sot ėshtė njė nuse Shkodre, qė prej kohėsh ka parapėlqyer tė jetojė nė Shqipėri. Ndėrkohė qė regjisori Pali Kuke, preferoi ta zgjidhte atė si prezantuese tė evenimentit mė tė madh tė vitit nė muzikėn e lehtė shqiptare?! Kjo ėshtė mbajtur e fshehtė deri dje paradite, kur gazetarėt e mediave u lejuan tė hynin dhe tė shihnin provat gjenerale tė natės sė parė. Surprizat e kėtij festivali duket se do tė vijojnė edhe nė ditėt nė vazhdim. Njė prej tyre ėshtė interpretimi nė skenėn e tij i njė emri tė madh, Ndriēim Xhepės. Por kėtė herė nuk bėhet fjaslė pėr njė interpretim tė ndonjė pjese dramatike apo komike, por tė njė kėnge. Pra, Xhepa do tė tentojė tė bėjė provėn e kėngėtarit. Se sa do t'ia arrijė do ta tregojnė ditėt nė vazhdim tė festivalit. Gjatė tri netėve tė Festivalit tė 41-tė tė Kėngės nė RTSh do tė kėndojnė kėngėtarė tė cilėt i kanė munguar kėsaj skene, si Mira Konēi, Redon Makashi, apo dhe kėngėtarė tė tjerė me emėr qė i kemi parė shpesh nė edicionet e fundit tė kėtij festivali, si Mihrije Brahaja, Mefarete Laze, Selami Kolonja, Franēesk Radi etj. Duke qenė se regjisor i kėtij festivali ėshtė Pali Kuke, ky i fundit ka angazhuar nė tė pothuajse tė gjithė eskordėn e tij, pėrfshi kėtu edhe Derr Brothers Group. Nga aktori i mirėnjohur Agron Llakaj mėsojmė se ata do tė jenė tė ftuarit e festivalit nė tė tria netėt me rradhė.

  E vetmja gjė qė nuk ka ndryshuar ėshtė skenografia e cila dhe kėtė vit ėshtė lėnė nė duart e idetė e skenografit Bashkim Zahaj. Ndonėse ėshtė pretenduar pėr diēka tė re, Zahaj nuk ka mundur veēse tė shtojė vėshtirėsitė, duke ju shtruar nėn kėmbė kėngėtarėve e prezantuesve njė pllakė tė madhe xhami, qė do tė thotė, pasiguri.
  --------
  Festivali, juri gazetarėsh, pa asnjė gazetar kulture Brenda


  -------------------------------------------------------------

  mi.ho.

  *Mes tė veēantave qė ofron Festivali i Kėngės nė RTSh ėshtė ardhja e kėngėtarit italian Mango si dhe e kėngėtares shqiptare, Elsa Lila.

  *Pėrsa i pėrket jursiė sė kėtij festivali ajo ėshtė konceptuar nė dy pjesė. E para ėshtė juria kryesore, e cila pėrbėhet nga 11 vetė. Kryetar i kėsaj jurie ėshtė artisti i njohur Tish Daija. Ndėrsa anėtarė tė kėsaj jurie janė Avni Mula, Kastriot Tusha, Afėrdita Zonja, Fatmir Toēi, Hajg Zaharjan, Petrit Malaj, Jozefina Topalli, drejtori i SIGAL, Avni Ponari. Juria e dytė e kėtij festivali, ėshtė ajo e gazetarėve. Nė kėtė juri, e cila kryesohet nga Rudina Xhunga, bėjnė pjesė njė varg i gjatė gazetarėsh, mes tė cilėve nuk gjen asnjė emėr gazetari kulture, pėrveēse emra gazetarėsh politike apo spikere televizive.

 2. #2
  NIVARVANA Maska e cutygurl
  Anėtarėsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  aty ku mos qofsha
  Postime
  11
  hej po mire ka mbaruar festivali lal se une se kam idene fare edhe ketu skam degjuar gje sepse edhe interneti shqipetar ska dhene gje ! NQs ka mbaruar a mund te listosh ata qe kane fitur cmim please !
  ME respekt LOna
  i got heart disease
  deep inside me ,
  makes me feel uneasy baby
  i can't live without u
  tell me what i am suppose to do about it.

 3. #3
  Reklamat per faqe te tjera nuk lejohen.


  Fiori!
  :^zilet

 4. #4
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,485
  Tironse.........po ku ishe me parė ti mi ???
  GRACIAS!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,485
  Mire bera ne fakt, qe ndejta 4 ore duke pare festivalin. Sepse gjen njeriu menyra efikase per tu ēmendur.
  Sapo filloi mu duk se isha duke pare filmin " The Lord of the RING"
  S'kam pare skenografi me te lemerisshme. Te bente depressed. Tjeter ...Aq shtrenjte jane kreherat ne Shqiperi?? Si nuk mesoi ai milet me u kreh...Le qe c'them une, as me u kref as me u vesh. Perjashto ketu, Mihrije Brahja-n. Te tjeret me rripa e pa rripa.........me kasketa e me bereta. Asnje kenge s'mbajta mend. Mund te permend nje kenge jashte konkurimit qe kendoi Kastriot Tusha me Brikena Kamenicen........kaq. Ah po...i mire ishte edhe orkestrimi i kenges fituese te kenduar nga Mira Konci, qe bente sikur kendonte. 100 here me bukur kendoj une..........

  Per ndonjerin qe eshte kurioz per skenografine dhe perton me pa festivalin .........ja nje foto qe i afrohet......por i mungon ura......
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016
  Kenget e Fest 2002 mund ti degjoni ketu ....

Tema tė Ngjashme

 1. Festivali i kenges RTSH 2008
  Nga BvizioN nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 06-02-2009, 19:43
 2. Festivali i Kėngės RTSH 2006!
  Nga KILI nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 11-05-2007, 12:23
 3. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-04-2007, 12:41
 4. Festivali i Kenges Kishtare - Kosove
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-06-2006, 16:47
 5. Festivali i Kėngės nė RTSH 2005
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •