Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741

  Refugjatt shqiptar ndryshojn emrat!

  Shume shqiptare mbas operiudhes se tranzicionit i ndryshuan emrat e tyre per hire te emigrimit dhe marrjes se dokuemntave legale ne dobi te nje jete me te mire per veten e tyre dhe familjet.Mbas kaq kohe tranzicion dhe pune ne vendet fqinje disa prej emigranteve kane kerkuar ne gjendjen civile te Ksamilit rindryshimin ose kthimin e emerave te tyre te meparshem.Si e shikoni ju kete dukuri dhe proces a mendoni se do kete pasoja sociale dhe psikologjike per shkak te parregullsive shteterore ne gjendjet civile.

  http://shqiphost.top-channel.tv/1875...jme/lajme2.wmv
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Sa budalla eshte "Odisea"

 2. #2
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559
  Per mua eshte e rendesishme qe nje shqiptar emigrant dhe familja e tij arrijne te ruajne gjuhen,kulturen dhe traditat shqiptare.Fundja ste ben emri shqiptar.Eshte per te ardhur keq qe femijet e emiganteve nuk dine te shkruajne gjuhen e nenes dhe kane veshtiresi ta flasin ate!
  Elegance is an attitude.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga Borix Lexo Postimin
  Po ju pa qene emigrante, i ndryshuat ne arabisht duke na felliqur kombin!
  bashkohem me mendimin,

  sa % e shqiptareve kane emra shqiptar?(flas per ata qe jane ne shqiperi).

  Sa per hapesin e temes,
  Shume mire e bejne ne ksamil qe ndryshojne emrat, largimi nga identiteti arab eshte kthim ne identitet shqiptar.
  Pse ty Arrnubi te kesh emrin mehmet e muhamet e mahamut te duket ndopak shqiptare?
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 23-06-2008 m 16:30

 4. #4
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Disa emra te vjeter jam dakord qe te nderrohen. Emra te tipit, Shqere, Kushtetuta apo Parlamenti vogel, pa diskutim qe duhet te ndryshohen.

  Sa per emigrantet ; Greqia e ka deklaruar se eshte shtet ortodoks, nese do e besh pjese ne ate komunitet, pa dyshim qe duhet te ndryshosh emer, ligjet i vendosin greket ne vendin e tyre, Jo ne! Prandaj skeni pse te indinjoheni nga kjo gje, shum mire mund te braktisni Greqine edhe te vini ne shqiperi nese nuk ju pelqen emri Anastas apo Qirjako. Sju mban njeri me zor atje, vete shkuat edhe vete me dashje apo me detyrim duhet te pranoni ligjet qe jan atje. Si ve faj Greqise qe ka vendos te beje kte gje, kshu i pelqen or mik, smund ta detyrojme neve qe jemi emigrante qe te heqe ligjin. Cdo shtet ka ligje, edhe kur je emigrant duhet ti respektosh ligjet e atij shteti.

  Kurse per shqiptaret ne shqiperi, them se duhet te marrin rrugen drejt njesive bashkiake te lagjeve te tyre, qe te ndryshojne ato emra te tipit, Groshe, Portokalle apo Mandarina. Thjeshte sjan emra te pershtatshem, kur jua kan ven, kan dasht te tallen me juve, ndaj shkoni e nderroni, mos lini name.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Vendndodhja
  beyond the road... I lie in wait...
  Postime
  469
  degjo, te flasim si njerez tani. po ta marresh shtruar, nga ana praktike robi punon si evolucioni. dmth zgjedh menyren me praktike e me me pak reziste. kshtu punon edhe uji kur rrjedh prej malit ne oqean: gjen rrugen me te lehte, e nqs i del nje koder para nuk i ngjitet por i vjen verdalle.

  ktu ku jam une psh, njoh nja ca tipa qe kane marr kartele doktori, dmth kta jane klinikisht te njohur si handikapate, edhe po ti pyesesh pse e bere? te thone se kane nje qerre me benefite qe i ndjekin nga mbrapa. psh po pate borxhe nuk ke pse i paguan, sepse je klinikisht handikapat. kshtu qe nga ana praktike kjo ta ben jeten me te lehte. mirepo kjo nderlikohet, sepse ka raste qe kta pergjohen prej kompanive te siguracioneve, bankave, institucioneve shteterore, e m'the t'thash, ne menyre qe te konfirmohet daignoza, kshtu qe kta tipat e paraqitur si handikapate e gjejne veten nen trysni te sillen si handikapate ne vija te perditshme. psh nje here ne 6 muaj ai robi duhet te bej dicka, si psh t'ja fus vllait te vet me thike duke ngrene buke, ne menyre qe kur te vij policia te marrin vesh se ky eshte klinikisht psikopat edhe ka nevoje per shpi te veten.

  kjo tani te le edhe ty ne pozite, sepse ke nja 6 vjet qe e njeh kete robin ti. edhe ky tani te thot se eshte psikopat. ti qesh, por ai te tregon kartelen, edhe te thot se eshte psikopat me te vertete. edhe po te duash mos e beso.

  kshtu edhe kjo puna e emrit. ai e ka emrin valentin, ose lini, me pas thot se tani e ka emrin vangjel, ose vango. sepse kjo ja ben jeten me te lehte.

 6. #6
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  bashkohem me mendimin,

  sa % e shqiptareve kane emra shqiptar?(flas per ata qe jane ne shqiperi).

  Sa per hapesin e temes,
  Shume mire e bejne ne ksamil qe ndryshojne emrat, largimi nga identiteti arab eshte kthim ne identitet shqiptar.
  Pse ty Arrnubi te kesh emrin mehmet e muhamet e mahamut te duket ndopak shqiptare?

  Tema ska karakter fetar mirepo e shikoj se ty dhe cituesit tend ju ka quejfi tu futeni neper anale qe skane lidhje me temen.

  Lexoje mire temen dhe mos flisni gjera qe si perkasin temes.Aty nuk flitet as per arab as per Mahmut as per Ortodokse.Flitet per nje ceshtje qe ka te beje me indetitetin dhe rikthimin ne indetitet te refugjateve mbas periudhes se tranzicionit.Me shume se sa fetare eshte shqiptare.

  Ne dac me dit ti dhe ndonje si ty qe jeni semure duke lexuar temat fetare te luftes virtuale shko tek gjendja civile dhe shiko se kush e ka sot emrin Teute, Agron,,Genti, Ilir, etj emra iliresh shikoji pak se kujt feje i perkasin.Dhe duhet te dish qe ne Shqiperi emri musliman tregon indetitet kombetar shqiptar mirepo ka dhe prej emrave kristiane qe tregojne kete indetitet. Psh Pse kerkojne qe emri Kasem te behet Kristo, Emri Gjergj te behet Jovan, Emri Ilir te behet Ilia etj .

  Pra mos e fut temen ne kontekst fetar sepse nuk i del fundi mire .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Arrnubi : 23-06-2008 m 17:23
  Sa budalla eshte "Odisea"

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Arrnubi, ne rregull pra, mbase e kam marre si teper fetare kete teme, por dhe ti te pakten pranoje se nuk je dhe aq neutral me kete teme qe ke hapur.
  Me thuaj , ty te djeg me shume se shqiptaret po nderrojne emrat ne grek sepse greket nuk jane muslimane por orthodoks apo sepse me te vertete te intereson per identitetin shqiptar? Ji i sinqerte ama.

  Nje pytje tjeter, sikur shqiptaret me emra shqiptar e orthodokse e te huaj ne pergjithesi do kthenin emrat e tyre ne emra arab, do hapje teme per te denoncuar dika te tille?

  Tregohu i sinqerte ama , sepse nga menyra si u pergjigje me qetesi mendova se ja vlente ta zgjasja muhabetin me shume me ty.

  Pastaj mund te me shpjegosh te lutem se si nje shqiptar me emer arab tregoka identitet shqiptar? Me sa di une islami erdhi nga arabia nepermjet lartmadhnise se tij sulltanit, dhe nuk e ka origjinen ketu.

  Do thuash ti, po as krishterimi nuk e ka origjinen ketu, po nje gje e di une, se ai qe legalizoi dhe zyrtarizoi krishterimin per here te pare ishte Ilir, keshtu qe ne nje fare menyre fare mire mund te them se mes krishterimit dhe islamit krishterimi ka me shume identitet shqiptar brenda se sa islami. Po kjo do nje teme me vete, dhe besoj se nuk eshte vendi dhe kuvendi.

 8. #8
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  40
  Postime
  741
  Degjo Se ndoshta se ke kuptuar lajmin e temes mire.

  Refugjatet e kthyer nga Emigrimi pasi kishin nderruar emrat gjate kohes qe kane qene ne emigrim tani jane kthyer ne Shqiperis(Ksamil) dhe kerkojne qe te marrin emrin qe kane pasur para se te emigronin.

  Psh njeri e ka pasur emrin Ilir kur emigroi e beri Elia ose Ilia tani ka ardhur ne shqiperi dhe kerkon ta ktheje prape emrin Ilir si e kishte me pare.Une e hapa temen se a perben kjo gje problem per shqiptaret apo eshte dicka domethenese .

  Ku eshte Arabi dhe jo arabi ketu qe ja fut ndonjeri tymce?

  Per pyetjen tjeter e ke kuptu vete qe e ke bere jo ne temen e duhur, megjithese eshte e stersqaruar shume here per ndikimet e njerez pao tjetres fe ne ruajtjen e indetitetit kombetar pavarisht se nga erdhi se dhe Komunizimi nuk ishte shqiptar, edhe krishterimi, edhe islami edhe demokracia nuk jane te hipotekuara nga ndonje komb ose shtet.
  Sa budalla eshte "Odisea"

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Nuk pajtohem me disa komentues te cilet kapin ne goje fete kur kjo teme ska fare te beje me te.Dihet qe ne disa shtete shume emigrant e kane ndryshuar emrin sepse kane qene edhe ne shtete tjera dhe per mos me u diktu ka ndryshuar emrin dhe edhe mbiemrin.Po rast te veqant ka Greqija sepse siqe dihet ajo dirigjohet nga kisha ortodokse dhe nuk pranon azilant te cilet jane te fes muslimane ,gje qe ehte ne kundershtim me konventat nderkombetare.Pra Greqia si duket eshte shteti ma nacist ne Ballkan dhe ma racist.Prandaj i keshilloi ata komentues qe mos te kapin fet per goje se emrat e njerezve nuk jane percaktues te feve gjithmon.

 10. #10
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  edhe cju intereso ju se cben keta njerz ???????
  ku i dini ju hallet e njerzeve mer amana u bet te tere mjeshter [pervec disa ]

  sa per njerein me posht feja myslim nuk eshte identi i shqiptareve se le nom
  o njeri shqiperia ka qen e krishtere e don ti apo jo  u be cu be si u be apo si nuk u be tjeter histori


  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria


  per emrat per ata qe i kan ndruar mire keni ber mer ce vrisni mendjen cathon disa pffff
  Partizoni

 11. #11
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Emrat na e kane fajin ne fakt se c'do gje tjeter e kemi ne rregull..

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-07-2010
  Postime
  360
  Citim Postuar m par nga mario_kingu Lexo Postimin
  edhe cju intereso ju se cben keta njerz ???????
  ku i dini ju hallet e njerzeve mer amana u bet te tere mjeshter [pervec disa ]

  sa per njerein me posht feja myslim nuk eshte identi i shqiptareve se le nom
  o njeri shqiperia ka qen e krishtere e don ti apo jo  u be cu be si u be apo si nuk u be tjeter histori


  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria


  per emrat per ata qe i kan ndruar mire keni ber mer ce vrisni mendjen cathon disa pffff
  cfar krishterimi orr burre shqiptaret kane qene pagan ,ose me mire me thene iliret , me vone pranojne krishterimin me dhune nga romaket, dhe si pasoje e dhunes ne krishterizem, dhe jo moral ,papasterti, ata u kthyen ne islam qe sot 80% e shqiptareve jane te tille, nese ti kjo te pengon shko ne greqi dhe mer nje emer grek edhe ashtu ke fene e tyre, se ti nuk ke as 1 % shqiptarie ne zemer

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Citim Postuar m par nga blueton Lexo Postimin
  ata u kthyen ne islam qe sot 80% e shqiptareve jane te tille, nese ti kjo te pengon shko ne greqi dhe mer nje emer grek edhe ashtu ke fene e tyre, se ti nuk ke as 1 % shqiptarie ne zemer
  Mua sme ka penguar personalisht(sot shume por ne vecanti).Por ti sdo kesh vajtur ndonjehere ne Greqi(edhe si turist te pakten apo pushues).Dhe disa nga te rrethit tim familjar quheshin ne shqip: Bashkim,Teuta,Ilir....etj.Atje me os dhe is.Une pata fatin ketu te me therresin ashtu si quhem.Dhe ata atje jane shume me Shqiptare se mua po se po ne krahasim me mua, me disa te tjere nuk diskutohet.
  Por Zeqirat flasin nga maja e plepit

 14. #14
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Shqipetare ka sa te duash , ata te cilet nuk i duane emrat ne shqipe ,ne t'i ndryshojne kurre te duane ,se nuk behet vone per popullin shqipetare.

  A keni mundesi t'a ndryshoni edhe rracen, sepse me emer greke te dukesh shqipetare nuk i ka hije .

 15. #15
  Citim Postuar m par nga blueton Lexo Postimin
  cfar krishterimi orr burre shqiptaret kane qene pagan ,ose me mire me thene iliret , me vone pranojne krishterimin me dhune nga romaket, dhe si pasoje e dhunes ne krishterizem, dhe jo moral ,papasterti, ata u kthyen ne islam qe sot 80% e shqiptareve jane te tille, nese ti kjo te pengon shko ne greqi dhe mer nje emer grek edhe ashtu ke fene e tyre, se ti nuk ke as 1 % shqiptarie ne zemer
  80%? Si pak e ekzagjeruar me duket.

  Mbase 5% po. Dhe 3% ortodokos e 2% katolik. Dhe kaq biles si shume te ekzagjeruara me duken.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  e pra, ilir e bejne ilia. ne mes te tiranes, as pa qene dhe emigrant ne gerqi. s'e marr vesh. nje jete te tere e therrisnin ilir. mbaroi universitetin si ilir.
  tani eshte ilia. kush eshte ilia, s'kujtohet njeri.
  lol

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  817
  Qe nuk jemi nacionalista te vertet duket nga emrat qe kemi nje pjese e popullsise, por te thuash qe ndikon feja tek ta, kjo perseri dihet, por te vesh emrin brazilian, dhe makelele kjo eshte absurde, duket paksa si shume per te biseduar per ndryshimin e emrave i emigranteve neper bote, sepse vetem ata e dine se si dhe ku,
  Kurse ne Ksamil shume mire qe kthehen emigrantet tek indetiteti i tyre mendoj.
  Kjo eshte per tu lavderuar dhe jo per tu gjukuar.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Citim Postuar m par nga presHeva-Lee Lexo Postimin
  Shum e cuditshme kjo , ne Kosov dhe Maqedoni shqiptaret kan filluar ti ven femijeve te tyre emra Ilir dhe me kuptim Shqip kurse ne Shqiperi ndodh krejt e kunderta, le sa emrat nuk jan i len femijeve Shqip po edhe flasin Italisht ndermjet veti kjo me ka cudit shum !! :S
  e quditshme eshte pse nuku vene emra iliriane..
  pasiqe e dine Shqipen...mbase

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 5. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •