Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    Thuhet dhunti apo dhanti

    Pershendetje, si duhet ta perdorim fjalen'' DHUNTI apo DHANTI''?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Fjala qe perdoret zyrtarisht eshte "DHUNTI", por me siguri ka rrjedhur prej fjales "DHANTI" qe nuk e kam degjuar ndonjehere te perdoret.
    E drejta do ishte DHANTI, por gjuha ndryshon me kalimin e kohes, keshtu qe e drejta ngel jetime.

  3. #3
    Une mendoj se eshte dhunti pasi dhanti nuk e kam degjuar ndo1x...
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  4. #4
    Edhe unė se kisha dėgjuar ndonjėherė "dhanti"

  5. #5
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Thuhet dhunti apo dhanti
    Quhet Dhespina Vandi.

    lol
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-03-2008
    Postime
    537
    Quhet:Po na e dhe,na e jep lire...

  7. #7
    BeLeGu Maska e KaLajsi
    Anėtarėsuar
    19-05-2004
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    365
    Un per vete dhunti e them , fjalen dhanti se kam degjuar ndonjeher te them te drejten .
    Jufka ime ...

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Pyetja e ajzbergut duhet te jete retorike, sepse aty ku kerkon te dale ajzbergu eshte pikerisht tek rrenja e fjaleve dhe tek teza qe gjuha shqipe eshte gjuhe origjinale, unike.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  9. #9
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Dhunti.

    Une keshtu e kam mesuar edhe keshtu e perdor.Edhe neper Libra Dhunti shkruhet.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Borix ka te drejte ,keto dite po lexoj nje liber te Pater Aton Arapit dhe kam ndeshur ne shume fjale me te vertete te bukura ,kuptimplote dhe per fat te keq te haruara.
    Me beri pershtypje midis te tjerash fjala DHANTI per te treguar talent si psh ne muzike,pikture e cka permbledh ne pergjithesi arti dhe vecoria qe kane disa njerez per tu dalluar nga te tjeret.Autori perdorte pkerisht fjalen DHANTI ne vend te fjales DHUNTI qe ne e perdorim tani.
    Ne fakt si fjale jo vetem qe duhet shqiptuar ashtu ,por me duket se tingellon ma bukur.DHANTI vjen nga folja JAP,DHA etj.Ne dialektin toskerisht do te shkruhesh DHENTI dhe ne gegerisht DHANTI .Une nuk e kuptoj qe kjo fjale kaq e bukur ne te dy dialektet ka perfunduar ne DHUNTI qe per mendimin tim i ndryshon kuptimin pasi DHUNTI eshte rrjedhimi i fjales DHUNE,DHUNOJ etj..........................
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anėtarėsuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,822
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    ...DHUNTI qe per mendimin tim i ndryshon kuptimin pasi DHUNTI eshte rrjedhimi i fjales DHUNE,DHUNOJ etj..........................
    pse qeka rrjedhimi i fjales DHUNE dhe nuk qeka rrjedhim i fjales DHURATE ? Apo kshu te pelqe ty ?

  12. #12
    E Humbur Maska e elsaa
    Anėtarėsuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    DHANTI??? cfare eshte kjo?

    Une e di qe thuhet Dhunti .
    Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e suada dr
    Anėtarėsuar
    04-04-2008
    Postime
    652
    Co kjo Dhanti??Se kisha degjuar ndonjehere.

    Dhunti

  14. #14
    o po shume kan degradu, gegnishten dhe keshtu e kan perdhunu gjuhen shqipe.
    DHANTI duhet te jet.

    Dhe mos haroni se edhe vargu i pare I ILIADES ,ne dialektin e vjeter GEGE, fillon me:
    ----kno hyjneshe MANIN e Akil Pelidit, e jo siq eshte Mėrinė...
    Mani eshte edhe ne gjuhen e vjeter "greke" = (GEGE-shqiptare) ket e ka potencuar vet perkthyesi madheshtor , i saj , i ndjeri GJon SHllaku.

    dhe ka me mijera fjale,q e iu ka humbur kuptimi, ne kohet e xhaxhit...!!!
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Nese asht fjala per dhunė ...normal dot jet dhunti

    po kjo dhanti ....per ke flitet per dhender te dhuntis ?
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  16. #16
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    jane dy fjale te dialekteve te ndryshme qe kane te njejtin kuptim.nuk eshte aspak e drejte te thuash se '' dhunti'' rrjedh nga fjala '' dhune'' por e sakta eshte se rrjedh nga fjala '' dhureti ''..prirje e veqante ose aftesi natyrore per dicka qe ka nje njeri..
    ndersa homologia e saj ne gegerisht eshte '' dhanti ''..tani sejcili e din vete se cilen te perdore por ama duhet te kuptojme se jane e njejta fjale e shqiptuar ndryshe ne te dyja dialektet......

  17. #17
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina Lexo Postimin
    Nese asht fjala per dhunė ...normal dot jet dhunti

    po kjo dhanti ....per ke flitet per dhender te dhuntis ?
    ket mendim kam dhe une!!!

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga Kaprosi Lexo Postimin
    jane dy fjale te dialekteve te ndryshme qe kane te njejtin kuptim.nuk eshte aspak e drejte te thuash se '' dhunti'' rrjedh nga fjala '' dhune'' por e sakta eshte se rrjedh nga fjala '' dhureti ''..prirje e veqante ose aftesi natyrore per dicka qe ka nje njeri..
    ndersa homologia e saj ne gegerisht eshte '' dhanti ''..tani sejcili e din vete se cilen te perdore por ama duhet te kuptojme se jane e njejta fjale e shqiptuar ndryshe ne te dyja dialektet......
    Pikerisht ketu eshte problemi, i nderuar....,e keqja eshte se shume fjale te gegnishtes jane ndryshu, dhe iu ka humbur edhe kuptimi etimologjik, ne kohen e xhaxhit...Sepse po te ishin mbetur te tilla, do te kishin shume me shume substance, logjike, psikologji etj


    p.s.
    bahet mire bahet keto 500 vjet
    And my soul from out that shadow that lies floating on the floor, Shall be lifted -- Nevermore!

  19. #19
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Dhunti sepse keshtu e deshi populli ta modifikonte fjalen dhanti. Per c'arsye e modifikoi kjo eshte
    vertete mister ashtu sikunder eshte ende mister gjithe gjuha shqipe. Besoj se bente ferkim ne te folur me te Dhanat, i dhan(et) e ndonje fjale tjeter keshtu u ndryshua nje zanore.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #20
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Borix ka te drejte ,keto dite po lexoj nje liber te Pater Aton Arapit dhe kam ndeshur ne shume fjale me te vertete te bukura ,kuptimplote dhe per fat te keq te haruara.
    Me beri pershtypje midis te tjerash fjala DHANTI per te treguar talent si psh ne muzike,pikture e cka permbledh ne pergjithesi arti dhe vecoria qe kane disa njerez per tu dalluar nga te tjeret.Autori perdorte pkerisht fjalen DHANTI ne vend te fjales DHUNTI qe ne e perdorim tani.
    Ne fakt si fjale jo vetem qe duhet shqiptuar ashtu ,por me duket se tingellon ma bukur.DHANTI vjen nga folja JAP,DHA etj.Ne dialektin toskerisht do te shkruhesh DHENTI dhe ne gegerisht DHANTI .Une nuk e kuptoj qe kjo fjale kaq e bukur ne te dy dialektet ka perfunduar ne DHUNTI qe per mendimin tim i ndryshon kuptimin pasi DHUNTI eshte rrjedhimi i fjales DHUNE,DHUNOJ etj..........................
    Shembulli qė jep dhe vetė ėshtė folja jap, dha. Ndryshe mund tė thuhet dhe dhuroj, pothuaj e njėjta gjė. Nga dhuroj pastaj kemi dhunti. Nuk shof ndonjė problem kėtu. Thjesht se fjala e parė qė mund tė tė vijė ndėrmend qė fillon me dhu, ėshtė dhunė, nuk do tė thotė qė dhunti ka ardhur nga dhunė.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pse falem? Si e falė unė Namazin!
    Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 05-06-2007, 11:29
  2. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  3. ju lutem nje mendim?
    Nga flaibi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 15-10-2006, 06:01
  4. Rexhep Qosja: Tė vėrtetat e vonuara
    Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
  5. Si te falet namazi, pershkrim i shkurter dhe i qarte.
    Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-11-2005, 22:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •