Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 73
 1. #41
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga J@mes_Douglas Lexo Postimin
  Tani le t kalojm tek sistemi i Jungut.
  Sikur ta thjeshtonim n nj fjali t vetme t gjith konceptin e Jungut pr dukurit fetare, ajo fjali do t ishte “Zoti gjendet tek e pandrgjegjshmja”.
  Por n nj mnyr t till Jungu e v fen n nj truall shum t paqndrueshm, ku shfaqja m e lart e dukuris fetare sht, ndrra. Pra ndrra, sipas ksaj logjike sht m e rndsishme se dogma fetare, prderisa Zoti gjendet n t pandrgjegjshmen.
  N fakt, Fromi ka t drejt kur thot se, sipas logjiks s Jungut, cmenduria i bie t jet dukuria m e lart fetare, prderisa cmenduria sht nj prvoj trsisht e pandrgjegjshme.
  Eshte interesante ne kete pike, te permendet se ne fete pagane, endrra eshte forma
  me e larte e kontaktit me hyjnoren per individin e zakonshem. Biles kete konceptim e gjejme edhe tek hebraizmi ku zoti i paraqitet te zgjedhurve (ne pergjithesi) te tij ne enderr.
  E pandergjegjshmja ka qene gjithmone nje pike e rendesishme e sistemit pagan.
  Fromi ka te drejte kur thote se cmenduria eshte dukuria me e larte fetare sipas mendimit te Jungut, pasi realisht ne greqine e lashte, i cmenduri ishte krijese e privilegjuar dhe krizat e ndryshme tek njeriu shiheshin si shfaqje te hyjnores.
  Po ashtu shpesh orakujt perdridheshin ne nje menyre qe sot do quhej produkt i lajthitjes, sepse me ane te perpelitjes mendohej se Hyjnorja kishte hyre tek njeriu dhe fjalet e orakullit ishin fjalet e hyjnores.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 2. #42
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Fromi ka te drejte kur thote se cmenduria eshte dukuria me e larte fetare sipas mendimit te Jungut, pasi realisht ne greqine e lashte, i cmenduri ishte krijese e privilegjuar dhe krizat e ndryshme tek njeriu shiheshin si shfaqje te hyjnores.
  Po ashtu shpesh orakujt perdridheshin ne nje menyre qe sot do quhej produkt i lajthitjes, sepse me ane te perpelitjes mendohej se Hyjnorja kishte hyre tek njeriu dhe fjalet e orakullit ishin fjalet e hyjnores.
  Po c perpelitje thua o burr i dheut dhe cfare orakulli tregon ?
  Kur me kujtohet qe shembulli i marre ishte pikerisht ai i Napoleonit, mendoj se si do dukej ai duke u perpelitur dhe robt francez qe tregojne me gisht : Iiii ai qenka i cmendur, qenka Hyjnor, le te na udhehqe !
  Budallalliqe me brire !
  "Cmenduria" per te cilen flitet eshte me shume e nje tipi metaforik dhe ka te beje me ide origjinale ( qofte dhe imorale per kohen ) por mbi te gjitha te guximshme, dhe jo per perpelitje apo abrakadabra.

  Iku kjo.
  Per sa i perket diskutimit mbi ekuivalencen Islam-Komunist, mendoj se vjen si shfaqje e nje fobie te tepruar. Gjithmone theksi vihet mbi anet negative te islamit dhe delirohet deri ne sisteme komplotiste anti demokratike te cilat sa me pare duhen shtypur edhe ne forma te dhunshme.
  Une mund te jem dhe dakort per kete, por duhet te behet qarte diferencimi ndermjet Ahmadinexhaderave dhe Islamit ne vetvete, keshtu qe jam une dakord apo jo vendoset prej targetit qe do zgjidhet. Vazhdoj te ritheksoj qe jo gjithcka qe behet ne emer te fese eshte ne thelb vete Feja ( per te mos thene shume pak here )
  E cfare do fitoje Amerika apo Europa po tju bjere ? Ndoshta nje ndjenje me shume turpi dhe pergjegjesie ne historine e saj, ku per dy tre koklesh mund te vrase kushedi se sa te pafajshem qe deshiren e vetme kishin te besonin ne nje Zot qe ju thote te mbajne mjeker. Pra kujdes !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Pratolini : 30-07-2008 m 12:07

 3. #43
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Pratolin kur nuk merr vesh nuk eshte e thene te nderhysh.

  Ne momentin kur e pandergjegjshmja sillet si vendi ku ndodhet Zoti dhe endrrat si shprehja me e larte, Cmenduria te ciles i referohet Fromi eshte pikerisht cmenduria si semundje e jo cmenduri metaforike.

  Cmenduria sillet nga Fromi si shkalla me e larte qe mund te zoteroje nje individ i pandergjegjshem(duke iu referuar te pandergjegjshmes se Jungut) , ashtu sikunder eshte ne realitet dhe kjo sdo shume per tu kuptuar.
  Prandaj leri metaforat se nuk eshte vendi.

  Pastaj se ti nuk kupton eshte ceshtje tjeter.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #44
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Aman pet at' Diell, virtyti eshte produkt i arsyes e nuk mund te jete stad i arsyes. Nuk ka nje virtyt qe zevendeson arsyen,sepse buron prej saj ,keshtu qe edhe nese do flisnim ne terma cilesie eshte perhere inferior.
  Po edhe arsyeja sht produkt i instiktit.
  Kush ka instikte t shndosha ka arsye t shndosh.
  Instikti sht fillestari q siguron mbijetesn pr kafsht edhe njerzit. Po jo i mjaftueshm.
  Nuk e di sesi i vendos ti kto n shkall m lart apo m ult...
  Un nuk mundem ta bj n mnyr absolute.


  Si mund te thuash qe virtyti mund te jete stadi superior i arsyes dhe pastaj te quash epokat e shkelqimit te tij , si jo shume racionale ?
  Kur te them shiko deri ku ka arritur 'raca jote' ,se them kot.
  Virtyti shfaqet masivisht atehere kur qendra e vemendjes eshte njeriu dhe sjelljet e tij ne shoqeri,problematikat e perbashketa.
  Ta thash pra, kur epoka sht e hidhur, e mbla t duket m e mbl.
  Kur glon iracionaliteti del nj ndriues i virtytshm q mbledh turmat te vetja. Jam dakort m shum me Pratolinin n mnyrn sesi ai shpjegon "mendurin".

  Shiko t ta shpjegoj ndryshe...nj hero ka mundsi t duket n nj periudh lufte. Nj shenjtor ka mundsi t duket kur ka varfri, skamje.
  Mirpo, n nj koh paqeje nuk sht e thn q heroi t mos ekzistoj brenda njerzve, thjesht sepse ai nuk duket. Kapish?

  T gjitha lindin prej nevojs.
  Aksiom e pazvendsueshme kjo.

  Cfare virtyti pretendon ti ne nje epoke kur qendra e vemendjes eshte si te behen dollare ?
  Po pikrisht, do dal dikush meq ekziston nevoja, pr t thn se lumturin nuk ta japin dollart.
  Pse thu ti m plqen Carlini mua?
  Shife te George Carlin on Stuff. O filozof modern ai plako, jo dngla e llafe.

  Po shfrytezon filozofine kristiane, jo krishterimin e praktikuar. E te tregova se toleranca e barazia jane pika kyce te filozofise se Krishtit.
  Idealet e revolucionit francez : liberte, egalite, fraternite jane qartesisht te shprehura ne Ungjill. Thuhej asokohe: Kur Adami punonte token dhe Eva tirrte lesh , kush ishte atehere Fisniku ?
  Biles protestanizmi ishte rebelim pikerisht ndaj sistemit katolik , i cili akuzohej si pjelle e djallit.
  Lere pastaj puritanizmin qe eshte forma me e 'sakte' e krishterimit biblik.
  Kjo m ngjan mua si te ajo tema e indentitetit. Plako, krishtrimi nuk sht dika q u prket t krishterve kur nuk e kan dhe kur nuk e zbatojn.
  Njsoj krahasimisht me grekt e vjetr dhe t rinj aty. T njjtin qndrim mbaj. Hudhi nj sy prap pr refresh idesh.

  Ndarja nga krishterimi shteteror, jo nga krishterimi si filozofi e Krishtit. Nicja te cilin kam vene re se e permend shpesh, ashtu si gjithe ateistet, ishte kunder pikerisht moralit kristian si barazia, perkujdesja ndaj te varferit, toleranca etj. Kur te mbarosh Hegelin futju Nices, se do jesh me ne gjendje ta lexosh pa e paragjykuar,pasi Nicja paragjykohet nga vete lexuesi dhe nuk pranohet.
  Nicja ishte Ateist, por nuk ishte Afetar, po kete dallim kush e lexon Nicen me mendere nuk eshte ne gjendje ta shohe.
  Menyra e sotme e jeteses vjen nga Dollari. Vetem kur u dollarizua shoqeria ne fund te shek 19 filluan te praktikohen idealet e rev. francez. Jemi sot pikerisht si produkt i dollarit shume me teper sesa i idealeve te ndonje periudhe. Ku mungon dollari, menyra e jeteses perendimore i le vendin nje menyre tjeter. Kjo tregon edhe sa siperfaqesore eshte menyra 'jone' e jeteses.
  Po mir mo, gjat ksaj kohe u vendos nj sistem i pranueshm dhe deri diku i suksesshm shoqror si ishte kapitalizmi. Normal q gjat pellgzimit t vet sistemit dhe mos krijimit t rrymave kundrshtuese brenda tij, po vihet re nj vakum shpirtror i prmasave t mdha. Po kjo nuk do t thot gj, sht normale.

  Nuk po thot njeri se ky sistem sht m i miri. Mirpo sht m i miri i mundshm. Dhe nuk do t thot nuk duhet rregulluar. Po nga kjo, pr inat t vjerrs t flesh me mullixhin nuk bhet.  Cfare komunizmi mer babe, eshte gabim i pamase te krahasosh islamin me komunizmin. Komunizmi eshte thelbesisht sistem qe buron nga pahnxjerrja e eficences ekonomike te nje bashkesie. Marksi e shihte te natyrshem komunizmin ,pasi sipas tij eficenca e komunizmit eshte me e madhe se e kapitalizmit.
  Islami eshte sistem qe buron nga pahnxjerrja e eficences sociale te nje bashkesie. Islami as e can koken per mireqenien ekonomike, por vetem per ate shpirterore.
  Islami dhe komunizmi prodhojne 2 njerez krejtesisht te kundert.

  Po po, aty mbahu ti. A sht e vshtir t shohsh se kush identifikohet dhe si me njrn ideologji dhe me tjetrn? Antiamerikant jan islamik dhe anasjellta. Jo vetm jan, por dhe bhen t till sepse jan kundr asaj ideologjie me t ciln amerika prfaqsohet.
  E ke parasysh apo hi shfrytzimin ekonomiko-politik t islamit? Dhe n far formash del ky?

  Shifi pra krahasoji vendet e industrializuara me ato t lindjes s mesme. Shiko se aty n mes ka patur dhe marksista, se BS-n nj vrap pele larg e kishin. Studio nj ik parimet sociale t sheriatit. Edhe ec llafosena.

  Pastaj qe kane forma te perbashketa kjo eshte e natyrshme, pasi jane 2 sisteme qe kerkojne uniformitetin e individeve por kjo thjesht sa verteton se Komunizmi eshte Fe civile,pra kane elemente te perbashket sepse perafrojne si Fe, megjithese njera Fe me gjithe kuptimin e fjales, kurse tjetra Fe civile.


  Pastaj qe kane forma te perbashketa kjo eshte e natyrshme, pasi jane 2 sisteme qe kerkojne uniformitetin e individeve por kjo thjesht sa verteton se Komunizmi eshte Fe civile,pra kane elemente te perbashket sepse perafrojne si Fe, megjithese njera Fe me gjithe kuptimin e fjales, kurse tjetra Fe civile.
  N far mnyre krkojn t ngjajn ti? Ja t vij xfiles t na ndrioj pr kt pun q e ka studiu m shum.


  Me behet qefi qe po e veshtron konfliktin e thelle qe po konfigurohet ne te tashmen. Une si shqiptar, shoh bacen time, te tjeret koken le te thyejne. Po me erdhen tek bacja ja mas me plumb ballit, kujt ti kruhet i pari. Jo me lal bosnja o shembull me u marre parasysh, se ene ata,ortodokse,katolike e myslymane vellezer sllave ishin deri ne 1992.
  Po un se shikoj asnjher Shqiprin jasht ndikimit global. Sepse kurdoher ka qn brenda tij.
  Si me komunizmin, ashtu me feudalizmin q qndroi goxha gjat n kto troje, ashtu dhe me t tjerat.
  Se far bhet n bot duhet t jet lajmi i par q do i interesoj Shqipris.


  N rast se ndodh nj konflikt global, ather pjesmarrse do jet dhe Shqipria me kontributin prkats. Problemi i par sht kompaktsimi i mass brenda kufijve. Ndrgjegjsimi i mass q qndrimi brenda kufijve t jet i vijs s njjt me at jasht, dhe m von analiza prkatse pr t marr vendimet e duhura.
  Ka pun puna, a kujton ti?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Julius : 29-07-2008 m 19:11
  Ezekiel 25-17.

 5. #45
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po edhe arsyeja sht produkt i instiktit.
  Kush ka instikte t shndosha ka arsye t shndosh.
  Instikti sht fillestari q siguron mbijetesn pr kafsht edhe njerzit. Po jo i mjaftueshm.
  Nuk e di sesi i vendos ti kto n shkall m lart apo m ult...
  Un nuk mundem ta bj n mnyr absolute.


  Kjo vetem replike ndaj asaj qe shkruajta une nuk eshte, po ama nuk mund te mos bie dakort. Nje individ me instikte te devijuara eshte i detyruar te devijoje edhe arsyen e kjo besoj eshte edhe nje arsye e forte, per te mos i lene individet me instikte te devijuara te ndikojne ne shoqeri.(Ja tek dolem tek asgjesimi i ndikimit te pederastise ne shoqeri, ate qe praktikojme ne shqiperi e per te cilen na akuzojne si te paarsyeshem )

  Kur glon iracionaliteti del nj ndriues i virtytshm q mbledh turmat te vetja. Jam dakort m shum me Pratolinin n mnyrn sesi ai shpjegon "mendurin".

  Ajo s'eshte fare cmenduria per te cilen flet Fromi, po mos lexo edhe ti me mendere. Kur flitet per te pandergjegjshmen e endrrat futemi ne boten e jungut, ku eshte specialisti nr 1, dhe atje brenda inkoshenca dhe endrrat nuk jane metaforike. Fromi e perdori cmendurine si argument kunder, pra per te thene qe nuk eshte e vertete, pasi i cmenduri na del si i 'zgjedhur' meqe eshte qenia inkoshente 'per antonomasia'.

  Tani c'lidhje ka kjo puna e lidershipit se nuk e mora vesh. Ti fole per epoke shkelqimi, cka supozon se njerezit ishin te virtytshem e jo se njerezit ishin jo te virtytshem po na doli nje grup qe i beri jehone virtytit.
  Ajo te ciles ti i referohesh (po qe ti nuk di ta thuash) eshte epoka e shkelqimit te arteve, ,letersise, filozofise, sociologjise pikerisht kur ka tronditje te medha sociale. Kjo eshte absolutisht e vertete po ti referohemi historise, pasi njeriu ne keto epoka del nga monotonia ku ka jetuar dhe kerkon vazhdimisht, duhet te hedhe poshte dicka te vjeter e te ndertoje dicka te re, e kjo e reja ka nevoje per analiza, shqyrtime, simbole,ligje te reja etj.
  Mua prandaj me habit, kjo impotence shqiptare ne keto 17 vjet ne fushat sociale, sepse teorikisht duhet te ishte pjellore.

  Po po, aty mbahu ti. A sht e vshtir t shohsh se kush identifikohet dhe si me njrn ideologji dhe me tjetrn? Antiamerikant jan islamik dhe anasjellta. Jo vetm jan, por dhe bhen t till sepse jan kundr asaj ideologjie me t ciln amerika prfaqsohet.
  E ke parasysh apo hi shfrytzimin ekonomiko-politik t islamit? Dhe n far formash del ky?

  Shifi pra krahasoji vendet e industrializuara me ato t lindjes s mesme. Shiko se aty n mes ka patur dhe marksista, se BS-n nj vrap pele larg e kishin. Studio nj ik parimet sociale t sheriatit. Edhe ec llafosena


  Ore une te them ujku, ti thua, jo se me duket se ujku ka me shume qime, dhembet me te gjate,me trupmadh, veshet 0.5 cm me te gjate, bishti pak me i shkurter etj.

  Shihet thelbi kur krahasohen 2 gjera e thelbi eshte se Komunizmi buron nga eficenca ekonomike e supozuar gabim nga Marksi, kurse islami buron , nga nje eficence me e madhe sociale e supozuar drejte nga muhameti , ne nje kohe kur para islamit arabia ishte vend me barbar se tani. Pra eficence e paster sociale, te permiresohej njeriu.

  Po un se shikoj asnjher Shqiprin jasht ndikimit global. Sepse kurdoher ka qn brenda tij.
  Si me komunizmin, ashtu me feudalizmin q qndroi goxha gjat n kto troje, ashtu dhe me t tjerat.
  Se far bhet n bot duhet t jet lajmi i par q do i interesoj Shqipris.


  Po sigurisht qe ka qene dhe po e shohim cfare na ka ardhur nga jashte.


  N rast se ndodh nj konflikt global, ather pjesmarrse do jet dhe Shqipria me kontributin prkats. Problemi i par sht kompaktsimi i mass brenda kufijve. Ndrgjegjsimi i mass q qndrimi brenda kufijve t jet i vijs s njjt me at jasht, dhe m von analiza prkatse pr t marr vendimet e duhura.
  Ka pun puna, a kujton ti?
  [/B]

  Posi jo do jape kontribut, duke filluar lufta mes ateisteve dhe kristianeve nga njeri-krah dhe islamikeve te thekur (si puna e eldonelit) nga ana tjeter. Do masakrohemi edhe ne sa do kenaqemi, sdo i leme gje masakres se pergjithshme, do na kene zili te tjeret.
  Po hajde se do biesh edhe ti ne llafin tim nje dite, qe vetem po qe se 'raca jote' ben aleance me 'racen time' atehere shpetojme nga ky konflikt marrezor qe shqiperise si sjell asnje te mire. Konflikt, ku perendimoret duan naften e islamit, kurse islami do te islamizoje te pabeset.
  Mos te kishte nafte zona islamike, as do pyeste njeri per islamin ,se po ta vesh re me islamike njerezit nuk perfshijne edhe Pakistanin, Bangladeshin dhe Indonezine ku banojne 550 milione islamike, po vetem lindjen e mesme ku ka nafte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyj-Njeriu : 29-07-2008 m 19:58
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 6. #46
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Frike ta perballe mor plak. Kur ti e di qe dicka duhet perballuar, por nuk e perball, cfare quhet kjo, nuk quhet frike? Pastaj mund te nxjerresh nga bagazhi jot forma te ndryshme, por thelbi eshte frika.
  Po ksaj pse nuk i isha prgjigjur un?
  Do kem pas frik thua?

  Shiko ku qndron problemi, sepse ti shkon e shpjegon drejt kapitalizmin dhe islamizmin, ve m pas i ngatrron gjrat. (se kshu ka bo gjithnj rraca jote).

  Problemi sht q konfrontimi n rradh t par mes islamit dhe perndimit shikohet si konflikt interesash. Nuk shikohet dot akoma si ndarje ideologjike. Edhe rrezikun e kan kuptuar, mirpo nuk arrijn dot ta prkthejn n terma ekonomik pr t reaguar.

  Nj shembull. Evropa sht e ndar n shtete, ka nevoj pr emigrant dhe kjo dihet. Kta prmbajn nj esenc t ndryshme nga perndimori, por dhe nj kujtes historiko-emocionale krejt tjetr me perndimorin. N rast se Franca psh ua ndalon hyrjen emigrantve por jo Anglia, ather prfitim ekonomik do ket m shum e dyta sesa e para. Kshtu n terma ekonomik zgjedhin t nnshtrohen.
  Po un nuk shikoj frik ktu. Se ja do rriten ekonomikisht m pak dhe do jetojn n nj shoqri m t shndetshme.
  Ti mir e shpjegon dollarin, po m pas pse heq dor nga ai?

  Amerikanet nuk e kan kt problem. Sepse mund t przgjedhin kush hyn aty. Edhe kush fiton rezidenc. Plus amerikanet femra mund t pompojn jasht trupit nj njsi do dy vjet (lindshmri t lart). Kshtu q andej pritet "shptimi", mgjse dhe ajo do jet e prkohshme.
  Ezekiel 25-17.

 7. #47
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  o ksaj pse nuk i isha prgjigjur un?
  Do kem pas frik thua?


  Po ti sje mazokist i terbuar

  Shiko ku qndron problemi, sepse ti shkon e shpjegon drejt kapitalizmin dhe islamizmin, ve m pas i ngatrron gjrat. (se kshu ka bo gjithnj rraca jote).

  E mo e aty me pas bie ne grope. 'Raca' ime eshte me e vjeter se jotja, prandaj ca gjona i kap me mire, se jeni riosh ju,skeni pika referimi ne edukaten e marre, prandaj duhet te sforcoheni e ne kete cast gaboni. Ndryshe eshte kur nuk je shqiptar, ca gjona i merr me ane te edukates.
  E vertete qe i riu si veriu e po te kapi te shtriu, ama eshte edhe e vertete, qe plak plak po e ka flake... atdhedashurine .

  Problemi sht q konfrontimi n rradh t par mes islamit dhe perndimit shikohet si konflikt interesash. Nuk shikohet dot akoma si ndarje ideologjike. Edhe rrezikun e kan kuptuar, mirpo nuk arrijn dot ta prkthejn n terma ekonomik pr t reaguar.

  Nj shembull. Evropa sht e ndar n shtete, ka nevoj pr emigrant dhe kjo dihet. Kta prmbajn nj esenc t ndryshme nga perndimori, por dhe nj kujtes historiko-emocionale krejt tjetr me perndimorin. N rast se Franca psh ua ndalon hyrjen emigrantve por jo Anglia, ather prfitim ekonomik do ket m shum e dyta sesa e para. Kshtu n terma ekonomik zgjedhin t nnshtrohen.
  Po un nuk shikoj frik ktu. Se ja do rriten ekonomikisht m pak dhe do jetojn n nj shoqri m t shndetshme.


  Po eshte mese e mundshme qe dollarizimi i shoqerise, te sjelle nje shkurtpamesi persa i perket konfliktit te interesave. Ky konflikt vihet re ne mohimin e plote te modeleve(barbarike) qe sjellin emigrantet islamike por ne pranimin e tyre(emigranteve) si te domosdoshem. Pra ti demton pelhuren sociale per te perfituar ekonomikisht. Eshte njesoj si puna e dopingut. Te rrit prestacionet ama ta fut ,se te shkurton jeten.

  Frika eshte reale. Ti duhet te shikosh dicka. Pse emigrantet nuk merren te organizuar nga amerika latine,sic bente psh Anglia qe coi indiane ne afriken e jugut kur atje u zbulua ari dhe zezaket nuk donin te punonin me pak leke (gjyshi i mandeles me siguri ne krye ).

  Me ane te tyre do evitohej dhe gervishtja e pelhures sociale. Por jo, sepse emigrantet nuk duhet te quhen domosdoshmeri publikisht(edhe pse tani gati e kane pranuar te gjithe,po nuk bejne shume ze) pasi nevoja per emigrante tregon dobesi te sistemit ekonomik, i cili nuk eshte ne gjendje me te garantoje riprodhimin e kombit, por ka nevoje per te huaj.
  Arsye tjeter eshte edhe trajtimi i mire i detyrueshem qe duhet ti besh emigrantit te marre se ke nevoje.
  Po ashtu edhe se ka qene nje teori, ne baze te ciles,ishte mire te merrnin nga vendet islamike, me qellim qe ata te mesoheshin me stilin e jetes perendimore e keshtu do e perconin edhe ne vendin e origjines. Mirepo ky doli nje bllof i madh, se emigrantet duan sheriatin ne perendim dhe jo te heqin sheriatin nga vendet e origjines.
  Pra deshtoi plotesisht europianizimi i islamikeve.

  Plus amerikanet femra mund t pompojn jasht trupit nj njsi do dy vjet (lindshmri t lart)

  Cik respekt mer hajvan per femren kur pjell, te pakten aty duhet respektuar ne maksimum, biles duhet adhuruar,se vetem duke e adhuruar se eshte nene i mbushet mendja me bo femije

  Sa per shpetimin, une nuk ve dot doren ne zjarr. Leqe amerika i qeroi te gjithe pervec meksikaneve te cilet po i favorizon. Keto lajme me erdhen nga amerika. Biles edhe se Llotaria amerikane eshte ngrire per nje kohe te pacaktuar.
  Kjo me thote se amerika po merr masat me e le sumen e europes ne dore te islamikeve dhe mban fort ameriken latine dhe ne vend te nje identiteti euro-atlantik po merr masat qe ne nje te ardhme te kete nje identitet Amerikan(kontinental dmth).
  Amerikoni te le ne balte kur te duash,pasi izolimi ishte tipar thelbesor gjate krijimit te identitetit amerikan. Amerikani me duket si ai gjigandi qe fiton vetem se te tjeret kane frike nga madhesia e tij, po sapo guxon e ja fut njeri me grusht, terhiqet prapa. Skane kellqe, amerikonet.

  Fromi na meson se amerikonet mund kalojne tek feja kristiano-amerikone, ne vend te asaj kristiano-atlantike.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #48
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E mo e aty me pas bie ne grope. 'Raca' ime eshte me e vjeter se jotja, prandaj ca gjona i kap me mire, se jeni riosh ju,skeni pika referimi ne edukaten e marre, prandaj duhet te sforcoheni e ne kete cast gaboni. Ndryshe eshte kur nuk je shqiptar, ca gjona i merr me ane te edukates.
  E vertete qe i riu si veriu e po te kapi te shtriu, ama eshte edhe e vertete, qe plak plak po e ka flake... atdhedashurine .
  lol Un jam nga rraca e re, por i edukuar me t vjetrn. Madje m shum se ty. Ti vetm lexime e ke, un e kam prjetuar pr nja ca vjet. Kshtu q...di si tu torovis mir juve, ua di kokn e lasht...metafizike.

  Atdhedashuria nuk sht privilegj juaji jo. Ti nuk bhesh dot Makiavel. Nuk t ln besimtart. Ose duhet t shpiksh teknika t reja pr t qndruar. Le q me shqiptart nuk do kesh sukses hi njher, se shumica nuk do ta vn veshin fare. E di si e ka thn bukur nj politikan? Nuk ka t drejta kombtare, ka interesa kombtare. Nejse.  Po eshte mese e mundshme qe dollarizimi i shoqerise, te sjelle nje shkurtpamesi persa i perket konfliktit te interesave. Ky konflikt vihet re ne mohimin e plote te modeleve(barbarike) qe sjellin emigrantet islamike por ne pranimin e tyre(emigranteve) si te domosdoshem. Pra ti demton pelhuren sociale per te perfituar ekonomikisht. Eshte njesoj si puna e dopingut. Te rrit prestacionet ama ta fut ,se te shkurton jeten.
  Po pra ktu qndron difekti i sistemit perndimor, dhe forca momentale e lindorve.
  Sistemi vihet n presion dhe shikohet sesa do rezistoj. Nuk sht rrug e mir pranimi i kompromisit se t on n koh pas. Por e shoh n nivel t pranueshm deri tani, dhe pritet a do bhet m tej. Nuk sht udi ngjallja e nacionalizmit, por e marr n form tjetr, anti emigrantsh. Dhe n kt pik t ngjalljes nacionaliste, nuk do t vij krishtrimi n ndihm, as metafizikja, por ruajtja e kulturs s prftuar. Pra ruajtja e idealeve t rev. francez.


  Frika eshte reale. Ti duhet te shikosh dicka. Pse emigrantet nuk merren te organizuar nga amerika latine,sic bente psh Anglia qe coi indiane ne afriken e jugut kur atje u zbulua ari dhe zezaket nuk donin te punonin me pak leke (gjyshi i mandeles me siguri ne krye ).

  Me ane te tyre do evitohej dhe gervishtja e pelhures sociale. Por jo, sepse emigrantet nuk duhet te quhen domosdoshmeri publikisht(edhe pse tani gati e kane pranuar te gjithe,po nuk bejne shume ze) pasi nevoja per emigrante tregon dobesi te sistemit ekonomik, i cili nuk eshte ne gjendje me te garantoje riprodhimin e kombit, por ka nevoje per te huaj.
  Arsye tjeter eshte edhe trajtimi i mire i detyrueshem qe duhet ti besh emigrantit te marre se ke nevoje.
  Ore n t ardhmen emigrantt mund t merren andej, dhe nuk sht udi t bhet.
  Sepse realiteti sht pranuar tashm. Edhe un uditem pr nj gj tjetr, n kt pik ku sht arritur pse nuk bn Shqipria nj marrveshje q t oj emigrant t organizuar n nj vend t caktuar?
  Po u dyndn t gjith ktej, pr t patur nj lidhje varsie me fqinjt -Itali -Greqi.
  Pse t mos shkonin t organizuar n Suedi psh. apo Danimark? Edhe ne do ishim t knaqur edhe ata po ashtu.

  Problemin e ke dhe ktu mer, pakistanezi punon n port gjith ditn pr nj kothere buk. Merr sa gjysma e shqiptarit e jan br edhe prleshje midid grupesh.
  Lindori t vjen n der, dhe pranimi sht hapi tjetr. Kush rri e caqiset q nga Amerika Latine t vij n Evrop, n mos qoft pr organizim? Islamikt kan ardh vet ktu + kolonit q kan pas, + ndikimet e nafts sheikt etj.
  Tani po vihet n loj karta blu nga Evropiant, njsoj me Amerikn karta jeshile. Po evropiant kan dhe probleme asimilimi. Nuk e ln tunizianin t quhet francez mgjse sht brezi i dyt aty. Ai quhet brezi i dyt tunizian. Pra konservatorizmi i fillimit, ka funksionuar n t kundrt me at q pritej. Tani detyrohen me qn liberal.
  Po Evrop hesapi, kurv moti e letargjike ka qn.

  Po ashtu edhe se ka qene nje teori, ne baze te ciles,ishte mire te merrnin nga vendet islamike, me qellim qe ata te mesoheshin me stilin e jetes perendimore e keshtu do e perconin edhe ne vendin e origjines. Mirepo ky doli nje bllof i madh, se emigrantet duan sheriatin ne perendim dhe jo te heqin sheriatin nga vendet e origjines.
  Pra deshtoi plotesisht europianizimi i islamikeve.
  Mir mir, ai q ka nj jet me kuran n dor, zor se i ndryshohet mendja pa iu br presion. Po sht shpejt t flasim. Se ka edhe m shum dyndje, por edhe nuk ka kaluar shum koh pr t dal problemi n pah. Gjithka u qartsua pas 11 Shtatorit. M par nuk kishte gjona t tilla.
  Islamiku nuk evropianizohet nse nuk ndihet evropian. Nse nuk del nga gettoja dhe nse nuk identifikohet si qytetar i dors s dyt. Ktu ndeshja bhet kulturale dhe konfrontimi sht i pashmangshm. Kngn do ia dgjojm, po t shohim sa fort do buas.


  Sa per shpetimin, une nuk ve dot doren ne zjarr. Leqe amerika i qeroi te gjithe pervec meksikaneve te cilet po i favorizon. Keto lajme me erdhen nga amerika. Biles edhe se Llotaria amerikane eshte ngrire per nje kohe te pacaktuar.
  Po po dhe un kam dgjuar se Amerika ia ka inatin francs q i quajn rednecksat fshatar q nuk din t jetojn. lol jan bo pishman q e kan shpu parisin nga Hitleri dhe nuk e lan t digjet. + I kan zili llojet e shumta t djathit q kan. lol

  Nuk e l Amerika Evropn ti shkoj pr shalsh se e ka pik mbshtetjeje. Jan partners in crime. Po e humbi, i humbet aleanca, prestigji, etj etj.

  Evropa nuk vepron dot ama pa Amerikn se sht letargjike dhe e shprndar. Ja shif me serbin ktu e kishin te dera dhe duhej xhaxhi sami t drgonte peshqesh ca raketa.
  Edhe Amerika nuk ia l rusit n dor Evropn. Se o dhe ai n loj. Kshtu q mo e vra menien.
  Na ka dhe e kemi amerikonin.
  Ezekiel 25-17.

 9. #49
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kjo vetem replike ndaj asaj qe shkruajta une nuk eshte, po ama nuk mund te mos bie dakort. Nje individ me instikte te devijuara eshte i detyruar te devijoje edhe arsyen e kjo besoj eshte edhe nje arsye e forte, per te mos i lene individet me instikte te devijuara te ndikojne ne shoqeri.(Ja tek dolem tek asgjesimi i ndikimit te pederastise ne shoqeri, ate qe praktikojme ne shqiperi e per te cilen na akuzojne si te paarsyeshem )
  E mir, kur bie dakort dhe ktu rishikoji njher postimet pr t mos ia hedhur fajin arsyes, por devijimit nga instikti. Thoshe shkurt: njeriu ka devijuar prej instiktit t tij, kshtu ka formuar nj realm tek i cili arsyeja sht e cunguar.

  Dhe me t vrtet, njeriu i sotm ka devijuar prej instiktit dhe natyrs n prgjithsi. Kjo pasqyrohet edhe tek sjellja e tij.
  Po un prsri e quaj arsyen si evolim dhe produkt t instiktit. Kjo pasqyrohet mir fare deri n kohn e filozofve empirik. kujtesa sipas mendimit tim, sht ajo (nj nga ato) karakteristika q i dha njeriut krah t stimuloj arsyen.
  Tani do duhet instikti, arsyeja, bashk me kujtesn historike, gjykimin e shndosh mendor, t stimuloj njeriun deri sa t arrij te virtyti.
  Mirpo kjo rrug m duket e vetme n vazhdim. sht i vshtir mbrujtja e njeriut t shndosh, duhet t kaloj npr t gjitha fazat e msiprme, pr t arritur te njeriu i Nies.

  E?

  Prsa i prket t mbrapshtuarve, shtja sht komplekse, sepse: Sipas studimeve del q gjendja e tyre sht e lindur.
  Sipas studimeve del gjithashtu se nj % e popullsis n do vend t bots e mbartin kt "cen". Pra ky devijim prej natyrs, n vlera matematikore shikohet si "natyror". Mund t ken faje gjenet, apo mutacionet, apo 1001 gjra t tjera. Apo dhe e kaluara prej t cils mbartim "faje" njerzore.
  Normal q ktyre nuk u duhet ln vend m shum sesa duhet n shoqri, dhe nuk duhet t stimulohet si gjendje.


  Tani c'lidhje ka kjo puna e lidershipit se nuk e mora vesh. Ti fole per epoke shkelqimi, cka supozon se njerezit ishin te virtytshem e jo se njerezit ishin jo te virtytshem po na doli nje grup qe i beri jehone virtytit.
  Ajo te ciles ti i referohesh (po qe ti nuk di ta thuash) eshte epoka e shkelqimit te arteve, ,letersise, filozofise, sociologjise pikerisht kur ka tronditje te medha sociale. Kjo eshte absolutisht e vertete po ti referohemi historise, pasi njeriu ne keto epoka del nga monotonia ku ka jetuar dhe kerkon vazhdimisht, duhet te hedhe poshte dicka te vjeter e te ndertoje dicka te re, e kjo e reja ka nevoje per analiza, shqyrtime, simbole,ligje te reja etj.
  Mua prandaj me habit, kjo impotence shqiptare ne keto 17 vjet ne fushat sociale, sepse teorikisht duhet te ishte pjellore.
  Si fillim m duhet t them q me Fromin nuk jam marr e do m duhet pun ta konsideroj e t t jap mendim.
  Vazhdojm m posht...

  Nuk sht tamam ai rregulli "q un nuk di ta them", sepse as ti nuk arrin ta shpjegosh si duhet. Un t them q sht gjendja e errsirs e till, q kur del nj i ndritur duket se ndrin.
  Por t ndriturin e bn errsira.
  Edhe kjo gjndje n mnyrn e prshkruar prej meje, mund t shpjegoj at q ti si i lasht q je nuk e kap dot.
  Arsyeja pse nuk ka dal ndonj i ndritur n Shqipri gjat ksaj kohe, sht pikrisht gjendja krahasimore me bashksin brenda (shqiptart) me ata jasht (evropiant).
  Pasi ran kufijt, n gjendjen mendore t shqiptarit ndodhi nj ndryshim i llahtarshm. N at koh ai zbuloi se ishte keq, n krahasim me fqinjt s pari, le mo me botn jasht.

  Kjo q ndodhi n psiqikn e shqiptarit e bri t formonte nj gjendje inferiore (se nuk jan t gjith mica si puna tnde). Dhe kandidati iluminant vinte nga brenda bashksis, me t kaluar komuniste. Ky, thjesht nuk ishte n gjendje t prshtatej me botn jasht si qenie aliene. Por bashk me t kishte dhe popullin alien. Kshtu po mbizotron aty nj gjendje iracionale, pa pasur nevoj pr fe fare.
  Gjendja e Shqipris si shteti m i varfr n Evrop, i bri t krijonin shtetasit nj psiqik t till agresive ndaj asaj q i kishte munguar m shum: paras. Kshtu shpjegohen bandat, vjedhjet, grabitjet, maskat, vandalt, mafia shqiptare me shembullin m t lart - Piramidat.

  Nga ana tjetr i bri agresiv ndaj t kaluars s vet duke identifikuar me t gjith shkaqet e gjendjes aktuale. Kshtu shpjegohet do shkatrrim i ndrmarrjeve, fabrikave dhe veprave komuniste.
  Duke kaluar m tej, prmes ksaj gjndjeje hodhn posht deri dhe identitetin e tyre si shqiptar.

  Pr vendin ton, sht fatkeqsia m e madhe t jemi vendi m i varfr i Evrops mu n mes t saj. Kjo nuk t ndihmon t krijosh. Sepse shembullin krijues e ke prball. Ather ajo q mund t bsh m mir, sht t kopjosh a shikon jasht.
  Duke filluar ngaeshjet, zakonet, kngt, mnyrn si jeton e mendon, deri dhe gjuhn e alienuam. Shqiptari nuk e ka pr gj t flas shqisht. Gjysma gjysma.

  Kshtu plako, krijimi krkon pik s pari kushtet e caktuara: errsir, munges drite, iluminantin me iden, dhe zbatimin e saj.
  Kur dritn e ke prpara ather do krkosh t ndriohesh prej saj duke marr shembujt e sakt nga ajo. Pra ktu tani duhet nj njeri q t ket marr eksperiencn jasht dhe ato shembuj t'i zbatoj n vendin e vet. Ajo ka bn islamikt me Aristotelin, iluministt me t lashtt dhe pastaj midis tyre etj.

  Posi jo do jape kontribut, duke filluar lufta mes ateisteve dhe kristianeve nga njeri-krah dhe islamikeve te thekur (si puna e eldonelit) nga ana tjeter. Do masakrohemi edhe ne sa do kenaqemi, sdo i leme gje masakres se pergjithshme, do na kene zili te tjeret.
  Po hajde se do biesh edhe ti ne llafin tim nje dite, qe vetem po qe se 'raca jote' ben aleance me 'racen time' atehere shpetojme nga ky konflikt marrezor qe shqiperise si sjell asnje te mire. Konflikt, ku perendimoret duan naften e islamit, kurse islami do te islamizoje te pabeset.
  Mos te kishte nafte zona islamike, as do pyeste njeri per islamin ,se po ta vesh re me islamike njerezit nuk perfshijne edhe Pakistanin, Bangladeshin dhe Indonezine ku banojne 550 milione islamike, po vetem lindjen e mesme ku ka nafte.
  Raca juaj krkon shum kushte pr t rn n ujdi.
  Ju do duhet t flisni vetm pik s pari. Se po shkruat, ju mallkon Gutenbergu. Ju nuk mundeni t mbani nj konkurrenc idesh, apo as kritik.
  Mirpo shqiptarin un e besoj m shum se sht qnie praktike. Kshtu q nuk gnjehet dot. Ju n globalizm nuk keni t ardhme.

  Problemi tani qndron se eldonelat nuk kan t ardhme me Shqiprin e sotme. Edhe kristianizmi po e humbet vlern. Sidomos ortodoksizmi. E di q katolikt nuk m prishin shum pun? I kam dhe qejf, u kemi rn dhe n qaf n t kaluarn. Paqe me kta. Urbi et orbi.

  Shqipris i duhet edhe pak fare pun sa t sterilizohet krejt nga fet. Sa t marr form. Edhe arrihet thjesht me rritjen ekonomike sepse jemi disa etapa prapa homuc economicus ne. Madje jemi vet homus, ekonomin n tok. Nse me rritjen e mirqnies, shteti ua mbledh kapistrn fetarve. Duke vn detyrime mbi objektet e kulteve, taksa, emrime sipas shtetit etj etj. Shqipria sterilizohet. Ather do jet n gjendje t ket a t mbroj - pronat e veta, mirqnien, atdheun n nj form t strukturuar qart, llogjikisht do bhet si trup nj e vetme. Ather do na shkojn punt mbar. sht shtje shpejtsie n koh dhe brja e veprimeve t duhura. Nse na kapin islamikt pa e rregullu shpin akoma do e kemi pak keq. Nse ia dalim m par, nuk kan a t na bjn.
  Ezekiel 25-17.

 10. #50
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  lol Un jam nga rraca e re, por i edukuar me t vjetrn. Madje m shum se ty. Ti vetm lexime e ke, un e kam prjetuar pr nja ca vjet. Kshtu q...di si tu torovis mir juve, ua di kokn e lasht...metafizike.

  Atdhedashuria nuk sht privilegj juaji jo. Ti nuk bhesh dot Makiavel. Nuk t ln besimtart. Ose duhet t shpiksh teknika t reja pr t qndruar. Le q me shqiptart nuk do kesh sukses hi njher, se shumica nuk do ta vn veshin fare. E di si e ka thn bukur nj politikan? Nuk ka t drejta kombtare, ka interesa kombtare. Nejse.


  hahahaha me gajase me torovitjen. Shiko se deri tani, verdalle une shoh qe 'raca' ime i bo zbor 'races' tende,pavaresisht inferioritetit te llahtarshem numerik qe kemi. Po si i thone, ne ecim me shprehjen me te cilen eshte permbledhur nje teori e tere: Shqiptari numurin e ka per bagetine .....(jo per gjona tjera dmth)
  Rendesi nuk ka ne i ben dot gje shqiptareve te sotem,( po raca jote kete nuk kupton se eshte rioshe ) por cfare efektesh mund te japesh mbi brezin e ri si dhe mbijetesa e doktrinizimi i teorise. Te kujtoj se adoleshentet e sotem jane caze me patriote sesa adoleshentet e fillim 90' te cilet tashme i ke me gra e kalamaj jashte shtetit, duke paguar qera pa fund e mezi kane nje makincke per te shkuar ne pune.

  Po pra ktu qndron difekti i sistemit perndimor, dhe forca momentale e lindorve.
  Sistemi vihet n presion dhe shikohet sesa do rezistoj. Nuk sht rrug e mir pranimi i kompromisit se t on n koh pas. Por e shoh n nivel t pranueshm deri tani, dhe pritet a do bhet m tej. Nuk sht udi ngjallja e nacionalizmit, por e marr n form tjetr, anti emigrantsh. Dhe n kt pik t ngjalljes nacionaliste, nuk do t vij krishtrimi n ndihm, as metafizikja, por ruajtja e kulturs s prftuar. Pra ruajtja e idealeve t rev. francez.


  Sistemi vihet ne presion dhe pjerdh, them une. Nuk kam pare asgjekundi qe pelhura sociale te
  demtohet nga hyrjet e huaja dhe pastaj te ribehet si e re. Maksimumi i vihet nje arne, te mbaje edhe ca, tipo i lejojme islamikeve gjithe zakonet e tyre ne privat po jo ne publik. Kjo psh eshte idiotesi, sepse sapo te behet numri i mjaftueshem kush do i ndaloje edhe zakonet publike ? Idealet e rev, francez jane bullshit. Shiko sa veshtiresi po hasin shtetet kur duan te bejne nje politike mbrojtese ndaj shfaqjeve islamike. Fap te del islamiku e te pretendon se ne demokraci secili ka te drejte te vishet sipas qefit, e ta vesh grun nga koka tek kembet me 7 kile rroba e i le jashte sa me pak te jete e mundur nga fytyra. Te hap xhami ne cdo rruge ne emer te tolerances fetare, grumbullohet neper shoqata ne emer te se drejtes se organizmit, te ben ver-ver nga mengjesi ne darke ne emer te se drejtes se fjales e ti gjendesh perballe ligjit tend, po tja mohosh keto te drejta per te miren e shoqerise.
  Pra eshte krijuar nga ato idealet nje rreth vicioz ku perfitojne islamiket. Nuk e di nese te bie ne dore Oriana Fallaci, ka gjera te forta fare ne kete pike.

  Mir mir, ai q ka nj jet me kuran n dor, zor se i ndryshohet mendja pa iu br presion. Po sht shpejt t flasim. Se ka edhe m shum dyndje, por edhe nuk ka kaluar shum koh pr t dal problemi n pah. Gjithka u qartsua pas 11 Shtatorit. M par nuk kishte gjona t tilla.
  Islamiku nuk evropianizohet nse nuk ndihet evropian. Nse nuk del nga gettoja dhe nse nuk identifikohet si qytetar i dors s dyt. Ktu ndeshja bhet kulturale dhe konfrontimi sht i pashmangshm. Kngn do ia dgjojm, po t shohim sa fort do buas.


  Ku ha presion islamiku mer mik. Une kam shefin ketu qe 10 gjak kur nxefet ky nga bangladeshi,se thote, mos sjell ndonje nga ata miqte e vet mjekrosha e biles me keshillon edhe mua absolutisht mos te shaj islamin. Ik mer dele i them, kam frike une nga bengalezi, ku eshte pare e eshte degjuar te kete frike shqiptari nga bengalezi

  Islamiku sic e ke vene re edhe neper forume, perbuz europianin si moralisht inferior. Duhet te kuptosh se cka rendesi per homo religiosus, mos u kufizo duke e vleresuar ate si konsumator,sikur ne fund te fundit per leke jeton edhe ai.

  Shiko cte ben shtimi i islamikeve(franca po mburret- tani qe kane ikur koherat e mburrjes se beje me pak femije- qe eshte rritur pjelloria per femer, po ama nuk e specifikon se po pjellin si lepujt islamiket e jo francezet) ne shoqeri ne planin afatgjate.

  Femra eshte konsumatorja e persosur. Industria tekstile, do rrenohet se femrat islamike veshin ate kelliren islamike dimer-behar. Gjithe kosmetika do rrenohet se nje femer me perce apo sidoqofte qe nuk lyhet e rregullohet, nuk blen gje.
  Industria e makinave qe gjysmen e klienteve e ka femra do pesoje nje traume te rende, do pergjysmohet, pasi femrat nuk lejohen te ngasin makina ose sidoqofte percja te kufizon shikimin(percja nuk te le as syte po nje rrjete tek syte), keshtu qe do kercasin aksidentet.

  Do pjellin si dreqi, gruaja sdo punoje keshtu qe familjet do jene numerike e vetem me nje qe punon. Llogarite sa artikuj konsumi do dalin jashte loje per mungese paraje.

  Me pak fjale shoqeria e sheriatit do ktheje prapa me 100 vjet perendimin. Nje regresion material i pashembullt ne kohe paqeje.

  Po ashtu muzika nuk lejohet, do falimentojne shtepi diskografike e gjithe industria muzikore. Skulptura e piktura ndalohen. 90% e librave do cilesohen te ndaluar se degjenerojne njeriun, perfshire edhe keta qe permendim tek kjo teme, si frojdi, jungu, fromi apo hegel e nice qe jane permendur.

  Imagjinoje cfare barbarizimi kulturor.

  E gjithe ky barbarizim rrezikohet sepse duhet te ruajme ca parime demokratike prej leshi?!!!!!
  Apo rrezikohet barbarizimi sepse robte duan nje te tashme e ne te ardhmen te fryjne syte ?
  E cbejne, i bien nacionalizmit? Ketij i thone ti biem samarit se nuk i biem dot gomarit. Kjo eshte lajthitje.

  Nuk e l Amerika Evropn ti shkoj pr shalsh se e ka pik mbshtetjeje. Jan partners in crime. Po e humbi, i humbet aleanca, prestigji, etj etj.

  Sa dele qe tregohesh. Po pse Amerika kujton ti se po te marre fund europa sepse ka e zeme 30% islamike, mos do mbytet bashke me Europen ?
  Si i thone do beje nevojen- virtyt.
  Stop qerimi, stop pajtimi, stop kujtimi- bujrum ju nga amerika latine.

  Evropa nuk vepron dot ama pa Amerikn se sht letargjike dhe e shprndar.
  Ca europe, mer plak, europa vdiq para 2 vjetesh kur u refuzua kushtetuta europiane.

  Edhe Amerika nuk ia l rusit n dor Evropn. Se o dhe ai n loj. Kshtu q mo e vra menien.
  Na ka dhe e kemi amerikonin.


  Rusi o p---seme lale. Ka mbajt me islamiket marrje te mira e biles po anon nga teoria euroaziatike, qe do te thote pajtimi i ortodoksise me islamin(shembujt i gjen nga bashkepunimi i patriarkanes se stambollit me turkun) keshtu qe Rusi run menderen mire. Pastaj ska ca me humb , leqe islamiket, nuk e preferojne Rusine se eshte e ftohte dhe e varfer.

  Edhe nja 30 vjet e kena ne amerikonin po pastaj do fryjme syte me duket. Wilsoni u be i famshem me 14 pikat, ama amerikonet i thane lidhjes se kombeve, ku ju kam pa.
  S'ja kam besen qe populli qe lind si revolte ndaj europes dhe ka nje sens te forte inferioriteti ndaj cdo gjeje europiane.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Evulimi vjen si pasoje e devijimit, si pasoje e ndryshimit, e daljes nga "binaret" per te eksperimentuar rruge te reja.
  Dhe sigurisht nuk eshte e nevojshme te them se njeriu eshte nje devijim total nga pjesa tjeter e botes kafsherore dhe instikteve natyrore fillestare. Gjithmone rruga e re do duket si "devijim" pare nga pikepamja e rruges se vjeter, por pare nga nje kendveshtrim me i gjere rruga e re eshte thjesht nje rruge ekuivalente me te vjetren por me nje drejtim tjeter.
  'eshte e verteta arsyeja dhe instikti nuk jane aq kontradiktor, por menyra jone e ngurte e te menduarit si dhe bindja personale se ne jemi "drejt" dhe te tjeret jane "shtrember" na ben te mos shohim pertej hundes sone dhe per rrjedhoje te "arsyetojme" zgjidhje qe jane ne rregull nga pikpamja jone por jo nga pikepamja e te tjereve. Natyra eshte perfekte, por ne nuk jemi te natyrshem sa duhet ne mendime dhe sjellje per te perfituar plotesisht nga ky perfeksion.

 12. #52
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  E mir, kur bie dakort dhe ktu rishikoji njher postimet pr t mos ia hedhur fajin arsyes, por devijimit nga instikti. Thoshe shkurt: njeriu ka devijuar prej instiktit t tij, kshtu ka formuar nj realm tek i cili arsyeja sht e cunguar.

  O filan thashe keqperdorimi i arsyes. Nje motiv per keqperdorimin e arsyes e gjejme tek devijimi i instiktit, por arsyeja me shpesh keqperdoret me qellim. Keqperdorimi i arsyes e perfshin edhe arsyen e devijuar si pasoje e instiktit te cnatyruar.

  Dhe me t vrtet, njeriu i sotm ka devijuar prej instiktit dhe natyrs n prgjithsi. Kjo pasqyrohet edhe tek sjellja e tij.
  Po un prsri e quaj arsyen si evolim dhe produkt t instiktit. Kjo pasqyrohet mir fare deri n kohn e filozofve empirik. kujtesa sipas mendimit tim, sht ajo (nj nga ato) karakteristika q i dha njeriut krah t stimuloj arsyen.
  Tani do duhet instikti, arsyeja, bashk me kujtesn historike, gjykimin e shndosh mendor, t stimuloj njeriun deri sa t arrij te virtyti.
  Mirpo kjo rrug m duket e vetme n vazhdim. sht i vshtir mbrujtja e njeriut t shndosh, duhet t kaloj npr t gjitha fazat e msiprme, pr t arritur te njeriu i Nies.


  Tani ti quje si te dush arsyen,eshte e drejta tende,por fakt ngelet qe arsyeja perben gjithesi instikt me vete, pasi njeriu lind me arsyen. Shume nga instiktet burojne nga me te vjetrit,se Rome wasn't build in a day.
  Sa per rrugen lere me mire, se sgjen gjo, o muhabet i gjate ai e sidomos ai i mbinjeriut, armik i te cilit ti je.

  Prsa i prket t mbrapshtuarve, shtja sht komplekse, sepse: Sipas studimeve del q gjendja e tyre sht e lindur.
  Sipas studimeve del gjithashtu se nj % e popullsis n do vend t bots e mbartin kt "cen". Pra ky devijim prej natyrs, n vlera matematikore shikohet si "natyror".


  Ska asigjo komplekse, pervec deshires tende per ta bere komplekse. Bq.resia ka te beje me instiktin seksual te devijuar, dmth instikt qe na garanton riprodhimin. Ndac te lindur ndac te fituar, ngelet fakt qe eshte devijim e ska asnje vlere matematikore qe mund te thirret per deshmi rehabilituese. Keshtu do shkosh tek mbinjeriu ti, ku leksioni nr 1 i dashurise per qenien njerezore eshte: Zhdukja e gjithe te keqformuarve, per ti bere njerezit sa me kompetitive,pra referimi drejt te poshtmes ti perkase njerezve cilesore e jo difektozeve. Shiko ne Alpet tona, ku natyra eshte shume e eger, cfare seleksionimi fizik eshte bere, 'Gjigandet' i quante Coon-i ne 1930.

  Kshtu plako, krijimi krkon pik s pari kushtet e caktuara: errsir, munges drite, iluminantin me iden, dhe zbatimin e saj.
  Kur dritn e ke prpara ather do krkosh t ndriohesh prej saj duke marr shembujt e sakt nga ajo. Pra ktu tani duhet nj njeri q t ket marr eksperiencn jasht dhe ato shembuj t'i zbatoj n vendin e vet.


  Lere se e ke ndrite si me zhvillimin ashtu edhe me kete perfundim. Procesi duhet te vije si tejmbushje e brendshme dhe kushtet ishin. Populli yne kurre ska treguar nje varferi te tille shpirterore sikunder keto 17 vjet e kjo eshte paradoksale. Fajtori duhet kerkuar ne fushen e atyre qe ndikuan ne degjenerimin shpirteror para 1990. Nje popull i varfer shpirterisht nuk ka cfare te krijoje, maksimumi merret me zhgarravina te cilat i quan Krijim. Kjo shihet edhe ne perendim. Zhgarravina jane pikturat e skulpturat moderne, britni spirs, librat roze e ato policeske,filozofia moderne etj
  Imagjino qe per te kuptuar shoqerine e sotme i referohemi mendimtareve te shek 18-19. Kjo eshte paradoksale. Ata smund te jene me te zotet se te sotmit ne teori, po ja qe jane, se sot ka nje proces barbarizimi kulturor si pasoje e sundimit te masave. Po ti je i majte keshtu qe do gjesh arsye te tjera.

  Raca juaj krkon shum kushte pr t rn n ujdi.
  Sigurisht jemi te parelindurit , duam privilegjin e te parelindurit sipas zakonit shqiptar. Po races tende i bie pika kur flitet per zakone shqiptare. Kupto ti lale se kush qendron me lart ne piramiden natyrale !

  Ju nuk mundeni t mbani nj konkurrenc idesh, apo as kritik.

  Shiko se kjo puna e shume ideve dhe e kritikes se lejueshme mbi cdo gje eshte produkt i keq plebe(Volterian) qe demton shoqerine.
  Nje shoqeri eshte e detyruar te kete disa ide fikse te cilat permblidhen ne nje ideologji,pasi ne mungese se ideologjise, kemi anarki psikologjike dhe pelhura sociale tenton te bymehet pa mase dhe keshtu hollohet. Pra krijohen kushtet per shqyerje te saj. Cdo gje qe zgjerohet me sforcim do griset heret a vone.
  Edhe sot eshte nje ideologji qe sundon por ngaqe kjo ideologji krijohet nga ide shume abstrakte(antinatyre i quan Nicja), le vend per interpretime nga me te ndryshmet shpesh kontradiktore. Por nje ideologji nuk duhet te mbarte kontradikta te forta,pasi humbet forcen e saj si pike referimi.

  Po ashtu kritika mbi cdo gje eshte tmerresisht e demshme, pasi faktikisht krijojme nje shoqeri me skepticizem te theksuar, ku gjejne folene elementet e dobet te shoqerise dhe nxiten forcat qenderikese(centrifugale). Psh une fitoj te drejten te kritikoj Skenderbeun. Kjo eshte absurde, pasi forcat qenderikese, ato islamike ne kete rast, ndikojne ne percarjen e grupit.
  Une fitoj te drejten te kritikoj familjen mbare e prape. Kjo eshte absurde sepse njeriu riprodhohet nepermjet familjes. Ca lesh kritike do me bo ti, ti duhesh futur ne burg urgjentisht.

  Kupto pse nuk mund te mbaj konkurrence idesh dhe as te duroj kritiken, sepse ka ca gjera qe u duhet vene kufiri tek thana e nuk mund te arsyetoj mbi cdo trapllik (qe ti e quan ide apo kritike) qe te vjen neper mend.

  Mirpo shqiptarin un e besoj m shum se sht qnie praktike. Kshtu q nuk gnjehet dot. Ju n globalizm nuk keni t ardhme.

  Me hengre me kete prakticizmin e shqiptarit. Revolucion ne 1924, revolucion ne 1944, revolucion ne 1968, revolucion ne 1990, kryengritje ne 1997, grusht shteti ne 1998 e tani shqiptari na qenka praktik. Posi jo, praktik ne ndjekjen e idealeve.
  Shqiptarit beji nje parade ushtarake neser , i ke te gjithe robte duke nxjerre nga e pandergjegjshmja k.rderllekun natyror, ate qe i bente 5 miza te gjuanin kunder 50 vetave.
  Pse kot behen paradat ushtarake ne cdo shtet, ja sherbejne per te zgjuar te pandergjegjshmen.

  Po si do kete kombetaristi te ardhme ne nje bote ku kombi shqiptar do i kaloje historise. Rrofshi per shkombetarizimin e jua pacim borxh, po te pakten mos i genjeni robte se po perpiqeni per te miren e shqiptareve, se robte tru sa nje pule kane, bien peshk. Thoni po perpiqemi per te miren e .... hmm as atdheut se thu dot hakce hakce, se edhe atdheu ne psikologjine shqiptare lidhet me ekzistencen e Kombit... per te miren e .... eureka: te miren e shtetit (jo shqiptar se shqiptar tregon perkatesi kombetare) qe quhet shqiperi.

  E di q katolikt nuk m prishin shum pun? I kam dhe qejf, u kemi rn dhe n qaf n t kaluarn. Paqe me kta.
  He dele e dreqit, e me tregon kujtesen historike pa te cilin individi kthehet ne dele.... dele

  Nse me rritjen e mirqnies, shteti ua mbledh kapistrn fetarve. Duke vn detyrime mbi objektet e kulteve, taksa, emrime sipas shtetit etj

  Posi jo, sac ua kane vene keto perendimoret. Amon mer daje, mos fol per gjona qe i bojne vetem nacionalistet.

  Nse na kapin islamikt pa e rregullu shpin akoma do e kemi pak keq. Nse ia dalim m par, nuk kan a t na bjn.

  Lale cte te kapin islamiket, ti i ke mrena ne shpi, hoxhallaret kendojne(magnetofoni me keq akoma) qe ne sabah ne cdo qytet ti thua do na kapin islamiket. Thuj mire qe jena shqiptare akoma ne zakone e kemi ende ndjenje kombetare ku islamiku eshte vella shqiptar per kristianin, pa te ishte per gjona tjera, do ishim jashte per azil fetar.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin

  Shiko se kjo puna e shume ideve dhe e kritikes se lejueshme mbi cdo gje eshte produkt i keq plebe(Volterian) qe demton shoqerine.
  Nje shoqeri eshte e detyruar te kete disa ide fikse te cilat permblidhen ne nje ideologji,pasi ne mungese se ideologjise, kemi anarki psikologjike dhe pelhura sociale tenton te bymehet pa mase dhe keshtu hollohet. Pra krijohen kushtet per shqyerje te saj. Cdo gje qe zgjerohet me sforcim do griset heret a vone.
  Edhe sot eshte nje ideologji qe sundon por ngaqe kjo ideologji krijohet nga ide shume abstrakte(antinatyre i quan Nicja), le vend per interpretime nga me te ndryshmet shpesh kontradiktore. Por nje ideologji nuk duhet te mbarte kontradikta te forta,pasi humbet forcen e saj si pike referimi.

  Po ashtu kritika mbi cdo gje eshte tmerresisht e demshme, pasi faktikisht krijojme nje shoqeri me skepticizem te theksuar, ku gjejne folene elementet e dobet te shoqerise dhe nxiten forcat qenderikese(centrifugale). Psh une fitoj te drejten te kritikoj Skenderbeun. Kjo eshte absurde, pasi forcat qenderikese, ato islamike ne kete rast, ndikojne ne percarjen e grupit.
  Une fitoj te drejten te kritikoj familjen mbare e prape. Kjo eshte absurde sepse njeriu riprodhohet nepermjet familjes. Ca lesh kritike do me bo ti, ti duhesh futur ne burg urgjentisht.
  larg qoft.
  me siguri duhet nje pike referimi per te gjithe, por duhet gjetur nje pike qe eshte mire per te gjithe, e jo si ti teket nje grupi (ne kete rast "rraca" juaj).

 14. #54
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  larg qoft.
  me siguri duhet nje pike referimi per te gjithe, por duhet gjetur nje pike qe eshte mire per te gjithe, e jo si ti teket nje grupi (ne kete rast "rraca" juaj).
  Jo mer babe, pikat e referimit i ke ti, se shqiptari nuk ka lindur dje. Pikat e reja te referimit krijohen mbi te njejten logjike(e cila do kete sigurisht elemente rinovimi) qe u krijuan ato qe kemi. Ca ka per larg qofte ketu. Nuk behet shqiperia shtet-komb me pallma mbi ideale globaliste,perkundrazi me kesi pallmash shperbehet kombi.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 15. #55
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  hahahaha me gajase me torovitjen. Shiko se deri tani, verdalle une shoh qe 'raca' ime i bo zbor 'races' tende,pavaresisht inferioritetit te llahtarshem numerik qe kemi. Po si i thone, ne ecim me shprehjen me te cilen eshte permbledhur nje teori e tere: Shqiptari numurin e ka per bagetine .....(jo per gjona tjera dmth)
  Rendesi nuk ka ne i ben dot gje shqiptareve te sotem,( po raca jote kete nuk kupton se eshte rioshe ) por cfare efektesh mund te japesh mbi brezin e ri si dhe mbijetesa e doktrinizimi i teorise. Te kujtoj se adoleshentet e sotem jane caze me patriote sesa adoleshentet e fillim 90' te cilet tashme i ke me gra e kalamaj jashte shtetit, duke paguar qera pa fund e mezi kane nje makincke per te shkuar ne pune.
  Mos prdor etiketime arbitrare.
  Pr at pun, un po vras mendjen pr t gjetur nj sistem politik dhe vlerash me an t t cilit t krijohet nj vazhdimsi e qndrueshme pr kombin.
  Po nj sistem i till akoma nuk sht shpikur q t m lejoj ta marr n konsiderat.
  Disa modele interesante vrdall ka, nuk jan krejtsisht t sakta apo t zbatueshme, po qndrojn interesante gjithsesi.

  Shif Zvicrn, Izraelin, vendet nordike. Nj miksim i ktyre nuk do ishte keq pr shqiptart.

  Nuk i "lidh" dot shqiptart me metafiziken. Harroje! Jo pa pasur gjra t prekshme dhe t kapshme aka materiale pr t'i lidhur.

  Pra eshte krijuar nga ato idealet nje rreth vicioz ku perfitojne islamiket. Nuk e di nese te bie ne dore Oriana Fallaci, ka gjera te forta fare ne kete pike.
  Kt pun e kam vrejtur or mik, nuk sht ndonj gj e re.
  Po dardha e ka bishtin mbrapa. Nuk e di deri tani, kan t drejt votimi islamikt? Mund t votojn ligje? Se konsiderohen akoma emigrant ata npr Evrop. Sa t qndroj kshtu sistemi, pa t drejt votimi, Evropa ua del.
  Zvicra kishte votuar nj ligj m s fundi pr dbimin familjar n rast se nj emigrant thyente ligjin
  Kshtu q dale nj her.
  Oriann e kam dgjuar dhe e vlersoj. sht interesante sesi disa ish komunist, tash liberal, jan antislamik t trbuar. E kam vrejt dhe n raste t tjera.

  Islamiku sic e ke vene re edhe neper forume, perbuz europianin si moralisht inferior. Duhet te kuptosh se cka rendesi per homo religiosus, mos u kufizo duke e vleresuar ate si konsumator,sikur ne fund te fundit per leke jeton edhe ai.
  Mos harro faktin se n Evrop pr nj "jet m t mir" ka ardhur. Ndryshe nuk shkelte. Si thu ti, pse nuk shkojn n Rusi? se sht ftoht dhe jan t varfr.

  Ore lepuri do dal, po m duket vshtir t nnshtrojn nj Evrop t tre. Se ka dhe latin edhe kinez globi, nuk ka vetm islamik.
  Ja do arrijn "t nnshtrojn" nj shtet. Nuk do reagojn t tjerat?
  Ja do lshojn pe nj ik, nuk do shohin a i pret m pas?


  E gjithe ky barbarizim rrezikohet sepse duhet te ruajme ca parime demokratike prej leshi?!!!!!
  Apo rrezikohet barbarizimi sepse robte duan nje te tashme e ne te ardhmen te fryjne syte ?
  E cbejne, i bien nacionalizmit? Ketij i thone ti biem samarit se nuk i biem dot gomarit. Kjo eshte lajthitje.
  Po sigurisht ore, me parime demokratike do i prballsh ata. a do ti tu hapsh luft direkt?
  Ai e ka mundesin evropiani tu mbyll kufijt, t przgjedh njerz sipas fes. T marr latin.
  T'i dnoj pr mbjellje urrejtjeje. Dale se kan pun shrbimet sekrete...

  Un them q po rritet nacionalizmi n Evrop. Edhe po merr formn e antislamizmit. Jan ndrgjegjsuar goxha mos t duket udi.
  Mediat n Angli nuk ln rast pa prshkruar kur ndodh ndonj gj me komunitetin e tyre.
  Shkollart an e mban po bjn propagand. Shum site, ju tubi e shum mjete t tjera alternative jan vn n pun pr kt gj.  Sa dele qe tregohesh. Po pse Amerika kujton ti se po te marre fund europa sepse ka e zeme 30% islamike, mos do mbytet bashke me Europen ?
  Si i thone do beje nevojen- virtyt.
  Stop qerimi, stop pajtimi, stop kujtimi- bujrum ju nga amerika latine.
  Nuk t mora vesh? Po njsoj mer si n 45 do bhet. Perl Harbour = Kullat binjake. Precedentin e kan. Historin e kan. N vend t Ruzveltit do ken nj Gjon Makain edhe maroi puna.


  Rusi o p---seme lale. Ka mbajt me islamiket marrje te mira e biles po anon nga teoria euroaziatike, qe do te thote pajtimi i ortodoksise me islamin(shembujt i gjen nga bashkepunimi i patriarkanes se stambollit me turkun) keshtu qe Rusi run menderen mire. Pastaj ska ca me humb , leqe islamiket, nuk e preferojne Rusine se eshte e ftohte dhe e varfer.
  Kto jan gjepura. Imagjino aleanc Turqi-Rusi-Greqi-Bullgari-Iran bashk. Pa pik lidhje. Mos ia fut kot!
  Kohra t tjera ato. T tredhurit e patriarkans ishin gj tjetr n kohn e turkut. Tashi jan ndar n fe-shtete.


  Edhe nja 30 vjet e kena ne amerikonin po pastaj do fryjme syte me duket. Wilsoni u be i famshem me 14 pikat, ama amerikonet i thane lidhjes se kombeve, ku ju kam pa.
  S'ja kam besen qe populli qe lind si revolte ndaj europes dhe ka nje sens te forte inferioriteti ndaj cdo gjeje europiane.
  Pikrisht, pr kt arsye do ndrhyjn. Ti thua shqipot syt nga Stambolli po Amerika syt nga Evropa i ka. Edhe do i ket.
  Po Izraelin kujt do ia lr? Rri m lal se Britania dhe Amerika jan brek e myth bashk.
  Po gjermonat? Sa ti frkosh dun nj ik ata ene e harrojn birrn pastaj, marrin pushkn me gjalm ene bym.
  Katr ishin shtetet kryesore n bombardimin e Serbis. Amerika - Anglia - Turqia - Gjermania.
  Ezekiel 25-17.

 16. #56
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  O filan thashe keqperdorimi i arsyes. Nje motiv per keqperdorimin e arsyes e gjejme tek devijimi i instiktit, por arsyeja me shpesh keqperdoret me qellim. Keqperdorimi i arsyes e perfshin edhe arsyen e devijuar si pasoje e instiktit te cnatyruar.
  Po mir mo, te zanafilla e diskutimit ne po flisnim pr robt racional q e paskan fajin. Dmth ti po mbshtesje kt tez.
  Tani e kan fajin se e prdorin? apo se e keqprdorin? Po nse e keqprdorin si mund t quhen rob racional kta?


  Tani ti quje si te dush arsyen,eshte e drejta tende,por fakt ngelet qe arsyeja perben gjithesi instikt me vete, pasi njeriu lind me arsyen. Shume nga instiktet burojne nga me te vjetrit,se Rome wasn't build in a day.
  Sa per rrugen lere me mire, se sgjen gjo, o muhabet i gjate ai e sidomos ai i mbinjeriut, armik i te cilit ti je.
  Po un ta thash q sht pun e thell.
  lol ti pranon se e ke gjet? Ndaje me shokt.
  Mbinjeriun un e pranoj si koncept. Po jo rrugn e arritjes te ai. Se ti psh mund t duash t arrish shpejt e t thysh qafn. Mbinjeriu sht synim q arrihet me rrug natyrore.
  Krkon virtyt dhe pun liria, ka thn Eliti.


  Ska asigjo komplekse, pervec deshires tende per ta bere komplekse. Bq.resia ka te beje me instiktin seksual te devijuar, dmth instikt qe na garanton riprodhimin. Ndac te lindur ndac te fituar, ngelet fakt qe eshte devijim e ska asnje vlere matematikore qe mund te thirret per deshmi rehabilituese. Keshtu do shkosh tek mbinjeriu ti, ku leksioni nr 1 i dashurise per qenien njerezore eshte: Zhdukja e gjithe te keqformuarve, per ti bere njerezit sa me kompetitive,pra referimi drejt te poshtmes ti perkase njerezve cilesore e jo difektozeve. Shiko ne Alpet tona, ku natyra eshte shume e eger, cfare seleksionimi fizik eshte bere, 'Gjigandet' i quante Coon-i ne 1930.
  E di at pun, po Shqipria nuk sht ve male, ka dhe Myzeqe, bir i denj i t cils je dhe vet.
  Ktu m plqen ta shohim nga ana kombtare vetm. Ne nuk kemi tradit pr kto pun t mbrapshta. M shum kjo lloj sjelljeje u takon racave t tjera. Ka nj dy kokrra jevgjish q merren me kto andej.
  Po a do u bsh, do i vrassh? Edukimi i drejt i shoqris, mostimulimi mjaftojn pr mendimin tim

  Lere se e ke ndrite si me zhvillimin ashtu edhe me kete perfundim. Procesi duhet te vije si tejmbushje e brendshme dhe kushtet ishin. Populli yne kurre ska treguar nje varferi te tille shpirterore sikunder keto 17 vjet e kjo eshte paradoksale. Fajtori duhet kerkuar ne fushen e atyre qe ndikuan ne degjenerimin shpirteror para 1990. Nje popull i varfer shpirterisht nuk ka cfare te krijoje, maksimumi merret me zhgarravina te cilat i quan Krijim. Kjo shihet edhe ne perendim. Zhgarravina jane pikturat e skulpturat moderne, britni spirs, librat roze e ato policeske,filozofia moderne etj
  Imagjino qe per te kuptuar shoqerine e sotme i referohemi mendimtareve te shek 18-19. Kjo eshte paradoksale. Ata smund te jene me te zotet se te sotmit ne teori, po ja qe jane, se sot ka nje proces barbarizimi kulturor si pasoje e sundimit te masave. Po ti je i majte keshtu qe do gjesh arsye te tjera.
  Kushtet nuk ishin o jo se ti kujtoje se pepsi ishte mjet zbukurimi dhe e vije n bufe kanoen. aheshin shqipot para turistve pr nj pako amakz. Njri nga lagjia ime mbaj mend, dogji flokt e veta me qiri pr t marr 1 mij dhrahmi ather.
  Nj shofer mauneje i jashtm mund t iqte gjith lagjen me nj pako babol. Edhe getat ua jepte femrave n kabin njher njrn pastaj tjetrn kmb.
  Rri tashi.
  Pr kushtet i krkon vrtet para 90 po “tu hedhsh fajin” nuk nxjerr gj. sht koncept absurd. Vendi duhet t shplahet nga tranzicionistat. Ky tranzicioni duhej kaluar shpejt dhe brezi duhej ndrruar shpejt. Bre 4 vjet n pushtet ik gamisu. Hajde tjetri, katr vjet dhe ti, kput qafn. Po pikrisht kta e kan mbajt veten me serume pr t zgjatur jetn e vet politike harramt.
  Prfundimisht iluminimi vjen nga jasht. Dhe nuk importon iljetat dhe Sinan Hoxht, po ajkn. Dhe ajk ka, duhet gjet. Ti ke munges t gjith kujtess kulturore t perndimit. I mban mend kngt e para rock t viteve 90? Ajo ishte krijimtari artistike me vler. Pastaj u kth komplet. Sepse nuk e di.
  Un e pres kokn nse ka mbi 5% t shqiptarve q i njohin edhe ata filozoft e shek. 18.

  Po revokimi kshtu bhet. Edhe ata 18-it ju referuan Telit Epikurit Sokratit etj. Shqiptart nuk e kan n damar kujtesn e tyre. Prandaj sht vnde dhe popuj vendi yn. Para 100 vjetsh, i prndrituri Fan Nol jo m kot vajti e prktheu Servantesin, Khajamin edhe kryeveprat botrore t athershme. Pr tu ngulur shqiptarve ato ide.
  Po edhe ajo pun nuk pati vazhdimsi pr fat t keq.


  Sigurisht jemi te parelindurit , duam privilegjin e te parelindurit sipas zakonit shqiptar. Po races tende i bie pika kur flitet per zakone shqiptare. Kupto ti lale se kush qendron me lart ne piramiden natyrale !
  Fillove ti t krkosh privilegje haluinante q n fillim. Ti thua duhet bashkpunim e pastaj m zgjat dorn pa gishta si t kapitan Ulinit. Lol


  Nje shoqeri eshte e detyruar te kete disa ide fikse te cilat permblidhen ne nje ideologji,pasi ne mungese se ideologjise, kemi anarki psikologjike dhe pelhura sociale tenton te bymehet pa mase dhe keshtu hollohet. Pra krijohen kushtet per shqyerje te saj. Cdo gje qe zgjerohet me sforcim do griset heret a vone.
  Edhe sot eshte nje ideologji qe sundon por ngaqe kjo ideologji krijohet nga ide shume abstrakte(antinatyre i quan Nicja), le vend per interpretime nga me te ndryshmet shpesh kontradiktore. Por nje ideologji nuk duhet te mbarte kontradikta te forta,pasi humbet forcen e saj si pike referimi.
  Nuk jam kondra, nuk jam kondra. Nj ide fikse prmbledhse mungon. Kjo sht dhe arsyeja q u aktivizova te tema e identitetit. Sepse ne nuk kemi nj ide fikse pr kombin, ecurin dhe figurat kombtare. N kt mish mash 18 vjear jan marr npr goj mbar e prap figura t shquara kombtare. Kjo tregon mangsi n indetitetin e tanishm, mangsi shum e madhe madje. Por dhe identiteti nuk prftohet me luft idesh por duhet t kesh disa mjete t domosdoshme n dor. Njra sht ushtria e fort. Pa pasur nj t till garante ne nuk ecim dot para. Kjo arrihet prsri me mirqnien materiale, shkputjen nga ndikimi i fqinjve dhe lidhjen praktike mes individit, shtetit dhe kombit. Nuk e lidh dot kombin mes vetit pa mirqnie. Rrih uj n hava gjith ditn ti po deshe. Do biesh n vesh t shurdht.


  Me hengre me kete prakticizmin e shqiptarit. Revolucion ne 1924, revolucion ne 1944, revolucion ne 1968, revolucion ne 1990, kryengritje ne 1997, grusht shteti ne 1998 e tani shqiptari na qenka praktik. Posi jo, praktik ne ndjekjen e idealeve.
  Shqiptarit beji nje parade ushtarake neser , i ke te gjithe robte duke nxjerre nga e pandergjegjshmja k.rderllekun natyror, ate qe i bente 5 miza te gjuanin kunder 50 vetave.
  Pse kot behen paradat ushtarake ne cdo shtet, ja sherbejne per te zgjuar te pandergjegjshmen.

  Po si do kete kombetaristi te ardhme ne nje bote ku kombi shqiptar do i kaloje historise. Rrofshi per shkombetarizimin e jua pacim borxh, po te pakten mos i genjeni robte se po perpiqeni per te miren e shqiptareve, se robte tru sa nje pule kane, bien peshk. Thoni po perpiqemi per te miren e .... hmm as atdheut se thu dot hakce hakce, se edhe atdheu ne psikologjine shqiptare lidhet me ekzistencen e Kombit... per te miren e .... eureka: te miren e shtetit (jo shqiptar se shqiptar tregon perkatesi kombetare) qe quhet shqiperi.
  Po po, pa buk dhe do lr kokn n parada shqiptari.
  Ato revolucionet i marrim me rradh...
  24 – far u prftua? Lesh! Asnj kujtes, asnj ide, asnj ideal, asgj. Iku dm me nj llaf modernizimi i vendit dhe kjo sht nj shtje ngelur aq peng pr mua personalisht, aq sa ishte pushtimi turk kur krert shqiptar ishin t ndikuar prej perndimit.

  44 – far u prftua? Ja u forcua identiteti pr t rn m pas me rnien e sistemit si kov n pus. I alienizoi aq keq shqipot sa nuk ka ku t vej m. Edhe sot prbuzet ai 50 vjear historik.
  Po kt 68 a ma kishe? Lol revolucion kashte, n hije.
  90 – me produktet e 44-s dhe mbijetuesit. a u prftua?

  E di q kemi nj mangsi t theksuar n prezervimin historik ne? E dallon dot apo jo?
  Kjo sht fatkeqsi pr mua, por edhe shanc pr t krijuar nj t ri n t ardhmen. Ky sht thelbi kadarjan te indetiteti, sipas mendimit tim.

  Nuk kan qn ndjekje idealesh mr, i ishte cnuar interesi. Q nga 24 e deri n 44 iu cnua interesi fshatarve dhe e morn n dor (populizim) m pas. Tani po iu cnohet ish bejlerve dhe prandaj po reagohet. Rrethin vicioz e dallon? Prve 24 asnj tjetr nuk ishte ndrtuar mbi ide dhe ideale. Thjesht mbi interesa.

  E sht kjo q prpiqena pr shkombtarizim njher? Ngopja kot mer daku.
  He dele e dreqit, e me tregon kujtesen historike pa te cilin individi kthehet ne dele.... dele
  a ke mr? Me shaka e kisha, po sinqerisht nuk prishin pun ato jan dele t urta.


  Posi jo, sac ua kane vene keto perendimoret. Amon mer daje, mos fol per gjona qe i bojne vetem nacionalistet.
  Po dale mr se o shpejt akoma. Prit dhe ca sa t gdhihet saba.
  Mos merr merita kot. Konsolidimi i shtetit nuk sht privilegj nacionalist.

  Lale cte te kapin islamiket, ti i ke mrena ne shpi, hoxhallaret kendojne(magnetofoni me keq akoma) qe ne sabah ne cdo qytet ti thua do na kapin islamiket. Thuj mire qe jena shqiptare akoma ne zakone e kemi ende ndjenje kombetare ku islamiku eshte vella shqiptar per kristianin, pa te ishte per gjona tjera, do ishim jashte per azil fetar.
  I ke po nuk kan b0le dmth pushtet. Edhe nuk do ken ndonjher pushtet. Puna sht, sa do duroj Evropi me fytyrn e sotme, nse ndodh ndonj maskarallik.
  Nse e kapim kshu si sht. Ia gjejm ann m pastaj.
  Ezekiel 25-17.

 17. #57
  DrEaM_Of_HeAvEn Maska e ERVINI_-_
  Antarsuar
  29-07-2005
  Vendndodhja
  iN A bAD dREAM !!!
  Mosha
  34
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte bere nje rremuje konceptesh ketu qe tu vihesh te gjitheve me rradhe nuk e di sa kohe te merr, ose me mire nuk e di ne na mjafton koha per te trajtuar tematika te tilla,
  Flitet per Psikoanalize, flitet per Fe, flitet per NWO (New world order)
  besoj se vetem shpjegimi i ketyre tre koncepteve do te ishte mese mese utopik dhe jo me te besh filozofi pa patur kompetenca mbi keto terma,
  Komplimente per guximin dhe per temen
  Be Yourself ...

 18. #58
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga ERVINI_-_ Lexo Postimin
  Eshte bere nje rremuje konceptesh ketu qe tu vihesh te gjitheve me rradhe nuk e di sa kohe te merr, ose me mire nuk e di ne na mjafton koha per te trajtuar tematika te tilla,
  Flitet per Psikoanalize, flitet per Fe, flitet per NWO (New world order)
  besoj se vetem shpjegimi i ketyre tre koncepteve do te ishte mese mese utopik dhe jo me te besh filozofi pa patur kompetenca mbi keto terma,
  Komplimente per guximin dhe per temen
  Ervin, kjo teme eshte delikate e pranoj. Pranoj gjithashtu edhe faktin qe tematika te tilla nuk jane shume interesante per masen e gjere forumore, sepse te tilla tema pervese ti lexosh, kerkojne edhe disa njohuri te pergjithshme mbi konceptet baze, plus kerkojne edhe perqendrim dhe angazhim ne pergjigje.

  Gjithsesi ideja nuk eshte te flasim mbi konceptet apo te perkufizohen terma te caktuar. Ne faqet e para eshte shtjelluar ne menyre te koncentruar koncepti i fese sipas kendveshtrimit te tre autoreve (psikoanaliste) Frojd, Jung, From.
  Duke u mbeshtetur ne linjen e ketyre autoreve dhe ne konceptin individual te donjerit eshte zhvilluar tema.

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Eshte interesante ne kete pike, te permendet se ne fete pagane, endrra eshte forma
  me e larte e kontaktit me hyjnoren per individin e zakonshem. Biles kete konceptim e gjejme edhe tek hebraizmi ku zoti i paraqitet te zgjedhurve (ne pergjithesi) te tij ne enderr.
  E pandergjegjshmja ka qene gjithmone nje pike e rendesishme e sistemit pagan.
  Fromi ka te drejte kur thote se cmenduria eshte dukuria me e larte fetare sipas mendimit te Jungut, pasi realisht ne greqine e lashte, i cmenduri ishte krijese e privilegjuar dhe krizat e ndryshme tek njeriu shiheshin si shfaqje te hyjnores.
  Po ashtu shpesh orakujt perdridheshin ne nje menyre qe sot do quhej produkt i lajthitjes, sepse me ane te perpelitjes mendohej se Hyjnorja kishte hyre tek njeriu dhe fjalet e orakullit ishin fjalet e hyjnores.
  Me kishte shpetuar kjo,
  shume dakord,
  dhe ne shkrimet e meparshme theksoj lidhjen e te pandergjegjshmes dhe mendurise me "zotin".

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga ERVINI_-_ Lexo Postimin
  Eshte bere nje rremuje konceptesh ketu qe tu vihesh te gjitheve me rradhe nuk e di sa kohe te merr, ose me mire nuk e di ne na mjafton koha per te trajtuar tematika te tilla,
  Flitet per Psikoanalize, flitet per Fe, flitet per NWO (New world order)
  besoj se vetem shpjegimi i ketyre tre koncepteve do te ishte mese mese utopik dhe jo me te besh filozofi pa patur kompetenca mbi keto terma,
  Komplimente per guximin dhe per temen
  Mbase duket si rremuje,
  por nese i lexon me kujdes mendimet e bashkebiseduesve jane shume te peraferta,
  dhe perve kesaj qellimi i kesaj teme eshte edhe qe te nxjerrim pak rregull konceptesh nga rremuja e madhe e koncepteve qe ka krijuar njerezimi ne historine e tij. Problemi eshte se shumica, me dashje ose pa dashje, dallon ndryshimet qofte dhe ne detajet me te vogla, por nuk arrin te shohe ngjashmerite ne nje shkalle me te gjere.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 07:03
 2. Koncepti i energjise
  Nga Failed Rapper n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 11:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2005, 18:49
 4. Koncepti i Revolucionit
  Nga kundragazi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 14:57
 5. Greqia hap dritn jeshile pr emigrantt shqiptar
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-10-2003, 00:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •