Close
Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 210
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Kuriozitete ne Islam !!!

  Ne kete Temė ,per pos qe mund te lexoni Gjera Interesante apo Kurriozitete,mund te kontriboni edhe ju ,dhe te sjellni ndonje gjė interesante qe ia vlenė qe te i njoftosh te tjeret me atė Kurriozitet apo ndonje ndodhi Interesante,qe karakterizohet si jo e zakonshme dhe te sjellet ne kete Temė ne menyre qe ne te tjeret te i lexojm ato qe i sjellni ju...

  Mendoj qe ka shume kurriozitete ne Boten Islame,sidomos po te shikojm dhe hulumtojmė Biografitė dhe veprimtarit e Profeteve,Dijetareve ,Sahabeve dhe Njerzeve te Tjere qe Benė ndonje gje Interesante ,mesiguri se do te zbulojmė nje Thesarė te qmueshem Kurriozitetesh,dhe jam i bindur qe do mirėpriten nga te tjeret ,ato qe sjellni...

  Mirėmbetshi
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar fisniku-student pėr postimin:

  Merdaim Zyberaj (06-03-2016)

 3. #2
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  -Sikur nga te gjithė ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do tė mbulohej gjithė siperfaqja e tokes sone me njė shtrese prej rreth 130 metrash.
  -Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..

  -Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.

  -Grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken

  20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri

  -Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.

  -Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.

  - I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.

  -Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku pejtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
  -Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 14-11-2008 mė 12:03
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #3
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  -Mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.

  -Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.

  -Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.

  -Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė fytur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.

  -Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.

  -Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjedhėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baz tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #4
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm

  Mjalti ėshtė ushqimi mė i mrekullueshėm qė na ka falur Allahu. Asnjė lloj sheqeri nuk pėrmban dritėn e diellit tė pėrpara shumė muajve, asnjė ėmbėlsirė nuk pėrmbledh nė vetvete erėn origjinale tė mollės, portokallit, blirit apo jonxhės, pėrveē mjaltit.

  Mjalti ėshtė njėkohėsisht njė anticeptrik i mirė. Nė njė mjaltė “tė pjekur” mirė, bakteret nuk mund tė rrinė mė tepėr se 2 orė. Nė njė varrezė tė vjetėr tė mbretit tė Egjiptit ėshtė gjetur mjaltė 3300 vjeēar, i cili me gjithė kalimin e shumė viteve ishte forcuar, i kishte ndryshuar ngjyra, por nuk i kishte humbur natyraliteti.

  Nektari i mjaltit ėshtė njė ushqim i jashtėzakonshėm nė ēdo pikė tė tė cilit ruhen mineralet, enzimat dhe lėndėt e tjera ushqyese si hekuri, bakri, magnezi, potasiumi, fosfori, proteinat dhe vitaminat. Pėr tė sėmurėt e diabetit megjithėse sheqeri ėshtė njė ushqim vdekjeprurės, te mjalti nuk ekziston njė rrezik i tillė. Ai pastron gjakun, rregullon qarkullimin e tij, ndihmon nė shėrimin e sėmundjeve kockore, largon forcimin e damarėve tė gjakut, shėrben si qetėsues nė sėmundjet nervore dhe shumė aftėsi tė tjera kuruese. Nė librat e mjekėsisė mund ta gjeni nė librin me emrin “ilaēe popullore”.

  Nė suren “Nahl” tė Kuranit gjendet ky ajet fisnik: “Mjalti i bletės ėshtė shėrues i ēdo sėmundjeje”, njėkohėsisht Pejgamberi ynė (a.s.) nė shumė hadithe ka sugjeruar ngrėnien e mjaltit. Nė ditėt e sotme me zbulimin nga ana e mjekėsisė e veēorive tė shumta tė mjaltit, kuptohet se se me vend janė surja dhe hadithet qė flasin pėr tė. Si do ta sqarojmė faktin qė cilėsitė e vėrtetuara nga shkenca nė shekullin e XX-tė, janė sqaruar qė pėrpara 1400 vitesh nga Pronari i ēdo gjėje?

  Dėshira pėr punė e bletės, vepra e saj e mrekullueshme, mjalti, na thotė nė njė gjuhė tjetėr shumė gjėra. Nė njė hadith thuhet: “Puna e paktė por e vazhdueshme ėshtė mė e dobishme dhe mė e vlefshme, se ajo punė (e madhe) qė mbaron e s’vazhdon mė” . Tani tė mendojmė rreth bletės: Ėshtė llogaritur se pėr ½ kilogram mjaltė, bletės i duhet tė bėjė 37.000 shėtitje nėpėr lule... Bletėt punėtore pėr t’i mbushur hojet, u nevojitet tė bėjnė fluturime rreth 31 milionė kilometra nė vit. Edhe pse e mbledhin pikė-pikė, dalėngadalė ato punojnė vazhdimisht, pa pushuar dhe ngordhin duke ēuar pikėn e fundit tė nektarit nė hoje. Pėr rrjedhojė tė veēorive tė tilla na japin ne njė ushqim tė tillė si mjalti.

  Ashtu si Kurani na tregon neve Krijuesin, ashtu si me veprat dhe fjalėt e tij Pejgamberi ynė ne shpjegon Allahun, tė njėjtėn gjė bėn edhe libri i gjithėsisė. Tė tre kėto burime duan tė thonė tė njėjtėn gjė, si bleta me ato qė kėrkon tė thotė hadithi...

  Bleta ėshtė njė pikė nė librin e gjithėsisė, por sa shumė faqe ka brenda kėsaj pike! Askush tjetėr pėrveē Allahut s’mund ta krijojė njė bletė, sepse ajo ėshtė njė vepėr e mrekullueshme!
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 6. #5
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  Flm pėr gjithė kėto fisnik, respekte


  Allahu tė shpėrbleft.
  Sui generis

 7. #6
  Syrigana Maska e Kujtim Demiri
  Anėtarėsuar
  04-12-2007
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  36
  Postime
  150
  disa i lexova fisnik edhe veq po te pergezoj...

 8. #7
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Oqeani mė i madh ėshtė Paqėsori. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė. "  "Gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė. "
  "Thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė ishujt Mariana, e quajtur ēalenger. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra. "


  "Ndėrsa ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grenlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė. "

  "Pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everest. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953. "
  "Nervi optik i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #8
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Deti i Vdekur


  Shtrirja gjeografike e Detit tė Vdekur

  Deti i Vdekur, (nė gjuhėn ebreje : ים המלח‎) ; ( arabe : البحر الميت‎), ėshtė liqe nė Lindjen e Afėrme por kaherė e quajmė det. Cilėsohet si deti mė i njelmėt nė botė. Saliniteti aq ėshtė i madh sa qė nė tė nuk ka jetė, pėrveq disa mikroorganizmave-bakterje. Ėshtė det i mbyllur dhe bregun e tij e ndajnė Izraeli dhe Jordania, dhe e ka nji rrjedhė, lumin Jordan. Kripshmėria e tij ėshtė 30%, gjė qė ėshtė 9 hėrė mė e lartė se uji i zakonshėm i detrave. Ėshtė i gjatė 67 km dhe i gjėrė deri nė 18 km. Deti i Vdekur njiherit ėshtė depresioni mė i madh nė botė(lartėsia mė e vogėl e tokės) ndėrsa sipėrfaqja e tij ėshtė nė -418 metra tė lartėsisė mbidetare dhe gjithnji ėshtė duke rėnė. Thellėsia e detit tė vdekur ėshtė 330 m.

  Uji i detit tė Vdekur kryesisht ėshtė i nxehtė, dhe nxemja e tij nuk ėshtė e nevojshme. Pėr shkak se uji ėshtė shum i njelmėt e ka dendėsinė e madhe. Nė 35 mertrat e sipėrme kripshmėria ėshtė 30 – 40 % dhe temperature arrinė 19 -37 gradė celsius. Nė kėtė gjendje nuk ėshtė e mundur futja nė ujė deri nė qafė, sepse trupi i njeriut ngritet mbi ujė posa tė hyjė nė ujė nė lartėsinė e gjoksit, kėshtuqė notimi ėshtė pothuajse i pamundur pėrshkak se trupi qėndron nė sipėrfaqe. Kujdesi duhet tė jetė i lartė qė ndonji pik uji mos tė depėrtoj nė sy, sepse ėshtė e domosdoshme shpėrlarja me ujė tė zakonshėm, - deti ėshtė aq i njelmėt sa qė ėshtė e pamundur hapja e syve.

  Pėrshkak tė kripshmėrisė uji i detit tė Vdekur ėshtė shumė i shėrueshėm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me njė shtresė tė trashė tė kripės, e cila me kalimin e kohės vepron nė lėkurė.Nė fund tė detit ėshtė edhe shtresa e baltės mė tė cilėn njerzit bėjnė lyerjen e trupit pėr shėndet mė tė mirė.
  Pamje Nga Deti i Vdekur
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #9

  Anėtarėsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,792
  Teme shume e bukur.
  Kur dikush mu drejtua per emailin tim dhe e lidhi me darwinin aty e kuptova se sa kane nevoje muslimanet per te lexuar libra....

 11. #10
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve. "  "Telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875. "  "Qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė. "
  "Nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė. "  "Vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė levrimit tė arės ia qesin rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit "  "Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus patkoin e hekurit."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2008
  Postime
  35
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  "Vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve. "  "Telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875. "  "Qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė. "
  "Nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė. "  "Vendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė levrimit tė arės ia qesin rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit "  "Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus patkoin e hekurit."
  Me sa kam lexuar une meksiko siti ka 17 milion......

  faleminderit per keto te dhena

 13. #12
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !! "


  "Televizioni i parė u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928. "


  "Automobili i parė u konstruktua nga Karl Benz mė 1885."


  "Vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve. "

  "Telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875. "


  "Njerezit, me shumė kanė gjasa te mbyten nga tapa e shampanjes se sa nga marimanga e helmuar."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #13
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  582
  Po japi edhe une nje Kuriozitet..

  Lotet e krokodilit

  Prej kohėsh njerėzitė kishin vėnė re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pėrshtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrėnė. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizinė e njerėzve te ligj. E vėrteta ėshtė se krokodilit nuk i vjen keq pėr kafshen e ngrėnė por ėshtė gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikėrisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashtė ne formėn e pikave te loteve.


  Kanguru (Kengur)

  Kur u duken pėr here tė parė ne Australi, europianet vune re njė kafshe te ēuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndėrsa ne bark kishte njė si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.

  ē"ėshtė kjo? - i pyesnin ata indigjentet.

  -Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.

  Qe nga ajo kohe kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur me vonė studjuan gjuhėn vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do tė thot "nuk kuptoj".
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 15. #14
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - gravitacionit. "  "Ezkimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj. "  "Fjala e pare e transmetuar nėpėrmjet telefonit ėshtė "Uaston hajde kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876 "  "Njeriu me shtatin me te lartė ka qenė austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjatė.Gruaja me e gjatė e tė gjitha kohrave ka qenė gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qenė Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetėm 38 cm. "  "Zakonisht njė njeri ka ne kokė rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet diēka ne mes te kėtyre dy shifrave. Mesatarisht,ēdo ditė bien nga 50 deri ne 100 fije floku. "


  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 16. #15
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Vaji i ulliritit (zejt,zejtun)

  Druri i ullirit ėshtė bekuar nė Kur'an,kurse dega e ullirit simbolizon Paqen.Vaji i ullirit nxirret nga frutat e pjekur tė drurit tė ullirit tė familjes Oleacea.Qender e kultivimit tė tyre ėshtė bazeni i Mediteranit qė shkon nėpėr Lindjen e Mesme dhe Evropėn Jugore. Ku gjithashtu eshte nė vendet e Afrikės Veriore,si: Marok dhe Tunis.  Ebu Hurejre,r,a,ka shėnuar se i Dėrguari i All-llahut,s,a,v,s,ka thėnė: ''Pėrdorni vajin e ullirit si ushqim dhe melhem,sepse ai nxirret nga druri i bekuar''. Vaji i ullirit ėshtė i nxehtė dhe pėrmban lagėshtin e shkallės sė parė. Cilėsia e vajit varet nga cilėsia e ullinjve kur tė shtypen. Vaji mė i mirė nxirret nga ullinjtė e pjekur plotėsisht,por kur tė nxirret nga ullinjtė e papjekur mirė japin vaj qė ka cilėsi ndėrmjet kėtyre dyve qė u pėrmendėn,kurse vaji i nxjerrė nga ullinjt e zij e siguron temperaturė dhe lagėshti mesatare.

  Pirja e vajit tė ullirit pėrdoret nė shėrimin e helmimit me ushqime,i vė nė lėvizje zorrėt dhe i nxjerr jashtė bubat (glistrat) e zorrėve. Sa mė i vjetėr tė jetė vaji,ka temparaturė nė shkall mė tė lartė dhe efektshmėri mė tė madhe nė zbėrthimin e substancave.Pėrpos metodės sė shtypjes,vaji i ullirit mund tė nxirret edhe me anė tė procesit ė ndarjes sė ujit (dehidrogjenizimi) dhe nė atė rast natyra e tij ėshtė mė pak e nxehtė, mė e butė dhe ėshtė me efikase.Tė gjitha llojet e vajrave e zbusin lėkurėn dhe e ngadalėsojnė procesin e zbardhjes sė flokėve (thnijat).

  Uji i kripur i ullinjve tė mbetur pėrdoret nė raste tė djegies sė lėkurės,e pengon krijimin e flluskave(fshikave)nė lėkurė,forcon mishin e dhėmbėve dhe ėshtė i mirė pėr pėr pezmatimet herpetike dhe pėr disa gjendje alergjike tė lėkurės(Urticaria),Gjethet e ullirit pėrdoren nė sėmundjet infektive,duke pėrfshirė pezmatimet lokale tė lėkurės qė shoqėrohen me skuqje lėkure,ekcamin dhe tė thatė qė shkaktohen nga kafshimi i brejtėsve tė ndryshėm.

  Pėrtypja e kėtyre gjetheve pėrdoret nė shėrimin e pezmatimeve kėrpudhore nė gojė(Aphtabous stomatits) ose nė buzė dhe pėrdoret edhe nė shėrimin e tė thatėve tė thelluar,tė kruarjes sė pėrgjithshme dhe pezmatimit tė lėkurės(cnidosis),njėsoj si edhe nė kontrollin e djersitjes sė tepėrt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 29-06-2008 mė 00:23
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 17. #16
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra. "
  "Pėr te prodhuar njė kilogram mjalte,njė blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe pėr kėtė te pershkoje njė rrugė me gjatesi rreth 300.000 kilometra. "
  "Ne ēdo liter ujė te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa. "
  "Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin kėta edhe te vegjel."
  "Bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu. "


  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 18. #17
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Shenjat e gishtėrinjve

  Ēdo njeri, duke pėrfshirė edhe binjakėt qė mezi dallohen nga njėri-tjetri, shenjat e tij tė gishtėrinjve i ka tė veēanta. Identiteti i secilit ėshtė i koduar nė majat e gishtėrinjve tė tij. Ky sistem i koduar mund tė krahasohet lehtė me sistemin e kodit tė vijave, i cili pėrdoret nė ditėt tona pėr identifikimin e prodhimeve tė ndryshme, qofshin ato prodhime industriale apo ushqimore.  Allahu i Madhėruar ne Fjalėn e Tij tė pakonkurueshme thotė:

  "A mendon njeriu se nuk do t'i mbledhim eshtrat e tij? Po, do t'i mbledhim. Madje, Ne jemi tė zotė t'i krijojmė pėrsėri edhe majat e gishtėrinjve tė tij." (Kijame, 3-4.)

  Njė domethėnie mjaft tė veēantė kėtu, ka theksimi i shenjave tė gishtėrinjve, sepse secili ka shenjėn e tij unike tė gishtėrinjve, e cila nuk i ngjason askujt. Ēdo person qė jeton apo ka jetuar nė kėtė botė ka formėn e tij unike tė shenjave tė gishtėrinjve. Pra, shenjat e gishtėrinjve janė njė provė mjaft e rėndėsishme e identitetit, kjo ėshtė edhe arsyeja se pėrse sot shenjat e gishtėrinjėve pėrdoren pikėrisht pėr kėtė qėllim.

  Mė e rėndėsishmja ėshtė se kjo veēori e shenjave tė gishtėrinjve u zbulua vetėm nė fund tė shekullit XIX. Pėrpara kėsaj periudhe, njerėzit i shihnin shenjat e gishtėrinjve si disa rrathė tė zakonshėm, pa ndonjė rėndėsi apo kuptim specifik. Ėshtė Kurani ai qė na flet pėr kėtė karakterisikė dalluese tė shenjave tė gishtėrinjve, e cila nuk u kuptua, vetėm se nė ditėt tona.

  Harun Jahja
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 19. #18
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Emri Muhamed ėshtė emėr me i perdorur ne botė. "*

  "Pentagoni ka dy herė me shumė toalete se sa qe ėshtė e nevojshme. Ne kohėn kur ėshtė ndertuar ka qenė ne fuqi ligji I ndarjes edhe ėshtė kėrkuar qe toaletet pėr te bardhe dhe te zi te jenė veē e veē. *"


  "Lufta me e shkurtet ne hisori ėshtė ndermjet Zanzibar edhe Anglis ne vitin 1896. Zanzibar ėshtė dorzu pas 38 minutave. "

  "Muskuli me I fortė ne trup ėshtė gjuha. "
  "Grate kapitin sytė dy herė me shumė se meshkujt. "

  "Askush nuk mund ta vras veteveten duke e ndalur frymėn e vet. "  "Ti e ke ditelindjen pėr njė ditė me rreth 9 milion njerėz tjerė ne botė. "

  "Ylli I detit nuk ka tru. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 20. #19
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  KUR'ANI,MREKULLI E VAZHDUESHME

  Nje veshtrim mbi disa statistika te mrekullive te Kur'anit.Te cilat jane vetem nji pjese shume e vogel e asaj qe ky liber i shenjte permban per te gjithe rracen njerezore.Ky studim statistikor eshte drejtuar nga dr.TARIK AL-SUVAIDAN,nje dijetar i mirenjohur.

  ------FJALA ----------------KUPTIMI ---------------- PERMENDUR NE KUR'AN

  1--AL-DUNJYA------------BOTA--DYNJA-----------------------------115
  2--AL-AKHIRA----------E PERTEJME-AHIRET--------------------------115
  3--AL-MALA'IKAH--------ENGJEJT-MELEKET-------------------------- 88
  4--AL-SHAYATEEN-------DJALLI-SHEJTANI--------------------------- 88
  5--AL-HAYAT----------------JETA---------------------------------- 145
  6--AL-MAOUT---------------VDEKJA---------------------------------145
  7--AL-RAJUL-----------------BURRI-----------------------------------24
  8--AL-MAR'HA---------------GRUAJA----------------------------------24
  9--AL-SHAHR----------------MUAJI-----------------------------------12
  10-AL-YAHOM----------------DITA-----------------------------------365
  11-AL-BAHAR-----------------DETI-----------------------------------32
  12-AL-BAR-------------------TOKA-----------------------------------13


  Ne qoftese ne mbledhim totalin e te dy fjaleve "det" dhe "toke",na del 45.Tashti nese ne bejme nje llogaritje te thjeshte:

  32/45x100%=71.11111111%
  13/45x100%=28.88888888%


  Keto me siper jane c'ka njohim ne sot per perqindjen e Ujrave(detrave)dhe Tokes ne glob.Nje tjeter mrekulli ne Kur'an.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 21. #20
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
  Jam i mendimit qe kjo teme me mire te ishte hapur tek nenforumi Shkenca dhe Jeta.
  Pastaj keto jane kuriozitete qe i perkasin te gjithe botes, jo vetem asaj islame.
  Do te ishte me mire te hapje nje teme tille p.sh. "Kontributi i botes islame ne shkence" per arritje qe me te vertete jane te botes islame ne shkence.
  Pastaj me kujdes kur shkruan, se kthehen kuriozitetet ne gafa.
  - telefoni nuk u zbulua, por u shpik
  - merimanga helmuese, jo merimange e helmuar.
  etj... etj...
  Deri diku Pajtohem me Ty ,mirpo per Koiqidenc duhet ta kemi te Kjart nje gje...Nese hapi nje Tem te tille dhe me nje permbajtje te tillė (qe perbehet me fakte Islame) ne NenForumin Shkenca dhe Jeta,Gjysma e kesaj Teme do reduktohet (ajo pjesa qe ka lidhje me Islamin) sepse Disa Rregulla qe me aq me perpikemeri i i rrespektojn moderatoret (qe kan te bejne me mosperzirjen e fes ne tema Laike) nuk lejojn nje Gje te tille...

  Fakti qe ka Disa Te dhena qe nuk jan Zbulime Islame ,qe e permende ti...Kjo nuk paraqet asnje Problem ,thjesht Kjo Tem ka nje destinim: Eshte Hapur Per te Lexuar keto te dhena ne menyre qe te shuajm Kurreshtjen ndaj Gjerave te pazakonta qe na Rrethojn ne Jetė...

  Arsye tjeter qe perkrah iden Time qe nje tem te tille ta hapi ne kete nenforum eshte fakti se ketu nuk ka Cenzure te llojit qe buron nga ReligjionFobia d.m.th mua si musliman nuk me brengos fakti qe filan zbulimin e ka bere Ateisti,I krishteri ,Budisti apo Muslimani,por mua me intereson vetem Kurrioziteti i atij zbulimi apo asaj gjeje te pazakont dhe jo zbuluesi...

  kalo mire dhe te jam mirnjohes me Kritiken apo Sygjerimin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 03-07-2008 mė 11:40
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 0 prej 11 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •