Close
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 210
 1. #41
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "Dijetari i Njohur Ebu Hanifja nuk pranonte te qendronte nen Hijen e nje shtepie te Huajėn dhe te shfrytezonte Hijen e asaj Shtepie ,pa e pyetur dhe marrur Lejen e Pronarit te asaj Shtepie"


  "Sipas Sheriatit ,Femra ka per Obligim qe te mbaj edhe pas Marteses ,Mbiemrin e Femijeris"


  "Elefantet janė te vetmet shtaze qe nuk mund te vrapojne."


  "Ėshtė e pamundur te teshtish me sy tė hapur "
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 19-07-2008 mė 09:26
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #42
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Kuriozitete Per tu Marrur Shembuj dhe Pasuar...

  1. Malajzia:  Malajzia ka qenė njė vend shumė i varfėr. Nė kryeqytetin e saj, Kuala Lumpur, plehrat dhe ujėrat e zeza ishin tė kudondodhura. 20 vjet mė parė, nuk do tė kishit dashur kurrė ta vizitonit, por tani ky qytet ėshtė mė i mrekullueshėm se shumė kryeqytete evropiane. E gjithė kjo ka ndodhur nė sajė tė njė njeriu, qė ėndėrroi sesi do tė donte ta shihte vendin e tij pas 20 vjetėsh. Papritur, dhe pėr jo mė shumė se 10 vjet, mesatarja e tė ardhurave pėr frymė nė Malajzi u rrit nga 300$ nė 8000$!!! Eksportet industriale u rritėn nga 3 bilion$ nė 80 bilion$. Shkoni dhe shiheni vetė! Investoni paratė nė Malajzi dhe do tė shihni sesi nėpunėsit qeveritarė do tė bėjnė ē’ėshtė e mundur pėr tė pėrmbushur kėrkesat tuaja; madje edhe nėse shėrbimi qė do tė kėrkoni nuk do tė jetė i mundur nė zyrėn e tyre, ata do t’ju thonė tė prisni sa tė telefonojnė njė nėpunės nga njė zyrė tjetėr, qė mund t’jua ofrojė atė shėrbim.


  2. Dubai:


  Dubai me parė ishte nje vend ,ku karakterizohej me Industrin e Peshkut,d.m.th vend qe varej kryesisht nga Peshkimi,duke shfrytezuar detin e saj ..
  20 vjet mė parė, Dubai ishte vetėm shkretėtirė, derisa dikush ėndėrroi ta kthente atė nė qendrėn mė tė madhe tregtare nė tė gjithė rajonin e Lindjes sė Mesme. Ėndrra u bė realitet dhe Xhebal Ali fitoi njė rėndėsi tė jashtėzakonshme. Ėshtė e mjaftueshme tė dimė se nė tė ndodhen dyqanet kryesore qė u pėrkasin tė gjitha kompanive tė famshme japoneze, tė tilla si Sony dhe shumė tė tjera; pra, ishte e gjitha ėndrra e njė njeriu tė vetėm.  3. Bashkimi Europian:  Europa kaloi dy luftėra botėrore, gjatė tė cilave morėn pjesė 10 nga 25 vendet e saj. Pasojat e fatkeqėsisė ishin 10 milion tė vdekur dhe 15 milion tė dėmtuar. Ata shkatėrruan vendet e njėrit-tjetrit, derisa dikush ėndėrroi pėr krijimin e njė Europe tė bashkuar. E kush do ta kishte besuar se Europa qė shkaktoi gjithė atė dėm, do tė bashkohej, duke pėrdorur tė njėjtėn monedhė, me njė metro qė kalon nė 25 vendet europiane dhe pa asnjė kufi mes tyre! Njerėzit e kėtyre vendeve kanė tashmė lirinė pėr tė udhėtuar, ata shijojnė njė treg tė hapur, ku 350 milion njerėz mund tė shkėmbejnė tė mira dhe ide nė liri, kanė njė parlament dhe tani edhe njė kushtetutė.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 20-07-2008 mė 06:45
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #43
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  4. Kanali televiziv El- Xhazira:


  Kush do ta kishte menduar se njė kanal televiziv arab lajmesh do tė konkurronte me C.N.N-in!!
  Ishte pikėrisht ėndrra e dikujt, e cila u bė realitet. Njerėzit nuk besojnė se ėndrrat mund tė realizohen dhe kjo ėshtė edhe arsyeja se pse i konsiderojnė si tė pashpresa apo tė pamundura, derisa dikush kėmbėngul ta kthejė ėndrrėn e tij nė realitet. Nė fillim, tė gjitha projektet e mėdha ishin vetėm ėndrra; Kanali i Suezit, Rezervuari i Asuanit apo kanali televiziv El-Xhazira. Tė gjitha filluan vetėm me njė ėndėrr!


  5. Bahreini dhe Formula 1:

  Bahreini donte tė organizonte njė kampionat tė njėrit prej sporteve tė mėdha, kėshtu qė hodhėn sytė drejt kampionatit mė tė famshėm nė botė. Ata e ėndėrruan kėtė gjė dhe panė se Olimpiada dhe Kupa e Botės, qė janė edhe dy kampionatet mė tė mėdha botėrore, ishin shumė larg mundėsive tė tyre. Kėshtu, menduan pėr kampionatin qė zė vendin e tretė, atė tė Formula 1.  Shumė shpejt, shkretėtira u shndėrrua nė njė pistė gare tė mrekullueshme, nė nivel aq tė lartė, saqė kampionati i Formula 1 nė Bahrein rezultoi tė ishte mė i mirė sesa ai qė ėshtė organizuar nė Europė apo Amerikė! Koha pėr tė shuar zjarret e rėna nė makina gjatė kampionatit tė organizuar nė Amerikė ishte 20-25 sekonda, ndėrkohė qė nė Bahrein njė kohė e tillė u ul nė vetėm 12 sekonda. Nė kėtė mėnyrė, ata qenė nė gjendje tė thyejnė rekordin dhe tė sigurojnė mundėsinė pėr organizimin e kėtij aktiviteti nė 10 vitet e ardhshme. Ia dolėn mbanė qė tė tėrhiqnin vėmendjen e botės nė lidhje me aftėsitė e tyre.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 20-07-2008 mė 06:45
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #44
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  A KANĖ PAPAGAJTĖ NJOHURİ MBİ KİMİNĖ?


  Ju keni lexuar se papagallli makau ushqehet nė shkėmbinj qė pėrmbajnė argjilė, siē shikohet dhe nė figurė. Nėse do ta shihnit kėtė figurė pa lexuar librin, atėherė sjellja e papagallit do t’ju ēudiste. Ndoshta nuk do ta kishit kuptuar se ēfarė po bėjnė papagajtė. Tani e dini pse ata hanė argjilė. Me e rėndėsishmja ėshtė se ju e dini qė Allahu i mėson ata tė veprojnė kėshtu.  Disa bimė kanė fara helmuese. Kjo ėshtė njė metodė e efektshme pėr t’u mbrojtur nga gjallesat qė pėrpiqen pėr t’u ushqyer me to. Mirėpo njė lloj papagalli qė jeton nė Amerikė mund tė ushqehet me kėto fara helmuese. Kjo ėshtė shumė e ēuditshme, sepse ndėrsa krijesa tė tjera nuk munden as t’u afrohen kėtyre bimėve, kėta zogj qė vazhdimisht ushqehen me kėto bimė nuk ndikohen aspak. Ju jeni kureshtarė tė dini se si ndodh kjo, apo jo?

  Fakti se ky lloj papagalli, i quajtur makau, nuk helmohet nga bimė tė tilla ka tėrhequr edhe vėmendjen e shkencėtarėve. Ata kanė vėzhguar papagajtė makau dhe kanė qenė dėshmitarė tė njė mėnyre tė jashtėzakonshme pėrshtatjeje.  Pasi ushqehen me kėto fara helmuese, papagajtė makau fluturojnė drejt njė vendi shkėmbor. Atje ata brejnė shkėmbin dhe hanė pak argjilė qė pėrmban edhe gurishte. Kjo nuk ėshtė njė sjellje e zakonshme. Nė tė vėrtetė, gurishtet qė ndodhen nė argjilė tresin helmin e farave. Kėshtu, kėta papagaj mund tė bluajnė farat pa pėsuar asgjė.

  Si ėshtė e mundur qė ky zog zotėron njohuri tė tilla pėr tė mėnjanuar efektin helmues tė farės? Si mund tė dijė ai se si mėnjanohet ndikimi i helmit? A ėshtė e mundur qė ai ta ketė zbuluar vetė se substanca qė neutralizon ndikimin e helmit gjendet nė shkėmbinjtė qė pėrmbajnė argjilė? Patjetėr qė jo.

  Njė njeri nuk mund tė kuptojė nėse njė farė ėshtė helmuse apo jo vetėm nėpėrmjet shikimit. Ai nuk ėshtė nė gjendje tė zbulojė si tė neutralizojė ndikimin e helmit, pa u konsultuar me njerėzit kompetentė nė kėtė fushė. Nė kėtė rast, nuk mund tė thuhet qė njė zog pa aftėsi mendore mund tė ketė zbuluar njė gjė tė tillė pas disa analizave dhe studimeve kimike tė zgjatura. Nuk ėshtė e mundur pėr papagajtė makau tė kenė fituar rastėsisht njohuri tė tilla, tė cilat mund tė mėsohen nga qeniet njerėzore vetėm pas disa vitesh arsimimi. I Gjithėdituri qė krijoi gjithēka nė mėnyrė tė pėrsosur, ua mėsoi kėtyre zogjve kėtė instikt.

  A nuk menduan ata rreth vetes sė tyre? Allahu nuk i krijoi qiejt e tokėn dhe ēdo gjė qė gjendet ndėrmjet tyre pa ndonjė qėllim tė caktuar dhe pėr njė kohė tė kufizuar. Por njė pjesė e mirė e njerėzve e mohojnė takimin me Zotin e tyre. (Er-Rum: 8)
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #45
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Sinan Arhitekti

  Sinani ishte arhitekt gjatė Perandorinė Osmane i cili nuk filloi disajnimin para moshės 50 vjeqare. Ai vdiq nė moshėn 85 vjeqare.  Ky arhitekt la nė trashėgimi 364 vepra artistike dhe tė gjithė artistėt e renesansės Italiane mėsuan nga ai. Gjermanėt nuk sulmuan Stambollin gjatė luftės sė dytė botėrore nga frika e shkatėrimit tė artit tė tij tė bukur.

  Kur ishte duke vdekur ai tha. “O Allah, ti je dėshmitar se e tėrė ajo qė kam bėrė ėshtė pėr hir Tėndin. O Allah, kerkoj nga ti tė mė lejosh nė xhenetin tėnd pėr tė gjitha ato qė kam bėrė pėr Ty”. Ky njeri nuk adhuronte Allahun xh.sh. gjatė tėrė kohės, por ai ndikoi nė tėrė popullin me artin dhe punėn e tij.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e LaTiNo_LoVeR[x]
  Anėtarėsuar
  25-08-2002
  Vendndodhja
  Gjakova
  Mosha
  37
  Postime
  105
  @fisniku-student  ALLAHU te shperbleft vella i dashur.  ALLAHU EKBER
  ti thith ajrin e TIJ,dhe nuk i nenshtroshesh ATIJ.

 7. #47
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  MREKULLIA E ĒARJES SĖ HĖNĖS

  Njė mrekulli e tė Dėrguarit tė Allahut, subhanehu we teala, tė cilėn e zbuluan amerikanėt pasi shpenzuan nė kėtė drejtim rreth 100 miliard dollarė, kurse para jush mund tė shihni tregimin qė ka ndodhur nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam...

  Mushrikėt (politeistėt) e Mekes i thanė Pejgamberit alejhi selam: ''Nėse je besnik (nė atė qė thua) ēaje pra Hėnėn nė dysh'' dhe premtuan atė se do t’i besojnė nėse e bėn kėtė! Ishte Nata e Bedrit dhe Pejgamberi alejhi selam e luti Zotin e tij, qė t’i jepte atė qė ata mushrikė e kėrkonin prej tij.

  U ēa Hėna, gjysma mbi malin Saffa dhe gjysma mbi malin Kajkuan, qė ishte pėrballė kėtij tė parit, derisa panė Shpellėn Hira nė mes tė atyre dy ēarjeve e pastaj thanė: ''Na bėri magji Muhamedi!'' - pastaj pėrsėri vazhduan: ''Nėse ai na bėri neve magji , ai nuk ka mundėsi t’u bėjė magji tė gjithė njerėzve!''

  Kurse Ebu Xhehli pohoi:'' Pritni derisa tė vijnė banorėt e shkretėtirave, e nėse na lajmėrojnė pėr Ēarjen e Hėnės dijeni se ajo ėshtė e vėrtetė, e nėse jo, atėherė veē na bėri Muhammedi magji mbi sytė tanė!'' Kur erdhėn ata dhe e lajmėruan se me tė vėrtetė Hėna ėshtė ēarė, nuk i mbeti gjė tjetėr Ebu Xhehlit dhe politeistėve tjerė me tė veēse tė thonė:'' Kjo ėshtė njė magji e vazhdueshme!'' E mu pėr kėtė zbriti Fjala e All-llahut nė suren el-Kamer:  "Momenti (i katastrofės sė pėrgjithshme) ėshtė afruar dhe Hėna ėshtė ēarė (nė dysh)! Po ata (idhujtarėt) edhe nėse shohin ndonjė argument (shenjė, mrekulli) largohen e thonė :” Kjo ėshtė magji e vazhdueshme!" Dhe pėrgėnjeshtruan (Vargjet e Allahut, Vargjet e Kur’anit) dhe ndoqėn epshet e tyre, por ēdo ēėshtje arrin cakun e fundit. Dhe me tė vėrtetė qė u kanė ardhur tashmė atyre njoftime (nė kėtė Kur’an), ku ka (mjaft kėshillime) pėr t’i ndaluar ata nga e keqja). Urtėsi e pėrsosur (ėshtė Kur’ani), por (ftesa)e kėshilluesve nuk u sjell dobi atyre. Kėshtu qė (O Pejgamber a.s .), tėrhiqu prej tyre Ditėn kur thirrėsi (Israfili a.s.) kumton njė send tė tmerrshėm." (Kamer:1-6).

  Pėrfundoi tregimi qė ka ndodhur nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam.

  Nė njėrin nga simpoziumet e Dr. Zaglul en-Nexhar tė mbajtur nė njė Universitet te Britanisė sė Madhe deklaron: "Me tė vėrtetė mrekullia e ēarjes sė Hėnės nė kohėn e Pejgamberit alejhisselam ėshtė zbuluar nė kohėn mė tė re", e pastaj e pėrmendi njė shembull qė perforcon kėtė…
  Tregon njė vėlla britanez qė ėshtė i interesuar pėr ēėshtjen e Islamit, emri i tė cilit ėshtė Davud Musa Bejtkuk, e i cili tani ėshtė udhėheqės i njė Partie Islame nė Britani, dhe i cili ka pėr qėllim zgjedhjet tė rrjedhin nė emėr tė Islamit, qė po pėrhapet nė Perėndim me kthesa tė mėdha.

  Derisa ishte duke bėrė njė hulumtim pėr religjionin, njė shok i dhuroi atij njė pėrkthim tė komenteve tė Kur’anit nė gjuhėn angleze, qė posa e hapi filloi leximin nė suren El-Kamer "Ora ėshtė afruar dhe Hėna u ēa nė dysh..." pastaj i habitur tha: "A ėshtė e mundur me u ēa Hėna?" dhe e ndėrpreu leximin e Mus'hafit qė nuk e hapi mė pėr sė dyti.

  Dhe njė ditė derisa ai ishte ulur pranė Televizionit Britanez pėr tė shikuar njė program tė BBC, nė tė cilin spikeri bisedonte me tre shkencėtarė amerikan duke ua tėrhequr vėrejtjen atyre, Amerika shpenzon miliona madje miliarda dollarė nė projektet pėr pushtimin e hapėsirės, nė kohėn kur miliona njerėz janė tė prekur nga varfėria, kurse shkencėtarėt vazhduan duke justifikuar veten e tyre pėr kėtė gjė, e cila pati ndikim tė madh nė shumicėn e fushave tė bujqėsisė dhe industrisė etj.!

  Pastaj pėrmendi njėrin nga udhėtimet mė tė mundimshme tė tyre, qė u realizua mbi sipėrfaqen e Hėnės e qė kushtoi 100 miliardė dollarė, e kėshtu shtroi pyetje spikeri duke u thėnė atyre se pėr ēfarė qėllimi Amerika po e shtrin shkencėn mbi sipėrfaqe tė Hėnės dhe shpenzon kėtė vlerė tė hollash!

  Kurse shkencėtarėt ia kthyen se ata e kanė studjuar strukturėn e brendshme tė kėtij sateliti (Hėnės), pėr t’i parė pėrngjasimet e tij me Tokėn, e pastaj shtoi njėri prej tyre: "Jemi ēuditur nga njė gjė interesante, kemi parė njė shirit i pėrbėrė nga shkėmbinjtė metamorfik, i cili shirit ndante sipėrfaqen e Hėnės nga brendėsia e saj, i dėrguam kėto tė dhėna shkencėtarėve tė gjeologjisė tė cilėt gjithashtu mbetėn tė habitur nga kjo ndodhi dhe erdhėn nė pėrfundim se kjo nuk ka mundėsi tė jetė kėshtu pėrveē nėse Hėna ishte ēarė ndonjėherė mė herėt e pastaj ishte bashkuar, dhe qė kėta shkėmbinj metamorfik tė kenė qenė rezultat i kėsaj ndeshje nė momentin e bashkimit.

  Pastaj vazhdoi Davud Musa Bejtkuk: "U hodha nga karriga duke u gėzuar (brohoritur) pėr mrekullinė e Pejgamberit alejhisselam qė nga mė shumė se 1400 vjet mė herėt nė qendėr tė shkretėtirės, pra i nėnshtroi All-llahu subhanehu we te'ala amerikanėt, qė tė shpenzojnė miliarda dollarė pėr t'ua treguar kėtė gjė muslimanėve, dhe se mė tė vėrtetė kjo fe ėshtė e Drejtė…!

  ...dhe pra, ishte Sureja El-Kamer shkak pėr Islamin e tij, qė njė kohė ishte shkak pėr kundėrshtimin e tij ndaj Islamit …!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 10-10-2008 mė 06:24
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #48
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Shembuj qe Meritojn Pasim...

  Tomas Edison

  Shpikėsi i poēit elektrik. Ai regjistroi me shumė se 1093 shpikje pėr njė periudhė kohore prej 10-15 vjetėsh. Pėrse nuk pamė ndonjė musliman sikur ai? Kur ky njeri i madh ishte pyetur pėr fshehtėsinė e gjenialitetit tė tij, ai u pėrgjegj ”Unė kurrė nuk kam qenė gjeni. Unė kam 1% inteligjencė dhe 99% djersė e vullnet”. Pėrse tė mos kemi zili pėr kėtė njeri jomusliman tė suksesshėm?


  Arsimi nė Kinė:

  Numri i analfabetėve nė Kinė ishte me miliona. Pastaj njė mėsues dėshiroi tė ndėrrojė situatėn. Ai ėndėrroi eliminimin e analfabetizmit nė Kinė pėr dy muaj meqė dinte se nuk do tė ketė pėrparim me situatėn e tanishme. Ai u kujtua pėr njė ide e cila pushtoi mendjen e tij dhe e testoi atė nė njė fshat tė vogėl. Ai grumbulloi disa nxėnės nga shkolla dhe kėrkoi nga ta qė mėsojnė nga 20 njerėz nė atė fshat gjatė pushimeve verore duke i shpėrblyer ata me mos pagesėn e taksave shkollore pėr vitin e ardhshėm. Nė fund tė verės analfabetizmi nė atė fshat u zhduk. Mėsuesi pastaj i propozoi qeverisė kėtė ide dhe ajo u zbatua nė tėrė Kinėn dhe ishte e mundur qė tė eliminohej analfabetizmi pėr dy muajt e verės.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 03-08-2008 mė 18:17
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #49
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Toyota


  Na ishte njė japonez i quajtur Toyota babai i tė cilit ishte pronar i njė dyqani tė vogėl. Ishte njėherė njė ekspozitė e makinave tė mėdha amerikane tė cilėn Toyota vizitonte ēdo ditė dhe i shikonte makinat me orė tė tėra. Pronari i ekspozitės vėrejti prezencėn e tij. Ai e pyeti se nė ēfarė moshe ėshtė dhe ai u pėrgjigj se ishte 22 vjeēar. Ai e pyeti pėr punėn e babait ndėrsa ky u pėrgjigj se babai i tij kishte njė depo tė vogėl. Pastaj e pyeti pėr arsyen e vizitės sė shpeshtė tė ekspozitės. Ai i tha se edhe po tė qėndronte 100 vjet ai nuk do tė mėsonte asgjė meqė japonezėt kurrė nuk do tė jenė nė gjendje tė prodhojnė makina tė tilla. Toyota u shqetėsua shumė dhe e pyeti njeriun: “Si ėshtė e mundur qė si japonez tė mendosh nė kėtė mėnyrė tė pashpresė?” Pastaj i tha: ”Tė premtoj se pėr 20 vjet unė do tė jem pronar i fabrikės mė tė madhe tė automjeteve dhe do tė ekspozoj automobilat e mija nė ekspozitėn tėnde”. Pastaj themeloi firmėn Toyota, dhe pėr 10 deri 15 vjet Toyota u bė njė nga tre kompanitė mė tė mėdha pėr prodhimin e automjeteve. Tre kompanitė prodhuan 9 milion automjete pėr njė vit ndėrsa nė vitin 1990 Toyota prodhoi 11 milion automjete vetė. E tėrė kjo filloi me njė ėndėrr.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #50
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Ne disa shkrime tek Popolli Kinez ,ishte shkruar,se kishin verejtur se Hena ne atė kohe kishte pesuar Ndarje,d.m.th e kishin parė Henen Gjysme te Qarė,keshtu qe tash ato shkrime antike te vjetra me mijera vjetė dokumentojn se nje ngjarje te till kan mundur ta shofin edhe popujt te tjere ne per botė...

  ja qfar kishin then shkencetaret kur kishin zbuluar ne Hene>>>
  "Jemi ēuditur nga njė gjė interesante, kemi parė njė shirit i pėrbėrė nga shkėmbinjtė metamorfik, i cili shirit ndante sipėrfaqen e Hėnės nga brendėsia e saj, i dėrguam kėto tė dhėna shkencėtarėve tė gjeologjisė tė cilėt gjithashtu mbetėn tė habitur nga kjo ndodhi dhe erdhėn nė pėrfundim se kjo nuk ka mundėsi tė jetė kėshtu pėrveē nėse Hėna ishte ēarė ndonjėherė mė herėt e pastaj ishte bashkuar, dhe qė kėta shkėmbinj metamorfik tė kenė qenė rezultat i kėsaj ndeshje nė momentin e bashkimit.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #51
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Sistemi skeletor

  Nga: Harun Jahja

  Skeleti ėshtė njė mrekulli inxhinierike nė vete. Ėshtė sistem mbėshtetės strukturor i organizmit. Ai i mbronė organet vitale si truri, zemra dhe mushkėritė dhe mbėshtet organet e brendshme. Ai pajisė organizmin e njeriut me njė aftėsi superiore pėr lėvizje qė nuk mund tė imitohet prej asnjė mekanizmi artificial. Indi i eshtrave nuk ėshtė inorganik/i pajetė siē mendojnė shumica e njerėzve. Indi i eshtrave ėshtė njė bankė/depozit mineralesh tė trupit qė pėrmbanė shumė minerale tė rėndėsishme si kalciumi dhe fosfati. Nė pajtim me nevojat trupore, ose i depoziton kėto minerale ose i shpėrndanė kėto nė organizėm. Pėrveē gjithė kėtyre, eshtrat gjithashtu prodhojnė qelizat e kuqe tė gjakut.

  Pėrveē funksionimit tė pėrkryer tė pandėrprerė tė skeletit, eshtrat qė e pėrbėjnė atė kanė gjithashtu njė strukturė tė jashtėzakonshme. Duke pasur pėr detyrė mbajtjen dhe mbrojtjen e organizmit, eshtrat janė tė krijuara me aftėsinė dhe fuqinė pėr tė pėrmbushur kėtė funksion. Edhe rrethanat mė tė kėqija tė mundshme janė marrė gjithashtu parasysh. Pėr shembull, kocka e kofshės mund tė bartė njė peshė qė mund tė peshojė njė ton nė pozicionin vertikal. Ēuditėrisht, nė secilin hap qė bėjmė, ashti bartė njė peshė tė barabartė me tri herė peshėn e trupin tonė. Kur njė atlet kėrcen me purtekė dhe lėshohet nė tokė, ēdo centimetėr katror i komblikut tė tij i ekspozohet njė presioni prej 1,400 kilogrameėve. Ēfarė e bėn kėtė strukturė, e cila formohet me anė tė ndarjes dhe kopjimit tė qelizės sė vetme origjinale, aq tė fuqishme? Pėrgjigja nė kėtė pyetje fshihet nė krijimin e pabarazueshėm tė eshtrave.

  Njė shembull prej teknologjisė sė sotme do tė ishte i dobishėm pėr tė sqaruar mė tėj kėtė ēėshtje. Sistemi i skeleve pėrdoret nė ndėrtimin e ndėrtesave tė gjera dhe tė larta. Elementet pėrkrahėse tė konstruksioneve tė bėra me kėtė teknikė nuk kanė njė strukturė monolite/njėcopėshe, por pėrbėhen prej shumė shufrave tė kryqėzuara qė formojnė njė skele. Me ndihmėn e llogaritjeve komplekse qė mund tė bėhen vetėm me anė tė kompjuterėve, do tė ishte e mundshme tė ndėrtohen ura dhe ndėrtime industriale mė tė forta dhe mė tė lira.

  Struktura e brendshme e eshtrave ėshtė e ngjashme me atė tė sistemit tė skeleve qė pėrdoren pėr ndėrtimin e atyre urave dhe kullave. I vetmi dallim i rėndėsishėm ėshtė se sistemi nė eshtra ėshtė mė i komplikuar dhe mė superior nė krahasim me ato tė projektuara nga njerėzit. Me anė tė kėtij sistemi, eshtrat janė jashtėzakonisht tė fortė dhe prapseprap mjaft tė lehtė pėr pėrdorim tė rehatshėm nga njerėzit. Po tė ishte rasti i kundėrt, p.sh., po tė ishte brendia e eshtrave e fortė dhe e plotė sikurse pjesa e tyre e jashtme, do tė ishte tepėr e rėndė qė tė bartej nga njė njeri dhe me lehtėsi do tė thyhej apo plasaritej nga goditja mė e vogėl pėr shkak tė strukturės sė saj tė ngurt dhe tė fortė.

  Projektimi i pėrkryer i eshtrave tona na ndihmon qė tė jetojmė jetėn tonė nė mėnyrė shumė tė thjeshtė, tė arrijmmė tė kryejmė madje edhe detyrat mė tė vėshtira lehtė pa dhimbje. Njė tjetėr karakteristikė e strukturės sė ashtit ėshtė lakueshmėria/fleksibiliteti i saj nė pjesė tė caktuara tė trupit. Pikėrisht sikurse qė kafazi i krahėrorit mbronė organet vitale tė trupit si zemrėn dhe mushkėritė, ai gjithashtu zgjerohet dhe mblidhet/tkurret pėr tė lejuar ajrin qė tė hyj dhe dal jashtė mushkėrive.
  Elasticiteti/pėrshtatshmėria e eshtrave mund tė ndryshojė me kohė. Pėr shembull, tek femrat, kėllqet zgjerohen kah muajt e fundit tė shtatzėnisė dhe ndahen prej njėra tjetrės. Ky ėshtė njė detal tejet i rėndėsishėm, sepse gjatė lindjes, ky zgjerim lejon qė koka e foshnjės tė dal nga mitra e nėnės pa u shtypur.

  Aspektet e mrekullueshme tė eshtrave nuk kufizohen me kėto. Pėrveē fleksibilitetit/lakueshmėrisė, fortėsisė dhe peshės sė lehtė tė tyre, eshtrat kanė poashtu aftėsinė pėr tė riparuar vetveten. Kur njė asht tė thyhet, njeriut i nevojitet vetėm qė ta mbajė kėtė asht tė vendosur mirė pėr t’i lejuar qė tė riparojė vetveten. Siē ėshtė e qartė, ky, sikurse tė gjitha proceset tjera nė organizėm, ėshtė njė proces tejet kompleks nė tė cilin bashkėpunojnė me miliona qeliza.

  Aftėsia lėvizėse e skeletit ėshtė njė detal tjetėr i rėndėsishėm pėr ta marrė parasysh. Nė secilin hap qė bėjmė, rruazat kurrizore qė pėrbėjnė shtyllėn tonė kurrizore lėvizin mbi njėra tjetrėn. Kjo lėvizje dhe fėrkim i vazhdueshėm normalisht mund tė shkaktojė qė rruazat kurrizore tė hahen/konsumohen. Pėr tė parandaluar kėtė, nė mes tė secilės rruazė, kėrcet rezistente, tė quajtura ‘disqe’, janė tė vendosura. Kėto disqe funksionojnė si absorbues tė goditjes/amortizues. Nė secilin hap, njė forcė imponohet nga toka nė organizėm si reaksion ndaj peshės trupore. Kjo forcė nuk i shkakton ndonjė dėm trupit pėr shkak tė amortizuesve tė shtyllės kurrizore dhe formės sė lakuar “tė shpėrndarjes sė forcės” sė saj. Po tė mos ekzistonte kjo lakueshmėri dhe pėrbėrje speciale qė zvoglon forcėn e reaksionit, forca e liruar do tė transmetohej drejtpėrdrejt nė kafkė dhe maja e shpinės do tė depėrtonte nė tru duke e shkatėrruar kafkėn.

  Gjurmėt e krijimit janė gjithashtu tė dukshme nė sipėrfaqet e kyēeve tė eshtrave. Kyēet nuk kanė nevojė tė lubrifikohen/vajosen edhepse lėvizin pandėrprerė njė jetė tė tėrė. Biologėt bėnė hulumtime pėr tė gjetur arsyen: si eliminohet fėrkimi nė kyēe?


  Shkencėtarėt vėrejtėn se kjo u zgjodh me anė tė njė sistemi qė mund tė konsiderohet si njė “mrekulli absolute e krijimit”. Sipėrfaqet e kyēeve tė ekspozuara fėrkimit janė tė mbuluara me njė shtresė tė hollė poroze tė kėrcit. Nėn kėtė shtresė ėshtė njė masė lubrifikuese/lyrėse. Kurdoherė qė ashti shtyp kyēin, ky lubrifikues derdhet me vrull prej poreve dhe bėn qė sipėrfaqja e kyēit tė rrėshqas “si nė vaj”.
  Vetėm paramendoni po tė mos ishte gjithēka kaq e pėrkryer dhe e tėrė kėmba tė ishte formuar prej njė ashti tė gjatė tė vetėm. Atėherė, ecja do tė ishte njė problem serioz dhe do tė kishim trupa shumė tė ngathėt dhe tė plogėsht. Madje edhe tė uleshim do tė ishte vėshtirė dhe ashti i kėmbės lehtėsisht do tė thyhej pėr shkak t’i nėnshtrohej vėshtirėsive gjatė veprimeve tė tilla. Megjithatė, skeleti i njeriut ka njė strukturė qė lejon tė gjitha llojet e lėvizjeve trupore.
  Allahu krijoi dhe ende krijon, tė gjitha veēoritė e skeletit. Allahu e thėrret njeriun, tė cilin Ai e ka krijuar, tė mendojė pėr kėtė:

  …Shiko se si i kombinojmė eshtrat e pastaj i veshim me mish… (Sure Bekare: 259)

  Njeriu duhet tė mendojė pėr kėtė, tė ēmoj fuqinė e Allahut, I Cili e ka krijuar atė dhe tė jetė falėnderues ndaj Tij. Poqese nuk e bėn kėtė, ai do tė jetė nė humbje tė vėrtetė. Allahu, I Cili krijoi eshtrat dhe i veshi ato me mish, ėshtė i aftė ta bėj kėtė pėrsėri. Kjo theksohet nė kėtė varg:

  A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atė prej njė pike uji (fare), kur qe, ai kundėrshtar i rreptė. Ai na solli Neve shembull, e harroi krijimin e vet e tha: "Kush i ngjall eshtrat duke qenė ata tė kalbur?” Thuaj: "I ngjall Ai qė i krijoi pėr herė tė pare. Ai posedon dijeni tė plotė pėr ēdo krijim. (Sure Ja Sin: 77-79)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 06-08-2008 mė 01:17
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #52
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Kuajt flene ne kembe dhe ata mund te qendrojn 1 muaj ne kembe.  Peshku fle me sy hapur sepse nuk ka qepalla.  Deveja mund te qendroj pa uje 3 jave  Njerezit dhe delfinat janė te vetmet lloje qe e ndjejne kenaqesin seksuale.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #53
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Kodi i mileniumit


  Secila kaptinė e Kur'anit i ka protagonistėt kryesorė, temėn bosht, ndjenjat dominante, zėrin specifik dhe mesazhin relevant. Duke udhėtuar nėpėr 114 kaptina tė kėtij libri, njeriu kalon nėpėr 114 pallate tė njė kompleksi mahnitės nė tė cilin gjendet thesar i paēmuar nė formė ushqimi intelektual, ngushėllim emocional, burim motivimi etj.

  Kaptina e Keutherit edhe pse e shkurtėr, ėshtė njė balsam (ilaē) pėr shpirtrat e tronditur dhe humbjet nė vend dhe nė kohėn e ekzistimit tė tyre.

  Ėshtė e pamundur qė njė musliman apo muslimane nuk e di kėtė kaptinė mė tė shkurtėr tė Kur'anit pėrmendėsh, dhe ky fakt lehtėson pėrcjelljen e analizės. Pyetja qė shtrohet para nesh ėshtė pėrse Krijuesi i Madhėrishėm ia shpallė kėtė informatė Muhammedit a.s. dhe nė ēfarė mėnyre kjo ėshtė e rėndėsishme pėr ne?

  Shkaku i shpalljes sė kėsaj kaptine ishte vdekja e bijve tė Muhammedit a.s. e cila nuk e kishte lėnė tėrėsisht indiferent. Kėtė ngjarje e shfrytėzuan armiqtė e Muahmmedit a.s. duke i vendosur nė plagėt e freskėta deklarata pėr ta mohuar fenė islame.

  Thėnė gjuhė moderne- drejtonin ndaj Muhammedit a.s. dhe besimtarėve luftė tė vėrtetė psikologjike me qėllim demotivizimi, dobėsim tė fesė, fuqisė morale dhe mbjelljen e dyshimit nė mėshirėn e Krijuesit.

  Nė kontekstin e pėrshkruar tė zbritjes sė verseteve tė cituar, qartė Allahu i Madhėrishėm kurajon Muhammedin a.s. duke iu drejtuar me njė ton ngushėllues: "Ne, vėrtet tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd! E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur." (El - Keuther, 1-3)

  Sipas hadithit, Keuther ėshtė lum nė xhennet nga i cili do tė pinė besimtarėt. Por, kjo kaptinė i adresohet edhe secilit pasues tė sinqertė tė islamit, i cili kalon nėpėr vuajtje pėr shkak tė njė humbje tė caktuar nė jetė (vdekja e fėmiut, mikut tė afėrt, sėmundja, etj) duke ia kompensuar humbjen e tij momentale me shpėrblim tė pėrhershėm. "Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd."

  Krijuesi i Gjithėdijshėm u kėshillon robėrve tė Tij qė pa marrė parasysh sprovat qė i godasin mos harrojnė namazin dhe sakrificėn pėr tė ndihmuar qė ta ruajnė fokusin e tyre nė kėtė jetė turbulente.

  Kaptina Keuther, nė mes tjerash ofron kahjet e programit aplikativ praktik tė elementeve tė motivimit, si nė planin individual ashtu edhe kolektiv.

  Tė gjitha kombet e suksesshme posedojnė sisteme tė detajizuara tė motivimit nė nivel kombėtar, sepse nga kjo varet produktiviteti i punės dhe prosperiteti i pėrgjithshėm i njė populli.

  "E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur." 'Ebter' ka kuptim tė gjerė dhe ėshtė vėshtirė tė pėrkthehet nė mėnyrė precize nė gjuhėn shqipe. Ebter paraqet personin e privuar nga ēdo e mirė, pa asnjė gjė pozitive, pa trashėgimtar.

  Pra, Allahu i Madhėrishėm kėshillon Muhammedin a.s. dhe muslimanėt e tjerė tė cilėt janė tė ekspozuar urrejtjes, karikaturave dhe formave tjera tė luftės psikologjike, qė ata qė mbjellin urrejtje, pėrbuzje, nėnēmim nuk do tė kenė sukses dhe do jenė tė harruar dhe me trashėgimtar tė shuar.

  Me fjalė tjera: besimtar, pa marrė parasysh sprovat tuaja dhe humbjet e rėnda, Zoti juaj do t'iu kompensoj nė ahiret, por ju mos e harroni namazin se ai ėshtė shtyllė e stabilitetit tuaj, burimi i fuqisė suaj dhe stabilitetit mendor. Mos e harroni as qėllimin e krijimit tuaj e ky ėshtė sakrifica dhe pėrpjekja e pareshtur nė rrugėn e tė Vėrtetės. Pa dyshim se nė kėtė rrugė do tė keni armiq tė shumtė dhe pengesa tė mėdha. Por, qėndroni imun nė shigjetat helmuese tė tyre.

  Duke analizuar kėtė kaptinė, lehtė mund tė identifikohen situatat e ngjashme tė jetės qė pėrsėriten ne ēdo vend dhe kohė, kėshtu qė duket se kjo kaptinė ka zbritur kėtė mėngjes edhe pse ėshtė e vjetėr njė milenium e gjysėm. Me plotė tė drejtė kjo kaptinė mund tė quhet kod i mileniumit. Andaj, mesazhi i kėsaj kaptine ėshtė:

  - Luftėrat psikologjike janė realitet nė secilėn kohė dhe vend;

  - Ngushėllimi ju nevojitet edhe mė tė fuqishmėve;

  - Praktikimi i domosdoshėm i faktorėve tė motivimit nė tė gjitha nivelet;

  - Fokusimi i drejtė esencial nė momentet e krizave;

  - Nevoja e pėrditshme e mbushjes nė burim;

  - Ēdo mbjellje e sė keqes i kthehet shkaktarit;

  - Armiqėsia e hapur ėshtė shpesh fakt i fuqizimit tė cakut;

  - Fuqia shpirtėrore e njeriut qėndron nė baraspeshėn e tij mendore.

  Dr. Ali F.Iljazi 22.12.2007.islamgjakova.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 11-08-2008 mė 10:57
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #54
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Mrekullia e Krijuesit - Fluturimi dhe qėndrimi i shpendėve nė lartėsi

  Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

  Allahu i madhėrishėm nė Kur'anin fisnik urdhėron e thotė: "A nuk i shohin ata shpendėt fluturues nė ajrin e qiellit, tė cilėt nuk i mban kush, pėrveē Allahut. Edhe nė kėto ka fakte pėr njerėzit qė besojnė." (En - Nahl, 79)
  Pėr tė mundur me pėrballuar fluturimin kaq tė rėndė, shpendėve, Allahu i madhėrishėm u ka dhuruar mjeshtėrinė e shfrytėzimit tė erėrave tė pėrshtatshme. P.sh. lejlekėt fluturojnė mbi 2.000 metra lartėsi, duke arritur rrymėn e ajrit tė nxehtė e pastaj fluturojnė duke shfrytėzuar rrymėn e tyre deri te lėvizjet e nxehta tė tjera, tė cilat do t'i mundėsojnė pa lėvizjen e krahėve tė tyre tė kalojnė distanca tė mėdha.

  Teknika tjetėr e fluturimit qė e shfrytėzojnė lejlekėt ėshtė fluturimi nė formacionin e formės "V". Nė kėtė mėnyrė, lejleku mė i madh dhe mė i fuqishėm nė ballė tė tufės shėrben si mburojė kundėr rrymave tė fuqishme tė ajrit dhe kėshtu iu pėrgatit rrugėn tė dobėtėve. Inxhinierėt e aeronautikės pohojnė qė me kėtė mėnyrė tė organizimit lejlekėt arrijnė tė kursejnė energji edhe deri nė 23%.
  Disa shpendė shtegtarė fluturojnė nė lartėsi shumė tė mėdha. P.sh. patat e egra mund tė fluturojnė nė lartėsi deri nė 8.000 metra. Kjo ėshtė lartėsi e jashtėzakonshme pėr faktin qė nė lartėsi 5.000 metra atmosfera ėshtė pėr 63% mė e rrallė se sa nė nivelin e detit. Duke fluturuar nė kėtė lartėsi, shpendėt duhet mė shpejtė tė rrahin krahėt e tyre ngase u nevojitet mė shumė oksigjen.
  Mirėpo, mushkėritė e kėtyre shpendėve janė tė krijuar nga Allahu i Plotfuqishėm nė atė mėnyrė qė maksimalisht shfrytėzojnė oksigjenin qė e kanė nė dispozicion nė kėto lartėsi. Mushkėritė e tyre, tė cilat funksionojnė ndryshe nga gjitarėt u ndihmon qė nga ajri mė i rrallė tė marrin mė shumė energji.

  Gjatė emigrimit, zogjtė shtegtarė, gjithashtu marrin parasysh fenomenet atmosferike. P.sh. ato ndryshojnė drejtimin e fluturimit tė tyre pėr t'iu shmangur shtrėngatave. Shkencėtarėt qė kanė hulumtuar shqisėn e dėgjimit te shpendėt kanė vėrejtur qė disa prej tyre mund tė dėgjojnė zėrin nė frekuenca shumė tė ulėta, qė vijnė nga atmosfera nė largėsi tė mėdha.

  Zogjtė shtegtarė mund tė dėgjojnė fillimin e shtrėngatės nga malet e largėta ose zėrin e tornados nė oqean i cili ėshtė larg me qindra kilometra. Pėrveē kėsaj, ėshtė i njohur fakti qė zogjtė me kujdes zgjedhin udhėtimin e shtegtimit tė tyre larg nga regjionet ku nuk janė tė sigurt kushtet atmosferike.

  Si zogjtė e pėrcaktojnė drejtimin e rrugės sė tyre tė gjatė me mijėra kilometra, pa hartė, pa busull apo ndonjė mjet tė ngjashėm gjatė fluturimit tė tyre? Teoria e parė pohon qė zogjtė mbajnė mend karakteristikat e tokės ku fluturojnė dhe kėshtu pa problem arrijnė te caku i tyre. Por, eksperimentet treguan qė kjo teori ėshtė e pa saktė. Nė njė eksperiment me pėllumbat, janė shėrbyer me thjerra tė padukshme me tė cilat u janė errėsuar tė parėt e tyre. Nė kėtė mėnyrė ata kanė qenė tė penguar tė pėrcaktojnė drejtimin e udhėtimit nė bazė tė terrenit nė tokė. Por, prapė se prapė pėllumbat kanė arritur tė gjejnė rrugėn e tyre bile edhe kur kanė qenė larg me disa kilometra nga tufa e tyre.

  Hulumtimi tjetėr ka treguar qė fusha magnetike e Tokės ndikon te shpendėt. Eksperimentet e ndryshme kanė treguar qė shpendėt kanė sisteme tejet tė avancuara tė vėzhgimit magnetik i cili u mundėson tė gjejnė rrugėn e tyre duke shfrytėzuar fushėn magnetike tė Tokės. Ky sistem efikas u ndihmon shpendėve qė gjatė shtegtimit tė tyre tė pėrcaktojnė drejtimin duke vėzhguar ndryshimet nė fushėn magnetike tė Tokės. Eksperimentet kanė treguar qė zogjtė shtegtarė mund tė regjistrojnė bile edhe 2% tė ndryshimeve tė fushės magnetike tė Tokės.  Mirėpo, pyetja kryesore mbetet. Kjo ėshtė: Si shpendėt janė tė pajisura me "busull natyrale?" Jemi tė vetėdijshėm qė busulla ėshtė "zbulim dhe vepėr e inteligjencės njerėzore".
  Atėherė, busulla si instrument i zbuluar dhe prodhuar nga njeriu me shekuj ka mbledhur dituri, ka mundur tė gjejė vendin e saj nė trupin e shpendėve? A ėshtė e mundur qė shpendėt qė tek para ca viteve, pėrderisa kanė gjurmuar pėr drejtimin e fluturimit tė tyre, kanė menduar pėr shfrytėzimin e fushės magnetike tė Tokės dhe kanė prodhuar aparate magnetike nė trupin e tyre?
  Apo ndoshta shpendėt, para disa viteve rastėsisht janė pajisur me kėtė mekanizėm?
  Shpendėt kėtė nuk kanė mundur ta bėjnė vetė, dhe as rastėsia nuk ka mundur t'i pėrgatitė me kėtė busull tejet tė zhvilluar.
  Ndėrtimi trupor i shpendėve, mushkėritė e tyre, krahėt, sistemi i tretjes dhe aftėsia e tyre tė gjejnė drejtimin e fluturimit janė shembuj i krijimit tė pėrsosur nga Krijuesi i Plotfuqishėm.
  Pėrgjigjen nė kėtė na jep qartė Kur'ani fisnik: "A nuk i shikuan ata shpendėt pėrmbi ta krahėhapur dhe kur krahėt i palojnė, ato nuk i mban kush nė ajėr pos Fuqiplotit. Ai ėshtė qė ēdo send e sheh dhe e di." (El - Mulk, 19)
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #55
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  "E vetmja sure nė Kur’an qė nuk fillon me bismil-lah ėshtė Et-Tewbe. "


  "Ėshtė sunnet qė tė premten tė lexohet surja Kehf. "


  "Mesi i Kur’anit gjendet nė suren Kehf. "


  "Surja Ihlas vlen sa njė e treta (1/3) e Kur’anit. "


  "Kur ka filluar t’i vijė shpallja, Muhammedi a.s. ishte dyzet (40) vjeē."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 16. #56
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Ēfarė ėshtė njė gjen?

  Fjala "gjen" ka shumė kuptime, por nė thelb, gjeni ėshtė njė udhėzim qė i jepet trupit tuaj pėr mėnyrėn e funksionimit. Udhėzimi ruhet si njė kod nė molekulėn e ADN-sė. ADN-ja ėshtė njė molekulė shumė e gjatė por edhe shumė e hollė. Ajo ka formėn e njė shkalle tė pėrdredhur, kėmbėt e secilės ndėrrojnė njė kod tė thjeshtė vetėm me katėr shkronja A, C, G dhe T (shkronjat pėrfaqėsojnė lėndėt kimike).

  Njė gjen ėshtė njė segment i ADN-sė me njė renditje tė shkronjave, si paragrafi nė njė libėr. ADN-ja juaj duhet tė hyjė nė njė hapėsirė shumė tė ngushtė, kėshtu qė ajo paketohet nė mėnyrė gjeniale. Ēdo molekulė ADN-je pėrdridhet pėrsėri pėr tė formuar njė kordon dhe kėshtu mė radhė (ashtu siē pėrdridhen fijet e holla pėr tė bėrė litarin). Rezultati pėrfundimtar ėshtė njė strukturė nė formė X-i qė quhet kromozom. Kromozomet janė shumė tė vogla pėr t'u dalluar me sy. Duhen 100.000 kromozome pėr tė arritur nė madhėsinė e pikės. Megjithatė, ēdo kromozom ka njė ADN dy metra tė gjatė.

  Ēdo qelizė e trupit tuaj (me pak pėrjashtim) pėrmban 46 kromozome tė ngjeshura sė bashku brenda bėrthamės sė qelizės. Po ta ēmbėshtillnit tė gjithė ADN-nė nga ēdo kromozom i ēdo qelize dhe t'i shtrinit molekulat njėra pas tjetrės, ADN-ja do tė bėnte rrugėn Tokė - Diell e kthim 400 herė. Megjithatė informacioni i gjeneve tuaja mund tė ruhet nė njė disk tė vetėm.

  ADN-ja nė njė komplet kromozomesh pėrbėn gjenomin tuaj. Ka vetėm 30.000 gjene funksionuese nė gjenomin e njeriut. Gjenomi njerėzor ėshtė shumė i ngjashėm me atė tė specieve tė tjera, edhe tė bananeve (50%).

  Shumė nga karakteristikat tuaja, mbase tė gjitha, angazhojnė shumė gjene, tė cilat veprojnė sė bashku. Gjatėsia juaj, pamja, lėkura, tingulli i zėrit, ngjyra e flokėve dhe kėshtu me radhė, ka gjasa qė varen nga kombinimi i gjeneve qė keni.

  ****

  Ndjesia e tė qenit i ndėrgjegjshėm e qė pėrjetohet kur je zgjuar, quhet vetėdije.

  Vetėdija pėrfshin tė gjitha informacionet qė japin shqisat dhe mbizotėrohet nga shikimi- shqisa juaj kryesore. Ajo pėrfshin edhe botėn tuaj tė brendshme tek e cila mbylleni dhe askush nuk mund tė futet.

  Mendimet, idetė, ndjenjat, ėndėrrimi kur jeni zgjuar dhe imagjinata juaj, janė tė gjitha pjesė tė vetėdijes.

  Tė gjithė kemi ndjesinė sikur kemi njė person brenda trurit tonė. Ky person i brendshėm ėshtė vetja jote - ajo e vėrteta.

  Ai ka mendimet e tua, e sheh botėn me sytė e tu dhe zhduket kur shkoni tė flini.

  Ėndrrat me sy hapur nė mėnyrė tė pakontrolluar, por ju edhe mund t'i pėrqendroni mendimet tuaja dhe t'i kontrolloni imazhet nė mendjen tuaj. Kjo ndodh kur pėrdorni imagjinatėn tuaj. Mendimet ndonjėherė marrin formėn e zėrit tė brendshėm dhe jo tė imazheve apo ndjenjave. Pėrjetimi i botės ėshtė tėrėsisht personal. Asnjė nuk mund tė pėrjetojė mundimet dhe ndjenjat tuaja.

  Andaj mesazhi i Kur'anit fisnik ėshtė i pėrhershėm, pėr ēdo kohė dhe ēdo brez: "Ne do t'u bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin argumentet Tona, nė horizonte dhe nė veten e tyre deri qė t'u bėhet e qartė se ai (Kur'ani) ėshtė i vėrtetė."(Fussilet, 53)

  Ēfarė njeriu jam unė?
  Cili ėshtė potenciali im?
  Cilat janė aftėsitė e mia?


  - Ndėrpersonale - A e kuptoni shpejt se ēfarė mendojnė dhe ndiejnė tė tjerėt?
  - Vetėpersonale - A i kuptoni siē duhet ndjenjat dhe emocionet tuaja - a e njihni veten tuaj?
  - Fizike - A i mėsoni shpejt shprehitė fizike si ngarja e makinės, skitė, sporte, etj.
  - Muzikore - A mund ta kėndoni melodinė e njė kėnge pasi ta keni dėgjuar njė herė dhe a e kėndoni saktė atė?
  - Hapėsinore - A mund t'i lexoni me lehtėsi hartat?
  - Gjuhėsore - A jeni lexues i pangopur ose i zoti nė tė shkruar?
  - Logjike - A ju duken tė lehta pėr t'u kuptuar lėndė tė tilla si matematika apo kompjuteri?


  Sekreti i suksesit tuaj ėshtė tė njihni AFTĖSITĖ tuaja mė tė mira e t'i pėrdorni ato!

  Dr. Ali F. Iljazi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 23-08-2008 mė 06:08
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 17. #57
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  " Pseudonimi i Muhammedit a.s. ishte El-Emin. "  " Motra e Muhammedit a.s. nga qumėshti, quhej Shejma."  " Muhammedi a.s. nuk ka pasur vėllezėr as motra. "  " Gruaja e parė e Muhammedit a.s. ėshtė quajtur Hatixhe."  " Beteja e parė nė tė cilėn kanė luftuar myslimanėt, ka qenė beteja e Bedrit."
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 18. #58
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Roli dhe dobia e madhe e peshkut

  I pasur ne perberes ushqimore thelbesore, peshku eshte mjaft i dobishem per shendetin e njeriut dhe ai duhet perdorur sa me shpesh.

  Peshku ka qene mjaft i pranishem ne jeten e njeriut gjate gjithe historise se shoqerise njerezore, jo vetem si ushqim, por dhe si element simbolik apo shprehje e mitologjive te vjetra qe nga koha e paganizmit dhe me pas qyteterimeve te tjera si antikiteti greko-romak, etj. Ja pse kemi degjuar te flitet per Konstelacionin e Peshqve te kohes se qyteterimit babilonas, per njeriun amfib apo per Aferditen, Erosin, madje dhe perbindeshit Typhon, qe ishin gjysem peshq e gjysem njerez dhe hyjni. Te tilla ishin dhe sirenat qe iu shfaqen Odiseut gjate kthimit te tij nga Itaka. Por peshku ka qene njekohesisht dhe burim i jetes dhe i ekzistences se njeriut, madje si nje nga ushqimet me te pastra dhe te ushqyeshme te tij.

  Proteina qe asimilohen mire
  Sot ne bote ekzistojne rreth 20 mije lloje peshqish por nga kjo game e gjere perfitohet vetem ne pak prej tyre. Proteinat e peshqve jane proteina qe asimilohen mire. Ato permbajne aminoacide, aq te domosdoshme per jeten e njeriut, si “isoleucina” apo “valina”, te cilat marrin pjese ne formimin e muskulit apo te “glutamines, e cila vepron kunder lodhjes. Peshqit kane gjer ne 27 g proteina ne 100 gr, pra kane me shume se mishi ose veshkat e vicit (15 g/100 g), apo zorret e derrit (17 g/100 g). Peshqit me me proteina jane peshku ton me (27 g/100 g, bakalaro i kripur me 25 g, barbuni me 24 g.
  Minerale per sistemin nervor, muskujt dhe kockat
  Permbajtja ne fosfor te peshqit eshte e larte: 300 mg/100 g per peshkun ton dhe gjer ne 470 mg per sardelet. E shoqeruar me kalcium, fosfori eshte i mrekullueshem per kockat. Peshku na furnizon me jod (me pak peshqit e ujrave te embla), i cili eshte i nevojshem per fabrikimin e hormoneve te tiroideve. Keto te fundit jane te rendesishme per krijimin e embrionit te bebes si dhe ne moshen e pubertetit te femijeve. Gjithashtu ne perberje te peshkut gjenden dhe fluori, kobalti, manganezi, por edhe kaliumi, bakri, selenium, etj. Grate shtatzena e kane te nevojshme te ushqehen me peshk, meqe gjate shtatzenise ato kane nevoje dy here me shume per hekur.

  Peshku Toni ka hekur me shumice. Por sidoqofte, nuk duhet abuzuar me ngrenie masive dhe te vazhdueshme, ose peshqit duhet te jene te ndryshem, pasi shume merkur sjell jo vetem probleme kardiovaskulare, por ndikon ne zhvillimin jo te mire neurologjik te bebes ne bark te nenes.

  Nje perqindje e madhe ne vitamina
  Peshku permban vitamina B, si vitaminen B6, e cila lufton anemine; vitaminen D, aq e rendesishme per asimilimin e kalciumit, etj. Melcia e peshkut ka vitaminen A, antioksiduese, e cila eshte teper e dobishme per syte dhe lekuren. Gjenden gjithashtu dhe vitaminat B2, B12, PP.


  Vetem peshqit e dhjamte jane te pasur ne Omega 3, acide yndyrore te pangopur, mbrojtes kardiovaskulare, ndryshe nga dhjami i mishrave, i cili permban acide yndyrore te ngopur. Peshqit e dhjamte kane 6 % lipide dhe midis tyre jane ngjalat, sardelet, salmoni, toni, etj. Peshqit gjysem te dhjamet, si peshku shpate, barbunji, etj, kane 2-6 %, ndersa ata pa dhjame si koci, levreku, etj, kane me pak se 2 %. Disa njerez nuk e hane lekuren e peshkut, por edhe pse ajo eshte e payndyrshme, ajo eshte mjaft e pasur me Omega 3.

  Acidet yndyrore te pangopura ndihmojne per nje energji te madhe fizike, shtojne tonusin muskular dhe ndihmojne per te ulur peshen e tepert. Por ato jane te brishta: oksidohen shpejt ne ajer dhe ne temperature te larte. Per ti ruajtur vlerat e tyre eshte mire te gatuhen ne avull. Sa me shume qe peshku eshte ne moshe dhe me peshe te madhe, aq me shume ka nga keto lloj acidesh. Me i pasuri nga ata eshte skumbri. (1,8 g/100 g), i ndjekur nga sardelet (1,3 g). Llojet natyrore permbajne me shume se sa nga peshqit e kultivuar nga njeriu.

  Dihet qe yndyrnat e peshkut ndihmojne ne uljen e kolesterolit te keq LDL, duke ruajtur njekohesisht kolesterolin e mire HDL. Brenda tij gjenden acidet specifike DHA (acidi dekahekzaenoik), apo EPA (acidi ekozapentanoik), etj. Studiues te universitetit te Seatle ne SHBA-se kane studjuar mbi konsumin e peshkut ne 400 persona te moshuar mbi 65 vjec, dhe kane vezhguar se toni apo peshqit e pjekur ne zgare e pakesojne rrezikun e vdekjeve nga problemet kardiake. Po keshtu, grate qe hane peshk te yndyrshem gjate shtatzenise dhe qe u japin gji femijeve, ndihmojne tek femijet per nje shikim shume te mire. Ky fenomen eshte zbuluar nga universiteti Bristol ne SHBA, gjate studimit ne mbi 400 femije, studim ky qe eshte botuar edhe ne „American Journal of Clinical Nutrition“. Ka popuj qe peshkun e hane edhe te gjalle, sic jane aziatiket, dhe kryesisht japonezet apo indo-kinezet. Por ne keto raste duhet bere shume kujdes pasi shpesh mund te infektohemi nga paraziti i quajtur "anisakiase“.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 19. #59
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  " Hixhretin me Muhammedin a.s. e ka bėrė edhe Ebu Bekri. "  " Para fillimit tė ushqimit, duhet thėnė “bismil-lah”. "  " Namazi ėshtė shtylla e fesė. "  " Dėnimin mė tė vogėl nė Xhehenem do ta ketė Ebu Talibi, xhaxhai i Pejgamberit a.s."


  " El-Fatiha ėshtė surja e parė nė Kur’an. "
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 20. #60
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Ne Mesfush!!
  Postime
  387
  Femijėria e Muhamedit a.s

  Muhamedi a.s kur ishte i vogel gjithmon thithte nga gjiri i majtė i nenes se tij te qumshtit,Halimes. Kur ishte 2 muajsh nuk ka thithur me.Kur ishte bere 3 muajsh ka qendruar ne kembe,kur ishte 4 muajsh ka ecur duke u mbajtur per muri.
  Kur ishte 5 muajsh,ka ecur,kur ishte 6 muajsh,ka filluar te ecte shpejt.Kur ishte 7 muajsh,ecte ngado. Kur ishte 8 muajsh,ka filluar te flas pak,e kur ishte 9 muajsh,filloi te flas shume qarte.Kur ishte 10 muajsh ,filloi te hidhej.

  Nena e tij e qumshtit,Halimja ka rrefyer :
  Kur ka filluar te fliste,se pari ka thene: "La ilahe il-lall-llahu uallahu ekber. Velhamdilil- lahi rabbil alemin". Pas asaj dite ,asnje gje nuk e prekte me dore pa thene Bismil-lah. Asgje nuk kapte me dore te majtė. Gjat tere dites e nates urinonte vetem ne kohe te caktuara. Kur ka filluar te ecte,rrinte larg vendit ,ne te cilin luanin femijet dhe atyre u thoshte : "Ne nuk jemi krijuar per kete ...
  Qdo dite e mbulonte nje drite,si drite dielli. Dhe kur hyri ne moshen dy vjeqare,u be femije,qe tregonte se ishte i pjekur. Nje re e bardhė ,qendronte permbi tė dhe levizte gjithnje bashke me tė per ti bere hije atij. Asnjeher nuk ka ofenduar vellezerit e vete te qumshtit ose ndonjeri tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gatusso : 06-09-2008 mė 06:44

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •