Close
Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 210
 1. #161
  te gjithė ata qė janė dorėzuar tek Allahu dhe janė bamirės do ta marrin shpėrblimin e vet nga Zoti i tyre dhe ata nuk do tė kenė frikė as nuk do tė mėrziten. (El-Bekare: 112)

  Kush bėn vepra tė mira, do tė shpėrblehet edhe mė mirė se ajo qė ka punuar dhe do tė jetė i siguruar prej tmerrit tė asaj dite. (En-Neml: 89)

  Engjėjt thanė: “I lavdėruar qofsh Ti! Ne nuk kemi dije tjetėr pėrveē asaj qė na mėsove Ti. Ti je i Gjithėdijshmi, i Urti.” (El-Bekare: 32)

 2. #162
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Lindja e Diellit nga Perėndimi

  Thotė All-llahu i Lartėsuar nė Kur'an:

  "…Nė ditėn kur vijnė disa shenja tė Zotit tėnd , asnjė njeriu nuk i vlen besimi i tij nese ka besuar mė parė ose nuk ka bėrė nė bėsimin e tij kurrfarė tė mire" (En'am:158).  Transmetoi Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. tha: "Ai qė pendohet para se tė lind Dielli nga Perėndimi , do t'ia falė All-llahu atij , e kur Dielli lind nga Perėndimi mbyllet dera e pendimit".


  Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre se Muhamedi a.s. tha: "Nuk do tė vijė Kijameti para se tė lind Dielli nga Perėndimi i tij , e kur ai lind dhe njerėzit e shohin atė , besojnė tė gjithė, ai ėshtė momenti kur askujt besimi nuk i bėnė dobi nese nuk ka besuar mė parė ose nuk ka fituar asnje tė mirė nė besimin e tij".

  Transemtohet nga Hudhejfe se tha: E pyeta tė Dėrguarin e All-llahut, e i thashė: O i Dėrguari i All-llahut! Cila ėshtė shenja e Lindjes sė Diellit nga Perėndimi? Tha: Muhamedi a.s. "Zgjatė ajo natė derisa duket sa dy netė , zgjohen atė natė ata qė e kishin shprehi tė faleshin dhe veprojnė sikurse vepronin mė parė. Yjet nuk duken janė fshehur nga vendet e tyre, pastaj ata bien e zgjohen pėrsėri pėr t'u falur , pastaj bien e zgjohen prapė , dhe kėshtu derisa u lodhet trupi atyre dhe u duket ajo natė e gjatė. Atėherė , njerėzit fillojnė tė frikėsohen qė nuk gdhinė , e derisa presin lindjen e Diellit nga Lindja e tij kur, ai lind nga Perėndimi , kur njerėzit ta shohin besojnė (tė gjithė) por nuk u bėnė dobi besimi i tyre .

  Lindja e Diellit nga Perėndimi , siē kuptohet nga kėto tektse ėshtė realitet e jo siē mendojnė disa se kjo do tė thotė se: Perėndimi do tė pėrparojė, kurse Lindja do tė mbetet nė errėsirė etj…
  Ky ėshtė njė ērregullim nė sistemin diellor apo te tokės qė do tė ndodhė para Kijametit .All-llahu ėshtė pėr ēdo gjė i fuqishėm.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #163
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  " Ndėrmjet njeriut dhe kufrit (mosbesimit) ėshtė lėnia e namazit. "  " Handhale ibn Amrin e kanė pastruar engjėjt. "  "Therja e kurbanit me rastin e lindjes sė fėmijės, quhet akika. "  " Nata “Lejletul-Kadr” ėshtė mė e vlefshme se 1000 muaj. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #164
  Es-selamualejkum

  Allahu ju shperblefte per kete teme te dobishme.

  Vetem kete qe e keni cekur:
  "Sipas Sheriatit ,Femra ka per Obligim qe te mbaj edhe pas Marteses ,Mbiemrin e Femijeris"
  Meriton te diskutohet pak, pasiqe per kete nuk ka ndonje argument.

  Es-selamualejkum
  "Pėrkrahja e muxhahidėve - shenjė e Ehli Sunetit nė kėtė kohė"

 5. #165
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Mjalti, njė ushqim i mrekullueshėm

  Pėr tė sėmurėt e diabetit megjithėse sheqeri ėshtė njė ushqim vdekjeprurės, te mjalti nuk ekziston njė rrezik i tillė.
  Fisnik,

  Nuk ėshtė mirė qė qėndrime tė tilla aspak shkencore tė plasohen nė publik pa i verifikuar paraprakisht. Mjalti pėrmban pėrqindje tė lartė tė sheqernave, gjegjėsisht karbohidrateve dhe pėr diabetikėt ėshtė po aq i dėmshėm si sheqeri i rafinuar.

  Kėtė po e them ngaqė mund tė ketė lexues tė forumit qė informatėn tėnde mund t'ia pėrcjellin ndonjė tė sėmuri nga diabeti, i cili pastaj mund tė pėrfundojė nė komė diabetike nga hiperglikemia. Njė diabetik mund tė pėrdorė vetėm sasi tė kufizuara dhe mirė tė kontrolluara tė ushqimeve tė pasura me karbohidrate, bazuar nė indeksin glikemik tė tyre. Indeksi glikemik i mjaltit ėshtė 55, ndėrsa i sukrozės 61, pra ėshtė nė pyetje njė diferencė fare e vogėl...

 6. #166
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Historia e Dinarit dhe Dirhamit Islam

  Dirhami dhe Dinari jane perdorur si valuta zyrtare islame ne fillim te Kalifit te dyte te Islamit (634-644 C.E.). Dinari eshte pesha e arit e barabarte me 4.3 grame ndersa Dirhami eshte pesha e argjendit e barabarte me 3.0 grame. Keto mareveshje u vendosen nga kalifi i dyte musliman Umar Ibn al-Khattab (ra) si " 7 dinare duhet te jete te barabarte me 10 dirhame". Kjo mase dhe perdorimi i monadhave prej ari dhe atyre prej argjendi qendruan valuta zyrtare e shteteve muslimane pergjate shekujve deri ne renien e kalifatit Islam pas Luftes se Pare Boterore. Ibn Khaldun ka thene ne librin e tij "Mukaddimah" se pesha e dinarit prej ari eshte sa 72 kokrra elbi.  Monedhat e para muslimane jane shtypyr gjate kalifatit te Uthmanit (ra), 644-656 C.E., dhe ishin te ngjashme ne paraqitje me dihamin prej argjendi. Monedhat muslimane perfshinin shkrimin e fjales " Ne emer te Allahut" ( ne arabisht) ne anet e kesaj monedhe. Muslimanet e mbajten kete tradite te te shkruarit te kesaj fjalie ne monedhat e tyre edhe shume shekuj me vone dhe vazhdojne edhe sot e kesaj dite kete praktike.
  Shtypja e pare e dirhamit u be ne vitin 695 (75A.H.) gjate pushtetit te kalifit Abdul Melik. Ato ndoqen standardin e vene nga Umar Ibn al-Khattabi (ra). Keto monedha mbanin edhe frazen "Allahu eshte i pashok, Allahu eshte i perjetshem". Duke filluar me keto monedha perdorimi i figurave njerezore dhe atyre te kafsheve u nderpre. Dinari dhe dirhami kishin forme te rrumbullaket. Ne njeren ane te monedhes ishte shtypyr fjala " Nuk ka te adhuruar tjeter pervec Allahut" dhe " falenderimi i takon vetem Allahut" , ndersa nga ana tjeter ishin shkruar emri i kafilit dhe data e shtypjes se monedhes. Shtypjet e monedhave te mevonshme muslimane paraqesin shehadetin, nje ajet prej Kur'anit dhe Madheshtine e Allahut. Cilesia e shkrimit dhe stampimit varionin me kalimi e kohes, vendit dhe teknologjise qe perdorej per stampimin e ketyre monedhave. Monedhat Andaluziane te shekullit te 8 njihen si monedhat e dizanjuara me mire nga muslimanet.
  Valuta ne leter hyri ne tokat muslimane gjate kohes koloniale dha vazhdoi ne pas-kolonizimit. Leket prej letre jane nje mjet pagimi prej shtetit ndersa monedhat prej ari dhe argjendi sherbyen si komoditet duke patur vleren dhe peshen e tyre.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #167
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Ėshtė synet tė agjėrohen gjashtė ditė tė Shevvalit, dita e 9 dhe e 10 e Muharremit, tė hėnat dhe tė enjtet dhe ditėt e “bardha”.  " Kibri ėshtė mospranimi i sė vėrtetės dhe nėnēmimi i njerėzve. "  " Kur Allahu ta kthejė Isain a.s., ai do ta mbysė Dexhxhallin, do ta thyejė kryqin, do ta mbysė derrin dhe do ta abrogojė xhizjen. "  " Babai i Musait a.s. quhej Imran. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #168
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Njėriu i parė nė Tokė ėshtė Ademi (A.S) ... dhe jo Majmunėt apo GjysėmMajmunėt.

  Njėriu i parė qė vdiq nė Histori tė Njerėzimit ėshtė i biri i Ademit, Habili.

  Njėriu i parė qė mbyti apo vrau dikėnd nė Histori tė Njerėzimit ėshtė i biri i Ademit Kabili.


  Salaam Aleikum , vazhdo I Nderuar : Fisniku Student ngaqė po bėn njė punė shumė tė bukur, InshAll-llahu tė mėsojnė dhe tė tjerėt , e tė ketė dobi edhe tek tė tjerėt shkrimet tuaja.


  Me Rrespekt : ILMGAP
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 9. #169
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Ndėrmjet njeriut dhe kufrit (mosbesimit) ėshtė lėnia e namazit. "  " Handhale ibn Amrin e kanė pastruar engjėjt. "  " Therja e kurbanit me rastin e lindjes sė fėmijės, quhet akika. "  " Nata “Lejletul-Kadr” ėshtė mė e vlefshme se 1000 muaj. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #170
  ALLAHU EKBER Maska e unejsa
  Anėtarėsuar
  08-02-2009
  Vendndodhja
  SHIJAK
  Postime
  695
  Shejtani ia ndricoi rrugen...
  Nje burre zgjohet heret dhe niset per te falur sabahun ne xhami. Mirepo ne mes te rruges rrezohet e behet pis, kethehet ne shtepi i nderron rrobat dhe niset per here te dyte per te falur namazin dhe po ne te njejtin vend rrezohet perseri. Serishte kethehet ne shtepi, merr abdes dhe niset per ne xhami. Kete here, ne te njejtin vend takon nje person me nje fener ne dore dhe e pyet: kush jeni ju? I pergjigjet: Te pash qe u rrezove dy here dhe prandja po ta ndricoj rrugen per ne Xhami.... Ia ndricoi rrugen deri te dera e xhamis dhe para se te hynte ne xhami njeriu i thote: Hajde te falemi... por ai refuzoi. Pastaj e pyeti: "Pse nuk deshiron te falesh?" Ai i thote: Une jam shejtani... qe te kam rrezuar qe te ketheheshe ne shtepi e te mos falesh ne xhami por ti u ketheve ne shtepi dhe more abdes qe te vish ne xhami, Allahu ti fali ty mekatet. Heren e dyte, Allahu ia fali mekatet familjes tende. U friksova se mos heren e trete, Allahu do t'ia fali mekatet ter fshatit tend...
  Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

 11. #171
  ALLAHU EKBER Maska e unejsa
  Anėtarėsuar
  08-02-2009
  Vendndodhja
  SHIJAK
  Postime
  695
  Nje mesuese u kerkon nje here nxenesve te saj te sjellin ne shkolle nje cante te paster plastike dhe nje tes me patate. Ne cdo patate, secili nxenes do te shkruante emrin e nje personi qe i mbante meri dhe do ta fuste ne cante. Pasi te mbaronin, canten do ta mbanin ne shpine kudo qe te shkonin dhe per njezete e kater ore rresht ajo dote ishte miku i tyre i pandare. Te nesermen disa nga nxenesit filluan te ankohen, se canta ishte shume e rende. Kaq deshi mesuesja dhe filloi tu flas per barren qe mbartim perbrenda kur nuk i falim te tjeret. Shpesh ne e shohim faljen si dhurate per te tjeret, por ne te vertete ajo eshte dhurate qe i bejme vetes sone. Te falesh eshte e shenjte, sepse kerkon nje force te brendeshme shume te madhe. Te mos harrojme se "te mbash inat ose meri me dike eshte njesoj sikur te djegesh gjithe shtepine per te hequr qafe nje mi te vetem, apo sikur te pish helm dhe te presesh qe tjetri te vdese".
  Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

 12. #172
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Dhjetmijė Hafuza brenda 2 muajve nė Gaza

  Nė njė manifestim festiv i mbushur pėrplot emocione shpirtėrore, nė Gazė u promovuan 10.000 hafizė dhe hafize tė cilėt e kishin memorizuar tėrė Kur'anin pėrmendsh vetėm se pėr dy muaj. Nėn moton "Kurora e qetėsisė pėr Fitoren e Aksasė", Shtėpia e Kur'anit dhe Sunnetit organizoi njė tubim madhėshtor nė qendėr tė Gazės, nė sheshin Brigadat, pėr tė promovuar dhe dekoruar ata qė pėr njė periudhė dy mujore e kishin memorizuar Kur'anin Fisnik. Tė gjithė hafizėt dhe hafizet, fytyrat e tė cilėve i kishte mbuluar gėzimi i papėrshkruar, u paraqitėn para masės sė tubuar e cila lartė e ēmoi kėtė tė arritur tė madhe. Nė kėtė manifestim ishte i pranishėm edhe kryeministri palestinez Ismail Hania, njė numėr i madh i ministrave, si dhe disa deputet tė Kuvendit legjislativ palestinez.  Kryeministri Hania potencoi nė fjalimin e tij se ky manifestim paraqet njė pjesė tė projektit tė Lėvizjes Islame dhe se i njėjti reflekton politikėn qė po ndjek qeveria e tij, duke aluduar nė atė se politika nuk duhet tė ndahet nga Islami. Ai po ashtu deklaroi se misioni i Lėvizjes Islame dhe qeverisė sė tij ėshtė qė tė bėjė vetėm atė qė ėshtė nė shėrbim tė fesė dhe kauzės, si dhe qė ndihmon nė ēlirimin e tokave dhe shenjtėrive islame. Kryeministri palestinez gjithashtu shtoi se sė shpejti do tė behet promovimi edhe i 6.000 hafizėve tė cilėt kanė pėrfunduar hifzin e Kur'anit nėn pėrkujdesjen e shoqatave tjera.Nė kėtė tubim fjalim mbajti edhe kryetari i shoqatės "Shtėpia e Kur'anit dhe Sunnetit", Abdurahman Xhemel, i cili ndėr tė tjera tha se shoqata e tyre gjatė periudhės verore kishte menaxhuar me qindra hallka tė hifzit tė Kur'anit dhe kishte arritur qė 10.000 nga nxėnėsit t'i nxjerrė si hafizė pėr njė afat dymujor. Ai po ashtu shtoi se pjesa dėrmuese e pjesėmarrėsve nė kėto hallka ishin nxėnės tė shkollave dhe studentė universitarė, edhe pse kishte edhe prej mė tė moshuarve. Nė fund ai theksoi se Gaza me anė tė hafizėve dhe hafizėve do tė mposhtė magjitė dhe komplotet e tė gjithė atyre qė i bėjnė kurthe asaj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 06-10-2009 mė 03:12
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #173
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Ėshtė synet tė agjėrohen gjashtė ditė tė Shevvalit, dita e 9 dhe e 10 e Muharremit, tė hėnat dhe tė enjtet dhe ditėt e “bardha”. "  " Kibri ėshtė mospranimi i sė vėrtetės dhe nėnēmimi i njerėzve. "  " Kur Allahu ta kthejė Isain a.s., ai do ta mbysė Dexhxhallin, do ta thyejė kryqin, do ta mbysė derrin dhe do ta abrogojė xhizjen. "  " Babai i Musait a.s. quhej Imran. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #174
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  All-llahu te shperbleftė Fisnik
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 15. #175
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  42
  Postime
  367
  --------------------------------------------------------------------------------

  Eshte thene qe fillimisht Zoti ndau kripen nga uji i fresket, krijoi token e thate, mbolli nje kopesht, krijoi kafshet dhe peshqit...gjithcka para se te krijonte njeriun. Ai beri dhe siguroi ato qe na duheshin para se te lindnim...
  Zoti na ka lene nje te dhene te rendesishme se cfare ushqimesh ndihmojne pjese te ndryshme te trupit tone.


  Nje karrote e prere per se gjeri ngjan me bebzen e syrit te njeriut. Bebza e syrit, irisi dhe vijat rrethore duken si syri i njeriut...dhe po, shkenca sot tregon qe karrotat rrisin sasine e gjakut dhe funksionimin e syve.  Nje domate ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Zemra ka 4 ndarje dhe eshte e kuqe. Te gjitha studimet tregojne se domatet kane sasi te madhe lycopine dhe jane ne te vertete zemer e paster dhe ushqim i gjakosur.


  Rrushi varet ne tufez qe ka formen e zemres. Secila kokerr ngjan me nje qelize gjaku dhe te gjitha studimet e bera deri me sot tregojne qe rrushi gjalleron zemren dhe pastron gjakun.


  Arra duket si nje tru i vogel, nje hemisfere e djathte dhe e majte, truri i poshtem dhe truri i siperm. Edhe rrudhat apo palosjet ne arre jane njelloj si neokorteksi. Nga studimet dime qe arrat ndihmojne ne formimin e 3 milione neuro-transmituesve per funksionimin e trurit.


  Fasuli ndihmone ne ruajtjen e funksionimit te veshkes, dhe po ato duken njesoj si veshka e njeriut.  Selinot, ravenat dhe shume te tjera duken si kocka. Keto ushqime zakonisht kane si funksion forcimin e kockave. Kockat kane ne perberje te tyre 23% natrium dhe keto ushqime kane ne perberje te tyre 23 % natrium. Ne qofte se njerezit nuk kane mjaftueshem natrium ne ushqimet qe konsumojne, trupi e largon ate nga kockat, duke i bere te dobeta. Keto ushqime plotesojne nevojat skeletore te trupit.


  Avokadot, patellxhanet dhe dardhat kane per qellim mbrojtjen dhe funksionimin e mitres dhe te qafes se mitres se femres- ato duken njesoj me keto organe. Studimet e sotme tregojne qe nese nje grua ha nje avocado ne jave, ajo balancon hormonet, heq peshen e padeshiruar te lindjes dhe parandalon kancerin e qafes se mitres. Dhe sa e thelle eshte kjo?! Duhen plotesisht 9 muaj qe nje avokado te rritet qe nga momenti i celjes deri ne momentin e pjekjes se frutit.

  Fiku eshte plot me fara dhe varen 2-she kur rriten. Fiqte rrisin levizshmerine e spermes se mashkullit aq shume sa mund te mposhte sterilitetin e nashkullit.


  Patatet e embla duken si pankreasi dhe ne te vertete ato balancojne treguesin e glicerines te diabetiket.  Ulliri ndihmon shendetin dhe funksionimin e vezoreve te gruas.  Portokalli, limoni dhe agrumet e tjera dukes njelloj si gjendrat e sises se femres dhe ne fakt mbrojne shendetin e gjoksit dhe levizjen e limfes nga brenda – jashte te gjoksit.


  Qepet duken njelloj si qelizat e trupit. Studimet e sotme tregojne qe qepet ndihmojne ne pastrimin e “materialeve” te teperta qe gjenden ne qelizat e trupit. Ato gjithashtu prodhojne dhe lote qe lajne shtresen epiteliale te syve. Hudhra ndihmon ne eleminimin e “materialeve” te teperta dhe te rrezikshme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Selami2006 : 11-11-2009 mė 12:56
  Mos lejoni qė imtėsitė t’ua prishin disponimin

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e Selami2006
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Te ?
  Mosha
  42
  Postime
  367

  Shpejtėsia e dritės nė Kuran  Kozmosi fletė pėr Krijuesin Ky prezantim fletė se nėpėrmjet shpejtėsisė sė dritės, shpejtėsisė sė valėve elektro-magnetike, shpejtėsia mė e madhe nė kozmos, e cila ėshtė 299792.5 km/sec, mund tė pėrcaktohet / llogaritet saktė, nė bazė tė informacionit tė marrė nga njė dokument i vjetėr.

  Sigurisht se qysh moti e keni ditur se konstanta C, apo shpejtėsia e dritės e cila ėshtė shpejtėsia mė e madhe nė kozmos, ka qenė e llogaritur, e matur apo e pėrcaktuar me anė tė institucioneve mė poshtė tė cekura:

  - Buroja Nacionale e ShBA pėr Standarde C = 299792.4574 + 0.0011 km/sec

  - Laboratori Nacional Britanik pėr Fizikė C = 299792.4590 + 0.0008 km/sec

  - Konferenca e 17-tė pėr matje dhe peshėn e standardeve njė metėr ėshtė distanca tė cilėn drita e arrin nė vakum pėr 1/299792458 sec. Por do tė duhej ta dinit se Konstanta C mund tė pėrcaktohet / matet edhe duke i shfrytėzuar informatat tė marra nga libri i shenjtė i dėrguar njerėzve para 14 shekujve … Nga Kur’ani famėlartė, nga Libri i Shenjtė Islam Zbulues i kėsaj llogaritjeje ėshtė fizikani nga Egjipti, dr. Mansour Hassab El Naby Nė Kur’ani Kerim ansmetohet:

  ” Ai e bėri diellin shndritės, e hėnėn dritė dhe asaj (hėnės) ia caktoi fazat, qė ta dini numrin e viteve dhe llogarinė. All-llahu nuk e krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qė kupton. .”- (10:5)

  ” Ai ėshtė qė krijoi natėn e ditėn, diellin e hėnėn dhe secili prej tyre noton nė orbitė. .“ – (21:33)

  “Ai ėshtė qė udhėheq ēėshtjen (e tė gjitha krijesave) prej qiellit nė tokė, pastaj ajo (ēėshtja) ngrihet te Ai nė njė ditė qė sipas llogarisė suaj ėshtė sa njė mijė vjet.” (32:5)

  Nė bazė tė ajetit, sidomos ajetit tė fundit (32:5), mund tė pėrfundohet se: Distanca tė cilėn e arrin ndonjė objekt pėr njė ditė ėshtė e barabartė me distancėn tė cilėn e arrin hėna pėr 1000 vjet apo pėr 12000 muaj C * t = 12000 * L ku:

  C = ėshtė shpejtėsia e objektit

  t = ėshtė koha pėr njė ditė

  L = ėshtė gjatėsia e rrugės tė cilėn Hėna e kalon pėr njė muaj

  Shumė sistem kalendarikė janė provuar, por vetėm “muaji sidereal i sistemit kalendarik” prodhon madhėsinė C tė barabartė me madhėsinė C, tė bazuar nė matje Ekzistojnė dy sisteme kalendarike hėnore:

  Sistemi sinodik, i bazuar nė paraqitjen reale

  1 ditė = 24 orė

  1 muaj = 29.53059 ditė

  Sistemi sidereal, i bazuar nė lėvizjen relative tė Hėnės dhe Diellit drejt yjėve nė kozmos.

  1 ditė = 23 orė 56 minuta 4.0906 sekonda = 86164.0906 sekonda

  1 muaj = 27.321661 ditė

  Duke e shqyrtuar pozitėn e hėnės pas 29.52 ditė Hėna kthehet nė pozitėn fillestare saktė nė vijėn ndėrmjet Diellit dhe Tokės. Kjo periudhė quhet “njė hėnė sinodike” Pastaj shqyrtoni rrugėn e hėnės gjatė njė muaji sidereal Rruga nuk ėshtė rrethore sikur qė sigurisht e imagjinoni por ka trajtė tė shtrembėruar ku gjatėsia L = v * T ku:

  v = ėshtė shpejtėsoa e hėnės

  T = ėshtė koha e revolucionit tė hėnės = 27.321661 ditė

  a = 27.321661/365.25636 * 360 = 26.92848°

  Shėnim pėr shpejtėsinė e hėnės (v) Ekzistojnė dy lloje tė shpejtėsisė sė hėnės:

  1.Shpjetėsia relative drejt Tokės e cila mund tė llogaritet duke shfrytėzuar formulėn vijuese:

  ve = 2 * ? * R / T ku: R = ėshtė radiusi i revolucionit tė henės = 384264 km

  T = ėshtė periudha e revolucionit tė hėnės = 655.71986 orė ku:

  ve ėshtė = 2 * 3.14162 km / 655.71986 h = 3682.07 km/h

  2.Shpejtėsia relative drejt yjėve apo kozmosit. Kjo ėshtė ajo qė neve na nevojitet Albert Ajnshtajni ka propozuar qė ky lloj i shpejtėsisė mund tė llogaritet me shumėzimin e shpejtėsisė sė parė me cosinusin a, ashtu qė:

  v = Ve * Cos a ku:

  a ėshtė kėndi tė cilin e bėn revolucioni i tokės gfjatė njė muaji sidereal a = 26.92848o

  C * t = 12000 * L Mbaje nė mend! L = v * T

  C * t = 12000 * v * T Mbaje nė mend! v = ve * Cos a

  C * t = 12000 * ( ve * Cos a ) * T Mbaje nė mend!

  ve = 3682.07 km/h

  a = 26.92848o

  T = 655.71986 h s

  t = 86164.0906 sec

  C = 12000 * ve * Cos a * T / t

  C = 12000 * 3682.07 km/h * 0.89157 * 655.71986 h / 86164.0906 sec

  C = 299792.5 km/sec

  Krahasoni konstanten C (shpejtėsia e objektit) si rezultat i kėsaj llogarie me konstanten C (shpejtėsinė e dritės) e cila ėshtė e njohur! Shpejtėsia C e llogaritur:

  C = 299792.5 km/sec

  C = 299792.4574 + 0.0011 km/sec Buroja Nacionale e ShBA pėr Standarde

  C = 299792.4590 + 0.0008 km/sec Laboratori Nacional Britanik pėr Fizikė

  Konferenca e 17-tė pėr matje dhe peshėn e standardeve njė metėr ėshtė distanca tė cilėn drita e arrin nė vakum pėr 1/299792458 sec

  Kur’ani Kerim 32: 1-5

  Nė emėr tė Allahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit! Elif Lam Mim* Librin e shpall, pa dyshim, Krijuesi i botave, Kurse ata flasin: “Ai e trillon!” Jo, ai ėshtė e vėrtetė nga Krijuesi yt t’ia tėrheq vėrejtjen popullit tė cilit para teje nuk i ka ardhur askush qė ta qortojė, qė tė ecė rrugės sė drejtė. Allahu i ka krijuar qiejt dhe Tokėn dhe atė qė gjendet mes tyre pėr gjashtė periudha kohore, e pastaj ka dominuar me gjithėsinė. Ju pos Tij nuk keni as mbrojtės as ndėrmjetės, ndaj pėrse nuk kuptoni.?

  Ai drejton me tė gjithė, nga qielli deri nė Tokė, kurse pastaj ēdo gjė i kthehet Atij nė ditėn e cila, sipas llogaritjes suaj zgjatė njėmijė vjet.

  Pėrfundim (nga artikulli i prof. Elnaby) “Kjo llogari ka dėshmuar saktėsinė dhe konzistencėn e konstantes C, e cila del nga matja dhe po ashtu dėshmon tė vėrtetėn e Kur’anit si zbulim, e cila ėshtė e pėrshtatshme pėr studim me analizė tė qartė sepse Autori ėshtė Krijues i universit“
  Mos lejoni qė imtėsitė t’ua prishin disponimin

 17. #177
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Zoti ju shperbleft te gjithve,dhe shpresoj se do te vazhdoni.

 18. #178
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2006
  Postime
  32
  Tariq Al Swaidan ka zbuluar disa ajete (versete) nė Kur'anin e
  >>madhėrishėm se njė gjė ėshtė e barabart me tjetrėn p. sh. burrat
  >>janė tė
  >>barabartė me gratė. Edhepse kjo ka kuptim vetėm gramatikor, njė e
  >>dhėnė
  >>mahnitėse e fjalės burrė nė Kur'an ėshtė e pėrmendur 24 herė, dhe
  >>se 24
  >>herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtuqė jo vetėm qė kjo frazė
  >>ėshtė e
  >>drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė
  >>matematikore. P. sh. 24 = 24.
  >>
  >> Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai
  >>ka
  >>zbuluar se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur'anin, ku thuhet se njė gjė
  >>ėshtė
  >>e njejtė me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė
  >>fjalėve tė
  >>pėrmendura dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur'an nė gjuhėn
  >>arabe.
  >>
  >>Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret
  >>(jeta e amshueshme)- 115 herė
  >>
  >>Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Satani-)- 88 herė
  >>
  >>Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.
  >>
  >>Dobi- 50 herė, korrupcion- 50 herė.
  >>
  >>Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.
  >>
  >>Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i
  >>mbrojtjes prej Iblisit- 11 herė.
  >>
  >>Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė
  >>
  >>Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.
  >>
  >>Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17
  >>herė
  >>
  >>Muslimanė- 41 herė, Xhihad- 41 herė
  >>
  >>Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė
  >>
  >>Magji- 60 herė, fitne (ē' orientim, mashtrim)
  >>
  >>Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32, berekat
  >>(rritja e bagatisė)- 32 herė
  >>
  >>Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.
  >>
  >>Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.
  >>
  >>Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.
  >>
  >>Fjalimi publik- 18 herė, publikimi, reklamimi- 18 herė
  >>
  >>Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.
  >>
  >>Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit s. a. v. s)- 4
  >>herė.
  >>
  >>Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.
  >>
  >>
  >>Dhe. mahnitėse, a?! Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e
  >>poshtėshėnuara:
  >>
  >>Salat (falje, namaz)- 5 herė,
  >>
  >>Muaj- 12 herė,
  >>
  >>Ditė- 365 herė,
  >>
  >>Deti- 32 herė, toka- 13 herė
  >>
  >>Deti+ toka= 32+ 13= 45
  >>
  >>Deti= 32/ 45* 100= 71.11111111%
  >>
  >>Tokė= 13/ 45* 100= 28. 88888889%
  >>
  >>Deti+ Toka= 100. 00%
  >>
  >>Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 %
  >>tė
  >>tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.
  >>
  >>A ėshtė kjo rastėsi?!
  >>Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed
  >>s. a.
  >>
  >>
  >>v. s.?!
  >>Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė
  >>gjitha kėto.
  >>Por gjithashtu Kur'ani na i mėson tė gjitha kėto. Ju lutemi qė ta
  >>pėrcillni kėtė te tė gjithė shokėt tuaj dhe te muslimanėt qė i
  >>njihni.
  >>Ajeti (verseti) 87 i sures (kapitullit) Al- Enbija
  >>
  >> LA ILAHE ILA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MINNA DHALIMIN.
  >>
  >> 87. Ata do tė thonė: All- llahu! Thuaju: E pse nuk frikėsoheni
  >>pra?
  >>D. m. th. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Madhėrishėm: me tė
  >>vėrtetė unėkam gabuar. (Tregimi i Dhenunit a. s.)
  >>
  >>Gjatė kėtyre 60 sekondave, ndalu ēkado qė je duke bėrė dhe
  >>shfrytėzoje
  >>kėtė rast pėr shpėrblimin e All- llahut. (Kjo ėshtė njė minutė). E
  >>Tėra
  >>qė duhet bėrė ėshtė qė t'iu dėrgosh kėtė porosi te sa mė shumė
  >>njerėz qė i njeh.

 19. #179
  i/e regjistruar Maska e elonesa
  Anėtarėsuar
  23-11-2009
  Vendndodhja
  ne planetin toke
  Mosha
  29
  Postime
  755
  eshte aq gje e mir te mesosh gjera te reja pere fen islame vertet..
  fisnik allahu te shperbleft per gjith keto mendime te arta qe na mundsove me i lexu

 20. #180
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Bjeshka nė tė cilėn pas pėrmbytjes ka zbritur Nuhu a.s., quhet Xhudijj."


  "Popullit Ad i ėshtė dėrguar pejgamberi Hud a.s. "


  "Popullit Themud i ėshtė dėrguar pejgamberi Salih a.s."


  " Nė Medjen ėshtė dėrguar pejgamberi Shuajb a.s. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 9 prej 11 FillimFillim ... 7891011 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •