Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 73
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Koncepti i fes i vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Do mundohem t'ju jap nj prshkrim dhe nj krahasim t pikpamjeve t Frojdit, Jungut dhe Fromit mbi besimin fetar dhe format e shfaqjes s tij.

  Do t fillojm diskutimin ton duke parashtruar idet e Zigmund Frojd n lidhje me religjionin.
  Frojdi analizon thellsisht problematikn e fes tek libri E ardhmja e nj iluzioni , i botuar me 1927 dhe q pr Fromin mbetet nj ndr librat m t mir t Frojdit (mjerisht i paprkthyer n shqip - shnim J@mes_Douglas). Kujtojm se besimi fetar dhe sidomos krishtrimi, kishin filluar t sulmoheshin n Evrop q nga periudha e iluminizmit.

  Filozof iluminist si Volteri apo Dideroi nn emrin e arsyes kritikonin fort fen si shfaqje t injorancs dhe padituris s popullit. Trashgimtar t ksaj prirje ishin edhe Nice dhe Marksi. Kshtu pr Nicen Zoti isht nj prgjigje e rndomt dhe e vrazhd, nj munges delikatese kundrejt mendimtarve. Ndrsa pr Marksin religjioni sht opium pr popullin (fraz aq shum e cituar edhe gjat t kaluars son socialiste - shnim J@mes_Douglas).

  Frojdi i prthith kto mendime ateiste duke i prshtatur dhe i vendosur nn kornizn e sistemit psikoanalitik. Kshtu pr Frojdin besimi nuk sht gj tjetr vese pasqyrim i konflikteve dinamike mes idit, unit dhe mbiunit t studiuara nga psikanaliza tek individi dhe t shfaqura tek feja n nj skenar m t gjr.
  Pr Frojdin feja lindte nga nevoja e njeriut pr t br t durueshme mjerimin dhe palumturin e tij. Pr disa individ feja mund t ishte nj prgjigje ndaj ankthit, por n t njjtn koh, sipas Frojdit, ajo ishte e dmshme pr mendjen njerzore. Kshtu Frojdi arriti n at pik sa t prcaktonte fen si nj narkotik me t cilin njeriu kontrollon ankthin e tij, por mpin mendjen e tij.

  Feja nuk ishte n gjendje t prballonte kritikat e shkencs dhe ishte e detyruar t dukej gjithmon e m shum nj iluzion. Ndrsa shkenca moderne pr Frojdin, nuk ishte nj iluzion pasi ajo ishte e vetdijshme pr kufijt e veta.
  Besimi fetar e kishte fillesn e tij n pafuqishmrin e njeriut prpara forcave t jashtme t natyrs. Ai lindte n stadet e hershme t zhvillimit njerzor, kur njeriu akoma nuk mund t prdorte arsyen e tij pr tu br ball forcave t jashtme t natyrs, dhe duhet ti mposhte ato me ndihmn e forcave afektive. Duke u ndeshur me forca t rrezikshme dhe t pakontrolluara, njeriu kishte nevoj t ndihej nn mbrojtjen e dikujt, nn mbrojtjen e Babait i cili zotronte nj forc dhe urtsi shum t lart t ciln njeriu mund ta meritonte vetm nse i nnshtrohej atij dhe duke iu shmangur thyerjes s rregullave t tij.
  N kt mnyr, sipas Frojdit feja sht nj prsritje e prvojs jetsore fminore. Njeriu u bn ball prvojave krcnuese si fmija q i bn ball pozits s tij t pambrojtur duke u mbshtetur te babai, duke u mahnitur pr forcn e tij dhe duke e pasur frik at. Feja pr Frojdin bazohet mbi koncepte t vdekura prderisa ato jan iluzione t bazuara tek dshirat e njeriut.

  Mirpo Frojdi nuk kufizohet vetm duke thn se feja sht nj iluzion. Ai mendon se feja sht e rrezikshme, sepse shenjtron institucionet t pavlera njerzore dhe m keq akoma, i mson njerzit tju besojn iluzioneve dhe u ndalon q t mendojn n mnyr kritike. Frojdi madje prgjithson duke pohuar se pengesa pr t menduar n mnyr kritike n lidhje me ndonj objekt apo fush t caktuar, shpie n dobsimin e t menduarit kritik edhe n fusha t tjera dhe n t njjtn koh n uljen e aftsis s arsyes n trsi.

  Nj tjetr e met e fes sipas Frojdit sht se ajo e mbshtet moralitetin n parime shum t paqndrueshme. N qoft se domethnia e normave etike bazohet n at se ato jan porosi t perndis, ather e ardhmja e etiks vihet n varsi nga besimi tek Zoti. Mirpo duke qn se sipas Frojdit t qnurit fetar t njerzve do dobsohej gjithnj e m shum ather bashk me fen do shkatrrohen edhe vlerat tona morale (duket ndikimi i qart i Nices, i famshm pr shprehjen e tij nse Zoti vdes kush do na i japi Urdhresat Morale - shnim J@mes_Douglas).

  Rreziku q Frojdi sheh tek feja ka t bj me faktin se idealet e tij vetiake jan pikrisht ato koncepte t cilat, sipas mendimt t tij, i krcnon feja: arsyeja, paksimi i vuajtjeve njerzore dhe moraliteti.

  Qllimi i vrtet i zhvillimit t njeriut pr Frojdin sht arritja e t vrtets nprmjet liris dhe kjo gj bhet e mundur duke par me guxim realitetin n fytyr dhe duke kaprcyer fiksimin fmijror. Njeriu duhet t heq dor nga iluzioni i ekzistencs s Zotit dhe t bhet nj i rritur q l shtpin prindrore.
  Vetm njeriu i lir dhe i rritur, i cliruar nga pushteti i autoritetit, mund ta kuptoj drejt botn rrethuese. E vetm n kt rast,sipas Frojdit, nse do t bhemi t rritur dhe te cliruar nga autoriteti do t fillojm t mendojm pr veten.

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Tani le t kalojm te pikpamjet e Karl Gustav Jungut n lidhje me besimin fetar. Pikpamjet e Jungut jan krjetsisht t kundrta me ato t Frojdit.
  Pr Jungun ndjenja fetare sht nj gjendje e shkaktuar nga nj forc q ndodhet jasht nesh. Jungu m pas e interpreton konceptin e t pandrgjegjshmes si koncept fetar.
  Sipas tij e pandrgjegjshmja nuk mund t jet thjesht pjes e psikiks individuale, ajo nuk i nnshtrohet kontrollit t kurrkujt dhe na jepet neve nga jasht. Si rrjedhoj e ksaj Jungu arrin n konkluzionin se pr shkak t vet natyrs s t pandrgjegjshmes ndikimi i saj te ne sht vet fenomeni fetar.

  Duket e habitshme, por faza e par e interpretimit jungian t Zotit sht si t thuash nj zgjatim i teoris se Frojdit mbi fen. Ashtu si tek Frojdi, feja si nnshtrimi i plot ndaj Zotit, sht n nj far mnyre, nj rikthim n barkun e nns pr t br ankthin m t durueshm.
  Por n nj faz t dyt projektimet fetare tek psikikja shtrihen prtej t kaluars personale t individit duke shkuar drejt nj faze teleologjike q ka t bj m shum me t ardhmen.

  Imazhi i Zotit nuk sht i prodhuar nga prvojat psikike si imazh i prvojs atrore. Prkundrazi marrdhnia me babain toksor mund t marr nj kuptim fetar sepse sht e ndrtuar mbi nj model q sipas Jungut ka ekzistuar m par, si t thuash nj trashgimi e marrdhnies s Zotit me njeriun. Kjo sht nj pikpamje krejtsisht e kundrt me pikpamjet e Frojdit i cili e sheh marrdhnien Zot-njeri si model i ngritur mbi marrdhnien at-bir, dhe jo anasjelltas sic e sheh Jungu.
  N rrafshin e psikiks njerzore, sipas Jungut mundemi t kemi vetm intuitn e absolutes, duke qn se ne jemi t kufizuar si qnie. Pra intuita e absolutes sht nj aftsi e psikiks son. Si rrjedhim njerzit jan “esencialisht fetar”, tek ata sht i pranishm nj instikt fetar, q sht pjes integruese e strukturs s tyre psikike.
  T mohosh inkstiktin fetar do t thot t kuptosh vetm pjesrisht jetn psikike dhe do t sillte si rrjedhim shqetsime psikike me pasoja serioze pr shndetin e njeriut.
  Pr Jungun, jeta psikike sht nj ndrthurje e shum instikteve q mund t’i ndajm n instikte ruajtse dhe instikte shpirtrore, mes t cilave edhe etika dhe religjioni.
  Dominimi i njanshm i njrit prej tyre do t conte n prishjen e ekuilibrit dhe kjo do t conte n prishjen e strukturave t personalitetit.
  Me nj t till pohim Jungu nnvizon nj prej aspekteve karakteristike t sistemit t tij interpretativ, pra origjinn shpirtrore t shqetsimeve tona psikike.

  Jungu jep nj koncept interesant edhe pr ndrrn. N jetn e njeriut ndrra shrben si nj mesazher i t pandergjegjshmes dhe i “arketipit t vetes” q sht qndra e prgjthshme e personalitetit t ndrgjegjshmm dhe t pandrgjegjshm. ndrra pr Jungun prfaqson nj prej ndodhive m t pasura dhe aktive. Nprmjet ndrrave arrihet drejt imazhit hyjnor, duke kaluar prmes bots s pulsioneve. Ajo na tregon nprmjet t folurs simbolike, rrugn pr t shprehur n mnyrn m t mir t mundshme potencialet tona njerzore dhe shpirtrore. T mos e dgjosh “zrin” e ndrrs, ta harrosh apo ta zhvlersosh at sjell nj humbje energjie dhe merr kuptimin e nj rezistence ndaj nj thirrje q shpesh ka prmbajtje specifikisht hyjnore. (J@mes_Douglas)

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Pasi pam kndvshtrimet e papajtueshme mes Zigmund Frojdit dhe Karl Jungut n konceptimin e fes le t kalojm tani te nj tjetr emr i madh i psikanalizs, Erik From. Fromi mes opozits s papajtueshme dhe prputhjes s plot t interesave dhe qllimeve t psikanalizs dhe fes zgjedh nj pozicion t ndrmjetm duke treguar se raportet midis ktyre dy fushave jan shum t ndrlikuara pr t’i futur n nj zgjedhje aq t thjeshtuar.
  From quan “besim fetar” do sistem mendimi dhe veprimi, t bashkndar nga nj grup, n t cilin individi gjen orientim dhe nj objekt adhurimi.

  Sipas Fromit do njeri ka nevoja fetare, pasi do njeri ka nevoj pr nj sistem orientimi dhe nj sistem adhurimi q manifestohen n mnyra t ndryshme, prandaj sipas tij pyetja nuk sht nse nj njeri sht apo jo fetar, por cila sht feja e tij.

  Fromi braktis konceptin e prgjithshm t fes dhe bn nj dallim t formave t ndryshme fetare. Ai arrin t ndaj besimet fetare n dy forma: religjone humaniste dhe religjone autoritare.
  Tek religjonet humaniste virtyti parsor sht kapaciteti i vetrealizimit, jo ai i nnshtrimit .
  Ndrsa tek fet autoritare kemi njohjen nga ana e njeriut t nj fuqie mbizotruese prej s cils varet fati i tij dhe ndaj s cils duhet t nnshtrohet dhe ta adhuroj.
  Tek fet autoritare kemi t theksuara konceptet e mkatit, vuajtjes, fajit dhe bindjes ndrsa tek fet humaniste theksohen gzimi dhe liria.
  Tek fet autoritare kemi imazhin e nj Zoti krcnues dhe hakmarrs q i shtohen idhujtaria dhe adhurimi i verbr. Ndrsa fet humaniste na paraqesin imazhin e nj Zoti t dashur dhe mshirplot, q do t mirn e njeriut dhe mbshtet lirin e tij.
  Prfundimisht, duke reflektuar mbi sistemet e ndryshme fetare dhe mendimtare, t zhvilluara gjat historis njerzore, Fromi mendon se teologjia kalviniste, dhe pjesa e par e Testamentit t Vjetr jan sisteme autoritare. P.sh, Fromi i bn nj interpretim interesant “mkatit fillestar”, duke e par Zotin si nj qnie xheloze dhe egoiste q ndshkon prpjekjet e njeriut pr t njohur “t mirn” dhe “t keqen”.
  Ndrsa sistemet mendimtare dhe fetare humaniste sipas Fromit jan: Budizmi, Krishtrimi, Sokrati, Spinoza, Isaia, Taoizmi, misticizmi n hebraizm dhe krishtrim etj.

  Duket sikur Fromi mban nj pozicion agnostiku, ku nuk shprehet qart dhe madje s’i intereson edhe aq pohimi apo mohimi i ekzistencs s Zotit por m shum pohimi apo mohimi i “Njeriut” si qnie e plot dhe e realizuar dhe kt e shpreh mjaft mir n fjalit e mposhtme:
  “Jemi apo s’jemi ne besimtar, besojm vall n domosdoshmrin e fes s re, apo t fes pa fe, apo n ruajtjen e tradits judeokristiane, t gjith ne nse na intereson thelbi dhe jo lvozhga, njeriu dhe jo kisha, mundemi t bashkohemi pr mohimin e vendosur t idhujtaris dhe n kt pohim do t gjejm m shum besim se sa n cfardo gjykimi pohues mbi Zotin. Dhe ather, pa dyshim do t ket m shum bindje dhe dashuri vllazrore” (J@mes_Douglas)

 4. #4
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Pasi kemi br nj prshkrim dhe nj krahasim t pikpamjeve t Frojdit, Jungut dhe Fromit mbi besimin fetar dhe format e shfaqjes s tij, mund t kemi nj panoram t qart t konceptit t religjonit t vzhguar nn dritn psikanalitike.

  Nse keni mendime n lidhje me pikpamjet e ktyre tre autorve n lidhje me fen jeni t lir t'i shprehni ato.
  Mund t shprehni lirisht mendimin tuaj, gjithashtu, n lidhje me besimin fetar nga nj kndvshtrim psikologjik apo filozofik.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Shume teme interesant J@mes.

  Une mendoj si Jung dhe Fromi marre se bashku, ose te pakten keshtu me duket, po ta le ty te gjykosh se nga cili anoj me teper.

  E ke parasysh ate thenien e budistave "Pergjigja eshte brenda teje", epo per mendimin tim kane te drejte. Njeriu eshte si nje bote me vete, dhe eshte Zot i botes qe ndodhet brenda tij. Nje bote e ndryshme fizikisht nga ajo ne te cilen bejme pjese , por konceptualisht shume shume e ngjashme. Po e nis kete analizen me vete qenien njerezore, duke patur parasysh ate qe thashe me siper, njeriu si Zot i botes qe ndodhet brenda tij, dhe nisur gjithashtu nga besimi personal bazuar ne misticizem mbi "botet" dhe natyren fraktale dhe holografike te botes me te gjitha te dukura e te padukura, materiale dhe ate psiqike...

  Le te shohim faktet, le te shohim veten. Kush jemi ne, kush jam une, ose me mire te them fare jam?
  Nga ana materiale do thoja se jam nje organizem biologjik, pra nje organizem, nje grupim kompleks i miliona qelizave individuale te specializuara ne pune te ndryshme. Grupimet e qelizave krijojne organe,dhe teresia e organeve perben organizmin. Gjera qe dihen nga klasa e gjashte e fillores. Pra une ne te vertete qenkam rezultat i bashkepunimit ne menyre te organizuar te nje popullsie te madhe qelizash individuale.
  Ajo qe verej eshte se do qelize ne thelb perpiqet te mbijetoje per veten, dhe se vete fakti qe jane ne grup eshte funksional i qellimit te rritjes se probabilitetit per mbijetese, probabilitet ky shume i vogel per te mos thene jo-ekzistent nese do perballonte ambientin e vetme. Pra ne thelb do qelize individuale punon per mbijetesen e vet, me aq sa mund ta lejoje natyra e nje qelize, eshte egoizmi per mbijetesen vetjake ajo qe e shtyn te jetoje ne koloni qelizash te tjera. Megjithate , edhe pse arsyeja e pare eshte krejtesisht egoiste, ne momentin qe nje qelize eshte pjese e nje organizmi vetiu lind nevoja e respektimit te disa rregullave qe nuk i sherbejne asnje individi ne veanti por vete organizmit, pra te gjithave bashke. Lind nevoja e parimeve qellimeve te perbashketa, dhe kjo arrihet nepermjet nje ideali te perbashket , nepermjet nje besimi tek nje ideal.

  Pikerisht qellimi i perbashket i te gjitha qelizave te organizmit tim bejne ate qe une jam, krijojne ndergjegjen time qe megjithese eshte produkt i shume qelizave shfaqet si UNI, une jam UNE dhe nuk jam NE, sepse UNE jam interesat e berbashketa te te gjithe qelizave qe banojne trupin tim. Vendimet qe marr per mireqenien time, qofte instiktivisht qofte duke perdorur arsyen, tejkalojne interesat individuale te do qelize apo grupi qelizash. Mjafton te kujtoj se me sa moskokearje injorojme plaget e lehta ne lekure apo derrmimet e muskujve kur behet fjale per te punuar, megjithese ne do plagosje sado e lehte qofte vdesin me mijra qeliza, kjo nuk eshte aspak problem, sepse sakrifikimi i nje pakice per te bere te mundur vazhdimin e shumices eshte ne fakt normaliteti per organizmin tone. Sepse une nuk jam ato qeliza qe u vrane, une jam teresia e tyre, sado ato jane pjese e imja, ato nuk jane UNE. Apo vendimet e arsyetuara nga vete ne kur per hir te gjithe trupit detyrohemi te presim nje kembe apo nje dore te infektuar, vendim i dhimbshem por i nevojshem.
  Apo apo rastin me te zakonshem, gjate nje mardhenie seksuale, thjesht per qef, sa mijra qeliza vdesin?
  Valle si arrihet kjo shkalle vetemohimi i banoreve te trupit tone? A ekziston dhe brenda nesh nje lloj "feje" ku zoti jemi ne, ku ne te njejten kohe jemi burimi i kesaj "feje", por jemi dhe produkti i kesaj "feje"? Besoj se po.

  Si perfundim ne jemi nje IDE, nje ideal, jemi po aq qenie fizike si produkt i njesive biologjike qe na perbejne, po dhe aq shpirterore. Vetedija jone eshte ne fakt pavetedija e do qelize qe pa u kuptuar drejton jeten e nje qelize ne dobi te te gjithe organizmit.

  Dhe ja une jam nje individ, qe jetoj mes nje grupi njerzish, jetoj sepse vetem do kisha shume pak probabilitet te mbijetoja, ne thelb une jam egoist dhe mendoj per mbijetesen time, por duke qene se jetoj ne nje shoqeri te organizuar jam i detyruar ti nenshtrohem disa rregullave qe nuk jane per te miren e askujt ne veanti por te te gjitheve ne pergjithesi.
  E keshtu historia perseritet... nuk eshte e veshtire te behet lidhja mes meje si individ ne shoqerine njerezore dhe nje qelize ne organizmin tim.


  Si perfundim, a ekziston zoti fetar? Po ekziston si produkt i pavetedijes masive te besimtareve te nje feje te caktuar, ekziston si nje organizem shoqeroro-kulturor. Ashtu si nje organizem biologjik rritet dhe zhvillohet, ashtu dhe nje organizem shoqeror rritet dhe zhvillohet me anen e rekrutimit te sa me shume besimtareve, sa me shume pasues, aq me i fuqishem ky organizem shoqeror.
  Ne stadin e tanishem te shoqerise njerezore nuk ekziston akoma nje organizem qe i bashkon te gjithe rracen njerezore ne interesa te perbashketa, por jemi akoma ne nje faze primitive ku shume organizma qe jane ne fakt ideale apo ideologji, luftojne me njeri tjetrin per dominim dhe asimilim te tjetrit. Mjafton te shohim shoqerine njerezore, ne fillim i ndare ne fise, pastaj fiset ne popuj, pastaj popujt ne shtete, dhe tani po shohim ate qe quhet globalizimi, nje shtet i madh boteror. Cili "zot" do asimiloje te tjeret dhe do fitoje luften per ekzistence?

  Meqe me ra ndermend, besoj se eshte pikerisht kjo ajo qe masonet si dhe vete Aleister Crowley quante "The Great Work"(Vepra e Madhe), New World Order(Rendi i Ri Boteror), nje shtet, nje fe, nje zot, nje organizem gjigand ne te cilin ne jemi dhe do jemi qelizat.
  Heret ose vone ky eshte drejtimi i evolucionit te organizmave shoqerore, nje rend global, nje ideal global. Sigurisht qe menyrat per te arritur ne kete rend jane te ndryshme, ose ato autoritare, ose ato bazuar ne lirine njerezore. Por duke patur parasysh natyren abuzuese qe njeriu ka kundrejt lirise, zgjidhja e vetme eshte ajo autoritare.

  Faleminderit per durimin kush e ka lexuar deri ne fund.
  xfiles
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 25-07-2008 m 19:38

 6. #6
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Prgzime James dhe Xfiles. Tem e bukur. Ky postim shrben pr abonim te tema :P do i kthehem m von.
  Ezekiel 25-17.

 7. #7
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Pergezime per temen !
  Po jap edhe une nje mendim te pare timin duke menduar ti rikthehem ndoshta me vone te njejtit diskutim.

  Me shume se sa nje ide timen rreth fese, do te doja te shprehja idete e mia rreth ideve te trios se lartpermendur.
  Personalisht e shof Froydin me pragmatik ( per aq sa mund te jete nje psikolog ) se sa dy te tjeret, keshtu qe jam i prirur te kem me shume pika te perbashketa me idete e tija. Mendoj se me kapacitetet e sotme te njeriut dhe me "kufizimet" perceptuese te tij, eshte me e pranueshme te mendohet se Zotit i jane veshur atribute te figures aterore se sa e anasjellta. Theksoj se kjo ka nevoje per diskutim ne vetvete pa anashkaluar Jungun, por gjithsesi mbetet me e perceptueshme.
  Nga ana tjeter, me lejoni te them se Jungu me duket me interesant dhe origjinal ne menyren se si i parashtron idete e tij mbi fene ( nenvizoj se nisem nga materiali i James Douglas pasi nga Jung nuk kam lexuar ) Pra shpjegimet Jungiane me duken me te fantazuara se sa survejime praktike shkencore.

  Per sa i perket Fromit, instiktivisht jam i prirur ta mendoj ndryshe, ose me mire ta anashkaloj nen aspektin fetar. E them kete sepse mua nuk me intereson nje ide e cila ngrihet mbi perkufizime dhe atribute te tjera te konceptit te "fese", por idete e ngritura mbi konceptin tradicional. E pra, nese Fromi me perkufizimet e tij ma quan Krishterimin si nje fe Humaniste, atehere une thjesht jam totalisht indiferent ndaj kesaj ideje.

  Shpresoj qe tema te vazhdoje nen kete debat konstruktiv !

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Pergjigje ndaj dikujt qe me pyeti me MP:
  nese bota jone e brendshme, aftesite tona trashegohen, pra, jane te limituara, une nuk e di se si njeriu mund te jete Zot i botes se tij kur vepron VETEM brenda potencialit dhe kapacitetit te trasheguar. Rrjedhimisht, njeriu nuk eshte Zot i botes se tij pasi bota e tije sipas kendveshtrimit tend eshte e para-caktuar se cfaredo te jete.
  Pergigje:

  Tani, varet se kupton me Zot.
  Per mua Zoti absolut dhe i gjithedijshmi dhe i gjithefuqishmi nuk ekziston si nje qenie e veante qe ka krijuar boten dhe tani rri e ben sehir .
  E kam shprehur ne tema te tjera kete punen e zotit, se si e mendoj une. Ne fakt evolucioni jone eshte i shkruar qe ne atom, qe ne njesine me te vogel te universit, si nje fare e vogel dhe e padukshme, nje algoritem apo informacion i thjesht dhe elementar qe ne vetvete nuk permban aspak informacionin e asaj qe do te behet, por potencialin per tu bere ajo qe do behet. Ne atom eshte shkruar me anen ligjeve elementare te kimise qe jane "ADN" nese mund ta quajme keshtu te krijimit te molekulave te thjeshta organike dhe inorganike. Ne keto molekula organike dhe inorganike marra se bashku eshte "ADN" per te krijuar qelizat e para te thjeshta. Ne keto qeliza te thjeshta ndodhet ADN ajo qe njohim ne qe ka potencialin te na krijoje ne si qenie kaq komplekse. Me siguri ne ADN nuk eshte shkruar me perpikmeri do tipar i yni, por eshte shkruar rruga dhe ligjet qe qelizat duhet te ndjekin per te krijuar nje qenie komplekse si ne.
  Ne vete kemi "ADN" te nje niveli me te larte qe na jap nje sere karaksterishtikash qe na lejon te krijojme organizmat shoqerore, e keshtu me rradhe ne pafundesi.
  Mirpo ashtu si ne nuk jemi aspak te ndergjegjshem mbi ate qe ndodh ne trupin tone, ashtu dhe "Zoti" nuk eshte i ndergjegjshem mbi ate qe ndodh ne te. Me kuptimin ne te cilin perdora konceptin ZOT nuk e kisha llafin per nje qenie absolute dhe te gjithefuqishme. Nje qenie e tille eshte thjesht ideali qe do atom dhe qenie e gjalle apo e vdekur ka per te krijuar organizma gjithnje e me kompleks dhe gjithnje e me inteligjente per te arritur kete ideal.
  Ekzistojne vetem zotat lokal, me shtresa, ne jemi nje lloj zoti per boten tone te brendshme, dhe jemi thjesht nje qelize per boten e jashtme. Por te lutem mos e keqkupto kete "zot" , kete koncept qa kam une me konceptin mbi zotin qe kane fetaret. Per mua zoti fetar eshte produkt i shoqerise njerezore, as qe ka lidhje me krijimin e universit, eshte thjesht nje inteligjence qe me shume mundesi nuk ka dijeni per ekzistencen tone si njerez, eshte nje inteligjence produkt i psikologjise masive, produkt i vete njeriut, por qe ne te njejten kohe ndikon ne jeten e besimtareve te asaj feje apo, nese mund ta pergjithesojme, ne jeten e anetareve te asaj shoqerie apo kulture.
  Nuk ekziston asnjehere varesia ne nje drejtim te vetem, pra nuk mund te themi qe ky "zot" eshte thjesht produkt i jone dhe nuk ka asnje ndikim tek ne, ose qe ne jemi produkt i tij dhe nuk kemi asnje ndikim mbi te, natyrshem lidhja eshte e dyanshme, zoti i njerezve (nese mund ta quaj keshtu) nuk mund te ekzistoje pa njerezit , dhe njerezit vetiu nuk do mbijetonin dot te organizuar pa nje "zot" qe ti bashkoje ne qellime te perbashketa.

  Zoti i gjithesise ai absoluti eshte thjesht pavetedija e te gjithe materies perfshire boten e gjalle, por kjo pavetedije e jona eshte vetedija e tij, dhe anasjelltas, pavetedija e tij eshte vetedija jone, me shume mundesi ai nuk e ka idene se fare ekziston brenda tij, , ashtu si ti nuk je aspak i ndergjegjshem se fare proesesh ndodhin realisht ne trurin tend qe bejne te mundur mendimin, fantazine, etj etj dhe kete inteligjence superiore.

  Dhe ne kete menyre me shtresa vazhdon ky evolucion i pafund inteligjencash dhe "zotash".
  Shpresoj te kem qene sadopak i qarte.

  P.S.Per ate punen e zotit te pavetedijshem jam frymezuar nga Baptist(mos me thuaj qe nuk i respektoj te drejtat e autorit ), edhe pse ne fakt del vetiu si karakteristike kur bejme analogjine me veten tone, pavetedija e proeseve fiziko-psiqike qe krijojne vetedijen tone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 26-07-2008 m 08:21

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Pratolini,
  kam pershtypjen se ti vret me shume se sa duhet mendjen mbi menyren se si e shohin besimtaret fene e tyre, se sa mbi arsyet se pse feja apo kultura lind, apo mbi natyren e saj.

  Eshte mese e kuptueshme dhe e ne fakt e domosdoshme qe anetaret e nje kulture te caktuar te kene besim dhe devotshmeri te plote tek ato rregulla dhe ideale qe perbejne ate kulture, qofshin ato ideale te genjeshterta apo absurde, nga pikpamja e kultures rendesi ka bashkimi i forcave te anetareve ne nje drejtim te vetem. Qellimi i nje kulture nuk eshte e verteta, eshte thjesht "mbijetesa" me te gjitha menyrat e mundshme duke ndikuar ne pasuesit e vet ne ate menyre qe te lejoje mbijetesen e kesaj kulture, qofte kjo me idelogji fallce, apo luftra te pergjakshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 26-07-2008 m 08:29

 10. #10
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  Qellimi i nje kulture nuk eshte e verteta, eshte thjesht "mbijetesa" me te gjitha menyrat e mundshme duke ndikuar ne pasuesit e vet ne ate menyre qe te lejoje mbijetesen e kesaj kulture, qofte kjo me idelogji fallce, apo luftra te pergjakshme.
  Praktikisht jam dakort me kete, por do te shtoja se ky mbetet qellimi i nje kulture, ndersa qellimi i nje individi ( ndoshta edhe i trios se lartpermendur ) mbetet e verteta dhe jo shpjegimi sociologjik i pasojave qe sjell feja.
  Nen kete kontekst, mua me intereson fare pak nese mbijeton apo jo, si mbijeton dhe si evoluon etj. Me intereson me shume nje shpjegim origjinal i psikozave njerezore per te krijuar formen e Zotit ( disa here dhe antropomorfe )

 11. #11
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Jam i ndrgjegjshm q tema t tilla sht e vshtir t bhen trheqse nga nj mas e gjer, kjo edhe pr faktin q "Ne jemi qnie prtace". Jam koshient q prgjithsisht masa krkon shkrime t shkurtra dhe nga kjo pikpamje un jam munduar t bj t pamundurn q t'i sjell lexuesve esencn.

  Kalojm m tutje. Forma dhe krahasimet q ka zgjedhur xfiles pr t trajtuar temn dhe mbi t gjitha pr t na dhn konceptin e tij mbi fen, m ka plqyer jasht mase.

  Duhet theksuar se: "nuk sht aq e rndsishme njohja dhe t kuptuarit n detaje t ktyre autorve n mnyrn se si e shikojn dhe konceptojn ata besimin fetar, sesa vet pikpamjet e juaja personale, t kulluara mbi besimin fetar". Rrugs ndonjri mund t gjej ndonj prngjasje t koncepteve t tija me ndonjrin prej autort.

  P.S. Tani q kam shtuar shqipen n tastjern e Laptopit do prdorim me raste edhe ( & )

 12. #12
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Julius Lexo Postimin
  Prgzime James dhe Xfiles. Tem e bukur. Ky postim shrben pr abonim te tema :P do i kthehem m von.
  Po e bej edhe une si ti, po abonohem per vitin tjeter

  Njeriu i ka borxh fese evoluimin nga njeriu i shpellave tek njeriu i Kullave Binjake(si ne kuptimin e njeriut amerikan qe ndertoi kullat ashtu edhe te njeriut arabik qe i hodhi poshte).

  Feja ka pasur vazhdimisht ne dore dijen,pasi prifterinjte antike pagane ishin njerezit me te ditur te fisit , mjaft te shohim shamanet e sotem qe jane njerezit me te ditur te fiseve mongoloide qe akoma jetojne si ne kohen e qepes.

  Cdo zhvillim i racionalitetit njerezor ka ardhur nga prifterinjte pagane derisa ky racionalizim kaloi ne duart e filozofeve antike ( ne fakt gati te gjithe ishin edhe teologe) e derisa ky racionalizim i zotit(ne paganizem zoti eshte natyra, pra eshte racionalizimi i natyres i vete jetes qe benin prifterinjte pagane) u frenua me kristianizmin e islamik, e ne kete menyre vete arsyeja u fut ne frigorifer, ne zonen e akullit.

  Triumfi i racionalizimit te natyres( ndryshe ; hyjnive pagane te se kaluares ) ne shek 16-19 eshte tentative per tu rikthyer ne periudhen parakristiane, e pikerisht greqia e lashte sherbeu jashte mase ne stervitjen e racionalisteve te asaj periudhe.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 13. #13
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Po e bej edhe une si ti, po abonohem per vitin tjeter
  Un po e bj ndryshe, dmth po e filloj nga fundi.


  Njeriu i ka borxh fese evoluimin nga njeriu i shpellave tek njeriu i Kullave Binjake(si ne kuptimin e njeriut amerikan qe ndertoi kullat ashtu edhe te njeriut arabik qe i hodhi poshte).
  Ky sht mendim tejet abstrakt. Ti mund t thuash q u kemi borxh njerzve t shpellave mbijetesn. Mund t thuash q u kemi borxh majmunve, nse merr parasysh teorin e Darwinit.
  Mund t thuash q u kemi borxh gjithkujt...psh edhe xhaxhit sepse bri hidrocentralet.

  Po un s'arrij ta pcaktoj drejt kuptimin e "borxhit' n mnyrn si e trajton dhe e prcjell ti at.
  Kshtu q bji nj prkufizim, prcaktim dhe interpretim borxhit fillimish q t ecim m tej mpastaj.  Feja ka pasur vazhdimisht ne dore dijen,pasi prifterinjte antike pagane ishin njerezit me te ditur te fisit , mjaft te shohim shamanet e sotem qe jane njerezit me te ditur te fiseve mongoloide qe akoma jetojne si ne kohen e qepes.
  T marrsh si shembull nj fis t degjeneruar mongol q u ka ngel "besnik" traditave t veta, ve kjo nuk t ndihmon hi.
  Kush e ka sot n dor dijen?
  A shikon ndonj ndryshim midis dijes s djeshme dhe t sotmes?
  Emrin e trndafilit t Ecos e ke lexu?

  Cdo zhvillim i racionalitetit njerezor ka ardhur nga prifterinjte pagane derisa ky racionalizim kaloi ne duart e filozofeve antike ( ne fakt gati te gjithe ishin edhe teologe) e derisa ky racionalizim i zotit(ne paganizem zoti eshte natyra, pra eshte racionalizimi i natyres i vete jetes qe benin prifterinjte pagane) u frenua me kristianizmin e islamik, e ne kete menyre vete arsyeja u fut ne frigorifer, ne zonen e akullit.
  N t kundrt. Filozoft antik ishin antifetar dhe antiteolog. Madje ishin anti-sistemit t athershm.
  M thuaj far racionaliteti gjen n flijimet njerzore, apo t kafshve pr nder t zotave?

  Triumfi i racionalizimit te natyres( ndryshe ; hyjnive pagane te se kaluares ) ne shek 16-19 eshte tentative per tu rikthyer ne periudhen parakristiane, e pikerisht greqia e lashte sherbeu jashte mase ne stervitjen e racionalisteve te asaj periudhe.
  Edhe kjo interpretohet m s miri si kundrvnie ndaj sistemit t athershm filozofik t bazuar n kristianizm dhe mazllmizm.
  Q sistemi antik u mor si referim, kjo nuk do t thot se ajo periudh, pr t ciln pak dim n t vrtet, ishte...vet e vrteta, apo racionalja.
  Ka nj gap t tmerrshm llogjik n kt prqasje.
  Psh...ather ekzistonte skllavria, dhe ishte e pranueshme. Artistoteli i madh, i marr si referim nga filozoft e kohs moderne, i konsideronte skllevrit "vegla q mund t flisnin".

  Normal ti si tejet konservator te evokimi i t kaluars gjen "arin" e jets. Kur ata e pranonin vet se nuk e kishin gjetur. Di dika q nuk di asgj, thot Sokrati - modern pr kohn kur jetoi.
  Ezekiel 25-17.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Jam dakord me Julius,
  Hyj-Njeriu, nuk mund ti kemi asgje borxh fese, sado feja ka pat ndikimet e saj ne historine e njerezimit, feja ne fund te fundit eshte produkt i njerezimit, nuk eshte dika e jashtme qe na ka "ndriuar". Feja eshte nje sistem kulture, qe lind dhe zhvillohet dhe pasurohet e ushqehet me kultura te tjera. Por burimi i kesaj kulture eshte gjithmone tek njerezit, sado dituria thua ti ka qene e perqendruar tek kleriket, kjo nuk do te thote aspak qe i detyrohemi fese. Ajo dije ne duart e udheheqesve shpirterore ka qene nje dije e mbledhur dhe e kultivuar me kohen, qe percillej mes ketyre udheheqesve shpirterore, por burimi i asaj dije eshte rezultat i te gjithe njerezimit.
  Nga nje ane jam dakord qe ti e shikon fene si nje "qenie" te veante(nisur nga menyra se si shprehesh se ne i detyrohemi fese, sikur te ishte dika e veuar), por nuk jam aspak dakord qe ne i detyrohemi fese. Ne i detyrohemi asaj po aq sa ajo na detyrohet ne.
  A do kishte Fe pa njerezit? Dyshoj se tepermi .

 15. #15
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ne stadin e tanishem te shoqerise njerezore nuk ekziston akoma nje organizem qe i bashkon te gjithe rracen njerezore ne interesa te perbashketa, por jemi akoma ne nje faze primitive ku shume organizma qe jane ne fakt ideale apo ideologji, luftojne me njeri tjetrin per dominim dhe asimilim te tjetrit. Mjafton te shohim shoqerine njerezore, ne fillim i ndare ne fise, pastaj fiset ne popuj, pastaj popujt ne shtete, dhe tani po shohim ate qe quhet globalizimi, nje shtet i madh boteror. Cili "zot" do asimiloje te tjeret dhe do fitoje luften per ekzistence?

  Bere nje pershkrim shume me vlere para se te nxirrje kete 'bllofin'

  Me arsyetimin qe bere para kesaj pjese qendrove brenda ligjeve te natyres me persosmeri, e shpjegove deri diku natyralitetin e fese, kurse ketu dole kunder si pasoje e keqinterpretimit te natyres.
  Natyra nuk kerkon nga njeriu te mblidhet ne nje organizem te vetem, pasi kjo do ishte fatale per permiresimin e njeriut .
  Nje organizem shoqeror(po edhe politik) behet me i dobet sa me shume zgjerohet e faktikisht kjo eshte mese e provueshme si ne nivelin e ngushte shoqeror, pra kur ti ke 10 shoke, do kesh shoqeri me te dobet (lidhjet do jene me te dobeta) sesa kur ke 3-4 shoke(lidhjet behen me te forta), po ashtu edhe ne nivelin e larte shteteror. Nje perandori eshte me e dobet sesa nje mbreteri homogjene, pra jeton me pak e sa me shume e shpejt zgjerohet aq me shpejt Perandoria vdes.

  Njeriu me kombin , ka homogjenitetin me te dobet qe i lejon mbijetesen ne kohe, nderkaq homogjeniteti forcohet kur kalon poshte kombit, pra tek flamuri(bajraku), forcohet akoma tek fisi e me tej tek vllaznia e familja.

  Pra siper kombit organizimi eshte deficitar e antinatyre. Kjo shihet tek organizmat nderkombetare sesa te dobet qe jane.

  Feja nderkombetare vuan te njejtin proces. Sa me shume kombe perfshin nje fe nderkombetare aq me shume ndarje krijohen. Shiko kristianizmin sa ndarje ka apo edhe islamin e sesi jane masakruar e po masakrohen ata qe besojne tek i njejti Jezus(katolike e protestane kane dhene spektakel me vrasjet makabre te njeri-tjetrit) apo tek i njejti Allah( shiko irakun ku shiite e sunite po hedhin ne ere njeri-tjetrin perdite).

  Pra nje sistem unik boteror, nje Rend i Ri Boteror eshte antinatyre e do shkaterrohej shpejt, po ashtu sikurse nje Fe mbareboterore do shperbehej ne sekte te panumerta.

  Duhet te marresh parasysh, instiktin e anarkise qe ka individi.

  Une paskam qene me Frommin se prej shume kohesh mbroj te njejtin opinion:

  Sipas Fromit do njeri ka nevoja fetare, pasi do njeri ka nevoj pr nj sistem orientimi dhe nj sistem adhurimi q manifestohen n mnyra t ndryshme, prandaj sipas tij pyetja nuk sht nse nj njeri sht apo jo fetar, por cila sht feja e tij.

  Feja ime eshte Shqiptaria ( tash te mos guxoje njeri mos ta quaje fe Shqiptarine )
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyj-Njeriu : 27-07-2008 m 11:26
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 16. #16
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Une po e ndjek debatin me vemendje dhe mendova te bej nje nderhyrje pikerisht tani sepse kam pershtypjen qe tema po merr nje drejtim te gabuar ( me mire qofsha une i gabuar )

  Ne te gjitha rastet qe perpiqet te diskutohet per te tille ceshtje, kam vene re qe lindin tendenca per te barazuar Fene si nje kocept ne vetvete dhe perdorimin e saj nga ana tjeter.
  Personalisht mendoj se ne momentit qe diskutimi merr trajta te nje niveli me shume konkret sesa parimor, problematika degjeneron. Nuk e kuptoj perse duhet te ngaterrohet kleriku,prifti,hoxha apo te tilla budallalliqe ne debat. A thua se vete feja valle eshte a-priori e pakuptueshme pa te tille elemente ?

  Gjithmone e kam pasur me te thjeshte te konceptoj fene si nje ndjenje te brendshme te individit ( padyshim e ushqyer prej faktoreve te jashtem dhe aspak e lindur sikurse mendon Frommi ), por gjithmone gjerat me ngaterrohen kur argumentat jane te tipit : jo ata vrane kaq, jo ata vodhen kete, jo filozofet ishin teologe apo ku di une.

  Mendoj se duhet bere nje distancim kategorik ne ate se cka perfaqeson feja si fenomen dhe ne ate se cka justifikohet apo perdoret ne emer te fese.

 17. #17
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ka shum gjra nga Frojdi q duhen marr parasysh, po un ju them vetm nj gj: ateistt m t mdhenj kan pasur edukim fetar. Kjo nuk sht e rastsishme.

  Njohja me botn fetare nxjerr n pah t gjitha dobsit e saj si nj ndrtes e pastr dhe e qart n siprfaqe po e krimbur prbrenda.

  Pikat kryesore n t cilat un bie dakort me Frojdin jan kto:

  Zoti isht nj prgjigje e rndomt dhe e vrazhd, nj munges delikatese kundrejt mendimtarve”
  sht pikrisht kjo e fshehura, e fshehta, esenca. Njerzit jan t prirur q t gjejn dik si udhrrfyes, si shpjegues i bots, si dikush q i di t gjitha dhe vullnetit t tij do i binden.

  Si flet Hegel pr nj udhheqs kur e quan at "t fort dhe t imponueshm sipas karizms s tij dhe jo forcs e mjeteve q prdor".

  Roli i ktij udhheqsi dhe udhrrfyesi, merr trajta t ndryshme sipas prkatsis s moshs, edukimit dhe intelektit t dikujt. sht interesante q Frojdi m tej i jep kuptimin e babait. Dhe q fmijs me t vrtet i duhet t dal jasht lidhjes emocionale e shpirtrore me t, pr t gjetur rrugn e vet por dhe nj dit do i duhet t zr vendin e t atit duke u br vet baba. Ndrtesa filozofike e Frojd -Nies sht brilante.
  I pari duke zbrthyer nprmjet psikanalizs babain si pik referimi n jetn e dikujt dhe i dyti duke marr prsipr ta oj m tej kt duke u shprehur: Zoti ka vdekur. sht njsoj sikur t thuash babai vdiq. Tani e ke rradhn ti t bhesh i till.

  Nse dikush refuzon t rritet, t bhet baba, ather ai do bjer pre e demagogve. t veshur fetarisht, q marrin prsipr t interpretojn botn, ligjet e natyrs, shkencn etj etj. Gjra q normalisht nuk i din e nuk mund t jen gj tjetr ve demagog. Prralla e gjenezs thuhet prdit n kisha e xhami dhe vegjlia (sa fjal e bukur prej Fan Nolit) rri e i dgjon.
  Nj tjetr e met e fes sipas Frojdit sht se ajo e mbshtet moralitetin n parime shum t paqndrueshme. N qoft se domethnia e normave etike bazohet n at se ato jan porosi t perndis, ather e ardhmja e etiks vihet n varsi nga besimi tek Zoti. Mirpo duke qn se sipas Frojdit t qnurit fetar t njerzve do dobsohej gjithnj e m shum ather bashk me fen do shkatrrohen edhe vlerat tona morale (duket ndikimi i qart i Nices, i famshm pr shprehjen e tij “ nse Zoti vdes kush do na i japi Urdhresat Morale - shnim J@mes_Douglas).
  Pikrisht. Ja dhe vazhdimi i teoris s tyre.
  Problemi sht i dyanshm ktu. S pari eksluzivitetin e mbartsit t vlerave morale e kan (deri diku) institucionet fetare.
  Mirpo si thot Sam Harris, filozof modern ateist, problemi qndron se feja ofron vlera morale t mira me nj arsyetim t keq.
  Psh kur themi se do duhet t ndihmojm t varfrit sepse zoti na ka thn kshtu. Ndryshe do shkojm n ferr. N plan t par vihet frika te zoti. Dhe fetart si foshnje mendore kan frikn e zotit. Nj koncept i papranueshm llogjik.
  far ndodh me nj njeri t mir q nuk beson te zoti? Por beson se vlerat morale q duhen ruajtur, jan pjes e natyrs njerzore e cila duhet respektuar?
  Pse kuotohet gjithnj Krishti , kur kto vlera morale i ka mbshtetur dhe Konfuci? Apo t tjer filozof m par dhe m pas tij?
  Ktu vijm te besimet si vlera vetprmbushse t njeriut. Dhe pikrisht kufizimin e liris q ofron kjo apo ajo dogm e caktuar.

  Q na on m tej te globalizimi. E ka prmend ca m sipr xfiles. Vrtet q globalizimi sht pr mua nj sistem i pranuar vlerash morale m s shumti se gjithka tjetr.
  Pra sht nj sistem i njehsuar vlerash t pranuara prej t gjithve. Dhe n kt luft vlerash do gjenden prball me vlerat lokale fetare t cilat jan shum her t kundrta me parimoret. Nuk do ket nj fe globale, ose m sakt, nse do ket nj fe globale, ather ne do jemi pjes e sistemit autoritar.
  Nse do jet ky sistem autoritar apo jo, nuk di ta them. Ka mundsi q t vetshkatrrohemi (prderisa disa jan t gatshm q t hedhin veten n er pr zotin e vet asgj nuk sht e pamundur). Mirpo jam optimist ndaj racs njerzore. Nuk besoj se do shkojn deri n vetshkatrrim.

  T vazhdojm me pikn e dyt t vlerave morale dhe lidhjen e tyre me fen; vrtet sipas thnieve t Frojdit dhe Nies, kto vlera degradojn me degradimin e atyre q i mbajn. Nse mbajtsit e x feje me qndrimin e tyre degradojn veten, kan degraduar dhe fen prkatse. Nse sjellja e besimtarve degradohet, degradohet dhe feja prkatse dhe pastaj kalojm n prdorimin e pashmangshm t stereotipave, gj q e bn studimin dhe evolimin njerzor akoma m t vshtir. (me t njomin digjet dhe i thati)

  M tej e shikoj si vetfshikulluese kmbnguljen e njerzve t besojn n zot.
  Dmi i shprfytyrimit t ktyre vlerave po shikohet sot n qndrimin ndaj ateistve. Ateistt e kan kuptuar se problemin kryesor q prballojn sot sht paragjykimi ndaj tyre.
  Dhe ktu po punojn, pr t rrzuar kt paragjykim q si nj trend i ri shihet krcnues ndaj mbartsve t moralit - fetarve, si ata plqejn t identifikohen.

  E par nga ana sociale, besimi n zot, sht i dmshm n vlern e krkess ndaj shoqris. N krkes ofertn e vlerave njerzore. Kur kto nuk bhen arbitrarisht-fetarisht, ather njeriu social mbrohet m mir n mekanizmat shoqror t ofruar.
  Nuk sht rastsi q n vendet me popullsi ateiste, kultura sociale dhe shrbimet jan t nivelit m t lart t mundshm. Vlera e liris, demokracis, shtypit, po ashtu.
  Kan ushtruar n mnyr sistematike dhe t qndrueshme veten pr t arritur n at faz zhvillimi. (shikoni gjith shtetet nordike)
  Ezekiel 25-17.

 18. #18
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ky sht mendim tejet abstrakt. Ti mund t thuash q u kemi borxh njerzve t shpellave mbijetesn. Mund t thuash q u kemi borxh majmunve, nse merr parasysh teorin e Darwinit.
  Mund t thuash q u kemi borxh gjithkujt...psh edhe xhaxhit sepse bri hidrocentralet.

  Po un s'arrij ta pcaktoj drejt kuptimin e "borxhit' n mnyrn si e trajton dhe e prcjell ti at.
  Kshtu q bji nj prkufizim, prcaktim dhe interpretim borxhit fillimish q t ecim m tej mpastaj.


  Ti do me cosh ne ferr para kohe mua...
  Imja ishte hyrja e me pas behej shpjegimi se ku konsistonte borxhi.
  Borxhi ne kuptimin joekonomik perdoret ne kuptimin e 'detyrimit'. I ke borxh fese, do te thote i detyrohesh fese per kete qe je.

  T marrsh si shembull nj fis t degjeneruar mongol q u ka ngel "besnik" traditave t veta, ve kjo nuk t ndihmon hi.
  Kush e ka sot n dor dijen?


  Po jo mo tulipo, dhashe shembull per te sqaruar realitetin antik te cilin shumepak e ka parasysh, perfshire ti. Shamanet jane prifterinj e ashtu si eshte struktura e shoqerive te sotme shamanike ka qene krejt njerezimi ne te kaluaren e larget, pra shamani ishte dijetari i fisit e pastaj te pakten historia, matematika e astrologjia kane lindur neper tempuj,pastaj u bene laike. Historia ka lindur nga Mitologjia, kurse astronomia(e sotme) nga astrologjia antike.

  N t kundrt. Filozoft antik ishin antifetar dhe antiteolog. Madje ishin anti-sistemit t athershm.
  M thuaj far racionaliteti gjen n flijimet njerzore, apo t kafshve pr nder t zotave?


  Mos trego padituri te theksuar. Platoni eshte marre per baze nga vete krishterimi, saqe krishterimin e quajne fe platonike.
  Sokrati ka dhene leksione teologu te pashembullta, po ashtu aristoteli u mor gjate me ndikimin e hyjnive ne jeten e njeriut.
  Epikuri qe ca e ca e quajne Atin e materializmit( e keshtu ateizmit) ne fakt e ka bere te qarte se njeriu duhet te marre shembull nga hyjnite.

  Nuk gjej racionalitet ne therje, por ne gjakun qe del. Gjaku ka qene dhe eshte ngjizes i llahtarshem i nje grupi, si ne kuptimin gjak i njejte ashtu edhe ne sakrifikimin duke derdhur gjakun per grupin (keta quhen deshmore). Vellameria shqiptare bazohet tek pirja e Gjakut.

  Edhe kjo interpretohet m s miri si kundrvnie ndaj sistemit t athershm filozofik t bazuar n kristianizm dhe mazllmizm.
  Q sistemi antik u mor si referim, kjo nuk do t thot se ajo periudh, pr t ciln pak dim n t vrtet, ishte...vet e vrteta, apo racionalja.
  Ka nj gap t tmerrshm llogjik n kt prqasje.
  Psh...ather ekzistonte skllavria, dhe ishte e pranueshme. Artistoteli i madh, i marr si referim nga filozoft e kohs moderne, i konsideronte skllevrit "vegla q mund t flisnin".


  Po jo mo lale, merru ca me hobsa e Nice, se ste bejne dem e merru me pak me voltera edhe pse Volterat vdisnin per gerqine e lashte po aq sa hobsat e Nicet.

  Sipas ketyre europa duhet te kthehej ne epoken e shkelqyer greko-romake ku triumfonte racionalizmi e deshira per dijen biles me qyfyrja ishte se aristokrateve angleze u pelqente te krahasoheshin me senatoret romake saqe sipas tyre anglezet ishin romaket moderne e ashtu si Roma, Anglise i takonte civilizimi i Europes e biles me gjere.

  Skllaveria eshte indiferente ne vleresimin e racionalitetit te pergjithshem te nje epoke. Vete ameriket kur bene kushtetuten e quajten legjitime skllaverine, po kjo nuk i ben me pak racionale , benxhaminat e franklineve apo xhorxhat e washingtoneve, apo kjo nuk hedh balte mbi shprehjen se Amerika ka 230 vjet DEMOKRACI.

  Normal ti si tejet konservator te evokimi i t kaluars gjen "arin" e jets. Kur ata e pranonin vet se nuk e kishin gjetur.

  Ata kush mo dhe per cfare ari behet fjale? I vetmi ar qe ka e kaluara quhet eksperience.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 19. #19
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk e kuptoj perse duhet te ngaterrohet kleriku,prifti,hoxha apo te tilla budallalliqe ne debat. A thua se vete feja valle eshte a-priori e pakuptueshme pa te tille elemente ?

  Sigurisht qe eshte e pakonceptueshme , kjo dihet. Njeriu mund te kete nje 'instikt fetar' si thote Fromm, por ama duhet te mesoje e mesuesi eshte prifti. Eshte njesoj si te thuash njeriu e ka logjiken natyrore prandaj ci duhet mesuesi( babai, profesori, libri etj). Kuptohet qe kjo ska kuptim.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Bere nje pershkrim shume me vlere para se te nxirrje kete 'bllofin'
  Per nje moment desh me binde se ishte bllof, por me vjen keq qe nuk eshte ashtu .
  Me arsyetimin qe bere para kesaj pjese qendrove brenda ligjeve te natyres me persosmeri, e shpjegove deri diku natyralitetin e fese, kurse ketu dole kunder si pasoje e keqinterpretimit te natyres.
  Natyra nuk kerkon nga njeriu te mblidhet ne nje organizem te vetem, pasi kjo do ishte fatale per permiresimin e njeriut .
  Nje organizem shoqeror(po edhe politik) behet me i dobet sa me shume zgjerohet e faktikisht kjo eshte mese e provueshme si ne nivelin e ngushte shoqeror, pra kur ti ke 10 shoke, do kesh shoqeri me te dobet (lidhjet do jene me te dobeta) sesa kur ke 3-4 shoke(lidhjet behen me te forta), po ashtu edhe ne nivelin e larte shteteror. Nje perandori eshte me e dobet sesa nje mbreteri homogjene, pra jeton me pak e sa me shume e shpejt zgjerohet aq me shpejt Perandoria vdes.

  Njeriu me kombin , ka homogjenitetin me te dobet qe i lejon mbijetesen ne kohe, nderkaq homogjeniteti forcohet kur kalon poshte kombit, pra tek flamuri(bajraku), forcohet akoma tek fisi e me tej tek vllaznia e familja.
  Jam shume dakord me ty per arsyetimin dhe faktin se sa me shume rritet niveli organizimit aq me e dobet behet kjo lidhje. Madje mund ta shohim kete dhe ne natyre, psh, eshte tejet e veshtire te ndash atomet qe perbejne nje molekule, po aq e veshtire te copetosh nje bakter apo virus, aq me teper te eliminosh koloni bakteresh, per vete natyren e pavarur qe kane keto mikro organizma, vret 1000 shpetojne 1000000000. Mirpo sa me shume rritet shkalla e kompleksitetit dhe organizimit aq me delikat behet stabiliteti per kete organizem. Shembulli me i mire eshte njeriu, apo dhe gjitaret e tjere ne pergjithesi, mjafton nje shigjete apo plumb ne nje vend delikat, edhe pse pjesa tjeter e trupit eshte e paprekur sjell vdekjen e menjehershme dhe te pakthyeshme te te gjithe organizmit. Pra duke gjet nje analogji dhe me natyren vete jam mese dakord me arsyetimin tend.
  Pra siper kombit organizimi eshte deficitar e antinatyre. Kjo shihet tek organizmat nderkombetare sesa te dobet qe jane.
  jam dakord dhe ketu, eshte deficitar, dhe ke sjell shembull te mire me organizmat nderkombetar. Por ajo fjala "antinatyre" nuk me bind, ne fakt duhet hequr fare nga fjalori, sepse duke qene se jemi pjese e natyres, dhe pa e kuptuar ne jemi ne "gracken" e saj, sado "antinatyror" mund te duket nje veprim apo nje dika kurrsesi nuk mund te jete anti-natyre, sepse nese eshte me siguri natyra e lejoji te ishte. Por edhe nese i shohim keto gjera "antinatyrore" si eksperimente te deshtuara te natyres, perseri edhe pse te deshtuara jane pasoje e vullnetit natyror.
  Feja nderkombetare vuan te njejtin proces. Sa me shume kombe perfshin nje fe nderkombetare aq me shume ndarje krijohen. Shiko kristianizmin sa ndarje ka apo edhe islamin e sesi jane masakruar e po masakrohen ata qe besojne tek i njejti Jezus(katolike e protestane kane dhene spektakel me vrasjet makabre te njeri-tjetrit) apo tek i njejti Allah( shiko irakun ku shiite e sunite po hedhin ne ere njeri-tjetrin perdite).

  Pra nje sistem unik boteror, nje Rend i Ri Boteror eshte antinatyre e do shkaterrohej shpejt, po ashtu sikurse nje Fe mbareboterore do shperbehej ne sekte te panumerta.

  Duhet te marresh parasysh, instiktin e anarkise qe ka individi.
  Ok dakord dhe ketu, faktet jane te tilla qe ty te japin te drejte. Po une shoh nje aspekt tjeter tek keto fakte.
  E para, individi ka instiktin e anarkise, po aq edhe te rregullit. Do e shpjegoj me vone se perse duhen keto dy instikte dhe kur vihen ne pune njeri ose tjetri.
  E dyta, sado te dobeta jane keto organizma fetare nderkombetar kjo nuk hedh posht faktin qe tendencen qe shoqeria njerezore ka per krijimin e organizmave te tille. Jo me kot u shpreha se:
  Ne stadin e tanishem te shoqerise njerezore nuk ekziston akoma nje organizem qe i bashkon te gjithe rracen njerezore ne interesa te perbashketa, por jemi akoma ne nje faze primitive ku shume organizma qe jane ne fakt ideale apo ideologji, luftojne me njeri tjetrin per dominim dhe asimilim te tjetrit. Mjafton te shohim shoqerine njerezore, ne fillim i ndare ne fise, pastaj fiset ne popuj, pastaj popujt ne shtete, dhe tani po shohim ate qe quhet globalizimi, nje shtet i madh boteror. Cili "zot" do asimiloje te tjeret dhe do fitoje luften per ekzistence?
  pra akoma nuk ka dale nje fe apo organizim i suksesshem per bashkimin e te gjithe njerezimit. Jemi ne nje faze primitive, dhe ato faktet qe shohim sot se si feja ka deshtuar jane pjese e ketij evolucioni. Por nuk mund te mohojme faktin se tendenca e evulimit te shoqerise njerzore po shkon drejt rendit boteror, me hir ose me pahir, ndoshta pas 10.000 vjetesh, ndoshta pas 1000 vjetesh, ku i dihet.

  Ti e ke mire qe kombi eshte homogjeniteti me i dobet i mundshem qe lejon mbijetesen ne kohe, por mos le pas dore karakteristiken qe kane kombet(zotat) te "hane" njeri tjetrin duke asimiluar. Nuk di asnje komb te kete ndejtur ashtu ne paqe per te siguruar mbijetesen e vet, do komb sapo eshte bere i fuqishem sa duhet eshte perpjekur te rritet duke luftuar dhe asimiluar popuj te tjere. Fundja dhe shqiperia me pare ka qene e ndare ne fise dhe principata qe luftonin me njera tjetren, luftonte shqiptari shqiptarin, por ja qe doli dikush me i forti, Skenderbeu, qe i bashkoi. Po ti mendon se u bashkuan sepse i digjte b** per atdheun apo sepse i digjte per tokat e veta qe u kercenuan prej nje populli tjeter.

  Pra si e shikon edhe kombet kane tendence te rriten. Kjo per faktin se jeta eshte e kundrta e shtimit te entropise, jeta eshte shtimi i rregullit dhe organizimit. Dhe ky eshte qellimi. Tani, nje komb i vogel mbase eshte me i forte ne brendesi, me i lidhur, por qellimi i evolucionit shoqeror (ashtu dhe do lloj organizmi tjeter, pra qellimi i jetes) nuk eshte thjesht te qenit me te forte fizikisht, sepse te ishte per ate pune nuk ka asgje me stabel dhe te forte fizikisht se sa vete atomi, qe arrin te copetohet vetem ne qender te yjeve. Cili ishte qellimi qe prej atomit u krijuan qenie te tilla delikate si njeriu? Qellimi eshte inteligjenca.

  Duhet te vesh re se si sot kombet po shkrihen, emigracioni ben te veten, do vije nje dite ku nuk do kete me popuj te veuar, por nje popull i madh i perzjere. Se kur nuk i dihet, mund te jete afer, mund te jet larg, mund edhe te mos realizohet fare, por tendenca eshte ajo.

  Keshtu qe ajo qe tu duk si bllof ne fakt nuk bie ne kundershtim aspak me ate qe the ti, por as me ate qe thashe une.

  Si perfundim po jap dhe nje mendim mbi instiktin e anarkise qe ka njeriu.
  Tani, nen kendveshtrimin e evolucionit te organizmave shoqerore, sigurisht qe ekzistojne shume menyra organizimi, shume ideologji, shume sisteme. Disa prej tyre deshtojne, te tjera mbijetojne me shume. Tani, nuk di te kete nje njeri normal qe ne nje shoqeri qe i jep kushte te mira jetese, i jep mireqenie dhe siguri, etj etj, te zgjoje instiktin e vet te anarkise apo te kerkoje anarki, sepse kjo do ishte kunder interesave te veta, anarkia do prishte sistemin qe i lejon atij te kete mireqenie. Ne te kundert, nese ky sistem nuk te jep kushte te mira, ngjall pakenaqesi, aty zgjohet insitkti i anarkise, dhe qe sherben thjesht per prishjen e nje sistemi qe nuk eshte i suksesshem, duke lejuar ri-organizmimin ne nje sistem tjeter qe mund te ofroje me shume mundesi. Pra eshte sigurese per detektimin dhe "vrasjen" e sistemeve te deshtuara, sepse vetem duke u prishur nje sistem mund te ndertohet nje tjeter. Prandaj edhe pse njeriu ka nje instikt anarkie kjo nuk do te thote se e perdor aty ku nuk duhet, eshte nje "test" dhe "sigurese" per gjetjen e nje sistemi shoqeror qe te beje te mundur bashkimin e te gjitheve.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 07:03
 2. Koncepti i energjise
  Nga Failed Rapper n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2006, 11:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2005, 18:49
 4. Koncepti i Revolucionit
  Nga kundragazi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 14:57
 5. Greqia hap dritn jeshile pr emigrantt shqiptar
  Nga ALBA n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-10-2003, 00:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •