Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  292

  Bisedat (OFEZAT) Fetare ne Forum. Jeni Dakord?

  Te nderuar anetare, une po e hape kete teme duke marre inisjative nga polemikat, qe per fat te mire jane ne distance se perndryshe ku i dihet se si do te rridhnin ngjarjet per fete ne shqiperi. Megjithse feja duhet te trajtohet si ceshtje shpirterore, personale e secilit ne forum ajo merr nje forme tjeter. Fillimi eshte duke bere kerkime ne internet per te gjetur "dobesite" e "opozites," ne bisedat e sterzgjatura, te devijuara dhe te paperqendruara tek tema.

  Une personalsht e ndjeje veten "te lodhur" nga gjera te tilla pasi shoh se pothuajse tek asnje nga postuesit ne tema te tilla egziston fryma e vertete per e bisedimit, pastaj tema te tilla jo vetem qe po e mbipopullojne forumin por po bejne qe shume te acarohen, shume te ofendohen e gjera te tilla. Une meqe dua qe te mbizoteroje nje fryme vellazerore nder shqipetare dhe sidomos ne forum pasi pjesa derrmuese e anetareve jetojne jashte besoj se duhet dhe ka gjera me me interes te perbashket qe duhen diskutuar.

  Si mendoni ju, duhet qe perkatesia fetare te jete nje "mur ndares" per biseda me te kendeshme, per mbarevajtje me vellazerore dhe shtrim te probelematikave me interes te pergjithshem sic eshte ceshtja kombetare apo te kemi tema, postime dhe biseda te nivelit te ulet intelektual dhe profesional duke marrur shkas nga perkatesite fetare te anetareve?
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 2. #2
  Citim Postuar mė parė nga alproud Lexo Postimin
  Te nderuar anetare, une po e hape kete teme duke marre inisjative nga polemikat, qe per fat te mire jane ne distance se perndryshe ku i dihet se si do te rridhnin ngjarjet per fete ne shqiperi. Megjithse feja duhet te trajtohet si ceshtje shpirterore, personale e secilit ne forum ajo merr nje forme tjeter. Fillimi eshte duke bere kerkime ne internet per te gjetur "dobesite" e "opozites," ne bisedat e sterzgjatura, te devijuara dhe te paperqendruara tek tema.

  Une personalsht e ndjeje veten "te lodhur" nga gjera te tilla pasi shoh se pothuajse tek asnje nga postuesit ne tema te tilla egziston fryma e vertete per e bisedimit, pastaj tema te tilla jo vetem qe po e mbipopullojne forumin por po bejne qe shume te acarohen, shume te ofendohen e gjera te tilla. Une meqe dua qe te mbizoteroje nje fryme vellazerore nder shqipetare dhe sidomos ne forum pasi pjesa derrmuese e anetareve jetojne jashte besoj se duhet dhe ka gjera me me interes te perbashket qe duhen diskutuar.

  Si mendoni ju, duhet qe perkatesia fetare te jete nje "mur ndares" per biseda me te kendeshme, per mbarevajtje me vellazerore dhe shtrim te probelematikave me interes te pergjithshem sic eshte ceshtja kombetare apo te kemi tema, postime dhe biseda te nivelit te ulet intelektual dhe profesional duke marrur shkas nga perkatesite fetare te anetareve?
  Ke shume te drejte se te lodhur jemi te gjithe sidomos nga njerez qe ne cdo teme qe shkruajne lidhur me fene i quajne te tjeret injorant. Per me teper mund te shikoni ne komentet qe jepen ne nen-forumin Toleranca Fetare si psh ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...7&postcount=43

  PRACTICE WHAT YOU PREACH

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-07-2008
  Postime
  69
  pervec grindjeve fetare mes personave me 2 klas shkolle ky forum ska asigje tjeter per te ofru

 4. #4
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  4,911
  Une personalsht e ndjeje veten "te lodhur"
  Qarte...

  duhet qe perkatesia fetare te jete nje "mur ndares" per biseda me te kendeshme, per mbarevajtje me vellazerore
  Ti jetoke ne boten e cudirave bashke me Lizen. Cifut?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  292
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Qarte...  Ti jetoke ne boten e cudirave bashke me Lizen. Cifut?
  Une per vete jam katolik po kam vende te tjera mjaft per ta praktikuar ate qe besoj dhe per ta argumentuar por besoj se forumi duhet te jete dicka tjeter. Cifut, hindu, protestant, mysliman, ortodoks, bektashi apo sa e sa fe te tjera egzistojne ne nje fare sensi te gjitha jane te mira por nga ana tjeter sjellin shume probleme. Mendimi im eshte qe feja te jete personale dhe te mbetet e tille per te gjithe pavarsisht se cila mund te jete ajo.
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  292
  Citim Postuar mė parė nga DeAdA Lexo Postimin
  Ke shume te drejte se te lodhur jemi te gjithe sidomos nga njerez qe ne cdo teme qe shkruajne lidhur me fene i quajne te tjeret injorant. Per me teper mund te shikoni ne komentet qe jepen ne nen-forumin Toleranca Fetare si psh ketu:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...7&postcount=43

  PRACTICE WHAT YOU PREACH
  Don't judge the book from the cover!
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-07-2008
  Postime
  69
  po t'heqesh diskutimet militante fetare dhe politike ktu do ngeleshin vetem i grup fmish duke zgjidh gjeegjeza

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-10-2006
  Postime
  241
  Bisedat (OFEZAT) Fetare ne Forum. Jeni Dakord?

  Po, bile sa me shume aq me mire. Meqe ra llafi superioriteti yne ne kte forum kundrejt feve inferiore injorante katolike,myslimane,ortodokse,bektashije,boediste eshte i pamohueshem.

 9. #9
  MusLiman El-Hamduli-Lah
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  Kur'an 19:32 Muhammedi: Me ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime, e nuk me ka bere krye larte e as te padegjueshem.||Bible Gjoni 2:4 Jezui iu pergjegj Marise: Grua, se cdo bej une, eshte puna ime jo e puna jote?
  Postime
  111
  Kush nuk don Biseda Fetare ske qka te futet tek keto LLoj temash e te LODHET PASTAJ
  Jezusi:
  "Unė jam i dėrguar vetėm te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit."(Mateu15:24)

 10. #10
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Mendoj se "MURI NDARES" nuk eshte ne dobi te njerzimit dhe sidoemos te kombi Shqiptar.

  Zoti kryjoj, Boten kryjoj, njerzimin kryjoj dhe besimet, zoti njeriut ja kryjoj gjithēka ne trupit e tyre' kryjoj doren qe ka pese geshtrinje nga i madhi deri te i vogeli!.

  Tani nese mungon nje gisht i dores tere jeten ndihemi te brengosur qe nuk e kemi dhe kemi pas deshire te jete bashke me te gjithe gishterinjt.

  Pra me shume miresi midis besimeve te ndryeshme dhe dashuri' large atyre qe shikojne te fusi therra dhe sidoemos te kombi Shqipetar.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Anėtarėsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kėndej
  Postime
  3,131
  Citim Postuar mė parė nga dibrani2006 Lexo Postimin
  Mendoj se "MURI NDARES" nuk eshte ne dobi te njerzimit dhe sidoemos te kombi Shqiptar.

  Zoti kryjoj, Boten kryjoj, njerzimin kryjoj dhe besimet, zoti njeriut ja kryjoj gjithēka ne trupit e tyre' kryjoj doren qe ka pese geshtrinje nga i madhi deri te i vogeli!.

  Tani nese mungon nje gisht i dores tere jeten ndihemi te brengosur qe nuk e kemi dhe kemi pas deshire te jete bashke me te gjithe gishterinjt.

  Pra me shume miresi midis besimeve te ndryeshme dhe dashuri' large atyre qe shikojne te fusi therra dhe sidoemos te kombi Shqipetar.
  C'ti bejsh qe ka nje pakic mes popullit shqiptar (shumic ne forumin shqiptar) qe jan kunder muslimaneve dhe kta shpesh e permendin se dojn te na zhdukin si shqiptar musliman , e me ket ata po pranojn qe prap Kosova ti kthehet Serbis dhe Ilirida ti takoj ploteisht Fyrom-it .
  Sipas asaj qe that ju , ateher kto pajtohen qe te jetojn me nje gisht ne dor , ose dojn te ken gishta tjer por qe kto gishta cdoher dot shikojn ta permbysin at gisht te vetem "shqiptar" .
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 12. #12
  ..... .....
  Anėtarėsuar
  11-05-2008
  Postime
  2,503
  Citim Postuar mė parė nga Renea Lexo Postimin
  C'ti bejsh qe ka nje pakic mes popullit shqiptar (shumic ne forumin shqiptar) qe jan kunder muslimaneve dhe kta shpesh e permendin se dojn te na zhdukin si shqiptar musliman , e me ket ata po pranojn qe prap Kosova ti kthehet Serbis dhe Ilirida ti takoj ploteisht Fyrom-it .
  Sipas asaj qe that ju , ateher kto pajtohen qe te jetojn me nje gisht ne dor , ose dojn te ken gishta tjer por qe kto gishta cdoher dot shikojn ta permbysin at gisht te vetem "shqiptar" .
  pakice pakice prandaj shkruan me germa latine e jo arabe ti se jane pakice
  lexo pak kush vendosi germat latine e kush donte germat arabe per alfabetin shqiptar dhe mos me trego mua qe donkan to kthehet kosova serbise.atehere ma shpjegon ti dot mua pse shqiptaret e maqedonise jane me te prapambeturit e shqiptareve ne te gjitha trevat shqiptare dhe jane shume shume te percare(shikoni sa parti politike keni nuk bashkoheni dot ne nje per hir te idealit kombetar?)apo edhe ketu ja u ka fajin kisha ortodokse shqiptare se mbase Anastasi i paska futur hundet edhe andej nga shqiptaret e maqedonise por spo e kap dot fillin si eshte futur

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,794
  Meqėnėse feja konsiderohet nga shumė persona si diēka personale,qė i pėrket ēdo njeriu sipas bindjes sė tij,jam i mendimit tė respektohet kjo pikpamje dhe tė ndėrpriten tė gjitha temat fetare,pasi ato janė kthyer nė propagandė,dhe kėshtu do jenė sa herė tė fusin hundėt nė jetėn shoqėrore.Ėshtė kthyer forumi nė kishė e xhami.
  Mendim personal.


  FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 14. #14
  ~SmiLe~ Maska e BaBy_BiRbA
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Melbourne, Land Down Under
  Mosha
  38
  Postime
  583
  Une as e marr mundimin te futem fare tek temat fetare. Por ama me duket budallik qe diskutojne se kush fe eshte superiore e kush eshte inferiore. Cdo person zgjedh vete ne cfare te besoj, dhe per aq kohe sa sme cenon mua interesat personale, as dua tia di fare vallaj.
  Ama, as mundimin nuk e marr qe te hyj ne bisedare fetare sepse me trashen edhe ato pak tru qe me kane ngelur!!!
  Shmile Pweet Face..Me Wubz U :D

Tema tė Ngjashme

 1. Miti i 'tolerances fetare' nė Shqipėri
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 2. Rexhep Qosja: Identiteti kombėtar dhe vetėdija fetare
  Nga Davius nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-02-2006, 02:52
 3. Drejt shqiptarizimit te hierarkise fetare
  Nga copy & paste nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-01-2006, 12:12
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-11-2005, 12:33
 5. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
  Nga Anton nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •