Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet te votojne emigrantet?

Votues
347. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Po

    236 68.01%
  • Jo

    111 31.99%
Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 343
  1. #41
    Problemi eshte se menyra e dhenies se votes nga shqiptaret eshte shume ndryshe nga vendet e tjera demokratike. Pervec problemit te manipulimit te votave egziston nje kulture ose mungese e nje kulture tek shqiptaret. Cila eshte kjo kulture?! Eshte kultura e moskerkimit llogari per voten e dhene. Eshte ajo qe shqiptaret japin voten dhe pastaj qendrojne indiferent ose ankohen per udheheqesin e zgjedhur neper kafenete e muhabetet e rradhes me njeri tjetrin. Ndryshe nga ne, ne Amerike psh, ku cdo votues ka te drejte ti shkruaj e ti kerkoje llogari deputetit, ne Shqiperi me ate klase politike qe egziston as qe mund te imagjinohet nje gje e tille. Une pyes: "A do jene votat e shqiptareve te diaspores nje statistike me teper ne kakofonine e sistemit zgjedhor shqiptar"?!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  2. #42
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Cdo Shqipetar i moshes mbi 18 vjeē, brenda apo jashte shtetit duhet te kete te drejten e votimit. Nqs kete te drejte themelore nje qytetar emigrant nuk e gjen ne Shqiperi, normale qe s'ka vend tjeter ku mund te drejtohet per te drejtat e tij, sado larg vendit qe te jete.
    La vita č bella...

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anėtarėsuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Unė votova votova JO, sepse mbėshtes mendimin se ;Nė qoftė se duam qė emigrantėt ti bėjmė qytetarė me tė gjitha tė drejtat qė ju takon,ata duhet tė kenė tė drejtėn e votės sė lirė nė shtetin ku jetojnė dhe punojnė.Nuk mundet tė votojnė nė vėndin e oprigjinės pa u njehsuar si qytetar me tė drejta tė plota.Shteti dhe qeveria Shiptare tė kėrkoj dhe tė kėmbėngulė qė tė respsktohen qytetarėt dhe bashkombėsit e saj.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Problemi eshte se menyra e dhenies se votes nga shqiptaret eshte shume ndryshe nga vendet e tjera demokratike. Pervec problemit te manipulimit te votave egziston nje kulture ose mungese e nje kulture tek shqiptaret. Cila eshte kjo kulture?! Eshte kultura e moskerkimit llogari per voten e dhene. Eshte ajo qe shqiptaret japin voten dhe pastaj qendrojne indiferent ose ankohen per udheheqesin e zgjedhur neper kafenete e muhabetet e rradhes me njeri tjetrin. Ndryshe nga ne, ne Amerike psh, ku cdo votues ka te drejte ti shkruaj e ti kerkoje llogari deputetit, ne Shqiperi me ate klase politike qe egziston as qe mund te imagjinohet nje gje e tille. Une pyes: "A do jene votat e shqiptareve te diaspores nje statistike me teper ne kakofonine e sistemit zgjedhor shqiptar"?!
    Pikerisht prej kesaj duhet te votojne, ta kam thene dhe tek postimi me siper, sepse kane kulture tjeter demokratike, kane kulture perendimore persa i perket zgjedhjeve dhe votes ndaj dhe do te ndikonin per mire ne sistemin dhe menyren e konceptimit te votes perpara dhe pas zgjedhore ne Shqiperi.

  5. #45
    Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin
    Pikerisht prej kesaj duhet te votojne, ta kam thene dhe tek postimi me siper, sepse kane kulture tjeter demokratike, kane kulture perendimore persa i perket zgjedhjeve dhe votes ndaj dhe do te ndikonin per mire ne sistemin dhe menyren e konceptimit te votes perpara dhe pas zgjedhore ne Shqiperi.

    Kete po te pyes dhe une se kujt deputeti do ti kerkosh llogari ne Shqiperi?! Kane faqe interneti deputetet aty, kane numra telefoni qe i bejne publike, kane adresa, kane sekretare?! Apo kane aq edukate e kulture sa te marrin mundimin e te te pergjigjen ankesave te tua si emigrant qe u ke dhene voten?!Ato s'po pyesin per ata qe jane ne Shqiperi, i plasi shume te ne qe jemi ketej. Erion Veliaj me shoke qe bejne te tilla propozime ka halle te marre ndonje post pushteti ne nje menyre a nje tjeter. Si behet shume vone per emigrantet. Boll qe shpetuam e ikem larg budalleqeve te politikes aty, por edhe ketu ne kete vend duan te na bejne pjese te maskarallekut te tyre.
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  6. #46
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin
    Pikerisht prej kesaj duhet te votojne, ta kam thene dhe tek postimi me siper, sepse kane kulture tjeter demokratike, kane kulture perendimore persa i perket zgjedhjeve dhe votes ndaj dhe do te ndikonin per mire ne sistemin dhe menyren e konceptimit te votes perpara dhe pas zgjedhore ne Shqiperi.
    Sipas kesaj qe thoni ju atehere Gary Kokallari duhet te lidhet ne MSN me Berishen.

    Kokallari i shkruan (pothuajse) cdo jave Berishes ndonje leter ku i kerkon llogari. Imagjino t'i jepte nje vote!
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Kete po te pyes dhe une se kujt deputeti do ti kerkosh llogari ne Shqiperi?! Kane faqe interneti deputetet aty, kane numra telefoni qe i bejne publike, kane adresa, kane sekretare?! Apo kane aq edukate e kulture sa te marrin mundimin e te te pergjigjen ankesave te tua si emigrant qe u ke dhene voten?!Ato s'po pyesin per ata qe jane ne Shqiperi, i plasi shume te ne qe jemi ketej. Erion Veliaj me shoke qe bejne te tilla propozime ka halle te marre ndonje post pushteti ne nje menyre a nje tjeter. Si behet shume vone per emigrantet. Boll qe shpetuam e ikem larg budalleqeve te politikes aty, por edhe ketu ne kete vend duan te na bejne pjese te maskarallekut te tyre.
    Ketu si kerkon kush, do te detyrohen ti bejne publike e te kene sekretare e faqe interneti. Do te detyrohen tu pergjigjen letrave emaileve e te gjithave sepse kur mbaron kater vjecari i japin durt parlamentit.

    Gjithcka eshte me deshire, ti nese sdo ske pse te marresh pjese, po se nuk do ti sdo te thote se eshte e gabur. Jep mendimin tend dhe respekto ate te te tjereve. Ti deri dje po thoje se je i "painformuar" tani i dike te gjitha?

  8. #48
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    jo per mendimin tim nuk duhet te votojn!
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-06-2008
    Postime
    157
    A duhet te votojne emigrantet?
    keto jane pallavra te atyre qe drejtojne politiken shqiptare sot.. po vidhen sheshit votat ne shqiperi kur votohet dhe ne besojme mos vidhen ato te emigranteve qe do jene ne doren e cdo ambasadori (kukull) te qeverive aktuale? ky eshte abuzim.. nuk kemi arritur standarte te tilla ne, sa te pretendohet te votohet dhe numerohen votat ndershmerisht.

  10. #50
    Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin
    Ketu si kerkon kush, do te detyrohen ti bejne publike e te kene sekretare e faqe interneti. Do te detyrohen tu pergjigjen letrave emaileve e te gjithave sepse kur mbaron kater vjecari i japin durt parlamentit.

    Gjithcka eshte me deshire, ti nese sdo ske pse te marresh pjese, po se nuk do ti sdo te thote se eshte e gabur. Jep mendimin tend dhe respekto ate te te tjereve. Ti deri dje po thoje se je i "painformuar" tani i dike te gjitha?
    Ti e sheh voten tende thjesht loje qe e hedh ne kuti dhe e ben gjumin e qete naten, apo si nje mjet per te ndryshuar per mire vendin tend?! Si mendon ta ndryshosh per mire kur 98% e njerezve qe merren me politike aty kane nevoje te nderrohen me emra te rinj dhe te paperlyer?! Se kupton qe me kete veprim te piset po mundohen te politizojne edhe diasporen?! Po mundohen te gjenerojne vota me shume pasi cdo zgjedhje shqiptaret e Shqiperise po tregohen indiferente duke mos votuar sepse jane te lodhur me politiken aty. Ke politikan do zgjedhesh ti prej emigracioni kur vete shqiptaret qe jane aty nuk e dine vete se kush e meriton?!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Une do zgjedh ate qe me duket mua se ka programin me te mire elektoral, ate tek i cili kam me shume besim se do arrije dicka, ate qe ka dhene prova dhe ne te kaluaren, ate qe mund te beje me shume per mua ne saje te kerkesave qe une kam. Ne fund te kater vjetve do marr perpara serish programin elektoral dhe do shikoj sa eshte permbushur, nese arritjet per mua jane te kenaqshme atehere do ja jap voten perseri, nese jo nje me pak per tu konsideruar. Keshtu e shoh voten une ne parim, te ishte per ta dhene kot nuk shkoja hic. Nese do te kete me shumice indiferentizmi si i yti atehere do vazhdojne te fitojne te njejtet njerez te cilet do ta mbajne peng politiken e "brishte" dhe te "paformuar" Shqiptareper shume mandate me rradhe. Je ti e une e Shqiptaret e tjere te cilet duhet tu japim drejtim ketyre te paudheve. Kete mund ta bejme vetem nepermjet votes sone!

    Cfaredolloj organizate qe mund te quhet Mjaft! ska rendesi, shprehjet te pakten i ka te goditura. VOTO OSE QEPE. Nese nuk voton ske te drejte te kerkosh asgje, vota jote eshte ajo qe sjell ndryshimin, ajo cka te ben ty pjese te asaj cka ndodh ne Shqiperi. Kur ti je pjesmarres mund te zgjedhesh te rrish kembekryq dhe te lesh ata qe ke zgjedhur te vendosin sipas asaj qe duan vete e qe ju vjen per shtat me mire, ose mund te ngresh zerin tend e ti kerkosh gjerat sic i do ti. Ti je ai qe duhet ti thuash deputetit dale njehere se ne program ke kete kete kete, ku jane keto? Po nuk kerkove ti llogari ska kush te kerkoje. Ti perse punon? Punon se ta kerkon shefi raportin, shitjet ect ect qe ne pike te mengjesit e jo se do ti te punosh, po te kishe mundesi do merrje leket e do rrije kot. Po nuk kerkuam ne as deputetet sdo punojne. Ne jemi shefat e tyre e jo ata shefat tane, shteti duhet te jete ne funksion te shtetasve dhe jo shtetasit ne funksion te shtetit. E gjitha kjo duhet te nise nga themeli i sistemit, vota eshte themeli pas kesaj ndertohen te tjerat me rradhe!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga OO7 : 18-07-2008 mė 16:06

  12. #52
    Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin
    Une do zgjedh ate qe me duket mua se ka programin me te mire elektoral, ate tek i cili kam me shume besim se do arrije dicka, ate qe ka dhene prova dhe ne te kaluaren, ate qe mund te beje me shume per mua ne saje te kerkesave qe une kam. Ne fund te kater vjetve do marr perpara serish programin elektoral dhe do shikoj sa eshte permbushur, nese arritjet per mua jane te kenaqshme atehere do ja jap voten perseri, nese jo nje me pak per tu konsideruar. Keshtu e shoh voten une ne parim, te ishte per ta dhene kot nuk shkoja hic. Nese do te kete me shumice indiferentizmi si i yti atehere do vazhdojne te fitojne te njejtet njerez te cilet do ta mbajne peng politiken e "brishte" dhe te "paformuar" Shqiptareper shume mandate me rradhe. Je ti e une e Shqiptaret e tjere te cilet duhet tu japim drejtim ketyre te paudheve. Kete mund ta bejme vetem nepermjet votes sone!

    Cfaredolloj organizate qe mund te quhet Mjaft! ska rendesi, shprehjet te pakten i ka te goditura. VOTO OSE QEPE. Nese nuk voton ske te drejte te kerkosh asgje, vota jote eshte ajo qe sjell ndryshimin, ajo cka te ben ty pjese te asaj cka ndodh ne Shqiperi. Kur ti je pjesmarres mund te zgjedhesh te rrish kembekryq dhe te lesh ata qe ke zgjedhur te vendosin sipas asaj qe duan vete e qe ju vjen per shtat me mire, ose mund te ngresh zerin tend e ti kerkosh gjerat sic i do ti. Ti je ai qe duhet ti thuash deputetit dale njehere se ne program ke kete kete kete, ku jane keto? Po nuk kerkove ti llogari ska kush te kerkoje. Ti perse punon? Punon se ta kerkon shefi raportin, shitjet ect ect qe ne pike te mengjesit e jo se do ti te punosh, po te kishe mundesi do merrje leket e do rrije kot. Po nuk kerkuam ne as deputetet sdo punojne. Ne jemi shefat e tyre e jo ata shefat tane, shteti duhet te jete ne funksion te shtetasve dhe jo shtetasit ne funksion te shtetit. E gjitha kjo duhet te nise nga themeli i sistemit, vota eshte themeli pas kesaj ndertohen te tjerat me rradhe!
    Dhe ti mendon se shqiptaret e Shqiperise jane aq budallenj sa kane nevojen e votes se diaspores qe ti nxjerri nga halli ku kane rene?! Pse ti mendon se nje shqiptar Shqiperie me nje intelekt mesatar eshte me inferior se nje emigrant shqiptar me nje intelekt mesatar gjithashtu?! Mire une e ti e tjetri qe e zeme jane te informuar dhe japin voten "tamam". Po turma?! Po turma qe perhere e ka marre ne qafe kombin shqiptar?! Po turma qe su zhduk qe su zhduk njehere nga militantizmi politik dhe injoranca?! C'vlere do kishin votat tona kur ende nuk po zhduket mentaliteti i turmes?!
    ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Votat tona do sherbejne si themel i mendimit dhe i konceptimit ndryshe te votimit. Ti thua te dorezohemi e ta leme turmen te fitoje se jane me shume. Pothuajse te gjithe Shqiptaret qe kane emigruar jashte vendit ne formimin e tyre kane pjese te rendesishme nga kultura dmokratike perendimore, ka dhe shume studente te mos harrojme te cilet nuk jane aspak te nivelit mesatar.

    E shoh qe ti qeke tip pushover, but I'm a stubborn motherfucker so ky eshte nje ndryshim thelbesor midis meje dhe teje!

    Une besoj se ne mund te ndryshojme shume gjera ne politiken e sotme, mund te injektojme ngadale dicka te mire nga ajo qe shohim perdite ne vendet perendimore ku jetojme.

    Shembull i injektimit te kultures perendimore ke Gert Bogdanin, ka studiuar dhe jetuar jashte per nje kohe relativisht te gjate dhe pasi eshte bere kryetar ne Njesine Bashkiake nr 10 ngadale ka nisur te vere ne pune programin e tij duke nisur qe me emerimin e rrugeve ne gjithe zonen e Njesise Bashkiake nr 10 nga i cili kane marre shembull edhe Njesi te tjera dhe sot gati te gjitha rruget jane te emeruara. Kjo eshte shume pak dhe nuk eshte problem se te gjithe e dime ku jetojme, por gjithesesi eshte nje baze nga e cila ka nisur dhe projekti i qeverise per vendosjen e Zip Codeve.

    Gur gur behet mur, e mur mur behet kala.

  14. #54
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Pershendetje..............Te votojm eshte e drejt, shum e drejt se dhe ne i perkasim Shqipnis..........me voten ton do kishim sjelle "nje cop te vogel" nga perndimi..............Deshira ime eshte qe ne shqiptaret duhet te m'sohmi te votojm njerezit, ata njerez qe kan nje vizion konstruktiv dhe jo politikan ne lufte me njani tjetrin.

  15. #55
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anėtarėsuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar mė parė nga Julius Lexo Postimin
    Nė fakt nuk ka kuptimin farė e humbur, por "farė e shpėrndarė".

    Madje ka kuptim zgjerues "shumohuni dhe shpėrndahuni" thotė zoti prej Biblės.
    (kėtė gjė e kanė realizuar nė shekuj me pėrpikmėri tė plotė vetėm hebrenjtė.)
    Janė shumuar dhe shpėrndarė nė gjithė botėn, pa e humbur farėn. Ky duhet tė jetė shembuli ynė pėr ne.

    Dhe ti, bėn gabim shumė tė madh qė i jep konotacion negativ shpėrndarjes, kur kjo ėshtė diēka natyrale madje shumė e dobishme. Shpėrndarja nėpėr botė ka ndihmuar jashtė mase ēėshtjen shqiptare. Ka ofruar nėpėrmjet Rilindjes emra tė mėdhenj tė shqiptarisė. Tani ėshtė koha e riaplikimit tė kėtij procesi shumė tė volitshėm nėse do e administrojmė siē duhet.


    Brooklyn, shikoje dhe lexoje midis rreshtash kėtė balon qė ka shkrujt artikullin edhe nuk do shohėsh gjė tjetėr veē atė shprehjen e njohur: O balo tė hėngėrt tėnja ti ma ke tė keqen brėnda".

    Po tė duhet ndonjė qartėsim mė bėj zė dhe kėtu mė ke mua.

    Pershendetje Julius !!

    Ju faleminderit qe permisuat fjalen greke diaspora . Pajtohem me ju ,pore shperndrja,shumimi zhvillimi ,aktualishte nenkupton integrim, globalizim,

    Shteti shqipetare Shqiperia , Maqedonia , dhe Kosova ,kurre behet fjale per emigrantet ,diasporen shqipetare, jane te pa afte qe t'i mbrojne edhe ata te drejtat me elementare te emigranteve shqipetare ku do qe jane ata. Pajtohem me ju qe ne emigrantet ,diaspora shqipetare te shumophemi ,te shperndahemi ne gjithe anet e botes ,pore gjithemone te mendojme se atedheu yne ehte Shqiperia .
    Para shume vjeteve kete shumim ,shperndarje e provuane edhe rilindasit tane ,pore te pa fate ,sepse..... se fundi te gjithe familjet e tyre u asimiluane,dhe s'i kujtim per t'a mbeten vetem recitime ,vargje te vajtimit ,duke e vajtuare atedheun nga mergimi.

    Personalishte une vete jame mergimtare,pore s'i prioritet per ardhemrine shohe qe gjithe mergimtaret shqipetare, ku do qe jane ata te integrohen ne ato shoqeri sistem ku ata jetojne
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 18-07-2008 mė 19:33 Arsyeja: Ju lutem mos perdorni "bold" ne te gjithe postimin

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e skampin
    Anėtarėsuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    Spanjė
    Postime
    947
    po mire ja e zeme se do votojme dhe ne qe jemi bere te jashtem nga zori,psh ne amb tone ne greqi do kete vezhgues nga qiviria greke per te pare mbarevajtjen e votes se"lire"atje??
    ata e detyrojne salen te kerceje si mbas muzikes se tyre ne Shqiperi paramendoni pak atje,ne greqi.
    un per vete jam per jo.dhe e vetmja arsye eshte per mos ti lene me shume gjera se ēkane ne dore grekeve.
    Kujdes nga shkjau
    Kujdes nga greku
    Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
    AT GJERGJ FISHTA

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar mė parė nga MUAHHH Lexo Postimin
    ....Cfaredolloj organizate qe mund te quhet Mjaft! ska rendesi, shprehjet te pakten i ka te goditura. VOTO OSE QEPE. Nese nuk voton ske te drejte te kerkosh asgje, .....
    Vota vertete eshte themeli i demokracise, por kjo nuk do te thote qe vota eshte e detyruar (qofte edhe moralisht). Qeverite zgjidhen me mandatin per t'i sherbyer te gjithe popullit, pavaresisht se ata votojne pro apo kunder, votojne se jo. Mos votimi do te thote qe nje person s'ka preference, ose eshte dakort me kedo qe vihet ne krye. Cka ketu qe cudit kaq shume G99-ten?

    E pse duhet qe cdo njeri te kete patjeter nje opionion? Sa e pakuptueshme vertet! Pse psh qenka kaq e papranueshme per shembull qe shume njerez, s'kane asnje mendim, asnje anim. As e ndjekin politiken dhe as duan t'ia dine. Pse duhet t'ia japin voten patjeter dikujt thjesht per hir te votimit?? E cdo te thote? - kjo qe meqe s'paskan interesim per politiken (dhe rrjedhimisht nuk votojne) s'kane te drejte t'i kerkojne llogari atyre qe i drejtojne? Kjo eshte absurde per mendimin tim.

    Nuk ka kurrfare lidhje midis preferences per te zgjedhur dike dhe te drejtes per te kerkuar llogari.

  18. #58
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
    Mendim kunder

    Vota e emigrantėve, njė propozim i papjekur

    Adri Nurellari (Shqip)
    Pergjigje ndaj ketij shkrimi:

    "Nė vend tė replikės. Pėrgjigje pėr njė kundėrshtim tė papjekur "

    Vota e emigrantėve, borxhi i pashlyer!


    (Nga Genci Kojdheli)

    Nė tre muajt e fundit Lėvizja G99 ka ndėrmarrė disa aksione ndėrgjegjėsuese dhe ka prezantuar njė platformė tė mirėstrukturuar pėr tė mundėsuar votėn e shqiptarėve jashtė atdheut. Ndėrsa nė pėrgjithėsi propozimi i G99 ėshtė mirėpritur dhe nė parim ėshtė mbėshtetur nga shumė pėrfaqėsues tė spektrit politik dhe shoqėrisė civile, ashtu siē pritej kanė dalė edhe disa zėra kundėr kėtij tij. Kundėrshtimi i propozimit tė G99 ėshtė bėrė si nė nivelin parimor ashtu edhe nė atė praktik. Njė prej kundėrshtive e lidh panevojshmėrinė e votės sė emigrantėve me faktin se emigrantėt votues nuk do tė pėrfitonin/pėsonin prej qeverisjes pėr tė cilėn do tė hidhnin votat. Pa dashur tė zgjatem sė tepėrmi tek argumenti i pakundėrshtueshėm qė Kushtetuta e Shqipėrisė shprehimisht dhe paevitueshmėrisht e lejon votėn e shtetasve shqiptarė pavarėsisht se vendndodhjes sė tyre gjeografike, ky argument kundėr ėshtė lehtėsisht i shpėrfillshėm kur konsiderojmė qė pjesa dėrrmuese e emigrantėve votues janė rezidentė nė Greqi e Itali; afria gjeografike i mundėson atyre kthimin frekuent nė Shqipėri dhe pėrballjen, si pėr mirė ashtu dhe pėr keq, me performancėn e pushtetit pėr tė cilin ata do tė votonin.

    Njė tjetėr kundėrshti tenton, nė mėnyrė shumė simpliciste po aspak bindėse, qė tė lidhė tė drejtėn pėr tė votuar me pagesėn e taksave, ashtu siē inicialisht ėshtė aplikuar e drejta e votės nė monarkitė europiane nė shek. 16tė e 17 tė apo duke iu referuar parimit amerikan tė aplikimit tė taksave veē nė rastin kur ka pėrfaqėsim politik. Por faktet janė disi kokėforta; ndonėse nuk paguajnė taksa direkte, emigrantėt ēdo vit furnizojnė ekonominė shqiptare me dėrgesat pa tė cilat sistemi ynė ekonomik do tė dėshtonte menjėherė; veē nė vitin 2007 emigrantėt kanė injektuar nė ekonominė shqiptare rreth 1 miliard dollarė, gati 14% tė Produktit tė Brendshėm Bruto dhe rreth 3 herė mė tepėr se Investimet e Huaja Direkte. Me tė tillė kontribut financiar nė mbarėvajtjen social-ekonomike tė vendit emigrantėve nuk mund tu mohohet, qoftė edhe nė mėnyrė retorike, e drejta pėr tė shprehur mendimin e tyre mbi qeverinė qė menaxhon milionat qė ata dėrgojnė ēdo vit. Pėr tė vazhduar debatin mbi parimin amerikan ‘jo taksim pa pėrfaqėsim politik’, jo domosdoshmėrisht ėshtė i vlefshėm varianti i kundėrt i kėtij parimi, pra ‘jo pėrfaqėsim politik pa taksim’. Qindra e mijėra shqiptarė kanė tė drejtė tė votojnė pavarėsisht faktit se nuk paguajnė taksa, duke pėrfshirė kėtu para e tetraplegjikėt, invalidėt e punės, pjesėn mė tė madhe tė popullsisė rurale apo edhe tė burgosurit nė institucionet korrektuese. Do ishte anormale qė njė i burgosur pėrjetė tė ketė tė drejtėn pėr tė votuar pavarėsisht se s’ka pėr tė paguar kurrė taksa, dhe njė emigranti qė dėrgon para ēdo muaj pėr familjen e vetė, blen troje e shtėpi apo investon kursimet e jetės nė Shqipėri ti mohohet kjo e drejtė.

    Njė tjetėr kundėrshti e lidh (mos)votimin e emigrantėve me (pa)aftėsinė e tyre pėr tė qenė tė mirėinformuar pėr platformat, kandidatėt dhe partitė pjesėmarrėse nė procesin elektoral, duke spekuluar mbi faktin se emigrantėt shqiptarė do tė binin viktima tė ‘…marketingut politik, fasadave fallso, pėrpunimit tė mediave, imazhit pa pėrmbajtje apo retorikės boshe’, a thua se kėtė fat tė kobshėm pėr tu mashtruar nga diskursi politik e paskan veē emigrantėt qė janė larg vendit. Edhe shqiptarėt mė fatlumė me shtėpi tek Blloku nė mes tė Tiranės apo ata mė fatėzinj me shtėpi nė Gėrdec e Poliēan kanė rėnė viktimė e marketingut politik, fasadave falso e retorikave boshe qė kanė folur pėr ‘duart e pastra, antikorrupsionin, qeverinė nė dietė, legalizimin dhe reformėn e tokės, 6.000 km rrugė rurale, ujė e drita 24 orė) e tė tjera premtime inflacioniste tė njė partie (e mė pas qeverie) e cila shumė shpejt ja doli mbanė tė zhgėnjente edhe dishepujt e mbėshtetėsit e saj mė tė flaktė…!

    Kastat politike nė Shqipėri (dhe jo vetėm) tipikisht mashtrojnė e manipulojnė elektoratet, por ky s’ėshtė argument pėr tė mohuar tė drejtėn e votės. Nė kuadėr tė kėtij argumenti nuk duhet gjithashtu tė anashkalojmė faktin se emigrantėt jetojnė nė vende teknologjikisht e mediatikisht mė tė avancuara se Shqipėria. Aksesi dhe informimi i emigrantėve pėr jetėn politike tė vendit pėrmes medias sė shkruar, internetit apo edhe kanaleve satelitore shqiptare ėshtė idealisht i barabartė (nė mos disa herė mė i madh) me atė tė banorėve tė fshatrave mė tė thella tė Shqipėrisė ku gazetat nuk shkojnė kurrė e ku interneti s’ka se si tė njihet. Por kėtyre banorėve ruralė nuk mund tu mohohet vota thjesht sepse janė tė painformuar apo mediatikisht tė manipulueshėm. I njėjti argument vlen edhe pėr emigrantėt kudo qė ata ndodhen.

    Pavarėsisht vėshtirėsive teknike qė sigurisht janė tė shumta, rrezikut potencial pėr manipulime, apo problemeve konceptuale mbi vlerėn e shtuar tė votės sė emigrantėve nė hartėn zgjedhore shqiptare, G99 e bazon iniciativėn e vetė mbi faktin e pamohueshėm se emigrantėt kanė kushtetueshmėrisht tė drejtėn qė tė votojnė. Shoqėria shqiptare i detyrohet shumė mundit e djersės sė mijėra emigrantėve qė prej vitesh kontribuojnė nė mbarėvajtjen social-ekonomike tė vendit, dhe garantimi i kėsaj tė drejte do tė ish minimumi i shpėrblimit pėr kėtė borxh tė pashlyer. Vota e emigrantėve ėshtė njė standart tanimė i arrirė e aplikuar suksesshėm nė rajon (Kroacia e Sllovenia) apo edhe nėpėr botė (pėrfshirė disa vende disi tė prapambetura nė Afrikė). G99 beson se aplikimi i kėtij standarti nė Shqipėri ėshtė pjesė e frymės sė politikėbėrjes qė nuk stepet pėrpara vėshtirėsive teknike apo artificave dialektike pėr tė garantuar njė tė drejtė kushtetuese tė cilėn emigrantėt shqiptarė do ta meritonin gjithėsesi!

  19. #59
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    ...apo edhe tė burgosurit nė institucionet korrektuese.
    E vertete eshte kjo?! Ne US (nuk e di per shtetet e tjera ne perendim) te burgosurit nuk votojne.

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Citim Postuar mė parė nga godel Lexo Postimin
    Vota vertete eshte themeli i demokracise, por kjo nuk do te thote qe vota eshte e detyruar (qofte edhe moralisht). Qeverite zgjidhen me mandatin per t'i sherbyer te gjithe popullit, pavaresisht se ata votojne pro apo kunder, votojne se jo. Mos votimi do te thote qe nje person s'ka preference, ose eshte dakort me kedo qe vihet ne krye. Cka ketu qe cudit kaq shume G99-ten?

    E pse duhet qe cdo njeri te kete patjeter nje opionion? Sa e pakuptueshme vertet! Pse psh qenka kaq e papranueshme per shembull qe shume njerez, s'kane asnje mendim, asnje anim. As e ndjekin politiken dhe as duan t'ia dine. Pse duhet t'ia japin voten patjeter dikujt thjesht per hir te votimit?? E cdo te thote? - kjo qe meqe s'paskan interesim per politiken (dhe rrjedhimisht nuk votojne) s'kane te drejte t'i kerkojne llogari atyre qe i drejtojne? Kjo eshte absurde per mendimin tim.

    Nuk ka kurrfare lidhje midis preferences per te zgjedhur dike dhe te drejtes per te kerkuar llogari.
    Ai slogan eshte ne kontekstin qe nese ti voton atehere nepermjet votes tende shpreh vullnetin tend ndaj atij qe ke deshire te te udheheqi. Nese ti nuk voton atehere nuk e shpreh kete deshire dhe ke lene te tjeret te vendosin per ty. Nese ti do kishe votuar atehere ndoshta dikush qe do te ishte me mire per ty do te ishte ne vend te atij qe eshte. Ne kete kontekst eshte slogani jo ne kontekstin e moskerkimit te llogarise sepse cdo shtetas ka te drejte te kerkoje llogari, po per mua mu duket disi paradoksale te kerkosh llogari kur nuk e can koken te ushtrosh te drejtat e tua themeltare dhe te vendosesh ti ate qe te dretjon!

Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Emigrantėt, rrezik kombėtar pėr Greqinė?...
    Nga DYDRINAS nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 22:42
  2. 400 mln euro nga emigrantet ne Greqi
    Nga Michigan2005 nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-09-2005, 16:09
  3. UDB: Dosja per emigrantet shqiptare ne Itali
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-08-2005, 18:04
  4. Emigrantėt dhe diplomacia “Nano”
    Nga NEOLTI nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-06-2005, 14:30
  5. Greqi,izolohen emigrantet
    Nga kolombi nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-01-2005, 13:14

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •