Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 210 prej 210
 1. #201
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  DHOMA E MUHAMMEDIT A.S!


  Kjo dhome ne foto,eshte improvizim i dhomes se Pejgamberit tone te dashur Muhammedit alejhi selam.Ky improvizim eshte ne qytetin xhidde ne arabine saudite dhe eshte bere ne baze haditheve qe tregojne se sa gjera ka pas ne dhomen e Muhammedit alejhi selam.Nese e shohim me kujdes, e verejme se eshte dhome modeste,pa aksesuare te shumta,pa kuzhine,pa kthina tjera...Kjo supozohet qe ka qene dhoma e Aishes,gruas Pejgamberit alejhi selam,dhome ne te cilen edhe ka vdekur i Dashuri i Allahut alejhi selam.
  Nuk kompletohet kurioziteti i kesaj pjese pa u shtuar fakti se kjo dhomė njeherit ka qen edhe dhoma e njė njeriu qė ka udhehequr nje gadishull te tere arabik edhe poashtu tashme edheheqes shpirterash i miliarda njerezve.

  Po te kishte dikush tjeter kaq fuqi e pushtet sa Muhamedi a.s, a do e kishte nje "lluks" te till? Sigurisht se jo! Sot pushtetarėt tanė edhe luget e gotat i kan prej ari.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 28-05-2012 mė 04:44
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #202
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,662
  Te pergezoj per temen o Fisnik,zoti u shperblefte qe na mesoni edhe neve dicka qe nuk i dim,ose ndoshta i dim dhe i kemi haruar ...
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 3. #203
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  A E DI CILA ĖSHTĖ NDĖR KRIJESAT MĖ TĖ FUQISHME NĖ UNIVERS ?  Milingona ėshtė prej krijesave mė tė fuqishme nė tėrė universin edhe pse nuk mund tė duket nė syrin e dikujt si e tillė. Pėrmendet se ajo bartė shtatė herė mė tepėr se pesha e trupit tė saj.
  Ajo ėshtė nė gjendje tė bartė peshėn e trupi tė saj dhe ngarkesėn mbi trup nė degė tė lisave duke qenė me trup poshtė por mbahet me duart e saj tė fuqishme.
  Ėshtė shumė e vendosur nė parimet e saj duke i quar deri nė skaj punėt e saj pa hequr dorė asnjėherė.
  Shkaqe kėto pėr tė cilat Allahu nė Kuran ka emėruar njė sure tė tėrė me emrin e milingonės pėr tė kthyer njerėzit shikimin nga ky insekt i vogėl por me shumė parime dhe qėndrime serioze.

  Kurse njeriu bartė shumė mė pak se milongona, ai nė kushte normale mund tė bartė sa gjysma apo se pesha e tij trupore. Nė raste tė caktuara edhe mė shumė por jo shtatė herė.

  Elefanti bartė tri herė mė shumė se pesha e tij trupore jo mė tepėr.

  Prandaj nuk di tė ketė krijesė e cila bartė mė shumė se milingona.

  Allahu e di mė sė miri !

  Hoxhė Lulzim Susuri
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #204
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Zbritja e Melekėve nėn udhėheqjen e Xhibrilit alejhi selam nė ditėn e Bedrit pėr t'i ndihmuar Muslimanėt.
  Emri: 4912372_f520.jpg

Shikime: 611

Madhėsia: 101.5 KB
  Kur u ndeshėn dy ushtritė nė betejėn e Bedrit, Pejgamberi alejhi selam tha: "O Zot, nėse ky grup shkatėrrohet sot, nuk do tė ketė mė njeri qė do tė tė adhuroj. O Zot, nėse Ti dėshiron, mė kurrė nuk do tė adhurohesh pas kėsaj dite." Pejgamberi aljehi selam aq shumė ishte lutur saqė xhaketa e Tij i kishte rėnė prej supeve tė Tij dhe Ebu Bekri ia vendosi sėrish dhe i tha: "Mjaftė o i dėrguar i Allahut, e bezdise Zotin tėnd."
  Pastaj Pejgamberi alejhi selam e uli kokėn e tij dhe shkurt mbylli sytė dhe e ngrit kokėn dhe tha: "Gėzohu o Ebu Bekėr, ky ėshtė Xhibrili brenda pluhurit tė ngritur", ndėrsa nė njė rivajet tjetėr thuhet: "Gėzohu o Ebu Bekėr, tė erdhi ndihma e Allahut, ky ėshtė Xhibrili, ai i prin kalit tė tij, duke e mbajtur pėr dizgjinė brenda pluhurit tė ngritur."
  Pastaj Pejgamberi alejhi selam doli prej kasolle nė tė cilėn ishte dhe nė tė cilėn e kishte pėrgatitur betejėn, duke thėnė "Sėshpejti do tė thyhet grupi dhe (secili prej tyre) do t'a mbathė." (El-Kamer, 45) pastaj e mori njė grusht njė grusht rėrė, u kthye nė drejtim tė mushrikėve dhe tha: "U bėfshin fytyrat e tuaja tė shformėsuara."
  Ai gjuajti rėrė drejtė fytyrave tė tyrė dhe rėra , tė cilėn e gjuajti Pejgamberi alejhi selam i mbushi sytė, gojėt dhe hundėt e tė gjithė mushrikėve.
  Transmetimet tė cilat flasin rreth asaj se si melekėt i kanė ndihmuar muslimanėt nė luftė kundėr mushrikėvė nė Bedėr, janė tė shumta njėra prej tyre ėshtė prej Ikrimes, i cili thotė:
  "Atė ditė binin kokat e njerėzve, duke mos u ditur se kush i qellonte, edhe duart priteshin, ndėrsa njerėzit nuk e dinin se kush i priste."

  Ibn Abasi r.a ka thėnė: "Kur ndonjė musliman shkonte pas mushrikut, ai papritmas e dėgjonte goditjen e kamxhikut pas tij dhe zėrin e kalorėsit mbi tė, i cili thoshte: "Pėrpara o Hajzum" Pastaj ai e shikonte mushrikun para tij dhe e shihte se koka e tij kishte rėnė nė tokė dhe ai shkonte pėr ti treguar Pejgamberit alejhi selam , ndėrsa Ai thoshte: "Tė vėrtetėn e ke thėnė, ajo ėshtė pėrkrahje prej qiellit tė tretė."
  Kurse Ebu Sejid El-Mazuni ka thėnė: "Me tė vėrtetė shkova pas njė mushriku qė ta vrasė, mirėpo koka e tij ra para se ta qėllonte shpata ime dhe unė e kuptova se e kishte vrarė dikush tjetėr."
  Kur njė ensar e kishte dėrguar Abasin tė Pejgamberi alejhi selam , i cili kishte thėnė: "Pasha Zotin, ky nuk mė ka zėnė robė . Mua mė ka zėnė rob njė njeri tullac, njė njeri prej njerėzve mė tė mirė mbi njė kalė laraman, ndėrsa unė nuk po e shohė nė mesin e njerėzve."
  Njė prej ensarėve kishte thėnė: "Unė e kam zėnė rob o i Dėrguar i Allahut" . Ndėrsa Pejgamberi alejhi selam i tha: "Hesht, Allahu tė ka ndihmuar me melekun e ndershėm"
  Ibėn Abasi r.a ka thėnė: "Melekėt kurrė nuk kanė luftuar pėrveēse nė ditėn e Bedrit, nė rastet tjera ata vetėm prezentonin pėr numėr dhe pėrkrahje, mirėpo ata nuk kanė luftuar."
  Suhej Ibėn Amri ka thėnė: "Nė ditėn e Bedrit kam parė njerėz nė tė bardha me kuaj tė larmė ndėrmjet qiellit dhe tokės, trima e tė shėnjuar, se si vrisnin dhe zinin robėr."
  Hakim benu Hizami, i cili ishte nė anėn e mushrikėve para se ta pranoj Islamin, kishte thėnė: "Kam qenė prezent nė betejėn e Bedrit kur nė qiell u paraqit diēka sikurse mantel i zi dhe i cili i mbushi tė gjitha horizontet dhe e pėrfshiu tėrė luginėn dhe mė ra ndėrmend se kjo ėshtė diēka me tė cilėn ėshtė ndihmuar Muhamedi alejhi selam dhe me tė vėrtetė, nuk ishte asgjė tjetėr pėrveēse disfatė dhe takim me melekėt."

  Ndėrsa Xhubejr Ibėn Mu't'imi i cili atėbotė ishte nė anėn e mushrikėvė, ka thėnė: "Para disfatės nė Bedėr pashė diēka si mantel i zi se si zbriste prej qiellit sikurse buburreca tė zinj dhe aspak nuk kam dyshuar se ata janė melekė dhe asgjė tjetėr nuk ndodhi pėrveēse humbjes sonė."
  Ibėn Kethiri nė veprėn e tij; "Bidaje ven nihaje" pėrmend se ndėrmjet Pejgamberit alejhi selam dhe sahanėve, tė cilėt ishin me tė dhe nė mes ujit ishte shkretėtirė, rėra e sė cilės ishte shumė e thatė dhe e nxehtė dhe muslimanėt ishin rraskapitur pėr shkak tė lėvizjes sė rėnduar dhe dhe shejtani kėtė e kishte shfrytėzuar pėr tė futur shqetėsime nė zemrat e besimtarėve, duke u pėrshpėritur atyre; "Ja, ju po pohoni se jeni tė mbrojtur prej Allahut dhe se nė mesin tuaj ėshtė Pejgamberi i Tij, kurse mushrikėt ua morrėn ujin."
  Atėherė Allahu xh.sh lėshoi shi tė bollshėm, me ēka i freskoi besimtarėt; me tė ata ishin pastruar, me tė i largoi shqetėsimet e shejtanit. Nė tė vėrtetė, shiu e kishte ftohur dhe e kishte forcuar rėrėn e shkretėtirės, e cila mundėsoi lėvizjen mė tė lehtė tė muslimanėve, nė tė njejtėn kohė me vullnetin e Allahu, ai u shkaktoi baltė mushrikėve dhe ata lėviznin me vėshtirėsi. Pejgamberi alejhi selam arriti me ithtarėt e tij deri tė mushrikėt, ndėrsa Allahu xh.sh e forcoi me besimtarėt dhe me njėmijė melekė, tė cilėt ishin ndarė nė dy radhė, nė njėrėn radhė 500 melekė nėn udhėheqjen e Xhibrilit a.s ndėrsa nė radhėn tjetėr 500 melekė tė tjerė nėn udhėheqjen e Mikailit a.s. Iblisi i mallkuar erdhi me parinė dhe me ushtrinė e tij nė formėn e njerėzve nga fisi Benu Mudelexh. Iblisi ishte nė formėn e Suraka ibėn Malik ibėn xhu'shemit dhe ai u tha mushrikėve: "Sot askush nuk do t'ju mund, me tė vėrtetė unė jam aleati juaj."
  Mirėpo iblisi i mallkuar iku prej betejės kur pa se si zbresnin Xhibrili alejhi selam dhe melekėt. Xhibrili a.s u nis drejt iblisit tė mallkuar dhe Iblisi kur pa se ai ėshtė duke shkuar drejt tij, ai kėputi dorėn e tij, e cila ishte nė dorėn e njė mushriku dhe filloi tė ikė bashkė me ushtrinė e tij, ndėrsa mushriku i cili mbante pėr dore tha: "O suraka, a nuk the se je ti aleati jonė!"
  Ndėrsa Iblisi tha; "Me tė vėrtetė unė i frikėsohem Allahut, ndėrsa Allahu dėnon ashpėr." (Bidaje ven nihaje)
  Gjithashu edhe kėto ajete:
  "Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t’i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di. Ja kjo ėshtė e vėrteta. All-llahu dobėson dredhitė e mohusve (kufarėve). Nėse ju (idhujtarė) kėrkuat fitore, ja, ku e keni fitorėn, po nėse hiqni dorė (nga lufta kundėr Pejgamberit), ajo do tė jetė nė dobinė tuaj, e nėse ju ktheheni, edhe Ne kthehemi. Ana (grumbulli) juaj nuk do t’ju vlejė asgjė edhe nėse ėshtė e madhe, sepse All-llahu ėshtė me besimtarėt. (El-Enfal 17-19)"

  Kerim Gashi

  Shkėputur nga libri: "XHIBRILI alejhi selam, besniku i shpalljes sė Zotit dhe Bota e Melekėve"- Autor: Mensur Abdulhakim Muhammed
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 02-03-2015 mė 15:16
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #205
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Ka edhe lule qė i hapin fletėt e tyre mu nė kohėn e ezanit por jobesimtarėt nuk i pranojnė argumentet sepse kėshtu ka thėnė Allahu xh.sh. nė Kur'an:

  E ata qė mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin), pėr ta ėshtė njėsoj ua tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.

  All-llahu ua mbylli atyre zemrat, veshėt e tyre dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde, e ata kanė njė dėnim tė madh.

  Kur'an - 2:6-7

  Edhe sikur tė zbritnim ty njė libėr tė shkruar nė letėr, e ta preknin atė me duart e tyre, ata qė mohuan do tė thoshin: “Kjo nuk ėshtė tjetėr pėrveē njė magji e qartė”.

  Kur'an - 6:7
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 6. #206
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-04-2015
  Postime
  6

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Citim Postuar mė parė nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
  Ka edhe lule qė i hapin fletėt e tyre mu nė kohėn e ezanit por jobesimtarėt nuk i pranojnė argumentet sepse kėshtu ka thėnė Allahu xh.sh. nė Kur'an:

  E ata qė mohuan (Kur'anin dhe Muhammedin), pėr ta ėshtė njėsoj ua tėrhoqe vėrejtjen apo nuk ua tėrhoqe, ata nuk besojnė.

  All-llahu ua mbylli atyre zemrat, veshėt e tyre dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde, e ata kanė njė dėnim tė madh.

  Kur'an - 2:6-7

  Edhe sikur tė zbritnim ty njė libėr tė shkruar nė letėr, e ta preknin atė me duart e tyre, ata qė mohuan do tė thoshin: “Kjo nuk ėshtė tjetėr pėrveē njė magji e qartė”.

  Kur'an - 6:7

  Nuk pranohen keto lloj argumenta sepse ajo lule rri mbydhur gjate dites dhe hap fiks sapo perendon dielli. Ne kohen qe eshte ezani i akshamit.

  Lulja ne fjale ne latinisht quhet "Oenethera biennnis" dhe ne anglisht quhet (Evening Primrose). Eshte thjesht karakteristika e lules, qe hap ne ate kohe, ska te beje me ezanin. Por sigurisht, njeri beson cfare i do qefi dhe percmon cfare i do qefi perseri

 7. #207
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Anėtarėsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Citim Postuar mė parė nga megaholdings Lexo Postimin
  Nuk pranohen keto lloj argumenta sepse ajo lule rri mbydhur gjate dites dhe hap fiks sapo perendon dielli. Ne kohen qe eshte ezani i akshamit.

  Lulja ne fjale ne latinisht quhet "Oenethera biennnis" dhe ne anglisht quhet (Evening Primrose). Eshte thjesht karakteristika e lules, qe hap ne ate kohe, ska te beje me ezanin. Por sigurisht, njeri beson cfare i do qefi dhe percmon cfare i do qefi perseri
  ka lule qe hapet nga 5 here ne dite pikerisht ne kohen e ezanit por nuk e di si quhet
  Mos ja bėj tė tjerėve atė qė nuk ke qejf tė ta bėjnė ty!

 8. #208
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-06-2017
  Postime
  1

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Jusufi a.s e kishte gjysmen e bukuris se ademit a.s dhe davudit a.s
  .

 9. #209
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Jusufi ishte bekuar me mrekulli qe te ishte i bukurr...!
  ..ndersa bijte e Ademit po rriteshin dita dites larg nga qendra e botes apo evropa, dexhalli dilte cdo dite ne parajse, me ndihmen e djajve, ne porten ne pyjet e kanadase qe sot eshte e vulosur dhe e ruajtur nga angjejt..me vone ate e kapen dhe e flaken ne sketerre apo ne fatet e zeza ku sherben per Iblisin apo Zotin e xhehenemit...

 10. #210
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pėr: Kuriozitete ne Islam !!!

  Xhibrili a.s dhe Shkatėrrimi I Popullit tė Lutit a.s

  Nė kohėn kur erdhėn melekėt dhe tė dėrguarit e Allahut xh.sh, Xhibrili, Mikaili dhe Israfili te Ibrahimi alejhi selam, ata I thanė Ibrahimit alejhi selam se janė dėrguar pėr t'a dėnuar popullin e Lutit, ndėrsa Allahu xh.sh nė Kur'an thotė: "Cili ėshtė qėllimi juaj, o tė dėrguar?"Ata thanė: "Ne jemi dėrguar te njė popull keqbėrės (pėr t'a shkatėrruar tė gjithin) pėrvec familjes sė Lutit. Ata do t'i shpėtojmė qė tė gjithė. Pėrpos gruas sė tij. Ne kemi vendosur, ajo tė mbetet me ata tė dėnuarit (All-llahu ka vendosur).
  Populli I Lutit alejhi selam ishte popull mosbesimtar, I cili bėnte pusi nėpėr rrugė, I tradhtonin shokėt mė tė afėrt, thirrnin dhe bėheshin vepra tė kėqija dhe pjesėtarėt e tyre mėsonin qė tė thonin fjalė tė shėmtuara e tė urryera dhe nuk turpėroheshin ndaj tyre qė ishin nė shoqėri dhe bėnin mėkatin qė kurrė mė parė nuk e kishin bėrė dikush. Pra ata kryenin marėdhenje seksuale mashkull me mashkull. Allahu xh.sh ua dėrgoi Lutit alejhi selam por ata nuk I ishin pėrgjigjur atij.
  Kur melekėt mbėrritėn te Luti alejhi selam nė formė tė djelmoshave shumė tė bukur, Luti alejhi selam I gostiti ata. Kur perėndoi dielli, ai pati frikė pėr ta prej popullit tė tij. Mufesirėt transmetojnė se ata kishin ardhur deri te lumi Sodom dhe e kishin takuar vajzėn e Lutit alejhi selam, duke mbushur ujė pėr familjen e saj. Lutit alejhi selam kishte dy vajza. Mė e madhja quhej Rita kurse mė e vogla Zagarta. Ata e kishin pyetur se a gjendet ndonjė vend pėr ta kaluar natėn. Ajo u kishte thėnė: "Pritni derisa tju kėtu" dhe ajo kishte shkuar tė babai I saj dhe I kishte thėnė: "O baba, dy djemė po tė kėrkojnė nė hyrje tė qytetit dhe kurrė nuk kam parė fytyra mė tė bukura se sa fytyrat e tyre, shko para se ti shohin populli yt e ti gjejnė ata, me qellim qė mos ti turpėrojnė.
  Ndėra populli atij ia kishte ndaluar qė tė pranojė dikė si mysafirė. Gruaja e tij kishte dalė dhe e kishte lajmėruar popullin e tij duke u thėnė se nė shtėpinė e Lutit janė disa njerėz me fytyra shumė tė bukura, mė tė bukur kurrė nuk kishte parė dhe ata shkuan te Luti alejhi selam me shpejtėsi duke kėrkuar prej tij qė t'ia dorėzojnė mysafirėt me qellim qė me ta tė bėjnė mėkatin mė tė neveritshėm.
  Ata I thanė: "A nuk ta kemi ndaluar qė tė pranosh mysafirė?"
  Ai tha: "Ja vajzat e mia, martohuni me to"
  Ata I kishin thėnė: "Ti e di se ne nuk kemi asgjė me vajzat e tua dhe ti shumė mirė e di se cfarė duam ne."
  Kėshtu ata I sqaruan dėshirat e tyre tė ulėta e tė prishura dhe ata donin qė tė kryenin marėdhėnje intime me mysafirėt e Lutit alejhi selam, tė cilėt ishin me pamje tė djelmoshave shumė tė bukur, pėr kėtė pastaj Lutii alejhi selam tha: "Ai tha: "Sikur unė tė kisha fuqi (qė t'ju dėboj) ose tė mbėshtetesha nė ndonjė krah tė fuqishėm!", kurse para kėsaj kishte thėnė: "A nuk ka midis jush njeri me mend?"
  Situata ishte shumė e rėndė pėr Pejgamberin e Allahut, Lutin alejhi selam, I cili e kishte penguar popullin e tij qė tė hynte nė shtėpi dhe I cili pas dyerve tė mbyllura I kėshillonte ata derisa ata I thonin se do t'ia merrnin mysafirėt dhe nė kėtė pėrpjekje, melekėt iu drejtuan Lutit alejhi selam me fjalėt: "O Lut, ne jemi tė dėrguarit e Zotit tėnd, ata nuk do tė tė dėmtojnė"
  Pas kėsaj para tyre doli Xhibrili alejhi selam, I qėlloi nė fytyrat e tyre me skajin e flatrės sė tij me ē'rast ata u verbuan, ndėrsa thuhet se sytė u kishin dalė prej vendit dhe ata ishin zhdukur tėrėsisht.
  Ata ishin kthyer nėpėr shtėpitė e tyre duke prekur murin dhe duke e kėrcėnuar Lutin alejhi selam me fjalėt: "Kur tė vijė dita e neserme, do tė merremi vesh."
  Ata ishin betuar se do t'I hakmerreshin ditėn e neserme pasi qė ishin verbuar dhe pasi qė kėshtu I kishte dėnuar Allahu. Allahu xh.sh thotė: "Nė fakt, Luti i paralajmėroi ata pėr fuqinė e dėnimit Tonė, por ata i vunė nė dyshim paralajmėrimet. Ata i kėrkuan t'ua dorėzonte mysafirėt e tij. Por Ne ua verbuam sytė (e u thamė): "Shijoni dėnimin Tim, tani qė e dėgjuat paralajmėrimin Tim! Dhe tė nesėrmen nė mėngjes, ata i goditi dėnimi i pėrhershėm. "Shijoni dėnimin Tim, tani qė e dėgjuat paralajmėrimin Tim!" (Kamer 36-39)
  Luti Alejhi selam pasi qė e kuptoi dhe pasi qė morri vesh se mysafirėt e tij ishin melekė, ata e lajmėruan se Allahu xh.sh e urdhėroi qė para agimit tė shpėrngulej me familjen e tij dhe derisa tė largohej, asnjėri prej tyre nuk duhej tė kthehej kur ta degjojė zėrin e denimit, I cili do ta godas popullin e tij. Poashtu e kishin urdhėruar qė ai tė gjendet nė fund tė kolonės si prapavijė dhe se afati I denimit ėshtė agimi, vallė a nuk ėshtė afėr agimi. Allahu xh.sh nė Kuran thotė: "Ata thanė: "Ti e di se ne nuk kemi tė drejtė pėr bijat tua. Nė tė vėrtetė, ti e di se c'duam ne". Ai tha: "… Sikur tė kisha forcė qė t'ju mposhtja, apo sikur tė mbėshtetesha te ndonjė mbrojtės i fuqishėm."
  Mysafirėt i kujtuan atij se ata ishin tė dėrguarit e Allahut:
  Ata i thanė: "O Lut! Ne jemi tė dėrguarit e Zotit tėnd! Ata kurrė nuk do tė mbėrrijnė te ti! Udhėto me familjen tėnde nė njė pjesė tė natės dhe asnjė prej jush tė mos shohė prapa, pėrveē gruas tėnde (qė do tė mbetet pas). S'ka dyshim se ndėshkimi qė do t'i godasė ata, do ta godasė edhe atė. Pikėrisht agimi ėshtė koha e caktuar pėr ta. A nuk ėshtė afėr agimi?"
  “Kur erdhi urdhri ynė, Ne i kthyem pėrmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhėm mbi ta pareshtur gurė prej balte tė pjekur. (Ato ishin gurė) Tė shėnuar (pėr denim) te Zoti yt. Denimi nuk ėshtė larg keqbėrėsit" (Hud: 79-83)
  Xhibrili alejhi selam me skajin e flatrės sė tij I kapi qytetet nė tė cilat jetonin, ndėrsa ato ishin shtatė. Disa thonė se ishin katėrqind, ndėrsa disa se kanė qenė katėr mijė shpirtra nė mesin e tė cilėve kishte edhe kafshė dhe ai I ngriti deri nė qiell, ashtu qė edhe melekėt tjerė e kishin dėgjuar lehjen e qenėve dhe kukurisjen e gjelave tė tyre. Pastaj I kishte pėrmbysur duke bėrė qė ajo qė ishte lartė tė bjerė posht. Pastaj Allahu xh.sh kishte lėshuar mbi ta gurė tė pjekur sikurse shi, qė ishin tė fortė dhe ranė mbi ta pa ndalė, ndėrsa nė secilin gur ishte shkruar emri I njėriut mbi tė cilin duhej tė bjerė, ndėrsa ky ėshtė kuptimi I ajetit: "(Ato ishin gurė) Tė shėnuar (pėr denim) te Zoti yt. Denimi nuk ėshtė larg keqbėrėsit".

  Sa I pėrketė gruas sė Lutit alejhi selam, asaj I kishte ndodhur ajo qė I kishte ndodhur popullit tė tij, sepse ajo e kishte zgjedhur qė ti bashkėngjitet popullit tė tij qė prej fillimit. Poashtu Allahu xh,sh kur e kishte urdhėruar Lutin alejhi selam qė tė shpėrngulej prej vendit tė vetė dhe pėr ta marrė me vete familjen e tij, ashtu qė asnjėri prej tyre tė mos kthejė fytyrėn kur denimi tė godet popullin. Ajo nuk e kishte degjuar kėtė urdhėr dhe e kishte kthyer kokėn dhe kur e kishte parė se cfarė I kishte ndodhur popullit tė saj, ajo kishte thėnė: "Ah, popull".
  Pastaj mbi tė kishte rėnė njė gurė dhe e kishte mbytur. Kėshtu ajo ishte i bashkėngjitur popullit tė padegjueshėm. Ajo ishte mosbesimtare e asaj qė Allahu I kishte shpallur Lutit alejhi selam.
  Gruaja e Lutit dhe Nuhit alejhi selam kanė qenė mosbesimtare, edhe pse kanė qenė bėshkėshorte tė tė dėrguarėve tė Allahut.

  Allahu xh.sh nė vendin e atyre qyteteve nė tė cilat kanė jetuar e ka bėrė Detin e Vdekur, rrethin dhe ujin e tė cilėve e ka bėrė tė padobishėm. Ky ėshtė argument I fuqisė sė Allahut, I Madhėshtisė dhe I forcės kur ėshtė fjala e Tij, tė cilėt i konsiderojnė gėnjeshtarė Pejgamberėt e Tij dhe tė cilėt I pasojnė epshet e tyre, ashtu sic thuhet nė ajete : “Sigurisht nė tė ka kėshillė por shumica e tyre nuk janė besimtar. Nė tė vėrtetė Zoti ytė ėshtė I Plotėfuqishėm dhe Mėshirėplot. (Esh-Shuara, 174-175)
  "Dhe Ne e kemi lėnė atė njė shenjė tė dukshme pėr njerėzit qė tė kuptojnė" (El-Ankebut, 35)

  Kerim Gashi
  Shkėputur nga libri: "XHIBRILI alejhi selam, besniku i shpalljes sė Zotit dhe Bota e Melekėve"- Autor: Mensur Abdulhakim Muhammed
  Emri: 13266105_991565027618204_7708265590485526041_n.jpg

Shikime: 201

Madhėsia: 46.3 KB
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •