Close

Rezultati i Sondazhit: Cilat jane 5 fotografite me te mira qe vlejne te kalojne ne finale?

Votues
77. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Parku Japonez (Finaliste)

  24 31.17%
 • Engjujt dhe Kitara

  4 5.19%
 • Any

  4 5.19%
 • Bukurite e vendeve Shqiptare

  4 5.19%
 • Europa

  1 1.30%
 • Sinqeriteti ne Dashuri

  6 7.79%
 • Gjiri i Zotit (Finaliste)

  22 28.57%
 • Burimet e Jetes

  5 6.49%
 • Sikur te rrija gjithmon kaq

  20 25.97%
 • La mia musa

  17 22.08%
 • Rrushi

  0 0%
 • Perendim (Finaliste)

  31 40.26%
 • Dashuri dhe dhimbje

  9 11.69%
 • Ujvara e Mirushes

  12 15.58%
 • Top Hill - Kosova

  12 15.58%
 • Ne pritje te telave

  8 10.39%
 • Ne breg te detit

  6 7.79%
 • Jashte konkurimit

  5 6.49%
 • Hard life

  21 27.27%
 • A decade of reinventing the cello...

  2 2.60%
 • kazan

  18 23.38%
 • Jashte konkurimit

  4 5.19%
 • Nen deget e Vishnjes (Finaliste)

  24 31.17%
 • Treni niset ne shtate pa pese (Finaliste)

  32 41.56%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 66 prej 66
 1. #61
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Pjesa e pare e konkurimit per fotografine me te bukur 2008 eshte mbyllur.

  Faleminderit shume te gjithe pjesmarresve ne kete konkurim, gjithashtu faleminderit shume atyre qe kane konsumuar pak kohe nga koha e tyre per te vlersuar fotografite me vota.

  Do deshiroja shume te kisha mundesine te votoja por fakti qe une jam ne dijeni te autoresise se te gjitha fotografive me ve ne nje pozite jo te njejte me poziten e anetareve te cilet nuk jane ne dijeni te autoresise. Keshtu qe vota ime edhe pse do ishe e sinqerte, do ishe ne nje pozite te pa barabarte me ju, gje qe eshte e padrejte. Ata qe nuk kane arritur ne finale e dine kush jane, do isha shume i kenaqur qe ne pjesen e dyte te konkurimit te shikoja finaliste ata qe nuk kane arritur kesaj radhe, dhe jam i sigurte qe do ja arrini me punen tuaj.

  E megjithate, une do bej nje kritike te shkurter per te gjitha fotografite pjesmarrese ne kete konkurim, gjithashtu do bej te ditur se per cilat fotografi do votoja, sikur te kisha mundesine. Nese per disa fotografi kritika ime eshte negative, ju lutem mundohuni ta kuptoni drejt se eshte thjesht nje mendim personal dhe asgje me teper. Fotografite per te cilat do kisha votouar jane me ngjyre te kuqe.

  Parku Japonez. Ne radhe te pare suksese qe ja arrite ne finale.Teknikisht e bukur, ngjyra te bukura dhe kend i pershtatshem. Titulli eshte me shume informativ sesa artistik. Ne fotografi mungon elementi befasues dhe per mendimin tim eshte me shume fotografi e tipit "kartoline" Gjithsesi shume bukur. Ne pjesen tjeter te konkursit do zgjedhja nje kadegori tjeter fotografie sikur te isha ne vendin tend.

  Engjujt dhe Kitara

  Ne fotografine tende "Engjujt vrasin njesoj" Ke patur mundesi jashtzakonisht te bukur qe me ate tablo pikture dhe me ate kitare te kishe krijuar nje fotografi teper te bukur qe do ishe vlersuar shume me teper. Do kishe eksperimentuar shume me teper me kendet, duke e vene tablon ne pozicion 90 grade qe te mbuloje teresisht qoshet e dhomes. Arushi me rripin e kitares dhe engjujt qe e kane vene ne shenj jane kompozimi me i goditur ne kete konkurs per mendimin tim. Do kisha votouar per kete fotografi, sikur ti kishe kushtuar pak me teper kohe kendeve. Shpresoj qe radhes tjeter tja dalesh me sukses.

  Any

  Foto mistike. Dikush me siper ka bere nje verejtje per fotografi te tipit my space dhe facebook, dhe me vjen keq ta them se bie dakort. Edhe pse fotografia ne vetvete eshte teper e bukur, dhe vajza e pozuar eshte mjaft e bukur, mungon elementi befasues ne kompozim (te pakten per disa) qe ti jape force konkuruese. Titulli ven ne pikepyetje shume anetare te forumit, edhe pse mua ma ke sqaruar me pare. Te uroj suskese ne pjeset e tjera te konkurimit, mundohu te ndryshosh stilin. Jam i sigurte qe do ja dalesh.

  Bukurite e vendeve Shqiptare

  Sikur ti thuash titullin e fotografise dikujt qe eshte me symbyllur, ky person do krijoje ne mendje nje horizont te hapur me male dhe bregdete te bukura, liqene te kalter ose lumenj te rrjedheshem. Dhe pastaj ti thuash -hap syte dhe shiko fotografine, mendoj se do ngelet i zhgenjyer. Do ngelet i zhgenjyer per arsye se do prese shume me teper ne kete fotografi, duke u bazuar ne titullin qe i ke vene. Pse? Sepse ne fotografi ka shume pak per syrin, dhe pamja eshte teper e ngushte. Fotografia qe ke derguar per pjesen e dyte eshte shume me e bukur dhe te uroj suksese.

  Europa

  Titulli nuk eshte i pershtatshem edhe artistik. Nje titull si "Pajtoni i rrugeve moderne" do i shkonte me teper. Kompozimi nuk eshte i keq, por do isha munduar ta merrja nga nje kend tjeter per te eleminuar makinen nga pamja. Teknikisht dobed, pasi fotografia ka rezolucion shume te ulet. Suksese ne pjesen tjeter.

  Sinqeriteti ne Dashuri

  Kompozimi eshte shume i thjeshte por ideja eshte e mire. Nje problem ka ketu, se lulja eshte jashte fokusit dhe sfondi pas lules me gjethe te blerta eshte ne fokus. Personalisht do kisha bere te kunderten, do kisha vendosur lulen en fokus. Provoje, dhe do ta shikosh se eshte shume me bukur.

  Gjiri i Zotit

  Pa dyshim nje nga fotografite me te bukura ne konkurim qe nuk len shume vend per verejtje. E vetmja verejtje qe kam eshte kontrasti i dobet dhe nenvizimet e drites (picture highlights) Suksese ne pjeset e tjera, dhe suksese ne finale po ashtu.

  Burimet e Jetes

  Dy verejtje. Titulli dhe rezolucioni i fotografise. Ke pasion dhe sy per fotografi, blej nje aparat te mire me nje buxhet jo shume te madh. Titulli do ishe me mire "Burimet e Drites". Kompozimi eshte shume i bukur, i perqendruar ne dy objekte primare: Burimi i drites artificiale, dhe burimi i drites natyrore...te dyja transparente mbi njera tjetren. Sukur fotografia te kish rezolucion e duhur, mbase do arrinte shume me lart.

  Sikur te rrija gjithmon kaq

  Disa anetare mendojne se eshte krejtesisht e pavlere punimi i fotografie me programe fotosh. Nuk jam dakort me ta. Kjo fotografi tregon me se miri qe puna krijuese e fotografit nuk mbaron me nje shkrepje fotografie. Une kam pare fotografine origjinale te kesaj fotoje ,qe seshte asgje me teper se nje fotografi familjare....dhe arrij te shikoj transformimin ne nje fotografi artistike si kjo! Permasat e reja te fotos, duke hequr elementet qe ke dashur te heqesh nga fotografia, si dhe konvertimi ne bardh e zi, jane zgjedhje shume e pershtatshme. Nje verejtje te vogel per titullin. Nuk eshte as deshira e prindit e as e femijes te ngelen gjithmone "Kaq" por te rriten. Ndryshe do ishe sikur ne foto te ishe nje 20 vjecar/e..e cila eshte mosha kulminate e lumturise. Une do e kisha titulluar "Hapat e mija te sigurta" apo "Eci vete i/e sigurte" Suksese ne pjeset e tjera te konkursit.

  La mia Musa

  Nje nga fotografite me te nevleresuara!! Pak vend per verejte. Akoma nuk e di se cfare kuptimi ka titulli po do e shikoj ne on line translator. Korniza e bardhe e ka ngushtuar pamjen e fotografise duke i lulur pak rezolucionin. Kjo eshte verejtja ime e vetme. Per mendimin tim do ishe ne 5 fotografite me te mira.

  Rrushi

  E njejta verejtje si per fotografine Any. Fotografi te tilla jane te pershtashme per rrethana informuese, profile etj...por jo aq te pershtatshme per konkurime. Gjithsesi, suksese ne pjeset e tjera.

  Perendim

  Pa dyshim nje nder fotot me te bukura. Votim plotesisht i merituar. Ke kapur nje moment qe fotografet presin me ore te tera per ta fotografuar (nese favorizohen nga moti) Suksese ne pjeset e tjera dhe ne finale.

  Dashuri dhe dhimbje

  Jo fotografi e lehte per tu zberthyer dhe veshtire per tu nzjerre kuptimi tek te gjithe. Teknikisht ( te dhenat sipas autorit) eshte perdorur teknika colour accent qe ne nje foto bardh e zi lejon vetem nje ngjyre. Disa aparate fotografik e lejone teknikisht kete mundesi. Kuq eshte dashuria, zi eshte dhimbja. Dy ndjenjat me te forta dhe me kontrast qe perjeton njeriu. Ngjyra e kuqe dhe e zeze shume te theksuara, kjo eshte e vetmja verejtje.

  Ujvara e Mirushes

  Titulli informativ dhe pamja duket me shume si lume me brigje te thepisura sesa ujvare. Dhe e dyta nuk do perdorja formen e portretit kur ke te besh me peisazhe. Pra do e beja me te zgjeruar. Vendi duket i mrekullueshem keshtu qe kerkon foto me te zgjeruar. Gjithsesi, suksese ne pjeset e tjera.

  Top Hill - Kosova

  Titull terheqes. Peisazh interesant por pamja eshte disi anesore (brinja e kodres) ...qe me ben te kuptoj se maja e kodres nuk eshte shfaqur ne foto. Gjithsesi e bukur, suksese ne pjeset e tjera te konkurimit.

  Ne pritje te telave

  Kompozim teper i bukur, shpresoj qe telat te kene arritur me kohe. Do dukej me bukur qe fotografia te ishe bere ne nje pamje jashte ne menyre qe te permbaje me shume elemente ne kompozim. Nje dicka tjeter, mundohu te te paraqitesh me dy fotografi qe ndryshojne nga njera tjetra. Spese nuk eshte veshtire per ti kuptuar dy fotografite konkuruese nag ty...thjeshte nga ajo qe permbajne te njejte kitare ne to Suksese.

  Ne breg te detit

  Fotografi e nenvlersuar dhe jam i habitur. Eshte moment teper i bukur qe ke kapur ne fotografi dhe pavarsisht qe bregu permban shume leshterike (mire do ishe rere apo gure) pamja ne sfond eshte e bukur. Suksese me fototografite e tjera.

  Hard life

  Titulli i pershtatet shume fotografise. Eshte fotografi origjinale ne kete konkurim. Rezolutcioni pak i dobet dhe pak e mbivlersuar si fotografi por ky eshte vetem mendimi im. Suksese ne pjeset e tjera, jam i sigurte.

  A decade of reinventing the cello

  Fotografi e bukur por nuk jam i sigurte ne eshte e pershtatshme per konkurim pasi jo shume mundohen ta zberthejne fotografie, e sidomos ne raste kur nuk kuptojne titullin apo kuptimin e komentit. Megjithate ngelet nje fotografi shume artistike dhe pune mjaft e mire. Suksese ne pjeset e tjera, ne fakt duhet te them suksese ne fushen e fotografise.

  kazan

  Nuk jam i sigurte ne te gjithe e kuptojne titullin kazan (karaburun-sazan) sidocofte fotografia eshte nje nder me te mirat per mendimin tim duke mos lene shume hapesire per verejtje. Kompozimi eshte bere me shume mjeshteri niveli i ngjyrave dhe kontrastit eshte shume i pershtatshem. Suksese ne pjeset e tjera.

  Nen deget e Vishnjes

  Shume bukur, me interesante nga tjetra dhe qershia e eger (vishnja) e ben me interesante. Mundohu te zgjedhesh dy fotografi te kadegorive te ndryshme.Suksese ne pjeset e tjera dhe ne finale.

  Treni niset ne shtate pa pese

  Jo keq, duke shikuar kete fotografi do shikoja mundesie e nje kompozimi ku ora elektronike qe tregon kohen shtate pa pese te pasqyrohej ne dritare te trenit per ta bere fotografine me interesante.

  Perfundimisht suksese te gjitheve ne pjeset e tjera.

  Te gjitha diskutimet mbi konkursin tash me do vazhdojne ne temen Diskutime mbi konkursin "Fotografia me e bukur 2008"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BvizioN : 17-07-2008 mė 02:26
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 2. #62
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Te renditura ne baze te rezultateve, keto jane fotografite me te votuara qe arrijne ne finale, qe do shpallet ne Dhjetor 2008.

  Treni niset ne shate pa pese 32 vota, 41.56%  Perendim 31 vota, 40.26%  Nen deget e Vishnjes 24 vota, 31.17%

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 3. #63
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Parku Japonez 24 vota, 31.17%  Gjiri i Zotit 22 vota, 28.57%

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-09-2007
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga BvizioN Lexo Postimin
  20- A decade of reinventing the cello... nga ...?

  Nel mezzo del cammin di nostra vita
  mi ritrovai per una selva oscura,
  ché la diritta via era smarrita.....
  LASCIATE OGNI SPERANZA, O VOI CHE ENTRATE!

  Dante (L'Inferno, Canto III, vv. 1-9)

  apocalyptica normale qe me te miret

 5. #65
  BeRaCi_Me_GjYsEm_PaPuCe Maska e ^_BIM_BUM_BAM_^
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Vendndodhja
  Auckland, New Zealand
  Mosha
  95
  Postime
  1,562
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  BvizioN
  Me bej nje nder vere dhe beratin ne konkurim se esht i bukur
  Ajde ketu moj....mua nuk me iken dhia ne maje te malit...do me ikesh ti ne buze te trotuarit

 6. #66
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Fotografite nuk i ve une. Fotografite i dergoni ju per te konkuruar, dhe i vlersoni ju vete me votat tuaja. Ne fakt, meqe ma kujtuat.....kjo teme mbyllet per tu hapur perseri ne Dhjetor. Pjesa e dyte e konkursit do hapet te Premten.

  Te gjitha diskutimet mbi konkursin mund te vazhdojne tek kjo teme
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Konkursi Fotografik 2009. Syri i Arte
  Nga BvizioN nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 18:26
 2. Konkursi i poezise 'Giorgio Castriota'
  Nga BenAlbani nė forumin Shqipe nė Evropė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 10:21
 3. Konkursi Fotografik 2008. Njihuni me autoret!
  Nga BvizioN nė forumin Konkursi Fotografik
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 02-01-2009, 13:18
 4. Konkursi ndėrkombėtar i arteve pamore “Onufri”
  Nga Davius nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 21:34
 5. Konkursi letrar “Ernest Koliqi” 2004
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 23:21

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •