Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117

  Libri m i mir publicistik dhe akademik

  Po e hap kete teme per te diskutuar librat me te mire ne Shqiperi (jo romane por libra akademike ose publicistike) me tema shoqerore, politike, filozofike, ekonomike, etj. nga vendi dhe bota.

  Jeni te ftuar te shenoni listen tuaj.

  Librat e tille me te mire qe kam lexuar une kohet e fundit jane:

  1. "Urbanistika ne ekonomine e tregut" nga Kenneth K. Baar dhe Dorina Pojani, i vitit 2004. Ky liber flet per urbanistiken, arkitekturen, mjedisin, transportin, etj. ne vendet me ekonomi tregu.

  2. "Grate ne Syrin e Ciklonit te Sfidave dhe Perspektiva" nga Zyhdi Dervishi, i vitit 2000. Ky liber flet per rolin e gruas ne shoqerine shqiptare pas komunizmit.

  3. "Trafikimi, rasti i Shqiperise" nga Leke Sokoli dhe Ilir Gedeshi, i vitit 2006. Ky liber flet per trafikimin e mishit te bardhe nga Shqiperia ne vende te tjera.

  4. "Psikologjia, nje hyrje e shkurter", liber me autore te huaj, perkthyer ne shqip nga Sonila Mece.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ver : 24-07-2008 m 22:24 Arsyeja: Link

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  ver,

  mos i bej reklame zydit

  ne vit te pare je?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Nuk e njoh autorin, thjesht me ka pelqyer libri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12

  Po shtoj dhe une nje:

  Titulli:
  Mos ki frik ke djemt n Amerik
  Si u josh Amerika, drejt lufts n Kosov, prej ndihms s nj atirregulluesi nga Bruklini

  Autori: Stacy Sullivan Prktheu: Etleva Sakajeva-Sofroni

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117

  Ja dhe dy te tjere

  Po shtoj dhe dy libra te tjere:

  Tirana - ne kartolina deri ne vitin '44.

  Albumi eshte pregatitur nga Artan Lame, Nikolla Xharo, Vasil Xhitomi dhe Viktor Koliqi. Ka nje parathenie nga Gazmend Bakiu.

  Ky liber nuk flet per ndonje gje te vecante, por kartolinat jane shume te bukura megjithese cilesia e printimit nuk eshte shume e larte. E kam pare ne shitje tek kafja prane drejtorise se policise qe eshte dhe librari.

  Tirana socialiste

  Edhe ky liber si i pari nuk ka tekst po vetem fotografi. Kane interes per ne qe nuk e mbajme mend mire ate kohe. Eshte botim i Shtepise Botuese 8 Nentori qe tani nuk ekziston me. E kam pare te International Bookstore te Pallati i Kultures.

  Do t'i lutesha te gjitheve te shtojne disa sqarime per librat te shtojne ketu - per se flasin, pse ju kane pelqyer, etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ver : 26-07-2008 m 22:23 Arsyeja: gabim drejtshkrimi

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12
  Tipping Point - How Little Things Make a Big Difference

  Autor Malcolm Gladwell

  Ky liber eshte ne anglisht po shitet ne Tirane tek librari Albania perballe shkolles "11 janari" apo Edit Durham si quhet tani. Eshte pak i veshtire per t'u lexuar ne gjuhe te huaj po ia vlen. Jua rekomandoj!

  Tema eshte mbi ndryshimet ne jeten e njerzve dhe ne shoqeri, sidomos per ndryshimet e shpejta dhe te papritura. Per shembull, autori pyet: Si kthehet ne bestseller nje novele nga nje autor i panjohur? Pse adoleshentet pine gjithmone e me shume duhan, megjithese dihet se duhani shkakton kancer? Pse disa programe televizive jane me te suksesshme se disa te tjera? Si ka mundesi qe disa lloje krimesh perhapen ne mase? Pastaj ai i pergjigjet kesaj pyetjeje keshtu pak a shume:

  Mendoj se keto pyetje kane te njejten pergjigje. Idete dhe sjelljet dhe mesazhet dhe produktet nganjehere sillen si epidemite e semundjeve ngjitese. Keto jane epidemi shoqerore. Ky liber shqyrton epidemite shoqerore qe na rrethojne ne te gjitheve.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12

  Liber tjeter dhe artikull

  Faik Konica: jam un, monografi, Sabri Hamiti,
  Prishtin, 1991

  Artikull per Konicen: Flm Katana!!

  FAIK KONICA: NUK JAM UN
  Nga Aurel Plasari
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=20687

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12

  Te jetosh ne ishull

  Te jetosh ne ishull nga Ben Blushi

  Flet per historine e Shqiperise, fene, etj. por me stil romani, jo tamam publicistike. Mua nuk me pelqeu te them te drejten po dua dhe mendimin tuaj.

  Librin mund ta shkarkoni ketu:

  Zemer Shqiptare
  Duhet te klikoni menjehere mbi figuren e librit se ndryshe faqja zhduket

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Mos kalohet kuptimesia e librit publicistik dhe akademik, me librin-roman. Per librin e Blushit eshte shkruar ne tjeter teme te ketij forumi. Ne nje fare kuptimi, shume romane kane brenda tyre elemente te publicitetit, sikurse mjaft libra publicistike te futin ne boten e romanit, per nga menyra e trajtimit te temave te tyre.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117

  Sabri Godo-Sknderbeu

  mimi: 1500 Lek, Ku gjendet: librari Albania

  Roman historik, me elemente edhe te vertete edhe te letrarizuar. Prshkruan trimrit e lufts 25-vjeare kundr turqve, por edhe ndjenjat e tij, far ai mendon, mnyrn e t dialoguarit me t afrmit, me ushtart, me trimat shqiptar, dashurin e tij pr Shqiprin, sipas imagjinates se autorit.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Antarsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Do te citoja vecanerisht, "Tri menyra te shkrimit shqip", Rexhep Qosja.
  Dhe gjithashtu "Regjisoret" te Josif Papagjonit.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12
  Besnik Aliaj - Misteri i gjasht

  Liber mbi zhvillimin e qyteteve

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Antarsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Do t`u kerkoja nje favor te gjitheve ju qe pstoni titujt e librave.
  U kujtova vone dhe duhej ta kisha bere une i pari.
  Postoni dhe nje analize ose "analizke" te vogel, keshtu informohemi dhe kur nuk e kemi lexuar librin .
  Respekt.
  Genti

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dinozaurina
  Antarsuar
  10-05-2004
  Postime
  12
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Mos kalohet kuptimesia e librit publicistik dhe akademik, me librin-roman. Per librin e Blushit eshte shkruar ne tjeter teme te ketij forumi. Ne nje fare kuptimi, shume romane kane brenda tyre elemente te publicitetit, sikurse mjaft libra publicistike te futin ne boten e romanit, per nga menyra e trajtimit te temave te tyre.
  I lutem moderatoreve te kombinojne ketu temen e re mbi librin "Te jetosh ne ishull". Flm

 15. #15
  DO T'JU REKUMANDOJA "SHQIPJA DHE SANSKRITISHJA" pjesa e pare dhe e dyte , e Profesorit te Nderuar PETRO S. ZHEJI!
  Ndryshuar pr her t fundit nga EDilo : 18-10-2008 m 15:47

 16. #16
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,838
  Shum i preferuar:

  "Panteoni i Rralluar" Rexhep Qosja
  Msoje mendimin filozofik t Qosjes q n vitet e 70-ta.

  Kt libr mund ta shkarkoni nga interneti gratis (me licenc)

  Kili

  SHQIPRIA SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Ja edhe nje liber tjeter:

  Vetevrasja; motivet per te jetuar Viti 2008 Fq. 238 Nga Dr. Sofokli Duka

  Sofokli Duka: Vetevrasjet, plaga e heshtur qe thellohet cdo vit
  Publikuar nga Gazeta Shqip me 06-02-2008

  T shumta dhe t heshtura, sepse mentaliteti shqiptar ende e konsideron si nj turp vetvrasjen. Por fenomeni po merr prmasa t frikshme, ndrsa askush nuk duket se po vihet n lvizje pr ta frenuar. N vendin ton, n do 24 or vetvritet mesatarisht nj person dhe do 11 or nj tjetr tenton t vetvritet. T dhnat jan nxjerr nga studimi me titull "Vetvrasja, motivet pr t jetuar", i Institutit pr Parandalimin e Krimit. N nj intervist ekskluzive pr "Shqip", dr. Sofokli Duka, drejtues i ktij instituti dhe autori kryesor i studimit shpjegon arsyet kryesore q kan ndikuar n prhapjen e ktij fenomeni dhe mungesn totale t angazhimit t shtetit, por edhe shoqris shqiptare, pr ta luftuar kt fenomen. Sipas tij, nuk ka asnj struktur shtetrore t specializuar pr parandalimin e vetvrasjeve, ndrsa shoqria vazhdon t‘i kaloj me indiferenc kto raste, madje shpeshher prpiqet t‘i mbuloj me heshtje ato. Numri i vetvrasjeve vitet e fundit ka ardhur duke u rritur n mnyr t ndjeshme. Cilat jan sipas studimit tuaj, shkaqet kryesore q i shtyjn njerzit drejt vetvrasjes? Ndr shkaqet kryesore t vetvrasjeve n studim prmenden: gjendja psikologjike e individit, ku shquhen faktor psikologjik, patologjik dhe biologjik, t cilt shkaktojn dhimbje t thell; ndikimet filozofike, teorike, fetare, estetike, artistike etj., pr jetn, rndsin dhe vazhdimsin e saj; ekzistenca e fajit dhe prgjegjsis apo ndjenjs s fajit dhe prgjegjsis, pas kryerjes apo mendimit pr kryerjen e nj vepre antiligjore, antisociale, apo t amoralshme; tronditja e thell psikike, si pasoj e traumave t rnda psikike apo ngjarjeve t rnda; hakmarrja ndaj personit apo personave prgjegjs, pr sjellje apo veprime q viktima i konsideron t dmshme ndaj tij; traumat e rnda si pasoj e trajtimi t keq sistematik, sjelljeve t tjera sistematike q prekin rnd dinjitetin, ose veprimeve t rnda kriminale q prekin nderin, moralin dhe shndetin. Ve tyre, praktika njeh edhe shkaqe t tjera si: zbatimi i urdhrit, t ndjerit si detyrim pr t‘u vetvrar, realizimi i misionit etj. Ndodh q personi t ket edhe m shum se nj shkak vetvrasjeje. N prgjithsi, shkaqet ndrthuren dhe alternohen me njri-tjetrin. Shkaqet e vetvrasjes mund t veprojn te nj mas e madhe njerzish, por jo te t gjith ata, efektet jan t njjta. Lindja e tendencs pr vetvrasje dhe pasoja - vdekja, vjen vetm ather kur shkaqet veprojn n kushte dhe rrethana specifike. Kushtet dhe rrethanat jan t veanta pr t miturit, adoleshentt, t rinjt dhe t rriturit, ato jan individuale dhe sociale; psikologjike, sociologjike psikiatrike, gjenetike, biologjike, mjeksore etj. Studimi analizon edhe faktort apo arsyet q ndikojn n nj numr kaq t lart t vetvrasjeve. Cilat jan ato? Parandalimi i fenomenit t vetvrasjes n Shqipri, jo vetm q nuk sht ngritur n nivelin e nj institucioni, por mungojn edhe instrumentet m elementare t nj parandalimi t organizuar. Vihet re nj indiferenc e theksuar shtetrore dhe shoqrore prball prhapjes s ktij fenomeni. N baz t nenit 21 t Kushtetuts, jeta e personit mbrohet me ligj. Edhe jeta e individve q vetvriten apo tentojn t vetvriten konsiderohet jet dhe si e till, duhet t mbrohet me ligj. Shqipria sht shum larg zbatimit t ktij parimi kushtetues dhe akoma m larg nga qndrimet bashkkohore. Aktualisht, pothuajse mungojn prononcimet apo qndrimet shtetrore t niveleve t larta pr nj vlersim m human, ligjor dhe social t ktij fenomeni. Vetvrasja nuk lexohet n asnj nga prioritetet qeveritare e n t njjtn koh edhe problemet e shndetit mendor. N analizn e puns t vitit 2007 t Policis s Shtetit, nuk u fol asnj fjal pr kt dukuri. Ekziston nj terr i vrtet informativ i treguesve, rasteve dhe akteve t vetvrasjeve. I vetmi burim ku mund t gjenden tregues t till sht komunikata ditore e Ministris s Brendshme. Ky dokument tashm n faqen e internetit t ktij institucioni, jo vetm q publikohet shum rrall, por edhe n ato raste, vetvrasjet nuk pasqyrohen. Mungojn iniciativat shtetrore dhe shoqrore pr parandalimin e ktij fenomeni. N muajin maj 2005, u krijua nj komision qeveritar pr studimin e vetvrasjeve. Nuk dihet nse ky komision funksionoi, por muajt q pasuan, u shoqruan me rritje t numrit t vetvrasjeve. Edhe qeveria aktuale, nuk po tregon asnj kujdes t veant pr parandalimin e vetvrasjeve. Shoqria shqiptare nga ana e saj sht tepr indiferente ndaj ktij fenomeni, pr t mos thn se prpiqet t mos e diskutoj fare kt problem, duke e konsideruar ende si nj lloj turpi. Gjithashtu, ndikojn negativisht n parandalimin e ktij fenomeni, edhe mungesa e nj ligji pr parandalimin e vetvrasjeve, niveli jo i lart profesional i policis dhe prokuroris pr t dalluar simulimin e vrasjes si vetvrasje, zbulimin dhe ndshkimin e autorve t shtytjes n vetvrasje, apo shkaktimit t vetvrasjes, si pasoj e nj veprimtarie t mparshme kriminale e sidomos marrdhnieve seksuale me dhun, pas t cilave mund t ndodh edhe vetvrasja. Ju folt pr munges t strukturave t posame pr parandalimin e vetvrasjes. Pr parandalimin e vetvrasjeve, q renditet ndr shkaqet kryesore t vdekshmris, nuk ekziston asnj struktur shtetrore dhe shoqrore e specializuar dhe, nga ana tjetr, nuk rezulton t ket nj strategji kombtare n kt drejtim. Parandalimi i ktij fenomeni nuk mund t bhet n mnyr globale, indirekte dhe pa strategji e projekte. sht folur pr mundsin e hartimit t nj ligji t posam pr parandalimin e fenomenit t vetvrasjeve. far mendoni se duhet t parashikoj nj ligj i till? Jan t shumta problemet q mund t prmbaj nj ligj i till. Bota ka praktika t hershme, por vendi yn ka veorit e tij specifike. Disa nga elementet m t rndsishme q do t duhej t parashikonte nj ligj i till mund t prmenden: Ndalimi i t miturve dhe adoleshentve t marrin pjes n predikimet fetare pa pranin dhe prgjegjsin e prindrve apo kujdestarve; ndalimin e propagands fetare dhe do propagande tjetr q nxit fenomenin e vetvrasjes; ngritja e nj institucioni shtetror pr administrimin dhe parandalimin e ktij fenomeni; ngritja dhe mbshtetja e qendrave joqeveritare pr edukimin dhe parandalimin e vetvrasjeve; detyrimin shtetror pr evidencimin statistikor t vetvrasjeve dhe tentativave pr vetvrasje; rehabilitimin e detyrueshm t viktimave dhe personave q kan psuar impakt nga nj akt i till; kurimin e posam t personave depresiv apo me smundje t tjer t shndetit mendor; zgjerimin e kuptimit ligjor t shtytjes n vetvrasje, parashikimin si vepr penale m vete t bashkpunimit n vetvrasje; sigurimin e mjeteve me rrezik q mund t prdoren edhe si mjete vetvrasjeje, fonde financiare pr rinin shkollore, universitare, fshatare dhe qytetare, n drejtim t integritetit social etj. Cili sht aktualisht roli i Policis s Shtetit n parandalimin e vetvrasjeve? Policia ende nuk e ndien si objekt pune parandalimin e vetvrasjes. sht pikrisht ajo q e administron kt vepr pr t sqaruar shkaqet dhe rrethanat e kryerjes n kuadr t parandalimit t ktij fenomeni. Aktualisht, n polici mungon funksioni i specialistit pr vetvrasje, sistemi statistikor l pr t dshiruar dhe i ndaluar jo vetm pr qytetart, por edhe studiuesit, njohurit n programin msimor pr kt fenomen, pothuajse mungojn. N kt situat, as q mund t flitet pr parandalim t prgjithshm, apo t posam t vetvrasjeve. Statistika Viti Vetvrasje 2000 99 2001 146 2002 144 2003 170 2004 173 2005 214 2006 210 2007 216 Arsimi: Nr Arsimi % 1 Analfabet 2.5 2 Fillor 13.9 3 8-vjear 62.6 4 Mesm 17.7 5 Lart 3.1 Gjendja familjare: Nr Gjendja % 1 Beqar 74 2 Martuar 39 3 Divorcuar 5.6 4 T ve 8.2 Faktort, motivet: Nr Motivi 1 Probleme ekonomike 2 Xhelozi, motive t dobta 3 Grindje familjare 4 Munges fmijsh 5 Braktisje 6 Pr drog, alkool 7 Bindje fetare 8 Smundje t sis. nervor 9 Smundje t pashrueshme 10 Invalid 11 Humbje t afrmish 12 Borxhe, lojra fati 13 Konflikte bashkshortore 14 Euthanazi 12 T tjera Studimi "Vetvrasja, motivet pr t jetuar" Studimi "Vetvrasja, motivet pr t jetuar" sht mbshtetur n t dhna t mbledhura nga komunikatat ditore t policis, si dhe n informacione t mbledhura nga bashkpuntort e institutit, pjesa m e madhe e t cilve jan ish-punonjs t policis. Dr.Sofokli Duka, me nj karrier t gjat n Policin e Shtetit, thot se ky studim sht i pari i llojit t tij, i cili sjell njohuri t reja t panjohura nga lexuesi i thjesht deri tani pr fenomenin e vetvrasjes. Pavarsisht nga disa studime t pjesshme dhe sporadike, deri tani, fenomeni i vetvrasjes ka qen i injoruar, gj q e vrteton edhe mungesa e nj studimi komplemetar. Prve t tjerash, ky studim prmban edhe t dhna enciklopedike, historike, arkivore, njohuri psikologjike, penale, kriminologjike, sociale etj.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117
  Historia e Skenderbeut: Marin Barleti

  "Historia e jets dhe e bmave t Sknderbeut" eshte shkruar n latinisht dhe e botuar n Rom rreth viteve 1508-10. Kjo vepr n kohn e vet u ribotua latisht tri her, u prkthye n shum gjuh evropiane dhe u b burim i nj literature t gjer pr heroin ton kombtar, t shkruar n gjuh t ndryshme t bots, q nga italishtja, spanjishtja, rusishtja, frengjishtja, greqishtja e deri n japonisht. F.S.Noli ka shkruar me t drejt se vepra e Barletit "fitoi kndonjs anemban bots dhe e bri t pavdekshm kujtimin e Sknderbeut n Evrop".
  Popullariteti i madh q gzoi vepra shpjegohet me dy arsye: e para lidhet me subjektin q trajton, me figurn e Sknderbeut, e cila u b e njohur dhe legjendare qysh n kohn e vet; e dyta qndron n forcn dhe bukurin e stilit me t cilin ajo sht shkruar, nj stil q t rrmben.

  Historia e jets dhe e bmave t Sknderbeut sht, n rradh t par, nj vepr historike, por e shkruar nga nj dor mjeshtri. Stili i gjall dhe elegant me t cilin e ka shkruar Barleti, e bjn at nj vepr edhe me vler letrare. Kto vlera qndrojn n gjuhn e pasur dhe n figuracionin e pasur, n mjeshtrin plastike t vizatimit t figurs s Sknderbeut, n frymn patetike dhe vrullin trondits q prshkon tregimin, si dhe n bukurin, gjersine dhe lehtsin e frazs. Vepra e Barletit prshkruan historin e luftrave heroike t shqiptarve, t udhhequr nga Sknderbeu, kundr hordhive osmane. At e prshkon nga fillimi n fund ndjenja atdhetare, krenaria e autorit pr vetit luftarake t popullit t vet, dashuria dhe adhurimi pr heroin, q i dha emrin nj epoke t tr n historin e popullit shqiptar.

  Vlera m e muar q gjen Barleti te bashkatdhetart e vet, sht dashuria pr lirin, pr trojet amtare, vendosmria pr t dhn edhe jetn pr mbrojtjen e tyre.
  Nuk ka gj m t muar pr njeriun sesa atdheu, nuk ka detyr m t shenjt sesa lufta pr ta mbrojtur at nga i huaji. Kjo sht nj nga idet e mdha t veprs. Kryeni detyrn ndaj atdheut, pr t cilin asnjher nuk duhet kujtuar se sht derdhur gjak, se sht luftuar sa duhet, sepse dashuria pr t ia kalon do dashurie tjetr, shkruan Barleti.
  Duke folur pr qndresn e shqiptarve gjat shekullit XV, Barleti ka vn n qendr t veprs s vet protagonistin dhe heroin e saj qendror Gjergj Kastriotin. Kjo figur sht vizatuar me dashuri e ngjyra t gjalla; ajo sht dhn me tiparet q ia njeh historia, pra gjithmon n frymn e humanizmit e t konceptit humanist pr njeriun dhe lufttarin e liris.

  Barleti e jep Sknderbeun si personifikim t heroit q mishron forcn e njeriut, aftsin dhe bukurin fizike e morale t ksaj krijese t mrekullueshme, sipas botkuptimit humanist. Figura e tij del madhshtore, si nj hero legjendar, simbol i lirimtarit dhe i mbrojtsit t liris, prijs i nj populli lufttar e trim , t dashuruar deri n dhembje me trojet e veta dhe me lirin.
  Lufttar i ashpr dhe prijs me nj zemr t madhe njerzore, madhshtor dhe legjendar - e till t mbetet n mendje figura e heroi , skalitur si me dalt nga pena e Barletit.
  N veprn "Historia e jets dhe e bmave t Sknderbeut„ autori mbron t drejtn e nj populli pr t jetuar i lir, himnizon njeriun dhe forcn e tij, heroizmin njerzor dhe dashurin e natyrshme pr trojet e t parve.

  Duke qen nj vepr historike, libri i Barletit ka rndsin pr t dhnat dhe faktet q sjell. Pa kt vepr historiografis pr Sknderbeun do t'i mungonin burimet e para, q e kan ushqyer dhe vazhdojn t'a ushqejn edhe sot. N disa raste, i rrmbyer nga entuziazmi q i shkakton kujtimi i ngjarjeve heroike q prshkruan edhe urrejtja pr pushtuesin, Barleti i zmadhon ngjarjet e‚ sidomos ndryshon shifrat e pjesmarrsve n luftime. Por, prapseprap, n thelb dhe n frymn e saj t prgjithshme vepra i prmbahet s vrtets historike.

  Me librin e tij Marin Barleti qndron n fillimet e letrsis shqiptare, e cila e nis udhn e saj me nj vepr t prmasave t mdha. Kjo vepr sht shkruar n latinisht, q asokohe ishte gjuha e kulturs n Evrop, por ajo i prket kulturs shqiptare, jo vetm se sht shkruar nga nj shqiptar, por se sht bota shqiptare q i ka dhn jet ktij argumenti madhshtor t kulturs s hershme t ktij populli t lasht.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ver
  Antarsuar
  23-07-2008
  Postime
  117

  Identiteti Europian i Shqiptareve - Ismail Kadare

  Debati Kadare - Qose, sht nj epitet pr shkmbimin e gjat disamujor t akuzave dhe kundrakuzave n planin moral, intelektual dhe politik mes shkrimtarit Ismail Kadare dhe akademikut Rexhep Qosja mbi "Identitetin Kombtar t Shqiptarve". Debati nisi nga nj "sprov", nj librth i Kadares q arsyetonte rreth Identitetit Kombtar t Shqiptarve. Ndonse nuk pati ndonj arsye konkrete dhe se gjuha e prdorur nga Kadare ishte shum e but, Qosja iu prgjigj me nj seri shkrimesh n gazetn Shqip t Tirans duke e akuzuar shkrimtarin pr rracizm ndaj muslimanve shqiptar dhe muslimanve n trsi. Pas ksaj vijuan akuzat pr pandershmri, pr konformitet prball rregjimeve etj.

  Debati Kadare-Qose u shoqrua n t njejtn koh nga rigjallrimi i diskutimit publik mbi rolin e Kadares n persekutimin e ish- t dashurit t vajzs s saj gjat kohs s rregjimit politik, ku kryesisht pr arsye tregtare, media e Tirans u nda n mbshtetse t Kadares dhe sulmuese t saj. Pr rrjedhim, TV Klan, gazetat Shekulli e Korrieri, mbshtetn shkrimtarin. Pozicioni i TV Klan u kondicionua nga pragmatizmi komercial, pra Kadare dha intervistn ekskluzive t sqarimit n kt televizion. Pr rrjedhoj, Gazeta Shqip, Gazeta Shqiptare dhe Top Channel, zun pjesn anti-kadare t tregut t medias.

  Gjat intervistave t mvona, Kadare krkoi falje n nj far mnyre pr deklaratat e tij pr "identitetin europiano-kristian t shqiptarve", duke thn se kur i pati propozuar Ramiz Alis rihapjen e kishave, nuk e kishte menduar se Islami do t vazhdonte t ekzistonte n Shqipri pas rnies s komunizmit.

  Informacioni u gjend tek shtepia e librit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 21-04-2010 m 10:17

 20. #20
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Per mendimin tim nje liber qe nuk duhet lene pa lexuar eshte "Kohet Moderne" te Pol Xhonson. Eshte ne dy pjese dhe flet per ngjarjet boterore ne shekullin e XX.Ketu mund te kuptohen dramat e Botes ne kete shekull si dhe njeriu mund te formuloje ide te qarta qe te tilla gabime njerezimi te mos i perserise.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 17:10
 2. Akademik Qosja: Vjen dita kur do ti shohim t gjitha
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-12-2005, 21:46
 3. Dr. Gzim Alpion pelegrinazh akademik pr Nn Terezn
  Nga Shijaksi-London n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-06-2005, 11:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •