Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 73
 1. #21
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ti do me cosh ne ferr para kohe mua...
  Imja ishte hyrja e me pas behej shpjegimi se ku konsistonte borxhi.
  Borxhi ne kuptimin joekonomik perdoret ne kuptimin e 'detyrimit'. I ke borxh fese, do te thote i detyrohesh fese per kete qe je.
  Po pikrisht hyrja sht e gabuar dhe m tej trajtimi i saj.
  Ti e di q te filozofia gjja m e vshtir pr tu arritur sht gjetja e termit prkufizues t sakt.
  Duke shkuar m tej borxh Sals se na solli demokracin gjoja. Borxh Zogut se krijoi shtetin.
  Mund t'i kemi dhe borxh Hitlerit pr antiracizmin psh...Apo borxh otomanve sepse duke na sulmuar na bn t forconim identitetin me Sknderbeun.
  Prgjithsisht pra, ky koncepti i borxhit m gjen mua jasht sistemit tnd.
  Jo m kot t prmenda Econ. Edhe accesin te dija. Sepse nprmjet Guttenbergut dija u lvrua npr gjith masat e njerzve.
  Ata priftrinjt q thu ti, kishin ekskluzivitetin e dijes. Po pr kt un su kam borxh, n t kundrt amiko.


  Po jo mo tulipo, dhashe shembull per te sqaruar realitetin antik te cilin shumepak e ka parasysh, perfshire ti. Shamanet jane prifterinj e ashtu si eshte struktura e shoqerive te sotme shamanike ka qene krejt njerezimi ne te kaluaren e larget, pra shamani ishte dijetari i fisit e pastaj te pakten historia, matematika e astrologjia kane lindur neper tempuj,pastaj u bene laike. Historia ka lindur nga Mitologjia, kurse astronomia(e sotme) nga astrologjia antike.
  shif se mos duhet tu kem borxh edhe kt:

  apo t tjera sakrifica njerzish q bnin?

  A thua se kto shkenca nuk do t ekzistonin nse nuk do kishte prifta?


  Mos trego padituri te theksuar. Platoni eshte marre per baze nga vete krishterimi, saqe krishterimin e quajne fe platonike.
  Sokrati ka dhene leksione teologu te pashembullta, po ashtu aristoteli u mor gjate me ndikimin e hyjnive ne jeten e njeriut.
  Epikuri qe ca e ca e quajne Atin e materializmit( e keshtu ateizmit) ne fakt e ka bere te qarte se njeriu duhet te marre shembull nga hyjnite.

  Nuk gjej racionalitet ne therje, por ne gjakun qe del. Gjaku ka qene dhe eshte ngjizes i llahtarshem i nje grupi, si ne kuptimin gjak i njejte ashtu edhe ne sakrifikimin duke derdhur gjakun per grupin (keta quhen deshmore). Vellameria shqiptare bazohet tek pirja e Gjakut.
  Hajde hajde....
  Ore, po pse o burr i dheut duhet t marr parasysh budallqet e kristianizmit q e cilsonin dhe interpretonin Platon si u desh qejfi duke e quajtur pararends t Krishtit?
  Se nuk e di thu ti?
  Po pas shn Agustinit e di q kush kritikonte Telin, dnohej? Pse o ky sht borxhi ndaj fes q duhet t kem un?
  Po mir mre, po kta filozoft modern, edhe kta morn referenca ndaj antikve e doln antifetar, po ktu a pik referimi t prdor?
  T'i kem borxh fes, cils fe? apo thjesht besimit abstrakt n zot?
  Po kishte dhe filozof antik q ishin antifetar. Edhe antisistem. Shiko si jan ekzekutuar ca e ca.
  Un prsri nuk gjej dika racionale te gjaku i njjt, ve arsyes pr t br aleanca duke e cilsuar gjakun si simbol. Po prsri, nuk gjej racionalitet te gjaku q del prej deles me gjakun e vllamit.
  Edhe sot kto jan t tejkaluara se ke kontratat. E puns, martesore, sigurimet shoqrore, t makins etj etj etj.


  Po jo mo lale, merru ca me hobsa e Nice, se ste bejne dem e merru me pak me voltera edhe pse Volterat vdisnin per gerqine e lashte po aq sa hobsat e Nicet.

  Sipas ketyre europa duhet te kthehej ne epoken e shkelqyer greko-romake ku triumfonte racionalizmi e deshira per dijen biles me qyfyrja ishte se aristokrateve angleze u pelqente te krahasoheshin me senatoret romake saqe sipas tyre anglezet ishin romaket moderne e ashtu si Roma, Anglise i takonte civilizimi i Europes e biles me gjere.

  Skllaveria eshte indiferente ne vleresimin e racionalitetit te pergjithshem te nje epoke. Vete ameriket kur bene kushtetuten e quajten legjitime skllaverine, po kjo nuk i ben me pak racionale , benxhaminat e franklineve apo xhorxhat e washingtoneve, apo kjo nuk hedh balte mbi shprehjen se Amerika ka 230 vjet DEMOKRACI.
  Po Shqipria m shum nevoj pr Voltera ka se pr Nie. Mgjse ktij i heq kapelen pr shpjegimin e zotit.
  A thua ti q nuk hedh balt pr Amerikn.
  Ne thot G. Carlin jemi vendi i standarteve t dyfishta. Disa t bardh, luftuan me t tjer t bardh sepse donin t kishin t drejta pr t pasur n pronsi disa njerz ngjyr kafeje n lkur.

  Si mer nuk i mungo racionaliteti asaj shoqrie? ktu po flasim pr t gjet vlerat e moralit t prbotshm. a mendo ti se do jen, apo ishin gjithnj skllevr ata?
  Ka dhe evolucion social mer, prve atij natyror.

  Ata kush mo dhe per cfare ari behet fjale? I vetmi ar qe ka e kaluara quhet eksperience.
  ata q visheshin me araf dhe jetonin ktu afr meje.
  Pikrisht, pr eskperiencn flasim, po nuk biem dakort n mnyrn e interpretimit.
  Ezekiel 25-17.

 2. #22
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Sigurisht qe eshte e pakonceptueshme , kjo dihet. Njeriu mund te kete nje 'instikt fetar' si thote Fromm, por ama duhet te mesoje e mesuesi eshte prifti. Eshte njesoj si te thuash njeriu e ka logjiken natyrore prandaj ci duhet mesuesi( babai, profesori, libri etj). Kuptohet qe kjo ska kuptim.
  Shiko se ka ca kontradikta ne keto qe ke thene.
  Pike se pari me lejo te te pyes : Tu desh yt at apo jot eme qe te mesoje te merrje fryme ?

  Kalojme me tutje. Nese i referohesh Frommit beje me kujdes sepse e kam theksuar dhe diku me pare, eshte pak me i ngaterruar se sa duket. Nese do pranosh faktin qe njeriu ka "instikt fetar", atehere duhet te pranosh edhe kontekstin nen te cilin Fromm eshte shprehur, duke mos e kategorizuar fene ashtu sikurse ti.

  Kam dhe nje pyetje per ty : Nese prifti nuk te meson historite e Jezusit, apo nuk te thote qe ti ne jete duhet te jesh i mire dhe te mos vrasesh, apo nuk te thote qe te lutesh perpara ushqimit, a te ben kjo ty qe te mos jesh fetar ?

 3. #23
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Cme lodhe me gjithe kete carcaf o xfiles ( lexova se do dalin pjese te reja te telefilmit)

  Por ajo fjala "antinatyre" nuk me bind, ne fakt duhet hequr fare nga fjalori, sepse duke qene se jemi pjese e natyres, dhe pa e kuptuar ne jemi ne "gracken" e saj, sado "antinatyror" mund te duket nje veprim apo nje dika kurrsesi nuk mund te jete anti-natyre, sepse nese eshte me siguri natyra e lejoji te ishte. Por edhe nese i shohim keto gjera "antinatyrore" si eksperimente te deshtuara te natyres, perseri edhe pse te deshtuara jane pasoje e vullnetit natyror.

  Faktikisht termi antinatyre i referohet gjithckaje qe pranon te degjeneroje,apo perhap degjenerimin e ne kete kuptim perdoret. Pra natyrorja konceptohet si mire (garanton mbijetesen) dhe antinatyrorja keq( nuk garanton mbijetesen).
  Sigurisht qe natyra ne vetvete nuk eshte as e mire e as e keqe, sepse nuk eshte e gjykueshme(si duhet te jete ne te vertete Zoti,as i mire e as i keq ) por perdoret si konvencionalizem, natyrorja- mire, antinatyrorja-keq.

  E para, individi ka instiktin e anarkise, po aq edhe te rregullit. Do e shpjegoj me vone se perse duhen keto dy instikte dhe kur vihen ne pune njeri ose tjetri.
  E dyta, sado te dobeta jane keto organizma fetare nderkombetar kjo nuk hedh posht faktin qe tendencen qe shoqeria njerezore ka per krijimin e organizmave te tille


  E permenda instiktin e anarkise per te bere te ditur se cdo organizmi qe krijon njeriu i vjen fundi si pasoje e instiktit te anarkise(pra Rendi i Ri Boteror do shkaterrohet njesoj) , por kjo nuk perjashton formimin e nje organizmi te ri.

  Per te dyten, nuk eshte e vertete qe njeriu arrin me ndergjegje tek feja nderkombetare,pra eshte i predispozuar te kaloje, por per shkak te maksiformacioneve shteterore u krijuan edhe fete nderkombetare,pra nderkombetarizimi i fese varet nga shtetezimi e jo nga predispozimi i njeriut. Njeriu eshte i predispozuar te shkoje me 'ndergjegje' deri atje ku arrin stadi natyror i homogjenitetit, pra tek kombi, pra maksimumi eshte feja kombetare.

  Por nuk mund te mohojme faktin se tendenca e evulimit te shoqerise njerzore po shkon drejt rendit boteror, me hir ose me pahir, ndoshta pas 10.000 vjetesh, ndoshta pas 1000 vjetesh, ku i dihet.
  Tendenca eshte dhe ke te drejte, por vjen si pasoje e degjenerimit te njeriut,apo devoluimit te tij, fizik,moral e shpirteror. Nje individ i dobet ne keto pika eshte me i prirur te adhuroje arsyen, me te cilen mendon se ploteson kete devoluim,pavaresisht se arsyeja eshte thjesht nje mjet qe kemi me shume se kafshet ne zgjidhjen e problemeve.
  Kur te ndodhe robotizimi i plote i njeriut, nje rend boteror do krijohet, pasi eshte me e lehte te komandosh 'me dhune' nje qenie kryekeput racionale( nuk lufton askush se eshte racionale per mbijetesen e vet,pasi ne lufte ke me shume shance te vdesesh sesa kur pranon nenshtrimin, por sepse eshte racionale per mbijetesen e individeve me te cilet eshte i lidhur shpirterisht ) sesa nje qenie qe mbart ende spiritualitet.

  Pra feja duhet zhdukur e cdo forme e saj, pasi nje rend i ri nuk mund te pajtohet me ekzistencen e spiritualitetit ne individe, maksimumi i lejon nje spiritualitet te njeriut me makinen e tij(ne fakt ky spiritualitet eshte galopant edhe sot e kesaj dite )

  Po ti mendon se u bashkuan sepse i digjte b** per atdheun apo sepse i digjte per tokat e veta qe u kercenuan prej nje populli tjeter.

  Eshte e nderlidhur toka me atdheun. Pastaj mos te duket aspak cudi qe njeriu lufton edhe per ideale e aspektin ekonomik e le ne plan te dyte. Materializmi historik ka mangesi te theksuara ne shpjegimin e ngjarjeve historike. Populli ne pergjithesi eshte i prirur te udhehiqet nga nje zell patriotik apo fetar, nderkaq nese i thua hajde te luftojme se do bejme ca leke e ka me te veshtire ta pranoje.

  Pra si e shikon edhe kombet kane tendence te rriten. Kjo per faktin se jeta eshte e kundrta e shtimit te entropise, jeta eshte shtimi i rregullit dhe organizimit. Dhe ky eshte qellimi. Tani, nje komb i vogel mbase eshte me i forte ne brendesi, me i lidhur, por qellimi i evolucionit shoqeror (ashtu dhe do lloj organizmi tjeter, pra qellimi i jetes) nuk eshte thjesht te qenit me te forte fizikisht, sepse te ishte per ate pune nuk ka asgje me stabel dhe te forte fizikisht se sa vete atomi, qe arrin te copetohet vetem ne qender te yjeve. Cili ishte qellimi qe prej atomit u krijuan qenie te tilla delikate si njeriu? Qellimi eshte inteligjenca.

  E kane posi tendencen te rriten, vecse tendenca e rritjes nenkupton asgjesimin e kombeve te tjere dhe mbijetesen e ketij kombi duke u zgjeruar vazhdimisht e jo shkrirjen e kombeve ne nje.
  Qellimi eshte inteligjenca por duke qene se inteligjenca mua me del faktor natyror atehere raca me inteligjente duhet te nenshtroje racat e tjera me pak inteligjente, pasi vetem keshtu kuptohet kalimi nga atomi tek njeriu. Mos u merr shume me keto gjera se nga racist do behesh nazist.
  Sidoqofte homogjeniteti i kombit eshte i paarritshem ne praktike deri me sot. Cdo gje tjeter se si do superohet kombi ,pra te gjendet nje homogjenitet tjeter eshte thjesht hipotetike. Shteti ne bashkepunim me Fene intenacionale arrijne ta nenshtojne ndjenjen qe te con tek kombi, por qekur shteti dhe feja internacionaliste u ndane nga njeri-tjetri, kombi tregoi forcen e tij te llahtarshme. Tani duan me e zhduk po e kane kot, eshte vetem iluzion qe shkaktohet nga paqja aktuale, ku kombi humb domosdoshmerine, por sapo te filloje ndonje lufte, do shikosh si do ndizet nacionalizmi.

  Persa i perket instiktit te anarkise , qe ti e nxjerr ilac shoqeror, Frojdi ka thene se si pasoje e ndrydhjeve te instikteve e pulsioneve ne nje shoqeri, individi arrin ne nje pike shperthimi, e kjo eshte pak a shume instikti i anarkise. Riorganizimi mund te vije por edhe mund te mos vije. Shih Majat ne amerike sesi u shperbene e nuk u riorganizuan serisht.
  Cdo individ eshte antisocial ne vetvete, por varet nga edukimi qe merr. Edukimi eshte forma sesi ndrydhet antisocialiteti i individit. Zakonisht konservatoret kane marre nje edukim te forte
  prej vendit te origjines, kurse liberalet nje edukim te dobet prej vendit te origjines e ne mes te liberaleve fshihen edhe elementet revolucionare te cilet per shkak te edukimit te manget apo interesave ekonomike kryejne rolin e antisocialit. Keta jane elementet e dobet, ku instikti i anarkise shfaqet me lehte.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Qe te mos e nderlikojme shume muhabetin Hyj-Njeriu se pastaj nuk ja dalim dot as une e as ti , une nuk them qe njeriu ne menyre te ndergjegjshme tek fete kombetare apo dhe tek kombi, qe ne fillim e theksova se me te vertete njeriu eshte qenie egoiste dhe anti-sociale, por behet me hir ose me pahir, sepse per mua kultura apo feja jane produkt i subkoshiences masive. Kulturat lindin, rriten me shume lloje menyrash, dhe vdesin(vetem gijthesia eshte e perjetshme).
  Ti thua qe ka tendence qe te shkojme drejt nje organizimi me te madh, por nuk e kuptoj pse na qenka kjo si pasoje e devulimit. Ndoshta e quan devulim sepse ne nje shoqeri njeriu behet me i varur nga te tjeret, por kjo eshte nje devulim individual ne dobi te evulimit shoqeror.

  Pra tendenca eshte, dhe krijohet ne menyre te pavetedijshme.

  P.S.Per ate punen e rracave, po ne fakt sipas kesaj teorise sime i bie qe disa rraca te nenshtrojne rracat e tjera. Jam i ndergjegjshem per implikacionet.

 5. #25
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Julius e leme ate muhabetin e borxhit ndaj fese, se nje ateisti dogmatik kot sa ti flasesh.

  Ate punen e filozofeve antike antifetare nuk e sqarove se kujt i referoheshe. Mund te ndodhej ndonje tek tuk qe nuk besonte vete, por ti i replikove nje pjese times ku une thashe se gati te gjithe ishin teologe(duke iu referuar te medhenjve se te vegjlit nuk i njoh), pra kjo gati le mundesi per ndonje jashte, te cilet ti shpejton ti shfrytezosh edhe pse forma ,'gati', ta ndalon, po ty ste rruhet .

  Kontratat jane letra ,te cilat tregojne sa i ndyre eshte bere njeriu ne boten e sotme, ku cifti ben kontrate paramartesore e nga ana tjeter e hyjnizon martesen si triumf i dashurise, kesaj ndjenje supreme.

  Se ca thote Carlin shume pak e dine. Carlin nuk ben opinion publik qe mund te merret parasysh. Opinioni i sotem eshte se Amerika ka 230 vjet demokraci, perfshire epoken skllaverore, pra skllaveria nuk perben aspak problem ne vleresimin si racionale te nje shoqerie.
  Pastaj hiqe kete m.u.t perqasje neper diskutime, ku merr vecantine e do te hedhesh me te poshte te pergjithshmen .

  Pratolin nuk ka kontradikte mes 'instiktit fetar' dhe frymemarrjes. 'Instikti fetar' mund te krahasohet me ate logjik, sepse jane te dyja instikte njerezore qe kafshet nuk duket ti kene. Frymemarrja eshte per te gjithe.

  E lexova frommin dhe kontekstin ku e vendos ate shprehje e jam dakort me ate shpjegim per fene ne vetvete, por eshte vetem nje perkufizim qe e ben njeriun te predispozuar per te qene homo religiosus, por per ta kthyer predispozimin ne fakt te kryer duhet prifti e duhen rituale, perndryshe flasim per spiritualitet individual, ne mungese te formes, jo per fe.
  Frommi shpjegon suksesin e fese(ne forma nga me te ndryshmet) me ane te ekzistences se nje 'instikti fetar'.

  Kam dhe nje pyetje per ty : Nese prifti nuk te meson historite e Jezusit, apo nuk te thote qe ti ne jete duhet te jesh i mire dhe te mos vrasesh, apo nuk te thote qe te lutesh perpara ushqimit, a te ben kjo ty qe te mos jesh fetar ?

  Do e gjesh menyren te jesh fetar, po me siguri nuk ke formen kristiane te fese. Demokracia eshte forma me e perhapur fetare sipas perkufizimit Frommian te fese, sot per sot ne perendim e per kete jam dakort. Zakonisht komunizmi, nazizmi , fashizmi quhen Fe 'civile' e me cpo shohim tek fete civile duhet futur edhe Demokracia Perendimore.

  Fromm ka bere nje percaktim qe lejon mundesine e shpjegimit te duhur te fese civile, qe realisht ekziston,keshtu qe eshte me i dobishmi nga te tre. Shqiptaria eshte nje tjeter fe civile.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyj-Njeriu : 27-07-2008 m 14:36
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 6. #26
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po ju vij n ndihm dhe un juve. Deri sa t m prgjigjet baloja.

  Faktikisht termi antinatyre i referohet gjithckaje qe pranon te degjeneroje,apo perhap degjenerimin e ne kete kuptim perdoret. Pra natyrorja konceptohet si mire (garanton mbijetesen) dhe antinatyrorja keq( nuk garanton mbijetesen).
  Sigurisht qe natyra ne vetvete nuk eshte as e mire e as e keqe, sepse nuk eshte e gjykueshme(si duhet te jete ne te vertete Zoti,as i mire e as i keq ) por perdoret si konvencionalizem, natyrorja- mire, antinatyrorja-keq.
  I drejt prkufizimi i natyrores dhe m plqen q e keni transferuar temn n kt pik.
  Sepse dhe un i besoj natyrs mbi t gjitha. Duke e quajtur sistemin e natyrs si m t madhin t njohur deri m sot.
  Ne jemi pjes e ktij sistemi si nnsistem i tij. Pr rrjedhoj 'm t vegjl'. Dhe sigurisht q pa e ditur u bindemi rregullave t sistemit n fjal, i nnshtrohemi atij.

  Tendenca eshte dhe ke te drejte, por vjen si pasoje e degjenerimit te njeriut,apo devoluimit te tij, fizik,moral e shpirteror. Nje individ i dobet ne keto pika eshte me i prirur te adhuroje arsyen, me te cilen mendon se ploteson kete devoluim,pavaresisht se arsyeja eshte thjesht nje mjet qe kemi me shume se kafshet ne zgjidhjen e problemeve.
  lol a demagogu!

  Nuk sht e rastsishme thot ai miku im aty ke blogu pr teorin e budallenjve, se metafizikja mbizotroi (jo lulzoi) n kohn e mesjets.
  Arsyeja sht virtyti madhor q mund t arrij njeriu, pr ta br at t lir sipas konceptit hegelian. Dhe pr kt i duhet t shkputet nga organizmat e prbashkta t vendosura nn trysni.

  Kur te ndodhe robotizimi i plote i njeriut, nje rend boteror do krijohet, pasi eshte me e lehte te komandosh 'me dhune' nje qenie kryekeput racionale( nuk lufton askush se eshte racionale per mbijetesen e vet,pasi ne lufte ke me shume shance te vdesesh sesa kur pranon nenshtrimin, por sepse eshte racionale per mbijetesen e individeve me te cilet eshte i lidhur shpirterisht ) sesa nje qenie qe mbart ende spiritualitet.
  Dmth qnka m racionale t jesh i nnshtruar sesa i lir?
  Uau! Ke hedhur posht t paktn 300 vjet histori sociale.

  Mos e ngatrro at koncept me vetdijen mbi luftrat q jan br dhe mnyrn sesi sht fituar kjo liri. Vetdijen t sotmit nuk e kan, sidomos evropiant. Mirpo t prekshme kan frutet e ksaj lirie.
  Edhe n rast se ky lloj organizimi bie, ather nuk sht faji i arsyes q prdorin njerzit sot, por i mosprdorimit t sakt t saj. Si dhe divergjencave kulturore por mbi t gjitha sociale midis dy sistemeve konfliktual. (normal q e kupton ti ku e kam un)


  Pra feja duhet zhdukur e cdo forme e saj, pasi nje rend i ri nuk mund te pajtohet me ekzistencen e spiritualitetit ne individe, maksimumi i lejon nje spiritualitet te njeriut me makinen e tij(ne fakt ky spiritualitet eshte galopant edhe sot e kesaj dite )
  sht kjo nuk do lejohet spiritualiteti njher? Feja nuk sht mbartse eksluzive e spiritualitetit. sht deformim dogmatik i spiritualitetit.

  Pr xfiles, q i prishe mendjen me nazizmin dhe rracat...sht e vrtet q do mbizotroj qenia m e fort dhe m e prshtatshme.
  Po pik s pari kt qenie un nuk e identifikoj dot me rrac. Sepse nuk mund t bhet ky identifikim i till leht dhe arbitrarisht.
  S dyti, kjo gj ka mundsi t ndodh n mnyr natyrore. Jo t sforcuar. Nse ndodh n mnyr natyrore, nuk besoj se mund t konsiderohet dikush nazist.
  Dhe n rastin kur burimet jetsore jan t mjaftueshme pr t gjith, ather ka mundsi t mos ndodh fare nj gj e till.

  Q t kuptohemi m drejt: Nse luani do t haj, ka pr t vra zebrn. Nse sht i ngopur dhe ka ngrn nj m par nuk do e ndjek.
  T doj luani t vras t gjitha zebrat, thjesht sepse ato jan zebra, m duket se po bn vetvrasje...

  Globalizimi n kuptimin q i jap un, sht ai sistem vlerash i njehsuar q do m mundsoj t jetoj ku t dua, pa patur frik se pr shkak t bindjeve t mia politike fetare, dikush do t m vras. Sidomos nse ky dikushi merr forma t tilla t mdha si "shtet".
  Ezekiel 25-17.

 7. #27
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Skam kohe te pergjigjem si e meriton, po dy gjera shpejt e shpejt:

  1- Arsyeja nuk eshte virtyt, por mjet natyror qe i vjen ne ndihme instikteve ne zgjidhjen e problemeve te mbijeteses. Njeriu i arsyeshem nuk eshte domosdoshmerisht i virtytshem.
  Liria eshte krejtesisht subjektive kur nuk shoqerohet nga nje percaktim qe i jep drejtim.
  Ti nuk je i lire te besh kete ate dhe ate matane. Vete perkufizimi se 'Liria ime mbaron aty ku fillon e tjetrit' eshte nje bullshit , pasi une duhet te rri te shoh se ku eshte kufiri i te tjereve e me djegte Dielli po isha ne gjendje te gjej se ku fillon liria e tjetrit.

  2- Individi kryekeput racional nuk lufton per te qene i lire, pasi racionalizmi mua me thote se meqe jeta eshte pasuria ime kryesore, ne lufte une ate mund ta humbas, keshtu qe me mire rri i nenshtruar e keshtu ruaj pasurine time kryesore, jeten.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #28
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Trhiqem nga t quajturit vyrtut t arsyes. sht karakteristike e njeriut, apo mjet natyror si e quan.
  Nuk mendoj se thjesht i vjen n ndihm instiktit. sht evolimi i shndosh i tij.
  Nj njeri pa komplekse dmth pa instikte t cunguara, me pak kalitje t ktij inskti kthehet n nj njeri t arsyeshm, t llogjikshm e pse jo t virtutshm.
  Kjo lidhje mes arsyes dhe virtytit sht e thell, po m thuaj a mund t jet nj budalla i virtutshm?

  Te prcaktimi q i jep drejtim kemi kontratn shtetrore. Dmth kushtetutn me t drejtat dhe lirit e njeriut ku prfshihet liria tnde dhe e tjetrit. Ky sht sistemi referues t cilit jo vetm i binden, por e pranojn dhe shpreh vullnetin e tyre. (prsri sipas Hegel, paska gjona interesante ky)

  2 Po ather cila duhet t jet pasuria jote kryesore?
  Degradimin moral t perndimit nuk ke pse e sheh si degradim pr shkak t arsyes.
  N rast se nj individ jeton jo i lir, ai do krkoj lirin. N rast se liria i sigurohet ai nuk lufton m pr t.
  Po n kt stad q ka arritur njeriu, nuk mendoj se mund ta privosh prej esencs s tij. Sepse, njeriu i sotm modern sht produkt i historis npr t ciln ka kaluar shoqria e vet. Dhe liria e fituar tashm, sht e dhn. Shkputja emocionale e ktij njeriu me kujtesn e vet historike do e bnte at t kthehet n dele. Mirpo nuk sht ky rasti.

  Dhe po ta shpjegoj pse. Q t arrish t robrosh esencn e njeriut perndimor do duhet t thyhesh gjith hallkat e makineris sociale me t ciln ingranohet, funksionon dhe riprodhohet ky njeri.
  Kt gj se arrin dot me forcn e metafizikes. E shumta do rrzosh nja dy kulla binjake.

  T duash t vrassh njeriun racional, sht njsoj si t vrassh Fordin q t mos ket makina...
  Ezekiel 25-17.

 9. #29
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Julius e leme ate muhabetin e borxhit ndaj fese, se nje ateisti dogmatik kot sa ti flasesh.
  Nuk ka ateist dogmatik. Un nuk di ndonj.
  E di mer e di q e ke me shaka, po gjynaf q spo m jep ndonj argument tjetr pr kt pun, ta shkoqisim si kalli misri.

  Ate punen e filozofeve antike antifetare nuk e sqarove se kujt i referoheshe. Mund te ndodhej ndonje tek tuk qe nuk besonte vete, por ti i replikove nje pjese times ku une thashe se gati te gjithe ishin teologe(duke iu referuar te medhenjve se te vegjlit nuk i njoh), pra kjo gati le mundesi per ndonje jashte, te cilet ti shpejton ti shfrytezosh edhe pse forma ,'gati', ta ndalon, po ty ste rruhet .
  Nuk e di se k quan ti teolog?
  Po kundr sakrifikimeve, kundr riteve t athershme kishe nj sr t madhe njerzish.
  Q nga Plato, Ksenofoni, Lukiani, Aristoteli, Sokrati etj etj etj.

  Kontratat jane letra ,te cilat tregojne sa i ndyre eshte bere njeriu ne boten e sotme, ku cifti ben kontrate paramartesore e nga ana tjeter e hyjnizon martesen si triumf i dashurise, kesaj ndjenje supreme.
  lol mos u bj fare...
  Ti duhet t hedhsh posht gjithka duke filluar nga ertifikata tnde e lindjes. Regjistri n lagje ku banoje, emri mbiemri etj.


  Se ca thote Carlin shume pak e dine. Carlin nuk ben opinion publik qe mund te merret parasysh. Opinioni i sotem eshte se Amerika ka 230 vjet demokraci, perfshire epoken skllaverore, pra skllaveria nuk perben aspak problem ne vleresimin si racionale te nje shoqerie.
  Pastaj hiqe kete m.u.t perqasje neper diskutime, ku merr vecantine e do te hedhesh me te poshte te pergjithshmen .
  Po ty t intereson t dish t vrtetn apo si mbahet opinioni publik?
  Hebrenjt mendojn se jan komb i zgjedhur nga zoti, tani tua marrim pr t mirqn se e besojn kt gj?
  Nse nuk e quan iracionale, ather mundohu ta kthesh at sistem. Me llogjikn e sotme iracional sht.
  Ezekiel 25-17.

 10. #30
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  40
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Diskutimi ka marr nj form interesante. Ju kam lexuar me vmendje t gjithve dhe shikoj se n disa pika keni mendime t njjta pavaresisht mnyrs s ndryshme t interpretimit, q do t thoja pa hezitimin m t vogel se: "ja vlen t humbsh pak nga dita jote pr t'ju lexuar".

  Tani, shkurtimisht do shpreh mendimin tim n lidhje me pikpamjet e ktyre autorve mbi besimin fetar.

  Filluam me Zigmund Frojdin dhe pikpamjet e tij ateiste. Pr Frojdin,feja ishte thjesht nj nevoj pr t gjetur mbshtetje diku. Religjoni ishte thjesht nj iluzion dhe iluzioni duhet luftuar prderisa qellimi i njeriut sht arritja e s vrtets. Duke ecur n kt vij Frojdi arrin deri aty sa profetizon zhdukjen e fes n t ardhmen.
  N fakt kjo duket nj ide ndrrimtare dhe pak e mbshtetur n realitet. Edhe sikur feja t ishte vetm nj iluzion, s’besoj se do vinte nj dit kur ajo t zhdukej, pasi njeriu nuk sht asnjher n gjendje t clirohet plotsisht nga iluzionet e tij, aq m shum kur kto t fundit jan t lidhura me nj fush q i kalon aftsit tona perceptuese. Braktisja e iluzioneve ka qn nj ndrr e vjetr q e ka zanafilln e saj q nga antikiteti grek tek Sokrati, Platoni e m pas tek Spinoza, iluministt e deri tek mendimtart modern e post-modern. Por n fakt, historia ka treguar se vet mendimi i clirimit t plot t njeriut nga iluzionet e tij, sht iluzioni m i madh q mund t ekzistoj, aq m shum kur bhet fjal pr masat.

  Nj tjetr pikpyetje q lind nga ajo q diskutuam ka t bj me konceptin e “nevojs pr Zotin” apo “nevojs pr baba”,sic shprehet Frojdi.
  N fakt, Frojdi, ashtu si Marksi dhe Nice prpara tij, ka t drejt kur thot se Zoti sht nj “nevoj”, por problemi lind kur bhet pyetja “nga na vjen nj nevoj kaq e fort q nuk sht shuar q nga fillimet e historis njerzore e deri m sot?”, dhe pr m shum, “a do t jemi n gjendje t heqim dor nga kjo nevoj ndonjher?”.
  Fromi duket se ka t drejt kur thot se secili prej nesh ka nj fe, pasi secili ka nj sistem orientues dhe nj objekt adhurimi. Kshtu nse sipas Nices “Zoti vdiq”, ather do t bhet zot “Mbinjeriu”(q n vetvete sht nj refuzim i njeriut ‘sic ai sht’ dhe nj koncept irreal); nse sipas Marksit koncepti i Zotit duhet t zhduket ather do t bhet zot “Shteti Socialist”.
  Ather, cilit “Zot” t’i besojm?!

  Dhe dicka tjetr, kjo “nevoj pr Zotin” e pranishme gjat gjith historis njerzore, a nuk tregon n vetvete nj pafuqishmri reale q ne humant duhet thjesht ta pranojm ose m shum akoma ta besojm?
  Pyetje t tilla mbeten gjithmon pa nj prgjigje t qart dhe t prer pasi kalojn vzhgimin empirik t fakteve dhe kalojn n nj sfer hipotezash surreale, megjithat domosdoshmrisht tregojn nj tendenc dhe n kt rast tendenca sht “nevoja e prjetshme e njeriut pr Zot”.

  Tani le t kalojm tek sistemi i Jungut.
  Sikur ta thjeshtonim n nj fjali t vetme t gjith konceptin e Jungut pr dukurit fetare, ajo fjali do t ishte “Zoti gjendet tek e pandrgjegjshmja”.
  Por n nj mnyr t till Jungu e v fen n nj truall shum t paqndrueshm, ku shfaqja m e lart e dukuris fetare sht, ndrra. Pra ndrra, sipas ksaj logjike sht m e rndsishme se dogma fetare, prderisa Zoti gjendet n t pandrgjegjshmen.
  N fakt, Fromi ka t drejt kur thot se, sipas logjiks s Jungut, cmenduria i bie t jet dukuria m e lart fetare, prderisa cmenduria sht nj prvoj trsisht e pandrgjegjshme.

  Sistemi i Fromit duket m koherenti dhe m i qarti. Fromi e sheh fen nn dritn e humanizmit dhe pranon vetm ato pjes t religjonit t cilat nuk i shkojn ndesh dashuris pr njeriun,liris dhe t vrtets.
  Mirpo asnj fe nuk mund t jet humaniste n sensin e pastr rilindas t fjals. Kujtojm se humanizmi i thot njeriut “ti mundesh”, ndrsa sistemet fetare i thon njeriut “ti nuk mundesh”, ose m mir “ti nuk mundesh pa Zotin”. “Ti nuk mund t realizosh t mirn pa Zotin”, “ti nuk mund t njohsh drejtsin pa Zotin”, “ti nuk mund t fitosh jetn e prjetshme pa Zotin” etj.

  Pr mendimin tim, besimi fetar mbetet gjithmon ashtu si thot Paskali “nj bast n errsir”, ndrsa “Zoti – nj qnie q rri pas reve pr t mos gllabruar lirin ton”. Liri do t thot ta pohosh ose ta mohosh At,do t thot zgjedhje dhe jo domosdoshmri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 28-07-2008 m 10:27

 11. #31
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  feja lindi ne momentin kur homo sapiens fitoi ndergjegjen dhe filloi te mendonte,bente shume pyetje per egzistencen e tij dhe te universit por nuk merrte pergjigje.ne kte pike filloi te jepte pergjigje vete,duke krijuar lloj lloj kultesh pagane ne fillim,pastaj me kalimin e kohes elaboroi kultet dhe kaloi nga paganizmi ne monoteizem.
  kjo i sherbeu klasave me pushtet per te mbajtur ne injorance dhe shtypje pjesen tjeter te njerzve,dhe sot e kesaj dite ky eshte qellimi i fese,shikoni masen e madhe injorante 1 miliardeshe islamike,ata mund ti komandosh fare lehte,ju nxjerr quronin perpara dhe ata automatikisht kthehen ne robote,ata nuk mendojne me me trunin e tyre,ata mendojne me
  trunin e nje analfabeti qe ka jetu nja 14 shekuj me pare.
  dhe gjeja me e habiteshme eshte se kjo mase e madhe miliardeshe injorantesh totale islamike jetojne ne epoken e cybernetikes,ku shkenca ka perparuar me hapa gjigande dhe ju ka dhene pergjigje shume mistereve qe mundonin njeriun.

 12. #32
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kjo lidhje mes arsyes dhe virtytit sht e thell, po m thuaj a mund t jet nj budalla i virtutshm?

  ehe shume e thelle eshte Po mire, sipas teje qe me ben kete pyetje , virtyti nuk eshte produkt i arsyes ? Apo meqe tani virtyti quhet i superuar, e meqe ne te sotmit jemi te arsyeshem qe nuk e pranojme me i bie qe virtyti paska qene produkt i te paarsyeshmes . Virtyti eshte produkt i arsyes e perfaqeson nje simbol te domosdoshem per njeriu. Meqe simbolet(psh nje menyre sjelljeje qe cilesohet si virtyt, eshte ne fakt nje simbol qe te percohet nga e shkuara) i perkasin njerezve idealisto-romantiko-konservatore , atehere simboli nuk perben argument, keshtu qe eshte i paarsyeshem. Shiko se deri ketu ka arritur 'raca jote'

  Po ather cila duhet t jet pasuria jote kryesore?
  Imja eshte familja. Nuk do hezitoja nje cast te vrisja njerez per te, le te me kushtonte jeten.

  Degradimin moral t perndimit nuk ke pse e sheh si degradim pr shkak t arsyes.

  Perkundrazi, shkaku eshte keqperdorimi i arsyes apo i menyres se trajtimit te saj. Dihet qe ekstremet jane te demshme, keshtu qe edhe ekstremizimi i perdorimit te arsyes jep prodhime te demshme . Shiko c'eshte bere me instiktin seksual.
  Njeriu duhet te riprodhohet prandaj natyra i dha mjetet e nevojshme. Natyra e pa kenaqesine si 'mjet' te nevojshem per nxitjen e riprodhimit. Nese nuk do kishte kenaqesi ne seks, njeriu do ishte zhdukur, mjaft te shohim sesi mungesa e kenaqesise ne seks i ben pederastet te shpojne vrima qe s'jane bere per ate pune. Pra devijimi i instiktit sjell zhdukje te njeriut.
  Tani njeriu duke perdorur arsyen, filloi te cnatyroje instiktin seksual.
  Arsyeja thote qe meqe une ndjej kenaqesi , atehere akti seksual eshte ne radhe te pare burim kenaqesie. Kjo menyre te arsyetuari ka sjelle pallime fantastike e nuk perben problem ne vetvete.
  Por meqe eshte burim kenaqesie e njeriu duhet te kerkoje lirine e kenaqesine nga jeta, atehere plasen orgjite me sfond kenaqesie e jo riprodhimi( keto beheshin ne antikitet neper tempuj) si dhe Pederastia filloi te shihej jo me si devijim seksual, por si e drejte e njeriut per te kerkuar kenaqesine e lumturine e kjo gje quhet e arsyeshme.
  Pra arsyeja duke u perdhunuar prodhoi nje kunderarsye e cila ne fakt mbahet per 'arsye te kulluar'.
  Pra ne perendim kemi nje keqperdorim te arsyes, keshtu qe nxitet degjenerimi moral.

  Shkputja emocionale e ktij njeriu me kujtesn e vet historike do e bnte at t kthehet n dele
  Po te bo efekt hegeli mer dele

  Q t arrish t robrosh esencn e njeriut perndimor do duhet t thyhesh gjith hallkat e makineris sociale me t ciln ingranohet, funksionon dhe riprodhohet ky njeri.
  Kt gj se arrin dot me forcn e metafizikes. E shumta do rrzosh nja dy kulla binjake.


  Jo te gjitha hallkat, sepse per te keputur nje zinxhir mjafton te keputesh nje hallke. Nje hallke e njeriut perendimor eshte krishterimi pa te cilin nuk mund te konceptohen psh toleranca e cila eshte nje interpretim i bukur , jo i mesimeve te priftit, por i mesimeve direkte te njeriut me tolerant te te gjitha koherave, Jezu Krishtit,apo barazia qe gjendet tek shprehja, 'jemi te gjithe dele te perendise'. Eshte paradoksale sa larg moralit kristian ishte krishterimi me prifterinjte pushtetare e sa afer eshte ne disa pika demokracia. Biles paradoksi kishtar behet me i thelle, kur mendojme se Krishti mesonte se 'Me lehte hyn deveja ne vrimen e gjilperes,sesa i pasuri ne mbreterine e Zotit' nderkaq partite kristiane jane politikisht TE DJATHTA.

  Me keto dua te them se shkeputja e plote nga metafizika kristiane, do e beje perendimorin te humbase nje pike referimi te jashtezakonshme te cilen gjithsesi per momentin po e shfrytezon si model per demokracine. Por demokracia eshte shume e dobet, pasi lidh koncepte morale me
  nje ekonomicizim te llahtarshem, keshtu qe eshte lehtesisht e thyeshme nga nje sistem metafizik i paster. Sipas nje sociologu qe sja mbaj mend emrin, Perendimi ka frike te perballe islamin , keshtu qe e merr me te mire duke pranuar islamiket ne gjirin e vet, e kjo frike shprehet ne pranimin e vazhdueshem te modeleve antidemokratike qe islamiket fusin ne shoqerine perendimore.
  Sipas meje vjen ngaqe islamiku shihet ekskluzivisht si konsumator , keshtu qe si i tille nuk mund te jete i demshem. Por islamiku nuk e sheh veten si konsumator, po si homo religiosus.
  Lufta e njeriut perendimor qe po shkon gjithnje e me shume drejt homo economikus dhe homo religiosus islamik do zere gjithe pjesen e dyte te ketij shekulli, biles mund te themi se ne format e luftes se ftohte e kemi tashme te pranishme.
  Si i tha ferra trendafilit : Dua nje cope vend te vockel , cte kushton ty ?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #33
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Frojdin e shof si nje Prognozues Skandaloz ne Fushen Kriminogjene ,e te mos flasim per per fusha me te nderlikuara siq eshte Filozofia Religjioze,ku supozoj se i dalin te gjitha materjet Karikatura...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Frojdin e shof si nje Prognozues Skandaloz ne Fushen Kriminogjene ,e te mos flasim per per fusha me te nderlikuara siq eshte Filozofia Religjioze,ku supozoj se i dalin te gjitha materjet Karikatura...
  fare eshte "Filozofia Religjoze"?
  dhe a je ti folozof religjoz?

 15. #35
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  fare eshte "Filozofia Religjoze"?
  dhe a je ti folozof religjoz?
  "Religjioni eshte Nje Filozofi , ata qe mund te kuptojn kete Filozofi ,jan Besimtar dhe ata qe deshtojn ta kuptojn kete Filozofi jan Pabesimtar"

  Nuk jam Filozof ,por kam kuptuar kete Filozofi dhe si rezultat jam besimtar ...

  Te me falni per nderhyrjen,vazhdoni ku ju nderpreva ,se skam qfar te shtoj ne kete tem...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga J@mes_Douglas Lexo Postimin
  Sistemi i Fromit duket m koherenti dhe m i qarti. Fromi e sheh fen nn dritn e humanizmit dhe pranon vetm ato pjes t religjonit t cilat nuk i shkojn ndesh dashuris pr njeriun,liris dhe t vrtets.
  Mirpo asnj fe nuk mund t jet humaniste n sensin e pastr rilindas t fjals. Kujtojm se humanizmi i thot njeriut ti mundesh, ndrsa sistemet fetare i thon njeriut ti nuk mundesh, ose m mir ti nuk mundesh pa Zotin. Ti nuk mund t realizosh t mirn pa Zotin, ti nuk mund t njohsh drejtsin pa Zotin, ti nuk mund t fitosh jetn e prjetshme pa Zotin etj.
  Duke qene se po pergjithesojme fene si nje sistem kulture me norma dhe rregulla si orientim per individin atehere mund te themi se ka dhe fe humaniste, nese me fe nuk nenkuptojme vetem ato monoteiste apo fete qe kane nje qenie te mbinatyrshme si adhurim.
  Shembull i nje feje humaniste (edhe pse ne dukje jo e tille) eshte Satanizmi LaVeyan apo rryma te ngashme satanike te cilat nuk duhen ngaterruar kurrsesi me Satanizmin Teist pasuesit e te cilit perve objektit te adhurimit nuk kane shume ndryshim nga besimtaret monoteist(dukeq qene dhe vete besimi i satanizmit teist ne thelb monoteist me Satanin si te vetmin Zot te vertete).
  Satanizmi LaVeyan duke qene qartesisht i ndikuar nga A.E.Crowley eshte dhe nje nder te preferuarit e mi, edhe pse pranoj se e njoh shume perciptazi kete lloj satanizmi me aq sa kam mundur te shoh eshte e qarte (bazuar dhe ne frymezuesin e ketij besimi) se "Ti mundesh pa ndihmen e askujt". Ne thelb predikohet evulimi personal, fizik, intelektual dhe shpirteror duke ndjekur praktika te huazuara nga kultura dhe filozofi te ndryshme. Crowley (ashtu si H.P.Blavatsky) eshte perpjekur te marre ajken e do sistemi filozofik duke kerkuar per pikat e perbashketa dhe universale te ketyre sistemeve te besimit.
  Per ti rene shkurt, doja thjesht te vija ne dukje se mund te kete dhe ka "fe" humaniste.

  Tani le t kalojm tek sistemi i Jungut.
  Sikur ta thjeshtonim n nj fjali t vetme t gjith konceptin e Jungut pr dukurit fetare, ajo fjali do t ishte Zoti gjendet tek e pandrgjegjshmja.
  Por n nj mnyr t till Jungu e v fen n nj truall shum t paqndrueshm, ku shfaqja m e lart e dukuris fetare sht, ndrra. Pra ndrra, sipas ksaj logjike sht m e rndsishme se dogma fetare, prderisa Zoti gjendet n t pandrgjegjshmen.
  N fakt, Fromi ka t drejt kur thot se, sipas logjiks s Jungut, cmenduria i bie t jet dukuria m e lart fetare, prderisa cmenduria sht nj prvoj trsisht e pandrgjegjshme.
  Embelsira per ne fund . Me terhoqi jashte mase ky paragraf dhe sidomos ajo pjesa ne te zeze. Ne thelb jam shume dakord me "Zoti gjendet tek e pandergjegjshmja". Por doja te komentoja pak ate punen e mendurise si nje pervoje teresisht e pandergjegjshme dhe per rrjedhoje si nje manifestim i vetedijes se zotit.
  Para nje viti po lexoja mbi TAROT (TARO = ROTA = RROTA E FATIT, ORAT TORA ATOR = FLET LIGJI i HATOR , nga e merr emrin arti i te parit te se ardhmes me anen e letrave). Pa hyre ne detaje mbi TARO qe eshte nje nder themelet e simbologjise okulte e lidhur ngushte ne mos produkt i drejt per drejte i numerologjise se KABBALAH, figura numer 0 ,burimi i gjithkaje, zanafilla quhet pikerisht "I menduri" (LE MAT, IL MATTO).
  Menyra se si paraqitet "I menduri" ne letra ndryshon ne varesi te llojeve te ndryshme te letrave TAROT nga autore te ndryshem, por ne thelb paraqitet nje i mendur. Mund te konsultoni do liber apo reference mbi TAROT dhe do te gjeni afersisht komente te tilla mbi figuren e te mendurit si:

  1-Marre nga "Georgelle - How to do Tarot Cards":
  "Can Stand Before the Cause of Causes"(Mund te qendroje perpara Shkakut te Shkaqeve[zotit?])

  2-Crowley ne librin e tij "The Book of Thot"(Libri i Thot) qe studion ne thellesi pikerisht TAROT megjithese ve ne dyshim se ndofta titulli i letres "I mendur" eshte nje keqinterpretim i "Le Mat" qe nuk eshte "I mendur" ne frengjisht por ne fakt perendesha egjyptiane "MAAT". Megjithate ndersa ben krahasimet me disa kultura ne veanti me ate Keltike duke permendur "The Great Fool of Celtics(Dalua)"(Budallai i madh i Kelteve) nder te tjera thote:
  Salvation, whatever salvation may mean, is not to be obtained on any reasonable terms. Reason is an impasse, reason is damnation; only madness, divine madness, offers an issue. The law of the Lord Chancellor will not serve; the law-giver may be an epileptic camel-driver like Mohammed, a megalomaniac provincial upstart like Napoleon, or even an exile, three-parts learned, one part crazy, an attic dweller in Soho, like Karl Marx. There is only one thing in common among such persons; they are all mad, that is 'inspired'. Nearly all primitive people possess this tradition, at least in a diluted form. They respect the wandering lunatic, for it may be that he is the messenger of the Most High. "This queer stranger? Let us entreat him kindly. It may be that we entertain an angel unawares".
  Perkthim:
  Shpetimi, faredo kuptimi mund te kete shpetimi, nuk perftohet nepermjet arsyes. Arsyeja eshte nje rruge qorre, arsyeja eshte mallkim; vetem menduria, menduria hyjnore, ofron nje perfundim. Ligji i Lord Chancellor nuk do te sherbeje; ligj-dhenesi mund te jete nje ngares deveje epileptik si Muhamedi, nje maniak megaloman i deshtuar provincial si Napoleoni, ose edhe nje i debuar, 3/4 i mesuar, 1/4 i mendur, nje banues ne papafingo ne Soho, si Karl Marks. Ka vetem nje gje te perbashket mes ketyre personave; ata jane te gjithe te mendur, qe eshte 'te frymezuar'. Pothuajse te gjithe njerezit primitive kane kete tradite, te pakten ne nje form me te dobet. Ata respektojne lunatikun e perhumbur, sepse mund te jete qe ai eshte mesazheri i Me Te Lartit. "Ky i huaj i mendur? Le ta trajtojme ate me miresjellje. Mundet qe padashje ne te defrejme nje engjell".

  3-Ne nje liber tjeter "Omar e Zaira - Tarocchi, I poteri Magici" ne komentimin e figures se te mendurit nder te tjera thuhet:
  Il personaggio della nostra carta indossa la veste buffonesca dei giullari del Medio Evo, gli unici che potevano dire le verit pi sgradevoli anche al re, protetti dal segno della pazzia che li assimilava al mondo divino, escludendoli dalle leggi che governano il mondo degli uomini. La follia una scintilla divina, un'ambiguo segno di privilegio da parte degli dei che tutta la comunita riconosceva....
  Perkthim:
  Personazhi i letres sone vesh rrobat qesharake te lolove te Mesjetes, te vetmit qe mund ti thonin dhe mbreterve te vertetat me te pakendshme, te mbrojtur nga shenja e mendurise qe i asimilonte ne boten hyjnore, duke i perjashtuar nga ligjet qe qeverisin boten e njerzve. Cmenduria eshte nje shkendije hyjnore,nje shenje e dykuptimte e privilegjit nga ana e perendive qe njihej nga i gjithe komuniteti....

  Citova 3 autore te rrymave te ndryshme si shembull per te pare se si e komentojne titullin e letres numer 0 te TAROT. Mund te gjeni shume referenca te tjera per te verifikuar se te gjithe jane dakord mbi lidhjen e mendurise (le te bejme dallimin mes psikopatise dhe mendurise ) dhe frymezimit hyjnor, simbol i spontanitetit, ndjekjes se instiktit te brendshem, te pandergjegjshmes.

  P.S.Tarot ne ndryshim me besimin e pergjithshem nuk eshte thjesht nje mjet per te "parashikuar fatin" por nje art mbartes i nje kodi te lashte sa vete njerzimi. Sa per info per te mos e banalizuar kete art kaq te lashte dhe mbartes sekretesh te fshehura me ate imazhin qe te gjithe kane si letra fallxhoresh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 28-07-2008 m 21:12

 17. #37
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ehe shume e thelle eshte
  I ke gjet fundin ti? :P

  Po mire, sipas teje qe me ben kete pyetje , virtyti nuk eshte produkt i arsyes ? Apo meqe tani virtyti quhet i superuar, e meqe ne te sotmit jemi te arsyeshem qe nuk e pranojme me i bie qe virtyti paska qene produkt i te paarsyeshmes . Virtyti eshte produkt i arsyes e perfaqeson nje simbol te domosdoshem per njeriu. Meqe simbolet(psh nje menyre sjelljeje qe cilesohet si virtyt, eshte ne fakt nje simbol qe te percohet nga e shkuara) i perkasin njerezve idealisto-romantiko-konservatore , atehere simboli nuk perben argument, keshtu qe eshte i paarsyeshem. Shiko se deri ketu ka arritur 'raca jote'
  Virtuti nuk sht i superuar, apo i tejkaluar. Virtuti mund t jet stadi superior i vet arsyes.
  Por problemi qndron n sistemin e referimit q merr parasysh. Virtuti uditsisht duket se lulzon n kohra jo shum racionale dhe shfaqet jo si simbol por prjashtim nga gjendja e krijuar. sht dalje nga rregullat e zakonshme, sht sfid q i bhet iracionales.
  N nj shoqri racionale, virtyti nuk sht prjashtimi i rregullit, por sht rregulli vet.

  Si thot nj shprehje: "Pa t hidhurn, e mbla nuk do dukej kaq e mbl". Pikrisht sepse sht e hidhura rregull t shijon m shum e mbla.

  Mos mendo se virtyti i prket racs tnde ekskluzivisht. Sepse do t krkoja t jepje prkufizimin e virtutit pastaj.

  Imja eshte familja. Nuk do hezitoja nje cast te vrisja njerez per te, le te me kushtonte jeten.
  Mir, ktu m gjen dakort se familja sht brthama e shoqris. Dhe prishja e familjes n perndim nuk sht produkt i prdorimit t teprt t arsyes, prkundrazi.
  Sfida m e madhe prpara njeriut modern sht individualizmi i tij tepr egoist por kjo nuk mund t tejkalohet me prdorimin e shembujve t pavlefshm m fetar.  Perkundrazi, shkaku eshte keqperdorimi i arsyes apo i menyres se trajtimit te saj. Dihet qe ekstremet jane te demshme, keshtu qe edhe ekstremizimi i perdorimit te arsyes jep prodhime te demshme . Shiko c'eshte bere me instiktin seksual.
  Nuk besoj se mund t barazosh instiktin at seksual sidomos me arsyen.
  Edhe bie n kontradit duke thn keqprdorimi i arsyes. Keqprdorimi i arsyes sht defienc munges e arsyes vet.


  Njeriu duhet te riprodhohet prandaj natyra i dha mjetet e nevojshme. Natyra e pa kenaqesine si 'mjet' te nevojshem per nxitjen e riprodhimit. Nese nuk do kishte kenaqesi ne seks, njeriu do ishte zhdukur, mjaft te shohim sesi mungesa e kenaqesise ne seks i ben pederastet te shpojne vrima qe s'jane bere per ate pune. Pra devijimi i instiktit sjell zhdukje te njeriut.
  Tani njeriu duke perdorur arsyen, filloi te cnatyroje instiktin seksual.
  Arsyeja thote qe meqe une ndjej kenaqesi , atehere akti seksual eshte ne radhe te pare burim kenaqesie. Kjo menyre te arsyetuari ka sjelle pallime fantastike e nuk perben problem ne vetvete.
  Por meqe eshte burim kenaqesie e njeriu duhet te kerkoje lirine e kenaqesine nga jeta, atehere plasen orgjite me sfond kenaqesie e jo riprodhimi( keto beheshin ne antikitet neper tempuj) si dhe Pederastia filloi te shihej jo me si devijim seksual, por si e drejte e njeriut per te kerkuar kenaqesine e lumturine e kjo gje quhet e arsyeshme.
  Pra arsyeja duke u perdhunuar prodhoi nje kunderarsye e cila ne fakt mbahet per 'arsye te kulluar'.
  Pra ne perendim kemi nje keqperdorim te arsyes, keshtu qe nxitet degjenerimi moral.
  Arsyeja e keqprdorimit t arsyes time ma dobson aq shum arsyetimin pr postimin tnd sa me arsye nuk po gjej arsye te kuptimi i tij.

  njeriu nuk e ka gjetur ekuilibrin q ka prishur vet, pr ta rregulluar m pas po vet. Se kisha postuar nj tem dikur n lidhje me "virgjrin, moralin dhe prezervativin. Ja ta sjell, edhe e diskutojm atje. (mund t kem ndryshuar dhe mendje pr at tem :P nejse do jet surpriz. lol)


  Jo te gjitha hallkat, sepse per te keputur nje zinxhir mjafton te keputesh nje hallke. Nje hallke e njeriut perendimor eshte krishterimi pa te cilin nuk mund te konceptohen psh toleranca e cila eshte nje interpretim i bukur , jo i mesimeve te priftit, por i mesimeve direkte te njeriut me tolerant te te gjitha koherave, Jezu Krishtit,apo barazia qe gjendet tek shprehja, 'jemi te gjithe dele te perendise'. Eshte paradoksale sa larg moralit kristian ishte krishterimi me prifterinjte pushtetare e sa afer eshte ne disa pika demokracia. Biles paradoksi kishtar behet me i thelle, kur mendojme se Krishti mesonte se 'Me lehte hyn deveja ne vrimen e gjilperes,sesa i pasuri ne mbreterine e Zotit' nderkaq partite kristiane jane politikisht TE DJATHTA.
  Interesante ajo me bold pr ta filluar nga fundi, sepse tregon:
  S pari, krishtrimi sht vn prsri (edhe me vlerat q po krkon t ruaj) n pozicion mbrojtjeje. Hera e fundit q vlerat e krishtera kan qn n pozicion t djatht (pra ruajts, konservator) kan qn n Revolucionin Francez. Ktu fillon e u bie kmbanave Kanti... Ikm nga tufa e Hegelit tash.

  S dyti, alienimi i krishtrimit tregon se nuk e ka shum t gjat arsyen pr t rrojtur akoma.
  S treti, t gjitha parimet e krishtera, me filozofin e tyre t bashksis, etj i gjen t vna n zbatim ku thu ti? Te vendet ateiste. Organizimin social q kan Suedia, Danimarka, Zvicra, deri diku Franca -jan vendet m ateiste por po i qndrojn 'besnike" filozofis s krishter. Psh e mban mend 1/10 e pasuris n tempull? Gjobat n Suedi i paguajn sipas % s pasuris. E? Bukur apo jo?

  Me keto dua te them se shkeputja e plote nga metafizika kristiane, do e beje perendimorin te humbase nje pike referimi te jashtezakonshme te cilen gjithsesi per momentin po e shfrytezon si model per demokracine.
  Jo mor Hyll jo. Pse po shfrytzoka krishtrimin? Po shfryzton idealet e revolucionit francez. Ka qn nj sfid ndaj krishtrimit ky 200 vjear. Madje me fitoren e ksaj sfide u siguruar kjo mnyr jetese q bjm ne sot.


  Por demokracia eshte shume e dobet, pasi lidh koncepte morale me
  nje ekonomicizim te llahtarshem, keshtu qe eshte lehtesisht e thyeshme nga nje sistem metafizik i paster. Sipas nje sociologu qe sja mbaj mend emrin, Perendimi ka frike te perballe islamin , keshtu qe e merr me te mire duke pranuar islamiket ne gjirin e vet, e kjo frike shprehet ne pranimin e vazhdueshem te modeleve antidemokratike qe islamiket fusin ne shoqerine perendimore.
  Nuk mendoj se perndimi ka frik. Po ka kujtes historike n dm t vet. T mos harrojm si jan sjell ndaj hebrenjve. Kshtu q Evropa druhet. Pastaj mospasja e nj politike t prbashkt evropiane, nuk e ndihmon shum evropn. M shum se frik, Evropa ka inerci. Nse do t vepronte si bashkim i vrtet politiko ekonomik, ather do i bnte ball shum mir. Mirpo kjo demokraci e vendosur n mnyr t till e ndar mes shtetesh, t vna gjithashtu n konkurrenc ekonomike mes tyre, i bn t lshojn pe. (pr momentin)
  T mos harrojm Makiavelin ama, n momentin q nj shtet m i lir pushtohet nga nj tjetr me parime m pak liberale, ather ky i dyti nuk e pushton dot. As ka pr ta br.

  Sipas meje vjen ngaqe islamiku shihet ekskluzivisht si konsumator , keshtu qe si i tille nuk mund te jete i demshem. Por islamiku nuk e sheh veten si konsumator, po si homo religiosus.
  Lufta e njeriut perendimor qe po shkon gjithnje e me shume drejt homo economikus dhe homo religiosus islamik do zere gjithe pjesen e dyte te ketij shekulli, biles mund te themi se ne format e luftes se ftohte e kemi tashme te pranishme.
  Si i tha ferra trendafilit : Dua nje cope vend te vockel , cte kushton ty ?
  Islami shikohet si komunizmi i shek 21. Ngjan jasht mase, ve organizimin nuk e ka shtetror, por m t hapur dhe kjo e bn m t rrezikshm. Pra biem prsri pre i dashur mik, i materializmit historik t Marksit. (pse kaq leht shkputja e?)

  Ecuria normale pr mendimin tim, do t ishte hapja e nj fronti t gjer Perndim-Islam, ndonj luft e madhe, ndrhyrje amerikane si gjithnj, se kta kan fituar imunitet ndaj ktyre ndrhyrjeve n tokn e tyre.
  (po t shohsh, ateistt e egr, kan ikur t gjith n Amerik, madje dhe ish komunista si Hitchens) sepse e kan kuptuar aty qndron fronti.
  Shiko dhe tjetrn me kujdes: n momentin q bjn propagand tejet racionale, dmth pr heqjen e deluzionit t zotit, nga ana tjetr jan t ndrgjegjshm pr rrezikshmrin e islamit deri sa pa frik mund t firmosnin ndonj bomb atomike si "racionale" ndaj vendeve t vaps s madhe.
  Ezekiel 25-17.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Julius Lexo Postimin
  Islami shikohet si komunizmi i shek 21. Ngjan jasht mase, ve organizimin nuk e ka shtetror, por m t hapur dhe kjo e bn m t rrezikshm. Pra biem prsri pre i dashur mik, i materializmit historik t Marksit. (pse kaq leht shkputja e?)
  Shume dakord ne kete pike. Kur isha ne shkolle nje profesor i im i turqishtes ne nje bisede qe po benim pohoi me shume bindje se komunizmi ngjan shume me islamin . Dhe une nuk mundet te jem vese dakord .

  Megjithate , le te perpiqemi te mos e drejtojme biseden drejt analizes se thelle te nje feje te caktuar por me shume pikave te perbashketa qe kane fete dhe sistemet kulturore ne pergjithesi.

 19. #39
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Shume dakord ne kete pike. Kur isha ne shkolle nje profesor i im i turqishtes ne nje bisede qe po benim pohoi me shume bindje se komunizmi ngjan shume me islamin . Dhe une nuk mundet te jem vese dakord .
  Po si nuk ngjan.
  Krahaso Rusin dal nga feudalizmi me Arabin e paindustrializuar akoma.
  Klasat prfaqsuese t islamit (kryesisht puntor, antikapitalist, antiamerikan, ish t burgosur, njerz me ngjyr etj).

  Rritja e islamit i detyrohet kryesisht bindjeve politike t atyre q e prqafojn, dhe sjellja e amerikanve nuk ndihmon pr ta ndalur, se 'sht e vrteta jan sjell keq. Kshtu m tej nse sht pr tu goditur duhet br shpejt, ndryshe perndimi do prfshihet nga nj zinxhir reaksionar ngjarjesh q do e ojn t paktn 300 vjet pas n koh.
  Ezekiel 25-17.

 20. #40
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Virtuti nuk sht i superuar, apo i tejkaluar. Virtuti mund t jet stadi superior i vet arsyes.
  Aman pet at' Diell, virtyti eshte produkt i arsyes e nuk mund te jete stad i arsyes. Nuk ka nje virtyt qe zevendeson arsyen,sepse buron prej saj ,keshtu qe edhe nese do flisnim ne terma cilesie eshte perhere inferior.

  Virtuti uditsisht duket se lulzon n kohra jo shum racionale dhe shfaqet jo si simbol por prjashtim nga gjendja e krijuar. sht dalje nga rregullat e zakonshme, sht sfid q i bhet iracionales.

  Si mund te thuash qe virtyti mund te jete stadi superior i arsyes dhe pastaj te quash epokat e shkelqimit te tij , si jo shume racionale ?
  Kur te them shiko deri ku ka arritur 'raca jote' ,se them kot.
  Virtyti shfaqet masivisht atehere kur qendra e vemendjes eshte njeriu dhe sjelljet e tij ne shoqeri,problematikat e perbashketa. Cfare virtyti pretendon ti ne nje epoke kur qendra e vemendjes eshte si te behen dollare ?

  Jo mor Hyll jo. Pse po shfrytzoka krishtrimin? Po shfryzton idealet e revolucionit francez. Ka qn nj sfid ndaj krishtrimit ky 200 vjear. Madje me fitoren e ksaj sfide u siguruar kjo mnyr jetese q bjm ne sot.


  Po shfrytezon filozofine kristiane, jo krishterimin e praktikuar. E te tregova se toleranca e barazia jane pika kyce te filozofise se Krishtit.
  Idealet e revolucionit francez : liberte, egalite, fraternite jane qartesisht te shprehura ne Ungjill. Thuhej asokohe: Kur Adami punonte token dhe Eva tirrte lesh , kush ishte atehere Fisniku ?
  Biles protestanizmi ishte rebelim pikerisht ndaj sistemit katolik , i cili akuzohej si pjelle e djallit.
  Lere pastaj puritanizmin qe eshte forma me e 'sakte' e krishterimit biblik.

  Ndarja nga krishterimi shteteror, jo nga krishterimi si filozofi e Krishtit. Nicja te cilin kam vene re se e permend shpesh, ashtu si gjithe ateistet, ishte kunder pikerisht moralit kristian si barazia, perkujdesja ndaj te varferit, toleranca etj. Kur te mbarosh Hegelin futju Nices, se do jesh me ne gjendje ta lexosh pa e paragjykuar,pasi Nicja paragjykohet nga vete lexuesi dhe nuk pranohet.
  Nicja ishte Ateist, por nuk ishte Afetar, po kete dallim kush e lexon Nicen me mendere nuk eshte ne gjendje ta shohe.
  Menyra e sotme e jeteses vjen nga Dollari. Vetem kur u dollarizua shoqeria ne fund te shek 19 filluan te praktikohen idealet e rev. francez. Jemi sot pikerisht si produkt i dollarit shume me teper sesa i idealeve te ndonje periudhe. Ku mungon dollari, menyra e jeteses perendimore i le vendin nje menyre tjeter. Kjo tregon edhe sa siperfaqesore eshte menyra 'jone' e jeteses.

  Nuk mendoj se perndimi ka frik. Po ka kujtes historike n dm t vet. T mos harrojm si jan sjell ndaj hebrenjve. Kshtu q Evropa druhet. Pastaj mospasja e nj politike t prbashkt evropiane, nuk e ndihmon shum evropn. M shum se frik, Evropa ka inerci.

  Frike ta perballe mor plak. Kur ti e di qe dicka duhet perballuar, por nuk e perball, cfare quhet kjo, nuk quhet frike? Pastaj mund te nxjerresh nga bagazhi jot forma te ndryshme, por thelbi eshte frika.

  Islami shikohet si komunizmi i shek 21. Ngjan jasht mase, ve organizimin nuk e ka shtetror, por m t hapur dhe kjo e bn m t rrezikshm. Pra biem prsri pre i dashur mik, i materializmit historik t Marksit. (pse kaq leht shkputja e?)

  Cfare komunizmi mer babe, eshte gabim i pamase te krahasosh islamin me komunizmin. Komunizmi eshte thelbesisht sistem qe buron nga pahnxjerrja e eficences ekonomike te nje bashkesie. Marksi e shihte te natyrshem komunizmin ,pasi sipas tij eficenca e komunizmit eshte me e madhe se e kapitalizmit.
  Islami eshte sistem qe buron nga pahnxjerrja e eficences sociale te nje bashkesie. Islami as e can koken per mireqenien ekonomike, por vetem per ate shpirterore.
  Islami dhe komunizmi prodhojne 2 njerez krejtesisht te kundert.

  Pastaj qe kane forma te perbashketa kjo eshte e natyrshme, pasi jane 2 sisteme qe kerkojne uniformitetin e individeve por kjo thjesht sa verteton se Komunizmi eshte Fe civile,pra kane elemente te perbashket sepse perafrojne si Fe, megjithese njera Fe me gjithe kuptimin e fjales, kurse tjetra Fe civile.

  Ecuria normale pr mendimin tim, do t ishte hapja e nj fronti t gjer Perndim-Islam, ndonj luft e madhe, ndrhyrje amerikane si gjithnj, se kta kan fituar imunitet ndaj ktyre ndrhyrjeve n tokn e tyre.
  (po t shohsh, ateistt e egr, kan ikur t gjith n Amerik, madje dhe ish komunista si Hitchens) sepse e kan kuptuar aty qndron fronti.
  Shiko dhe tjetrn me kujdes: n momentin q bjn propagand tejet racionale, dmth pr heqjen e deluzionit t zotit, nga ana tjetr jan t ndrgjegjshm pr rrezikshmrin e islamit deri sa pa frik mund t firmosnin ndonj bomb atomike si "racionale" ndaj vendeve t vaps s madhe.


  Me behet qefi qe po e veshtron konfliktin e thelle qe po konfigurohet ne te tashmen. Une si shqiptar, shoh bacen time, te tjeret koken le te thyejne. Po me erdhen tek bacja ja mas me plumb ballit, kujt ti kruhet i pari. Jo me lal bosnja o shembull me u marre parasysh, se ene ata,ortodokse,katolike e myslymane vellezer sllave ishin deri ne 1992.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 07:03
 2. Koncepti i energjise
  Nga Failed Rapper n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 11:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2005, 18:49
 4. Koncepti i Revolucionit
  Nga kundragazi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 14:57
 5. Greqia hap dritn jeshile pr emigrantt shqiptar
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-10-2003, 00:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •