Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465

  117 shqiptart q heqin dor nga nnshtetsia

  Muaji maj rezulton si muaji kur jan ln m shum nnshtetsi shqiptare. N dekretet e nxjerra nga Presidenti i Republiks, Bamir Topi, gjat muajit q lam pas kan dorzuar pasaportn shqiptare 117 shtetas shqiptar. Ndrsa n pes muajt e par t vitit 2008, numri i shqiptarve q kan ln nnshtetsin arrin n 303. Por nuk jan vetm qytetar t zakonshm ata q ln nnshtetsin. Mes tyre sht dhe emri i kngtares s njohur, Alida Hisku.


  Dy persona n nj dit

  Nse numron numrin e dekreteve t Presidentit, rezulton se mesatarisht dy shqiptar n dit ln nnshtetsin. Arsyet jan nga m t ndryshmet. Por pjesa m e madhe sht br pr bashkim familjar dhe pr shkak t martesave. Shumica jan emigrant q e kan ndrtuar jetn e tyre n shtetet ku jan dhe vendosur, dhe preferojn t marrin nnshtetsin e vendit mikprits. Ndrsa numri i atyre q krkojn nnshtetsin shqiptare sht shum her m i vogl. Brenda t njjts periudh kohore, prej pes muajsh, jan 34 persona q kan krkuar t marrin pasaportn shqiptare. Nj pjes e tyre jan nga trevat jasht kufijve shtetror, si Kosov, Maqedoni dhe Mal i Zi. Por nuk mungojn dhe shtetas t vendeve t tjera q kan zgjedhur Shqiprin pr t jetuar pr arsye familjare ose biznesit.
  Dokumentet pr t marr nnshtetsin
  Jan tet dokumente q duhen pr t marr nnshtetsin shqiptare. Si fillim duhet nj krkes zyrtare q i drejtohet Presidentit, ku jepen arsyet se prse bhet kjo zgjedhje. M pas dokumentet personale, si certifikata e lindjes origjinale dhe dokumentet e qndrimit n Shqipri pr 5 vjet, si dhe akti i pronsis ose baness ku jeton. Gjithashtu nevojitet dhe kontrata e puns, nj dokument pr t ardhurat financiare, si dshmia e penalitetit nga shteti i origjins.

  Personat q kan ln shtetsin shqiptare n muajin maj

  1. Christina Lazaros Chekimidis (Chekimidou)
  2. Alexandros Lazaros Chekimidis
  3. Joan Kostaq Dalla
  4. Ervin Qemal Tota
  5. Margarita Vangjel Xhabafti (Gjoni)
  6. Bujar Eqerem Xhaferi
  7. Sara Bujar Xhaferi
  8. Lindita Napolon Xhaferi (Duro)
  9. Dritan Elez Qoshi
  10. Fatbardha Xhezair Hoxha (Ismaili)
  11. Sindy Irsan Hoxha
  12. Albin Irsan Hoxha
  13. Christ Irsan Hoxha
  14. Sulo Nexhip Salianji
  15. Fabiola Sulo Salianji
  16. Fabian Sulo Salianji
  17. Rajmonda Rushit Salianji (ela)
  18. Fatime Mithat Kucaj (Saliu)
  19. Donika Stavri Kratellari
  20. Rudina Jeton Strazimiri
  21. Dritan Petrit Baholli
  22. Shklqim Sali Zagani
  23. Kujtim Sejdin Lisaj
  24. Elida Ramiz Weimer (Demirlika)
  25. Fatmir Hektor ai
  26. Nils Fatmir ai
  27. Jordis Fatmir ai
  28. Majlinda Iljaz ai (Tola)
  29. Dritan Hetem Xhezairaj
  30. Eduart Nazri Abdija
  31. Altin elo Duraj
  32. Harri Petro Mishtari
  33. Klajdi Albert Bleta
  34. Barbora Klajdi Bleta
  35. Klodiana Iljaz Kalemaj
  36. Jeta Isuf Shkalla
  37. Peggy Shkalla
  38. Kevin Shkalla
  39. Floresha Adem obani
  40. Gentiana Avdyl Doda (Komina)
  41. Gianna Qazim Doda
  42. Erini Zikuli Dima (Karanxha)
  43. Klodjan Abdyl Ismaili
  44. Altin Hekuran Kaja
  45. Shptim Kasem Shkurti
  46. Ervi Shptim Shkurti
  47. Geard Gezim Kupe
  48. Rudens Mustafa Turku
  49. Jonela Shptim Likaj (Herri)
  50. Eduard Idriz Korbi
  51. Vojo Rrapush Barjamaj
  52. Gzim Lahim Daci
  53. Nikolin Gjergj obani
  54. Fatmar Fikret Bala
  55. Fatbardha Rexho Selmani (Sinani)
  56. Merita Hysen Durishta (Schmit)
  57. Odeta Albert Nimonaj (Pllumbi)
  58. Lorin Dervish Nimonaj
  59. Ardit Dervish Nimonaj
  60. Rezarta Tomor Reimann (Meo)
  61. Arben Idriz Delija
  62. Silvana Gzim Lehnert (Mansaku)
  63. Evis Agim Hoxhaj
  64. Leonard Llukan Plepi
  65. Artur Selahedin Maxhuni
  66. Elton Bashkim aushmenaj
  67. Dhurata Jonus Pojana
  68. Valentin Besnik Pajaziti
  69. Korab Adem Domi
  70. Engjellushe Ali Shehu
  71. Mimoza Hekuran Boci (Lame)
  72. Gentjan Vangjel Koollari
  73. Jay David Gentjan Koollari
  74. Nurije Rexhep Zhupi
  75. Ronaldo Artan Zhupi
  76. Silvester Artan Zhupi
  77. Rezart Isuf Klemme (Reka)
  78. Mustafa Liman Dervishi
  79. Ylber Xhevat Teluka
  80. Shpendi Bilal Samarxhiu
  81. Gzim Elmaz Rakipi
  82. Jannina Gzim Rakipi
  83. Joni Gzim Rakipi
  84. Mimoza Nesip Kai
  85. Gentian Isuf Osmani
  86. Edlira Luftim Fejzaj (Doko)
  87. Ylli Sali Mustafa
  88. Etleva Gani Hoxha
  89. Servet Luan Bejko
  90. Lindita Mustafa Roth (Gjinushi)
  91. Alida Rasim Hisku-Keune (Hisku)
  92. Diana Reshit Kraus (Zela)
  93. Fatri Rustem Qordja
  94. Silvia Edmond Xheneti
  95. Senada Edmond Xheneti
  96. Kastriot Rexhep Dapi
  97. Liljana Llukan alter (Dine)
  98. Bledar Shyqyri Levanaj
  99. Saimir Jaho Koca
  100. Piro Niko eber (Gjini)
  101. Leonard Pajtim Banushaj
  102. Daniela Imer Goralczyk (Ballushi)
  103. Dilaver Shahin Hysa
  104. Agron Etem Mustafa
  105. Drita Llazi Mustafa (Mino)
  106. Erion Beqir Dervishi
  107. Ardian Shptim Domi
  108. Alessio Ardian Domi
  109. Andi Kujtim ako
  110. Dashamir Gzim Tufa
  111. Erjon Kudret Metoja
  112. Valentina Pal Ndoj (Gurzaku)
  113. Alfa Shaban Ramadanov (Cania)
  114. Gzim Kasem Kupe
  115. Raimonda Jakup Kupe (Kasemi)
  116. Glen Gzim Kupe
  117. Sonila Fadil Rusi (Gjata)


  Alida Hisku: Talenti q u hoq nga skena pr nj ditar

  Ka 30 vite q nuk kndon m n skenn shqiptare e megjithat emri i Alida Hiskut ka mbetur si yll i muziks. Kngtarja q n mosh t re u b e njohur pr publikun shqiptar, duke marr disa her mimin e par n festivale, ka ln pak dit m par nnshtetsin shqiptare. Q prej vitit 1991, ajo jeton n Gjermani dhe tashm me dekretin e Presidentit Topi sht br nj shtetase e rregullt gjermane. Debutimin e par n sken Hisku e bri n festivalin e 12-t, me kngn Si agim i kuq dhe Shoku yn. Festivali i 13-t ishte kulmi i suksesit pr t. Alida Hisku mori mimin e par me kngn Vajzat e fshatit tim. Nj kng q edhe sot mbahet mend si nj nga m t mirat q u bn gjat kohs s diktaturs. Ndrsa m pas do t kthehej n nj ikon t muziks s leht, duke bashkpunuar me kompozitort m n z t kohs. Kngt m t njohura t saj jan: Npr ditt tona, Buka e duarve tona, Dasm n fshat, Kngt e rinis, Kasollja e Galigatit, Ti q ke n sy lirin, Njerzit e agimeve, Flaka e betimit. Por n kulmin e karriers s saj nisin dhe sulmet e para nga regjimi. Nj ditar q mbante me vete gjat praktiks q bnte n Sarand u b shkak i gjith persekutimeve q iu bn asaj m pas. Ajo u largua nga skena dhe vuajti pr shum koh persekutimi deri sa me hapjen e sistemit emigroi n Gjermani. Hisku s fundi nxori dhe nj album me kngt e saj me titull Kthim.  T.O
  Sui generis

 2. #2
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  42
  Postime
  3,139
  Personat q kan ln shtetsin shqiptare n muajin maj
  ***
  13. Christ Irsan Hoxha
  ***

  Hajde emer hajde...
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 3. #3
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  Te kesh nje nenshetesi te dyte nuk do te thote te heqesh dore nga nenshtetesia ametare, te pakten keshtu eshte ne Britani. Gjithsesi, eshte zgjedhje personale e njerezve. Alida Hisku eshte kengetare e vjeter e kenges Shqiptare dhe ka kenge te mrekullueshme. Per shtetas si kjo nuk me vjen fare mire qe heqin dore nga nenshtesia Shqiptare.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  se shpejti do e heq dhe vete se
  vajta te rregjistroje femijet dhe me tha konsulli qe perfaqeson shtetin shqiptare se ska qu duhet femijeve pashaporta shqiptare pasi kane ate amerikane dhe angleze dhe shqiptarja ste hyn ne pune madje donin meshume letra se vete anglezet dhe amerikanet per te me dhene neshtetsin e femijeve qe u takon nga prindrit shqiptare por sic duket kjo eshte shqiperia sot

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Antarsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,823
  Ne shume vende, pervec Anglise, Amerikes, Kanadase dhe Australise, kryesisht ne Europe duhet te heqesh dore nga nje nenshtetesi per te pasur mundesi te kesh nenshtetesi te atij vendi.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  Citim Postuar m par nga MUAHHH Lexo Postimin
  Ne shume vende, pervec Anglise, Amerikes, Kanadase dhe Australise, kryesisht ne Europe duhet te heqesh dore nga nje nenshtetesi per te pasur mundesi te kesh nenshtetesi te atij vendi.

  jo o motra jo sishte kjo po jane konsullat tane ne angli mund te kesh me shume se dy nenshtetsi po ashtu dhe ne amerike

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar m par nga landi45 Lexo Postimin
  se shpejti do e heq dhe vete se
  vajta te rregjistroje femijet dhe me tha konsulli qe perfaqeson shtetin shqiptare se ska qu duhet femijeve pashaporta shqiptare pasi kane ate amerikane dhe angleze dhe shqiptarja ste hyn ne pune madje donin meshume letra se vete anglezet dhe amerikanet per te me dhene neshtetsin e femijeve qe u takon nga prindrit shqiptare por sic duket kjo eshte shqiperia sot
  Po ti more burre perse i le fajin konsullit e Shqipnise?
  100 konsulla te coheshin ne kambe,nuk do i leja femijet pa nenshtetesi shqiptare.Atehere kur nuk ka asnje mundesi tjeter,mund edhe te kuptohet,por arsyetimi qe ke dhene ti per mua eshte shume i zbeht.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  Citim Postuar m par nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Po ti more burre perse i le fajin konsullit e Shqipnise?
  100 konsulla te coheshin ne kambe,nuk do i leja femijet pa nenshtetesi shqiptare.Atehere kur nuk ka asnje mundesi tjeter,mund edhe te kuptohet,por arsyetimi qe ke dhene ti per mua eshte shume i zbeht.
  kerkojne para e letra qe do me duhen vite ti beje sepse ka vite jashte dhe skam njeri ne shqiperi pastaj ligji ekziston po ata sduan te punojne dhe une si bej dot me zor se mbrohen nga ligji

 9. #9
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  landi45 ka te drejte mbi ndryshkun e burokracise qe egziston neper zyrat e autoriteteve Shqiptare. Perdorin te njejte taktike qe kane perdorur gjate periudhes se komunizmit. Por neshtetesine Shqiptare prap se prap nuk do e heqja, nese do me jepej e drejta ti mbaja te dyja nenshtetesite. Nuk eshte fare mire te ndjehesh i huaj ne vendin ku ke lindur.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 10. #10
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  37
  Postime
  3,441
  dhe vllai im e ka heq shqiptaren dhe ka mor gjermonen dhe une me motren te dyja gjermone e kemi mire mo e kan bo kur paskan pasur mundsin...se ke pashaport tjeter nuk do te thot gje, ne zemren dhe gjakun e kemi shqiptare
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Ikin shiptaret e shkrete jashte se ne vendin e tyre sbejne dot hajer.
  E kur diskutohet per te hequr shtetesine zbejne naze po nga halli
  Duan te ardhura per te jetuar familjet e tyre e nuk shtrohet tryeza me mashtrimet e salive dhe nanove.

 12. #12
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Eh, ne emigrim na iku jeta, jemi te detyruar te marrim edhe nenshtetesi te huaj. Shtet te ndyre qe kemi.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Po shtetesin shqiptare pse e heqin,apo u rendon mbi shpatull.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Antarsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Po shtetesin shqiptare pse e heqin,apo u rendon mbi shpatull.
  Shume shtete nuk e pranojne dyshtetesine. Kusht per te marre nenshtetesine vendase eshte qe te heqesh ate te origjines. Po keshtu veprojne edhe ndaj shtetasve te vet - nqs psh nje gjerman merr nenshtetesine amerikane, ai e humbet automatikisht ate gjermane si dhe privilegjet qe sjell ajo.

  Meqe kjo dukuri eshte e veshtire te luftohet, atehere une pres minimumi dy gjera nga shteti shqiptar:

  - te tregohet i barabarte me shtetet e tjera, dhe tua heqi privilegjet qe sjell nenshtetesia shqiptare gjithe atyre shqiptareve qe hoqen dore nga ajo (nenshtetesia)
  - lehtesimi i procedurave per ata shqiptare ne emigracion qe deshirojne tu japin nenshtetesine shqiptare femijve te tyre. Ajo e tanishmja eshte gjate, shtrenjte dhe e nderlikuar.
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 15. #15
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin

  Alida Hisku: Talenti q u hoq nga skena pr nj ditar

  ...Nj ditar q mbante me vete gjat praktiks q bnte n Sarand u b shkak i gjith persekutimeve q iu bn asaj m pas. Ajo u largua nga skena dhe vuajti pr shum koh persekutimi deri sa me hapjen e sistemit emigroi n Gjermani. Hisku s fundi nxori dhe nj album me kngt e saj me titull Kthim.  T.O

  Jo ore jo se nuk u hoq nga skena per nje ditar aspak. Ditarin ajo e mbante dhe i krijoi probleme por nuk ishte ai shkaku aspak. Ajo ishte imorale dhe u denua per ate gje dhe jo per ditarin. Se nga ja fusin ca lajme keta gazetaret shqiptare nje zot e di po brezi i viteve 80-te e mban mend mire skandalin e Alides me dashnorin qe ja gjeten ne lavatricen e shtepise ndersa burrin e saj (muzikant ne Ansamblin e Shtetit) e kishte me sherbim jashte shtetit ne Finlande. Dhe kjo gje beri goxha buje ne ate kohe. Dihet si ishte mentaliteti dhe po ashtu dhe sistemi. Ata te martonin me zorr e jo me te falnin tradhetira, sidomos nga ato qe benin buje.

 16. #16
  Citim Postuar m par nga MUAHHH Lexo Postimin
  Ne shume vende, pervec Anglise, Amerikes, Kanadase dhe Australise, kryesisht ne Europe duhet te heqesh dore nga nje nenshtetesi per te pasur mundesi te kesh nenshtetesi te atij vendi.
  Edhe Amerika me sa di un e ka me ligj q duhet t heqsh dor nga nnshtetsia q ke kur merr pasaportn amerikane. Megjithat e kan vetm n letr, nuk e vn n zbatim.

 17. #17
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Jo ore jo se nuk u hoq nga skena per nje ditar aspak. Ditarin ajo e mbante dhe i krijoi probleme por nuk ishte ai shkaku aspak. Ajo ishte imorale dhe u denua per ate gje dhe jo per ditarin. Se nga ja fusin ca lajme keta gazetaret shqiptare nje zot e di po brezi i viteve 80-te e mban mend mire skandalin e Alides me dashnorin qe ja gjeten ne lavatricen e shtepise ndersa burrin e saj (muzikant ne Ansamblin e Shtetit) e kishte me sherbim jashte shtetit ne Finlande. Dhe kjo gje beri goxha buje ne ate kohe. Dihet si ishte mentaliteti dhe po ashtu dhe sistemi. Ata te martonin me zorr e jo me te falnin tradhetira, sidomos nga ato qe benin buje.
  Burri i saj ka qen alamet djali.kur kan fat kto shtremset 1.50

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e flag
  Antarsuar
  24-04-2005
  Postime
  348
  More ata qe jetojn jasht Shqiperis dhe qe ju kerkohet nga shteti aktual te lirohen nga shtetesia Shqiptare, disi i arsyetoj.

  Por far te bjm me Shqiptaret qe jetojn ne Shqiperi, saktesishte ne Himare dhe rrethin, ku haptazi kerkojn te ndrrojn shtetesin e tyre Shqiptare per te u br Grek.

  Kjo eshte per t'u brengosur se jo nje kengetare Shqiptare qe punon e vepron ne Gjermani.

  Me respekt
  Flag

 19. #19
  ME falni per "injoranzen"time por un nuk po marr vesh duhet te heqesh nenshtetsin shqiptare ...un kam pashaport italiane dhe shqiptare po asnjeri sme ka then gje per te dorzuar ate shqiptaren...cdo njeri ka te drejt te mbaj dy nenshtetsi
  Quando ti metti a saltare di gioia bada che qualcuno non ti tolga la terra sotto i piedi.

 20. #20
  Citim Postuar m par nga TOKIO HOTEL Lexo Postimin
  ME falni per "injoranzen"time por un nuk po marr vesh duhet te heqesh nenshtetsin shqiptare ...un kam pashaport italiane dhe shqiptare po asnjeri sme ka then gje per te dorzuar ate shqiptaren...cdo njeri ka te drejt te mbaj dy nenshtetsi
  Italia mbase nuk e ka rregull, po mesa di un ka shum shtete q e kane. Gjermania m duket e ka dhe e zbaton kt rregull. Mesa kam lexuar flas, po ndonje nga Gjermania mund ta doj m mir kt pun.

  Megjithat ka lloj lloj rastesh me shqiptart e shkret. Jo gjyqe jo ashtu jo kshu, se besoj se e bjn pr qef q shkojn deri n Shqipri e shkojn npr zyrat e shtetit pr t hequr nnshtetsin.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himar, msimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •