Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 73 prej 73
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje dhe pergezime per temen, mjafte interesante.
  Me sa kuptova ,pikpamjet e Frojdit jane qe feja eshte krijese e mendjes humane nga frika per te perballuar jeten pa nje mbeshtetje te fuqishme morale,nje mbeshtetje e kushtezuar nga prania ne femijeri e figures aterore dhe meqe kjo figure nuk na jep sigurine e duhur kur rritemi ,kemi nevoje te krijojme nje figure imagjinare te plotfuqishme , qe te udheheqi apo justifikoje veprimet tona ne momente te caktuara.
  Nese kam kuptuar drejt ,me perulje ndaj figures Frojdit nuk pajtohem me kete ide , sepse kjo do te thote te jetosh i kushtezuar nga dicka qe egziston vetem ne mendjen tende dhe nuk ka themele reale te qendrueshme.Dhe duke qene koshient per kete , si mund te mbeshtetemi tek kjo figure?Feja sipas tij eshte nje "ilac qetesues" apo nje lende toksike ndaj te ciles ne behemi vartes pa e kuptuar,kjo do te ishte shkaterruese per mendjen dhe egzistencen tone .
  Une e gjej me teper veten ne idene e Jung ,sipas mendimit tim modest,besimi eshte nje force e cila na eshte dhuruar per mirqenien tone shpirterore ,fizike ,shoqerore.Eshte dicka qe lind bashke me ne ,na shoqeron gjate gjithe rruges se jetes tone ,me dhe pa koshiencen tone te plote.
  Dhe uroj te jete pikerisht ai "besimi " qe te na shpetoje nga vdekja shpirterore,sepse vdekjes fizike si shpeton askush.Eshte nje lloj ushqimi shpiteror qe kemi nevoj te gjithe per te pasur nje "shendet te mire shpirteror"
  Kurse sipas From ,del ne pah nje teori e adoptuar nga shume persona."Besoj sipas menyres time" me pak fjal ,feja ne sherbim te njeriut dhe jo njeriu ne sherbim te fese.
  Une do te thoja ne sherbim te anasjellte ,feja eshte e domosdoshme per njeriun ,por per te qene e tille duhet respektuar nga ai .Sepse nuk mjafton te njohim destinacionin ,duhet gjetur dhe rruga qe te con aty.
  Pra ,shkurt ndermjet ketyre ideve mjafte interesante lind pyetja ,Nga kush duhet te udhehiqet qenja njerzore nga arsyeja apo nga besimi ?
  Per mua feja ,jepet,eshte nje dhurate,,,nuk iken e vjen sipas kerkesave.Eshte nje akt qe buron nga vullneti ,jo nga arsyeja.
  Besimi duhet te jete norma per arsyen dhe per natyren,shkenca dhe filozofia duhet te rrjedhin prej tij,dhe pse besimi eshte joracional.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime n 34 postime
  >>> Nuk jam dakort me mendimin e Frojdit, Jung dhe From si kendveshtirm qe perfaqeson te verteten ne teresi.
  > Mund te them qe kendveshtrimi i tyre qendron nese jeten e sheh me syrin e secilit prej tyre por eshte i cunguar kur mundohen te japin konkluzione mbi fene kur ke anashkaluar nje te vertete te rendesishme.
  > Po flas per ekzistencen e shpirtit, si nje entitet i perjetshem qe nuk kufizohet nga koha si dhe pergjegjes per jeten e trupit.
  Me vjen keq qe filozof si Aristoteli shume kohe me pare kishte kuptuar hierarkine e ekzistences dhe filozofe si keta nuk kane kuptuar nje gje te tille. Te pranosh qe mendimi lind ne qelizat e trurit nuk eshte e vertete. Mendimi lind ne shpirt.
  La verita' ti rendera' libero!

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Njiheni Njeriun

  Eshte i njejti gabim qe bejne te gjith mendjet njerezore... ka then nje koke!
  shume here per te kapur prehen duhet te kerkosh prehen e prehes!

  mendoni pake... sa nevoj ka njeriu per zotin? ne cilat momente ka nevoje njeriu per zotin? keto pyetje ben psikologjia kundrejt egzistences se zotit.
  dhe pergjigjet jane: njeriu ka shume nevoje per zotin dhe ne cdo moment te veshtire!

  duke ditur qe ne kemi nevoje per zotin, ateher duhet te kuptoni qe zotin e krijuam ne sepse ja kemi me shume nevojen sec na e ka ai. ai nuk na e ka absolutisht nevojen.

  nga ana psikologjike, njerezit psikologjikisht te dobet, lidhen thellesisht nga ana psikologjike sepse "zoti" do u japi atyre nje jete te qete... dhe ketyre njerezve zoti u jep ngushtellim... sepse ne fund te fundit do te shkojne te gjith ne parajse...
  dhe do te shperblehen per te mirat....

  te mirat e zotit!
  ideja se nje zot egziston, ka sjelle shume te mira, dhe do vazhdoj te sjelli.... njerezit kane frik nga gjerat qe nuk i njohin, ashtu edhe nga idete... dhe shpesh here bejne mire vetem nga frika se ka nje zot lart ne qiell....

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  do ju them dicka per te qeshu qe degjova duku.....  besimi ne zot i beri njerezit te besojne se egziston nje qenie e padukshme....

  kjo qenia me emrin zot, krijoj 10 ligje (ato qe solli ai profeti qe spo me kujtohet mua ...)
  dhe po i shkele keto ligje:
  do shkosh ne ferr...
  do digjesh ...
  do pervelohesh...
  do te digjen shtate lekura...
  dhe perseri do digjesh....
  do te digjen organet pak e nga pake....
  do jesh ne nje agoni te perjeteshme....
  do vuash ne pafundesi per ate nje ligj qe shkele....
  do ecesh ne nje oqean te zjarret me kembet zbathur...
  do hash dhe deri sa te thyen dhembet...  poooooor zoti ju do si femijet e tij!

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-12-2007
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation feja n psikanalitik

  Nj Shembull Mjaft I Mir Pr T Kuptuar Fen N Baz T Psikanalitiks Do T Ishte Millosh Gjergj Nikolla-migjeni. Fmijria E Vuajtur E Ktij Djaloshi,jeta Pa Prindr Dhe Varfria Ndikuan Q Migjeni T Ishte Ateist. Rritja Nn Hijn E Zez T Varfris,urrejtjes Dhe Vetmis Ndikuan Q N Shpirtin E Tij T Mos Ndodhte Asnjher As Vet Nj Katarsis I Vogl.mendimi Q Nuk Ka Zot Ishte Thurur N Intuitn E Tij Po Aq Sa Intelektuale Poashtu Edhe T Gabueshme. Dhe Nse Ndonjri Nga Antart E Forumit Mendon Njjt Si I Madhi-migjeni Ather Ai Do T M Tregoj Filizn E Cdo Gjje Q Po Rrjedh Mes Nesh.! Me Respekt,getoar Ndoja.

 6. #66
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Ajo q m v n mendime t thella sht periudha para shprthimit t madh !!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. #67
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Shume teme interesant J@mes.

  Une mendoj si Jung dhe Fromi marre se bashku, ose te pakten keshtu me duket, po ta le ty te gjykosh se nga cili anoj me teper.

  E ke parasysh ate thenien e budistave "Pergjigja eshte brenda teje", epo per mendimin tim kane te drejte. Njeriu eshte si nje bote me vete, dhe eshte Zot i botes qe ndodhet brenda tij. Nje bote e ndryshme fizikisht nga ajo ne te cilen bejme pjese , por konceptualisht shume shume e ngjashme. Po e nis kete analizen me vete qenien njerezore, duke patur parasysh ate qe thashe me siper, njeriu si Zot i botes qe ndodhet brenda tij, dhe nisur gjithashtu nga besimi personal bazuar ne misticizem mbi "botet" dhe natyren fraktale dhe holografike te botes me te gjitha te dukura e te padukura, materiale dhe ate psiqike...

  Le te shohim faktet, le te shohim veten. Kush jemi ne, kush jam une, ose me mire te them fare jam?
  Nga ana materiale do thoja se jam nje organizem biologjik, pra nje organizem, nje grupim kompleks i miliona qelizave individuale te specializuara ne pune te ndryshme. Grupimet e qelizave krijojne organe,dhe teresia e organeve perben organizmin. Gjera qe dihen nga klasa e gjashte e fillores. Pra une ne te vertete qenkam rezultat i bashkepunimit ne menyre te organizuar te nje popullsie te madhe qelizash individuale.
  Ajo qe verej eshte se do qelize ne thelb perpiqet te mbijetoje per veten, dhe se vete fakti qe jane ne grup eshte funksional i qellimit te rritjes se probabilitetit per mbijetese, probabilitet ky shume i vogel per te mos thene jo-ekzistent nese do perballonte ambientin e vetme. Pra ne thelb do qelize individuale punon per mbijetesen e vet, me aq sa mund ta lejoje natyra e nje qelize, eshte egoizmi per mbijetesen vetjake ajo qe e shtyn te jetoje ne koloni qelizash te tjera. Megjithate , edhe pse arsyeja e pare eshte krejtesisht egoiste, ne momentin qe nje qelize eshte pjese e nje organizmi vetiu lind nevoja e respektimit te disa rregullave qe nuk i sherbejne asnje individi ne veanti por vete organizmit, pra te gjithave bashke. Lind nevoja e parimeve qellimeve te perbashketa, dhe kjo arrihet nepermjet nje ideali te perbashket , nepermjet nje besimi tek nje ideal.

  Pikerisht qellimi i perbashket i te gjitha qelizave te organizmit tim bejne ate qe une jam, krijojne ndergjegjen time qe megjithese eshte produkt i shume qelizave shfaqet si UNI, une jam UNE dhe nuk jam NE, sepse UNE jam interesat e berbashketa te te gjithe qelizave qe banojne trupin tim. Vendimet qe marr per mireqenien time, qofte instiktivisht qofte duke perdorur arsyen, tejkalojne interesat individuale te do qelize apo grupi qelizash. Mjafton te kujtoj se me sa moskokearje injorojme plaget e lehta ne lekure apo derrmimet e muskujve kur behet fjale per te punuar, megjithese ne do plagosje sado e lehte qofte vdesin me mijra qeliza, kjo nuk eshte aspak problem, sepse sakrifikimi i nje pakice per te bere te mundur vazhdimin e shumices eshte ne fakt normaliteti per organizmin tone. Sepse une nuk jam ato qeliza qe u vrane, une jam teresia e tyre, sado ato jane pjese e imja, ato nuk jane UNE. Apo vendimet e arsyetuara nga vete ne kur per hir te gjithe trupit detyrohemi te presim nje kembe apo nje dore te infektuar, vendim i dhimbshem por i nevojshem.
  Apo apo rastin me te zakonshem, gjate nje mardhenie seksuale, thjesht per qef, sa mijra qeliza vdesin?
  Valle si arrihet kjo shkalle vetemohimi i banoreve te trupit tone? A ekziston dhe brenda nesh nje lloj "feje" ku zoti jemi ne, ku ne te njejten kohe jemi burimi i kesaj "feje", por jemi dhe produkti i kesaj "feje"? Besoj se po.

  Si perfundim ne jemi nje IDE, nje ideal, jemi po aq qenie fizike si produkt i njesive biologjike qe na perbejne, po dhe aq shpirterore. Vetedija jone eshte ne fakt pavetedija e do qelize qe pa u kuptuar drejton jeten e nje qelize ne dobi te te gjithe organizmit.

  Dhe ja une jam nje individ, qe jetoj mes nje grupi njerzish, jetoj sepse vetem do kisha shume pak probabilitet te mbijetoja, ne thelb une jam egoist dhe mendoj per mbijetesen time, por duke qene se jetoj ne nje shoqeri te organizuar jam i detyruar ti nenshtrohem disa rregullave qe nuk jane per te miren e askujt ne veanti por te te gjitheve ne pergjithesi.
  E keshtu historia perseritet... nuk eshte e veshtire te behet lidhja mes meje si individ ne shoqerine njerezore dhe nje qelize ne organizmin tim.


  Si perfundim, a ekziston zoti fetar? Po ekziston si produkt i pavetedijes masive te besimtareve te nje feje te caktuar, ekziston si nje organizem shoqeroro-kulturor. Ashtu si nje organizem biologjik rritet dhe zhvillohet, ashtu dhe nje organizem shoqeror rritet dhe zhvillohet me anen e rekrutimit te sa me shume besimtareve, sa me shume pasues, aq me i fuqishem ky organizem shoqeror.
  Ne stadin e tanishem te shoqerise njerezore nuk ekziston akoma nje organizem qe i bashkon te gjithe rracen njerezore ne interesa te perbashketa, por jemi akoma ne nje faze primitive ku shume organizma qe jane ne fakt ideale apo ideologji, luftojne me njeri tjetrin per dominim dhe asimilim te tjetrit. Mjafton te shohim shoqerine njerezore, ne fillim i ndare ne fise, pastaj fiset ne popuj, pastaj popujt ne shtete, dhe tani po shohim ate qe quhet globalizimi, nje shtet i madh boteror. Cili "zot" do asimiloje te tjeret dhe do fitoje luften per ekzistence?

  Meqe me ra ndermend, besoj se eshte pikerisht kjo ajo qe masonet si dhe vete Aleister Crowley quante "The Great Work"(Vepra e Madhe), New World Order(Rendi i Ri Boteror), nje shtet, nje fe, nje zot, nje organizem gjigand ne te cilin ne jemi dhe do jemi qelizat.
  Heret ose vone ky eshte drejtimi i evolucionit te organizmave shoqerore, nje rend global, nje ideal global. Sigurisht qe menyrat per te arritur ne kete rend jane te ndryshme, ose ato autoritare, ose ato bazuar ne lirine njerezore. Por duke patur parasysh natyren abuzuese qe njeriu ka kundrejt lirise, zgjidhja e vetme eshte ajo autoritare.

  Faleminderit per durimin kush e ka lexuar deri ne fund.
  xfiles
  xfile te falenderoj ty qe e ndave me ne kendveshtrimin tend shume interesant. Per te dhene edhe une nje opinion te shkurter do te shtoja vetem qe njeriu me ane te meditimit te thelle eshte ne gjendje qe ta kaloje veten e tije te ndrydhur nga shoqeria. Ngarkesa e madhe per te mbijetuar e ka ber njeriun qe te harroje se kush eshte ne te vertete dhe se sa hyjnor eshte ai. Ashtu sic e ke theksuar ti per qelizat, do te shtoja qe njeriu mund te rigjeneroje cdo gje qe ka te beje me te. Nese qelizat e automatizuara e bejne kete gje, nuk duhet te harrojme se dhe truri i njeriut dhe energjia qe ai perdor eshte e perbere dhe e shkaktuar nga keto qeliza. Edhe nje here te falenderoj per postimin interesant dhe gjithashtu antarin James qe e ka hapur kete teme.

 8. #68
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Ajo q m v n mendime t thella sht periudha para shprthimit t madh !!
  Eh ajo ka qene periudha me e veshtire e ateisteve , sepse nuk mund te spjegojne asgje. Ne trurin e ateistit ketu ekziston nje zbrazeti e madhe, nje erresire e pafund. Sipas disave nga ta (si ne kete dokumentar) nuk ka patur cause and effect sepse koha dhe hapesira nuk ka ekzistuar para big bangut. Thjesht eksplodoi dicka (keta nuk dijne se cka ishte ajo). Shiko keta nuk kane as edhe nje prove te vetme ndaj kesaj qe pretendojne, por ty e mua na shesin si shkence. Imagjino keta jane duke thene se nga eksplodimi i nje granate mund te vije ne ekzistence nje shtepi (e kete pretendim vetem nje i cmendur do ta bente), dhe aq te verber jane saqe kete na shesin si 'shkence'. Po se besove kete je 'injorant fetar'.

  Destroyer of falsehood :)

 9. #69
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Cdo person inteligjent ne bote ,kushdo qofte ky, qe ka nje minimum inteligjence duhet te adresoje drejt ATIJ (ZOTIT) te gjitha energjite e veta dhe te gjitha tendencat e tij mendore. AI eshte strehimi yne Suprem NUK KA alternative tjeter pervec ATIJ

  BABA

 10. #70
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Te lexosh apo degjosh "filozofe" apo "shkencetare" qe te flasin per "fene" eshte shume argetuese. Eshte po aq argetuese sa c'eshte ai femija ne plazh qe e ka frike ujin e detit dhe i kerkon prindit: me meso notin ne rere, jo ne uje. E shtrihet ne reren e plazhit dhe i perplas kembet e duart ashtu sic shikon ata qe notojne ne uje. Por a mesohet dot noti ne rere? Jo nuk mesohet. Noti mesohet vetem ne uje. Keshtu edhe puna e fese, nuk mund te pretendosh se di per fene kur asnjehere nuk ke marre mundimin te besosh. Vetem ai njeri qe eshte besimtar, zgjedh te besoje e praktikoje nje fe te caktuar, vlen te degjohet e lexohet teksa flet per eksperiencen e tij ne lidhje me besimin.

  Feja nuk eshte as nje "ide" e as nje "koncept". Feja eshte besimi tek Zoti i padukshem qe jo vetem ka krijuar gjithcka qe na shikon syri e degjon veshi, por eshte edhe i pranishem e aktiv ne historine e njerezimit, qe nga krijimi i tij. Feja eshte besimi i njeriut tek Krijuesi i Tij, qe e ka emrin Zot. Keqkuptimi i te pafeve mbi fene eshte se "feja eshte dicka e shpikur nga mendja e njeriut", dicka fiktive. Ne kete bote ka plot sekte e kulte te shpikura nga njerezit, por ka edhe fe qe nuk jane te shpikura nga njerezit. Lindja e Krishterimit si fe per shembull, nuk erdhi si "enderr ne gjume" apo si nje "ide ne koke" nje njeriu te vetem, por edhe si nje manifestim i hapur i Zotit per njerezimin: Jisu Krishti hyri ne historine e njerezimit, ishte nje njeri qe eci mbi toke, foli me gojen e Tij, beri mrekulli, vdiq ne kryq e u ngjall. Po ta lesh aspektin fetar te historise se Tij menjane, dhe te fokusohesh vetem ne aspektin historik te Tij, Ai nuk eshte nje shpikje e imagjinates njerezore, Ai eshte nje realitet historik per gjithe njerezimin. Pika tjeter e rendesishme qe duhet te kuptoni ne kete mes eshte: Zoti nderhyri ne historine e njerezimit, hyri ne te, u be pjese e Tij, dhe ndryshoi rrjedhen e kohes se njerezimit.

  Arsyeja tjeter perse filozofia "shkencore" nuk mund ti afrohet dot "filozofise hyjnore" eshte se e para varet nga aftesia e te kuptuarit dhe e dyta varet nga aftesia e njeriut per te besuar. Shembulli konkret: dy femije ne klasen e pare i pyet, sa bejne dy plus dy? Kater pergjigjen te dy me nje goje. Kur i pyet, pse kater, si arrite ne kete konkluzion? I pari pergjigjet: "Po ja ne mendjen time krijova dy grupe molleshe me nga dy kokra, dhe i numerova te gjitha duke filluar nga 1, dhe dola me numrin kater." Kurse tjetri thote: "E di qe bejne kater pasi ma mesoi pergjigjen babi ne darke ne shtepi." Femija i pare kupton. Femija i dyte beson. Qe te dy dolen ne te njejtin perfundim te sakte.

  Testimi i dy femijeve jetime

  Dy femije jetime u rriten ne nje jetimore. Qe te dy, femije te braktisur nga prinderit pas lindjes. Gjate gjithe kohes se femijerise ne jetimore, i lodhte ideja se "perse prinderit me braktisen?" dhe "kush jane valle prinderit e mi?" Keto pyetje bluanin ne mendjet e tyre per 18 vjet rresht. Me te mbushur 18 vjet, u larguan nga jetimorja dhe filluan te ndertojne jetet e tyre te pavarura. Femija i pare krijoi nje antipati dhe urrejtje per prinderit e tij biologjike, te cilet ai i bente fajtore per gjithe vuajtjet e jetes se tij. Ai vendosi qe jo vetem nuk do te kerkonte te mesonte se kush ishin prinderit e tij, apo nese ishin gjalle, por edhe nese keta nje dite i trokisnin ne deren e tij, ai do t'ua perplaste deren ne fytyre. Ne mendjen e tij, ai nuk kish prinder dhe ishte njeri fillikat ne kete bote. Femija i dyte zgjodhi rrugen tjeter: ai beri te pamunduren per te zbuluar se kush ishin prinderit e tij biologjike dhe mezi priste qe te vinte ajo dite qe te mund te takohej me ta. Ne mendjen e tij, ky ishte qellimi i ekzistences se tij pasi jeta e tij ndihej bosh pa e ditur te verteten dhe pa mesuar te verteten nga goja e prinderve te tij qe e braktisen.

  Si puna e ketyre dy femijeve jetime, eshte edhe perspektiva shkencore ndaj asaj fetare. E verteta e madhe, e verteta e perbashket, eshte se te dy femijet nuk linden ne kete bote vetvetiu, por linden nga dy prinderit e tyre biologjike. Dallimi i madh mes te dyve eshte se femija e pare u mohon prinderve te tij ekzistencen dhe zgjedh te besoje se "nuk ka nene e baba", kurse femija i dyte zgjedh te pranoje ekzistencen e prinderve te tij dhe t'iu drejtohet atyre ne emer. Femija e pare zgjidh te vetekrijoje nje identitet te ri hibrid, te ndryshem nga ai i prinderve te tij, kurse femija i dyte zgjedh te trashegoje emrin e mbiemrin e familjes se tij biologjike. Dhe kjo eshte e rendesishme per jetimin, kjo eshte e rendesishme per cdo njeriu, pasi vete identiteti e natyra jo ne si njerez, nuk eshte dicka qe ne e ndertojme vete, eshte dicka e trashegueshme nga brezi ne brez.

  Racionalja perballe Hyjnores

  Dikush me lart shprehu me plot pathos: "njerezit qe besojne e bejne kete gje ne menyre iracionale." Qe ne mendjen e tij do te thote, njeriu qe zgjedh te besoje ne Zot, nuk e ka ngritur besimin e tij mbi "prova empirike" apo llogjike qe mendja e tij njerezore mund ti kuptoje e vertetoje si te verteta. Dhe ky perfundim eshte nje perfundim i vertete: Une si besimtar i krishtere nuk e bazoj besimin tim ne aftesine time per te kuptuar e vertetuar shkencerisht ate qe une besoj! Por ajo qe personi qe doli ne perfundimin e mesiperm nuk arrin te kuptoje, eshte pyetja retorike qe une po i bej: A eshte ne gjendje mendja e njeriut te perceptoje e jo me te kuptoje dijen e Krijuesit te tij dhe te gjithesise?! Sigurisht qe jo. Te pretendosh se mendja njerezore mund te kuptoje e procesoje dijen e te Gjithediturit qe krijoi kete univers perfekt, eshte ne fakt idiotlleku i vertete. Pra idioti i vertete nuk eshte ai besimtari qe e ka te qarte qe me mendjen e tij ai asnjehere nuk mund te perceptoje e kuptoje dijen hyjnore te Krijuesit, por eshte ai "njeriu racional" qe pretendon te njohi Krijuesin e Tij me forcen e inteligjences se tij! Eshte njesoj sikur ti mbushesh mendjen vetes, se ti si njeri je ne gjendje te pish me nje gote uji te gjithe ujin e oqeanit! Uji i oqeanit mund te te perpije ty si nje kokrize rere, por ti asnjehere nuk mund ta perpish ate edhe sikur te duash.


  Dija njerezore perballe perjetimit te misterit te Zotit

  Nje tjeter dallim i madh mes dijes shkencore dhe asaj fetare eshte se e para eshte produkt i mendjes njerezore, dhe e dyta eshte produkt i perjetimit nga ana e njeriut te misterit te Zotit. Shkencetaret preferojne laboratorin per te eksperimentuar dhe provuar si te verteta apo te gabuara idete e vezhgimet e tyre. Besimtari preferon lutjen ne qetesi, per te perjetuar energjite e Zotit, per te kaluar nga realiteti i prekshem njerezor, ne realitetin e paprekshem hyjnor. Shkencetari deshmon per ato gjera qe ka vrojtur dhe vertetuar si te verteta ne laborator me eksperimentet e tij. Besimtari deshmon per ato qe ka perjetuar e pare me syte e shpirtit te tij. Shkencetari e ve theksin gjithmone tek materia. Besimtari e ve theksin gjithmone tek shpirti i tij. Shkenca e mohon ekzistencen e realitetit shpirteror te njeriut. Feja nuk e mohon as realitetin fizik e as ate shpirteror te njeriut, perkundrazi, ajo i shikon te dyja si te nderlidhura ne menyre te pandashme nga njera-tjetra. Per shume shkencetare mohimi i ekzistences se Zotit eshte nje parakusht per te bere pune shkencore. Per shume fetare, te mohosh Zotin apo te mohosh natyren fizike apo shpirterore te njeriut, shihet si nje mohim i vetvetes nga njeriu. Njeriu nuk eshte vetem nje qenie fizike, dhe as vetem nje qenie shpirterore. Ai eshte te dyja.

  Perjetimi i misterit te Zotit nga ana e njeriut i fal ata dije qe kapercejne natyren e tij njerezore, dije transhendente, qe na vjen nga lart dhe te cilen ne nuk e "zbulojme me forcat tona". Ka shume raste ku besimtaret nuk jane ne gjendje qe te artikulojne me fjale ate qe ata perjetojne shpirterisht pasi misteret e Zotit jane te tilla qe sic e zura ne goje me lart, ne njerezit nuk kemi kapacitetin ti perceptojme e kuptojme sic duhet.

  Shkenca te ofron dije njerezore mbi materien brenda kufijve te llogjikes njerezore.
  Feja te ofron perjetimin e misterit transhendent te Zotit nga njeriu ne nje plan me te larte se ai i llogjikes njerezore, ne planin shpirteror.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-06-2014 m 17:49

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  shkoi nje dite kukulla prej kripe (njeriu) qe te provonte thellesine e oqeanit (Zotit) E NUK U KTHYE ME SEPSE HUMBI DHE U TRET BRENDA NE OQEAN

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Feja eshte dritarja e vetme qe e ka pastruar psikiken njerezore. Rruga per ne qiell e vetme por modeste dhe e bere pis tashme nga psikopatet apo tokesoret, nje lloj majmunesh me te eger dhe te zhdervjellet per alienet e relixhonit.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Feja eshte dritarja e vetme qe e ka pastruar psikiken njerezore. Rruga per ne qiell e vetme por modeste dhe e bere pis tashme nga psikopatet apo tokesoret, nje lloj majmunesh me te eger dhe te zhdervjellet per alienet e relixhonit.
  Feja eshte Kafe e njerezve te vetmuar, por jo te braktisur, jo te braktisur!

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 07:03
 2. Koncepti i energjise
  Nga Failed Rapper n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 11:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2005, 18:49
 4. Koncepti i Revolucionit
  Nga kundragazi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 14:57
 5. Greqia hap dritn jeshile pr emigrantt shqiptar
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-10-2003, 00:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •